Vtjorverkoop uit eigen collectie NIEUWS UIT OVERIJSSEL Beter maar niet duurder TER MARMSEL luredfyaatn en uxwJicLeJliq, Kostuums KATOENEN^wsmpakjes q- Puzzel Shelter regenjassen sportcolberis nu 39.50 Weekenders en overhemden 5.90 - 7.90 - 9.90 Katoenen pyjama's 8.75 25% korting Regenjasjes Kleuterpakias en tuinoveralls 19.75 3.95 Mooie zomermantels Zomerjaponnen Blouses 49.50 14.90 5.90 Meisjes regenjassen Gf jurkjes Vrijdag 3 juli 1964 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 Jacks van f37.50 voor 19.50 HEREN! nu tientallen guldens goedkoper in 10 kleuren (ook grijs) Cft van f 69.50 voor ™3«Öll GROTE PARTIJ In onze jongensafd. geven wij op SPORTCOLBERTS van f 29.75 voor vanaf DAMES! van f 89.50 voor vanaf vanaf vanaf 1 vanaf vanaf I »üU GROTE COLLECTIE COUPONS RUSSEN buiten de wallen De armen hadden de rug warm. De Ganze- boer zag de niendeuren los vliegen. En daar stormden zij binnen. De armen van Rijssen. Dikken Dieks een slijmeraar van midden dertig, die nog nooit iets uitgevoerd had, omdat hij naar hij zelf vertelde, voor de ene helft adellijk bloed in de aderen had. Zijn moeder had hem verteld dat de jonker van Effink in Eisen zijn vader was. Daar was nog een adellijk huis meer, in Eisen, dat was het huis te Eisen daar woonde een zeer fatsoen lijk jonker geslacht op. Maar Goed! Dikken Dieks was een krachtig man. En van vechten had hij verstand, als de beste. Maar hij had buiten de waard gerekend, in dit geval de bolle. De Ganzenboer bolle had het op de armen niet begrepen. Het dier rukte zich los en nam Dieks op de horens en gooide hem de deel over, dat gaf opluchting. De armen stoven als hazen de deur uit. Dieks was lelijk te pas gekomen zoals hij zelf vertelde. Maar de Bouwstraters, geholpen door de stier, sloegen de armen de Bouwstraat uit. Dikken Dieks werd de stad uitgewezen. Daar maakte hij zich niet naar over. De burgemeester de Vlasvinke, zo geheten omdat hij vlasachtig lang hoofdhaar had, had het verbanningsbesluit getekend. Binnen vierentwintig uur moest Dikken Dieks de stad verlaten hebben anders zou hem een oor worden afgeslagen. Dieks wilde liefst ongeschonden blijven. Dus ging de Dikke Eisen in. De oude Sniebonen Nölles, was een rijke boer. Hij woonde op de Plekkenpol in de Bouwstraat. Hij boerde met zijn zuster Siene die weduwe was van Jannes Bokkenbarg. Siene's huwelijk was kinderloos gebleven. Van haar trouwdag af was haar broer Nöl les, bij haar in komen wonen. Voor de gezel ligheid had Nölles gezegd. Eerst was hij er als knecht maar toen Bokkenbarg gestorven was, had Siene aan haar broer voorgesteld zo maar verder te knooien met elkaar. En Nölles nam het heft in handen en Siene liet haar broer begaan. Nu geviel het dat Nölles een grote he kel gekregen had aan de Ganzeboer, die hem de bijnaam had gegeven van het schaap. Om dat de boer van de Plekkenpol. Nölles, altijd nabroeg als men hem wat vertelde, Hèè! riep hij dan altijd. Nölles en Siene waren van ouds van de Vnijbonen en dat was geld fa milie. Door de dood van Bokkenbarg die enige zoon en erfgenaam zijner ouders was, viel Siene en Nölles veel geld en land in handen. Diene hield van haar broer, dat was weder kerig. En op een bepaalde dag vermaakte Siene haar goederen op de langst levende. Nu was Nölles voor zijn leven boer op de Plekkenpol in de Bouwstraat. Nolles en Siene hadden veel Snijbonen familie. Die loerden alvast op de erfenis. Maar Nölles had andere