WENKEN VOOR MOEDERS Bijna 100 beswaarschriften Gemeentebestuur wijzigde saneringsplan Oost Uitvoering in vier fasen AGENDA DE MOORDENAAR VAN HET MOERAS PREDIKBEURTEN Burgerlijke stand door Harry Wonink (20) Oliebollenactie Nog geen werknemers van Ankersmit naar Ter Horst DONDERDAG 30 DECEMBER 1965 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 7 Nu door bijna 100 ingezetenen van Rijssen bezwaarschriften zijn ingediend tegen het saneringsplan Oost heeft het gemeentebestuur van Rijssen hier terdege rekening mee gehouden. Het heeft ir. Leupe de stedebouwkundige, opdracht verstrekt wijziging hierin aan te brengen, zodat het algemeen nut gediend wordt. Het saneringsplan beoogt naast de vernieuwing van het stads beeld op de eerste plaats een schepping van een krachtig winkel centrum. De middenstand zal dan verder voor het uiteindelijk sla gen van dit plan dienen te zorgen. Wijzigingen van ingrijpende aard Julianastraat verdwijnt JStëoidt yervolgdl, Door Ir. Leupen is er vanuit gegaan dat het een eerste vereiste is het doorgaande ver keer zo snel mogelijk af te voeren. Daarnaast dienen er de nodige bedieningswegen te zijn en moet er parkeergelegenheid geschapen wor den. In het saneringsplan oost zijn het de Oranje straat en de Enterstraat, die verbreed dienen te worden om voor deze ontlasting te zorgen. Dan blijft er na diverse saneringen, een stads kern over, waarin naast de bestaande winkels, plaats is voor nieuwe zaken. Als bedienings wegen zullen dan voornamelijk dienst doen de Hagen en een nieuw aan te leggen weg vanaf het midden van de Boomkamp (naast de Nut) die uitkomt op de Watermolen, naast cafetaria De Molen. Vooral deze laatste straat zal van groot belang zijn voor de winkeliers van de Grotestraat. Het grootste deel van het aanvankelijke ont worpen plan is ongewijzigd gebleven. De aan gebrachte wijzigingen zijn echter van ingrij pende aard. Vooral voor de bewoners van de Enterstraat en Julianastraat. In de aangebrachte wijziging zullen de pan den in de Enterstraat te beginnen met de win- kei van Herman Pluimers Garage Pluimers kan blijven staan) tot en met Boekhandel Bos achteruit moeten. Zo ook de panden vanaf het voormalige pand Radio Schonevéld tot en met het pand van de heer Embsen, dat momen teel verbouwd wordt. In het oorspronkelijke plan zouden de wonin gen van de andere zijde van de Enterstraat dienen te verdwijnen vanaf Beumer tot aan Ter Harmsel (Abr. Dieka). In deze aangebrachte wijziging valt ook hotel Gijsbers, dat het hotel Weitering tot de groot ste hotels in de binnenstad behoort in de sane ring. De meeste winkels en woonhuizen en zo ook dit hotel kunnen aan de verbrede Enterstraat opnieuw gebouwd worden. Natuurlijk kunnen niet alle percelen de huidige breedte behou den. Vooral voor het pand van de heer J. Kap- pert zal dit heel moeilijk gaan. Dit pand heeft een breedte van circa 30 m. De te saneren pan den worden door erkende taxateurs, die onbe vooroordeeld zijn, op hun waarde geschat en onder bepaalde voorwaarden (ruiltransacties etc.) wordt dit bedrag ook uitgekeerd. Anders ligt het met de panden in de Julia nastraat, die geheel moeten verdwijnen, dit in verband met het creëren van een plein. Hier aan vallen ten prooi de woonhuizen van G. ten Hove het woon- en winkelhuis van de wed. Jo- chems-Heitkamp de textielzaak van de heer Moekate, de woonhuizen van de fam. Meul- man en de wed. Ebbing en een gedeelte van de