Spannende courses op zonnige Koerbelt Ledental Groene Kruis stijgt nog steeds Oranjevereniging verdubbelt aantal geldprijzen tot 42 De viering van koninginnedag OMA AUTOVERZEKERING VOORTMAN N.V. Lampionoptocht op koninginnedag Internationale windhondenrennen vormden een groots evenement Vrijdag 19 april 1968 51ste jaargang no. 16 De abonnementsprijs voor dit blad bedraagt 1.75 per kwartaal, voor postabonnees 2.35 per kwartaal. Administratie en redactie Enterstraat 10 - Telefoon 2303 (05480) - Giro 1036135 Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 uur Advertenties 12 cent per mm - Bij contract korting GROTE DEELNAME SPANNING BURGERLIJKE STAND FRAAIE STRIJD Rijkspostspaarbank Advendo verleent medewerking aan interland In het programma dat de Oranjevereniging Rijssen ter viering van Koninginnedag 1968 heeft ontworpen neemt de lampionoptocht ook dit jaar weer een grote plaats in. Gebleken is in vorige jaren dat dit én een gebeurtenis is voor de jeugd én een evenement voor de toeschouwers. Men denke aan de avond van Koninginnedag van 't vorig jaar toen duizenden mensen in dikke rijen langs de route op gesteld stonden om de prachtig optocht voorbij te zien gaan. Toezegging van beroep PREDIKBEURTEN Acht percelen in Notter en Znna geveild De Koerbelt gaal 11 mei open REO-suceessen SCHAAKNIEUWS MEDISCHE DIENST Keendervroagn Pauswijding in de Wellehof „De Eendracht" gaal clubblad uitgeven Feestelijke aanblik Massale afmars Ander rs nemers aan de feestelijke scholierenop tocht. De leus „Lang leve oma" op het bord is door de geboorte van de nieuw ste prins weer actueel. WEEKBLAD VOOR RUSSEN ADVERTENTIE De windhondenrciivercniging (nieuwe stijl) Rijssen is voortreffelijk van start gegaan met de organisatie van de voor Nederland eerste internationale rit in het seizoen 1968. Het moet een honds karwei zijn geweest al die voorbereidende maatregelen en dat alle cour ses bij wijze van spreken op de minuut af konden verlopen is een bewijs dat men wel bijzonder serieus te werk is gegaan. Dat belangrijk vooral in het kader van de propa ganda die men voor de windhondenrensport in Twente, waar (in Rijssen) een uitzonder lijk goed geoutilleerde renbaan is gelegen de toekomst wil bedrijven. Daarover is iedere kenner het eens. Deze renbaan die uiterst deskundig is aangelegd voldoet aan de allerhoogste eisen en vindt zijn weerga niet op het gehele vasteland van Europa. Dat is niet zomaar een chauvinist! sche kreet van één of Ander bestuurslid de Rijssense wind'hondenreiwereniging. De heer Rode uit Stuttgart sinde vele jaren met zijn greyhound een bekende Verschijning zowel op Nederlandse, Duitse als op Oosten rij&se renbanen geeft het grif toe: „Wat zou dat een grote betekenis hebben voor de ren- erport *ls wij in Duitsland enkele banen had den als die in Rijssen. In Hamburg is een uit stekende baan. maar toch is deze baan hier om verschillende redenen beter." ,Niet voor niets", aldus de heer Rode, „kom ik verschil lende keren p*r jaar naar Rijssen om hier te trainen met mijn windhond." Deze eerste internationale wedstrijd in het seizoen 1968 kenmerkte zic.h door een opval lend gtfote deelname. Hoewel enkele favorie ten aan de start ontbraken was de top van de Nederlandse renwereld aanwezig. Het was fraai weer, de belangstelling wa* beter dan ooit tevoren, factoren die *1 in de richting wij zen van een geslaagd evenement. Maar die andere factor, de vraag of het publiek, ook dat deel dat voor de eerste keer aanwezig was bij wedstrijden als deze enthousiast en tevreden naar huis fling, kan bevestigend worden beantwoord. 