SUPERIEUR EXCELSIOR OVER KLASTE ENTER VOORUIT V.V. „EXCELSIOR" Smakelijke recepten R.K.S.V. MOET WINNEN Vrijdag aart 1964 WEEKBLAD VOOR RUSSEN Pagina 7 Ten behoeve van de viering van honderdenvijftig jaar na tionale onafhankelijkheid heeft men het afgelopen jaar ook de blik laten gaan over hetgeen Nederland gedurende die ander halve eeuw aan beeldhouwkunst heeft opgebracht. Het resul taat van deze goede gedachte was onlangs te zien in het Ge meentemuseum te Arnhem. E. V. nam de leiding Excelsior sloeg terug Anderhalve eeuw beeldhouwkunst Barmhartige Samaritaan", een gipsen beeld, in 1962 ver vaardigd door H. Wezelaar. >■■■-<: dy, Toch mag men er dankbaar voor zijn, dat men op deze wijze zo onge veer alle belangrijke en iets min der belangrijke Nederlandse beeld houwers tegelijkertijd vertegenwoor- dligd kon zien (en dat nog wel gra tis!). De kwaliteit van hun werken mag dan door de noodgedwongen opeenhoping niet altijd tot haar recht gekomen, de kwantiteit was verbazing wekkend en toonde niet veel gerin gere mate dan de kwaliteit overtui gend aan, dat de Nederlandse beeld houwkunst zich in die honderd-en- vijftig jaren bijzonder gunstig en tot op een behoorlijk niveau heeft ont wikkeld. De beelden zijn zoveel mogelijk in chronologische volgorde geplaatst Dit hééft onder1 meer tot gevolg ge had, dat vrijwel al het „classicisti sche" werk, dat hoofdzakelijk in de eerste helft van de vorige eeuw tot stand kwam, in één ruimte bij elkaar was gezet. Het stond onder de Outshoornkoepel zelfs ietwat opzette lijk geïsoleerd van de andere bijdra gen. En terecht. De breuk die de la tere modernere beeldhouwkunst met deze stijl tot stand heeft gebracht kan men ook voor wat ons land be treft, gerust definitief noemen. Natuurlijk, portretstudies als die welke Leenhoff van Thorbecke maak te, blijven dank zij vooral de mar kante gelaatstrekken, de herinnering aan het innerlijk forjpaat van grote historische figuren levendig houden en de naakten van Leenhoff en Van der Ven blijven aantrekkelijk door hun volumina. Maar werkelijk boeien doen deze beelden de hedendaagse kunstliefhebber niet meer. Daarvoor is er sedert de eerste helft van de vo rige eeuw te veel gebeurd, gelukkig ook in artistiek opzicht. Het is de grote verdienste van de samenstellers van deze expositie, dat zij juist degenen die in ons land baanbrekend werk voor de heden daagse beeldhouwkunst hebben ver richt, zo uitstekend naar voren heb ben laten komen. De werken van de ze kunstenaars vormen wel de hoofd schotel van het geheel. Van Mari Andriessen was er onder andere een qua sfeer en eenvoud meesterlijk beeldje: „Annunciatie". Het Diakenhuismannetje en Groot moeder Kegge, twee figuren uit Hil- .debrands Camera Obscura in de on vergetelijke* typering door prof. J. Bronner, kregen bij de ingang van het museum een plaatsje, dat hun ge heel reciht deed wedervaren. Hildo Krop was goed vertegenwoordigd met onder meer een zeer sterke ver eeuwiging van Opsomer (met name een van de beelden die best wat meer ruimte hadden kunnen verdragen). Van Mendes da Costa is vooral „Geef handgif", de impressie van een vis- verkoop, opmerkelijk. Een stuk van zeer zuiver gehalte is het reliëf dat Titus Leeser in 1957 vervaardigde. Bovenal suggestief zijn de vrouwelijke halffiguur van G. J. Jacobs van den Hof en de drie bij dragen van Charles H. M. van Wijk. Voeg hierbij nog de trefzekere kin derportretjes van Johan van Zweden en men heeft enkele voortreffelijke representaties van de baanbrekers, waar de Nederlandse beeldhouwkunst maar anderzijds ook een werk dat in de open lucht beter functioneren kan. Jaap Mooy's „Agressie" lijkt wat protserig, maar komt in een grotere ruimte ongetwijfeld beter tot zijn recht. Toch viel er ook in deze catego rie nog wel het een en ander te ge nieten. De knappe bronzen „Reliek drager" en „Verlaten Stad" van Piet Siegers bijvoorbeeld, de geheel een eigen leven leidende be