plannen. Hij zou dat loeder van een Ganzen- boer eens een loer draaien die raak was. Hij had sinds de dood van zijn zwager Bokkenbarg altijd twee knechts en twee meiden. Siene was te corpulent, het werk was er af, zodat zij een dienstbode voor het huiswerk had, en een voor de buitendienst. De dienstboden lieten zich door de Ganzeboer niet opstoken. Maar Stathakken Berend de grote knecht, liet zich wel opwarmen. Hij zegde een week voor mei, de dienst op, en ging naar de Ganze boer. Nölles overlegde met Siene. Maar deze zei, dat zij zich met het boerenbedrijf niet be moeide, daar was haar broer voor. Nölles ging aan het haardvuur zitten. En ofschoon het niet koud was, liet hij Zwenne, de meid, voor het ruwe werk, het vuur goed opstoken en stak de pijp op. Trok zich vele malen aan zijn lange spitse neus. Tot hij het gevonden had. Hij wilde koste wat het koste Dikken Dieks als grote knecht hebben. Dieks was van het luieren afgekomen door boeren knecht te wor den in Eisen. De Rietboer in Eisen had Dieks ge nomen op voorwaarde dat hij flink werken wil de. De Rietboer had er het eerste half jaar bij wijze van spreken, de zweep flink overgehou den en nu na twee jaar was Dieks een pri ma kracht. Nölles spandde het paard voor de kar en reed naar de Rietboer om Dikken Dieks te huren. Dat kon, want de Rietboer had een smak zilverenpannen van Nölles op het huis. Dus iwas het zaak dat de boer hem te vriend hield. Er was alleen nog het feit dat de Dikke verbannen was uit de stad. Maar Nölles oom loste ook dit op, Geld dat stom is maakt recht wat krom is!, Dit was het devies van Nölles. En ^binnen veertien dagen mocht Dikken Dieks in dienst komen op de Plekkenpol. De hele Sniebonenfamilie vond het een schan daal. Alle broers en zusters kwamen in ver zet behalve Siene, die vond alles goed wat Nölles deed. Het liep zo hoog dat het hem be gon te vervelen en tot de hele familie riep donder op! Dikken Dieks werd weer aange nomen als burger der stad. Op voorwaarde dat hij nooit meer zou bedelen. Nu geviel het dat de Ganzeboer en Nölles het land in de es, naast elkaar hadden liggen. De Ganzeboer nu was een wroeter. Hij ploegde sinds jaren scherp langs de scheiding. Het was in de tijd van roggezaaien. Dieks zei tegen de boer wij ploegen eerst dan is het vet voor de Ganzeboer er af. En Dieks ploegde, en ploegde en sneed het aangevreten land van de Ganzeboer er af. De Ganzeboer liep naar de pachter van het gezaai. Hij liet het land aftreden. Het klopte pre cies. Toen Dieks aan het roggezaaien was, was de knecht van de Ganzeboer aan het ploe gen. Dat was natuurlijk de Stathakke de boer kwam kijken en schold op Dieks. Toen deze dat hoorde, vroeg hij, heb je het tegen mij? Ja tegen wie anders zou ik het hebben. As ie'j un maol op 'n balg wilt hebben? Dat kan ook. Berend! riep de Ganzeboer, slaot um met 'n ploogstrompen in de nekke. Hooi meer vaste de peerde boer! riep Be rend en ging gewapend met de ploogstrompen op Dieks af. Dieks dacht bij zich zelf, de eer ste klap is een daalder waard. Hij nam de klomp van de voet en deed een gooi op de stathakke die raak was. Hij rolde in het pas ge ploegde land. Dieks nam de ploegstrompen en presenteerde de Ganzeboer een maal op de balg. Deze begon om hulp te schreeuwen. De Stat hakke lag nog altijd te brullen in het zand. Ook Nölles werd het gewaar. Hij liep zo hard hij lopen kon naar de es en vond daar zijn knecht ijverig zaaiende. De Ganzeboer