Matig duel bleef onbeslist t FILMNIEUWS „Gezicht op Europa" per KLM Reeds 400 inschrijvingen voor kleinveetentoonstelling RAAD RIJSSEN hengelo s bier Excelsior behield de leiding ■m Vrijdag en zaterdag: The greatest show on Earth \Voensdag de him: Dokters zonder masker Excelsior 2 verloor in Vriezen veen Gevonden voorwerpen Rijssen in vroeger dagen VERKOOP VAN VEEN IN 1736 EN 1802 Hoe bedoel je pomp vers?,.. Geslaagd VEEMARKT Opstand onder de kangoeroe's Vrijdag 13 november 1964 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 - Niet uitgebuit Overwicht zonder rendement (Vervolg van pagina 1) Rondrit Overweg wordt gemoderniseerd vroeg ik verbaasd. Hij zegt: pompvers bier is hengelo's bier. Er gaat niets boven bier dat vers van de pomp komt, daarom gaat er niets boven hengelo's bier dat pompvers uit de fles komt. O pompvers wM Het top-duel in de tweede klasse <7. Excel sior-Urk is zaterdag onbeslist geëindigd, zon der dat er doelpunten vielen. De wedstrijd heeft niet gebracht wat er over het algemeen van verwacht werd en niet alleen door het feit, dat er geen doelpunten zijn gevallen, nee, er haperde ook nogal iets aan het vertoonde spel. Met name de Rijssenaren speelden zeer bevreesd en krampachtig, zodat ze in feite van meet af teruggedrongen werden door hun eigen taktiek. De Urkers speelden vrij uit, wel iswaar soms onbesuisd en toonden geen enkele vrees. Het ging niet vlot in het Excel- sior-team en zou de Rijssense defensie waar in zich stopper Beunk met rechtshalf Harbers bijzonder onderscheidde, niet zo bekwaam gespeeld hebben, dan zouden de Rijssenaren beslist hun eerste nederlaag hebben moeten incasseren. Nadat Urk diverse aanvallen had opgebouwd en de roodbaadjies langzamerhand ook aan bod kwamen, bleek dat het rechter verdedi- gmgsblok van Urk niet zo bijzonder sterk was. Evenwel werd dit door Kappert en met name J. Wold niet genoegzaam uitgebuit. De nodige attentie ontbrak volkomen, terwijl er daarnevens van enig raffinement ook geen sprake was. Aan de andere kant kwam Urk wel vervaar lijk opzetten, doch eenmaal bij Beunk en Leijendekker aangeland, konden de verrich tingen van midvoor Kremer c.s. ook geen be wondering afdwingen. Wel werd enkele ma len een vurig schot gelost, doch dan toonde Leijendekker acte de précence en kon onheil tijdig worden voorkomen. Na de thee zagen wij aanvankelijk een sterk aanvallend Excedsior. Spil Ras van Urk en zijn mannen wisten evenwel met dit of fensief wel raad, terwijl in laatste instantie keeper De Boer zijn capaciteiten toonde. Na dit afgeslagen Excelsior-offensief nam Urk het initiatief over en kregen de toeschou wers - ingewijden taxeerden van 2000 - weer het zelfde spelbeeld voorgeschoteld als in het begin van de wedstrijd. Beunk en Harbers waren de rotsen in de branding en verder een schotloos Urk. Alleen Kremer trachtte enkele malen door te drukken, zonder dat dit resultaat opleverde. De laatste 15 minuten probeerde Excelsior nog wel de bakens te verzetten en kwamen ze tot een groot overwicht. Rendement hadden deze acties evenwel niet. Er werd tegen de hechte Urker-defensie niet verrassend gespeeld, zodat steeds tijdig kon worden ingegrepen. Wold Jr. kreeg over links nog enkele goede Evenals collega Leijendekker toonde ook de Urker goalie zich een uitstekend doelman Hier maakt hij een corner, door Jurriëns ge nomen, onschadelijk. De gebroeders Wold wachtten ook dit keer weer vergeefs op hun kans. i!)i;:ii!f,!iiiii!i minimin; Iininiiiiiiiiiiiiiitiiiiniiiiiiininiiiiuiiiinn