Het .Köknkreantje reeds 47 jaar gast in vele Rijssense gezinnen VEERTIG JAAR JUBILEUM-PRI] S VRAAG ,UW EIGEN OUDE STAD' geleden schreef het Weekblad voor Rijssen dient heel de huid NOTTER „Looft den Heer" maakte uitstapje Openstelling kastelen Aan- en Verk. Ver. op stap Albatrossen krijgen extra zoul regen Vrijdag 21 mei 1965 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 Reeds meer dan 47 jaar is het geleden, dat wijlen de heer G. ten Cate „Het Weekblad voor Rijssen*' uitgaf. In al die jaren is het W eekblad een welkome gast geweest in praktisch alle Rijssense gezinnen. Momenteel wordt het Weekblad door ongeveer 2800 ge zinnen wekelijks gelezen, terwijl enkele honderden exemplaren worden verzonden naar abonnees in geheel Nederland, die in het \V eekblad de band zien, waarmede zij met hun geboorteplaats nog enigszins verbonden kunnen blijven. Daarnaast zijn nog een aantal emigranten in Amerika, Canada en Nieuw-Zeeland op het Weekblad geabonneerd. Uitgever was tevens redacteur Muilen Kaarsen wegens gebrek aan petroleum Deze prijsvraag voor onze lezers brengen wij onder het motto „Uw eigen oude stad". Wij hebben nl. 'n serie interessante foto's van oud-Rijssen kunnen vinden, welke wij 3 achtereenvolgende weken gaan publiceren, elke week drie foto's. Uw taak zal het zijn de gebouwen, huizen of straten te noemen. Het is aan te bevelen de nummers van 21 en 28 mei goed te be waren. In onze uitgave van vrijdag 4 juni publiceren wij tot wanneer en hoe u uw oplossingen kunt inzenden. Als prijzen stellen wij beschikbaar waardebonnen, welke u kunt be steden bij onze adverteerders. - le prijs f 50,-; 2e prijs f 25,-; 3e prijs f 15,-; 4e prijs f 7,50; 5e prijs f 2,50. De eerste drie (genummerde) foto's vindt u op deze pagina. Het Weekblad had vroeger niet de pretentie, een belangrijk blad te zijn, waarin wereld nieuws werd verwerkt of Nederlands nieuws werd gecommentarieerd. Dat was vroeger en ook heden ten dage niet het geval. Het Weekblad is nooit anders geweest en wil niet anders zijn, dan „een kro niek" een kroniek van het plaatselijk gebeure. Aan de orde komt art. 84: verbod zwem men. De heer Pluimers heeft vroeger al eens ge hoopt, dat hier een zweminrichting zou komen. Zou dat nu niet kunnen? De voorz. is er sterk voor daartoe pogin gen aan te wenden, doch dat is thans niet aan de orde; het gaat nu alleen over den inhoud van art. 84. De heer Siegerink merkt op, dat dit art. waakt voor de goede zeden en hij wenscht er bij opgenomen te zien, dat het verboden is zich één uur na zonsondergang nog in de Groe ne Kruis-bosschen te bevinden. De Voorz. vindt dat wel wat sterk; de per soonlijke vrijheid wordt daardoor te veel aan banden gelegd. Bovendien is het moeilijk te omschrijven, wat men onder die bosschen ver staat. Hoort de Lentfertsw. er b.v. ook bij? Men zou den ouden Goorschen weg ook bosch kun nen noemen. Weth. Otten: Men kan den openbaren weg niet verbieden. De Voorz.: Volgens art. 1 zijn de bermen zelfs nog onder den openbaren weg begre pen. Nauwkeurig toezicht is gewenscht, maar dan is uitbreiding der politie nodig. De heer Siegerink wenscht, dat het ver boden is gemeente eigendommen en -bosschen te bezoeken een uur na zonsondergang. De heer Pluimers: Men moet de jeugd niet alle genoegen ontnemen. Er komt geen onzede lijkheid voor. De heer Ligtenberg: U zou de heele wereld wel als een draaimolen willen inrichten. Het voorstel Siegerink wordt in stemming gebracht en met 9 tegen 2 st. aangenomen. Tegen stemden de heeren Pluimers en Van Willige. Een greep uit een raadsverslag d.d. 22 mei 1925 Art. 94, betreffende Zondagssluiting van ca fe's. Weth. Otten: De bedoeling is voor de café's geheele Zondagssluiting in te voeren. De heer Siegerink kan er zich niet mee ver eenigen om voor de werkdagen het sluitingsuur vast te stellen op 9 uur. Dat moet blijven zooals nu nl. 10.30 uur. Ook met