Riessen vuur zo n zestig zeuwntig joar terugge DEMONSTRATIE Y akantieprogramma MONTREAL BOUWT ONDERGRONDS Meest gekuste maagd Boekennieuws Harvey Cox bij Kerk en Wereld Onder de grootste stad van Canada zijn 240 winkels en 36 restaurants te vinden Voelt u zich ook zo stoer? Drink veel als u transpireert BEATAVOND De Mors opnieuw naar Borghorst Parkgebouw - Rijssen Uw baby met vakantie De Mors contra Het Ravijn WEEKBLAD VOOR RIJSSEN PAG. 2 Adverteren kost geld, niet adverteren kost meer Bonnie and Clyde Singapore -- Singapore -- Opdracht voor vijf Ponyclub Tde Oosterhofruitertjes' Vrijdag 9 augustus: Parkgebouw, 20 uur, filmvoorstelling Bonnie en Clyde. Zaterdag 10 augustus: Terrein Oosterhofweg, 14 uur gratis Ponyrijden voor kinderen tot 12 jaar. 15.30 uur Demonstratie Ponyclub Oosterhoffruitertjes. Parkgebouw, 20 uur, filmvoorstelling Bonnie en Clyde. Maandag 12 augustus: Runderen-, varkens- en goederenmarkt 8-13 uur. Dinsdag 13 augustus: Puzzelrit Rijssense Motorclub. Start 19.30 uur Veemarkt. Woensdag 14 augustus: Wild speurtocht. Vertrek 6 uur v.m. Opgave VVV. Parkgebouw, 20 uur, filmvoorstelling Singapore. Donderdag 15 augustus: Foto fiets-puzzeltocht. Start 8-10 uur VVV. Elke zondag 14-17 uur Schaapskudde op de Borkeld. Dagtochtenprogramma's en ANWB-routekaarten verkrijgbaar bij de VVV. Dinsdag 13 augustus: Ingelaste tocht naar de Taptoe, Enschede. Opgave VVV. De grootste stad van Canada, Mon treal, bouwt onder de grond aan een immense, hypermoderne nieuwe stad, die aan sciencefiction-verhalen doet denken. De oppervlakte van die „stad onder een stad" beslaat meer dan 12 hectare. Het is een doolhof van winkel puien, brede promenades en rondwegen, die tien kantoorgebouwen, drie grote hotels, twee spoorwegstations en het nieuwe metro-traject bevatten. Meer dan 150.000 mensen, bezoekers, wande laars en forensen, bevolken iedere dag dit geweldige complex. Zij weegt ruim tweehonderd kilo en is niet gemakkelijk te veroveren ondanks dat zijn de studenten van de bijna 250- jarige universiteit van Göttin- gen tot op de dag van heden ver liefd op haar en dag en nacht trachten zij haar te kussen. Zij heet Ganseliesel en staat op een hoog voetstuk in de fontein voor het stadhuis, de meestgekuste en kuiste studentenvrijster ter wereld. Overdag zijn het de doctoren, die traditiegetrouw onmiddellijk na hun promotie naar Ganseliesel toeklimmen en haar kussen, 's Nachts trachten het de jonge studenten, dikwijls na vrolijke feesten. En dan te bedenken, dat 't al sinds 40 jaar officieel verboden is, wat het nog aantrekkelijker maakt een kus op de bronzen mond te drukken. Grote dichters en den kers kwamen uit Göttingens Alma water voort. Tot de be roemdste politici, die hier stu deerden en lief hadden behoren Otto von Bismarck en Tsjoe En Lai, die een zoon achterliet. Vergangn wekke kwam ik oawer de Hoar en doar zag ik weg en wier de leu an de duure zitn op nen stool, ondanks det 't nog trekkeg was. Vanzelf kwam miej toen in de gedachen wat n' veskil toch met zo'n zestig zeuwntig joar terugge op de Hoar. Toen zag iej oaweral nog de mes en plagnhuepe vuur de delnduum an de stroatkaante lign. 