1 Er ontwikkelden zich enerverende courses, die goed werden bege leid door de deskundige speaker de heer Da vids uit Geleen. Het is steeds opnieuw een spectaculair ge zicht de honden, die in het algemeen flitsend van start gaan, te volgen op de 350 meter baan. Duidelijk ziet men hoeveel training er voor nodig is om de honden de juiste baan- techniek bij te brengen. Van het grootste be lang is het welke baan de hond bij loting toe gewezen krijgt. De hond die in de binnenbaan uitkomt heeft een geweldig voordeel, als het dier deze baan weet te behouden. De tech niek, de renbaantechniek, die wil dat men in eerste instantie deze binnenbocht gaat betwis ten en in tweede instantie naar de eerste plaats in de finish dingt. Het is toch vaak een geweldige prestatie van de eigenaren die hun dieren zover hebben weten te krijgen. Spannende courses dus met uitstekend ma teriaal. Het hoogtepunt van de middag was zonder twijfel de finale in de internationale klasse voor greyhounds. Hoewel de honden al vele spanningen te verduren hadden gehad in de series, moesten ze tonen dat ze ook in de finale nog voldoend-e lucht hadden om hun reputatie hoog te houden. In de 'finale voor de reuen leverde Patrick van de heer A. van Buuren uit Hoenderloo een verbeten gevecht met Brenno van de heer Roerade uit Den Haag en met Silvio van mevrouw Sluit uit Wuppertal. Patrick nam van stonde af aan de leiding, werd in de 2e bocht nog ernstig bedreigd door Silvio maar GEBOREN: Diny Anna, dv J. W. Stegeman en G. H. Mensink, Watermolen 39, 10 april; Arend Jan, zv. G. Assink en H. Rozendom, Kattenhaarsweg 9, 10 apr.; Jan Hendrik, zv. M. Waanders en J. Ripha- gen, Paulus Potterstraat 28, 11 apr.; Hendrik Jan, zv. J. Preuter en W. Nieuwen- huis, Jan Steenstraat 8, 12 apr.; Wilhelmina, dv. A. Beltman en J. Brandriet de Bleijdestraat 14, 15 apr., Johanna Clara, dv. J. Bruggink en W. Jans sen, Tabaksbaarden 54a, 15 apr.; Hendrikus, zv. J. W. Beltman en G. Ligten- berg, Keizersdijk 58, 12 apr.; Patrick Edward, zv J. W. A. Dollekamp en G. van Dijk, Wierdensestraat 36, 16 apr.; Janna Christina, dv. H. Kuijpers en J. Wil- bers, Enterstraat 45, 16 apr.; Juditha Blandina Josina, dv. A. Jejanan en M. J. A. Hofstee, Graaf Ottostraat 165, apr. te Almelo. ONDERTROUWD. Hendrikus Gerritsen, 23 jaar, Rijssen, Nas- saustraat 3 en Janna Pluimers, 24 jaar, Wier den, Enter, Wierdenseweg 14, 11 apr.; Hendrikus Bakker, 21 jaar, Rijssen, Stati onsdwarsweg 59 en Maria van Andel, 19 jaar Rijssen. Wijnand Zeeuwstraat 40, 11 apr.; Tonny ter Beest 19 jaar, Rijssen, Prins Bern- hardstraat 27 en Johanna Aaltje Fransen 17 jaar, Rijssen, Zuiderstraat 8, 11 apr.; Jan Lohuis, 21 jaar. Rijssen, Oosterhoi'weg 48 en Frederike Jannie Smit, 20- jaar, Holten, Burg v.d. Borchstraat 18, 11 apr.; Johannus Franciscua Dionysius Meinders, 20 jaar, Rijssen, Watermolen 3 en Maria Anto- nia Gerharda Hesselman, 20 jaar, Rijssen, En terstraat 66, 16 apr. OVERLEDEN. Hendrik Willem Nijkamp, 69 jaar, wv J. Mensink, Kattenhaarsweg 77, 9 apr.; Hendrika Jansen, 7 maand. dv. J. Jansen en A. Perdon, Noachstraat 6, 8 apr. te Almelo. wist in de laatste bocht een kleine voorsprong te nemen, die hij niet meer afstond. 2e werd Brenno en 3e Silvio. Ook de finale in de internationale klasse greyhounds teven Werd een fraaie strijd. Hier kwam als eerste over de finish Sultana van de heer Giezen uit Halfweg. 