Canadees die vele emigranten opving Riessen vuur zo n zestig z euwntig jaor De Mors won en verloor promotiewedstrijd In Rijssen met vakantie Ds. Bakker doet 15 sept. intrede Zendingsmiddag Oene Aankoop woning Diplomazwemmen in de Koerbelt Beatclub Scrible opent de poorten Inzate boerderij Zwembad Koerbelt werkte niet verlies Ponyclub hield een onderling concours Veemarkt Rijssen BEROEPEN FILMNIEUWS Dokter Riooltelevisie Koe werd door bliksem gedood V oetbalprogramma voor Excelsior Korfballers verloren in Nijverdal PREDIKBEURTEN WEEKBLAD VOOR RIJSSEN PAGINA 2 in liet stortregende en onweerde donder dagavond toen omstreeks negen uur scheidsrechter Besselink uit Enschede het beginsignaal floot van de promotie wedstrijd om een plaats in de derde klasse, tussen de Mors en E.Z.P.C. uit Eist. Reeds na de eerste speelperiode waren de vrij talrijke supporters het nare weer echter vergeten. Beide ploe gen gaven een prachtige polowedstrijd ten beste, met veel spannende momen ten, zodat deze ontmoeting een boeiend kijkspel werd. l «m» Het prachtige doelpunt dat Meindert Schreuder hier scoort, werd door scheidsrechter Gerritsen afgekeurd, om dat de bal van de achterstang terug kaatste. Even later zou het toch raak zijn, toen Schreuder uit een pass van Wessels keeper Hoogelander opnieuw onhoudbaar passeerde. Ds. E. M. Bakker van Tholen zal op zondag 15 september intrede doen in de middagdienst die gehouden wordt in de Nederlands her vormde (Schild) kerk. Kandidaat De Groot, die door de gereformeerde gemeente in Ne derland (Eskerk) werd beroepen in de vaca- iuie van ds. Aangeenbrug, zal op woensdag 28 augustus bevestigd worden en in een avonddienst in de Eskerk zijn intrede doen. Op woensdag 21 augustus zal in Oene een zendingsmiddag worden gehouden. Sprekers voor die middag zullen zijn: ds J. Maasland van Wilsum, dr. C. A. Tukker van Kinderdijk, ds. J. van Sliedrecht van Ouderkerk aan de IJssel en ds. A. J. Wijnmalen van Maartens dijk. Bij voldoende deelname zal er vanuit Rijssen een autobus naar deze zendingsmid dag rijden, vertrek vanaf de Driehoek om streeks 12 uur. Opgeven kan men zich tot 16 augustus bij de heer J. Meijerink, Graaf Ottostraat 123 en de heer J. H. Wolterink, Tuinstraat 10a. Door het college van B. en W. is overeen stemming bereikt met de heer G. Maats om trent de aankoop van zijn woning aan de We verstraat 26. B. en W. stellen de raad voor de aankoop tegen de door de taxatiecommissie geadviseerde prijs goed te keuren. Maandagavond werden in het zwembad de Koerbelt aan 36 jongens en meisjes zwemexa- mens afgenomen voor de diploma's A en B. Van de kandidaten die werden geëxamineerd door official mevrouw Nijenhuis-Van Oenen en zwemonderwijzer Rob van de Kuyl, werd nie mand afgewezen. De volgende zwemmers en zwemsters ontvingen hun diploma uit handen van de heer F. van Schooten. Diploma A: A. Zandvoort, J. J. Nieuwen- huis, M. H. Altena, J. Hofman, A. Bruggink, H. van de Belt, J. H. J. Nijkamp, G. Roosink J. F. Lammers, R. van de Noort, A. Nijland, J. Wessels, M. Koster, G. W. Smeijers, H. Paalman, J. Baan, W. J. Voortman, J. H. Pas man, B. A. Notteberg, A. A. van de Belt, H. van Losser, F. F. Harbers, H. de Boer, F. J. van Schooten, J. Altena en R. ,J. Tijhuis. Diploma B. A. ten Berge, W. Kalkman, D. J. Wolterink, J. Stegeman, J. Scholten, J. Harbers, W. Meijerink, I. E. Freeke, J. J. Ave rink en G. H. ter Harmsel. Zaterdag opent Scrible na een lange va kantie haar poorten. De b-eatclub laat haar bezoekers dit jaar haar eigen favoriete groe pen kiezen (die dan gecontracteerd worden). De eerste groep, die na de vakantie in Scrible optreedt, is Flux uit Beverwijk, die in Rijssen bekend genoeg is. Ten overstaan van notaris van Schooten vond dinsdagavond in Hotel Gijsbers de in zet plaats van een boerderij met schuren, een aantal percelen gras- en een perceel bouwland, ten verzoeke van de erven D. Bruins Zunaweg 10 te Wierden. De boerderij met schuren met gras- en bouwland werd ingezet door de heer P. Nij- huis, te Rijssen voor f 28.000,-. Een perceel grasland, gelegen nabij de Zunaweg te Wierden groot 48.20 are werd in gezet op f 3300,- door de heer G. J. Mensink Kokkendijk te Wierden. Een perceel bouwland nabij de Zunaweg groot 18.20 are eveneens door de heer G. J. Mensink op f 1100,-. Het perceel bouwland nabij de Zunaweg groot 60.90 op f 4.000,- door de heer Lankamp Enterweg te Wierden. Het perceel grasland groot 21.20 are op f 900.