garage en het pakhuis van de zelfbedie ningszaak van de heer H. ter Horst. Wat hier wel opvalt zijn de nauwe toegangs. Die septemberavond trok Prins de reebok, samen met zijn beschermelingetje, voorzich tiger dan anders, naar de rand van het goor. Het gevecht met de hond, die mor gen, het alarmerend gekeuvel van de Vlaam se gaaien, aan de weidezoom, vlak voor het vallen van de avond en zojuist, heel even maar, de lucht van mensen, die onverwacht weer op loste in de pittige septemberbries. Dat alles deed hem op zijn hoede zijn. Aaarzelend trad hij uit de dekking. Aan de rand van het moeras, stond Prins opnieuw stil! En zonder het te weten, vorm de hij een ideaal doelwit voor twee geweer dragers. De één zat in de holle kop van een knotwilg. De ander weggedoken in een droge greppel. En beide waren van eikaars aan wezigheid op de hoogte. Vrijwel op hetzelfde moment moesten ze aan weerszijden van de reewissel zijn gearriveerd. En terwijl boer Scholten zich in de droge greppel installeer de, de dubbelloops, voor zich, tussen het bunt gras had geschoven en Harm tussen de oprij zende twijgen van de wilgekop was gaan zit ten en met een enkele beweging de reeds ge laden vuurbuks had ontzekerd, hadden ze el kaar gezien. Noch de jager, noch de stroper dachten er ook maar een moment aan om de ander onder vuur te nemen. Maar beiden hadden deze boze bedoelingen bij de tegenstander wel vermoed. Zo waren de vuurwapens, bij toeval op elkaar gericht, in die houding blijven liggen. En hoe wel beiden waren gekomen met de bedoe ling om Prins de reebok neer te schieten, werk ten beider hersens nu koortsachtig, om een plan Uit te denken, waardoor de rivaal de fceebout niet zou krijgen. wegen tot dit nieuwe plein, zowel vanaf het Schild, als vanaf de Rozengaarde. Aan de wensen van de bewoners van de Gro testraat is het gemeentebestuur geheel tege moetgekomen. Er is hier nu een verticaal bouwing toegestaan(winkels op verdieping) wal in het oorspronkelijk plan niet het geval was. Aan de bedieningsweg aan de achterzijde (N.W.) zullen ook woonhuizen gebouwd mo gen worden. De straatjes tussen de fa. Dij- kink en Gerritsen en tussen Mensink en Es- huis (z.g. erfvoetpaden) blijven bestaan. 'Op de Varkensmarkt achter de woningen van T. Koedijk, H. Schutte en het voormalige Louisahuis zal een parkeerruimte worden aan gelegd, zodat bovengenoemden een gedeelte van hun tuin zullen moeten missen. De firma's Dollekamp en Meulenbeld, aan het andere einde van Varkensmarkt is het zelf de lot beschoren, doch hier dient het enkel om de buren te gerieven, die geen achteruitgang Het bestuur van de speeltuinvereniging „Ire ne" organiseerde een grootscheepse oliebol lenactie, hierin bijgestaan door diverse leden. Vijftien mensen waren bijna 24 uur in touw met het bakken van oliebollen. Het resultaat nag er echter zijn. Ruim 10.000 stuks oliebol len werden, veelal door kinderen, aan de man (vrouw) gebracht. GEBOREN: Derk Jan zv H. J. Beltman en H. ten Hove, Banisweg 28, 21 december. Gerritdina dv H. van de Riet en J. J. Rohaan, Stationsdwarsweg 40, 22 december. Gerritjen dv E. Dommerholt en J. van den Berg, Elsenerstraat 56, 22 december. Wilhelmina Johanna Maria dv E. J. Bessem- binder en W. J. Nikamp Ligtenberger 1, 22 dec. Evert Wilhelm zv K. J. van Dijk en W. Kam pen, Welleweg 78, 24 december. Willem zv J. W. Nijkamp en E. G. Baan, Esstraat 97, 26 dec. Hendrika Fenna dv J. Nieuwenhuis en