2e werd Dai sy van de heer Van 't Riet uit Rotterdam en 3e werd Georgette van mej. Langeberg uit Scheveningen. In de internationale race voor whippets (te ven) werd na een schitterende race eerste: Ankara of the Thunderragers van de heer Holtkamp uit Hilversum, 2e IJolanda of Us Honk van de heer Werkman uit Sappemeer en 3e Parnassia van Us Honk (zelfde eige naar). Overige uitslagen: Finale Whippets C klasse: 1. Quivand of F.H. eig. de heer Nabben, Val kenburg, 2e Amitana van de heer Neer uit Wessem, Je Mark v.d. Emelenberg van de heer Verdamme uit Amsterdam. Finale Whippets B klasse: 1. Charley van. Us Honk van de heer De Jong uit Heemskerk, 2. Mister X van Us Honk van de heer Bakker uit Nieuw-Vennep, 3e Bianca van de heer Goossen uit Rijssen en 4e Ingrid v.d. Schicht van mevrouw Zuidema uit Peize. Finale Greyhounds B klasse: 1. Thrillet van de heer Bulten uit Steenderen, 2. Shoot van de heer Schokenbroek uit Pa- te rswolde, 3. Roland van de heer Nisselrooij uit Eindhoven en 4e Natasha van de heer Roerade uit Den Haag. Finale Afghanen: 1. Adelgonda van mevrouw Nijboer uit Drach ten, 2. Durgha van mevrouw Hoekstein, Del- cfen en 3. Dagan, eveneens van mevr. Hoek stein, Delden. ASSURANTIEKANTOOR telefoon 2269, b.g.g. 2892 of 05704 257 De ontvangsten over de maand maart be droegen aan giro en inleggingen spaarbank op het postkantoor Rijssen een bedrag van f. 2.009.495,55 en de uitgaven f. 480.090,90. Er kon een voordelig saldo worden genoteerd van f. 1.529.404,65. Doordat de financiële eisen van de Rijssen se muziekvereniging Wilhelmina onaanvaard baar waren voor de KNVB, zal nu de Kon. muziekvereniging Advendo uit Nijver- dal haar muzikale medewerking verlenen door het spelen van de volksliederen, bij de interland Nederland-Frankrijk die volgende week zaterdag 27 april zal worden gespeeld op het Excelsior terrein op het sportpark ,De Koerbelt". Scheidsrechter voor deze ontmoeting is de heer Aalbrecht uit Hoek van Holland. De wedstrijd die om 3 uur aanvangt zal voorafgegaan worden door een junioren wed strijd van Excelsior Cl tegen het Cl elftal van SVVN Nijverdal. Dit om voor het publiek de tijd te korten. Het ledental van de vereniging „Het Groe ne Kruis" te Rijssen beweegt zich nog steeds in stijgende lijn en had op 31 dec. 1967 het respectabele aantal van 3830 bereikt. Dat bleek uit 't verslag van de secretaris de heer Bosma uitgebracht op de jaarvergadering die ge houden werd in hotel Weitering onder voorzit terschap van de heer A. H. ter Horst. In het afgelopen jaar nam het bestuur een belangrijk besluit n.l. de aanschaffing van een nieuwe Mercedes-ziekenwagen, die in overleg met de artsen van de meest moderne midde len werd voorzien. De heer Bosma deelde mee dat in 1967 een moedercursus en een kleu tercursus werd gehouden. In beide wijkgebou- wen werden inentingen tegen dyphterie, kink hoest, tetanus en polio gehouden met in to taal 1041 injecties, terwijl 130 injecties tegen pokken werden gegeven, en tegen DTP 358. Door de rheumatoloog werd eens per week zitting gehouden voor de rheumabestrijding. Het aantal bestralingen door de hoogtezon bedroeg 248 en het aantal uitleningen uit het magazijn was 1412. De wijkverpleegsters legden in 1967 aan gewone patiënten 5128 bezoeken af en aan tbc patiënten 138. Het aantal kraamverplegingen Deze optocht die een hoogtepunt in de feest viering kan worden genoemd heeft ook al naam gemaakt tot in (verre) omgegeving. Met name vorig jaar zijn vele tientallen auto's gesignaleerd waarvan de bestuurders een bezoek aan de lampionoptocht in Rijssen als doel hadden gekozen. Dat is voor de Oranjevereniging aanleiding geweest om