- door de heer G. J. Mensink. Het perceel grasland aan de Zunaweg groot 54.50 are op f 4500,- door de heer G. J. Mensink. Het perceel grasland aan de Morsweg te Zuna groot 80.00 are op f 7.000,- door de heer A. J. Vossebeld te Zuna. Het perceel grasland aan de Regge te Zuna groot 1.70.00 ha op f 13.000,- door de heer G. J. Mensink Smeijersdijk. Voor de fam. ten Bolscher werd ingezet een perceel grasland aan de Norkerij groot 45.30 are door de heer G. Mensink Nijverdal- seweg Rijssen op f 1100,-. De toeslag vindt plaats op 27 augustus eveneens in Hotel Gijsbers te Rijssen. Het bestuur van de zwem- en polovereni ging De Koerbelt heeft de exploitatierekening en het jaarverslag over 1967 aan de raad aangeboden. Hieruit blijkt dat de rekening van de baten en lasten over 1967 sluit met een nadelig saldo van f 8.746,91. NED. HERV. GEMEENTE. GROTE KERK: 9.00 uur en 10.45 uur ds J. de Lange; 19.00 uur ds G. Westland van Wierden. WESTERKERK: 9.30 uur Eerw. heer Mulder van Amersfoort; 15.00 uur ds Stoutjesdijk van HelLendoorn. ELSEN: 10.00 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. NOORDERKERK: 9.30 uur en 15.00 uur ds A. Bregman; 19.00 uur de heer Boogaard. ZUIDERKERK: 9.30 uur en 15.00 uur de heer Boogaard; 19.00 uur ds A. Bregman. GEREF. KERK BOOMKAMP: 9.30 uur en 19.00 uur ds H. Brinkman. GEREF. GEMEENTE IN NEDERLAND ESKERK: 9.30 uur, 14.30 uur en 18.30 uur leesdienst. OUD GEREF. GEMEENTE BEVERVOORDE: 9.30 uur en 19.00 uur ds H. A. Vosman; 14.30 uur leesdienst. OUD GER. GEM. IN NEDERLAND ORANJEKERK: 9.30 uur, 15.00 uur en 19.00 uur ds J. W. Slager. Een geslaagde emigrant, die na de oorlog duizenden Nederlanders, die als emigrant naar Canada trekken heeft opgevangen, ze als het ware bij de hand heeft gehouden om hen de w.eg te wijzen op het vooral in de be ginperiode moeilijke pad van het emigranten- bestaan, zich zelf daarvoor grote offers heeft getroost en zich daardoor grote verdiensten heeft verworven is de 56-jarige Bernard Nie- bo.er, die samen met zijn vrouw een korte va kantie in Rijssen doorbrengt. De heer Nieboer, een martiale vaderfiguur waarin je duidelijk een Canadese heerboer ziet, is een man die veel vertrouwen wekt en daarom waarschijnlijk ook is gevraagd om als „fLeldman" op te treden. Een functie, die hij slechts onder grote druk op hem uitge oefend door ds Hoekstra van de Chr. Refor med Church en van dr. Tuinman van de Ne derlandse ambassade heeft aanvaard. Deze Bernard Nieboer heeft een bijzondere functie uitgeoefend. Zo bijzonder dat het niet te verwonderen is als hij daarvoor vroeg of laat een zowel Nederlandse als Canadese ho ge onderscheiding aan gaat overhouden. In een gesprek met deze interessante Cana dees (hij is reeds lang genaturaliseerd) valt op, dat hij na in 1926 samen met zijn ouders en broers naar Canada te zijn vertrokken, nog perfect Nederlands spreekt, zij het met een duidelijk Drents accent, dat hij kennelijk heeft overgehouden uit zijn lagere schooltijd, die hij doorbracht in het Drentse Nieuwlande. Hij zelf vindt het heel gewoon. Hij doorspekt zijn interessante verhalen met geen woord Engels. „Nederlands vergeet je nooit, het is zelfs zo", maakt hij duidelijk, „als ik aan het tellen ben dat ik dat dan het liefst in de „moederspraoke" doe. Jk kom nog wel eens in de war met sixty-seven en met seventy- sic, terwijl ik natuurlijk met zevenenzestig en met zesenzeventig geen last heb." Hoewel hij zich manifesteert als een man, die iets bereikt heeft in zijn leven, eigenaar van een schitterende