Gestart met 13 leden GOUDEN ANB ONTVING VELE GESCHENKEN Binnenshuis fotograferen Wat gebeurt er allemaal uw fototoestel? in Riessen vuur so n zestig seuwntigjaor terugge Nu profiteren van de MIELE inruilaktie Miele wasautomaat 1195- U betaalt 950.- Coöp. Trio Boerenbond Zoon voor prinses Margriet en Pieter in dit Waj Wierden - Holten - Rijssen /i=L Vrijdag 19 april 1968 WEEKBLAD VCfGft RUSSEN Pagina 2 De A.N.B. (Algemene Nederlandse Bouwvakarbeidersbond) aan gesloten bij het NVV heeft nog niets van zijn strijdbaarheid verloren. De bond geboren uit nood en armoede, zoals de voorzitter van de afdeling Rijssen, d« heer J. Dannenberg, op de receptie ter gelegenheid van het gouden jubileum van de afdeling Rijssen stelde, moet op de bres blijven staan voor de leden van nu en voor hen die in de toekomst hun brood in de „bouwvak" zullen moeten vinden. Het bestuur van de jubilerende afdeling ontving van vele zijden gelukwensen en geschenken onder couvert, terwijl een aantal fraaie bloemstukken de receptie in hotel Gijsbers tot een feestelijke gebeurtenis maakten. Kunstlicht is betrouwbaar SPROOKJES WAAROM FLITSLICHT DE BESTE AFSTAND DE FLITSER WELK TYPE HET RICHTGETAL FLITSTIPS SAMENVATTING Ifil. De heer Hans van Dijk lid van het hoofdbe stuur (bondspenningmeesteK) haalde een aan tal herinneringen op uit de beginperiode van de Rijssense afdeling en was o.a. tot d» grap pige" ontdekking gekomen dat het 50 jaar ge leden nog mogelijk als dat in Rijssen zowel werknemers als werkgevers samengingen In 'tr bestuur, een omstandigheid die heden ten dage niet meer voorkomt. De afd. Rijssen startte met 13 leden (in 1918) en was in 1920 uitgegroeid tot 63. Ups en downs De afd. Rijssen heeft ups en downs meege maakt, perioden van grote belangstelling en perioden waarop slechts enkele leden de af deling trouw bleven. Er zijn tijden geweest zo had de heer van Dijk in de annalen weten op te diepen dat de afd. Rijssen ongeveer 300 leden had, maar in de dertiger jaren (ook in Rijssen gekenmerkt door een grote werkloos heid in de bouwvak) was het ledental gedaald tot 33. Na de oorlog bleek men het nut Van een organisatie weer in te zien. In 1946 ston den 281 leden in het ledenregister genoteerd en momenteel telt de afd. Rijssen 240 leden. De afd. Rijssen keerde in 1929 f 73,80 aan va kantiebonnen uit en in 1967 de kapitale som van f 370,678. Ons werk is nog steeds belangrijk, aldus de heer Van Dijk die wees op de grote pro testdemonstratie die onlangs in Den Haag werd gehouden. De demonstratie was nodig «p nuttig meende spr. De politiek van deze re gering dwong ons onze leden de straat op te sturen om te demonstreren. Zeker 25000 bouw vakkers gaven gehoor aan onze oproep. Saamhorigheid Dat was voor ons hartverwarmend aldus de ibondspenningmeester, die het ..buitenge woon betreurde" dat de N.C.B. (Chr. Bouw vakarbeidersbond) meende afzijdig te moe ten blijven. Als we optrekken voor ons geza menlijk belang dan moeten we ook laten zien, dat we in moeilijke tijden één kunnen zijn en dat we in saamhorigheid onze belangen kun nen bepleiten. ,.Onze vrienden van de Katholieke Bouw- ^akarbeidersbond hebben gezegd we zjn ge scheiden door naam en vlag. maar hoe lang nog?" We moeten zo ging de heer Van Dijk ver der samen opkomen voor de belangèn van ohze leden. We kunnen niet hebben als we op essentiële punten uit elkaar lopen. We moe ten samen zoeken naar een oplossing. De heer tfan vQ^d ho,t e^n, 4,p.nbegi;ijpe,lijke zaak" dat het parlement" ons geen gelijk heeft ge