alles in het werk te stellen de op tocht tot een nog groter festijn te maken. De medewerking van de muziekvereniging Apollo met damestrompetterkorps en van de Rijssense muziekvereniging Wilhelmina is veel belovend. Dat de drumband van Wilhelmina zich voor "t eerst zal presenteren met het nieuwe instrumentarium is èen bijzonder feit op zich. De Oranjevereniging twijfelt er niet aan dat honderden kinderen weer aan de fees telijke optocht zullen deelnemen. Toch is men van mening dat het nog grootser kan. Nog ve le honderden kinderen, die best mee hadden kunnen doen staan langs de kant. Waarom is niet altijd duidelijk. Voor weinig geld is een (fraaie) lampion te verkrijgen. Met een beet je handigheid van vader of moeder (groot vader of grootmoeder kan soms ook) maakt men iets leuks. Samenwerking in een buurt, wijk, vereniging kan tot schitterende resul- Tijdens de dinsdagavond gehouden kerke- raadsvergadering is door de Ned. herv. ge meente van Rijssen een toezegging van be roep uitgebracht op ds. Bakker van Tholen. Ds. Bakker is 7 mei a.s. beroepbaar. Hij is 31 jaar oud, gehuwd en heeft twee kinderen. Ds. Bakker zal worden beroepen in de vaca ture van ds. J. Vos. NED. HERV. GEMEENTE GROTE KERK 9.30 uur Ds. Van Donkersgoed van Wielden 15.00 uur Ds. W. van Tuyl WESTERKERK 9.00 uur en 10.45 uur Ds. J. de Lange 19.00 uur Ds. J. de Lange ELTHETO 9.00 jiur Ds. W. van Tuyl ELSEN 10.00 uur Ds. W. van Tuyl GER. GEM. NOORDERKERK 9.30 uur, 15.00 uur en 19.00 uur leesdienst GER. GEM. IN NED. ESKERK 9.30 uur, 14.30 uur en 18.30 uur leesdienst OUD GER. GEM. BEVERVOORDE 9.30 uur en 19.00 uur Ds. H. A. Vosman 14.30 uur leesdienst OUD GER. GEM. IN NED. ORANJEKERK 9.30 uur, 15.00 uur en 19.00 uur Ds. J. W. Slager GEB EB'. KERK BOOMKAMP 9.30 uur en 15.00 uur Ds. H. Brinkman taten leiden. Dat is in het verleden meerma len bewezen. Aardig voor de kinderen is dat iedere moei te beloond wordt. Ieder deelnemend kind krijgt een kleine verrassing, en de Oranjevereniging die het een liet ding waard is, dat de optocht ook dit jaar een grootse gebeurtenis zal wor den, heeft besloten het aantal prijzen (in ver gelijking met vorige jaren) te verdubbelen. Er worden dit jaar niet minder dan 42 geld prijzen beschikbaar ge.steld. Daarom hoopt men dat dit jaar ook nieuwe gezichten in de optocht zullen verschijnen. Dat vele honder den. kinderen die het vorig jaar nog langs de kant stonden en de optocht zo schitterend vonden dit jaar ook mee mogen doen. Het Ten overstaan van notaris F. van Schooten werden publiek een negental percelen geveild. Het eerste perceel een boerderijtje met erf en bedrijfsgebouwen, 43,80 are groot aan de Klokendijk 20 en eigendom van de heer G. van de Maat werd niet gegund. De percelen 2, 3, 4 en 5 bouw- en grasland aan de Klokkendijk, in totaal 4 ha en ruim 7,5 are groot, eveneens van de heer G. van de Maat werd in combinatie gekocht door de heer H. J. van den Berg uit Notter. Voor dezelfde eigenaar werd voorts een 72 are groot weiland aan een zijweg van de Nieuwehoeksweg in Notter geveild Koper werd de heer G. W. ter Horst uit Rijssen (koopsom f 6700.) Tot slot werd voor de heer Van de Maat een weiland aan de Blokkendijk in Zuna 1 hectare en ruim 8 are groot, geveild. M. Men sink uit Rijssen kocht het voor f 6500,-, Voor de heer en mevrouw Nijland te Rec tum werd grasland in Zuna, groot 1 hectare, en 19 are, geveild. B. Koersen uit Hellen- doorn kocht dit perceel aan de Petersdijk- Schoneveldsweg voor f 6000.