BURGEMEESTER BODE SPRAK VOOR C.H.U. Oudheidkamer nog steeds geen onderkomen 2i° volksonderwijs- TONEELAVOND PRED1KBELRTEN Fifty-fifty actie met extra attractie weer .Hosanna geeft uitvoering van composities van Bach en Mozart Nieuwe verkeersbeveiliging LG.O. uit Wierden speelde voor N.K.V. „DE RANI ANTWOORDT NIET" NUTSSPAARBANK Lollies op doktersrecept AGENDA Burgerlijke stand- Moeilijk jaar Hulpwerk Leo Pappenhiem gastdirigent „Hosannah" OPENBARE Moeders Goede Keuze BEVERVOORDE t 19,30 uur Ds Vosman Hoop vervloog Heeft Pelmolen nog kans? Veel belangstelling Extra attractie Vrijdag hield de Kiesvereniging Rjjssen van de CHU een geslaagde ledenvergadering. De voorzitter, de heer G. Strijker opende de vergadering met gebed, waarna hij een gedeel te uit Romeinen 13 voorlas. Vervolgens heet te hij welkom de spreker van deze avond de heer P. Bode burgemeester van Elburg en lid van de 2e kamer, alsmede de oud-voorzitter, de heer A. W. Smit. In zijn openingswoord deelde hij mede hoe in Twente de kiesverenigingen zich hebben aaneengesloten tot de zgn. „Twentse Kring". Deze kring organiseert op 25 Nov. een gro te vergadering in Hengelo, waar de heer Beernink, voorzitter van CHU zal spreken. In het voorjaar 1965 zullen de kamerleden van de CHU worden uitgenodigd naar Twen te en ook Rijssen zal in dit programma wor den opgenomen. De heer Bode begon met er op te wijzen dat de bevolkingsgroei steeds groter wordt en dat er volgens de berekeningen in het jaar 2000 in Nederland 2o milj. mensen zullen wonen. Deze enorme groei maakt het noodzake lijk dat de overheid moet leiden en ordenen. Wij kunnen wel met heimwee terugblikken naar vroeger, toen alles practisch vrij was, maar wij kunnen de ogen niet sluiten voor de werkelijk heid. Wij leven nu eenmaal in een dynami sche tijd en de problematiek van deze tijd moet op een eigen wijze worden opgelost. In de begroting vindt men de weerslag van het politiek gebeuren. De vele specialisten vin den meestal hun eigen terrein belangrijk en daardoor wordt het moeilijk om de juiste mid denweg te vinden. Vasthouden aan vroegere toestanden heeft geen zin, maar daarbij is het niet nodig dat de beginselen worden ver doezeld. De CHU gaat bij het bepalen van haar beleid uit van het beginsel dat God Heer en Schepper is Vanuit deze visie gezien is po litiek geen technische zaak maar een zaak van geloof. In de veranderende omstandigheden moet naar eer en geweten worden gehandeld. De CH streeft naar een sociale politiek, die gericht is op de welvaart van heel het volk. Zij wenst niet mee te werken aan het afrem men van de sociale zekerheid. Spreker wees in dit verband er op dat en door het kabinet de Quay en door het kabinet Marijnen vele belangrijke sociale wetten tot stand zijn ge komen o.m. Alg. Wed. en Wezenwet. Alg. Bijstandwet, Jeugdspaarwet, Weit op het Bedrijfssparen e.d. De uitkering van de AOW dient te worden opgetrokken tot een sociaal minimum. De vraag is gerezen of dit nu moet door verhoging van de premie of dat dit bestreden moet worden uit de algemene middelen. In ons land zijn 265.000 echtparen en 489.000 alleenwonenden die een uitkering ontvangen. De voorgestelde verhoging zal 500 tot 600 milj. kosten. De CH-fractie had gaarne gezien dat tegelijk met de premie verhoging ook de in uitzicht gestelde belas tingverlaging ingevoerd zou worden. Dit zou vooral voor de kleine middenbedrijven een compensatie betekenen. Nu worden de zelf standigen te zwaar belast. Vandaar ook de suggestie van de CHU aan de Regering om de verhoogde premie niet voor 100 pet maar b.v. voor 150 pet mede te laten tellen. Deze sug gestie zal nu door de regering worden bestu deerd. De belastingverlaging is een heet hang ijzer. Het beleid van de Regering is primair ge richt om het verbroken financieel en eco nomisch evenwicht te herstellen. 