's Oawns noadet de keals n' heeln dag harn e'wosseld in n' Es, 't huejlaand of in 't venne en ze de pap achter de knuepsgeater van vesje ham, en ook 't melken en 't of voorn gebuurt was, dan leann ze zik biej mekoar in de plagnhuepe. n' Eenn met n' bülken van ne oole groownpiepe in n' moond, terwiel nen aander niks as kawn dee op de proeme den atte achter de kiwn har. De wiewwe as ze 't of wasken en de kuekne an de kaante harn, kwamn ook eens kiekn, leann de oarme oawer de oonder duure en skreewn mekoar de niejkes van de leste daage too. Harn ze wat apats, wat nog neet vuur iedereene bestemd was, dan kwamn ze biej mekoar stoan um der oawer te kuijern. Oon- derwiel hueln ze n' uegjen op de grütste wich- ter dee at nog drok an 't spüln warn en me koar nog wa eens biej de küppe woln kriegn as ze meann atter eene skelmes har e'doane of zoo. As groote jongs achen wiej oons te vuile maans um met te spüln, en doarumme zatte wiej oons biej de keals in de plagnhuepe. Non wa neet met neuze vlak vuuran, mear toch wa zo dew als good konn huem, wat ter verhaandeld worn. 't Gongn der oonder de buurkeals rech ge moedelijk too zoo oonder mekoar. n' Eenn wus dit, en n' aander det. 's Mangs prebeern ze mekoar de vleegn of te vangn, of stekke oonder water te geewn, mear eawn der noa was als wier vegetn en hulfn ze mekoar wier teegn nen aandem den heur in 't vet wol zetn. Ook koej smangs mooie vehaalrï huem, vuural as ze oet warn e'kuijerd oawer 't weer, 't woark en 't vee. Zoo harn ze 't eens met mekoar oawer rotn, woer at de meeste leu in Riessen nog wa froai las van harn. Det was neet verwoondelijk want oaweral ach ter de huuze zag iej skopkes en skuurks stoan woer at n' stalken in was vuur n' poar bign of nen sik. Dee deers woln nog wal ees slaatern met 't vrètn, en doar kwam de rotn op of trekn. n' Ieder wuster wa eene den atter nen hoop har en den ter a wat met be- leawd har, joa Spatsgetjan wus zelfs te ve ten ldetter Dieks van Spatsüele eene in de boksepiepe was e'vleungn, toen de rotte in nood harre ezetn. Dieks har ees wa nen skrik e'kreegn, mear hee was neet van gis- tern e'was, en har de rotte dood e'drok op de basse. ,,Det is nog niks vergelekn biej wat min Goajteum is oawer komn vuur n' joar of wat terugge, zegter eene. ,,Wat dan vreungn ze allemoalle. ,,Det zal ik oew ve- teln" zegge. „Min Goajteum har zi'k net an de toafel e'zat 's oawns, woer min Dienn meuje um kerk ne komme koffie in har e'gütn of doar koomp één van de dochters de kökne in vleengn van de delle met de weurre „Va ne dikke rotte is oet n' pearestal in 't eer- pel keelderken e'vleugn". Non harn ze net vuurege wekke 't keelderken zoowat bassens vol eerpel e'stot zoodetter mear ne klaenne ruumte was tusken 't gewulfte en de eer- pel. „Wat zeg iej", zeg min Goajteum, „in 't keelderken? Dan is ze vuur miej", en met een vluege op, greep 't leampken op de delle van n' stiel, goajn zi'k van de beene en kreup op n' boek, 't leampken vuur zi'k oet skoewnd, oawer de eerpel, 't keelderken in. In 't lessen zaggen ze alleene zinne kloompe nog mear. „Hej ne a Goajt", skreewn min Diennmeuje, doch vuur ees kreengn ze gin ge wag, wa konn ze zeen dette froai spatteln met de beene, an zinne kloompe. Opeens kwam der nen skreew oet 't keel derken van: „Trek miej der oet, trek miej der oet, trek dan toch". Min Diennmeuje en Jannüekn treukn ieders an nen kloomp, want an wat aans konn ze nog gin vatte kriengn, Geïllustreerde atlas van de Bijbel door dr. F. H. Hilliard, in Nederlandse vertaling van A. v.d. Worp. Uitg. Bosch en Keuning N.V. Baam (f. 16.50). Een fraaie atlas, waarin woord en beeld op unieke