Voorlopig geen sporthal Voor vijfde maal ging de fel begeerde trofee naar Rijssen Vele records werden wat scherper gesteld Bestuur was fout Preussen Borghorst was beter dan Sportclub Rijssen (2-4) Excelsior leed nederlaag In Nijverdal werd de Doilekampbeker opnieuw veroverd De Mors naar zwem- vijfkamp te Vroomshoop DOS start haar activiteiten weer Tweede prijs nog niet afgehaald links-rechts- links gekeken oversteken! D. OOSTHOEK: Sportclub Rijssen contra gemeentebestuur De voetganger in het verkeer Tuinsproeien is een kunst WEEKENDDIENST WEEKBLAD VOOR RIJSSEN PAGINA 3 L VOETGANGERSACTIE 1968' De plannen tot de bouw van 'n sport hal zitten voorlopig in de ijskast. Reeds geruime tijd was Sportclubs voorzitter, de heer Oosthoek, in onderhandeling met de directie van de voormalige steenfabriek Struik aan de Enterweg over de overname van een grote hal in deze fabriek. Architect Jan ter Haar is echter tot de conclusie gekomen dat ver bouwing van deze hal veel geld zou gaan kosten en heeft Sportclub geadvi seerd van deze plannen af te zien. Om dat er reeds lange tijd plannen bestaan tot de bouw van een overdekt zwembad in Rijssen, hetgeen uiteraard veel geld zal gaan kosten, is door het bestuur van Sportclub besloten de plannen tot bouw van een sporthal voorlopig niet verder uit te werken. Excelsior heeft zaterdagmiddag in het kader van een door haar georgani seerd nederlaagtoernooi bezoek ontvan gen van Rietvogels uit Almelo. De Al melose eerste klasser behaalde een ver diende en ruime overwinning op de lusteloos en slecht combinerende rood- witten. Rietvogels nam tenslotte met een 7-2 zege veilig afstand van Excelsior. Toch startten de rood-witten goed, want reeds na vijf minuten openden zij de score. J. Wold maakte op links de bal keurig vrij, trok die voor doel, waar J. Dannenberg van dichtbij beheerst raak schoot. Rietvogels had haar antwoord vlug klaar, want reeds een minuut later waren de par tijen weer op gelijke voet. B. Morsink ving een voorzet van rechtsbuiten Hammink op de borst en schoot van dichtbij hard langs doel man Van Losser. Rietvogels bleef beter voetbal spelen dan de Rijssenaren. G. Kreykes kon in de tiende minuut slechts redding brengen door M. Schollink in het strafschopgebied tegen de grond te werken Doelman J. v.d. Wint schoot de toegekende strafschop echter naast. Dit betekende echter uitstel van executie, want een minuut later switchte B. Morsink andermaal door de Excelsior-verdediging en schoot de bal langs doelman Van Losser. Excelsior probeerde wel de bakens te ver zetten, maar hield het spel veel te kort en zonder tempo. Wel kwam men dichtbij de ge lijkmaker toen J. Wold de bal over de uitlo pende v.d. Wint tegen de lat schoot. B. Wol- terink schoot de terugspringende bal hard in, maar B. Prinsen wist op de doellijn redding te brengen. i i! Rietvogels deed het in de 30ste minuut be ter. M. Schollink was de Excelsior-defensie te snel af en wist doelman Van Losser be heerst te omspelen. Na de hervatting een zelfde spelbeeld. Riet vogels dat door gaten in de rood-witte defen sie de voorsprong nog verder wist uit te brei den, terwijl Excelsior in haar ongeïnteresseer de spel volhardde. De van Heracles overgekomen Hoevenberg wist in de 14de minuut met een hard af standsschot via de paal het vierde doelpunt te scoren. Toch kwam Excelsior nog dichterbij. J. Wold slingerde zich in de 22ste minuut door de Rietvogels-defensie en schoot de bal langs doelman J. v.d. Wint. Een minuut later was de marge echter weer drie doelpunten. Weer was het B. Morsink, die met zijn der de doelpunt de stand op 5-2 bracht. Dat Hoe venberg hard en zuiver kan schieten, bewees hij doorkook het zesde doelpunt