BRANDMEESTER TEN BERGE KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN Simon C. Jansen bespeelde orgel in de Schildkerk RAADSAGENDA Confectiefabriek Heka NV G.S. achtten grond prijs te laag H. J. VAN HEEK bruming Vrijdag 10 juli 1964 42e jaargang no. 28 De abonnementsprijs voor dit blad bedraagt f 1.65 per kwartaal Administratie en redactie voor postabonnees f 1.95 per kwartaal Enterstraat 10 Rijssen Telefoon 2303 f05480) Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 uur Advertenties 12 cent per mm Bij contract korting Ook onderscheiding voor commandant Wolters Actief AGENDA Moeders Goede Keuze Candidaat Mouw nam beroep aan Belangrijk werk Vakantie-evenementen in Rijssen Gemeente-ontvanger gaat met pensioen Gratis stortingskaarten aan Postkantoor Geschenk voor Technische Hogeschool „Kootje" Prins terug BENOEMD Wijziging Algemene Politieverordening De verkeerde flaske en beschërmirig Picmaderm f2.95 Zondagsdienst dierenartsen Terug naar de Oost WEEKBLAD VOOR De viering van het 40-jarig jubilenm als lid van het Rijssense brandweerkorps van de heer G. J. ten Berge, kreeg donderdagavond zijn hoogtepunt in de brandweerkazerne aan de Boomkamp, toen burgemeester C. B. J. Landweer bekend maakte, dat het H. M. de Koningin had behaagd de heer Ten Berge de zilveren medaille toe te kennen verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Hoezeer de commandat en de leden van het korps insemden met deze onderscheiding bleek uit het spontaan zingen van het Wilhelmus hetgeen op de jubilaris, zijn echtgenote en zijn kinderen diepe indruk maakte. Nog nauwelijks bekomen van de emotie, gepaard gaande met de decoratie riep bur gemeester Landweer de commandant van het brandweerkorps de heer G. J. Wolters en de heer Ten Berge voor „het front van de troep" en maakte bekend dat beiden de onderschei ding voor bijzondere dienstverlening, door de Koninklijke Vereniging van brandweercom mandanten met diploma was toegekend. Hierop reageerde het gezelschap met een luid „lang zullen ze leven" waarna comman dant Wolters laconiek opmerkte „Non mu'j dr mar eene dreenk'n". De heer Leusink leidde de feestelijke bij eenkomst met een kort woord in een heette het gemeentebestuur, de heer P. H. van Dijken tot voor kort kringhoofd van de BB te Rijssen thans werkzaam te Deventer en de oud com mandant de heer R. Eppinga welkom. De heer Leusink richtte zich tot de heer Ten Berge met de woorden: U bent een buiten gewoon iemand geweest voor de Rijssense brandweer en wij willen u allemaal van har te gelukwensen met uw 40-jarig jubileum. Daarna nam de commandant de heer Wol ters die 4 jaar geleden zijn 40 jarige jubileum vierde, het woord. Gerrit Jan je hebt 40 jaar voor de brand weer klaar gestaan en je bent altijd een le klas brandweerman geweest Je hebt het korps zien groeien van een ploeg van 9 man tot een korps van 30 man, waarbij het materiaal in vergelijking met vroeger zeer belangrijk is verbeterd. Je bent nog iemand van de oude stempel, en je hebt aan de verbetering van het mate riaal ook je steentje bijgedragen. De heer Wolters hoopte dat de heer Ten Berge nog een aantal jaren lid van het korps zou mogen blijven en bood hem na mens het korps een elektrische deken aan, terwijl hij mevrouw Ten Berge een ruiker bloemen aanbood. Burgemeester Landweer hoopte, dat het korps in deze feestelijke bijeenkomst niet zou worden opgeschrikt door de 423e brand, die de heer Ten Berge dan zou meemaken. Ter gelegenheid van dit 40-jarig jubileum is het op zijn plaats, dat wordt stilgestaan bij de grote activiteiten, die de heer Ten Berge gedurende 40 jaar voor de brandweer heeft ontplooid. U bent een van de alleractiefste 11 juli Seriewedstrijden Sportclub Rijssen terrein Dannenberg. 