1965 zal een moeilijk jaar worden, want onze welvaart staat op overkoken. Het zal nodig zijn dat er een vrij straffe controle komt op over- besteding en overcreditering. Onze nationale economie laat geen ruimte voor een verdere explosie. De CH-fractie is van oordeel dat met alle macht gestreden moet worden tegen een verdergaande inflatie. De loonstijgingen met een inflatoir karakter dienen vermeden te worden, omdat wanneer de prijzen stijgen nie mand iets heeft aan een loonstijging. De loon politiek zal gericht moeten zijn om dit alles binnen redelijke grenzen te houden. De middenstand speelt een belangrijke rol in het bedrijfsleven. Ze heeft een nuttige economische functie met daarnaast een belang rijke maatschappelijke functie. Deze groep komt thans echter in verdrukking. Het zal nood zakelijk zijn om deze groep op korte termijn te helpen, want de zelfstandige ondernemer vervult in de maatschappij een element met een bindend karakter. Het is noodzakelijk om een ontwikkeling in het leven te roepen met ruime credietmogelijkheden. In het accoord van Wassenaar is indertijd gepleit voor een hoge prioriteit voor de land bouw. Het is noodzakelijk dat er goede be staansmogelijkheden voor onze agrariërs wor den verschaft. Daarvoor is een ontwikkelings plan Duttig. De aanbouw bevindt zich thans in een overgangsperiode. Het is een eis van sociale gerechtigheid dat ook onze agrariërs delen in de welvaart. In dit verband wees hij op de enquete die gehouden is door de CH Jongeren. Als conclusies werden toen o.m. genoemd: Verdere mechanisatie, ruilverkave ling en streekverbetering en het oprichten van boerenhulpdiensten. Overschakeling op tuin bouw kan in bepaalde gevallen aanbevelings waardig zijn. Ook het hulpwerk aan de ontwikkelingslan den heeft de interesse van de CH-fractie Het is een eis van Christelijke naastenliefde te helpen in de minder ontwikkelde landen. De voorkeur gaat bij de CH uit naar technische hulp daar deze beter past in de structuur van deze landen. De instelling van een Rijks wegenfonds kon de heer Bode niet juist ach ten. Dat er een betere aanpak komt voor de aanleg van wegen juichte hij van harte toe. In de leer der openbare financiën wordt altijd beklemtoond dat geen belastingen gehe ven mogen worden voor een bepaald doel, dus geen retributie heffing. Dit is b.v. ook niet geschied t.a.v. de Delta werken. Wanneer wij nu aan tolheffing gaan doen zetten wij de klok terug. De voorgestel de regeling kent ook te weinig differentatie en het buitenland valt er niet onder. Als er- verhoging moet komen dan is beter de ac cijns op benzine te verhogen aldus spreker. Na enkele ogenblikken te hebben stilge staan bij de verhoging van de collegegelden, waardoor wellicht intellect verloren kan gaan en het centraal antennesysteem bracht spre ker de woningbouw ter sprake. Volgens de Troonrede zullen er dit jaar 95000 woningen klaar komen en misschien volgend jaar nog meer, wellicht 100.000 Spreker waarschuwde tegen te groot enthousiasme wat betreft het verdwijnen van de woningnood, want dan moe ten er minstens 120.000 woningen per jaar wor den gebouwd. Hoewel hij niet direct critiek wil uitoefenen op minister Bogaerts (ook al om dat deze wel blijk heeft gegeven te voelen voor een frisse aanpak) achtte spreker het wel noodzakelijk dat de gemeente wat meer vrij heid zullen worden verleend, ook wat de on gesubsidieerde woningbouw