geven, en 'dal men zo negatief heeft geoor deeld over het schrale inkomen van onze gepensioneerde arbeiders, is al evenzo onbe grijpelijk." Wij begrijpen niet zo ging de heer Van Dijk verder dat minister Roolvink niet beter de wacht is aangezegd door het parlement; wij zijn diep gegriefd. Hier zien we dat we ook heden ten dage nog strijd moeten leveren. Wij moeten met elkaar op de bres staan voor onze democratische rechten. Spr. riep het bestuur en de leden van de afd. Rijssen op om de bond trouw te blijven, de bond die in Rijssen 50 jaar heeft bestaan. We moeten een strijdende organisatie blijven. Doe uw best, aan het hoofdbestuur zal het niet liggen, aldus de heer Van Dijk. die na mens het hoofdbestuur zijn hartelijke ge lukwensen overbracht aan het bestuur van de jubilerende afdeling. Gelukwensen Namens De Eendracht (textiel) bood de heer Bekkernens zijn gelukwensen aan en wek te het bestuur op tot nog grotere activiteit. Het is meende spr. ..nog steeds nodig". De heer van Geenen sprak ..nameris de Rijs sense Bestuurdersbond. waar wij het bestuur van de A.N.B. al een reeks van jaren zeer hebben weten te waarderen. De A.N.B. is al tijd in staat geweest uitstekende bestuurders aan de Rijssense bestuurdershond te leveren. Daar zijn wij en het is passend dit op dit gouden jubileum te /.eggen zeer dankbaar voor. De heer Van Geenen bood ook namens ,,de Metaal" zijn gelukwensen aan en hoopte dat de A.N.B. in Rijssen mocht blijven groeien en bloeien. De heer Hazewinkel sprekende namens de R.K. Bouwvakarbeidersbond achtte het gou den jubileum een belangrijke mijlpaal. Dat de bond in Rijssen het zolang heeft weten vol te houden is een bewijs van de kracht van de organisatie. Spr,. hoopte dat de samenwer king die er momenteel tussen ,»onze beide bonden bestaat daarnaar t.oe mocht leiden dat ..wij bij een volgende jubileum" ge schaard staan achter één organi#«tie. De heer Kroeze uit Enschede sprak namens de bondsraad en stond even stil bij de merk waardigheid dat de bpnd in Rijssen 50 jaar geleden onder moeilijke omstandigheden was opgericht ,,en dat U thans ook onder, moei lijke omstandigheden uw gouden jubileum viert". Hij feliciteerde het bestuur mede na mens de A.N.B. afd. Enschede en de Goorse afdeling. Voorts werden gelukwensen aangeboden door de heer Otten en Rooiman namens de N.C.B.door de heer Ten Brinke en Wol- terink namens de Rijssense aannemersbond, door een afvaardiging van de NVV Vrou- enbondw, door wethouder Scholman namens het gemeentebestuur en namini de commis sie voor de GSW regeling tevens vertegen woordigd door da heren Holtkamp en Tijhof. De voorzitter van de jubilerende afdeling de heer J. Dannenberg bracht dank aan allen die belangstelling op deze receptie hadden ge toond. Hij herdacht in dankbaarheid ,,het werk van allen die ons in de loop der tijden zijn ontvallen." Met veel waardering en res pect herinnerde spr. aan het werk van wijlen de heer Brugge, wiens inspiratie en werk kracht er veel toe heeft bijgedragen aa* de bloei van de afd. Rijssen. De heer Dannen berg verzocht 1 minuut stilde ter herden king van de heer Brugge. De leden riep hij op de afdeling trouw te blijven. Er moet in de toekomst nog veel ge beuren. Dat kunnen wij alleen bereiken als wij een hechte organisatie vormen. In de prille tijd van de fotografie, vóór de oorlog of nog eerder, fotogra feerde men in hoofdzaak in de zomer. Het halve rolletje zat nog in de camera van de vakantie van vorig jaar. Dat is veranderd. Vrijwel iedere camera heeft