A. J. Immink, lid der Prov. Staten opende Chr. Landbouwhuish.school m Accordeonver. streeft naar meer leden Geslaagd De Halte was slechts tussenstation Gouden jubilaris Voorlichtingsavond Ouwerleg'nt ear aj ivat zeg'nt Verkoop Israëlische Nijverhei dsarti kelen Ds. Mieras bedankte voor beroep Koe contra vrachtwagen Pauselijke onderscheiding Vrijdag 9 oktober 1964 42e jaargang no. 41 De abonnementsprijs voor dit blad bedraagt f 1.65 per kwartaal Administratie en Redactie Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 uur voor postabonnees f 1.95 per kwartaal Enterstraat 10 Rijssen Telefoon 2303 (05480) Advertenties 12 cent per mm Bij contract korting In een sijlvolle bijeenkomst, waar voor van vele zijden belangstelling werd getoond, werd woensdagmid dag de nieuwe Chr. Landbouwhuis- houdschool, van de Christelijke Boe ren en Tuindersbond officieel ge opend. 'n Zeer groot aantal afgevaardigden van verenigingen, kerkeraden en on derwijs woonden de officiële ope ning bij, en onderstreepten bet grote belang van de opening van deze school, gebouwd aan de Wierdense- sraat, „de invalsweg van Rijssen" De tot standkoming van het door wijlen architect Jan Jans uit Almelo ontworpen schoolgebouw (kosten in clusief inventaris f 950.000) is ge paard gegaan met vele moeiMikbe- den; met name de terreinkeuze en daarmee verbonden de aankoopprijs heeft de tot standkoming ernstig vertraagd. De heer A. J. Immink, wethouder van Ommen, lid van de Prov. Staten en voorzitter van de Overijsselse CBTB, had de leiding van de ope ningsbijeenkomst en hield een ope ningstoespraak waarin hij de vreug de van het bestuur van de Overijs selse CBTB met de opening van deze school duidelijk tot uiting bracht. Teruggang Moeilijkheden De „Halte" WÊÊÊÊÊÊmm Grote opdracht Basis voor de toekomst Tegenslagen Vrienden in de nood Vorming Boerenstadje Samenwerking Originele opening VOOR Er zit vaart in het leven, in de stad, maar ook op het platteland. De ene verandering volgt op de andere, grote ontwikkelingen voltrek ken zich", aldus de heer Immink. ,,'t Is goed om bij alle snelheid van het leven een ogenblik stil te staan. Er is dan even een adempauze om terug te zien op de af gelegde weg en ook gelegenheid voor bezin ning op te toekomst. Vandaag staan wij met elkaar even stil in Rijssen, in de stad Rijssen, een centraal punt ip ons mooie Twente. Ook Rijssen is in ontwikkeling, krijgt zo lang zamerhand een industrieel stempel. Een gro te lagere technische school floreert hier, symboliek van het industrialisatieproces. Toch is ook de landbouw in Rijssen geen on betekenende groep, zeker niet als wij het om ringende platteland er bij betrekken. Rijssen viert feest vandaag. Immers een belangrijke onderwijs-instelling wordt officieel geopend. Wij zijn vol vreugde bijeen om dit mee te maken. Het aantal in de landbouw werkzame per sonen neemt snel af. In 1957 werkten in Twen te 19900 personen in de landbouw, in 1960 was dit aantal 35100, momenteel zijn er 8000 landbouwbedrijven in Twente, verwacht wordt dat dit aantal tot 1985 zal afnemen tot 6000. Zoals met veel activiteiten heeft het ook met deze school lang geduurd eer resultaten be reikt werden. In grote lijnen ga ik u daar van iets vertellen: Er was in Rijssen een grote behoefte aan huishoudonderwijs, omdat de leerplichtige meisjes boven 12 jaar uitsluitend waren aan gewezen op de '7e en 8e klas van de lagere school. Het gemeentebestuur van Rijssen achtte het dan ook gewenst om op 30 december 1947 de nodigverklaring tot 't stichten van een land- bouwhuishoudschool af te geven. En nu begonnen de werkelijke moeilijkhe den pas. Waar moest de nieuwe school komen te staan? Veel is er over gesproken en ver gaderd. Totdat wij eindelijk hier