-. Voor het echtpaar Nijland werd tot slot ook een perceel grasland op de hoek Dennenweg- Morsweg in Zuna, groot 1 hectare en 57 are, geveild. Het aannemersbedrijf NV Nijhuis uit Rijssen telde er f 14000.- voor neer. Het zwembad de Koerbelt dat de algelopen wintermaanden een flinke onderhoudsbeurt heeft ondergaan, (de trappen zijn voorzien van nieuwe tegels en de gebouwen werden opnieuw in de verf gezet) zal op zaterdag 11 mei a.s. haar poorten weer openen. De verkoop van abonnementen zal starten op maandag 29 april deelnemen is een plezier op zich. En als een groot aantal ouders, die deze feestelijke op tocht kunnen waarderen, hun kinderen een klein steuntje geeft, dan moet die lampion optocht slagen. Enkele gegevens: Opstellen deelnemers op het plein van de Schildschool van 19.00 u tot 19.15 u. Van 19.15 tot 19.30 u beoordeling, waar na uitreiking van de prijzen. De voorlopige route is: Haarstraat, Huttenwal, Boomkamp, Schild, Wierdensestraat, Enterstraat, Oran jestraat, Kerkstraat-eindpunt Hagen. bedroeg 68 met een totaal bezoeken van 597. De heer Bosma bracht de zusters dank voor „de volle toewijding waarmee zij het werk in het belang van de volksgezondheid hebben verricht". Het financiële verslag werd uitgebracht door de heer J. Muller, die melding kon maken van een batig saldo ter grootte van f. 7700,18 Aan subsidies van het Rijk werden ontvan gen f. 25.400,- van de gemeente en anderen f. 29.450,50. De Emmabloemcollecte heeft op gebracht f. 1194,76. De periodiek aftredende bestuursleden de heren J. Muller en J. ten Hove werden her kozen. Op de internationale hondententoonstelling in de Frieslandhallen te Leeuwarden behaal den enkele leden van de kynologenclub REO de volgende resultaten: B. van Hepik met Berner Sennenhond: 1 U (tevens beste van het ras). B. van Heek met Groenendaeler: 1 y (kam pioen en beste van het ras). J. Holtkamp met dwergkees: 1 U (tevens re servekampioen). G. Kamphuis met Amerikaanse spaniel: 1 U (tevens reservekampioen). J. v.d. Belt met Engelse cockerspaniel 2 U (tevens reservekampioen). M. Boerman met Dalmatiner 1 U (tevens kampioen). G. Langkamp met draadharige teckel 2 U. Voor het wisselbeker-toernooi van de schaakclub Rijssen werden in de afgelopen weken de voorronden gespeeld. De winnaars in de diverse groepen waren de heren J. H. Jansen, A. Kester en J. ter Harmseï, die dus in de finale-groep worden geplaatst. Van de 4e groep moet nog één partij worden gespeeld, zodat hiervan de winnaar nog niet bekend is. Onder de oplossers van een schaakpro bleem werd een schaakbord met stukken ver loot. De winnaar hiervan was de heer J. C. Torn. L. Kunst, Wierdensestraat 77c. Jantje, luster eens min juenkske, Zoo zear gisteraownd Meriej, Ouwer 'n zetje krieg iej miskien 'n Zusje of een bruerkn dr biej. Is det earlke woy, zear Jantje, 't Kealken kreeg ne kluur dr van, 'n Bruerkn of zusje, ik heb 't leefste 'n Bruerkn, as det tenminste kan. Non ik zal het vroanng an 'n dokter Of hee oons een juenkske breg, mear iej munn neet iedereene Non verteln wa'k heb ezeg. Jantje den met 't niejs heel geame Proonkn wol, vreug de maester dan, En an minne kammeruedjes, Nee, nog 'n zetje wochen Jan. Nog ne wekke of wat muj wochen, Nog Ti poar wekke, wat ne tied, 't Niejs det braann um op de tonge En non kon hee det neet kwiet. Moo, Merieje zag det Jantje Met det niejken zat te zweetn, Zeg eens moo, mag det non earlke Ook min vaa dat nog neet weetn. J. ROZENDOM, RIJSSEN. In het bejaardencentrum de Wellehof werd voor de bewoners en het personeel een Paas- wij dings avond belegd, waarvoor grote belang stelling