het voorstel Otten kan spr. zich niet vereenigen. Als Zon dagssluiting komt, waar moeten de jongeren dan blijven? De zedelijkheid zou er onder lij den. Als het Parkgebouw, het R.K. Verenigings gebouw gesloten zijn, waar moeten de jonge ren dan heen? Al te veel aan den band leggen is verkeerd. Wel zou spr. het goedvinden, als het verkoopen van sterken drank verboden kon worden. De heer Pluimers: We zouden dan ook om de gemeente Rijssen een muur moeten bouwen zoodat de jeugd niet naar buiten kon. Wil men hier soms de oude toestanden terug hebben? De beschaving is hier de laatste jaren ge lukkig zeer veel vooruit gegaan. De heer Van de Willige kan zich niet ver eenigen met hetgeen de heer Siegerink zegt: de sterke drank weg. Dat zou een bevoordee ling van het Parkgebouw zijn en daar is spreker tegen. De vergunninghouders betalen evengoed belasting. De heer Ligtenberg: het spijt me, dat onze christelijke regeering de Zondagswet niet aan durft. Nu is op Zondag alles geoorloofd. Hier dient gehandeld te worden naar het woord van den Heere: „Gedenk den Sabbathdag". We moeten niet vragen: wat wil ons kind? Als de regeering nalatig Is - wij zijn verantwoor delijk voor wat wij doen. Wij moeten naar onze belijdenis handelen. De heer Pluimers: Er zijn ook menschen, die heiliger willen zijn dan Christus. De Voorz.: Er staat in den Bijbel: werd de ezel gezadeld, omdat het Sabbathdag was. Toen was er niet dien Sabbath, dien men thans wil maken van den Zondag. Wat de opmerking van den heer Siegerink betreft, omtrent het sluiten der café's om 9 uur, dan ko men hier de stille kroegen als paddestoelen uit den grond rijzen. Spr. is er voor, dat het sluitingsuur op 10.30 uur blijft bepaald. Als de café's dicht zijn, komen hier geen vreem delingen meer. Zoo'n maatregel past in het te genwoordige leven niet. De heer Siegerink: Negen uur sluiten is te vroeg, maar laat men aan 10.30 uur sluiting streng de hand houden. De heer Ter Avest: Toen Christus op aar de was, heeft hij gezegd: „Wie niet voor mij is, is tegen mij. Er is geen tusschenweg, maar voor of tegen Christus. We moeten den Zondag zooveel mogelijk heiligen en de café's slui ten. De Voorz.: Jezus heeft gezegd: „Hebt uw naasten lief als u zeiven". Als andersdenken den hier komen, moeten ze iets kunnen gebruiken. De heer Ter Avest: Rijssen volgt Amsterdam en Den Haag. Niets dan vermakelijkheden! De heer Ligtenberg betreurt het, dat het land zoo diep gezonken is. In den tijd onzer voor vaderen was het anders. Dat wij als redactie van dit blad de laat ste jaren hebben gepoogd zoveel mogelijk plaat selijk nieuws te brengen, te schrijven over industrievestigingen, over belangrijke (of min der belangrijke) raadsbesluiten, en uitgebreid de raadsvergaderingen hebben verslagen, heeft wellicht het Weekblad aantrekkelijker ge maakt, dan het wel eens geweest is. Dat ons pogen gewaardeerd wordt bewijst het feit, dat met name de middenstanders 't Week blad graag zien als een aangewezen plaats om de eigen Rijssense bevolking te bereiken. Vooral ook mede hierdoor is het Weekblad de laatste jaren vaak verschenen in een om vang, die vroeger onmogelijk werd geacht. Dat wij als redactie mede daardoor in de mogelijkheid worden gesteld aan het plaat selijke nieuws op zich meer aandacht te wijden stemt ons tot voldoening. Wij kwamen tot deze ontboezeming,, toen wij de eerste uitgaven van het Weekblad uit de jaren 1918 en 1919 en 1920 doornamen. Als gezegd was het weekblad toen een uit gave van en werd het toen gedrukt door wijlen de heer G. ten Cate, die zijn drukkerij is be gonnen in de v.m. zuivelfabriek aan de En terstraat. Nadat de heer Ten Cate een poos onderdak vond in het pand aan de Haarstraat van de fam. ten Wolthuis (thans in gebruik bij Jalink) vestigde hij zich in 1923 in de Jan ter Horststraat. Wijlen de heer Ten Cate zorgde aanvan kelijk deels zelf voor de berichtgeving