terecht kwamen en na veel moeite en inspanning alle gewens te goedkeuringen kregen. De bouwplannen voor een nieuwe school konden worden uitgewerkt. Het werd nu ook tijd, dat het huishoudonder wijs voet aan de grond kreeg, want de tijd was niet stil blijven staan. Eindelijk op 1 no vember 1956 zijn wij begonnen en het was een goed begin met maar liefst 4 klassen totaal 78 leerlingen. Veel dank zijn wij verschuldigd aan al die leerkrachten, die in dat eerste jaar les heb ben gegeven aan onze school. Veel dank zijn wij eveneens verschuldigd aan de verschillende kerkeraden en het ge meentebestuur van Rijssen, die lokaliteiten ter beschikking hebben gesteld. Ondanks al die medewerking was het toch moeilijk werken in Rijssen. Het onderwijs werd op 7 verschillende plaatsen gegeven. Het was zelfs zo, dat onze school in Rijssen als voorbeeld diende op het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Kwamen er besturen van Nijverheidsscholen op het ministerie van Onderwijs klagen over de huisvesting van hun school, dan werd Rijs sen steeds als voorbeeld genoemd. Gelukkig kregen wij op 15 mei 1958 de be schikking over het noodgebouw „De Halte", het tussenstation op de weg naar ons einddoel - deze school. Het gebouw de Halte heeft ech ter mogelijk gemaakt dat de praktijklessen ko ken en huishoudelijk werk, normaal konden worden gegeven. Het landbouwhuishoudonderwijs van de Ov. CBTB bevindt zich in blakende welstand. Naast deze school worden scholen beheerd in: Dalfsen, Dedemsvaart Hardenberg, Has selt, Urk en Vollenhove met in totaal meer dan 1000 leerlingen. De heer H. Altink, Koninginneweg 3, her dacht woensdag het feit dat hij 50 jaar gele den in dienst trad bij de Kon. Jute Spinne rij en Weverij ter Horst en Co N.V. De gouden jubilarus werd op het directie kantoor ontvangen en toegesproken door de heer A. H. ter Horst, die de heer Altink dank bracht voor de wijze waarop hij gedu rende een halve eeuw zijn werk in dienst van de onderneming had verricht. De gouden jubilaris werd een gouden horloge en het in signe „50 jaar trouwe dienst" aangeboden Te Groningen slaagde voor het examen apo thekersassistente mej. H. C. Ligtenberg te Rijs sen. Advertentie 41 ACCOUNTANTSKANTOOR 41 POUW Enterstraat 33, Rijssen, telefoon 2737 Behartigt: •n *b •H •H aanvragen vestigingsvergunningen De Ned. ver. v. Suikerzieken afd. Almelo en omgving, houdt op woensdag 14 oktober a.s. een voorlichtingsavond in hotel Roende- rink, aanvang 8 uur. Dr. F. M. Meyers, internist te Deventer zal deze avond een lezing houden over „de nood zaak van diëet houden". Verder zullen dia's vertoond worden over Finland en Lapland. De toegang is vrij. Met behulp van enige sportieve mannen en onder 't toeziend oog van een grote schare belangstellenden „ramde" mej. Van de Bout donderdagmid dag de z.g. „niendeur" waarmee de chr. land- bouwhuishoudschool was geopend. Het robuuste en stijlvolle schoolgebouw 1§ ontworpen door wijlen architect J. Jans. Wij betreuren het zeer, dat hij deze opening niet Aieer mag meemaken. Het verheugt ons ech ter dat Mevrouw Jans bij deze opening wel aanwezig kan zijn, samen met haar zoon, die de decoratie van dit gebouw heeft ontworpen. Wij willen de fam. Jans hartelijk danken voor hun aandeel in deze aanwinst voor het nijver heidsonderwijs. Verder willen wij bedanken de heer J. ter Haar, die het schoolgebouw verder heeft af gemaakt. Eveneens de adviseurs de heren Wiecherink en Schreuder en de opzichter de heer Schoonhoven. Een bijzonder woord van dank richten wij als bestuur tot de hoofdaannemer en aan nemers. Wij bevelen deze school en déze vorm van onderwijs graag aan bij de gehele Rijssense bevolking en de wijde omgeving. Wij vertrou wen deze school toe aan de directrice mej. Aalderink, de leerkrachten en de commissie van toezicht. U hebt onder leiding van uw be stuur, ieder uw eigen verantwoordelijkheid. Laat op deze school het licht van het woord van God schijnen. Een moeilijke taak, een gro te opdracht. God stelle deze instelling van onderwijs tot een rijke zegen. „Hiermee verklaar ik deze huishoud school van de C.B.T.B. voor geopend", aldus de heer A, J. Immink.