lichaamde eenheid" van Wessel Couzijn (tegen een naar onze me ning iets te neutrale achtergrond), de niet grootse maar wel charman te bijdragen van Auke Hettema en het ijzeren „De familie" van C. N. Viser. Ook Arthur Spronken gaf weer bljjk, tot onze beste beeldhou wers van het ogenblik te behoren. De overige specimina van de „meest hedendaagse" stromingen waren doorgaans evenmin beneden de maat, al bezaten sommige wel een zekere schetsmatigheid. In ieder ge val echter leverde deze tentoonstelling het bewijs, dat de Nederlandse beeld houwkunst zich tussen 1813 en 1963 voorspoedig en in een positieve zin heeft ontwikkeld en dat deze evolutie nog lang niet is beëindigd. ..Opsomer", plastiek van Hilde Krop. terecht trots op mag zijn. Minder overtuigend vinden wij het geen van de jongste generaties in het Arnhemse museum was neergezet. Hier gold zeer zeker het bezwaar dat het streven naar kwantitatieve volledig heid van het aantal beeldhouwers de kwaliteit van hun werken heeft over schaduwd. Vooral hetgeen er van Tajiri stond achtten wij weinig representatief voor deze kunstenaar. Ubbo Scheffer viel wel op door een groot werk als „Ba zuin", maar het is helaas wat te bombastisch om te kunnen impone ren. De vlinder die Aart van den IJssel uit messing en plastic maakte is helaas niet veel meer dan poëzie, Het legioen Excelsior-supporters, dat hun favorieten vergezelde naar Enter om getuige te zijn van de wedstrijd tegen Enter Vooruit heeft ongetwijfeld een spannende middag be leefd. De roodbaadjes, die moesten uitkomen met een invaller voor doelman Leijendekker (Johan Beunk verving hem overigens uitste kend) namen direct het initiatief en lang zamerhand werd een stevige druk uitgeoefend op het heiligdom van doelman Kollerie. Zou vrouwe Fortuna enigszins op de hand van de Rijssenaren zijn geweest, zo zou Excelsior bin nen de eerste tien minuten reeds een goede voorsprong hebben gehad. Het pakte evenwel anders uit. De ragfijne Excelsior-combinaties, veelal afgerond met een loeiend schot van rechtsbinnen Harbers, bleven verstoken van het verdiende rendement. Enfer Vooruit, dat zich met stopper Schui temaker aan het hoofd, krampachtig verweer de tegen dit sterke spel, probeerde met verre passes op adem te komen. Uit deze tegen acties ontstond herhaaldelijk gevaar voor het doel van Beunk en enkele malen moest hij al zijn capaciteiten tonen om onheil te voor komen. Nee het zat beslist niet goed in de Excelsior-defensie. Rozendom speelde te peu terig en zonder overtuiging, terwijl rechtsback Harbers al evenmin tot normale hoogte kwam. De supportersschare gingen terecht het ergste vrezen, terwijl hun spelers toch beduidend toon aangevend waren. Het onvermijdelijke ging gebeuren. Uit 'n wan hopige afweer van stopper Schuitemaker be landde het leer bij rechtsbuiten Mensink, die van Dangremond voldoende gelegenheid kreeg de Excelsior-defensie binnen te dringen. Een hard en zuiver schot volgde, dat Beunk kans loos maakte en Enter Vooruit 'n kostbare voor sprong gaf. De vreugde in het Enter Vooruit kamp kende geen grenzen en aangemoedigd door hun onverwacht succesje gooiden zij Zich vol energie in de strijd. Waar bleef nu het sublieme spel van de rood- witten? Natuurlijk, ook nu nog speelden zij be ter voetbal en hadden de zwart-witten in dit opzicht geen schijn van kans De middenlinie en achterhoede stapelde fout op fout, zon der dat van nervositeit sprake behoefde te zijn. Zo fijntjes was het spel van de Enterse Voor- waartsen nu bepaald niet. Na de thee was het weer Excelsior dat het eerst ging opereren, doch ook nu vlotte het niet. Wel aan de andere kant, toen Ezendam uit een verwarde en dubieuze situatie zjjn club een 2-0 voorsprong gaf. Was Excelsior geslagen? Een kleine omzetting in de voorhoede bracht plotseling een geheel ander team. Harbers ju nior, voor rust al de uitblinker, dirigeerde nu door zijn tomeloze energie het gehele rood witte team en