voor zijn re kening te nemen, door hard en zuiver in de uiterste hoek te schieten. M. Schollink ten slotte bepaalde in de 40ste minuut de eind stand op 7-2. Excelsior II deed beter werk. De rood-witte reserves kregen bezoek van Rietvogels II en stuurden de gasten met een 5-3 nederlaag naar Almelo terug en deden daardoor een knap stukje werk. De zwemclub de Mors neemt zaterdag deel aan een zwemvijfkamp te Vroomshoop. An dere deelnemende verenigingen zijn: het Ra vijn (Nijverdal), de Zandstuve (VroomshooD) en ZPA en de Aa (Almelo). In het algemeen klassement leidt momenteel de Mors, gevolgd door de Aa. De wedstrijden beginnen om half drie 's middags. Vertrek vanaf de Driehoek om half twee. gij de wedstrijden om de Dollekamp beker te Nijverdal hebben heel wat Morsleden hun persoonlijk record scher per gesteld. Enkele 50 meter-records zijn er gesneuveld, maar nog veel meer re cords hebben gewankeld en zijn op tien den van seconden blijven staan. Op de 50 meter schoolslag bij de meis jes onder 12 jaar eiste Tineke Sleking ook een plaats op de clubrecordlijst voor zich op. Met 44.8 kwam zij naast Truus van de Maat op de lijst. In de wedstrijd zelf stelde Truus met haar 45.9 enigszins teleur. Goed voor de dag kwam Gerda Baan. Met haar tijd van 47.2 zou zij der de op de kringkampioenschappen zijn geworden. Ook Jannie van Brussel knabbelde met 48.4 een volle seconde van haar beste tijd af. Ook Fennie Brug- gink, Maria Ligtenberg, Alide Mark voort en Marianne Schreuder zwommen om en nabij de 4 seconden sneller dan ze ooit gedaan hadden. Hermien de Wil de, die voor de eerste keer hier meedeed kwam met haar 60 sec. goed voor de dag. Een openbaring was deze avond het zwemmen van de jongens onder 12 jaar. In de voorgaande wedstrijden was deze groep steeds het zorgenkindje, maar de jongens hebben door goedte trainen grote vorderingen gemaakt. Op de 50 m schoolslag werd Gerrit Wessels eerste met 51,3 en G. J. Baan derde met 52,1. Harry Sleking legde met 55,5 sec beslag op de 5e plaats. Een knappe tijd van Harry, ook door hem nog niet eerder vertoond. Bert Sep- penwoolde en Henk Koersen kwamen voor de eerste keer ook goed mee en lieten nog negen Ravijn-zwemmers achter zich. Op de 50 m schoolslag voor meisjes onder 14 jaar was er tussen het eerste en het vijlde meisje van de Mors slechts 1,4 sec verschil. Bij de jongens onder 14 jaar kwam Dik Boeve iets dichter bij het record van Herman Landeweerd. Met zijn tijd van 43,4 sec bleef hij er nog slechts 0,9 sec boven. Luuk Mark- voort, een nieuweling i» het gezelschap van de Mors, werd met zijn tijd van 46,3 verras- send tweede. Bij de meisjes onder 16 jaar bleef een te laat startende Alice ter Horst slechts 0,2 sec boven haar eigen record. Bij de jongens onder 16 jaar kwam Herman Landeweerd met 41,9 weer dichter bij het „le gendarisch'* record van Ronald Huls dat deze in 1963 op 40 sec stelde. Toch moet de „bron zen" Herman dit record dit jaar nog kunnen pakken. Bij de dames kwam Derkj^ Baan dicht bij het record van Good Old Gerda Baan, die zelf met 48,8 toch nog tweede werd. Wim Waanders, die sinds mensenheugenis weer eens een keer aan een zwemwedstrijd meedeed, bewees dat hij een goede conditie heeft. Met zijn 40,4 verraste hij vriend en „vijand". Op de rugslag bij de meisjes onder 12 jaar bleef Hermannie ter Harmsel slechts 0,5 sec verwijderd van het record van Truus van de Maat. Jannie van Brussel zwom met haar 53 sec maar liefst 6 sec van haar beste tijd af. Ook Alice Markvoort was weer 4 sec sneller dan voorheen. Bij de jongens onder 12 jaar bleef Harry Sleking niet alleen onder de 60 sec grens, maar hij zwom met een prachtige slag naar 57,9 en bleef daarmee 