en werd later bijgestaan door de heer Meilink. Het „Riessense kreantje" werd de eerste jaren gedrukt op een vlakpers met handbedie ning, waarbij de heer Ten Cate hulp had van de heer G. J. Nieuwenhuis, die dé hele oplage moest „draaien". Toen in Rijssen gebruik kon worden gemaakt van Electrische stroom schaf te de heer Ten Cate een rotatiepers aan, het geen een grote vooruitgang betekende. Uit oude nummers van „het köknkreantjen" zoals het vroeger veelal werd genoemd, ont wikkelt zich een beeld uit lang vervlogen tij den. De wijze van berichtgeving, de opstel ling van de advertenties van de zakenlie den, het aanbod van het soort artikel en voor al de prijzen van de aanbiedingen is zo danig, dat men een glimlach nauwelijks kan on derdrukken. Ook het gemoedelijke element, dat in vroe ger jaren in Rijssen sterk leefde, komt, tot uiting en zal bij ouderen wellicht een dosis heimwee oproepen. De eerste uitgaven van het Weekblad zijn bijzonder klein van afmeting. De pagina's waren iets groter dan een fo liovel en eerst later verscheen het Week blad in een „volwassen" formaat. Aanvankelijk verscheen het blad onder de naam „Weekblad voor Rijssen" met als on dertitel: „Gewjjd aan de belangen van de inwoners der gemeente Rjjssen, bevattende de mede- deelingen van het Gemeentebestuur, Levens middelenbureau en Brandstoffencommissie. Het nieuws element werd in de eerste jaren kennelijk niet hoog aangeslagen, maar van wege de belangrijkheid (in en na de oorlog 1914-1918) van de officiële mededelingen, wil de geen enkele Rijssens gezin het blaadje missen. De advertentieprijs was (in onze ogen) uit zonderlijk laag, n.l. 1 tot 5 regels kosten 75 cent en elke regel meer 15 cent. Van die mogelijkheid tot goedkoop adver teren maakte (om maar een voor-beeld te noe men) o.a. gaarne gebruik de fa. J. Oldekamp en Zn. die in een grote advertentie een prijs verlaging aankondigde van Pruimtabak en me degedeeld werd dat men volop sigai-en in voor raad had „vanaf 5 cent per stuk". ..Bij sigaretten zonder mondstuk wordt een pijpje cadeau gegeven". Het gemeentebestuur van Rijssen vestigde met een opvallende mededeling op de voorpagina van het nummer, dat op zaterdag 7 Juni 1919 verscheen de aandacht op het Land- en Tuin bouwbedrijf „de Verdeeling". Advertentie De Chr. Gemengde Zang Vereniging „Looft den Heer" te Notter hield haar jaarvergade ring in het gebouw „Irene" te Notter onder leiding van haar voorzitter de heer A. Fok- kert. .Mej. M. Nijzink kon als secretaresse in haar jaarverslag mededelen dat het ledental met 8 was gestegen en thans 40 bedraagt. Ook het kinderkoor groeide en telde nu 32 leden. Tot directeur hiervan was benoemd de heer Brouwer uit Rijssen, terwijl het grote koor onder leiding blijft staan van de heer J. Slont uit Almelo. Uit het jaarverslag van de penning meester de heer M. Slooijer bleek dat de kas sloot met een batig saldo. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de aftredende le den mej. A. Baan, en de heren G. Wevers en H. Bouwhuis met algemene stemmen her kozen. Daar er dit jaar niet zal worden deel genomen aan een concours zal er een uitstapje worden gemaakt naar de Efteling. Na het afhandelen van het officieel gedeel te werd het verdere gedeelte van de avond op gezellige wijze doorgebracht, waarin onder leiding van mevrouw Ooiman een pantomime werd uitgevoerd, terwijl de winnaars van een stoelendans werden: 1. De heer J. Kleinjan 2. de heer Brouwer. 