een flitsaansluiting en dat heeft het mo gelijk gemaakt op elk moment te foto graferen, ongeacht de hoeveelheid aan wezig licht. Nu gaat er nog steeds een sprookje rond, flitslicht zou ,,hard" zijn. Het zou harde Ook de leenkere kaante van de Grote stroa- te, bekèk'n vanof n' Skeeld, hef ne oarge ver- aandige oondergoan, aj tenminste 't bekiekt van zo n zestig joar terugge. Zeet aileene meer ees noa det van Kroon'n Jantje vrooger west ne maalderieje met vuur an nen weenkel van mei en kruidenierswa ren. en toen zat ter zo'n mooi spits gevelken op, en zeet non ees. ne kaste van n' hoes woer at Gayt van Centrum zinne fietsezaake hef. Wa won ter nog n' poar zens van Kroon'n Jantje achter in, dee ook nog wa in mei doot, meer 't geheel is vuile aans e'worn. Het hoes was ter nües steet van Gade» dokter, of zo ze in Riessen zengt, en zo at 't better bekeant is, de Hoge Stoepe. is nog net zo e'bleew'n at aalt hef e'wes. Non woonter n' Spring Maes- ter in. nen achoonzüenne van Jan van Smie- der beerntjen den at in der tied e'koch hef. Dan kreej de skuure van de Spanjers wat non n' mooi wonhoes is en woer at de adju- dant'n van de bosjagers aalt in hebt ë'woond. Den hof den at heurn biej 't hoes van de Spanjers is ter aalt nog. Doar stuen n' poar zukke mooie buekne bueme in met zukke mooi broene bla. det leef'ebrieje wes um der noa te kiek'n. Wat 't oole Spanjershoes betreft, en woer at 't politsie bureau in hef e'wes, det is niks veraanderd. Wat ter nog in zal kom'n, is nog n' groot vroagteek'n, meer 't zol jam mer wean at veraanderd wor, umdet ter zon nen mooi'n gevel in zit met al dee trapkes. Zukke gevels zeej neet vuelle meer. Het hoes van n' netoaris? ken iej ook neet wier. Ve- skaejn vRiessenders hebt doar an de belle-stoan as ze wat te koop'n of te verkoop'n harn of um aandere dinge netoaris neurig warn, en zeet non ees. Miln duur e'bouwd met twee weenkels ter in, van Bokkerink en van Mans van Jan Brungk. Vuur det ter dee in woon'n hef ter ook a nen dokter ne praktijk in e'had. Woer at non Dijkink z'inne zaake bef wes vroo ger n' hof van netoaris en achter den hof haj de pastorie van de Grote Koarke stoan. wat non de BLO skoole is. Ook dit is heele moa ve- brük'n waj wa begriep'n küent. In 't oole bürgemaestershoes, in meane van 1902 tot 1913 het ter bürgemaester Lodder in e'Woont. zit nong Gayt van de Dolfers met zin'n weenkel en bakkerrieje. Ook het. hoes van maester van Wiengoarn is vot, en doar steet non den groot'n weenkel van Pennings. Nues het hoes van Van Wiengoarn stuen vrooger ne oole skuure woer at de Sitse zin spil in opboargen. De Sitse woon'n zelf vlak nues de Coöperatie woer at dén laamp'n weenkel van Jalink non is. Derk van Oldekamp hef op de plaatse doar dee skuure stuen. n' groot hoes too zat met oonder n' poar weenkels vuur tabakspil en vuur sukela. Wat ter non in zit zo'k zo neet kon'n zeg'n. Dan kreeg iej n' Dik'n met één van de drokste slageriej'n oet Rietssen. Ik kan miej nog herrinnern. det ter smangs zo drok wes, dej vuur de duure mon'n stoan. umdet. vuural zoaterdagsmoarns, n' weenkel heel moa vol stuen. Later hef ter zon nen Piet de Ouden in e'zet'n. en non heb ter dee jongs van Beeverdam ne slagerieje. Woer at non den skoonweenkel van Freeken is. en Wieringa ook al zaak'n hef e'doan, woon'n ees Vlogman, den volle keeze, peerevlaejs. snoopgood en zuk geraj verkochen. Ook ventne langs de duure met det spil met n' peerdje en ne koare. Den Vlogman hef ees noa n' stoom e'goane meer noa de staaknge is ze doar