wijze in elkaar overgaan. Het laat zien, hoe Israël tussen de grootmachten telkens dreigt te worden weggevaagd, maar wordt bewaard en geleid om in Jezus Christus tot zegen te zijn voor de gehele wereld. Opmerkelijk is, dat eerst een beeld wordt gegeven van Babel en Egyp te, en dat daarna met Abraham het histo rische overzicht begint. Dat ook de periode van de Makkabeeën wordt behandeld, is even eens vermeldenswaard. Een atlas, waaraan ieder die anderen over de Bijbel vertellen wil veel plezier kan beleven, mits hij bereid is zich grondig voor te bereiden. KOMEN EN GAAN Dagboek van de commissie „Kerk Overzee" van de Nederlandse Zendingsraad, uitg. Boe kencentrum NV, 's Gravenhage (f 11.90). Een keurig verzorgde uitgave zowel wat uit voering als inhoud betreft. Ouders en verwan ten van in verre landen werkzame mensen kun nen worden bepaald bij problemen en situa ties, die zich daar voordoen. Of het juist is die uitzonderingspositie zo frequent en na drukkelijk een rol te laten spelen in de keuze van bijbelgedeelte en meditatie is een vraag. Om het „universele" karakter van de Bijbel te verstaan is een andere benadering nodig. Instructie hiertoe wordt niet verstrekt. Het op schrift „Jeremia" boven een aantal hoofd stukken suggereert teveel; er wordt niets over dit bijbelboek verteld. Desondanks een dag boek, dat z'n weg vinden zal en dat om het vele goede, dat het ongetwijfeld biedt, harte lijk kan worden aanbevolen. UIT TWEEËN EEN Tussentijdse balans van het gesprek Rome- Reformatie. Deze Lemniscaat paperback van 269 pag. (f. 12,50) is met medewerking van vele rooms-katholieke en reformatorische schrijvers gemaakt door dr. H. M. Kuitert en prof. dr. H. A. M. Fiolet. Het boek „wil aftasten, wóar en waaróm de eenheid van de kerk door de verschillende geloofsgemeen schappen in onze tijd nog niet beleefd kan worden". AFRIKA BIDT Uitg. Boekencentrum, 's-Gravenhage, prijs f. 9,50, 80 pagina's. Men kan op velerlei wijze bidden. Onze medechristenen uit Ghana pra ten met hun Vader. Gewoon. Fritz Pawelzik, een jeugdleider, die voor de CJMV in Ghana gewerkt heeft, heeft dit praten met Vader verzameld en in het Duits uitgegeven. Neder landse bewerking ds. Ype Schaaf. Dit boekje is een keus uit die gebeden, in het Neder lands nagezegd. Ze zijn uitgesproken in Twi, in Ewe en in het Engels. Uitgegeven als een getuigenis van de omgang van de Afrikaan se christenen met hun God. U zult door deze gebeden die Afrikaanse christenen beter leren kennen. Van harte aanbevolen! mear dee vleungn um van de beene en doar sleugn ze met achter oawer. Toen getrokn an de veute en oonderwiel heum ze niks aans as: „Trek, trek, trek dan toch suffers". Laanksaam kreengn ze beweange in min Goajteum en kwamme achtereas 't keelderken wier oet, en wat bleek toen. De rotte was um toen te in 't noawe kwam, en zag dette noams mear hen kon, hooge vuur n' haals e'vleungn en har zi'k doar vaste zat. Van veraldereer- deghaejd har min Goajteum 't petrolie leamp- ke um e'stot, zoo dette niks mear zag, mear wa venom dette wat vuur n' haals har zitn. Natuurlijk har de rotte toen min Goajteum wier de ruumte har, 't veloop oete'hung en e'maakt dette vot kwam. Eater hebt ze der smaakelijk um e'lachen, zuk skreewn at n' eum har e'doane, en at ze mear ne keer zeann van „Rotn kan gin eene better vangn as min va", dan kreengn ze in gin dree daage wier n' good woord van