Kappert, die rechtsbuiten ging spelen, werd eensklaps veel gevaarlijker. Keer op keer sneden de roodhemden door de Enterse verdediging en het tempo werd for midabel opgevoerd. Nadat Kollerie twee keer achter elkaar getest werd op hun kunde, werd de geest vaardig over de Morsbewoners. Een vlotte combinatie tusen Harbers en Kappert lokte het gehele Enterse defensie-blok naar rechts toe en toen Kappert op maat afgaf aan routiné Sprakel was 't meteen raak. Een flinke kopstoot deed te touwen trillen. Eerst nu nam Excelsior afstand van Enter Vooruit. De „technische" voetbaldrift van de Rijs senaren was niet meer te stuiten. Het gehele elftal ontwaakte en de sporadische tegenreac ties van Schuitemaker c.s. werden tijdig in de kiem gesmoord. Aanval op aanval rolde af op het heiligdom van Kollerie. Het wachten was op de gelijkmaker. Binnen vijf minuten konden de rood-witte-supporters de handen op elkaar brengen. Harbers, goed gelanceerd door Kappert, bereikte Sprakel en met een strak schot tekende deze „veteraan" de gelijkmaker aan. Het hek was nu van de dam. Duidelijk zicht baar ging Enter Vooruit tekenen van vermoeid heid vertonen, terwijl de Rijssenaren het tempo zonodig nog iets opvoerden. Het duurde dan ook niet lang of de verdiende voorsprong kwam voor Excelsior. Een strak schot van Kap pert werd dnor Eertink. die de reeds gepas seerde Kollerie assisteerde zelf verder in het doel gewerkt. Hierna deden zich zeker nog drie scoringskansen voor. Sprakel, Van Vondel en Leussink misten jammerlijk voor open doel. Ongeveer 10 minuten voor het einde bereik te Leusink toch nog de 4-2 stand, toen Kollerie zijn hoge omhaal verkeerd beoordeelde en in de touwen liet caramboldren. Excelsior behaalde een verdiende en boven dien nuttige zege, omdat twee concurrenten ve ren lieten en zij zodoende relatief nog drie wed- strijdpunten op het leidende Quick Boys ach terstaan. Met nog acht wedstrijden voor de boeg is nog alles mogelijk. Het zal evenwel zaak zijn om gedurende de gehele wedstrijd serieus te spelen. Noncha lance en show kan niemand zich permitte ren, ook de Excelsiorploeg niet, ook al worden zij aangemerkt als de sterkste oostelijke za- terdagploeg. Paasmaandag neemt het eerste elftal van Excelsior deel aan het traditionele paas-toer- nooi van HHC te Hardenberg. Vorig jaar wisten onze plaatsgenoten beslag te leggen op de eerste plaats. In verband met de wedstrijd Sportclub Ensche de tegen 't Twentse amateur elftal op 't sport park te Nijverdal werden zaterdag alle voor de lagere Excelsior elftallen vastgestelde wed strijden afgelast. Voor deze week ziet het programma er als volgt uit. Excelsior 2 is vrij. Excelsior 3 gaat naar Wierden en ontmoet daar SVZW 3. Indien de Rood-Witten hun tegenstander niet onderschatten, is er wel kans voor hen, om één of beide punten te veroveren. Excelsior 4 krijgt het moeilijker en krijgt op eigen terrein bezoek van sportclub Rijssen 3. Van de junioren speelt het A elftal in Holten tegen Holten A. Excelsior B moet pro beren in Nijverdal tegen de Zweef B een overwinning te behalen. Ook de C-junioren gaan naar Nijverdal en ontmoeten daar DES C terwijl de D en E junioren in Hulzen respec tievelijk Hulzense Boys A en B gaan bezoeken. Het eerste elftal van Excelsior neemt paas maandag deel aan het paastoernooi uitge schreven door de voetbalver H H.C te Har denberg Aan dit toernooi nemen verder deel GVW, Be Quick '28 Zwolle. IJsselmeervo- gels, Bergentheim en HHC. Excelsior speelt haar eerste wedstrijd tegen de organiserende vereniging. Afgelopen zondag speelde het eerste elftal een vriendschappelijke wedstrijd tegen het Hel- lendoomse SOS. De Rijssenaren hadden niet veel moeite met de gasten, die in een veel lager tempo speelden. Bovendien was voor de rust de RKSV voor hoede erg actief. Vooral Tusveld, die de mid- voorplaats bezette, zorgde voor de nodige vaart in de aanvallen. Hij opende dan ook de score, toen hij van