WILHELM IN A" Kree derde wimpel Brandmeester G. J. ten Ber^e jubileert EXCELSIOR WENST MEER ACCOMMODATIE 40 jaar bij de „brandweer Veel nieuwe jeugdleden EERSTE PRIJS IN VAANDELAEDELING Voorbeeldig Met élan Receptie De Twente route Zondagsdienst dierenartsen Slechts 1 keer verstek Ontivikkeling Enthousiast Tijd geld Fascinerend Spuiten maar Veel veranderd Brandputten Notter Zangvereniging op stap Alarmering Aanrijding Inzate Gezondhaejd is de grütste riekdom AGENDA Predikbeurten Toeloop jeugdleden Batig saldo Vrijdag 3 juli 1964 42e jaargang no. 27 De abonnementsprijs voor dit blad bedraagt f 1.65 per kwartaaJ Administratie en redactie: voor postabonnees f 1.95 per kwartaal Enterstraat 10 Rijssen Telefoon 2303 05430) Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 uur Advertenties 12 cent per mm Bij contract korting P|| IS WEEKBLAD VOOR RUSSEN Na een voorbereidende studie van meerde re maanden onder leiding van directeur de heer AIbe"rt Sommer toog VV'ilhelmina zater dagmiddag naar de „Kösterskoele" te Mar kelo, waar door „DE FANFARE" te iUarke- lo een federatief muziekconcours was ge organiseerd. In opperbeste stemming en vol vertrouwen werd de reis met drie bussen aan vaard en het was een genoegen om te zien hoeveel belangstellende Rijssenaren op fiets en brommer op weg waren naar Markelo om aldaar de supportersgelederen te komen versterken. Begunstigd door buitengewoon prachtig zo merweer hebben allen genoten van de mu ziek, doch ook van de unieke omgeving waar in dit concours werd gehouden. Hel open luchttheater in Markelo leent zich hiertoe zeer goed. Ver weg van alle verkeerslawaai gelegen temidden van de bossen, met prachti ge zitplaatsen voor het publiek was de con courstent opgesteld. Wij hebben zelden mee gemaakt, dat tijdens uitvoeringen alles zo rus tig was. Het veelkoppige publiek, uiteraard allemaal muziekliefhebbers, gedroeg zich voorbeeldig en als het nodig was kon men het nodige en thousiasme opbrengen om de koren na het vol brengen van hun nummers met hartelijk ap plaus te belonen. Het eerste nummer, verplicht gesteld door de federatie, de Korelia Suite van J. Sibe lius werd met élan voorgedragen. Het tweede nummer Variaties op „Het bronsgroen eikenhout" van L. Toebosch lag minder goed in het gehoor. Veel moderner dan het eerste nummer met een veel moeilij ker techniek. Het applaus van het publiek was overwel digend en vol spanning werd het moment c afgewacht waarop de heer Nikkers voorzitter van de afdeling Overijssel van de Fede ratie plaats nam voor de microfoon. Over weldigend was het enthousiasme toen bekend werd gemaakt, dat met 53 punten voor het eerste nummer en met 56 punten voor het tweede nummer een eerste prijs was be haald. Woorden van lof werden toegezwaaid door de voorzitter van de Fanfare uit Markelo uit wiens woorden de wens klonk van „waren wij ook maar eens zover". De derde wimpel was verdiend en met vliegend vaandel en slaande trom werd de mars aanvaard naar Hotel Hargeerds. Om negen uur 's avonds werd het korps vanaf de Markeloseweg afgehaald door de muziekcorpsen van de KSW uit Nijverdal, „Irene" uit Enter en de drumband van de Rijssense Speeltuinvereniging „Irene". Veel belangstellenden hadden zich langs de route opgesteld om hun „Wilhelmina" door hun aanwezigheid te complimenteren. In het Parkgebouw vond hierna een korte receptie plaats. Erg stijlvol was deze re ceptie helaas niet, daarvoor leende de zaal zich trouwens ook niet. Als een der eerste sprekers voerde de heer G. S. W. ter Horst namens de directie