um. „Zoo kan n'meanske van als met maakn", zeg Grüsjan-wilmken, en det oew Goajteum helg wordt as ze um det wier in de gedachen skeett, doar kan 'k in komn. Tojnmans mut vegangn wekke smoams vroo ook lelk hemn e'was, toen te den skoojer snachs oonder dak har e'geewn". „Wat heffe doar dan met e'had?" vreungn der wat. „O det zat zoo", zeg Janwilmken. „Biej Mans was ter 's oawns laate net vuur- det ze noa berre woln eene an de duure komn met de vroage offe der snachs in de skuure mog sloapn. „Um miej wa", har Mans «'zeg „mear denkt ter umme dej miej neet lingt te knoojn met vuer". „Det bloaw ik oew har den keal um tot be skeet e'geewn, „doar züel iej gin las met hemn van miej". „Kan ne neet op de delle sloapn"? Har Beem- diene vroagn. „In de skuure tochet zoo, goojt um nen skoof stroo van de heele op de delle, „dan kanne zi'k doar legn". „Um miej wa", har Mans e'zeg en meteen wam ze met mekoar ona de delle goan, har um n' poar skoof stroo too goojt, met ne oole peare diknge, en den keal har zi'k e'leg. Zoo gangs wam Mans en Beemdiene ook in de berrestea krüpn en harn de beene biej mekoar e'goojd. s Aanders 'smoarns toen at Man» op de delle was e'komn um te melken, har den keal ook a in de beene was. Noadette 't mel ken har e'doane, hame met e'neungt noa de kökne woer Beemdiene de koffie a broen har e'had. Ze harn n' stukn e'getn en ook den keal har n' poar snien e'kreegn met ne komme koffie. Toen hee 't op har e'had, ham ze um e'vroegn offe nog mear wol hemn. „Graag nog koffie" har e'zeg. Beemdiene har der um de smorre nog wier boawn e'hüeln, en non geew ik oew te roan watte met de koffie harre doan? Non det kon der gin eene weetn. „Hee was ter met noa de roake goan" vervolgen Janwilmken zin verhaal, „har nen hoop glemsmeerdueskes oet n' rugzak e'haald. har doar wat van dee roo aske oet de roake in e'doane, en toen met n' betje koffie har hee der n' pkpken van e'maakt, 't mooj glad e'strekn, 't lidjen der op en toen de dueskes wier in n' rugzak e'doane. Mans en Beemdiene harn zoo aj wa begriep lriient niej- skiereg too kekn. en in 't lessen har Mans t neet mear ham e'kuent en e'vroagn. „Non muuj miej toch ees veteln baas, wat iej doar met weeld, met dee dueskes met roo aske?" „O, dat verkoop ik aan de boeren voor rat tenvergif", har den grapjas e'zeg. „Wat zeg iej miej non", har Mans e'skreewd, „vekoopn vuur rotn vegif, dee roo aske, en de leu be- dreegn. Skaam iej oew nin, smeerzak. Der oet en denkt ter umme det iej miej nooit wier oonder de oogn komt, of ik gooj oew met de greepe noa. At ik det vuur oet har e'weetn, war iej miej hier neet oawer n' zul e'komn, bedreeger". n' Keal den at ees nog wa teegn har e'prü- telt, har op 't lessen munn maakn dette vot kwam, want aans har der Mans zi'k an ve- grepn, zoo heileg was e'was. Tookn wekke vearder Getjan. Nieuwste propaganda-middel van een Deense bierbrouwerij: bierglazen in de vorm van een Viking-hoorn. Niet hele maal geloofwaardig is de suggestie dat het drinken van bier uit deze glazen de gebruiker zou terugvoeren naar de glo rietijd van de stoere, mannelijke Vi kings, maar de broiwerrij ontkent dan ook alle geruchten, dat deze suggestie door haar zou worden verspreid. Een Amerikaans nieuwtje: koelkasten met twee deuren inplaats van de tradi tionele ene grote. Zij worden toegepast bij zeer grote koelkasten en hebben daardoor in de Verenigde Staten aan stonds het