3. de heer J. Slont, en 4 mej. H. ter Keurs. Kennelijk had dit land- en tuinbouwbedrijf niet de instemming van alle gemeentenaren. Het bericht spreekt voor zich zelf: Wij maken er de lezers opmerkzaam op, dat het de moeite ten zeerste loont, eens een kijkje te nemen op het mooie Tuinbouwbe drijf der gemeente, waar de gewassen prach tig staan, zodat een rijke oogst verwacht kan worden. Als men eens met eigen ogen aanschouwt dit mooiste onzer gemeentebezittingen en er niet naar kijkt door den zwaren bril van men schen, die om welke duistere reden dan ook altijd gereed staan om er op te schimpen en steeds meer aandringen op verkoop of verhuring van deze gronden, dan zal men on getwijfeld tot de conclusie komen, dat het tot schade en schande der gemeente zou zijn, dit bezit ooit van de hand te doen. Duidelijk is, dat het in het gemoedelijke Rijs sen van toen (evenmin als thans) ook niet al tijd koek en ei was. De fa. A. Janssen had in het nummer van 2 augustus 1919 een zeer bijzondere aanbie ding in „Muilen" en bood ze aan van 5,- nu voor 4,- en knoopschoenen van 12,- voor 10,-. In het nummer van 26 juli 1919 wordt bericht dat: door de heer J. ter Horst J. H. Zn. de volgende legaten zijn gemaakt: 1. aan de fabrieksarbeiders van Ter Horst en Co 300.000. 2. aan de provisorie of Burgerlijke Armen te Rijssen 50.000,- 3. aan de afdeling van het Groene Kruis te Rijssen 25.000- t 4. aan het Dagsanatorium te Rijssen 25.000 5. aan hhet Volkssanatorium te Hellendoorn 25.000,-. In het nummer van zaterdag 8 november zaj het Levensmiddelenbedrijf (het gemeentelijk distributiebedrijf) de winter, die voor de deui stond kennelijk donker in. Men plaatste de volgende advertentie, die voor zich zelf spreekt: KENNISGEVING: Zoolang de voorraad strekt, zijn aan het Levensmiddelenbedrijf te Rijssen, voor de in gezetenen verkrijgbaar: KAARSEN a 55 cent per pak. Aangezien deze winter gebrek aan petro leum wordt verwacht, is tijdige voorziening van Kaarsen zeer raadzaam. Het Fruit en groentebedrijf der gemeente Rijssen plaatste de volgende advertentie: WINTERPROVISIE APPELEN EN PEREN. Het fruit en Groentebedrijf der gemeente Rijs sen heeft een pracht zending Appelen en Pe ren ontvangen, waaronder bellefleurs, goud- reinetten en sterappelen, die het voor de in gezetenen der gemeente Rijssen tegen billij ke prijzen beschikbaar stelt. Algemeen verwacht men hoogere prijzen, zodat het raadzaam wordt geacht eenige voor raad in te slaan voor winterprovisie. Bestellingen van 30 kg (een half mud) en g'rooter worden franco in huis bezorgd. Men kan deze bestellingen ter Secretarie inzenden. Kleinere hoeveelheden zijn, al naar gewoon te, aan de Groenten- en vischhal verkrijgbaar. Een ongelooflijk voorbeeld van hoe men niet moet adverteren, kan men lezen in het nummer van 8 november 1919. Een prachtig opgemaakte advertentie,maakt melding van de aanwezigheid van BESTE aard appelen, Roode en Witte Kool, Eigenverbouw- de boerenkool, krenten en Rozijnen, B'oter met Zoute en zure Haring en Koffie voor 45 cent per half pond en Thee a 25 cent per ons. Wie deze fantastische aanbiedingen doet ver meldt de advertentie niet Misschien was wel een heel belangrijke ad vertentie in dit nummer die van de Stoomzui- velfabriek Salland: Gebruikt wei in plaats van ondermelk voor uwe varkens. Dagelijks verkrijgbaar. Een hal ve cent per Liter. Ja die halve cent bestond ook nog. Van tijd tot tijd hopen wij terug te blikken in de nummers uit de eerste jaargang van ons weekblad, die in ons archief berusten. HET KASTEEL MIDDACHTEN een van de weinige ingerichte kastelen in Nederland zal ook dit jaar voor bezichtiging worden opengesteld. Openingstijden: alle zondagen van 6 juni tot 16 augustus (13.00 tot 17.00 uur), dage lijks van 9 juli tot 16 augustus (10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur). Groepsbezoek is ook buiten deze openingstij den mogelijk. Overleg noodzakelijk met Rent ambt Middachten, De Steeg, tel. (08302) 2186 HET KASTEEL GELDERSCHE TOREN te Spankeren (bij Dieren) zal de laatste week van juli en de eerste week van augustus haar tuinen openstellen voor het publiek, deze fraai aangelegde tuinen trekken steeds veel bezoek en kunnen dan ook bijzonder fraai wor den genoemd. Gedurende die periode zal er ook een tentoonstelling worden gehouden van