schold Nölles uit voor Schaap. Dat nam Dik ken Dieks niet. Hij tastte toe en greep de Ganzeboer bij de baard en rukte er enkele malen flink aan. Toen kwamen de schoutsdienaren in de es. En namen Dieks mee. Nölles moest ook ko men. De schout zinspeelde er op dat een twee de verbanning van Dieks zou volgen. Heer schout! brulde Nölles denk om je huis. De schoutinne was een dame die nog al verdoe- zaam was. en zodoende had de schout telkens geld opgenomen van Nölles. En nu zat de schout in de put. Het eind van het lied was dat de boer de boete voor de knecht betaalde. Dit was het hem wel waard. De jaren gin gen verder Siene kwam te sterven en Nölles bleef alleen over. De Snijbonen kwamen da gelijks kijken hoe het land er lag. Maar van Nölles oom kregen zij vis noch graat. Alles moest blijven zoals het steeds geweest was. Nölles zat op een avond te praten met de boer over de werkzaamheden op de boerderij. De boer was erg aamborstig. Hij voelde dat hij minder werd. Dieks riep hij zacht, Dieks zou je verkering willen hebben1 met Sientje Bokkenbarg. Dieks, nu vijfendertig jaar oud, had nog nooit over trouwen gedacht. Toen hij de leeftijd had om naar meisjes om te kijken toen was hij een bedelaar. En nu was hij te oud. Sientje Bokkenbarg was de enige bloedverwante van zijn vroeg overleden zwager. Nölles sprak, het is een beste meid. Wanneer jij met haar trouwdt, dan vermaak ik alles aan Sientje. Als Sientje maar wil. Dat wil zij. En half jaar later wist heel Rijssen dat Sientje en Dieks zouden trouwen. Eerst vond men het een schandaal maar spoedig vond men dat die twee wel bij elkaar pasten. Alleen begrepen zij niet dat Sientje Dieks wilde hebben. De Snijbonen liepen bij Nölles oom de deur plat. Hij gedroeg zich zo wonder lijk. Nu had hij weer dat verre nichtje in huis gehaald en dat speelde maar baas. En de naaste familie? homaar!! Die werd buiten de deur gehouden. De familie bewoog hemel en aarde. Roelof Snijboon haalde er de richter van Kedingen bij. Doch deze bevond dat Nölles oom goed bij zijn verstand was, en doen en laten kon met zijn geld wat hij wilde. Er waren hypotheekhouders, die hoopten dat Nölles hen wat vermaken zou. Ten slotte legde zich de familie bij alles neer. De Stathakke die tot nu toe bij de Ganzeboer gediend had ging er van door. Hij had spijt als haar op het hoofd dat hij Nölles oom verlaten had. Was hij gebleven dan had hij nu Sientje waarschijnlijk als vrouw gekregen en alle eigendommen op de koop toe. Niettemin was het voor de Snijbonen ruïneus. In gedachten hadden ze alles al verdeeld. Het geld en de grond. De familie had er echter nog een pijl op de boog. Kreeg zij de erfenis niet, dan zou een ander er ook geen mooiweer van spelen. Zij zouden de kerk voogden inlichten, dat Nöllesoom alles aan de kerk vermaakte. De kerkvoogden gingen, maar kwamen vroeg genoeg. Nölles oom deelde hen mee, dat de kerk de familie Bokkenbarg een kerkbank of gestoelte ontnomen had, om het aan een edelman te geven. In ieder ge val zo verklaarde Nöllesoom, zou ieder te vreden zijn. De dag kwam dat Nöllesoom begraven werd. Na de begrafenis kon of wilde men niet wach ten. Men moest haar van de hond hebben. De Ganzeboer, de jonge Ganzeboer Willem, was ook met een Snijbone getrouwd. Hij ging naar de schout. En nu ging het testament open en tot universele erfgename was benoemd Sien tje Blokkenbarg. Twee maanden later trouw de zij met Dikken Dieks en betrok het huis