karakter van een status symbool gekregen. Wie zo'n grote koel kast wenst te bezitten, moet wel een vermogend man (of vrouw) zijn. De helft van de bezitters van zo'n speciaal model koelkast behoort tot de hoge in komens-klasse, annonceerden de fabri kanten. Bij wijze van trekpleister... Nu duizenden en duizenden zich naar het zuiden begeven teneinde de Nederlandse zo mer te ontvluchten, is het wellicht nuttig enige (overigens bepaald niet onbekende) re gels voor het verblijf In warme landen nog eens op te halen. Belangrijke schommelingen in de tempera tuur in de eerste plaats als gevolg van de reis, maar ook ter plaatse worden door het lichaam opgevangen. Maar dat geschiedt niet zonder uiterste krachtsinspanning van het menselijk reguleringsmechanise. Men kan hier- tot op zekere hoogte tegemoetkomen, als men de volgende adviezen volgt. Wie meent verstandig te doen om overvloe dig transpireren te beperken door minder te drinken, is op de verkeerde weg. Men moet integendeel het watertekort, dat door transpi reren ontstaat, zo snel mogelijk aanvullen door het gebruik van non-alkoholische dran ken, bij voorkeur die, welke mineralen en vitaminen bevatten, daar met het vochtver lies ook een groter dan normaal verlies aan deze stoffen optreedt. Geen zware maaltijden, veel frit goed gereinigd groenten en melkprodukten zijn gewenst. Daar ook veel zout bij het transpireren verloren gaat, niet bang zijn voor wat keukenzout in de maal tijd. Houd er rekening mee, dat bij hoge temperaturen vele voedingsmiddelen veel snel ler bederven dan bij lage, met alle gevolgen van dien. Medio september zal de Amerikaanse theo loog Harvey Cox, auteur van o.a. het boek „De stad van de mens", in Nederland zijn. Op 14 en 15 september zal hij te gast zijn op een conferentie die Kerk en Wereld Driebergen organiseert. Tijdens deze bijeen komst waarvoor de deelnemers persoon lijk zijn uitgenodigd zal Harvey Cox o.a. zelf spreken over de relatie van zijn theo logie tot het godsdienstige en politieke leven in Amerika. Voorts zal met hem van ge dachten worden gewisseld over zijn werk. De jonge theoloog Cox kreeg bekendheid na het verschijnen in 1963 van zijn boek „The secular city", waarvan in minder dan drie jaar 500.000 exemplaren verschenen, onder andere in een Nederlandse vertaling als „De stad van de mens". Cox werk heeft in brede kring de aan dacht getrokken en oogstte zowel waardering als kritiek. Het maandblad Wending wijdde het gehele april-nummer aan „De stad van de mens", waarbij het boek door deskundi gen op sociologisch, planologisch, theologisch en kerkelijk-praktisch terrein kritisch werd beoordeeld. Beatclub Scrible organiseert in het vereni gingsgebouw aan de Enterweg op zaterdag 17 augustus een beatavond waaraan mede werking zal worden verleend door de bekende beatgroep „Flux". RIJSSEN Het eerste herenzevental van de zwem- en poloclub De Mors gaat zater dag 7 september naar Borghorst om daar deel te nemen aan een waterpolotoernooi dat wordt georganiseerd door Olympia Borghorst. Behalve de Mors en Olympia nemen ook deel S.C. Gelsenkirchen '04, S.V. Gronau 1910 en Tus Westfalia Wethmar. Vrijdag 9 en zaterdag 10 augustus, 8 uur met: Warren Beatty - Faye Dunaway - Michael J. Pollard. Bonnie en Clyde, het grote succes van dit jaar. Bekroond met 2 Oscars. Toegang 18 jaar. Woensdag 14 augustus, 8 uur Met: Sean Flynn - Marika Green - Terry Downes 17 mariniers verdwenen in Singapore. 