boerderij van 128 ha., praat hij zonder omwegen graag over de pio nierstijd van 1926, toen het gezin Nieboer „zich neerzette" in een klein huisje in Pin cher Creek in Zuid-Alberta in Canada. Bernard Nieboer weet het nog goed: „De eerste winter zijn we bijna van de honger omgekomen. Vader huurde een boerderj van 64 ha., bos en grasland. We wonnen alleen maar hooi, dat we konden afleveren op het eerstvolgende spoorstation (21 km afstand). We konden met de opbrengst de pacht beta len en hadden een winst gemaakt van 60 dol lar. Daar moesten we de winter mee door. Er viel in die eerste winter (nabij de Rocky Mountains) 2 meter sneeuw, die op de lang ste dag van de zomer nog niet helemaal was weggesmolten." Die winter zal de heer Nieboer nooit verge ten en ook het eerste voorjaar niet. „We vin gen in een meer op 3 km afstand van onze boerderij gelegen vis en w.e leefden van die vis en wat erwten. We aten gestoofde vis, ge kookte vis, gebakken vis, vis in 't zuur of in 't zout. We maakten vuur met droge koemest, dat mijn moeder over grote afstanden zocht in de prairie." Dat was het begin van een ge zin dat zijn toekomst had gezocht in Canada... Maar met hard werken en vakmanschap kun je altijd veel bereiken, dat geldt ook voor de jonge generatie, meent de heer Nieboer. Al gauw kwam de tijd dat vader Nieboer een boerderij kocht, zonder te betalen overi gens. Ja, ja, dat kon in die tijd. Je stond een derde deel van de oogst af en geleidelijk ging je aan 't afbetalen. De eerste drie jaar heb ben we op die boerderij (64 ha) ook al niet in weelde geleefd. Het woongedeelte had één kamer van 4 bij 5 meter, zodat we weinig comfort genoten. Op die boerderij boerde het gezin met ver eende krachten goed. De prairie werd ge scheurd. Het was goede grond en door de winst die gemaakt werd, leken de mogelijk heden voor de toekomst gunstig. In 1930, herinnert de heer Nieboer zich als de dag van gisteren, kwam een bejaarde boer bij ons vragen of we zijn (mooie) boer derij met 128 ha. grond wilden kopen. Samen met mijn broer kochten we de farm voor 6.000 dollar. We hebben hard gewerkt. In zeven jaar tijds was de boerderij ons eigen dom. Ook de pressiejaren, toen het ook in Canada voor de boeren moeilijk was, hebben wij goed geboerd. W.e hebben hard gewerkt en veel ge luk gehad. In 1938 trouwde Bernard Nieboer met Mary Postman, een in Canada geboren dochter van Overijsselse ouders. Vader Postman was af komstig uit Den Ham en moeder Postman kwam van de Platvoet uit Holten. Vandaar dat de heer .en mevrouw Nieboer deze weken logeerden bij de familie Lande- weerd aan de Parkstraat. De heer Lande- weerd die ook jaren in. Canada heeft ge woond en thans vertegenwoordiger is bij de fa. Schuitemaker (landbouwmachines) is een neef van mevrouw Nieboer. Uit het huwelijk van Bernard Nieboer en Mary Postman werden vier kinderen geboren, twee jongens en twee meisjes, waarvan de beide jongens inmiddels zijn getrouwd. Eén van de dochters is met vader en moeder meegekomen op vakantie naar Holland en zal hier geruime tijd blijven. In ons interessante gesprek met Bernard Nieboer slaat hij dan een groot deel van zijn levensverhaal over om te vertellen over het hoofdstuk van de hulp aan duizenden emi granten. Op verzoek van ds Hoekstra en dr. Tuin man beter gezegd op aandrang van hen werd de heer Nieboer „fieldman". Een baan, die hij geenszins ambieerde, maar die naar later bleek een groot stuk levenswerk is ge worden van deze interessante man. Hij werk te voor de Chr. Emigratiecentrale in samen werking met Canadese autoriteiten. Hij be studeerde de gegevens uit Nederland over de samenstelling van de a.s. emigranten, peilde de behoeften in Canada, voerde gesprekken met Canadese boeren en probeerde uit te zoe ken welk gezin bij welke werkgever kon wor den geplaatst. Hij ving de groepen emigranten aan de ha ven op, reisde er dagen en nachten mee naar het .eindstation Lethbridge, gaf de landverhui zers belangrijke wenken en probeerde