13 sec onder zijn beste seizoenprestatie. Hoe goed deze tijd van de ondertussen 8 jaar geworden Harry wel is, moge blijken uit het feit dat een Jan Smit en een Jan Wolterink een jaar geleden nog tij den zwommen van rond de 55 sec. Jan Wolterink revancheerde zich bij de jon gens onder 12 jaar van de nederlaag tegen Jan Smit en heroverde meteen het club- record. Bij de jongens onder 14 jaar zwom Gradus van de Noort voor de eerste keer onder de 40 sec. Met zijn 39,5 bleef hij nog 0,2 sec ver wijderd van het record van Mans Ligtenberg, daterende uit 1964. Bij de heren stelde Mans Ligtenberg zijn record op de 50 meter rugslag voor alle ze kerheid maar een goede seconde beter, zodat dit nu staat op 34,2 sec. Je kunt nooit weten, zal Mans gedacht hebben. Het staat echter behoorlijk scherp, dat kan nu weer enkele ja ren mee. De vrije slag voor de meisjes onder 12 jaar bracht een nieuw record voor Truus van de Maat, ondanks een slechte start en slingeren door de baan. Komt Truus geconcentreerder aan de start, dan zit er nog veel meer voor haar in. Overigens was dit nummer een ware Mors-aangelegenheid. Geen enkele zwemster van het Ravijn kwam aan de start. Naast Truus zwommen ook onze meeste andere meisjes naar een betere tijd. Gerda Baan kwam ook op dit nummer goed voor de dag, evenals Hermannie ter Harmsel. Bij de jongens onder 12 jaar zwom G. J. Baan zich naar een keurige derde plaats met 43,9 vóór Gerrit Wessels met 45,4 sec. Ook op dit nummer boekten de jongens een verheu gende vooruitgang. Bij de dames werd Derkje Baan eerste in 38,S sec. nog voor Gerda Baan. Bij de heren ging het ontzettend snel. Hans BrGuwer die dit jaar voor de eerste keer meedeed, inspireerde Wessels zo, dat ze bei den onder het record van M. Schreuder uit 1961 bleven. Ze tikten beiden gelijk aan en alleen de Gatsometer had hier uitkomst kun nen brengen. Opmerkelijk is hoe goed de meisjes onder 12 jaar zwommen. Op de 50 m schoolslag was alleen Alice ter Horst sneller dan Tineke Sle king (tijden resp. 44 en 44,8 sec). Op de 50 m rugslag was alleen Gerda Baan met 45,8 sec sneller dan Hermannie ter Harm sel. Maat met 38,7 sec zelfs andere vrouwelijke Op de 50 m vrije slag was Truus van de leden van de Mors te snel af. DE VOORNAAMSTE UITSLAGEN WAREN: 50 m schoolslag meisjes onder 12 jaar: T. Sleking, de Mors 44,8 sec; 2. T. van de Maat, de Mors 45,9 sec; 3. G. Baan, de Mors 47,2 sec. 50 m schoolslag jongens onder 12 jaar: 1. G. Wessels, de Mors 51,3 sec; 2. J. Stutter- heim, Ravijn 52 sec; 3. G. J. Baan, de Mors 52,1 sec. 50 m schoolslag meisjes onder 14 jaar: 1 .Dollekamp, Ravijn 46,5 sec; 2. Harmsen, Ravijn 47,3 sec; 3. Kastenberg, de Mors 47,6 sec. 50 m schoolslag jongens onder 14 jaar: 1. D. Boeve, de Mors 43,4 sec; 2. L. Mark- vcort, de Mors 46,3 sec; 3. H. Gottemaker, Ravijn 47,5 sec. 50 m schoolslag meisjes onder 16 jaar: 1. A. ter Horst, de Mors 41,6 sec; 2. H. Smienk, Ravijn 50,2 sec; 3. M. Wijemars, Ra vijn 54,3 sec. 50 m schoolslag jongens onder 16 jaar: 1. H. Landeweerd, de Mors 41,6 sec; 2. D. op den Dries, Ravijn 44,4 sec; 3. T. Bakker, Ra vijn 44,6 sec. 50 m schoolslag dames: 1. D. Baan, de Mors 45 sec; 2. G. Baan, de Mors 48,8 sec; 3. M. van de Werff, Ravijn 54,1 sec. 50 m schoolslag heren: W. Waanders, de Mors 40.4 sec; H. Lassche, Ravijn 41,2 sec; D. Struiver, de Mors 41,3 sec. 50 m rugslag meisjes onder 1 jaar: H. ter Harmsel, de Mors 50 sec; T. Sleekink, de Mors 53 sec; J. van Brussel, de Mors 53 sec. 50 m rugslag jongens onder 12 jaar: G. Geurts, Ravijn 52 sec; H. Sleekink, de Mors 57,9 sec; J. Claassen, Ravijn gestaakt. 