in de Bouwstraat. Met geheel de inventaris het vee en het dienstvolk. Geheel Rijssen stond paf. Waar had de man zijn verstand gehad, om alles in handen te spelen van een telg uit een biddemansgeslacht. De schout was het eerste, die de afkomst van Dikken Dieks vergat. Dieks was nu de geldschieter van een aantal Rijsse- naren en Sientje zorgde er wel voor dat nie mand werd overgeslagen. De boeren uit de Bouwstraat overlegden met elkaar wat ze nu moesten. Wanneer Dieks een biddeman was gebleven hadden zij hem gewoon kunnen negeren, maar nu hij geld had, nou ja nu, was hij Dieks van Plekkenpol. VAN COEVERDEN. Accomodatie Overijssel. Hoewel het moeilijk is na te gaan hoe groot precies de toeristi sche accommodatie i m Ovérijsel is, is de Pro vinciale VVV in Overijssel er in geslaagd cijfer materiaal te verzamelen wat als redelijk overeenkomstig de werkelijkheid kan worden beschouwd. De cijfers dateren van het begin van dit seizoen (1964). Overijssel telt: 241 hotels met totaal 4289 bedden; 285 pensions met totaal 1634 bedden; 206 gemeub. kamers voor toeristisch gebruik met 1105 bedden; 545 zomerhuisjes en vakantieoorden met to taal 5525 bedden. Bij de verhouding van deze beide laatste cijfers zij opgemerkt, dat hieronder ook de jeugdherbergen C—. vallen. Vandaar het gro te aantal bedden voor een vrij klein aantal eenheden. Verder telt Overijssel: 143 kampeerterreinen en 26 caravanterrei nen. Het is echter de vraag of het onderscheid tus sen beide terreinen ao groot is: in de prak tijk lopen ze nogal dooreen. Twenteroute ANWB. Sinds 12 juni loopt door Twente de zgn. „Twenteroute van de ANWB", die de toerist door een prachtig stuk Overijssel voert. De route loopt via Rijssen, Goor, Beckum, Haaksbergen, Buur- se, Enschede, Losser, de Lutte, Denekamp, Ootmarsum, Tubbergen, Weerselo Borne, Del den en weer terug naar Rijssen. De lengte van de rit bedraagt 166 kilometer. Verschei dene gedeelten van de route zijn ongeschikt of verboden voor autobussen. Wat dit verbod betreft; men weet dat ontheffing hiervan zo veel mogelijk is vergemakkelijkt. Folkloristisch festival Enschede De En- schedese folkloristische dansgroep „De Krek- kei" oi-ganiseert op 10, 11 en 13 juli een in ternationaal Folkloristisch festival. De groe pen die hieraan meewerken komen uit Zwit serland, Oostenrijk, Duitsland, Engeland, Ita lië, België en Nederland. Er zijn dansgroe pen bij, waarvan sommige leden ook zingen. Alle deelnemers zijn gestoken in hun natio nale klederdracht. Het ligt in de bedoeling van de organisatoren twee middagvooz*stel- lingen voor ouden van dagen te geven. Ver der staan drie avondvoorstellingen op het pro gramma. Op zondag, 12e juli maken de deel- nemers een uitstapje. Kunstmarkt Zwolle. De Zweedse zaakge- lastigde in Nederland ZE. B. Holmquist zal op 10 juli de Zwolse kunstmarkt op „de Sui kerberg" aan de Potgietersingel openen. Vo rig jaar hebben bijna 30.000 belangstellenden de kunstmarkt bezocht. Beroepskunstenaars en amateurs exposeerden er hun werk, dat kon worden verkocht. Voor de kunstmarkt van dit jaar hebben de organisatoren alle culturele raden in de provincies een opgave van adressen van ber roepskunstenaars gevraagd. Tenminste 100 beroepskunstenaars hebben positief gerea geerd op het verzoek met hun werk naar Zwol le te komen. De markt duurt van 10 juli tot 1 augustus. Er worden geëxposeerd: schil derijen, beeldhouwwerk, keramiek en hand- bedrukte stoffen. x De