het woord. Hij feliciteerde het korps met het enorme succes. Dat u zo'n groot succes hebt behaald dankt u aan de zeer goede leiding en kunde van de dirigent de heer A. Sommer en voorts aan de teamgeest en de bereid heid van u zich te hebben willen inzetten voor uw vereniging. U kunt trots zijn op uzelf. Hij hoopte dat „Wilhelmina" op deze weg zou voort gaan en wenste het korps veel suc ces in de komende jaren toe. Aan dirigent A. Sommer bood hij een enveloppe met in houd aan. Burgemeester C. B. J. Landweer voerde namens het gemeentebestuur het woord. Hij bood gelukwensen aan en wees er op, dat de prestaties die het korps moesten leveren nu zij in de vaandelafdeling uitkomt, wel groot moeten zijn. Wanneer u plichtsgetrouw de repetities blijft Sinds enkele weken is de Twenteroute, een initiatief van de ANWB opengesteld, wel ke prachtige route ook leidt door Rijssen. De route, waarvoor buitengewoon grote belangstelling bestaat, is aangegeven door duidelijke „wegwijzers" en voert langs die fraaiste gedeelten van Twente. Gerekend vanuit de richting Enter leidt de route via de Oranjestraat naar de Elzenerstraat, de Arend Baanstraat, de Brekeltlaan, de burg. Knottenbeltlaan. Hotel Rijsserberg) naar de Markeloseweg om zich verder voort te zet ten in de richting Markelo door, zoals ge zegd 'n prachtig gedeelte van 't „onvolprezen" Twente. De routebeschrijving van deze tocht is ver krijgbaar bij de kantoren van de VVV's (Voor. Rijssen, Enterstraat 10). De dienst wordt zondag a.s. waargenomen door dierenarts J. P. v. Nouhuys, Rijssen. tel. 2487. volgen een de teamgeest weet te handhaven zal Rijssen haar enig muziekcorps in de Vaandsiafdeling behouden Namens het Rijssens Mannenkoor voerde de heer J Rozendom het woord Toen enkele weken geleden een deputatie van „Wilhelmi, na" op onze receptie ons kwam complimen teren met ons concourssucces en dif concours ter sprake kwam, hebben we gezegd, dat met Albert Sommer succes verzekerd was We hebben dus niets teveel gezegd aldus de heer Rozendom We zijn blij, dat het Ge meentebestuur ook aanwezig is, waardoor zij blijk van belangstelling en waardering geeft. Helaas hebben we haar op onze recep tie gemist. Tot slot wenste hij „Wilhelmina" met haar dirigent veel succes toe. Ook wer den gelukwensen aangeboden door de heer Joh Ponsteen. Als voorzitter van de muziekver eniging „K.S.W." hield hij een allerhartelijk ste toespraak. De heer J W. Webbink, dank te namens de commissie van toezicht. Hij wees erop, dat de voorzitter wegens ziekte verhinderd was. Hij dankte allen voor de aan geboden gelukwensen, bloemen etc. Besturen van diverse andere verenigingen hadden voordien gelukwensen aangeboden o.a. Rijssense zangverenigingen, voetbalverenigin gen en speeltuinverenigingen. iv tfgSSwR Dc heer Nikkers, voorzitter van de afdeling Overijssel van de Federatie be. vestigt de derde wimpel. Links de heer Jan Schepers. Het is een bekend feit, dat het vrijwillige brandweerkorps van Rijssen, een grote activi teit ontplooit. Opvallend is de serieuze wijze waarop de brandweerlieden deelnemen aan oefeningen en met welk een grote aandacht het materiaal wordt onderhouden. Een van de mensen die voor de brandweer letterlijk en figuurlijk het „vuur uit zijn slof fen wil lopen", anders gezegd voor het goed functioneren van het korps alles over heeft is de heer G. J. ten Berge die donderdag zijn 40-jarig jubileum als lid van het brandweer korps viert. De brandweer is een deel van zijn leven geworden en de heer Ten Berge kan vol vuur vertellen, over