scoringskansen, doch - (gebrek aan inzicht?) - van benutten kwam niets. Kappert brak nog eens gevaarlijk door en miste op het nippertje het doel. Excelsior heeft zich door dit zesde gelijke spel wel gehandhaafd, maar dan ook ternauwernood. Zaterdag a.s. komt de voetbalvereniging Heeg uit Heeg op bezoek in de Mors. Deze club heeft diverse wedstrijden met het kleinst mogelijke verschil verloren, zodat het voor Excelsior beslist oppassen zal worden. Er zal in ieder geval met meer overleg en met meer geslepenheid in de voorhoede gespeeld moe ten worden, willen de roodbaadjes tot een overwinning komen. Het Ringling Bros. Barnum BaiLey Cir cus maakt moeilijke tijden door en de direc tie staat reeds op het punt de tournee te beperken tot een optreden in de grote ste den. Op het laatste ogenblik wordt dit be sluit echter ingetrokken.., als de manager Brad Braden zegt, dat hij het circus in het middelpunt van de belangstelling zal plaat sen door de beroemde Franse trapézewerker Sebastiaan te engageren. Sebastiaan's komst is een harde tegenval ler voor Holly, een meisje, dat oorspronke lijk was uitverkoren de ster van het program ma te worden. Ook Brad vindt het niet prettig dat hij Holly moet teleurstellen, temeer daar hij verliefd op haar is, maar de belangen van het circus gaan hem boven alles, hetgeen Hol- ley niet nalaat hem te verwijten.... Er ontstaat een sterke wedijver tussen Bastiaan en Holly en intussen probeert An gel, het roodharige olifantenrneréjé Brad voor zich te winnen en aldus van de situatie te profiteren. Dit is niet erg naar de zin van Klaus, de olifantendresseur, die op Angel ver liefd is en door jalouzie wordt verteerd. Door een ongeluk en door Brads' aanvan kelijke! levensgevaarlijke toestand, begrijpt Holly, dat haar plaats naast hem is. Zij neemt zijn taak over en organiseert een grote parade door de naburige stad, waar door duizenden naar de plaats des onheils worden gelokt, waar naast de ruïnes het cir cus reeds weer verrijst. Ondanks alles vindt er een voorstelling in de open lucht plaats en terwijl Sebastiaan en Angel elkaar vinden worden ook Holly en Brad het met elkaar eens. Een nieuwe groep jonge dokters betreedt als inwonende co-assistenten het New North ziekenhuis. Otis en Worship zijn studievrien den, die later samen een kliniek willen op zetten. Worship krijgt een voorliefde voor de verloskunde, maar omdat hij te hard werkt, zorgen zijn vrienden dat hij in kennis komt met de leerling-verpleegster Gloria. Otis komt buiten het ziekenhuis in kennis met de mooie mannequin Lisa. Co-assistent Considine wil tot assistent benoemd worden van de beroemde psycho loog Dr. Bonny en begin daarom een liefdes affaire met diens oude vriendin, zuster Flynn Zuster Didi geeft een Oudejaarsfuif in haar flat, waar het schilderachtig toegaat. Otis ziet tot zijn ontroering Lisa opdagen, die hiermee eindelijk toegeeft dat zij om hem geeft. De vrouwelijke co-assistent Mado ziet haar hoop op specialisering in Se chirurgie vervlie gen, omdat Dr. Riccio weigert haar als assis tente te aanvaarden. Lackland doet een ande re vreselijke ervaring op doordat de Polyne sische patiënte Loara op wie hij verliefd is geworden, sterft. Gloria wil op reis - zij wil de hele wereld zien als rondtrekkend verpleegster. Op het moment dat de assistents-benoemin- gen loskomen, wordt het ziekenhuis opgeschrikt door een te grote dosis medicijn Auer was ongeneeslijk ziek en drong allang aan op ver lossing uit zijn lijden. De heren G. Kanis en J. van Houten