20 tot en met 24 juli Jeugdwielerronde van Rijssen. 21 juli Wielerwedstrijd in plan Zuid, aanvang 19 uur. 25 juli Internationale windhondenrennen 12.30 uur renbaan de Mors. 29 juli Orgelbespeling Derk Janszn. Zwart, 8 uur Westerkerk. 8 augustus Vliegerwedstrijd Speeltuinvereni ging „Irene" Speeltuin Vennekesgaarden. 19 augustus Orgelbespeling Jan Brilman, Al melo 8 uur Schildkerk. 29 augustus Speurtocht speeltuinvereniging „Irene" Speeltuin Vennekesgaarden. 23 tot en met 26 sept. Rijlito III Europaplein. 4 en 5 dec. Vogeltentoonstelling Eerste Rijs sense Kanarievereniging café de Bakker. 18 en 19 dec. Vogeltentoonstelling „Zanglust" café de Bakker. Opgaven voor deze rubriek kunnen geschie den op het gemeentehuis, afdeling Algemene Zaken, kamer 7 (boven). Advertentie Voor Baby's huidje De theologisch kandidaat bi] de Gerefor meerde gemeente, de heer G Mouw heeft het beroep op hem uitgebracht door de Ger Gem van Middelharnis aangenomen. De heer Mouw bedankte voor Groningen, Ridderkerk, Ril- land-Bath en Her Icing en. mensen, en dat wil in dit korps heel wat zeggen, omdat alle leden hun taak zeer se rieus opvatten aldus de burgemeester. De laatste jaren zijn in Rijssen geen grote branden meer geweest. De brandweer heeft belangrijk werk verricht en de heer Ten Berge heeft daar altijd een groot aandeel in gehad. Ook mevrouw Ten Berge heeft veel voor de brandweer gewerkt door het schoonmaken van de kazerne, de hulp bij de bijeenkomsten enz. en ook haar zijn wij dankbaar, aldus spreker. Het gemeentebestuur is trots op het brand weerkorps en trots ook op figuren als de heer Ten Berge. De heer Leusink las onder hilariteit een deel van de verordening op de brandweer te Rijssen (daterende uit 1873) voor, waarna de heer Ten Berge burgemeester en allen die zijn jubileum tot zulk een feestelijke gebeur tenis hadden gemaakt heel heel hartelijk be dankte. Tijdens de vakantieweken wordt in Rijssen een aantal evenementen georganiseerd hetgeen zeker op prijs zal worden gesteld door die Rijssenaren die hun vakantie in Rijssen ple gen door te brengen en door de vreemdelin gen, die Rijssen als vakantieplaats hebben ge kozen. Op maandag 20 jul is er een vakantiegoe derenmarkt, waaraan diverse standwerkers zullen „deelnemen". Op dinsdag 21 juli wordt de ronde van Rijssen voor amateurs verreden, waarvoor een groot aantal inschrijvingen is binnengekomen waar onder prominente renners. Op woensdag 22 juli wordt door de pony club De Oosterhof ruitertjes een concours hip- pique georganiseerd, 's Avonds is er 'n bios coopvoorstelling (openlucht) in 't Volkspark. Op donderdag 23 juli is er 's avonds in de grote zaal van het Parkgebouw bal. Op 24 juli bioscoopvoorstelling in het Park gebouw. Op 25 juli zijn er op de renbaan de Mors grote windhondenrennen. In het Volks park is er een kindervoorstelling van Tom Poes en Ollie Bommel. (Bij slecht weer in de grote zaal, anders openlucht). Op maandag 27 juli een extra vakantiegoe derenmarkt en op 29 juli in de Westerkerk or gelbespeling door Dirk Jzn Zwart. 