W. H. Nijhof Tabaksgaarden 21, 24» dec. Gerrit Jan zv. H. Lankamp en G. Huisken. Middeldijk 6a, 23 dec. GETROUWD: Frederik ten Hove 23 jaar en Gerritdina Tij huis 21 jr. Rijssen Enterstraat 198, 23 dec. Jan van Vondel 27 jr en Frederika Janna Schreurs 22 jr. Molendijk 50, 23 december. OVERLEDEN: Gerritdina van Heek 76 jr weduwe van H. Dangremond Bloemstraat 14 22 december. Jan Harmen van der Stouw 69 jr weduwnaar van M. Giesbers, Hangerad 33, 9 dec. te Almelo Trientje Dontje 80 jr echtgenote van G. Drenth Wijnand Zeeuwstraat 90 20 dec. te Almelo. Hendrika Fenna Koersen 62 jr, echtgenote van G. J. Nieuwenhuis, Holtentorensweg 15, 23 dec. te Almelo. Nollen noch Scholten zouden ooit iets van deze nachtelijke ontmoeting vertellen, omdat beiden in overtreding waren. Van die kant had den de twee geweerdragers niets te duchten. Schoot echter Harm de bok, dan was het wel zeker, dat Scholten hem de buit niet zou la ten. Scholten had immers meer recht, om hier met een geweer te zijn, dan de stroper. Maar de boer begreep wel, dat het niet gemakkelijk zou zijn Nollen van zijn voornemen, de ge schoten bok mee te nemen, af te brengen. Dat zou wel eens een gevecht op leven en dood kunnen worden. En wat moest de boer doen, wanneer hij de bok schoot en Nollen bleef daar, met de vuurbuks in de aanslag, in de knotwilg zitten? Scholten zou er niet aan den ken, onder die omstandheden, uit de grep pel op te staan en de buit te benaderen. Deë enige mogelijkheid was dus, voor beiden, om de begeerde geweidrager t epakken te krijgen: wachten op een volgende gelegenheid! Waarbij men alleen tegenover het wild zou komen te staan. Hoewel dus noch Scholten, noch de stroper nu nog 't plan koesterden om Prins onder vuur te nemen, veronderstelden ze deze bedoeling bij de rivaal wel. En zo broedden beiden op een plan, om de edele viervoeter te verjagen, voor het dodelijke schot viel, waardoor de situatie voor beiden een levensgevaarlijk ka rakter zou krijgen. Onder die omstandigheden, rees daar plotseling de fiere gestalte van Prins de reebok tussen de geweerdragers op. Vlak achter hem drentel de het kalfje nerveus heen en weer. De boer stond op, in een poging door armgezwaai de reeën op de vlucht te jagen. Harm, die dacht, dat Scholten uit de greppel omhoog kwam, hebben. In dit verband willen we wijzen op de te bouwen zaak van de firma Ter Harmsel, die op de Varkensmarkt haar achteruitgang krijgt. Het ligt in de bedoeling van het gemeen tebestuur dit totale saneringsplan, waaronder ook de omgeving van de Oosterhofweg en Schoolstraat valt, in 4 fasen uit te voeren, ieder van 3 jaar. Voor de financiële regeling van de eerste fase is reeds in principe van het Rijk de goedkeuring ontvangen. Hieronder valt het gebied ingesloten door de OranjestraatElse nerstraatKerkstraat (wwerszijden) en de pan den van de heer J. Tusveld in de Rozengaarde. Het wijzigingsplan ligt tot 23 januari ter inza ge op het gemeentehuis. Het is nog niet zeker, dat een aantal arbei ders, van de firma Ankersmit b|j Ter Horst tewerkgesteld zullen worden. Dit deelde men ons bij de firma Ter Horst mee. Gezien het feit, dat het bedrijf om personeel zit te sprin gen zou hij niets liever wensen. Voor 160 arbeiders is er werk bij dit bedrijf n.l. 190 in de spinnerij en 70 in de weverij. Voor de ar beiders van Ankersmit is echter nog geen re geling getroffen. Bovendien hebben deze nog geen ontslag gekregen. Het zal