50 m rugslag meisjes onder 14 jaar: A. Stutterheim, Ravijn 47 sec; D. Poorterman, de Mors 50,7 sec; H. Kastenberg, de Mors 51.6 sec. 50 m rugslag jongens onder 14 jaar: J. Vol terink, de Mors 43,8 sec; J. Smit, de Mors 46.7 sec; W. Beltman, Ravijn 47,1 sec. 50 m rugslag meisjes onder 16 jaar: G. Stut terheim. Ravijn, 45,3 sec; A. ter Horst, de Mors 50,8 sec; H. Smienk, Ravijn 54.6 sec. 50 m rugslag jongens onder 16 jaar: C. v.d. Noord, de Mors 39.5 sec; Ten Cate, de Mors 40,4 sec; E. Klein Horstman, de Mors, 45 sec. 50 m rugslag dames: G. Baan, de Mors 45.8 sec. 50 m rugslag heren: L. Lichtenberg, de Mors 34,2 sec; H. Vos, Ravijn 38,4 sec; W. Wessels, de Mors 39,6 sec. 50 m borstcrawl meisjes onder 12 jaar: T. v.d. Maat, de Mors 38,7 sec; H. ter Harmsel, de Mors 42,4 sec; G. Baan, de Mors 46,8 sec. 50 m borstcrawl jongens onder 12 jaar: H v.d. Werff, Ravijn 40,8 sec; J. Heerdink, Ra vijn 42,6 sec; G. Baan, de Mors 43,9 sec. 50 m borstcrawl meisjes onder 14 jaar: A. Stutterheim, Ravijn 35,2 sec; I. Dollekamp. Ravijn 37,5 sec; D. Poortman, de Mors 39 sec. Nu de vakantie voor de jongere garde ten- inde loopt en vele lagere scholen weer be ginnen, gaat de gymnastiekvereniging DOS ook weer activiteiten ontplooien. De gymnastieklessen en afdeling trampoli ne, onder leiding van de heren Van Beek en .d, Goeten en de kleuterafdeling van mej. Roeppel, begonnen dinsdag jl. De lessen van mej. Veenstra begonnen donderdag. Binnenkort start DOS met een ledenwerf actie. Folders zullen huis aan huis verspreid worden. Nieuwe sportbeoefenaars zijn van harte welkom. De heer G. ten Brinke, secretaris van De Morsneemt uit de handen van de heer F. Hulst de jraaie Doilekampbeker in ontvangst. 50 m borstcrawl jongens onder 14 jaar: J. Wolterink, de Mors 37,1 sec; W. Beltman, Ravijn 37,4 sec; D. Boeve, de Mors 41 sec. 50 m borstcrawl meisjes onder 16 jaar: G. Stutterheim, Ravijn 39,2 sec; G. Jansen, Ravijn 42,1 sec; M. Weijermars, Ravijn 42,2 sec. 50 m borstcrawl jongens onder 16 jaar: J. Tijink, Ravijn 31,9 sec; T. Bakker, Ravijn 32,1 sec; H. Landeweerd, de Mors 33,8 sec. 50 m borstcrawl dames: D. Baan, de Mors 38,8 sec; G. Baan, de Mors 39,2 sec; R. Brinkhof, Ravijn 46,9 sec. 50 m borstcrawl heren: W. Wessels, de Mors 29.4 sec; H. Brouwer, de Mors 29,4 sec (2e pl.); J. Ehrenhard, Ravijn 30,8 sec. Estafette: De Mors, Rijssen 5.12.5; Ravijn, Nijverdal 4.53.7 sec. Totaal punten: Ravijn 3218.9. de Mors (winnaar) 2985.8; De tweede prijs van de verloting die Excel sior maandag 15 juli hield, een prachtige stof zuiger die viel op lot nummer 1943, is nog steeds niet door de winnaar afgehaald. HUISARTS Tijdens het weekeinde heeft dokter Bijleveld, Haarstraat 14 (tel. 2603) dienst. TANDARTS Van de tandartsen heeft R. Brouwer, Enter straat 118 (tel. 2468) dienst. DIERENARTS Gedurende het weekeinde heeft van de dieren artsen J. Siebelink, Rijssensestraat 48a (tel. 1298) te Wierden, dienst. Sportclub Rijssen was zaterdagmid dag de gastheer van de Duitse voetbal club Preussen Borghorst. De Duitsers die met twee senioren- en drie junioren elftallen kwamen, bleken over betere schutters te beschikken dan Sportclub. Sportclubs voorzitter Oosthoek verwel komde de gasten en overhandigde zijn Duitse collega in de sport een Twents tuugkistje. Zelf kreeg de heer Oosthoek een Borghorster oorkonde en een leg penning met de beeltenis van wijlen John F. Kennedy aangeboden. Bij de thuisclub speelde Alkema, de oud- trainer van Sportclub op de linksbuitenplaats Mt vertolkte hier een goede partij. Zijn afge meten voorzetten sorteerden wel niet altijd fc»t gewenste effect, doch zaaiden wel vaak paniek in de Duitse verdediging. Na 12 min. spelen lanceerde de actieve Vincent zijn rechtsbuiten Van Brussel, die met een prach tig doelpunt de score opende. In