betreft. Ook zal aandacht dienen te worden geschonken aan een betere doorschuiving bij huurders van woning wet woningen. Al met al had spreker ver trouwen in het kabinet Marijnen. Gemakkelijk hebben de ministers het niet altijd denk maar aan de^ loonexplosie en de Irenekwestie. Zij hebben echter getoond over staatsmans- Dezer dagen is op het gevaarlijke kruispunt Rozengaarde - Kerkstraat een voor Rijssen ge heel nieuw systeem op het gebied van de ver keersbeveiliging ingevoerd.. In het midden van de straat is een z.g. verlaagde verkeersheuvel aangebracht. Deze „bornerbasse" (verkeerspaddestoel) geeft een geel flikkerlicht weer, aanduidende dat het. hier een gevaarlijk kruispunt betreft. Dit nieuwe verkeerslicht i sdoor de gemeen te Rijssen aangebracht op advies van een deskundige van de ANWB. Voor de afd. Rijssen van het NKV (v.m. KAB) speelde in het St. Jozefgebouw de R.K. Wierdense toneelvereniging IGO het toneel spel van Theo Schiks getiteld „Onno". De titelrol Onno werd vertolkt door de heer Th. ter Beke, die deze figuur met over tuiging tot leven wist te roepen. Onno die verliefd wordt op Wieske (mej S. Schulte) krijgt moeilijkheden met haar vader Aart Webbing, gespeeld door de heer G. van Dijk, die zich tegen deze liefde kant. Andere moeilijkheden ontstaan door intri ges van een geheimzinnige figuur uit de wereld der opiumhandelaren Mevr. Lindberg - Mevr. Lammertink-Broens maakte van deze rol een fraaie creatie. De humoristische noot in dit stuk werd ge legd door Ome Gijs gespeeld door de heer J. Woolderink. Deze speler speelde de geestige rol op zulk een aanvaardbare wij ze, dat het succes van het ensemble voor een groot deel aan hem is te danken. Ook de overige spelers en speelsters droe gen bij aan de goede totaal indruk die de Wierdense verenigin in Rijssen achterliet. De heer G. Mulder voorzitter van het NKV bracht het ensemble dank voor de genotvolle avond. wijsheid te beschikken en hun programma wekt vertrouwen en biedt perspectief. Met een enkel woord haakte spreker in op wat de voorzitter had gezegd betreffende het ontslag van de heer Houwaarts als redac teur van een CH-weekblad. Met de voorzitter, die zelf lid is van de Unieraad had ook spre ker niets gemerkt van onrust in de CHU. Het is een storm in een glas water geweest, die de CHU geen windeieren zal leggen. Wat de po litiek van de heer Beernink betreft. Het is zo dat noch een socialeistische noch een libera le politiek wordt gevoerd, maar een poli tiek die is afgestemd om in Gods kracht het gehele volk te dienen. Na deze duidelij ke uiteenzetting volgde een levendige discus sie. Advertentie II SCHOOL DINSDAG 17 NOVEMBER IN HET PARKGEBOUW AANVANG 8 UUR. TONEELVERENIGING ..DE GONG" ZAL HET TO'ÏEELSTUK ENTREE-PRIJS f 1.25 VOOR NIET LEDEN. OPVOEREN Advertentie Voor Baby's huidje NED. HERV. GEMEENTE GROTE KERK 9.30 uur Eerw. heer J. Schaap 15.00 uur Ds D. v. d. Berg van Veenendaal WESTERKERK 9.00 uur en 10.45 uur Ds A. Kool 19.00 uur Eerw. heer J. Schaap GER GEM. NOORDERKERK 9.30 uur en 15.00 uur Ds J. van Haaren 19.00 uur Ds A. Bregman GER. GEM. IN NED. ESKERK 9.30 uur en 19.00 uur Ds Aangeenbrug 14.30 uur leesdienst GEREF. KERK BOOMKAMP 9.30 uur en 15.00 uur Ds. Brinkman OUD GER. GEM. BEVERVOORDE 9.30 uur en 19.00 uur Ds Vosman 14.30 uur leesdienst OUD GER. GEM. IN NED. ORANJEKERK 9.30 uur en 15.00 uur leesdienst NED. PROTESTANTENBOND 10.45 uur Dr J. W. Samberg van Delden WOENSDAG 18 NOVEMBER 1964 WESTERKERK: 19.30 uur Ds J. H. Cirkel van Huizen NCCRDERKERK: 19.30 uur Ds A. Bregman ESKERK 19.30 uur Ds Aangeenbrug „De Oudheidkamer Riessen" heeft nog steeds