alles wat hij in die 40 jaar bij de brandweer heeft meegemaakt. Hij zag het korps groeien en een ploeg van 9 man tot een korps van de huidige sterkte en wat meer is, hij zag de ontwikkeling, die zich ook in het brandweermateriaal heeft gemani- festeert, van oude Ford tot de Majyrus Die sel met mistblusser en het schuimkanon waar mee fantastische resultaten kunnen worden bereikt. De heer Ten Berge is op het gebied van de brandweer een wandelend archief en wat hij niet zeker meer weet (data) zoekt hij op in - W" E. J. TEN BERGE een schrift waarin hij alle mutaties bij de brandweer, alle branden sinds 1924 en allerlei bijzonderheden over de Rijssense brandweer keurig heeft genoteerd. Het enthpusiasme waarmee hij 40 jaar lid is geweest van de brandweer, is de goede sfeer in het corps zonder enige twijfel ten goe de gekomen en de accuratesse waarmee hij zijn werk doet kan als voorbeeld gelden voor alle leden van het korps. Nog spijt het de heer Ten Berge, dat hij bij de oefeningen, die in de loop der jaren zijn gehouden, 1 keer verstek heeft laten gaan. Hij lag toen :n het zoekenhuis „Anders was me dat niet overkomen", haast hij zich te zeggen. Als er brand werd gemeld was de heer Ten Berge altijd als door een wesp gestoken bij de brandweerkazerne, want zo zegt hij be slist, als het gezegds „Tijd is geld" bewezen moet worden, dan is het bij de bestrijding van welke brand dan ook. Dat geld wat hij nu bedoelt kwam niet in de zak terecht van de heer Ten Berge of van welke andere „spuitgast" dan ook. „Ik ben er nooit beter aan geworden", als het daarom begonnen was dan was hij er na de eerste brand ongeveer 40 jaar geleden, toen hij 's nachts om 2 uur werd gewekt en enkele uren later door en doornat thuis kwam (voor cent per uur) onmiddellijk mee opgehouden. De heer Ten Berge .Getjan van de Bremme) is alleen maar gtoii.en, omdat de brandbe strijding hem fascineerde, omdat hij ergens wist, dat een goede brandweer een noodzake lijke functie bekleedtin de maatschappij, en in de wetenschap, dat hij daardoor een nut tige neeh. een noodzakelijke taak vervulde. Ten Berge heeft alti.id interesse gehad in de brandweer en volgde met graagte in 1946 de cursus voor onderbrandmeester en la ter voor brandmeester. Vroeger was 't motto als er brand was „spui ten maar". Dat gebeurde zonder enig inzicht in de situatie, nu weet de commandant de heer G. J. Wolters, die nog enkele jaren lan ger lid is van de brandweer, net als Ten Berge en alle leden van het korps, dat er bij de bestrijding van brand een bepaalde tactiek moet worden toegepast. Eerst moet de brandhaard worden opgezocht, en de situatie moet worden verkend, waarna ieder lid van het korps een taak krijgt toege wezen. Het zonder meer „spuit maar op" heeft niet altijd het juist resultaat. Er is heel wat veranderd weet Ten Berge. Als er vroeger brand was geweest, werd de spuit opgeborgen en je zag hem niet weer terug voor de volgende brand. Nu wordt het materiaal wekelijks gecontro leerd en er worden maandelijks oefeningen gehouden. „Toen Rijssen nog niet beschikte over wa terleiding, waar moest de brandweer dan water halen", vroegen wij de jubilerende brand meester. Op verschillende plaatsen in Rijssen wa ren z.g. brandputten en feilloos weet hij waar deze waren aangebracht: Er was er 1 in de Elzensestraat, bij het Schild in de Haarstraat in de Oosterhofweg, in de Tabaksgaarde, (in de Weijerd hadden wij „open water" net als in de vijver van 't Volkspark) op de Höfte had den wij bronwater en de fa Ter Horst had Zaterdag maakte