's Avonds is er in het Park een openluchtfilm na afloop waarvan (circa 22.15 uur) een groot vuurwerk wordt afgestoken. Voor een aandachtig luisterend gehoor waaronder zich veel jeugd bevond, speelde de Amsterdamse organist als 3e in de rij van organisten op het orgel in de Schildkerk. Na opening door ds. Kool werd samen ge zongen ps. 138: 1. ,,'k Zal met mijn ganse hart Uw eer vermelden Heer". In de Koraal variaties van J. G. Walther deed Simon C. Jan sen zich direct al kennen als een organist par excellence. Hij heeft destijds als jong organist ook de prijs van uitnemendheid behaald even als zijn zoon en leerling Rudolf Jansen, die dezer dagen aan het Amsterdams Conservato rium in de Bachzaal slaagde voor deze hoge onderscheiding in de organistenwereld. Het orgelspel van Jansen sr. kenmerkt zich als een vrijwel technisch volmaakt musi ceren. Ook de registratie heeft zijn bijzondere aandacht, in het werk van Walther werd vrij wel de gehele dipostie van het orgel op zeer smaakvolle wijze naar voren gebracht. De composities van Joh. Seb. Bach vorm den de hoofdschotel van de avond. In de ko raalvoorspelen was de cantus firmus duide lijk te horen, zodat ook voor de ongeoefende luisteraar veel viel te genieten, 'n Climax werd bereikt met de fuga in es gr. terts. Deze lastige opgave vormde geen probleem Advertentie meisjes Zijt ge niet GESLAAGD of niet OVERGEGAAN Weest dan niet mismoedig. Bij ons op school kunt U een pri ma opleiding ontvangen, waar U heel Uw leven plezier van zult hebben. Informeer eens naar de mogelijk heden. Van de gemeenteontvanger, de heer J. Muller, is het verzoek binnengekomen hem, in verband met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd op 1 september a.s., ontslag te willen verlenen uit zijn betrekking van gemeente-ontvanger-kassier der gemeen tebedrijven van Rijssen en die van penning meester van de gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg te Rijssen, aldus b. en w. aan de raad. Op grond van artikel 109 van het Algemeen Ambtenarenreglement der gemeente Rijssen kan ontslag wegens het bereiken van ae pensioengerechtigde leeftijd worden verleend met >ngang 'ar de eerste van de maand, vol gende op die, waarin genoemde leeftijd wordt bereikt. B. en w. stellen de raad voor het gevraag de ontslag eervol te verlenen met ingang van 1 oktober 1964. in al haar schakeringen werd steeds een nieuw klankbeeld bereikt, terwijl technisch niets te wensen overbleef. Jansen bezit een geheel andere stijl dan de organisten van de vorige bespelingen. Zijn spel is niet berekend op effect wat soms voor de toehoorders een wat droge vertolking geeft. In de variaties op „God roept ons, broeders" werd eerst het the ma voorgedragen, waarna in allerlei toonaar den vervolgd werd. Dit eigen werk was wat gezocht van structuur. Piano-achtige passa ges met veel toor'. .v Iers gaven de melodie, een wat onrustige omlijsting. Knap waren echter de canonische inzetten, een en ander doorspekt met moderne akkoorden, die in de hedendaagse muziek voorkomen, o.a. toege voegde sexten. Het geheel was echter interes sant om te beluisteren. Meer stijlvol was het volgende nummer. Met fluitregisters werd een compositie van Loeillet vertolkt. Deze componist schreef ook sonates voor fluit, zodat de aria op de juiste wijze werd voorgedragen. Het derde koraal van Cesar Franck kenmerkte zich door veel chromatiek en contrasten in de registra tie. Op de grote orgels komen deze werken uiteraard beter tot hun recht, alhoewel de Franse sfeer toch wel werd geproefd. De sta pel akkoorden lieten 't gehele orgel horen, ter wijl het pedaal vooral in het slot markant werd gespeeld. De fantasie over Psalm 33 van C. de Wolf is een vast repertoirenummer geworden. Heel fijntjes klonk de uitkomende stem in het tong werk. De koraalmelodie kwam duidelijk naar voren en