de 25ste minuut kwamen de gasten ech ter naast Sportclub door een magnifieke kop bal van de Duitse midvoor (1-1). Een kwar tier later zorgde de Borghorster rechtsbinnen dat zijn club de rust met een 2-1 voorsprong kon ingaan. De voorhoede der thuisclub die het deze middag heel wat beter deed dan in de vorige oefenwedstrijd, had nogal eens pech met schieten. Zo zag Bennie Kamphuis zijn schot, direct in de aanvang van de tweede helft, naast gaan en schoot dezelfde speler nog geen mi nuut later in handen van de keeper. Uit een voorzet van Alkema schoot Rutterkamp rake lings over. Bij een tegenaanval der Duitsers liep doelman Smit even te ver uit zijn doel en dit betekende 1-3. Kamphuis knalde tegen de paal, waarna bij een nieuwe doorbraak der Duitsers de midvoor der gasten 1-4 liet aantekenen. Even was Sportclub aangeslagen, doch na tien minuten plaatste Van Brussel het leer in de doelmond waar Kamphuis klaar stond om onhoudbaar in te schieten (2-4). Helaas moest Van de Keuken hierna van het veld gezonden worden wegens onsportief gedrag, met de uitvoering waarvan Sport clubs voorzitter zich in eigen persoon belastte en daarna was het met het overwicht van Sportclub gedaan. Hoewel speltechnisch beter wisten de gas ten hun overwicht niet in verdere doelpunten uit te drukken. De reserves van Sportclub verloren hun oefenwedstrijd met 2-0. Sportclub 3 won in Wierden met 6-4 van SVZW 4. Sportclub 5 zegevierde met dezelfde cijfers over SVZW 5 en Sportclub 4 verloor met 8-5 van SVZW 4. In de jaarvergadering van Sportclub Rijs sen besprak de voorzitter, de heer D. Oost hoek, het incident dat is ontstaan toen het Sportclub-bestuur weigerde te voldoeni aan de opdracht van de terreinbeheerder de training te doen aflasten. Dokter Oosthoek «erkende dat het bestuur hiermee fout was ge weest. Het bestuur heeft ook geen enkele grief te gen de heer Richardson, die niets anders dan zijn ambtelijke plicht deed. Het incident is min of meer door het bestuur uitgelokt met een bepaalde bedoeling. Er is inmiddels schriftelijk contact geweest tussen het ge meentebestuur en Sportclub en binnenkort zal in een bespreking met B. eni W. getracht worden het probleem de wereld uit te helpen. De Sportclub-voorzitter deed mededeling van de verschillende buitenlandse contacten. Getracht wordt het volgende voorjaar een Engelse en een Franse club naar Rijssen te krijgen en het is niet onmogelijk dat binnen kort een jeugdelftal uit Pittsburg (Amerika) naar Rijssen komt. ACTUEEL De Sportclub-voorzitter, actueel als altijd, maakte er in zijn openingswoord gebruik van om te wijzen op de inzamelingsactie voor de hongerenden van Biafra en hij stelde voor in de pauze Mervoor een collecte te houden. Hier mee gingen de leden spontaan akkoord en een bedrag van f 55,kon naar het postkantoor worden gebracht. De supportersvereniging be sloot dit bedrag te vermeerderen met f 25, Door de he.er H. Kamp (secretaris) werd het jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek dat Sportclub een groot aantal activiteiten heeft ontwikkeld. Er werd met twaalf elftal len aan de competitie deelgenomen. Wederom is gebleken dat Sportclub een gro te mate van sportiviteit aan de dag legt. Er behoefde ook dit jaar geen enkele strafmaat regel door de afdeling Twenthe tegen een spe ler van Sportclub Rijssen te worden geno men. Getracht zal worden, aldus de heer Kamp, de verlichting van de sportterreinen te verbe teren, waarvoor reeds contact is opgenomen met Philips. CLUBHUIS WORDT VERBOUWD Besloten is om het clubhuis te verbouwen, ter verwezenlijking waarvan een bouwcom missie in het leven zal worden geroepen. Sportclub Rijssen heeft dit jaar 8 buiten landse