hen wegwijs te maken in het nieuwe land met zijn eigen gewoonten, gebruiken en situaties. Hij was bezorgd voor hen als gold het naaste familieleden, voelde de spanningen mee van hen die een groot avontuur tegemoet waren gegaan, droeg vaak het juk van de zorgen mee. Tien jaar lang heeft mijn vrouw emigran ten thuis gehad, die nog geen onderdak had den gevonden. Mijn werk was vaak een last, maar ik ben het blijven doen, omdat ik het geleidelijk als een roeping, als een levens taak ben gaan beschouwen, aldus Bernard Nieboer. Mijn werk was niet altijd gemakkelijk, her haalt de Canadese „fieldman", als hij in zijn herinneringen duikt. Kijk eens. Er kwamen het eerste jaar 150 gezinnen in de winterpe riode. Die mensen waren gekomen om 1e werken en om geld te verdienen. Maar toen was er geen werk. Er heerste in die dagen, vooral in het voorjaar, een grote werkloos heid. De mensen begrepen er niets van. Ik moest ze duidelijk maken dat het straks be ter zou worden. Ze konden toch niet allemaal op een schip in de meest gunstige werkperio de naar Canada worden gebracht? Met klachten is de heer Nieboer overladen. In het begin trok hij zich dat erg aan. Later zei ik: Hoor eens, vrienden. Het was niet mijn wens, dat jullie naar hier kwamen. Ik zal jullie zoveel mogelijk helpen. Jullie sla gen hier zeker. Maar niet van vandaag op morgen. Alles moet zijn tijd hebben. In een gesprek met de heer Nieboer kan men zich voorstellen, dat men na zo'n te rechtwijzing uit de mond van zo'n vertrouwen wekkende figuur, nieuwe moed verzamelde Als in ons gesprek het woord mislukkelin gen vragenderwijs valt, wordt Bernard Nie boer plotseling wat bits. Hij wil het woord mislukkeling niet horen. Dat is maar een uit zondering. Het gaat de Nederlanders in Ca nada goed. De ene heeft wat meer tijd voor de aanpassing nodig dan de ander. Geweldig is het als je ziet welke successen men in het algemeen bereikt heeft. Hij, die Canada heeft bereisd van kust tot kust, overal mensen ontmoet, ontdekt steeds weer opnieuw dat de mensen op hem afkomen. Hem bedan ken voor de opvang en de eerste hulp. Nieboer kent de mensen vaak niet meer terug. Daarvoor heeft hij ze tekort mee ge maakt. Maar de rijzige „fieldman" is bij ve le Nederlanders de man van het eerste uur die mede door zijn indrukwekkende figuur overal wordt herkend. Dat moet wel veel vol doening geven, veronderstel ik. Ja, dat wil hij niet ontkennen... In 1952 en in 1954 kwam de heer Nieboer naar Nederland om de aspirant-emigranten tijdens propaganda-avonden bekend te maken met de mogelijkheden (en de moeilijkheden) in Canada. Hij reisde het hele land af en kon gebruik maken van zijn ervaringen als „field man". Thans is het rustig om de man, die zijn hele leven hard heeft gewerkt. De boerderij heeft hij verhuurd. Hij kan het rustig aan doen Van zijn reis naar Holland geniet hij, evenals zijn vrouw. Na een bootreis over de Rijn ke ren ze terug naar Canada, een land waar het goed wonen is. Zaterdag hield de ponyclub De Oosterhof- ruitertjes op een weide nabij het landgoed de Oosterhof een onderling concours onder leiding van de heer G. J. Beldman. Voor vele kinderen was dit een bijzonder evenement, vooral omdat de kinderen tot 12 jaar voor de aanvang van het concours gratis een ritje op de pony's van de ruiter tjes mochten maken. Dat was een hele belevenis en het was voor het bestuur moeilijk uit elkaar te hou den welk kind wel en welk kind nog niet aan de beurt was geweest. Er waren er n.l. die het rijden zo mooi vonden dat ze zich her haaldelijk als kandidaat ruiter voor een mo ment naar voren kwamen. Om dit euvel le bestrijden kreeg iedereen die een ritje ge maakt had een stempel op hand of been. Zo kreeg iedereen een beurt. Want het zou ook wel een hele teleurstelling geweest zijn als je zou worden overgeslagen. Het concours was het aankijken zeker waard. Er is vergeleken met enkele jaren geleden grote vooruitgang gemaakt. Enkele ruiters maakten een schitterende