uiterst rechts de bal inschoot (1-0). Even later werd de r.achter van de gasten zo in het nauw gedreven, dat hij de bal in eigen doel werkte (2-0). Na een half uur bracht r. buiten Koedijk met een goed schot de stand op 3-0. Na rust was de vaart verdwenen uit de RKSV aanvallen. Bovendien was de verdedi ging erg onzeker met het wegwerken. Hadden de gasten over een goede schutter beschikt, Het eerste recept is een pittige stoofscho tel, die zeker in dit seizoen aftrek zal vinden. De eikoekjes uit het 2e recept kunnen het traditionele lapje vlees eens vervangen. De recepten zijn voor 4 personen. Koolschotel met kaas. 1 a lVa kg aardappelen, zout SU kg groene of savooiekool of wittekool, nootmuskaat, 250 g uien, plm. 250 g geraspte belegen kaas, lVa dl (1 kopje) melk, boter of margarine. De aardappelen schillen, wassen en in wei nig water met zout juist gaar koken. De kool van lelijke bladeren ontdoen, fijn snippe ren en in weinig water met wat zout in plm. 10 minuten bijna gaar koken. Ze moet nog enigszins knapperig zijn. De kool (afgieten en) afmaken met wat nootmuskaat. De uien schoon maken, in ringen snijden en in een weinig bo ter of margarine goudgeel fruiten. Twee eet lepels kaas achterhouden. De melk door de rest van de kaas roeren. Een vuurvaste scho tel invetten Onder in de schotel een laag in plakjes gesneden aardappel leggen Daarop de helft van de gefruite uien leggen vervolgens de aangemengde kaas en de kool De kool af dekken met de rest van de uien. Als laatste laag plakjes aardappel nemen. De achterge houden kaas erover strooien en enkele stukjes boter of margarine erop leggen. De schotel in dan waren zij zeker tot doelpunten gekomen. Het valt steeds weer op, dat bij vrijwel iedere wedstrijd het eerste kwartier na rust de thuis club de doelpunten tegen krijgt, waar de oorzaak zit is nog steeds niet duidelijk. Geuzendam en Nijland die na rust in het veld verschenen bleken nog te licht voor de senioren. Nijland vooral bleek niet snel genoeg. Toch kunnen deze spelers er wel komen. Een trouw bezoek aan de training is dan echter nodig. Het doelpunt, dat Geuzendam scoorde wees in de goede richting. Vlak voor afloop speelde een der SOS-verdedigers op zijn eigen doelman terug, die echter zijn doel reeds verlaten had, wat 5-0 betekende. Voor Tweede Paasdag staat de thuiswedstrijd tegen de Zweef op het pro gramma. Er moet winst uit deze wedstrijd ge haald worden, wil de ploeg nog voor degra datie gevrijwaard blijven. Alleen een hard wer kend team, dat geen enkele risico neemt is tot succes in staat. een vrij hete oven plaatsen en een bruin korstje geven of de schotel afdekken en op een asbestplaatje op de gasvlam zetten tot de inhoud goed heet is en de kaas aan de bovenkant gesmolten is. Ei-koekjes (plm. 8 stuks), bij de warme maaltijd of bij de boterham. 5 eieren, plm. 4 gare aardappelen, zout, peper melk, nootmuskaat, plm. 50 g ontbijtspek, pe terselie, bloem of paneermeel, boter of mar garine. De eieren hard koken, pellen en in kleine blokjes snijden. De aardappelen fijn stampen en met een weinig melk, wat (zout) peper en nootmuskaat tot een niet te slappe puree roeren. Het ontbijtspek langzaam uithakken tot het krokant is. Het spek kruimelen en met het spekvet, de stukjes ei en wat fijnge sneden peterselie door de puree mengen. Het mengsel koud en stijf laten worden Van de koude puree plm. 8 ronde platte koekjes vor men. De koekjes door bloem of paneermeel wentelen. Een weinig boter of margarine in de koekepan goed heet laten worden. De koekjes erin leggen en langzaam aan beide kanten bruin en warm bakken. Een sla wordt in de winter lang niet zo vaak gegeten als in de zomer Toch kunnen ook 's winters uitstekende groentesla's worden gemaakt. Zo'n sla zal 't b.v. bij een peulvruch- tenmaaltijd of bij gebakken vis bijzonder goed doen, zowel wat smaak als wat kleur be treft.

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 7