5 man vochten zich een weg naar hun schuilplaats. Toegang 14 jaar. ZATERDAG 10 AUGUSTUS Terrein Oosterhofweg Aanvang 15.30 uur. Vooraf gratis ponyrijden voor kinderen tot 12 jaar, vanaf 14 uur. SCHOONMAAK- MOEILIJKHEDEN Vraagt vrijblijvend inlichtingen. Schoonmaak van fabrieken, scholen, gebouwen, glazenwassen, schoorsteenvegen enz. SCHOONMAAKBEDRIJF Nassaustraat 63 - Tel. 305* Holterweg 42 In de vakantiemaanden blij ven vele gezinnen niet in hun eigen huis. Als het jongste ge zinslid dan nog een baby is, rijst de vraag: meenemen of elders onderdak brengen? In beide gevallen komt de baby in een vreemd bed te slapen. De kruisverenigingen wijzen erop, dat het dan van belang is .extra aandacht aan de slaapgelegenheid van de baby te schenken. Aan de volgende aanwijzigingen hebt u wellicht houvast: Als het bed spijlen heeft, moeten deze zo dicht bij elkaar staan dat het hoofdje er niet tussendoor kan. Laat de baby zonder kussen slapen. Gebruik liever geen tuigje om de baby in bed vast te binden. Als u meent dat de mogelijk heid bestaat dat het kind uit bed valt, gebruik dan een zo genaamd trappellakentje. Het lijfje hiervan moet goed aan sluiten en de banden van 't la kentje moeten onder de matras worden vastgemaakt, zó dat 't kind nog een zekere bewegings vrijheid heeft. Maak dekenklemmen niet te hoog en te strak vast, want sommige kinderen woelen zich eronder en kunnen dan niet meer terug. Zorg ervoor dat de baby zich niet in de dekentjes en lakens kan vastwoelen. Stop deze dus zo ver mogelijk in. Wat betreft de voeding van uw baby in vakantietijd geldt het vo' - ende: Het kan zijn dat op het va kantie-adres 't voorgeschreven merk babyvoeding niet te krij gen is. Houdbare voeding kunt u in voldoende mate meenemen. Op het etiket staat meestal de datum aangegeven tot wanneer u de voeding kunt gebruiken. Overleg vooruit met uw arts of wijkverpleegster welke voe ding u eventueel ter vervan ging kunt geven. Als u nog vragen hebt, wil de wijkverpleegster van één van de kruisverenigingen u graag verder inlichten. Tradiïiegèlrouw zullen' de zwemmers en zwemsters van het Ravijn en de Mors el kaar vanavond in Nijverdal ontmoeten om el- kaars krachten te meten in het water van het zwembad het Ravijn. Inzet is de Dolle- kampbeker die 1 keer door het Ravijn en 4 keer door de Mors werd gewonnen. Ook vorig jaar ging de Mors met de beker strijken. De volgende leeftijdsgroepen worden aangehou den. Jongens en eisjes beneden 12 jaar. Idem tot 14 jaar, idem tot 16 jaar en dames en heren van 16 jaar en ouder. De zwemslagen zullen zijn: 50 m. schoolslag, 50 m. rugslag en 50 m. vrije slag. Bovendien is er een 8 X 50 m. estafette voor jongens, meisjes, da mes en heren. Voor de puntentelling geldt de tijd in ee- conden van de drie snelsten per programma nummer van elke vereniging. Winnaar wordt die vereniging die het min ste aantal punten (seconden) heeft verzameld. Als puntentelling voor de estafette wordt aan gehouden, de totaaltijd gedeeld door 4, zodat de uitslag van de estafette dubbel telt in de eindrangschikking. Het ligt in de bedoeling dat de zwemmers en zwemsters van de Mors vrijdag om half zeven vanaf het Schild vertrekken. In 1962 werden de eerste plannen voor dit project gerealiseerd onder de naam: het Pla ce Ville Marie-project. De kosten, die ermee waren gemoeid bedroegen