barrage, terwijl anderen pech hadden door weigerin gen en andere handicaps. Het is een prach tige sport, die veel vreugde geeft. En deze demonstratie werd «en prachtige middag voor het publiek. Na 't verhaal van Grüs Janwilmken woer at ze allemoale de grütste wille an harn en smakelijk um mossen lachen, zeg Pannjans ,Joa oonder dee koskuepers hej van alle soort volk oonder zitt. Ik zal neet zeg'n ook wa ean- kele goon, mear de meesen det zeent de bes sen neet, en aj zelf neet oppasset dan kriengnt ze oew biej de beene met 't een of 't aander. Les hebt aans n' stuk of wat müege der eene ielk te grazen e'had op nen oawnd." „Woerdan?" reupn de aandren niejsgierig Det zal ik oew veteln", zeg Jans, oonder- wiel hee de proeme achter de kiwn hen haaln en der nen niejra fossen wier achter skuef zoo groot as n'heanrèg henn aj. „'Stuk of wat jon ge keals ham 's oawns met n' man of wat, woeroonder ook Beheershendrieks, biej me- koar e'zatn bij de Voes achter n' borreltje toen de duure lüs was e'goane, en der ook zonnen lueper binn was e'komn met 'n kasjien met koopnskop op de rugge. Noa n' goejnoawnd harre zi'k in de buurte van dee jonge keals an n' tüefelkan e'zat, har nen borrel besteeld, en toen» zee terloops e'vroagn, of ze um ook 't logement de Beuzel konn wiezen, want hee mon oonderdak hemn vuur nen nach. „Nou man", har Beheershendrieks e'zeg: „Iej munnt natuurlijk zelf weetn, mear as ik oew nen goon road mag geewn, en ik hoppe aj dan van miej weelt annemn, dan muuj doar neet wean. Ik wil 't oew met pLezeer wiezen, doar neet van, mear iej hebter rouw van as hüere op n' kop, aj doar de nach duur brengnt" „Dat is good en we" har den kleal e'zeg, maar ik moet onderdak hebben. Waar om is het daar niet goed en raad je me dat adres af?" „Det wil ik oew lieefs neet zeg'n," har Hendrieks um tot besheet e'geewn, „want iej weet 't nooit woer at 't later wier met kuijern te passé koomp, en dan zin ik ter de zegsman van e'was, mear ik road 't oew of. Iej dan jongs", dit met nen weank noa zin- ne müege, „wol iej leu doar de nach duur brengn?" „Hoo nee keal" ham ze duur me- koar e' skreewt: „Begint doar neet an, want iej haalt oew wat op n' haals, mear vearder muuj 't zelf weetn, wiej hoolter oons leewer net as Hendrieks boetn". ,,'t Is m.e echter door vrienden toch aanbe volen, en ik moet ergens onderdak hebben, want op straat kan ik ook niet overnachten met dit weer, of weten jullie een ander adres voor me? har den keal e'vroagn. „Dat zol ik zoo neet weetn een aander adras, har Hen drieks e'zeg met n' knipuegjen noa de aan dren, „en op de stroate oawernachen koj ook nit, want dan loop iej kaans det oew de Beers op pakt. Mear weej wat", noadette euwn har noa prakkezeierd op zinne meneere, um oew voort te helpen non aj vleagn zitt, goat zitt, goat voort mear met miej met, dan hoj biej oons wa sloapn. Wiej hebt ruumte zat en vuur nen nach wa ne berrestea oawer woer aj in könnt. Tenminste aj doar in weelt in ne berrestea?" „Det is me om het teven, en als ik met je mee kan, dan graag", har den snaak e'zeg en zoo gangs was hee biej de gaste an 't tüefelken e'skikt. Te man harn ze nog n' poar borrels e'nomn. Oonderwiel den keal an 't veteln was oawer zinne zwoarverie- je, harn of e' reknt en tien was Hendrieks met um op e'stapt. De aandrem warn ees met 't een of 't aander smoeje nog eawn bliewn zitn mear toen zoo zeutjes an der achter an e'goane, want ze wussen wa detter wat am- pats an de haane was, en det Hendrieks neet zoo gek zol wean um den vrümden snoeshaann met te nemn noa thoes hen, umdetter dan wat vuur um zol weejn van n' oon Beheersl- getjan. Hendrieks was ter met de Höfte op e'sjouwd tot ze harn e'was woer at Sköpndie- ne woonn, en woiervan at hee harre weetn, det dee aalt vroo noa berre gung, en de gewoon te har um de duure lsü te loatn, umdet ze aalt zea: „Wee zol der non biej miej binn komn. Alle leu weet 't wa detter biej miej niks te haaln is." Ti.en as ze doar warn har Hendrieks e'zeg: „Hier