werd getoond. De bewoners hadden zich over het initia tief zeer verheugd, de bijeenkomst had een sfeervol verloop. De directrice mej. Wiggers las enkele bij belgedeelten voor, die betreking hadden op het lijden en de opstanding van Christus. Ook de liederen gezongen door de chr. gem. zang vereniging uit Notter onder leiding van de dirigent, de heer Slont, stonden in het teken van de lijdensweek en Pasen. De zang van het koor maakte veel indruk. De voorzitter van „de Wellehof" de heer J. ter Horst bracht aan het slot van de avond dank «aan allen, speciaal aa dirigent en le den van het zangkoor, voor de medewerking aan deze avond, waarop bestuur, de com missie van bijstand het personeel en de be woners van de Wellehof met veel genoegen kunnen terugzien. Huisarts: telef. 2204. Veearts: J. P. 37, telef. 2487. van Nouhuys, Dr. Stokkerstr. Reeds een tiental jaren ontvingen de leden van de Rijssense pluimvee- en konijnenfok kersvereniging „De Eendracht" iedere maand gratis een clubblad dat door de vereniging werd uitgegeven. Vorig jaar moest hiermee gestopt worden wegens gebrek aan medewer king en copie. Op de laatst gehouden leden vergadering kwam dit ter sprake, en werd de wens uitgesproken om weer over te gaan tot uitgeven, daar hierin in een grote behoefte zou worden voorzien. Temeer daar men nog beschikt over een nieuwe stencel en typma chine. Besloten werd weer over te gaan tot uitgeven van het clubblad. Er werd een com missie benoemd die de plannen nader zal uit werken. En die de Rijssense Middenstand zal bezoeken voor het plaatsen van advertenties in het blad. Voor de verzorging van de copie hebben zich al enige leden opgegeven. Oijssen is arm aan tradities. Dat is mis- schien wel eigenaardig in een kleine stad, dat dit jaar zijn 725-jarig bestaan zou kunnen vieren. Kent men in tal van Twentse plaatsen specifieke plaatselijke gebruiken die een his torische oorsprong hebben in Rijssen is men daarvan verstoken (gebleven). Eén van de mooiste tradities zij het dat het geen folkloristische is schijnt verloren te gaan. Dat wordt door vele Rijssenaren be treurd en naar ons inzicht terecht. Het gaat om de viering van Koninginnedag. Niet de viering op zich, die blijft bestaan. Maar de wijze waarop, die dit jaar anders is georgani seerd, dan sinds vele jaren het geval was. Het overgrote deel van de Rijssense bevol king leefde mee met het kinderfeest dat vele jaren op voortreffelijke wijze georganiseerd was door het schoolfeestcomité. De kinderen kwamen samen op hun eigen scholen. Bezield van de gedachte de Nser van hun school hoog te houden, presenteerde men zich zo aantrek kelijk mogelijk. Enkele geluksvogels mochten de school vlag dragen. Anderen gingen ver kleed naar het feest. Individueel of in groep jes. Een schitterende aanblik was het resul taat. Dan marcheerde men goed gemutst en leuk uitgedost vrolijk zingend af naar het Schild. Daar kwamen de meeste scholen sa men. Het was een feestelijk gezicht. Jaar op jaar. Enkele duizenden Rijssenaren wilden die massale samenkomst op het Schild niet missen. De muziekvereniging Wilhelmina on der leiding van Albert Sommer (die voor de ze gelegenheid graag naar Rijssen kwam) gaf letterlijk en figuurlijk de toon aan. Een klei- n* toespraak van de burgemeester, ook één van de voorzitter van het schoolfeestcomité, de heer De Ridder. Velen werden vertederd door de aanbieding van bloemen door kleu ters aan de echtgenote van de burgemeester. Wie kwam niet onder de indruk van die mas sale zang van de schooljeugd. Vaderlandse