nog wel enige tijd (gedacht wordt 2 maanden) duren voor dit geregeld is. Bovendien twijfelt men er bij de fa. Ter Horst aan, of Ankersmit wel zoveel spinners kan leveren. Laat U Jenever wordt genuttigd uit een glas van 35 cc inhoud. De sterkte hiervan is 38 pet, d.w.z. 100 cc jenever bevat 38 cc zuivere alcohol. Dit betekent dus per glas van 35 cc inhoud: 13,3 cc alcohol. Voor een glas bier dat een sterkte heeft van 5 pet betekent dit 12,5 cc alcohol. De snelheid waarmee alcohol in het bloed wordt opgeno men hangt onder meer af van de tolerantie van de bestuurder, de hoeveelheid voedsel die hij heeft genoten, de aard van de ge bruikte drank en het tempo waarin dat ge bruik plaatsvond. Als ruwe maatstaf voor een gemiddeld individu (70 kg) met de min ste tolerantie kan per consumptie een bloed- alcohqlgehalte van 0.25 g.r.m. worden aange nomen en voor de verbranding van de alco hol kan 0.15 promille per uur worden aan gehouden. Het wachten totdat de alcohol is uitgewerkt is dus kwestie van geduld! Na vier glazen zal het daarom ruim 6 uur duren voor het lichaam de gebruikte alcohol heeft verwerkt. Wie de veiligste weg kiest voor zichzelf en anderen, drinkt geen enkel glas als hij bin nen lVs uur nog moet rijden. Wat is de uitwerking van alcohol? Proefon dervindelijk is vastgesteld dat bij een groot aantal personen bij een bloed-alcoholgehalte van 1 promille (dat is 1 gram alcohol op 1 liter bloed) de opmerkingsgave met 35 pet. de reactietijd met 17 pet, de vaardigheid tot juist handelen met 10 pet verminderde. Reeds bij 0,5 promille kunnen het even wichtsgevoel (wijze van rijden), het perspec tivische zien (inhalen), de reactiesnelheid (rem weg), de nachtblindheid (rijden bij duister nis), het visueel onderscheidingsvermogen (kleurenblindheid), de dieptewaarneming (af stand schatten) enz. worden gestoord. Over dreven? Het is duidelijk dat een werkelijke dronkaard meestal niet aan het besturen van een voertuig toekomt of daarvan door der- om beter te kunnen mikken, vuurde, vlak boven de kop van de bok richtend, een kogel af. De stroper hoopte, dat dat schot de dieren tot een snelle aftocht zou dwingen. Het mondingsvuur uit zijn eigen geweer, verblindde Harm: een inktzwart waas voor zijn ogen, er klonk een schreeuw als van een mens in doodsangst, dan was het wildpad weer dui delijk zichtbaar, verlaten. En de plek waar de boer enkele seconden geleden had gestaan: leeg! Op eens een afschuwelijk hees rochelen, dat tegelijk met kille nevel uit de drassige grond omhoog kroop. De stroper sprong uit de knotwilg en rende. Alsof er een horde hitsende wolven achter hem aan zat, zo furieus stormde hij door de wei den. Harm struikelde door de hoge warrige struikheide. Als een tank brak hij door de dicht bij elkaar staande stammetjes van de larixaan- planting. Daar liet hij zich tenslotte, als een blok, op de oranje naaldbedekking van de bos- bodem vallen. Met de armen onder zijn hoofd, bleef hij liggen, alsof een kogel hem had geveld. Hij had de boer gedood. Harm twijfelde daar niet meer aan. De kogel uit de vuurbuks moest Scholten toevallig hebben geraakt. Het was een ongeluk! Maar wie, in de Loohoek, zou dat geloven? Ieder wist, hoe de verhouding tussen Harm en de boer was. Niemand in de Loohoek en evenmin de politie en de jus titie, zouden zijn schuld aan de dood van de boer in twijfel trekken. Wat ie ook zou beweren men zou hem niet geloven. Harm bleef lig