zinne wiej der, goat mear vuste noa binn, de duure is wa lüs, dan wil ik eawn de skuure dichte doon." Den keal noa binn, har 't kosje met koopnskop van de 4'iigge do an en op nen stool ezat, en was zelf biej de toafel goan zit'n wo.er at Diene n'klaen petrolie leampke op har stoan, zoodet ze snac- ken n' betje lech har. Toen te good en wa harre e'zatn, har Skop- diene den at in n' eesen sloap har e'was, en duur 't houwn van de duure wier wakker was e'worn, oet de berrestea e'skreeud: „Wee is 't doar?" „Ikke" zeg den keal. „Wee is ikke" skreewn Diene, „maakt dej vot komt". „Ja maar je zoon heeft gezegd dat ik hier van nacht kon slapen en daarom heeft hij me mee genomen" har den skoojer e'zeg. „Niks be sloapn" har Diene e'rop, „ik hebbe geen ginn zünne, en non gaaw maakn dej vot komt en aans zal ik oew met de tange begengeln, skuinsmasjeerder." Den keal har nog wat wier e'zeg, mear Diene was zoo met 't nach- jak an en 't sloapmusken op, 't berre oet e'vlüengn, har de tange biej n'heerd hen vot e'grepn, en was toen op den keal an e'lop, den at a in de beene was e'komn. Toen den echter zag det Diene met de tange in de haand op um too kwam, mutte zoo veralder- eerd hemn e'was dette maakt hef dette vot kwam zoonder zich te bekommern um zin kisje met koopnskop, det op n' stoel stuen. Diene mut zee helg hemn e'was dette 't-kis- j»e har e'grepn en noa boetn hef e slingerd, zoodet e'knapt har teegn de putte. „Ik zal oew leern biej oole wiewe binn te komn met smoesjes, en dee lastig te valn, leelken smies- terd, harre den keal noa 'e skraewd, „en woangndet neet wier um hier binn de püste te komn dan zal ik oew of troewn zoo aj nog nooit of e' troewd zeent", en meteen har zee de deune dichte smakket. Beheers Hendrieks den at ees an 't raam har e'lusterd, mear toen Diene oet 't berre was e'komn, e' maakt har dette oet 't gezichte kwam, har met zinne meuge dee at doar ook net ankwamn" zi'k nen aap e'lachet, vuural toen ze den keal harn heurn moonpeln van: „Wat een wijf was een wijf. Al ik niet gemaakt had dat ik wegkwam had ze me nog geslagen ook. Wan neer ik echter die vent in de handen krijg, die me dit geflikt heeft breek ik hem de bei de benen." Hendrieks en zinne gaste leutn zi'k, zoo aj wa begriepn küent neet zeen, en leutn den keal mear norken, oonderwiel hee zinne rommel wier biej mekoar gaddern. Woerte snachens hef e'was heb ik neet e'heurd, zoo beslüet Pannjans zin verhaal, „want de müege warn, duurdet 't a mooj laate was e'worn, op 't hoes an e'gengeld zoonder zi'k veardier um den keal te bekommern. Tookn wekke vearder. Getjan. Aangevoerd: runderen 34; varkens 639. To taal 673. Prijzen: 17 melk- en kalikoeien van f 950, tot f 1.200,per stuk; 12 pinken van f 725, tot f 900,per stuk; 5 graskalveren van f 600.tot f 725,per stuk; 23 drachtige zeugen van f tot f per stuk; 616 biggen van f 67,tot f 80,per stuk. Overzicht handel: rundvee: handel matig tot goed, prijzen hoog; zeugen: handel rustig, prijzen staande; biggen: handel redelijk vlot, prijzen iets aangehaald. De kerkeraad der Nederlands hervormde gemeente van Rijssen bracht maandagavond een beroep uit op ds. J. Jongerden van IJs- selmuiden. Ds. Jongerden die 39 jaar oud is en twee kinderen heeft, was juist weer be roepbaar. Vier jaar geleden kwam ds. Jon gerden van Brueghem-Kerkwijk naar IJssel- muiden. Zaterdag en woensdag draait de beroemde film „Dokter Zjivago" in Rijssen. In het Rusland van bet einde der 19e eeuw blijft Yuri Zjivago als 8-jarige wees achter, wanneer zijn moeder aan een ernstige ziekte sterft en zijn vader tezelfdertijd zelfmoord pleegt. De jonge Yuri wordt liefdevol opgenomen in het gezin van die rijke Alexander Gromeko, die hem, samen met zijn vrouw", als een eigen zoon groot brengt. Hun dochtertje, Tonya, dat bijna net zo oud is als Yuri, aanbidt hem vanaf het begin en tegen de tijd dat hij 20 jaar is, beseft Yuri dat het beeldschone meisje hem echt Hef heeft. De Gromeko's ho pen dan ook, dat de beide jonge mensen