kunstmarkt in Zwolle heeft ook andere attracties. Er is het Lido Mont-Sucre en de wijnbar „Chez Marcel". In de diverse program ma's zullen o.m. optreden: Corry Brokken, Jacq. Schutte, ballroomorkest Jan Cordu- wener, Ans en Jaap Daniëls, dansdemonstra- ties balletschool, Maria Hedwig ten Berge, de Corita's met Rita Corita, trio Gert Tim mermans, Sacha Denisant met Lesley Davis. Orgelconcerten: Grote Kerk André Marchal Parijs en Grote Kerk Charles de Wolff - En schede. Folklore Ootmarsum. Op 6, 13, 20 en 27 juli kunnen de toeristen een excursie door Ootmarsum maken - na afloop wordt een film over folklore vertoond. De tweede at tractie is het optreden van Ootmarsumse boe- rendansers en declamators. Dit laatste wordt gehouden op 1, 8, 15, 22 en 29 juli. De boe- rendansers treden op in diverse hotels in Oot marsum; zij dragen de klederdracht uit de omgeving. Markelo. Ook Markelo biedt de vakantiegangers gedurende de vakantiemaan den enkele attracties. Op 22 juli, 's avonds om 8 uur wordt een boerenbruiloft gevierd, welk folkloristisch gebeuren herhaald wordt op 5 en 9 augustus; de eerste dag om 's avonds 8 uur - de tweede om 's middags half drie. Verder zijn er tal van boerderijen in en om Maikelo verlicht, hetgeen een feeërieke aan- bliek biedt. Giethoorn. Wat Markelo doet met zijn boer derijen, doet Giethoorn in de maanden juli en augustus met zijn vaarten en brugge tjes. Dat wil echter niet zeggen dat daarmee de koek op is. Ook tal van huizen en andere gebouwen zijn in deze twee maanden sprook jesachtig verlicht. Openluchtspel Marknesse. In het openlucht theater in Marknesse (Noordoostpolder) wordt op 3 juli het stuk „Het Geluksland" van Jan Koster door toneelamateurs uit het dorp en de omgeving gespeeld. De folkloristische Horizontaal: 1 tijdsdeel 5 planeet 9 vette vloeistoffen 11 vandaag 12 rund 13 sprookjesfiguren 15 dit is 15 lariks 18 vlek 20 scheik. (ferrum) 21 cel 23 slede 24 naaste bewoners 25 lidwoord 26 luchtvaart Mij. 27 uitroep van schrik 29 sappig 31 breuk 33 pers. voornaamwoord 34 zangstem 37 3-tenige luiaard 38 plaats in het Gooi 40 stil! (tegen hond) 42 tocht 43 klef Verticaal: pret de schijn van hebben 3-tenige luiaard hark aardbewoner ten bedrage van scheepseigenaar coupe (kleding) namelijk uitroep van verbazing op de eerste rij oproerkraaier opera van Massenet aanmoedigingskreet mil. opl. school hoofdstad van Senegal spoed inwendig orgaan loot schamele woning steenslag voegwoord in orde! zangnoot rivier in Friesland dansgroep Wieringerwaard verleent zijn me dewerking. Folkloristisch jubileum Losser In Losser bestaat de schutterijvereniging Sint Marten veertig jaar. Ter gelegenheid hiervan is er op 18, 19, 2,0, 21, 22 en 25 juli feest in dit dorp nationale politde-atletiek kampioenschappen in Enschede worden op dinsdag 7 juli de gehouden. Atletiek Enschede. In het Diekman-stadion Zaterdag 18 juli wordt in Losser de districta- vergadering van de folkloristische groepen in Nederland gehouden. De twee volgende dagen worden benut om uit te maken wie bij het klootschieten zich Keizer van Twente, Ko ning van Sachsenland en Koning van Losser mag noemen. Folkloristische groepen makon rondgangen door het dorp en er wordt op maandag 20 juli om 18 uur een groot kro ningsfeest gehouden. Op dinsdag 21 juli wordt om half drie 's middags een boerenbriuiloft gevierd in de feesttent en de festiviteiten worden besloten met een groot concours hippique dat