met begun'n. Het hoes is ook geheel veraanderd en ken iej der neet van wier. Het zelfde kan e'zeg worn van 't volgende. Wal is den ool'n gevel nog zo bleew'n meer oonder heft zi'k an de tied anne past. Wilm van de Kroone weenkeld der non en ook hefter Tusveld- Voor inlevering oude wasapparaat ontvangt u terug46431— I Vos ai in e'zet'n. Hein van Jan Heed hef 't spil van zin va ook de leste joarn vebrok'n en der non twee weenkels van e'maakt. Ees was ter achter ne tabaks koarverieje en den tabak van Jan Heed wes oaweral bekent, vuural den rooktabak van nummer A, doar koej iedereene met trakteern. Woer at non den Sparweenkel is, woon'n vrooger ,,De Kuper" zo asse algemeen zean Deo- maak'ir ton'n en kuuwns. Ook gonge wiej der as jongs aalt hen um nen boagel te haaln aj nen vleegert wol'n plak'n. Den kossen oew dan ne cent en aj nen heeln bree'n harn twee cent. Met dee meubelzaake van Van Boksem zeent ze non an 't ver- brekng zo ak vegang'n wekke hebbe zeen. Noa asse miej veteeln zol doar den jonge van 't Smidje oet de Bekke in kom'n. Det doar nues ken iej ook neet wier. Doar hef Hamer n'ont- vanger al e'woond en later eene van Klens- man, en non is 't ook a nen weenkel. Dan kriej Meinders, better bekent as Brots. Vrooger wes't een heel oold spilke woer at n' poar oole leu woon'n woer aj beends of kachel hüeltjes kon'n koop'n an de bos. An de aande re kaartte van 't Giezen struüetjen stun T heernhoes van n' Staeln Jan Terhörs. Doar gung zo'n schuun strütjen langs met n' iezeren hekke der op. Non zittër Tusveld-Vos in, en op n' een'n eane hef ook a nen fotograaf e'zetn, en Spijker hef ter a ne slikkerweenkel in e'had. Woer at non Frans van Garrat is, har ees Jehan van de Dolfus ne bakkerieje met nen weenkel en doarvuur, heb ik wals heurn veteln, mutter nen Jan Smit hem'n e'woond. Den mut ne smederieje hem'n e'had in de Bekke en mut meteen hem'n e'haandeld in vee. Op oole anzegkaat'n De Groot e Stroate met vuur an 'n hof van netoaris woer at non Dijkink zin nen zaake hef. steet det hoes nog wa op met grote delnduurn noa de stroatkaante. Woer at non de stroate is noa de Water- mülle en woer at Nölken hef e'woond, doar ^voon'n vrooger maester Bruins, en ook a mae ster Bruggink'. tién wes koarkézeemaester biej de G^'o.t^ eP. later n0% dames van Opstal. Ook 't volgende hoes is of e'brok'n det van Pauw Mulder. Den har doar ne kruidenierszaake en ne vegunnege. Doar ach ter sfuen ook nog n' hoes met n' stuk of veer vetrek'n woer at ze de kazerne teeg'n zaenri. Aan de aandere kaante van det strüetjen woer aj ees na de Watermülle gong'n, woon'n Elferink den har ne skoon- en ne zadelmake- rieje en meteen ne hoarboarge. Toen det vot is e'goan is ter Teun van de Goeie in begun'n. Ook dee kappers zaake van de Pauwe is doar aalt neet e'wes. want doarvuur woon'der Weenihk n 'komies en doarvuur eene Tietjes. Wat den dee det weet 'k nin. Zo gangs komme wiej non an de leste huuze in n' Smidneane, want twee stuun der nog an dee kaante. In 't eerste woer at non Pauwn Bats woon'n har de Preens, det warn jüd'n, ne slagerieje, en doar nües stun n' klaen huuske woer at n' poar zusters van de Preens in zat'n. Det leste huuske is later vot e'brok'n. En hier met zinne wiej dan an 't eane kom'n oawer de veraandege dee at de leste zestig joar in de Grote stroate en n' Smid'n eane hebt plaats e'had. en dat is duch miej heel wat. Took'n wekke veerder Getjan. IATTERIJ CONTROLE-LAMP Jl NAAR CAMERA CONDSNSATOR slagschaduwen veroorzaken en meer van dat fraais. Vooral in