zul- len trouwen. Hieruit vloeit een lange en boeiende ge- schiedenis voort. Een film, die liefhebbers beslist gezien moeten hebben! Diverse straten in de bebouwde kom van Rijssen moeten worden gereconstrueerd. Voordat de plannen hiertoe kunnen worden uitgewerkt moet de kwaliteit van de riolen in deze straten nauwkeurig worden onderzocht. Dat is een kolfje naar de hand van de Ne derlandse Heidemaatschappij, die dat doet met behulp van televisie-apparatuur. De kos ten hiervan zijn geraamd op f 7.360,. Om misverstanden te voorkomen wordt er op gewezen, dat dit onderzoek overdag zal plaatshebben. Men zal de toestand van de Rijssense riolen 's avonds niet op de scher men van de TV-toestellen in de huiskamer kunnen volgen... NOTTER. Tijdens het onweer van don derdagavond werd een koe van de landbouwer Smelt in de Morshoek door de bliksem getrof fen en gedood. In het kader van het door Excelsior uitge schreven nederlaag toernooi, krijgt het eerste elftal zaterdagmiddag om half vier bezoek van de Enschedese eerste klasser Vosta, terwijl Excelsior 2 ook voor dit toernooi het tweede elftal van die vereniging ontvangt. Excelsior 3 en 4 spelen in Nijverdal een vriendschappelijke wedstrijd tegen SVVN 2 en 3. Het negende elftal van Excelsior speelt op eigen terrein tegen SVVN 6. Acht elftallen van de junioren en pupillen nemen zaterdag deel aan het jeugdtoernooi dat in Goor wordt gehouden door de vere niging Hector. 5 andere Rood-Witte junioren en pupillen elftallen zullen op eigen terrein binnen de lijnen komen tegen de jeugdelftal- len van DDH uit Apeldoorn, dat een vakantie trip voor haar jeugd organiseerde. Het eerste twaalftal van de korfbalclub Sportclub Rijssen speelde zaterdagmiddag in Nijverdal een vriendschappelijke wedstrijd tegen NKC. Voor rust speelden de Nijverdal- lers een klasse beter en de 3-0 ruststand was dan ook geenszins geflatteerd. Na de pauze kwam Sportclub Rijssen goed terug en door J. Troost verkleinden de spe lers uit Rijssen de achterstand tot 3-1. Drie minuten later werd het zelfs 3-2 door J. Rui terkamp. Dit werd de Nijverdallers blijkbaar te erg en in een slotoffensief brachten zij vijf minuten voor het einde de stand op 4-2. De tweede editie speelde tegen NKC 2 en verloor met de oneven goal. De aspiranten tenslotte moesten in de aspiranten van NKC met 3-1 hun meerderen erkennen. Al met al waren het goede oefenwedstrijden voor de Rijssense korfballers. Na het uitwerpen van de bal bleek de Mors over de snelste zwemmers te beschikken. Aanvoerder Ligtenberg lanceerde Peter Struik, die Meindert Schreuder van een goede pass voorzag. Diens worp belandde echter in de grijpgrage hande» van doelman Hoogelan- der. Direct nam EZPC de aanval over en toen Van Empel, de Nederlandse recordhouder op de 200 m schoolslag een vuurpijl op het Rijs sense doel afvuurde, moest Waanders al zijn talenten tonen. Zijn uitworp belandde bij Wes sels die Schreuder een goede schietkans bood. Waarschijnlijk gehinderd door de stromende regen zocht Meindert het doel echter te ver naar rechts. De tweede periode was nauwelijks begon nen, toen een uitstekende aanval over links via Jan Schreuder en Wessels de vrijliggende Meindert Schreuder in goede schietpositie bracht. Tegen zijn harde worp had Hoogelan- der geen verweer (1-0). Driehoeksspel tussen Schepers. Hoogeveen en Dibbets bracht een gevaarlijke situatie teweeg voor het Mors-doel. Waanders liet zich even verleiden en tracht te aan te vallen. Met een boogballetje plaatste Schepers het leer over de Rijssense doelman heen. Op de doellijn lag echter de snel terug- gezwommen Jan Schreuder die erger voor kwam. Waanders herstelde zich keurig van zijn misgreep, toen hij een keiharde worp van Willemsen prachtig stopte. Evenlater was het Van Empel die in vrije positie het leer hoog over schoot. Aanvoerder Mans Ligtenberg, die in de voorgaande twee speelperiodes nogal eens fel geattacqueerd werd, sloeg zij het in fi guurlijke zin direct bij de aanvang