uit Heemstede, beiden werkzaam bij de K. L. M. hebben dinsdagavond j.l. voor de Ned. Ver. v. Huisvrouwen afd. Rijssen het een en ander verteld over het verloop van een normale vlucht.Hierbij maakte spreker Kanis gebruik van een film (vervaardigd door J. van Hou ten) en tekeningen van waerssituaties lucht- wegennet boven Europa enz. De route wordt tevoren terdege uitgestippeld. Vaak wordt een langere weg gekozen om tegen wind te voorkomen en er toch van tijdwin- ning sprake is. Er wordt met alle mogelijke omstandigheden rekening gehouden. Er wordt meer brandstof meegenomen om b.v. bij mist een veiliger uitwijkplaats te kunnen berei ken. Medicijnen, te voren bereide maaltijden, zuurstofapparaten enz., moeten op de juiste plaats aanwezig zijn. De bemanning moet dan ook door de vlucht aantreden en hun wordt een soort examen af genomen. Veiligheid voor alles! (De beroem de Melbourne race met Parmentier als gezag voerder heeft dit indertijd bewezen!). Nog vele andere bijzonderheden vertelde de heer Kanis, de systemen waarop gevlogen wordt, de taal v.d. gezagvoerder(s), het starten en landen op de daarvoor bestemde instrumen ten. De voor- en nadelen van straaljagers. Deze vliegtuigen verbruiken op de grond veel brandstof en hebben dus voorrang bij het starten en landen. Ook de supersonische De tentoonstelling van pluimvee-sierduiven en konijnen welke de Rijssense pluimvee en konijnenfokkersvereniging „De Eendracht" op vrijdag 20 en zaterdag 21 november organi seert in de voormalige lagere huishoudschool „De Halte" belooft een groot succes te worden. Reeds nu zij;n bij het bestuur bijna 400 inschrijvingen bunnen! gekomen, waaronder dieren die reeds op grote tentoonstellingen di verse hoge predikaten hebben behaald. Bij de grote hoenders zijn verschillende rassen inge schreven vanaf de fraaie Hollandse hoenders tot de zware Wijandottes, en de in Rijssen zo goed bekend staande Maleiers. Ook de dwerg hoenders zullen goed vertegenwoordigd zijn met plm. 80 nummers. Ook hier vinden we de Hollandse krielen in diverse kleurslagen even als de Engelse Vechtkrielen en Maleierkrie- len, terwijl de Wijandotte krielen in vijf kleurslagen zullen te bewonderen zijn. Sierduiven ongeveer 70 nummers. Hier ne men vooral de Kroppers een grote plaats in maar ook verschillende soorten Tuimelaars. Vinkduiven, Pauwstaarten, Duitse Schoonheids duiven, ja zelfs Oosterse Rollers zullen straks de kooien bevolken. De konijnen vormen met meer dan 200 num mers aen groot deel van de inzendingen. De Vlaamse Reuzen nemen in diverse kleursla gen een grote plaats in, doch ook de Klein Chinchilla's, de Hollanders, Papillons, Klein Zilvers, Russen, Pooltje en kleurdwergen zul len zich volgende week van het beste zijde la ten zien, en de keurmeesters voor een moei lijke keuze stellen. De Rijssenaar die algemeen bekendstaat om zijn grote liefde voor dieren zal dus volgende week in ,.De Halte" wel aan zijn trekken komen, als hij een bezoek brengt aan deze tentoonstelling. vliegtuigen werden besproken. Bij het door breken vam de geluidbarrière is de knal even redig aan de grootte van het vliegtuig. Wij horen nog niet zulke hele harde knal len volgens spreker. De huisvrouwen hadden hierover echter een andere mening. Met een dergelijk vliegtuig kan in de toekomst de afstand Amsterdam-New York in 2V2 uur wor den afgelegd. Nu is de recordtijd 5 uur en 32 min. (geen tussenlanding). Na de pauze werd de mooie kleurenfilm „Gezicht op Europa" vertoond. Beziens waardigheden en geestige