- Hierna kwam een lange rij van sprekers felicitaties aanbieden aan het bestuur van de school en vooral aan de directrice mej. Aalderink en de leerkrachten. Opvallend was dat praktisch alle sprekers hun gelukwensen vergezeld lieten gaan van cadeaus onder couvert. De inspectrice mej. Van den Bout was ver heugd, dat nu alle scholen van de Overijssel se CBTB goed gehuisvest zijn. Zij feliciteerde het bestuur en voofal ook de plaatselijke com missie van toezicht, een commissie aldus spr. die een belangrijke taak vervult. De nijverheidsonderwijswet stelt het particu lier initiatief voorop, aldus mej. Van den Bout. Het is daarom noodzakelijk dat er mensen naar voren komen, die met toewijding hun krachten aan het nijverheidsonderwijs willen geven. In de op stapel staande nieuwe wet op het voortgezet onderwijs krijgen de schoolbestu ren zelfs meer verantwoordelijkheid aldus spr. De huishoudschool legt de basis voor de entree in de beroepenwereld, in een tijd, dat zeer veel arbeidsplaatsen vrij zijn aldus spr., die de algemene ontwikkeling die de leerlin gen wordt bijgebracht, noodzakelijk achtte voor het uitoefenen van een beroep. Het onderwijs in de 6 klassen van de lagere school wordt ook wat de algemene ontwikke ling betreft op de huishoudschool voortgezet. Mej. Van den Bout wenste de directrice en de staf van leerkrachten geluk met deze school, die voldoet aan de eisen des tijds. Zij haalde echter een uitspraak aan van de bekende pe dagoog Jan Ligthart luidende „De waarde van het onderwijs loopt niet parallel met de inrich ting van de school. De waarde van het onder wijs wordt bepaald door de leerkrachten". Burgemeester Landweer achtte deze dag een ware feestdag voor Rijssen. De weg, die naar deze dag heeft geleid is een lange geweest al dus de burgemeester. Reeds in 1947 was er sprake van stichting van een school, waarna al lerlei complicaties aan de orde zijn gekomen. Na de opening van de Halte in 1958 heeft Rijs sen nu de beschikking over een gebouw, dat spr. een „sieraad van onze gemeente" noem de. Namens de commissie van toezicht voer de de heer J. A. Scholman het woord. In 1947 vol enthousiasme begonnen, zijn we wel eens moedeloos geworden, vooral het in bezit krij gen van een geschikt terrein is een moeilijke zaak geweest. Nu echter zijn wij verheugd, ook over het feit, dat de belangstelling voor het onderwijs nog steeds een stijgende lijn vertoont, aldus spr., die een couvert met inhoud aanbood mede namens de afd. Rijssen van de O.L.M. De oud-secretaris van de CBTB de heer J. G. A. Zwijnenberg uit Zwolle herinnerde zich ook de vele tegenslagen waarmee het bestuur te kampen heeft gehad, maar nu verheugen wij ons zeer omdat de school ge bouwd is op een der mooiste punten van Rijssen. Mevr. Jans, weduwe van de ontwerper van het gebouw, de bekende Almelose architect wijlen de heer Jan Jans dankte de opdracht gevers voor het feit, dat hij deze schooi heeft mogen bouwen. Mijn man was altijd blij met zo'n opdracht aldus mevr. Jans en hij legde er zijn hele ziel in en ook aan deze school een Twents cachet te geven. Mevr. Jans vond het „fijn, dat ook haar zoon een steentje aan deze school heeft mogen bij dragen", doelende op de door Everhart Jans ontworpen glas-in-loodramen. Dankbaar was mevr. Jans tenslotte voor de hulp ondervonden van de architect