gen. Hij zou willen huilen, maar zijn ogen ble ven droog. Hij kon niet slikken en zijn keel voelde droog aan als kurk..... Er klonk een fluisterend liedje door de lari- xen. Een roodborstje zong, ter ere van de glo rende dageraad, zijn mooie herfstliedje. Hoe wel Harm geen oog had dichtgedaan, leek hij toch te ontwaken als uit een diepe, verdoven de slaap. De stroper hief zijn hoofd op en keek verwonderd om zich heen. Het was al licht geworden. Het beloofde een mooie dag Daar ginds, achter de slanke elzen van het Weemse- lerbroek kwam de zon op. Een mooie dag, maar wat had hij eraan. Hij had een moord be gaan. Harm Nollen was een moordenaar. Wat was de zon nu waard. Wat de prettige, frisse lucht van de vroege septembermorgen, die prikkelend in de neusgaten drong Ergens, in da weiden, kraaiden patpij- Het ontbijt - een goede start. Het moet een vaste regel zijn, dat ieder kind pas na een goed ontbijt, bestaande uit goed be legde gedeeltelijk bruine boterhammen, de cleur uitgaat. Een goede belegging kunt u vin den onder de eiwitrijke produkten: Kaas, vlees of ei. Wat fruit zorgt ook 's morgens voor een frisse boterham; iets om eens aan te denken voor moeilijke eters. Sommige kinderen houden van een bord yoghurt of een 7 en 8 jan. Tentoonstelling „De Reisduif" Café Ter Harmsel. 10 januari Volksuniversiteit, Hoite Kraan: Een andere wereld Jeruël. 10 januari Ledenvergadering Sportclub Rijs sen café Jan Kuper 8 uur. 17 januari A.F.V. Aldolem, spreker de heer J. R. J. Planta (kleurendia's). Hotel Gijs bers. 19 januari Ned. ver. van Huisvrouwen: Voor dracht door mej. Liesbeth Veendorp Park gebouw 25 januari Uitvoering „De Gong" blijspel „Hilde en het kleine Wonder" Parkgebouw 4 februari A.F.V. Aldolem, Bondscollectie Neutrale Kleuterschool. 4 februari Toneelavond Volksonderwijs Park gebouw 8 uur. 15 februari Algemene Omroep Rijssen, Double- Dee-show Parkgebouw, 8 uur. 18 februari Volksuniversiteit, gezagvoerder v. d. Plas: Een Kijkje achter de schermen bij de KLM Jeruël. 4 maart Volksuniversiteit, Hr. Witpen: De Kon. Noord- en Zuidhollandse Reddingsmaat schappij Jeruël. 12 maart Clubmatch Kynologenclub REO Parkgebouw. Opgaven voor deze rubriek kunnen ge schieden op het gemeentehuis, afdeling Alge mene Zaken, kamer 7 boven, vóór woensdag 12 uur. rijden!! den wordt weerhouden, maar dat het grote gevaar op de weg wordt gevormd door de be stuurder aan wie weinig opvallends valt waar te nemen, maar bij wie „enkele glaasjes" hun uitwerking niet hebben gemist. De conclusie is duidelijk: Een goede rij der, die de gezelligheid van een glaasje niet wil ontberen plaatst zichzelf voor de keuze: Of zich te laten rijden (openbaar vervoer, taxi, echtgenote, verloofde, vriend). Of te wach ten totdat de alcohol is uitgewerkt alvorens weer te gaan rijden. De prijs van een taxi of een hotelover nachting weegt niet op tegen de „prijs" voor het rijden onder invloed. Een goed gastheer of gastvrouw houdt er rekening mee dat alcohol en verkeer niet sa mengaan! Glaasje op? Laat U rijden. zen. Die waren ook wakker en gingen naar het haverland om zich daar tegoed te doen aan de achtergebleven korrels. Een melkma chine gonsde! Schril drong een vrouwen stem 't vee tot grotere spoed aan. En dat eerste menselijke geluid in de prille ochtend, wekte de stroper uit zijn apathische houding. Om zich heen tastend, ontdekte hij met schrik, de vuur buks op de plaats van het nachtelijk drama