opnamen uit het da gelijkse leven in de vele landen van Europa wisselden elkaar af. „Wij weten nu waar we heen kunnen met vakantie en op welke wijze", zo sprak mevr. Thomassen- v.d. Wildt, in haar dankwoord tot de heer Ka nis die met z'n populair technische uitleg aan deze lezing een bijzonder karakter heeft gegeven. Het is Excelsior 2 zaterdag niet gelukt in Vriezen veen van Voorwaarts 2 te winnen. De Roodhemden kwamen met 3 invallers uit en leden een eervolle nederlaag (4-3). De stand in deze afdeling is als volgt: Voorwaarts 2 8 - 13, Sportcl. Denekamp 1 8 - 10, DES 2 8 - 10, Excelsior 2 8 - 10, Spar ta 2 7 - 8, SVZW 2 8 - 7, ON 2 8 - 6, Den Ham 17-5, DOS 28-5, DETO 28-4. Excelsior 3 kon het in Sibculo niet tot een overwinning brengen en verloor ook met het kleinstmogelijke verschil (3-2). De junioren elftallen behaalden een beter resultaat en wisten allen hun wedstrijdente winnen. Excelsior A klopte gedecideerd plaatsge- note RKSV a op eigen terrein met 10-0. Excel sior B kwam terug van Stadsgenote Sportclub Rijssen A met een 5-0 overwinning. Het C elftal herstelde zich van de nederlaag van vorige week en won in Nijverdal de lastige uitwedstrijd tegen SVVN b met 4-1. De D junioren stuurden R.V. a met een 6-1 ne derlaag naar huis, terwijl Excelsior E op eigen terrein afrekende met Nijverdal (uitslag 9-0). Zaterdag is slechts een klein programma vastgesteld, en komen alleen de junioren A en D binnen de lijnen. Excelsior A ontvangt op eigen terrein be zoek vam Enter Vooruit A, en zal beide punt jes wel thuis houden, terwij] Excelsior D een zekere nederlaag te gemoet gaat in Vriezen- veen tegen DOS b. We dienen ook te weten hoe of zich de sanering van Rijssen ontwikkelt. Als dit gebouw in het saneringsplan kan worden opgenomen ko men we in aanmerking voor rijkssubsidie, al dus weth. Goosen. Na afloop van de raadsvergadering werd een rondrit gehouden. Allereerst werd een bezoek gebracht aan plan Zuid, waar momen teel 139 woningen in aanbouw zijn. Verwacht wordt dat dit plan vanwaar men een prachtig uitzicht heeft (een der hoogste punten van Rijs sen) binnen 4 a 5 jaar is volgebouwd. Bin nenkort wordt een aanvang gemaakt met de bouw van een complex van 87 woningen. In plan Zuid zullen totaal ongeveer 600 woningen worden gebouwd. Er zal tegenover de Delleschool een kerkgebouw verrijzen van de Ger. Gem. Noorderkerk en ook de Herv. gem. zal hier haar 3e kerk bouwen. Er is ter rein gereserveerd voor particuliere bouw (o.a. bungalowbouw volgens het Fort-systeem). De mogelijkheid bestaat, dat hier ook hoog bouw zal komen. Gedacht is zelfs aan een flatgebouw met 10 woonlagen. Op het sportveldencomplex kon de raad rich overtuigen, dat hier in betrekkelijk kor te tijd veel tot stand is gekomen. Hier zullen niet minder dan 6 sportterreinen worden aangelegd, waarvan er 3 reeds ge reed zijn. De windhondenrenban is ingezaaid, en zal wellicht het volgend jaar in gebruik kunnen worden genomen. De aanleg van een der terreinen stagneert tengevolge van het feit, dat men nog geen overeenstemming kon krijgen met een eigenaar van een perceel, waarover de gemeente ook moet kunnen be schikken. Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan het in aanbouw zijnde Herv. Be- j aardencentrum. Via een maquette, toegelicht door de ar chitect, de heer Jorissen Jr. kregen de raads leden een indruk van de omvang van dit centrum in de bouw waarvan geleidelijk meer schot is gekomen. De stadsbleek de Weijerd ligt er heel wat beter en netter bij dan een aantal jaren ge leden. De bleken zijn keurig onderhouden, evenals de beken. Er zijn banken geplaatst en paden aangelegd. Het geheel maakt een keurige indruk, en als nog wat beplantingen worden aangebracht, kan de voormalige stads bleek als recreatieruimte een prachtige func tie üitoèfenen. Tenslotte werd een bezoek gebracht aan het industrieterrein in de Mors. Zeer onlangs is een fabriekshal betrokken door de Kroon van Twenthe en ook de lederwarenfabriek Körbl is in gebruik geno men. Advertentie De Metallo heeft een fabrieksgebouw in aanbouw. Het expeditiebedrijf Baan heeft een terrein aangekocht, terwijl de fa. Wes- sels een terrein in optie heeft. Waarschijnlijk zal de overweg in de Dannen- berg (een groot obstakel vooral ook voor de aan en afvoer naar de industrieën) in de loop van h' t volgend jaar veranderd worden in een z.g. AHOB. Deze halve overwegbomen zoals aangebracht op de Nijverdalseweg ver korten de wachttijden in belangrijke mate. Zwarte dameshandschoenen, bankbiljet, hamer, bosje sleutels in etui, bruine portemon- naie met inhoud, padvindersmes, jongens broek, twee bos sleuteltjes, herenbril, gele kanarie, herenbril, bedelarmbandje, plastic zak met washandje en zeep, handtas, pakje „Per- cil" en een pakje „Hemo", muts van de pad vinderij, huissleutel met klein sleuteltje, be delarmband, linker-plastic herenhandschoen, waterpasje, lederen heremportemonnaie met inhoud, portemonnaie met inhoud, twee wol len sjaals, portemonnaie met inhoud, grijs zwarte kinderwant, zware ijzeren katrol, kin- derportemonnaie, knot witte wol, gouden ring, rolletje met geld, schakelarmband, dames- portemonnaie, spaarpot met inhoud, tamme fazanten, kinderjack, herendas, zakmes, ka lender van de dierenbescherming, bankbiljet, bril, portemonnaie met inhoud, werphengel, ballpoint, iange zwarte dameshandschoen, padvindersriem, ring met 3 sleutels, dames horloge, portemonnaie met inhoud, dames- portemonnaie met inhoud, paar rode glacé's, portemonnaie met inhoud, wiel met band voor auto, paar dames glacé's, paar dameshand schoenen, portemonnaie met inhoud, linker dames glacé, benzinedop, kinderbril, bankbiljet, wollen kinderwanten, boender, hoofddoek, lin ker grijze glacé, portemonnaie met inhoud, suéde kinderwant, portemonnaie met inhoud, bedelarmbandje, paar dameshandschoenen, fietspomp, want, wieldop van auto, kiinder- portemonnaie met inhoud, bankbiljet, houten autoped, zijschot van een vrachtauto, rechter glacé bandschoen, lederen tas met inhoud. Inlichtingen op het groepsbureau der Rijks politie, elke dag tussen: 18.00-20.00 uur. Niet telefonisch!! Te Den Haag slaagden voor het le gedeel te van het examen GA 1 de heren G. J. v.d. Belt en G. vd. Noort. Aangevoerd: Runderen 55, Varkens 1.076, Totaal 1.131. Prijzen: 8 vette koeien van 3,70 tot ƒ4,- per kg. slaehtgewicht. 33 melk- en kalfkoeien van 1150,- tot f 1275,- per stuk. 10 pinken van 775,- tot 875,- per stuk, 4 graskalveren van f 375,- tot 425,- per stuk, 7 drachtige zeu gen van 300,- tot 350,- per stuk., 1069 biggen van f 60,- tot 72,- per stuk. Overzicht handel Rundvee: Handel kalm, prijzen voor vet vee dalende, verder constant. Zeugen: Handel redelijk, prijzen gedaald en dalende. Biggen: Handel vlot, prijzen staande. In de kangoeroe-afdeling van Ouwehands Dierenpark zijn de laatste weken wat kleine moeilijkheden gesignaleerd. Oorspronkelijk was de heer Ouwehand in het bezit van een mannetje en een vrouwtje. Dit echtpaar heeft inmiddels twee zoons gekregen en die zijn nu al zó groot, dat ze