liederen. Hulde aan de koningin. Dan de massale afmars naar (vroeger) de voetbalterreinen van Excelsior en de laatste jaren naar de zonneweide van de Koerbelt. Inmiddels bekend terrein voor alle Rijssense schoolkinderen. Daar op de Koerbelt werden met de eigen klas onder leiding en toezicht van d« eigen „juffrouw' of „meester" spel letjes gedaan. Zaklopen, vlaggetjes steken, hardlopen met hindernissen, ringsteken en andere handigheidsspelletjes. Er kon ook nog een prijs(je) worden gewonnen. Honderden ouders, familieleden en kennissen kwamen kijken. Ook als kijkspel, als belevenis de moeite waard. Een schitterende traditie Zo was het. Dit jaar gaat dat anders wor den. Het schoolfeestcomité is van mening dat een andere weg moet worden ingeslagen. Wel ke? Het spelletjesfeest op de Koerbelt blijft bestaan. Op een andere tijd. In de ochtend. De kinderen gaan niet in schoolverband naar het feestterrein. Op eigen houtje. Lopend of per fiets. Ze moeten maar zien. Of dat leuk is? Voor de kinderen zeker niet. Bovendien is het gevaarlijk. Volgens ons althans. Wanneer in een betrekkelijk korte tijd honderden kin deren naar die Koerbelt lopen en (het meren deel misschien) fietsen. Ze zullen dan wel op het plein van de Koerbelt worden opgevan gen. Laten we veronderstellen dat dat goed wordt georganiseerd. Maar daar gaat het de mensen die be treuren, zeer betreuren, dat een traditie Zo was het vorig jaarBurgemeester wordt verbroken niet om. Dat gevoel samen op te trekken naar het Landweer met één van de jongste deel- Schild. Dan samen, voorafgegaan door de muziekvereniging Wilhelmina, gaan feestvie ren. Dat gevoel van saamhorigheid op die ene dag van het jaar, op die mooie Koninginne dag, dat gaat verloren. Graag brengen wij begrip op voor het feit, dat het onderwijzend personeel een betrekke lijk zware dag had. Het is geen sinecure de jeugd op zijn feestdag te moeten leiden. De jongens en meisjes zijn uitgelaten (natuurlijk zijn ze dat), de allerkleinsten moeten extra aandacht hebben. Inderdaad. Wij hebben voor het werk dat het onderwijzend personeel op die Koninginnedag vele jaren heeft gele verd veel respect gehad. Misschien was het wel wat te. zwaar en te moeilijk. Maar mis schien was hiervoor wel een (gemakkelijke) oplossing mogelijk geweest. Slechts één muziekvereniging die zo'n lange stoet vooraf moet gaan, feestelijk vooraf moet gaan, is misschien te weinig geweest. Er hadden pogingen aangewend kunnen wor den om er 1 muziekkorps (of meerdere) bij te krijgen. In een plaats als Nijverdal met twee muziekkorpsen waar op Koninginnedag geen kinderfeest wordt gevierd was mis schien wel een korps bereid geweest Rijssen te helpen. Als men het belang en de waarde van die traditie in het schoolteestcomité voldoende had ingezien kunnen wij niet geloven dat men om andere onbetekenende' factoren tot zulk een jammerlijke beslissing was gekomen. Wij weten wel dat na de spelletjes die in de ochtend op de Koerbelt worden gehouden, 's middags een zanghulde zal worden ge bracht op het Schild. Het lijkt dan misschien alsof er niets gebeurd is. Alsof het zo is, dat er eigenlijk weinig of niets veranderd is. Maar dat is een vergissing, volgens ons. Om dat de kern van de traditie, het gezamenlij ke opmarcheren naar het Schild en het sa- men feest gaan vieren, is aangetast. Bove- dien rijst de vraag wat of de kinderen op die mooie Koninginnedag 's middags moeten (kunnen) doen. Of zou het schoolfeestcomité hier helemaal niet aan gedacht hebben?

Weekblad voor Rijssen | 1968 | | pagina 1