de fotoclubs doet dit vethaai nog wel opgeld. Wij geloven dat het verkeer de begrip omtrent het gebruik van flitslicht meer berust op een onjuist gebruik. Elke soort licht, zonlicht, flitslicht en zelfs kaarslicht, kan een harde foto veroorzaken. Het hano-t er rnaar van af hoe ver we onze licht- kraan, het. T0fagma, open&xaaien. Ook kan het voorkomen dal we een verkeerde film in de camera hebben. Als u een film van 30 DIN in uw toestel hebt en u maakt een opname van een kaars op pakweg 50 cm. met volle lensopening, hebt u een fikse kans dat die opname overbelicht isDat ligt niet aan de kaars, maar aan de instelling van uw ca mera. Ook nu geldt: het is niet de camera of de lichtsoort, maar de man die de kwaliteit van de opname bepaalt. Ongeacht of we met gewone fotolampen werken of met flitslicht, kunnen we briljante foto's maken. Voor negen van de tien amateurfotografen is flitslicht verreweg de simpelste manier om thuis te fotograferen. Geen gesjouw met lam pen en snoeren, gewoon een heel klein appa raatje op de camera en flits... de opname is klaar. Nu is het prettige van deze soort fotografie dat elke leek meteen resultaat kan boeken. Dit houdt echter niet in dat we onze resul taten niet kunnen verbeteren. Zo goed als de zonnestand de kwaliteit van de foto beïn vloedt, kunnen wij dat ook met flitslicht. Een /nodern verschijnsel is de snellaadca- mera, het Rapid of Instamatic toestel. Deze camera's worden in toenemende mate gebruikt door dames. Dat is niet toevallig, het inzet ten van de film is simpel, deurtje open, cas sette erin en de camera is schotklaar. Ook wat betreft het flitsen is die camera gemak kelijk te hanteren. Een klein type flitser zit vaak ingebouwd en wordt middels een knopje uitgeschoven. Soms moet A^en losse com pacte flitsermop camera.worden ge plaatst. Snoertjes ontbreken! Gering na deel van deze soort camera's is, u kunt de flitser niet ,,los van de camera" hanteren. We geven daarom de raad bij camera's met vas te ingebouwde flitser uit te gaan van een gemiddelde instelling en afstand. Fotografeer op ca. 2-2' 2 meter, gebruik een film van bijv. 21 DIN en de flitsinstelling van uw camera. Meestal dient de camera dan op het bekende bliksemtekentje te worden inge steld. Dit geldt ook voor het gebruik van de bekende en handige flitsblokjes, waarin zich vier kleine flitslampjes bevinden. Gebruikt u een ander type camera, waar bij de flitser via een snoertje wordt aange sloten, dan kunt u gebruik maken van een z.g. verlengsnoer. U kunt het licht dan wat meer richten. U kunt het wat van opzij van het onderwerp laten vallen waardoor wat meer reliëf ontstaat. U kunt desgewenst wat meer dan één flitser werken door een speciaal dub- adverteer Een schema van een condensator-flitser dat aantoont hoe de condensator zich regelmatig volzuigt met spanning uit de batterij. Op commando van de flitser wordt de op gezamelde stroom in de condensator ineens doorgegeven naar de flitslamp. belstekkertje in combinatie met verlengsnoe ren. In de fotohandel worden apparaatjes verkocht die u In staat stellen de flitser omhoog te richten, naar het witte plafond. U begrijpt al wat er dan gebeurt: het flitslicht wordt egaal door het vertrek gereflecteerd. Er ont staat een mooi, zacht licht, zonder schadu wen dat het fotografisch uitstekend doet. Wel zult u een grotere lensopening moeten kiezen. Neem bijv. 1/25 sekonde bij f:8 voor een film van bijv. 21 DIN. Laat uw camera die lens opening niet toe, gebruik dan een film van bijv. 24 DIN