geen kans gezien haar ideaal te verwezen lijken. Dit ideaal is het bezit van een waar- öig ondei komen, waarin de in de loop der jarein bijeengebrachte voorwerpen kunnen wor den opgesteld en geconserveerd" aldus de voor zitter van de Rijssense Oudheidkamer de heer A. ter Harmsel in een vergadering, gehouden in Hotel Weitering. We hadden gehoopt de mooie boerderij in het centrum van Rijssen (De Manzes) in be zit te krijgen, maar die hoop is snel in rook vervlogen. Het huis moest op korte termijn worden afgebroken, ondanks zeer veel pro testen uit den lande. De heer Ter Harmsel betreurde de afbraak ten zeerste, omdat een zo goed bewaard huis praktisch in heel Rijssen niet meer te vinden is. Er staan verschillende panden op de monumentenlijst, aldus de heer Ter Harmsel n.l. het politiebureau en het huis van de fa. Koedijk (Wilm van de Kroone) in de Haarstraat het pand no 4 (ter Harm sel) en het v.m. rijksontvangershuis (Dik kers-Juffer), in de Bouwstraat het huis van Bomm'n Koos en de Oosterhof en de Pelmolen Voor de Pelmoolen schijnt nog wat levens licht te gloren. Er is onlangs een deskundi ge van de Hollande molen in Rijssen ge weest om zich op de hoogte te stellen van de situatie in en rond de Pelmolen en deze heeft zich voor behoud uitgesproken. Het moet nu niet meer te lang duren met de Pelmolen aldus de heer Ter Harmsel want van week tot week verdwijnen door diefstal verschillende onderdelen. De heer Ter Harmsel deed een dringend be roep op de politie om over de Pelmolen een wakend oog te laten gaan. Er zijn dus in Rijssen nog enkele panden, die als onderdak voor de Oudheidkamer zouden kunnen dienen, de vraag is natuur lijk of het lukt. Mocht dat het geval zijn, dan zal de Oud heidkamer de hele Rijssense bevolking om medewerking vragen, zowel door schenkin gen in oudheidkundige vorm als door fi nanciële steun. Dat er voor het oude gezicht van Rijssen enorme belangstelling bestaat bleek op de Rijlito. In de maand oktober werd bij de Nutsspaar- bank Almelo, bijkantoor Rijssen ingelegd een bedrag van 301.439,67 en terugbetaald een bedrag van 279.516.37. In deze maand weiden 127 nieuwe spaarreke ningen geopend. De Oudheidkamer zal het volgend voor jaar een excursie maken naar Amersfoort waar op zeer fraaie wijze oude huizen zijn gerestaureerd, en op een prettige wijze be woonbaar zijn gemaakt. We hopen dat veel leden en ook niet-le den mee zullen gaan om te zien, hoe het kan, zonder alles af te breken, aldus de heer Ter Harmsel. Nadat de penningmeester de heer B. D. van den Noort zijn financieel verslag had uit gebracht hield de heer G. D. van der Heide conservator van het museum Schokland een causerie over de vondsten bij de droogma king van de Zuiderzee. De heer v.d. Heide wist daarover zeer interessant te vertellen, en toonde fraaie dia's die zijn causerie nog aantrekkelijker maakten. Uit verschillende vondsten konden conclu sies worden getrokken uit de bewoning in ver schillende perioden. Zeer veel scheepswrak ken zijn naar boven gekomen met de ver schillende gebruiksvoorwerpen, waaruit veel wetenswaardigheden omtrent bewoning etc. ken worden afgeleid. De heer Ter Harm sel bracht de heer v.d. Heide dank voor zijn causerie, die de aanwezigen zeer heeft ge boeid. Op dinsdag 24 november a.s. vindt weder om de jaarlijkse uitvoering plaats van de Chr. Oratoriumvereniging „Hosanna" te Rijssen in het Parkgebouw. Men heeft de keu ze laten vallen op cantates van Bach n.l.: „Nun komm der Heiden Heiland" en „Wach- et auf ruft uns die Stimme" en een gele genheidscompositie van W. A. Mozart de z.g. „Krönungsmesse". De volgende solisten