de heer Ter Haar, die het werk heeft afgemaakt. „Vrienden in de nood zijn de beste, dat is nu weer bewezen", aldus mevr. Jans, die bestuur, directrice en leraren op hartelijke wijze fe liciteerde met de opening van deze fraaie school. Namens een aantal Rijssense kerkeraden sprak de herv. predikant ds. A. Kool. Wij zijn niet alleen blij, dat de naaimachines uit onze ca techisatielokalen zijn verdwenen, maar voor al omdat wij het chr. onderwijs, waarvoor ook de kerken belangstelling hebben, graag goed geoutilleerd zien. De heer G. van Weerd, voorzitter van het klokkencomité sprak namens ouders van leer lingen, bedrijven enz. Het comité heeft een inzameling gehouden die tot resultaat had, dat een fraai uurwerk, dat in de klokkestoel zal worden aangebracht, kon worden aangebo den. De heer H. Bloemendaal uit Enter sprak als voorzitter van de kring Twente van de CBTB. Het is feest in Rijssen en in de Kring Twen the van de CBTB van Hellendoorn tot Borne. De CBTB gaat met zijn tijd mee, aldus spr. en de toekomst van de jeugd vraagt een goe de vorming voor de maatschappij. Namens diverse verenigingen bood de heer Bloemendaal couverts aan met inhoud. Naméns alle directrices van CBTB-scho- len in Overijssel bood mej. Ter Molle geluk wensen en een geschenk aan. De oud-voorzit ter van de schoolcommissie de heer Bokdam uit Enter sprak de hoop uit, dat er veel zegen .op de school zou mogen rusten. Hij herinnerde aan het feit, dat de school aanvankelijk bedoel was voor leerlingen af komstig uit de agrarische sector. Rijssen was vroeger een boerenstadje maar krijgt thans meer een stedelijk aanzien. De industriële ontwikkeling kunnen wij niet tegenhouden aldus spr, hoewel de industriali sering „degenererende en ontkerstenende gevolgen heeft, aldus spr. De boerenstand wil niet meer apart worden gezet en voor veel meisjes is de angst voor „boerentrientjes" te worden aangezien een waar schrikbeeld. Mej. v.d. Kamp bood namens de directrices van de scholen te Goor en Nijverdal een bloemstukje aan „speciaal voor mej. Aalde rink". Voorts sprak een afgevaardigde van de OLM uit Holten en Markelo. Ondanks de verande ringen in de boerenstand moeten wij zoveel mogelijke samenwerking zoeken. De directeur van de lagere technische school de heer P. T. de Ridder was als voormalige (de Halte) en als toekomstige buur verheugd, Wat kan toch smangs een eankel woord Nen heeln hoop drokte maakng, Wat kuej toch met een eankel woord Een meanske deepe raakng. Wat zeent dr duur een eankel woord Gin beane al verbrükn, Hef 'n eankel woord al mennegmoal Gezinn' oet een etrükn. Duur 'n eankel woord sprekt heel wat leu Mekoar al joarn neet too, En kuemp ne dochter al gin wekn Mear biej eur vaa en moo. Wat vaake hef een eankel woord Nen hoop vedreet ebrag. Te vaake wordt er ees eproat En dan pas noa edach. Ees kuiern en dan prakkezeern, Meestieds is det neet good, 't Is vuile better toch wonear Aww' 't umgekeerde doot. J. ROZENDOM, RIJSSEN. iiitiiiitiiiiiiininiuiitiiiiiiiiUHBiiininiiiiniiiiniiiiitïtiiinjiiutHiiiiMiniü» Evenals voorgaande jaren houdt de Inter nationale Organisatie van Zionistische vrou wen, afd. Almelo, verkoopdagen van Israëli sche Nijverheidsartikelen. Deze verkoop zal voor het eerst ook in Rijssen plaats vinden, en wel op donderdag 15 oktober a.s. in het Parkgebouw van 10 uur v.m. tot 10 uur n.m. De opbrengst van deze verkoopdagen komt ten goede van de kindertehuizen in Israël. dat de Landbouwhuishoudschool thans zulk een fraaie huisvesting had en was eveneens blij, dat ook hij een nieuwe school in het vooruitzicht heeft. Vervolgens sprak de directrice van de huis houdschool te Vroomshoop en tot slot bood mevr. Brouwer-Oosterling adj. directrice van de school namens het