kunstwerken in de Orangerie van dit kas teel. Begunstigd door prachtig weer maakten de leden van de Coöp. Aan- en Verkoop Vereni ging Notter-Zuna-Rijssen met hun dames hun jaarlijks uitstapje per autobus. Via Deventer werd eerst naar het Uddelermeer gereden waar koffie werd gedronken. Vervolgens werd over Putten en Nijkerk de reis voortgezet naar de Loosdrechtse plassen waar een rondvaart werd gemaakt. Hierna volgde een bezoek aan Haarzuilen waar het bekende kasteel Haarzuilen werd bezichtigd, Op de terugreis werd over Wageningen ge reden naar Arnhem waar de dames gelegen heid kregen een uurtje te winkelen. Tot slot van deze geslaagde dag kreeg het gezelschap in Bathmen een diner aangeboden, waarna men om ongeveer 22.00 uur weer op het punt van vertrek was terug gekeerd. in Tot de meest spectaculaire vogels, die de aarde bevolken, behoren ongetwijfeld de al batrossen, imposante dieren, die voorname lijk de zeeën van het zuidelijk halfrond be wonen. Er bestaan meer dan tien soorten, waarvan de reuzenalbatros met bijna vier me ter de grootste spanwijdte van alle vogels heeft. Het is begrijpelijk, dat men deze zeevogels in gevangenschap slechts hoost zelden ziet. Men is er in Artis dan ook ten zeerste over verneugd thans twee Malmok-Albatrossen in de collectie te kunnen tonen. Alhoewel deze soort aanmerkelijk kleiner is dan de reuzen- albatros, zijn het toch formidabele vogels met een lengte van meer dan tachtig centime ter en een vleugelspanwijdte van ruim twee meter. Het zijn echte zeeschuimers, die zich voornamelijk met vis en lagere zeedie ren, zoals inktvissen, voeden. Ze hebben een zeer krachtige, meer dan tien centimeter lan ge snavel, waaraan zich een fikse haak be vindt. Zoals met vele zeevogels het geval is, schijnen ook de albatrossen hun naam moet zijn afgeleid van het Portugese „Alcatraz", wat „Grote vogel" betekent - zeewater te drinken. Het zout, dat ze daarbij binnenkrij gen, wordt afgescheiden door speciale klieren. Zijn de vogels niet iin staat zout tot zich te nemen, dan kan dit ernstige gevolgen heb ben. Dit was er vermoedelijk de oorzaak van dat Albatrossen vroeger slechts korte tijd in gevangenschap in leven bleven. Sinds men ze echter extra zout toedient, schij nen deze moeilijkheden uit de weg te zijn ge ruimd. In Amerika zijn er althans enkele dierentuinen, die de vogels reeds enige tijd de collectie hebben. In Europa zijn ze, voor In de laatste weken van april en begin mei is de regen in stromen gevallen. Wat de con sequenties hiervan zullen zijn voor oogst 1965 is nog niet te overzien, want steeds weer blijkt dat het herstellingsvermogen in de na tuur bijzonder groot is. Vooral als het verdere deel van de maand mei warm weer geeft zal er nog veel ten goede keren. Verschillende percelen suikerbieten en aard appelen hebben echter ernstig geleden. Op een deel van de percelen waar de suikerbieten en aardappelen nog gezaaid en gepoot moes ten worden, zal de opbrengst waarschijnlijk niet mximaal worden. Het grasland staat er goed voor. Vooral op de bedrijven met laag land heeft het vee echter enige weken langer op stal moeten staan, wat een schadepost van enige tientallen guldens per dier aan extra krachtvoer betekent. Daar staat tegenover, dat het weiland niet is vertrapt. De laatste we ken is weer duidelijk gebleken dat de boerde rij een fabriek is zonder dak. zover bekend, behalve nu in Artis en in Duis burg, niet te zien. De twee MalmokAlbatrossen krijgen in Artis dagelijks een tablet zout van vijf gram. Dit wordt in een vis gestopt en komt zo, zon der moeilijkheden in de maag van de wel iets op enorme mantelmeeuwen lijkende dieren terecht. Overigens zullen deze magnifieke vo gels, wanneer ze geheel en al zijn gewend, op de pinquïnrots worden gehuisvest. Het staat wel vast, dat ze daar bijzonder goed tot hun recht zullen komen.

Weekblad voor Rijssen | 1965 | | pagina 5