in een vaardig gespeeld slot hoorde men het slotakkoord met gebruikmaking van de picardistische terts. Daarna kwam het koraal ietwat abrupt weer in de strenge zetting, zonder verhoogde terts. Niet erg spon taan werd de psalm meegezongen, te wijten aan het feit dat de tekst niet op het program ma voorkwam. Wij zagen veel belangstelling uit de omgeving, die, zich deze kans niet lie ten voorbijgaan om Simon C. Jansen te be luisteren. De bespelingen krijgen een vast pu bliek dat ingesteld is op orgelmuziek en elke keer acte de précense geeft. Voor de organisatoren een zeer bevredigend resultaat. Op 29 juli volgt er een bespeling van Dirk Zwart in de Westerkerk en op 19 aug. sluit Jan Brilman uit Almelo de rij organis ten met een concert op het orgel in de Schild kerk. KASPERSMA. Bij raadsbesluit d.d. 25 februari 1963, is aan de heer A. F. Pierik Dannenberg 4 te Rijssen verkocht een bouwterrein, gelegen aan de Dannenberg, bestemd voor de bouw van een kantoorruimte en voor uitbreiding van zijn bouwmaterialenhandel. De totale verkoopprijs bedroeg 13080,10. Bovengenoemd bouwterrein is samengesteld uit: a. een zuid-oostelijk hoekdeel, groot plm. 1518 m2 van het perceel sectie F, nr. 2515 C gedeel te industrieterrein) b. een middendeel van perceel sectie F, nr. 255 (voormalige gemeentelijke opslagplaats en een noord-westelijk deel van het perceel sectie F, nr 256 (voormalige ziekenbarak) samen groot plm. 661 m2. Door gedeputeerde staten is goedkeuring onthouden aan het onderhavige besluit, om dat zij de prijs te laag achten. Volgens hun mening moet de prijs voor het onderhavige terrein op 21.924,50 gebracht worden, berekend naar 1518 m2 a 9,- en 661 m2 a 12,50. De zienswijze van het college van gedepu teerde staten is aan de heer Pierik mede gedeeld. Door betrokkene is bericht dat hij gene gen is het bouwterrein voor de laatstgenoemde prijs aan te kopen. B. en w. stellen de raad voor het besluit d.d. 25 februari 1963, in te trekken en aan de heer Pierik het bouwterrein te verko pen voor bovengenoemde prijs. In verband met het feit, dat per 1 novem ber a.s. het kantoor van de Rijksontvanger wordt opgeheven, zullen vanaf die datum de belastingbetalingen per girostorting kunnen worden voldaan op het postkantoor. De PTT verstrekt hiertoe gratis speciale bedrukte stortingskaarten, die echter door het publiek grotendeel zullen moeten worden ingevuld. Tot nog toe werden de ze handelingen veel al verricht door de amtenaren ten kanto re van de Rijksontvanger. In een schrijven van het bestuur der belan gengemeenschap TwenteOost-Gelderland, wordt aan de gemeentebesturen in de genoemde belangengemeenschap vertegenwoor digd, het verzoek gedaan om een financiële bijdrage voor het aanbieden van een geschenk bij de opening van de Technische Hogeschool Twente op 1 september as. Door de belangen gemeenschap is gedacht om een bronzen ca rillon aan te bieden van 49 klokken met in richting voor hand- en automatisch spel, inclusief speelcabine en speeltafel. De bijdrage van onze gemeente voor dit geschenk is bepaald op 300,-. Gezien het grote belang van de Tech nische Hogeschool voor Twente kunnen b. en w. zich verenigen met het voornemen om een carillon aan te bieden en stellen de raad voor het benodigde krediet te verlenen. De 15-jarige Hendrik Prins die sedert dins dagmiddag half vijf spoorloos was, is weer thuis. Woensdagmiddag trof zijn vader hem aan in Colmschate, waar hij langs de weg stond te liften. Het schijnt dat de knaap de nacht van dinsdag op woensdag in een hooiberg heeft doorgebracht. Naar verluidt zou „Kootje" van huis zijn weggelopen omdat hij geen einddiploma van de LTS zou krijgen. Hij was echter niet op de hoogte van het feit dat zijn ouders reeds waren ingelicht. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de r.k. Kleu terschool is benoemd mevr. C. Bruggeman- Pauwe. cij besluit d.d. 15 april 1964 van de provin ciale staten is een nieuwe verordening be treffende de bescherming van de schoonheid van stad en land vastgesteld. In deze nieuwe verordening zijn ondermeer verbodsbepalingen opgenomen betreffende het hebben van afval en vuilnis op terreinen wel ke niet als zodanig zijn aangewezen en be treffende voertuigen die kennelijk voor de verkoop in voorraad zijn. Gedeputeerde Staten vragen nu of deze nieu we verordening voor de gehele gemeente dient te gelden of zoals ook de oude regeling deed, alleen voor de gebieden buiten de be bouwde kom gelegen. In de vergaderingen van 28 februari 1950 en 14 maart 1958 besloot de raad n.l. de be bouwde kom niet onder de werkingssfeer van de provinciale verordening te laten vallen. Een van de redenen was ondermeer dat b. en w. vreesden dat dit aanleiding zou ge ven tot vrij veel correspondentie met gedepu teerde staten voor wat betreft de toepas sing van de verordening. B. en w. zijn dan ook van oordeel, dat het om diverse redenen gewenst is de reeds vanaf 1950 bestaande toestand te handhaven. Het is echter wel gewenst om ook in de algemene politieverordening dezer gemeente identieke bepalingen op te nemen. Het komt ook in deze gemeente voor dat ge bruikte auto'e ten verkoop worden aange boden op terreinen die uit welstandsoverwe ging daartoe niet geschikt zijn en het alge meen aanzien ten zeerste schaden. In verband daarmede stellen b. en w. de raad voor de algemene politieverordening aan te vullen met artikel 22a, luidende als volgt: Het is aan de eigenaar of gebruiker van enig onroerend goed, gelegen binnen de bebouwde kom, verboden zonder toestem ming van burgemeester en wethouders: a. op of aan dat onroerend goed te heVben getimmerten borden of andere voorwerpen bestemd of gebezigd tot reclame; b. het onroerend goed op enige andere wijze te bezige: tot reclame; c. daar op te hebben onbruikbare of aan hun normale bestemming onttrokken voertui gen of onderdelen daarvan, puin, afbraak, oude materialen, buiten het normale gebruik gesteld materiaal, afval en vuilnis, behou dens op terreinen die voor dit doel volgens het uitbreidingsplan zijn aangewezen, d. Daarop kennelijk ten verkoop te hebben gebruikte, dan wel geheel of ten dele uit ge bruikte onderdelen samengestelde voertuigen. Het onder a, b, c en d gestelde verbod is slechts van toepassing indien de daar ge noemde zaken zichtbaar zijn van een voor het publiek toegankelijke plaats in de open lucht of vanuit een openbaar vervoermiddel Voor de onder c. en d bedoelde voorwerpen, welke bij 't inwerkingtreden dezer verorde ning niet bij enige gemeenteverordening ver boden waren, is de bepaling van deze leden niet van toepassing gedurende 3 maanden na het inwerkingtreden van dit artikel. 