clubs op bezoek gehad namelijk 4 Duitse, 2 Zweedse, 1 Noorse en 1 Engelse club. Sportclub Rijssen heeft moeilijkheden met het gemeentebestuur. Het is n.l. zo dat het gemeentelijk sportpark van 15 mei tot 15 augustus niet door de sport verenigingen mag worden gebruikt. Dat is een inconvenient dat ieder jaar moei lijkheden voor de verenigingen met zich brengt. De verenigingen, die bij de aanvang van de competitie zo goed mogelijk voor de dag willen komen, kunnen ook niet voor de training van de terreinen ge bruik maken. Natuurlijk kan de gemeente een uit zondering toestaan. Dat heeft men ook gedaan. Vorige week zaterdag mocht Excelsior ter gelegenheid van de ope- ning van haar tribune een wedstrijd spelen. Sportclub Rijssen heeft hier min of meer uit geconcludeerd ,dat de ter reinen in het gesloten seizoen reeds ge bruikt konden worden- En dinsdag wa ren de leden opgeroepen voor een trai ningsavond. De terreinbeheerder, de heer Richardson gaf het bestuur op dracht de training te doen ophouden, maar het bestuur van Sportclub wens te de training niet af te gelasten. Het incident ging zover dat burgemeester Landweer en de politie de spelers op dracht gaf het terrein te verlaten, waar aan voldaan werd. Het probleem is hier mede de wereld natuurlijk nog niet uit. Het ledental, vooral bij de junioren, begeeft zich nog steeds in stijgende lijn. De aftredende bestuursleden, de heren G. Schotman en E. Koetsier, werd dank gebracht voor het vele werk in het helang van Sport club verricht. In de elftalcommissie werden gekozen de heren Willems, Rozendom, Lohuis, Schreurs en Rutterkamp. In de rondvraag werden verschillende vra gen op vlotte wijze door voorzitter Oosthoek beantwoord. J^e statistieken wijzen het uit: voet gangersongevallen nemen nog steeds schrikbarend toe, zowel bin nen als buiten de bebouwde kom. Een van de belangrijkste oorzaken ligt in het feit dat de voetganger nog vrijwel overal in ons land gedwongen is van de rijbaan gebruik te maken als hij zich naar de overkant wil be geven. Bieden binnen de bebouwde kom de zebrapaden voor de voetgangers althans nog enige bescherming, op plaatsen waar deze oversteekplaat sen niet aanwezig zijn vallen voet gangers we mogen wel zeggen met de regelmaat van de klok ten offer aan het verkeer. Met name daar, waar voetgangers oversteken tussen geparkeerde auto's door. Een praktijkgeval. Het stond kort geleden op vele voorpagina's. Een 73-jarige vrouw aangereden door een personenauto en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde toen de vrouw tus sen geparkeerde auto's door de weg wilde oversteken. Hoeveel kinderen ook zijn op deze wijze reeds gewond geraakt of ge dood? Tijdens de voetgangersactie 1968 zal met name ook aan dit punt aandacht worden besteed (o.a. via radio en televisie). Hoe dit soort ongevallen te voor komen? Het antwoord daarop is eigenlijk vrij eenvoudig. Er zal aller eerst in de relatie voetganger bestuurder nog meer samenwerking en vooral bereidheid tot samenwer king moeten komen. Het is onverstandig en levensge vaarlijk te redeneren (en dat geb urt nog te veel) dat men kan vertrou wen op iedereen die zich in het ver keer begeeft, omdat hij de verkeers regels en de toepassing daarvan toch heeft geleerd. Met name egens kin deren hetzij overstekend, hetzij fietsend, hetzij spelend op het trot toir past eerder een grote mate van wantrouwen. Het zien van groepjes kinderen of andere voetgangers op het trottoir, of men daar nu loopt, speelt, stilstaat of aanstalten maakt om over te steken, bijvoorbeeld tussen gepar keerde auto's door. MOET voor be stuurders automatisch ccn omstan digheid zijn, die hem tot extra voor zichtigheid en dikwijls