gaan opstaan tegen hun vader. Dit kan natuurlijk niet, vooral nu de moeder opnieuw een kangoeroet je verwacht. De directie van het park gaat nu waarschijnlijk de twee zoons ruilen voor één (ondergeschoven) dochter, 1736 Het stadsbestuur van Rijssen was voorne mens op 9 april 1736 een aantal percelen veen te verkopen. De opbrengst daarvan zou worden aangewend voor de voldoening van de Jandes schattinge voor den jare 1734". De voorgenomen verkoop werd op drie zon dagen gepubliceerd door middel van „kerken- sprake tot Rijssen, Battum en Holten", De burgemeesters en gemeensluidan kwa men op genoemde datum met het kooplusti ge publiek in het stadhuis bijeen. Voordat tot verkoop werd overgegaan werden de voor waarden voorgelezen. Van het veen, grenzende aan dat van Halten, en te beginnen aan de Borkeldse kant, zouden „agte en een halft blok" worden geveild bij insate, verhoginge en keersen utganck". Het verkopen of „opent- lick ophangen" had plaats „bij barnende keer sen ende met utganck der keersen" een ge bruik, dat in 1918 nog in sommige delen van Noord-Brabant moet hebben gegolden. Voor het geval het veen niet voldoende op bracht behield de giemeente zich het recht voor van beraad gedurende een half uur over de vraag of de percelen al dan niet zouden worden toegewezen De betaling moest geschieden in drie gelij ke termijnen, waarvan twee bij de algemeen ontvanger Arnold Weerts, tot „voldoeninge van de heerenmiddelen", en één bij het stads bestuur. Zoals gebruikelijk moesten twee personen zich garant stellen voor de betaling van de kooppenningen. Voor het eerste perceel waren heel wat gega digden, waarschijnlijk door zijn gunstige lig ging. De hoogste inschrijver was Scholte (schout) Dikkers, die ook de koper werd van vijf an dere percelen. Een tweetal „blokken" werd gekocht door Claes Kemna. Meester Rotgert Claessen was één der borgen. De totale op brengst was f 4460,05. 1802 In dit jaar werden aan de meestbiedenden percelen veengrond verkocht, ,,om uit te mod deren in 25 jaaren en te graaven in 15 jaaren en daarna de ondergrond voor gemelde stad in eigendom te laaten verblijven, „zoals die alhier ook niet medeverkogt wordt. De betaling geschiedde met guldens van 20 stuivers, terwjjl voldoening na afloop van de gestelde termijn kon plaats hebben met gul dens van 21 stuivers. Hot eersite perceel lag bij Brilmamsland, het land van Teunis Brilman, tussen de Reiin- tjesdijk en het Hol terveen. Koper werd Hem- drikus Scheperboer voor f 51 aan wie voor één gulden minder ook het tweede stuk werd toe gewezen. Als borg trad op Jan Struik. Een tweede borg was niet beschikbaar. Hendrikus Bolkman verwierf een strook veen voor 58, Trompjan en Teunis Brilman verklaarden zich garant voor de richitige betaling. Als verdere kopers worden nog genoemd Jan Barkenbos, Arend Pasop, Sandvoort, Jan Hei horst, Stam en School Egbert. De stad ont ving van de kopers de somma van 588,-. Van dit bedrag werden gedeeltelijk de repara tiekosten van de kerk betaald, terwijl ook vrouw Papenkop 60,- ontving voor de weide ten dienste van de „Franse slagtbeesten". Met vrouw Papenkop zal bedoeld zijn me vrouw de douairière Van der Capellen tot Pannenkop geboren Van Ittersum. Naar de namen te oordelen waren de kopers landbouwers van de Borkeld. Handrikus Borderwijk werd in 1800 belast met het houden van toezicht op het maken van turf. Dit leverde hem 50,- per jaar op en waarschijnlijk ook wel een vrachtje turf. H" WO,

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 5