zater dagmiddag 25 juli om half drie begint. Sport Hellendoorn - Njjverdal. Op 16, 17 en 18 juli worden in Hellendoorn - Nijverdal skelterwedstrijden gehouden. Het zomerfeest met de kermis duurt in de dorpen van 31 juli tot en met 1 augustus. Folkloredagen Saasveld. In Saasveld (ge meente Weerselo) worden dit jaar weer twee folkloredagen gehouden. De data zijn 11 en 12 juli. Tijdens deze dagen zal weer worden uitgemaakt wie het meest bekwaam is in het vogelschieten: een kleiduif moet van een 17 meter hoge paal worden geschoten. De titels die er te verdienen zijn: Keizer van Twente en Koning vande schutterij. Deze laatste organi seert het feest. Verder zijn er op deze dagen folkloristische dansgroepen in het dorp die op 12 juli eet. rondgang door het dorp maken. Daarnaast worden festiviteiten opgeluisterd door vendelzwaaiers uit Doesburg. Duitse folk loristische groepen in klederdracht en dans groepen. Ook de schutterij van Losser en Gla- nerbrug zijn van de partij op dit feest. Oudheidkamer Ommen. Dezer dagen is de oudheidkamer in de gerestaureerde en uiter lijk in oude stijl herstelde molen Den Dordt te Ommen officieel geopend. De verzame ling bevat tal van oude voorwerpen als tegen hanger van onze tijd. Geopend: juli, aug. en sept, van 10-12 en van 14-17 uur. Zaterdags van 14-17 uur. Zondags gesloten. Vierdaagse Almelo. Fietsers en bromfiet sers kunnen van dinsdag 21 juli t.e.m. vrij>- dag 24 juli meedoen aan de rijwiel- en brom fiets vierdaagse in Almelo. De tocht voert door de omgeving van Twente en de Overijs selse Heuvelrug. De fietsers leggen per dag ongeveer 65 km. af maar is ook een route voor degenen, die gewend zijn de pedalen wat harder naar beneden te drukken. Die telt 125 km. per dag. Start tussen 7.30 en 9 uur De bromfietsers rijden een geheel andere route, die die van de fietsers nergens kruist. Zij leggen per dag ongeveer 150 km. af. KORT ALLERLEI In Almelo treedt op 18 juli de doedelzakband „De Scotjes" op. Op het Marktplein geven zij en show eveneens in de tuin van het Cultu reel Centrum. Op 26 juli wordt in Almelo gestart voor een puzzelrit voor auto's en motoren. In Enschede wordt op 12 juli in het Diek- man een zesdistricten atletiek ontmoeting gehouden van de districten, Twente, Gro ningen, Friesland, Oost, Utrecht en Zeeland. Op 10 en 11 juli wordt in Wierden een wielerronde gehouden met internationale deel name. Verder is er op 15 juli een puzzelrit v oor auto s, motoren en bromfietsen. In Emmeloord wordt van 1 t.e.m. 4 juli een feestweek gehouden. Op 1 juli is er te vens een paardefokdag. Een grote allegorische optocht wordt op 12 juli in Goor gehouden. Medewerkenden: twee drumbands en vijf muziekcorpsen. In Zwartsluis wordt van 4 t.e.m. 11 juli feest gevierd. Op 6 juli wordt de Tiroler markt gehouden. Skelterraces worden op 16, 17 en 18 juli in HÈLLENDOORN-NIJVERDAL gehou den. Het zomerfeest gecombineerd met de kermis wordt op 30 en 31 juli gevierd en op 1 augustus. In Oldemarkt wordt op 17 juli een his torische optocht gehouden. In Paaslo wordt op 3 en 4 juli het zo merfeest gevierd. In Steenwijk wordt op 11 juli de nuts bad en zweminrichting geopend. Ter gelegenheid hiervan geven leden van de zwem- en polo club „De Meeuwen" uit Amsterdam een de monstratie schoonspringen. Verder staan op het programma: waterpolowedstrijden. Drinkt karnemelk fris drank WAPEN VAN OVERIJSSEL

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 5