werken mee: Elisabeth Lugt sopraan, Sibylle Raaphorst alt, Simon van der Geest tenor, Max van Egmond bas. Voor de sopraan en bas is dit een hernieuwd optreden in Rijssen; reeds eerder zongen zij met veel succes in het Parkgebouw. De can tates van Bach werden in opdracht geschre ven voor de eredienst, de bekende koralen worden door het koor gezongen, terwijl de aria's beurtelings door de solisten worden vertolkt. De altsoliste zingt bovendien nog een aria uit cantate no 170. Bach heeft liefst 300 cantates voor alle zon en feestdagen van het kerkelijk jaar gecompo neerd, waarvan er echter maar 200 be waard zijn gebleven. De cantates betekenen een wereld van mu ziek op zichzelf waarin de blijdschap vart de Christelijke feestdagen is uitgebeeld. Mozart heeft prachtige composities ge schreven op alle terreinen der muziek en in alle vormen, de „Krönungsmesse" is daar een voorbeeld van. Het Overijssels Filharmonisch Orkest ver zorgt de begeleiding. Ans de Rook-van Leeu wen speelt de cembalopartij bij de begelei ding van de solisten, terwijl het geheel on der leiding staat van Leo Pappenheim uit Arnhem, die de plaats vervult van Gerrit Peuscher. De heer Peuscher die het programma heeft Vroeger was - althans gedurende de win termaanden - het dagelijkse lepeltje lever traan voor menig kind een straf, zelfs als het daarna een pepermuntje kreeg, om de na re smaak te doen verdwijnen. Tegenwoor dig hebben de moeders het veel gemakkelij ker, want de levertraan is in allerlei smaken te verkrijgen. Kinderen zijn bovendien vaak bang voor de injectiespuit, en daarom ver vaardigen de vindingrijke Amerikaanse far maceutische fabrikanten thans medicijnen, die in de vorm van een lolly in de handel wor d/en gebracht. Soms is zo'n lolly uitsluitend op dokters recept verkrijgbaar. Op de verpakking staat duidelijk aangegeven waartoe de lolly dient, om vergissingen te voorkomen. Deze nieuwe ontwikkeling der techniek zal veel kinderver driet besparen. ingestudeerd kan helaas wegens ziekte de uitvoering niet leiden. De schooljeugd kan op maandagavond 23 november de generale repetitie bijwonen voor slechts 0.50. Hopelijk zullen veel jongelui daar gebruik van maken, om kennis te ne men van muziek van klassieke componisten. Uit de schooljeugd van vandaag zullen de concertbezoeken van de toekomst komen, zo dat opgewekt mag worden de jeugd daar toe in de gelegenheid te stellen. In een gecombineerde vergadering van de beide Rijssense Middenstandsverenigingen is besloten ook dit jaar weer een St. Nicolaas- actie te organiseren, teneinde de verkopen in de Rijssense zaken te stimuleren. In de z.g. Fifty Fifty actie, die dit jaar voor de 10e keer wordt gehouden zitten naar de mening van de beide besturen zoveel attrac tieve factoren, dat het doel van deze actie hierin het meest wordt gediend. In de afgelopen jaren is gebleken, dat ook het publiek deze Fifty-Fifty actie op prijs stelt. Zoals bekend worden tijdens de periode waar in de actie wordt gehouden (van 26 novem ber tot en met 5 december) door alle deel nemers aan de actie bonnen verstrekt, en wel 1 bon voor ieder besteed bedrag a 0,50. Iedere avond wordt dan de Fifty-Fifty win kelier bekend gemaakt. De bij deze zaak (of zaken) bestede bedragen worden dan voor de helft terugbetaald. In het kader van deze actie zijn in het ver- Advertentie Voor huid banden leden duizenden guldens uitbetaald, waardoor velen een extra plezierige St. Nicolaas heb ben kunnen vieren. Ter gelegenheid van het feit, dat de Fifty fifty actie dit keer voor de 10e keer wordt gehouden is aan de St. Nicolaasactie 1964 een extra attractie