de Chr. Gemengde Zang vereniging „T ooft den Heer" te Notter, haar jaarlijkse uitstapje per autobus. Voor dit uitstapje bestond bij de leden grote belang stelling. Om 8 uur vertrok het gezelschap Via Nijverdal en de Holterberg werd naar de Posbank bij Arnhem gereden waar koffie werd gedronken. Nadat aan de dames in Arn hem gelegenheid was gegeven om te winke len, werd de reis voortgezet naar Doorn waar een bezoek werd gebracht aan „Huize Doorn" Aangelokt door het prachtige weer, werd besloten de route te wijzigen en naar Har derwijk te rijden, met als doel een rondvaart langs de Zuiderzeewerken. Na deze bezichtigd te hebben werd omstreeks 6 uur de terugreis aanvaard via Apeldoorn, waar in hotel „De Korenbeurs" het gezelschap een diner wachtte. Na nog even in Holten te hebben vert- toefd voor de laatste aanleg arriveerde men om 10 uur weer te Notter, hoogst voldaan over de prachtige reis. 2 reservoirs. Later werden 2 Norton putten gebouwd bij café de Pol en op het plein aan de Enterstraat, hetgeen een belangrijke ver betering was. Nadat, het Rijssense korps in 1942 met een trekker met motorspuit werd uitgerust, kwam de grote modernisering in 1953 met de aan schaf door de gemeente van de Magyrus met mistspuit, in 1960 met het z.g. schuimka non en met de was en drooginrichting (slan genmateriaal) in 1957. Over de alarmering is een afzonderlijk ver haal te vertellen. Vroeger werden de brand weerlieden bii nacht gealarmeerd door de nachtwakers en overdag door het luiden van de kerkklok (Schild). Later werden leden van 't korps aangewezen om een groep in te lich ten. De aanleg van een elektrische schelin- stallatie was reeds een enorme verbetering, maar toch betekent de PTT alarminstallatie, tot stand gekomen in 1953, nog weer een grote vooruitgang. Deze installatie moet natuurlijk goed func tioneren en het is de heer Ten Berge, die nu al 11 jaar lang dinsdagsmiddags om 13.00 uur de installatie ter controle in werking stelt. Bij alle brandweerlieden gaat de schel dan werken, zodat men weet dat de installa tie nog in orde is. Woensdagmorgen om 10 uur had nabij de Roba-garage een aanrijding plaats. Toen een personenauto, bestuurd door H. J. J. E. uit Rijssen de Banisweg op wilde rijden, naderde juist uit de richting Rijssen de bromfietser W. t. H. uit Rijssen Beide voertuigen liepen scha de op. Ten overstaan van notaris F. van Schooten vond in hotel Gijsbers de inzate plaats van een oude Saksische boerderij a.d. Burg. Knottenbeltlaan 1 voor jhr. H. P. F. Coenen te Aerdenburg. Het pand werd ingezet op 34.500. O Vaake is een meanske rieke Zoonder det dr acht' op gef, Vaaks steet dr neet biej stille Wat een groot bezit hee hef. Aw' gezoond zeent en kuent woarken Vuur oons daagelijkse brood, Ook al kost het wal ees wosseln, Hew' ne riekdom, oo zoo groot. Mear zoo vaake dat een meansk» Doar de wearde pas van zut Dan pas, as hee ees een zetje De gezoondhaejd missen mut. Aw' gezoond zeent, nee dan deanke Wiej doar meestied zoo neet an, Och, wee dech dr dan nog ouwer Det het ook nog aanders kan. Geeld en good, een heel mooi baantje, Kuew' wat betters prakkezeern? Awwe mear ees een poar daagè Pal in berre munn verkeem. Hebbe wiej neet oo zoo vaake Oonze baejde oong eslütn, Wordt zoo neet de grütste riekdom Zoonder biej te deankng, genütn. J. ROZENDOM. RIJSSEN. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOG0OOC- 4 juli Seriewedstrijden Sportclub Rijssen ter rein Dannenberg. 4 juli Amateurfotografen vereniging Aldolem excursie naar Enschede, Rijksmuseum, bezoek aan Internationale tentoonstelling Magnum-groep. 