te hebben achtergelaten. In de kolf stonden Harms initialen. H.N., twee letters, die de po litie het overtuigende bewijs zouden verschaf fen van Nollens schuld. Een gemakkelijker oplossing van een moord, zou de justitie zelden meegemaakt hebben. Misschien had nog niemand iets van de moord ontdekt. Misschien.hij moest naar het Mok- kelengoor. De buks op halen Harm besloot het moeras van het westen uit binnen te dringen; dan behoefde hij niet langs de plek, waar het lijk van boer Scholten lag. Boven zijn hoofd klapwiekte een houtduif weg uit de wilgen. Verlamd van schrik stond hij even stil. Dan plonsten zijn belaarsde voeten weer langs de deinende russenpollen in de zui gende modder. Iets bruins schichtte tussen de wilgen weg. Een vos? Prins de reebok? Misschien, maar Harm brak het angstzweet uit bij ieder onverwacht geluid en iedere beweging van vluchtend wild. Dan viel hij languit in de modder. Niet omdat hij struikelde. Hij wist nauwelijks waarom hij daar opeens boven de stinkende blubber, tussen de wilgen twijgen hing. Instinc tief had hij zich laten vallen, zoals een gerou tineerde soldaat in dekking gaat, wanneer gra- naatgehuil de dood aankondigt. Nu hoorde hij ze. Vele stemmen daar voor hem. Een onontwar bare woordenstroom uit de monden van vele mensen, daar, voor hem, in het moeras. *Het zwarte moeraswater klaterde woest tegen de laarzen van vele, bewegende benen, Donker blauwe uniformen schemerden tussen de strui ken. De stroper was te laat! Wilde hij niet bin nen enkele mmuten in de arrestantenwagen zit ten, dan was het zaak zo snel mogelijk dieper het goor in te trekken. Toch bleef Harm nog liggen. Hij wilde zekerheid, of men het ge weer had gevonden. Vermoedelijk was men zojuist op da plaats van da moord gearriveerd, bord pad, dat dan de beker melk of choco lademelk kan vervangen, die anders natuur lijk aan geen ontbijt mag ontbreken. Een hartversterking in de ochtendpauze. Zijn uw kinderen in de gelegenheid school- melk te drinken, dan is dat beslist aan te raden. Anders kunt u voor ip de pauze een boter ham met kaas of vlees of pindakaas of appel meegeven. Ze hebben er meer aan dan aan snoep, dat bovendien slecht is voor hun tanden en kiezen. Na een hartversterking kun nen ze hun aandacht weer beter op de les con centreren. Het twaalf-uurtje, warm of koud, thuis of op school. Komen de kinderen tussen de middag thuis, zorg dan dat ze de tafel gedekt vinden. Dat is gezelliger en voorkomt dat ze eerst nog gaan spelen, waardoor tijd en zin om rustig te eten ontbreken. Eet u tussen de middag „koud", dan staat er behalve witbrood weer bruin- of roggebrood op tafel en is er voor een eiwitrijke belegging gezorgdd. Een rauw kostslaatje van b.v. heel fijn gesneden groen, ten met citroensap of een in plakjes gesneden vrucht (b.v. banaan) op 't brood gaan er altijd wel in. Tegen een zoete boterham is geen bezwaar, maar pas wanneer de „gezonde" boterhammen goed en wel gegeten zijn. De combinatie zoet - gezond bestaat overigens ook; denkt u maar eens aan rozebotteljam en appelstroop. Een beker melk of een melk- drank maakt de maaltijd af. Voor overblijvers gelden dezelfde regels als voor kinderen die thuis hun boterham komen eten. Vaak zal er geen melk op school ver strekt worden. Er zijn reuk- en smaakloze plasticflessen in de handel, waarin u die kos telijke drank kunt meegeven. Na gedane arbeid is het goed - en gezel lig - rusten. Laat de