verbonden. In een extra St. Nicolaasnummer (Dagblad van het Oosten), dat in Rijssen en omgeving huis aan huis wordt verspreid, worden in de advertenties van de deelnemers extra letters en cijfers geplaatst. Met deze letters en cijfers kan een slagzin worden gemaakt betrekking hebbende op de jubileumactie. Hiervoor zijn uitgeloofd een totaal aan prij zen van 1500. De hoofdprijs is een waardebon van 500,- Voorts worden er 5 prijzen van 100,- aan waardebonnen beschikbaar gesteld, 10 bon nen van 25,- en 25 bonnen van 10,-. De actie zal worden geopend door St. Nico laas „himself". De grote kindervriend zal dit doen op zater dag 21 november, op welke dag hij een tocht maakt door Rijssen. Dat vele kinderen naar deze dag vol verwachting uitzien, spreekt vanzelf. 13 november A. R. Kiesvereniging Neder land en Oranje. Oud burgemeester Prinsen uit Almelo, onderwerp: Vragen van de dag. Heka 8 uur. 16 november Ledenvergadering PvdA Spre ker 2e kamerlid G. M. Nederhorst Café Hegeman. 16 november Ned. Chr. Vrouwenbond. Mevr. Wartena over: Geestelijk levensonderhoud. J eruël 8 uur. 17 november Feestavond „Volksonderwijs", m.m.v. toneelgroep „De Gong" Parkgebouw 17 november Vergadering Culturele Raad van Rijssen. 20 november Volksuniversiteit Jan Kamper man Olst met „Kunde der Kosmos", Jeruël 8 uur. 20 en 21 nov. Tentoonstelling van de pluim vee- en konijnenfokvereniging „De Een dracht" „De Halte". 23 en 24 nov. Uitvoering Christelijke Ora toriumvereniging Hosanna Parkgebouw. 25 november Ledenvergadering Ned. Ver. van Huisvrouwen, Hotel Gijsbers, 8 uur 27 november Amateur-fotografenvereniging. Aldolem, dia-avond eigen werk. Neutrale kleuterschool. 27 en 28 nov. Blijspel „In de Vergulde Os" PJGO Notter-Zuna-Rijssen Gebouw Irene Notter. 4 en 5 dec. Vogeltentoonstelling Eerste Rijs- sesne Kanarievereniging Café de Bakker. 18 en 19 dec. Vogeltentoonseelling „Zang- lust" Café de Bakker. 21 december Kerstavond Ned. Ver. van Huis vrouwen Parkgebouw, 8 uur. 15 januari "65- Volksuniversiteit Shell Neder land film „Van Plankton tot plastic" Jeruël 8 uur. 22 januari '65 Amateurfotograf en vereniging Aldolem le cursus D. Helfrich Neutrale Kleu terschool. 22 januari '65 A.R. Kiesvereniging Nederland en Oranje mevr. Bxink-Bijleveld, Gezin en pers Heka 8 uur. J9 februari '65 Ledenvergadering PvdA Spre ker oud-minister J. G. Suurhof Café Hegeman 5 maart '65 A.R. Kiesvereniging Nederland en Oranje. Wethouder J. A. Scholman, onder werp: Gemeente Politiek Heka 8 uur. april '65 Ledenvergadeering PvdA Café Hegeman. Opgaven voor deze rubriek kunnen geschie den op het gemeentehuis, afdeling Algemene Zaken, kamer 7 (boven). GEBOREN Teunie dv J H Dommerholt en K Teunissen Graaf Ottostraat 125, 2 nov; Gerrit Willem zv A Wessels en W Hage- man Braakmansdijk la 5 nov; Hendrika dv H Zandvoort en G Mensink Hol- terstraatweg 106, 6 nov; Bert zv A Dommerholt en J Dekkers Prins- Bernhardstraat 50, 6 nov. ONDERTROUWD: Teunis van Dam 21 j Rijssen Elsenerstraat 47 en Albarta Hendrika Landeweerd 21 j Rijssen Beatrixstraat 10 3 nov; Gerrit Pluimers 27 j Wierden Enter Wierden- seweg 15 en Janna Lohuis 25 j Rijssen Walstraat 38, 3 nov; Hendrik Jan Nieuwenhuis 25 j Rijssen Nas- saustraat 60 en Jenneken Lankamp 23 j Rijs sen, Holterstraatweg 51, 5 nov. Anthonie Schippers 30 j Hoevelaken Nachte gaallaan 17 en Hendrika Tulier 26 j Rijssen Enterstraat 68 6 nov. Getrouwd Gerrit Jan Lammers 25 j en Maria Pijffers 22 j Rijssen J ter Horst-JHznstraat 25, 5 nov; Berend Jap Lassche 24 j en Grada van de Maat 21' j Rijssen Watermolen 33, 6 nov,

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 3