8 juli Orgelbespeling Simon C. Jansen 8 uur Schildkerk. 11 juli Seriewedstrijden Sportclub Rijssen ter rein Dannenberg. 21 juli Wielerwedstrijd in plan Zuid, aanvang 19 uur 29 juli Orgelbespeling Derk Janszn. Zwart 8 uur Westerkerk. 8 augustus Vliegerwedstrijd Speeltuinvereni ging „Irene" Speeltuin Vennekesgaarden. 19 augustus Orgelbespeling Jan Brilman, Al melo 8 uur Schilkerk. 29 aug. Speurtocht speeltuinvereniging „Re ne" Speeltuin Vennekesgaarden. 23 tot en met 26 sept. Rijlito III Europaplein. 4 en 5 dec. Vogeltentoonstelling Eerste Rijs sense Kanarievereniging café de Bak ker. 18 en 19 dec. Vogeltentoonstelling „Zanglust" café de Bakker. Opgaven voor deze rubriek kunnen geschie den op het gemeentehuis, afdeling Algemene Zaken, kamer 7 (boven). NED. HERV. GEMEENTE Grote Kerk 9.00 u en 10.45 u ds. W. van Tuyl. 19.00 u ds. A. Kool. Westerkerk 9.30 u ds. A. Kool. 15.00 u ds. J. Vos (Bed. H.D.) GER. GEM. NOORDERKERK 9.30 u, 15.00 u en 19.00 u leesdienst. GEREF. KERK BOOMKAMP. 9.30 u en 15.00 u ds. Brinkman. GER. GEM. IN NED. ESKERK 9.30 u en 19.00 u ds. Aahgeenbrug 14.30 u Leesdienst. OUD GER. GEM. BEVERVOORDE 9.30 u en 19.00 u ds. Vosman. 14.30 u leesdienst. OUD GER. GEM. IN NED. ORANJEKERK Geen opgave. Onder leiding van haar voorzitter de heer J. Harmsen hield Excelsior haar jaarvergade ring in hotel Wei tering. In zijn openingswoord roemde de heer Harm sen de prachtige resultaten die de diverse Rood witte elftallen dit seizoen bereikt hadden, o.a. de eervolle 3de plaats van het eerste elftal in de zware tweede klasse en het kampioenschap van" het tweede elftal in de eerste klasse TVB. In afwijking van andere jaren kon hij dit maal geen kampioen begroeten bij de junio ren. wat hem ten zeerste speet. Toch was hij wel tevreden doordat de meeste junioren elf tallen op de tweede en derde plaats waren geëindigd. De secretaris de heer J. F. Smit noemde in zijn jaarverslag de grote toeloop van jeugd leden. Hij betreurde het dat men deze toe loop niet voldoende kon opvangen, gezien het beperkte aantal terreinen en de slechte ac commodatie. Het bestuur hoopte op een spoe dig gereedkomen van het gemeentelijk sport park. De penningmeester, de heeer E. Meijerink kon aen optimistisch geluid laten horen. Zijn boeken sloten met een batig saldo, ondanks het feit dat dit jaar de uitgaven hoger waren geweest dan voorgaande jaren. Door de nieu we competitieindeling was de belangstel ling van het publiek veel groter geweest, en mede door de entreeverhoging was er meer geld binnengekomen. Bij de hierna gehouden bestuursverkiezing wei-den de heren E. Meijerink. J. Poortman en H. Harbers die aan de beurt van aftreden waren, bij acclamatie herkozen, evenals de leden van de elftalcommissie. Het voorstel van het bestuur om het aantal leden van de elfta? commissie van 3 op 5 te brengen, kon geen doorgang vinden daar hiervoor geen kandi daten waren. De heren J. H. Smit en F. Bouma werden benoemd tot nieuwe pupillenleiders. Over het te houden nederlaagtoernooi, voor het begin van de nieuwe competitie, kon het bestuur nog geen mededelingen doen, daar deze zaak nog niet helemaal voor elkaar was. Ook over de a.s. competitieindeling, voor het eerste elftal konden nog geen mededelingen gedaan worden. In zijn slotwoord dankte de voorzitter de leden voor hun opkomst, waarbij hij de wens uitsprak dat ook in het nieuwe seizoen, de leden zich ten volle zouden inzetten voor hun vereniging.

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 1