't Was nog 'n poar minuutn vuur twaalne, d'Earpel warn zo good as goar, Dieks kon zoo in 't hoes komm, Jannoa Zat de teelders vuste kloar. Gaauw een krüpke sload in 't waater, Det was heel rap kloar te maakng, 'n Betje attik, 'n poar selütjes, Det zol Dieks temet wal smaakng. Nog 'n poar hasjes inde panne, Dieks den lussen gearne dikng, Alns was kloar, toen Dieks in 't hoes kum, Kon hee zoo an toafel skikng. Non Jannoa, as ik zoo kieke, Geet er det met smaak wier in, Loaw' beginn, want ik heb earlke Al wa wier een betje zin. Goat oew gaank, doar is genog heur, Dieks stuek 'n eessen hap in 'n moond, Mear treuk toen een roar gezichte En spuuj alns wier op de groond. Wat is 't non Dieks, ziej neet lekker Iej doot net of 't oe neet smaakt, Jannoa wat hej toch edoane, Wat hej toch terechte maakt. Bah, wat smaakt den sload toch bitter, Bitter Dieks, woer kan det dan, 'k Hebt 't net kloar emaakt as aanders, 'k Snappe neet woer of det kan. Jannoa num toen ook een hepke, Har gin mood um 't duur te sloekng, Wat ne smaak, het lik wa galle, Nee, den sload kuej neet gebroekng. Mear wat 's det, Dieks num de flaske Dee op toafel was bliewn stoan, Zeg ees Jannoa, iej hebt toch neet Van det spul op 'n sload edoan. Joa wat aanders, det 's toch èttik, Attik, det is abro, kiek, Jannoa keek, was stom verwoonderd, Het was woar, Dieks har geliek. J. ROZENDOM RIJSSEN. Advertentie De dienst wordt zondag a.s. waargeno men door dierenarts J. Siebelink, Wierden, teL 05496-1298. Uit de woonwijk het Lenfert, waar een aan tal Ambonnezen gehuisvest is, zijn een drie tal Ambonnese gezinnen, totaal 22 personen weer naar Indonesië vertrokken. De raad van Rijssen komt hedenavond in openbare vergadering bijeen. De agenda luidt als volgt 1. Vaststelling van de notulen van de ver gaderingen van 12 en 19 juni 1964. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van burgemeester en wet houders, tot het beschikbaarstellen van een crediet voor het plaatsen van verlichte wegwij zers. 4. Alsvoren tot aankoop van een strook grond van de Rooms-Katholieke Parochie van de Heilige Dionysius. 5. Alsvoren tot aankoop van een perceels gedeelte van H. Schippers. 6. Alsvoren tot onbewoonbaarverklaring van het pand Burgemeester Knottenbeltlaan 15. 7 Alsvoren tot het verstrekken van een crediet voor een bijdrage in de kosten van een carillon voor de Technische Hogeschool Twen te. 8. Alsvoren tot het beschikbaarstellen van een crediet voor het verbeteren van gebrei- ken aan de fabriekshal van W. Stempher en Zn C.V. 9. Alsvoren tot het verlenen van mede werking ex artikel 50 der Kleuteronderwijs- wet ten behoeve van de kleuterschool „Mar griet". 10. Alsvoren tot het beschikbaarstellen van een crediet voor uitbreiding van de R.K. Ulo school. 11. Alsvoren tot het beschikbaarstellen van een crediet voor uitbreiding en het moderni seren van de straatverlichting langs gedeel ten van de Banisweg en Keizersdijk. 12. Alsvoren tot het beschikbaarstellen van een crediet voor het aanleggen van een sport terrein c.a. aan de Schoolstraat. 13. Alsvoren tot le wijziging van de Leges verordening 1964. 14. Alsvoren tot vaststelling van de „Rege ling sub-ontvangers leges". 15. Alsvoren tot beschikbaarstelling van een crediet voor verplaatsing van de bushaltes van het Schild naar de Rozengaarde. 16. Alsvoren tot het verlenen van mede werking ex artikel 72 der L.O.-wet ten behoe ve van de R.K. Jongensschool. 17. Alsvoren tot wijziging van de Algemene Politieverordening. 18. Alsvoren tot verkoop van grond aan A. F. Pierik. 19. Alsvoren tot ruiling van grond met A. en J. A. Pieffers. 20. Alsvoren tot benoeming van een leraar lichamelijke oefening. 21. Alsvoren tot aankoop van het pand Bloem- straat 18. 22. Alsvoren tot het nemen van een zoge naamd voorbereidingsbesluit. 23. Alsvoren tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer J. Muller als gemeentel- ontvanger en als kassier der bedrijven,

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 1