versoneel een 7-tal tuin stoeltjes met tafel aan. „Niet alleen te gebrui ken door ons, maar ook door het bestuur en de commissie van toezicht", zei ze veelzeggend. Nadat de heer Immink achtereenvolgens alle sprekers en spreeksters had beantwoord, sprak de directrice mej. Aalderink een slot woord. Zij gewaagde van de grote vreugde over de opening van de prachtige school. Voor al de entree heeft iets gewijds voor mij. „Het is net een kerk". In het bijzonder dankte zij de inspectrice mej. V.d. Bout, de bouwcom missie van toezicht, het klokkencomité en al len die medegewerkt hebben en hebben gehol pen aan de bouw en Inrichting van onze nieu we school. De school werd op originele wijze geopend. Voor de entree had men een Twentse „nien- duur" aangebracht, die door mej. V.d. Bout met behulp van „sterke mannen" met een grote paal werd geforceerd. Twee leerlingen in Twentse klederdracht boden mej. V.d. Bout bloemen aan, waarna het gezelschap de nieu we school kon bezichtigen. Everhart Jans lichtte de motieven van zijn glas-in-loodramen toe, waarin vooral de agra rische, die hij op kunstzinnige wijze heeft weten te verwerken, in deze school zeer toepasselijk kunnen worden genoemd. Er was van de opening veel werk gemaakt Er werden enkele toepasselijke liederen gezon gen door het meisjeskoor onder leiding van en begeleid door de heer G. Kaspersma. Dé in 1962 opgerichte accordeonvereniging staat momenteel onder leiding van de heer J. van Mil uit Wierden. De vereniging, die mo menteel 14 leden telt, heeft 1 uitvoering ge geven, die een behoorlijke indruk heeft achter gelaten. De leden van de vereniging nemen vol overgave deel aan de repetities en er heerst een goede sfeer. Het bestuur dat bij de oprich ting medewerking heeft gehad van vele zijden vreest dat de vereniging in financiële moeilijk heden komt, als het ledental geen uitbreidng ondergaat. Het is er van overtuigd, dat een veel groter aantal Rijssense kinderen, belangstelling heb ben voor de accordeonmuziek en men zou graag zien, dat zich een aantal nieuwe leden zou aanmelden. De wekelijkse uitgave voor het honorarium voor de dirigent is een grote uitgavepost, die min der drukkend zou zijn, als het ledenaantal belangrijk groter werd. Ds. M. A. Mieras, predikant der Oud Geref. Gemeente te Krimpen a.d. IJssel bedankte voor het beroep' op hem uitgebracht door de Oud Ger. Gem. in Ned. (Oranjekerk). De vrachtwagenbestuurder de heer H. J. Z. uit Holten kreeg woensdag de schrik van zijn leven toen op de Holterweg, ter hoogte van de spoorwegovergang plotseling 'n koe de straal opstormde. De chauffeur wist zijn zelfbeheer sing te bewaren, maar kon een aanrijding niet voorkomen. De vrachtwagen werd beschadigd en de koe, eigendom van de heer G. Voortman liep een gebroken poot op. De vooral in de rk parochie bekende Zuster Albertinia ontving, in verband met haar vele verdiensten voor het r.-k. onderwijs de Pau selijke onderscheiding Pro Ecclessia et Pon- tifice. De 89-jarige Pastoor R. W. J. Peters las de oorkonde, behorend bij de onderscheiding voor, en overhandigde de versierselen hierbij be horende aan de Moeder Overste van het St Henricusgesticht, die deze overreikte aan Zuster Albertinia, die deze onderscheiding dankbaar aanvaardde. In het St. Henricusgesticht, waar o.a. aan wezig waren Pastoor Peters en Kapelaan Van den Hoorn, het r.-k. Schoolbestuur, het per soneel van de r.-k. School en het oudercomité bood de heer H. G. Tielen namens het onder wijzend personeel gelukwensen aan. Zuster Albertinia, die 35 jaar hoofd van de r.-k. Meisjesschool in Rijssen is geweest, is per 1 september overgeplaatst naar Twello als hoofd van de r.k. Meisjesschool aldaar,

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 1