en neem bijv. f:11 bij 1/25 se konde. Denkt er wel om dat uw plafond ab soluut egaal wit moet zijn! Als u voor de keus staat een flitser aan te schaffen, koop dan in elk geval een z.g. con densatorflitser. Bij deze flitser is de kans op mislukking (niet afgaan van uw lampje) het geringst. De condensator vervult n.l. de rol van stroomreserve-pot. Ze zuigt zich vol met stroom van de kleine batterij. Op het moment dat u afknipt, geeft de condensator zijn hele voor raad in een forse stroomstoot af, het lampje ontbrandt feilloos. Controleer regelmatig uw flitsbatterij. U kunt hiervoor in de fotohandel speciale, goedkope controlelampjes kopen. Gloeit dit lampje dat u normaal in de flitser zet op, dan is de batterij nog goed. Gebruik een batterij overigens nooit langer dan een jaar het bedragje dat met de vervanging gemoeid is, weegt ruimschoots op tegen de zekerheid allemaal geslaagde opnamen te maken. Extra controle is noodzakelijk als u een flit ser zonder condensator heeft. In de spanning van uw batterijen te gering, dan gaat nl. het lampje niet afuw opname is mislukt. De Elektronenflitser zal in bepaalde geval len een verantwoorde aanschaf zijn als u veel vuldig flitst, dus honderden keren per jaar. Helaas is een .goedkope" elektronenflitser niet zo bexlrijiszéker alsn üp. flitslamp.' Kjjfc'^goed uit voor u koppt en overleg terdege met uw fotöhandelaar. Maak altijd een proeffilm vol met verschillende diafragma's als u pas een flitser hebt gekocht en controleer of het aan gegeven richtgetal klopt. U kunt dan beter be palen hoe u de camera dient in te stellen. Op elk doosje flitslampen staat een tabel aan de achterzijde. U kunt hierop nauwkeu rig vaststellen welke instelling u moet ge bruiken bij eert bepaalde filmsoort. Soms ge bruikt men een richtgetal. Dat is een factor, bijv. 30, bij een bepaalde film. Om te weten hoe u moet instellen, deelt u dat getal door het aantal meters tussen camera en onderwerp. Is die afstand bijv. 2 meter, dan wordt uw diafragma 30-2 is 15. U stelt dan gemaks halve in op f:16. Ook kleurenfoto's kunt u maken met behulp van flitslicht. Gebruik gewoon de aangegeven waarde, als vermeld op het doosje. Ge bruik uitsluitend blauwe flitslampjes. Om geslaagde flitsfoto's te maken nog een paar vuistregels: Vermijd spiegelende vlakken in de achtergrond van uw foto. Ventileer een kamer met veel rook even voor u gaat flit sen. Controleer regelmatig de batterij, door middel van een controlelampje. Neem minstens één keer per jaar een verse batterij in uw flitser. Gebruik uitsluitend blauwe flitslamp jes voor kleurenfoto's of dia's. Flitslicht is niet beter of slechter dan zon licht. Het is eerder een kwestie van goed ge bruiken van de lichtsoort, welke u ,,bij de hand" hebt. Ook met de zeer simpele camera kunt u ge slaagde flitsfoto's maken. Hanteer dan als door snee-afstand ca. 2 meter. Woensdagavond werd het Nederlandse volk verrast met de geboor te van een nieuwe prins. De naam van deze zoon van prinses Mar griet en mr. Pieter van Vollenhoven wordt pas maandag bekend gemaakt. De geboorte van deze oranjetelg kwam voor iedereen zeer onverwacht. Grote vreugde heerste bij het bekend worden alom in de lande. Op de foto: de prinses en mr. Pieter van Vollen hoven, enige maanden geleden gefotografeerd in paleis Het Loo. Flitslicht is betrouwbaar. Geen camera is compleet zonder een flitser. Kunstlicht stelt u in staat altijd en overal te fotograferen. Zoek een rustige achtergrond.

Weekblad voor Rijssen | 1968 | | pagina 2