ongeveer 80 mil joen dollar. Van de straat af gezien lijkt Place Ville Marie op een ijsberg. Het zicht bare gedeelte is een prachtig kantoorgebouw in de vorm van een kruis. Het is meer dan 600 voet. (ca. 180 meter) hoog en telt 45 ver diepingen met een bodemoppervlakte van on geveer 3 hectare. Maar u kunt niet zien dat zich onder de grond nog een complex van 4 verdiepingen uitstrekt met wegen en prome nades, twee verdpieingen met parkeerruim te en dienstwegen, en één verdieping voor spoorrails en subwayemplacementen. Twee verdiepingen met parkeerruimte en dienstwegen, en één verdieping voor spoorrails en subwayemplacementen. In het begin had deze onderaardse ruimte slechts verbinding met het Centraal Station en het Queen Elizabeth Hotel. Maar latei- werden deze verbindingen doorgetrokken naar de grote Place Bonaventura met zijn indruk wekkende handelscentrum, naar het Place du Canada, met het rijzige nieuwe Chateau Champlain-hotel en naar het Windsor Sta tion. Als u een wandeling maakt in dit onder grondse complex, dan kunt u 240 winkels bin nenlopen, in 36 restaurants en bars zitten, n dokter consulteren of uitrusten in een disco theek, naar de film gaan of een toneelvoor stelling bijwonen, een cheque verzilveren bij de bank, daarna een Turks bad nemen en met een supersnelle lift naar het hoogste punt van de Place Ville Marie gaan en daar van een ongekend uitzicht op Montréal genie ten. De fijne winkels en chique boetieken zijn een paradijs voor kooplustigen. De etalages zijn groot en kleurrijk. U kunt hier de nieuw ste mode aangemeten krijgen, of sieraden kopen, antiquiteiten, boeken en natuurlijk ook levensmiddelen en chocolaterieën. Er is een kapper, die u volgens de laatste Parijse coupe soigneert, maar ook vindt u hier de kruide niet op. Zonder naar boven te gaan, kunt u in nier die u op uw wenken bedient. Maar de science-ficton sfeer houdt hier deze ondergrondse wijk de metro nemen en verder gaan winkelen in de Place Victoria of in het Alexis Nihon Plaza, zonder u te be kommeren om het weer! De Place Victoria, die aan de voet ligt van de 47-verdiepingen tellende Stock Exchange Tower (ten oosten van de Place Bonaventura), heeft in totaal ongeveer 70 winkels en twee verdiepingen. Het Alexis Nihon Plaza, (ongeveer 17 blok ten ten westen van de Place Ville Marie) ligt boven het Altwater Metro Station. Een winkelgalerij voert naar een parkachtige bin nenplaats, die omring wordt door een aantal van elkaar gescheiden platforms. Er zijn 32 winkels op dezelfde verdieping als het sta tion, 20 winkels op de daaropvolgende verdie ping (begane grond) en nog eens 20 op de eerste verdieping. De bovenste verdiepingen hebben parkeerruimte voor liefs 1350 auto's. Plantsoenen en daglicht zorgen ervoor dat de binnenplaats op een echt park lijkt en natuur lijk is dit een favoriete plaats voor veel inwoners van Montréal om gezellig te praten en te lezen. Last van regen heeft men hier niet. Maar de inwoners van Montréal vinden dit nog niet voldoende. Ook in het oude stads gedeelte willen ze zich „ingraven": men wil een centraal ondergronds stadsgedeelte con strueren, van meer dan 25 hectare met nog drie metro-haltes en een bus-halte. Als alles volgens plan verloopt kunnen voetgangers on dergronds naar de Place Victoria in het oos ten en St. Catherine en Sherbrooke Streets in het noorden.

Weekblad voor Rijssen | 1968 | | pagina 2