kinderen als ze 's middags thuis komen even rustig genieten van een beker melk, chocolademelk of een kopje thee met iets erbij. VRIJDAG 31 DECEMBER 1965 (Oudejaarsdag) Grote kerk 17.00 uur Ds A. Kool Westerkerk 17.00 uur Ds J. Vos Noorderkerk 17.00 uur Ds A. Bregman Eskerk 17.00 uur leesdienst Boomkamp 17.00 uur Ds H. Brinkman Oranjekerk 17.00 uur Ds J. W. Slager Bevervoorde 17.00 uur Ds H. A. Vosman Ned. Pr. bond: 17.00 uur Ds J. W. Samberg van Delden ZATERDAG 1 JANUARI 1966 (Nieuwjaarsdag) Grote kerk 9.30 uur Ds W. van Tuyl Noorderkerk: 9.30 uur Ds A.Bregman Eskerk 9.30 uur leesdienst Boomkamp 10.00 uur Ds H. Brinkman Bevervoorde: 9.30 uur Ds H. A. Vosman Oranjekerk 9.30 uur Ds J. W. Slager ZONDAG 2 JANUARI NED. HERV. GEMEENTE GROTE KERK 9.00 uur en 10.45 uur Ds W. van Tuyl 19.00 uur Ds J. Vos WESTERKERK 9.30 uur Ds J. Vos 15.00 uur Ds A. Kool (Bed. H.D.) GEREF. GEM. NOORDERKERK 9.30 uur Ds A Bregman 15.00 uur leesdienst 19.00 uur Ds A. Bregman (Bed. H.D.) GER. GEM. IN NED. ESKERK 9.30 uur, 14.30 uur en 19.00 uur leesdienst GER. KERK BOOMKAMP 9.30 uur en 15.00 uur Ds. Bouwman van Nij verdal OUD GER. GEM. BEVERVOORDE 9.30 uur en 19.00 uur Ds H. A. Vosman 14.30 uur leesdienst OUD GER. GEM. IN NED. ORANJEKERK 9.30 uur, 15.00 uur en 19.00 uur Ds J. W. Slager WOENSDAG 5 JANUARI 1966 Noorderkerk: 19.30 uur Ds A. Bregman Eskerk 19.30 uur leesdienst Bevervoorde: 19.30 uur Ds H. A. Vosman Oranjekerk 19.30 uur Ds J. W. Slager Het stemmen rumoer zwol soms aan, als het langdurig rommelen van een naderende on weersbui. Boven dat gemurmel uit, hoorde Harm plots duidelijk de roep: „Een geweer, hier- gevonden. Het moordenaarswapen! Het klaterend ge luid, waarmee vele belaarsde voeten zich voort bewogen ging staccato. Ieder snelde naar de plek waar, onder de knotwilg, Harms buks lag. H.N., spelde iemand langzaam. „Harm Nollen" gromden de wilgen van het Mokkelengoor, „Harm Nollen" gilden de lisdodden. „Harm Nollen" brieste het moeras. „Harm Nollen" klonk het tegelijk uit vele monden. Op enkele tientallen meters van Harm schuil plaats ging het onderzoek naar een snel einde. De reacties van de politie-agenten hielden de stroper op de hoogte. Uit het verwarde stemmengerucht distilleerde hij van tijd tot tijd complete zinnen, die hem hielpen de gang van zaken te volgen. „Een lege huls in de kamer van de vuurbuks!" „Een kogel, hier, een kogel, een zes millime. ter!" „Waar, waar is die kogel?" „Hier, vlak bij het lijk van boer Scholten." „In die berlcestam?" „Ja, hij steekt nog in het hout!" „Het was een jager, die Scholten, ja maar wat deed hij hier in het donker?" „De boer heeft twee wonden, op ruim twintig centimeter van elkaar!" „Misschien loerde hij op die stroper." „De kogel miste zijn doel en met een hooi vork maakte hij zijn afschuwelijk werk af!" „Ja, die wonden zijn duidelijk van een hooi vork." „Ze mochten elkaar niet, die twee!" „Het ging om Schol tens dochter, hè?" Maar Harm hoorde het allemaal al niet meer. Goddank. O, hij wilde opspringen en juichend in het rond dansen. Tranen liepen over zijn wangen. Het was Harm, alsof de wilgen en de lisdodden van het Mokkelengoor ,'t hem had. den verteld: hij, Harm, was geen moorde naar. De kogel uit z'n vuurbuks stak in een berkestam. En die hooivork? Prins de reebok! Het moordwerktuig, dat Prins tussen zijn oren droeg, had boer Scholten de dodelijke wonden toegebracht.

Weekblad voor Rijssen | 1965 | | pagina 7