van de derde periode, hard terug. Na een pass van Jan Schreuder zwom de Mors-aanvoerder, zonder tegenstand te ontmoeten door tot voor het doel van Hoogelander en gaf hierna de Eister doelman geen schijn van kans (2-0). Zowel Meindert Schreuder als Wim Wessels lieten hierna een prachtkans ligcen, doch ze herstelden zich in de volgende minuut. Toen lanceerde Schreuder namelijk de schuin voor het doel zwemmende Wessels, die eerst Van Nijenhof en Spitholt in de luren legde en daarna prachtig doelpuntte (3-0). Bij een onoverzichtelijke situatie voor het Mors-doel scoorde Willemsen hierna tegen (3-1). In de vierde en laatste periode zette EZPC alles op alles om de achterstand in te lopen Bepaald pech hadden zij toen Willemsen zijn harde schot van de lat terug zag komen. De zelfde speler schoot hierna rakelings over. Een doelpunt van hem moest arbiter Besse link afkeuren, omdat deze zo juist gefloten had voor de overtreding van één der Mors- spelers. Toen de aanvalsdrift der gasten enigszins geluwd was, nam de Mors opnieuw het heft in handen. Rob van de Kuyl gaf een afgemeten voor zet naar Wessels, die op zijn beurt Ligten berg lanceerde. Hard en laag schoot de Mors- aanvoerder in en bepaalde daarmee de eind stand op 4-1 in het voordeel van zijn club. Zaterdagavond speelden de poloteams hun tweede promotiewedstrijd om een plaats in de derde klasse van de KNZB, in het zwembad Te Pas te Eist. Een gelijkspel zou voor de Mors reeds vol doende geweest zijn voor promotie. De grote supportersschare die de Mors zaterdagavond naar Eist vergezelde zag haar favoriete club echter in een meer spannende dan fraaie wedstrijd een 6-5 nederlaag lijden. In de eerste speelperiode hadden de Mors- heren nogal moeite zich aan te passen aan het kleine en aan de ene zijde ondiepe bas sin. Hieraan is dan ook voor een groot deel de kleine nederlaag te wijten. Onder leiding van arbiter Gerritsen uit Dieren ging EZPC in het offensief en nam door Dibbets al spoe dig de leiding (1-0). Door Dibbets werd het 2-0 uit een vrije worp veroorzaakt door Mein dert Schreuder, die staande in het ondiepe gedeelte van het bad de bal trachtte te plaat sen naar de vrijgezwommen Mans Ligten berg. Inplaats van een Mors-aanval werd het nu een opgelegde kans voor de EZPC-mid- voor. De Mors was hierdoor enigszins aangesla gen, doch kwam terug via een strafworp ge nomen door Meindert Schreuder (2-1). H. Pe ters van Nijenhof mocht eveneens een straf worp nemen en dit betekende 3-1. Onder de geestdriftige aanmoedigingen van de grote supportersschare ontworstelde de Mors zich aan de druk der gastheren. Mein dert Schreuder bracht de stand op 3-2 waar mee de derde speelperiode inging. De Mors bleef in het offensief. Een harde ingooi van Meindert Schreuder kwam op een gegeven moment terug van de doelstang. De arbiter liet doorspelen en het terugspringende leer kwam bij Mans Ligtenberg die opnieuw Meindert lanceerde. Diens doorslagbal was te machtig voor keeper Hoogelander (3-3). Door een strafworp uit drie strafworppun- ten kwam EZPC opnieuw aan de leiding (4-3). Zeer spannend werd het in de vierde perio de. Meindert Schreuder, zwaar gehinderd, tilde de partijen op gelijke hoogte (4-4). Een EZPC-doelpunt werd afgekeurd, waarna Pe ter Struik verzuimde zijn ploeg aan de lei ding te heipen. Inplaats van zijn vrijzwem- mende aanvoerder te lanceren, schoot hij zelf rakelings langs het doel. Toch kwam de Mors nog aan de leiding. Uit een scrimmage voor het EZPC-doel scoor de Oeli- Wessels 4-5. De Mors die aan een ge lijkspel voldoende had, leek op rozen te zitten. Eist gaf zich echter niet gewonnen en door Peters van Nijenhof scoorden de gastheren de gelijkmaker (5-5). Met medewerking van arbiter Gerritsen die nogal kwistig strooide met strafworpen tegen de Mors, kregen de Betuwenaren toch nog de fel begeerde zege. Peters van Nijenhof benutte namelijk de toe gestane strafworp (6-5). Direct hierop kwam het einde.

Weekblad voor Rijssen | 1968 | | pagina 2