tot daadwer kelijke maatregelen (zoals drastische snelheidsvermindering, geven van waarschuwingssignalen etc.) brengt. Dit „moeten" geldt alleen om de veiligheid van de overstekende voetganger te waarborgen, maar evenzeer om moeilijkbeden voor de aanrijdende partij ook al meent deze geen schuld te heoben te voorkomen. Bij een uitspraak zijn meestal voldoende gronden aanwezig om van „medeschuld" te kunnen spreken. Een wielrijdster die onlangs in aan rijding kwam met een plotseling tus sen geparkeerde auto's door, de rij baan ophollend kind werd mede ver oordeeld, „omdat zij op ruime af stand kinderen langs de rijbaan had zien spelen en zij niettemin had na gelaten enig signaal te geven". De overstekende voetgangers zelf zullen nog meer dan voorheen reke ning moeten houden met de gevaren waaraan zij bloot staan. Moet worden overgestoken tussen geparkeerde auto's door, doe het dan op de enige juiste en veiligste ma nier: Stilstaan tussen de auto's, kij ken, kijken en nog eens kijken en niet eerder over dan het veilig kan. „Sproeien uit de hand is uit den boze", zo luidt de laatste stelling uit een rapport over tuinsproeien, dat weliswaar tien jaar geleden in ons land werd uitgebracht, maar dat zijn ac tualiteit nog niet heeft verloren. Hoevele tuinbezitters immers rollen niet de tuinslang uit, om vóór het avondeten nog even hun dierbare tuin een sproei beurt te geven. Toch bewijzen zij daarmee hun tuin geen dienst, want elke dag een drup je met de tuinslang zet geen zoden aan de dijk. Wanneer men echt goed wil sproeien, dan moet dat minstens twee uur achter elkaar gebeuren, bij voorkeur na zonsondergang en in het algemeen niet meer dan ééns per week. En dus: niet met de slang in de hand. Wat is namelijk het geval? Kort en vaak spuiten maakt bloemen en plan ten, maar ook gras, lui. Dat wil zeg gen, dat de wortels niet zoals dat hoort, diep de grond in gaan op zoek naar water, maar aan de oppervlakte blijven. De tuin wordt dus verwend en daardoor kwetsbaar. Wanneer u deze zomer met vakantie gaat en de tuin moet het zonder z'n dagelijkse douche stellen, laten bloemen en planten in een .verwende" tuin eer der het hoofd hangen, dan wanneer de wortels diep in de grond zijn ge drongen, zodat ze dieper het nood- zakeijke water kunnen opzuigen. Afhankelijk van de weersomstan digheden en de aard van de grond zal zelfs bij aanhoudende droogte, niet meer dan om de vier dagen tot om de twee weken behoeven te worden gesproeid, zo zegt het rapport, met zo'n ronddraaiend sproeiertje, bij voorkeur 's avonds als de zon geen kans meer krijgt om de druppels op gras en planten terstond te doen ver dampen. Er zijn bovendien bloemen en planten die geen waterdruppels en zonneschijn tegelijk verdragen. Daar om: bij of na zonsondergang is de beste tijd om de sproeibeurt te be ginnen. Vanzelfsprekend laten we hier nood situaties die in bepaalde gebieden van het land in tijden van grote droogte kunnen ontstaan, buiten be schouwing. Sommige waterleiding bedrijven moeten dan een algeheel sproeiverbod uitvaardigen, omdat zij niet over voldoende overcapaciteit beschikken om aan de sterk verhoog de vraag in die dagen te kunnen vol doen. In die gevallen kan slechts de sloot of de regenton redding brengen voor een dorstige tuin. Trouwens: leidingwater behoeft niet altijd het beste water voor de tuin te zijn. Leidingwater is immers in de eerste plaats drinkwater, be trouwbaar en geschikt voor consump tie door de mens. Maar bloemen en planten stellen minder hoge. althans andere eisen. Wie een regenton naast zijn huis heeit. kan voor wat zijn tuin betreft nog wel eens het beste af bla ken te zijn.

Weekblad voor Rijssen | 1968 | | pagina 3