Ravage in Boomkamp NEDERLHSCHE MIDDENSTANDS SPAARBANK 31/2 °/o 4°/ Mevr. E. Peletier-Röben besprak het boek: Land achter God s rug ..popi i Geen Kon. goedkeuring voor onteigening f2500,- Vernieuwing riolering vergt veel tijd Het is wier zoo laate Gratis eerste inleg f3,- minimum: termijn 1/2 jaar Banisweg wordt spoedig bestraat rente 0 rente Onaangenaam incident Gezamenlijk concert ONBEWOONBAAR Eerste prijs voor Bobino s Opbrengst collecte Vrijwillige brandweer krijgt hogere uurlonen Geen autoboxen GESLAAGD RAADSAGENDA Vrijdag 20 maart 1964 42e jaargang no. 12 De abonnementsprijs voor dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Administratie en redactie. voor postabonnees f 1.65 per kwartaal Enterstraat 10 - Rijssen - Telefoon 2303 (05480) Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 uur Advertenties 12 cent per mm Bij contract korting voor dagelijks opvraagbare spaargelden voor termijngelden ^Eia/mww» WEEKBLAD RUSSEN Het is momenteel op het laatste gedeelte van de Boomkamp een geweldige ravage. De fa. Jousma uit Denekamp is bezig met het leggen van een nieuwe riolering vanaf garage Bleeker tot Hotel Tijhuis. Reeds wekenlang is dit gedeelte afgesloten, omdat kort nadat het wegdek was verwijderd de invallende vorst verdere werkzaamheden onmogelijk maakte. Maandag j.l. is met de voortzetting van het werk aangevangen en met een dragline en met een graafmachine (diep- lepel) heeft men in enkele dagen een dieps sleuf gegraven, waarbij de wirwar van ka bels en leidingen een vlotte afwerking danig in de weg heeft gestaan. Zonder onvoorziene moeilijkheden zo deelde ons de 32-jarige heer L. J. Jousma, onder tviens toezicht het ingrijpende werk wordt uit- tgvoerd, mede, is het werk met ongeveer 14 jsgen klaar. Bij het graafwerk kwamen een aantal ei- Jren stutpalen bloot te liggen, die daar onge veer 60 jaar geleden zijn geplaatst door de Rijssense timmerman de heer Kuipers (Hek'n Hein). In vroeger jaren liep hier. n.l. een sloot, die het overtollige water uit de Es wegvoer de. De sloot liep dwars door Rijssen via de Walstraat (Onder de Haarstraat) naar de Hut- tenwal en Boomkamp. Om de sloot zijn baan te laten behouden werd o.a. in de Boomkamp een soort schutting geplaatst, waarvan de eiken palen nu nog een levend bewijs zijn. Ongeveer 45 jaar geleden - zo werd geschat door de oud gemeenteopzichter de heer G. Harbers, die met belangstelling het werk in de Boomkamp gade sloeg is hier de riolering gelegd. Omdat de riolering in deplorabele toestand was, was het hoogst noodzakelijk, dat tot ver nieuwing werd overgegaan. De oude rioolbuizen hadden een diameter van 60 cm. en de nieuwe van 100 cm. Naast het leggen van de nieuwe buizen moet er op het kruispunt Boomkamp Stationsdwarsweg een controleput worden gebouwd, waaraan eveneens hard wordt gewerkt. De fa. Jousma heeft naast dit werk onder handen de vernieuwing van de Enterstraat en de v.d. Broekestraat, welke werken in massa door de gemeente zijn aanbesteed. Ook deze werken worden uitgevoerd onder toezicht van de heer L. J. Jousma, die er niet tegen opziet als het nodig is zelf de handen ook uit de mouwen te steken. Hoewel de opbreking van de straten heel wat ongerief heeft meegebracht heeft het er de schijn van, dat binnen korte tijd de narigheid achter de rug is. De vorst stagneert de voortzetting van het werk in Enterstraat en v.d. Broekestraat nog steeds. De voorbereidende werkzaamheden voor de bestrating van de Banisweg en Keizersdijk, alsmede de riolering van een gedeelte van de Banisweg zijn inmiddels zover gevorderd, dat tot aanbesteding kan worden overgegaan al dus b. en w. in een schrijven aan de raad. De riolering in het te reconstrueren gedeel te van de Keizersdijk kan voorlopig niet wor den aangelegd, aangezien zij deel zal uitma ken van het onderbemalingsgebied tussen Hol- terweg en de spoorbaan. Door de dienst gemeentewerken zijn de kos ten geraamd op een bedrag van 197.500,-. B. en w. stellen de raad voor het benodigde krediet beschikbaar te stellen. GGGOGOOGOOOOOQOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGOO0OOOQOOOOOGOO G G G G G G G G G G G G G G G G G G O G G G G G G G G G G G G G G G G G G G G G G 't Gegooi in de glaazen det is wier begunn, 't Is 'n heeln dag mear poetsen en vriewn, De kükn en de kamers dee lignt ouwerhoop, Iej kuent 't met gin penne beskriewn. De vrouwe lüp 'n heeln tied met 'n kop in nen dook, Aans krig zee de huere vol stof, Iej hebt girmen stool mear ivoer 'j rüsteg kuent zitn, De bedn en de dekns hangt in 'n hof. Iej weet disse daage neet woer oj 't mun zeukng, Want ouwera zeent ze an 't plearn, Ze skrobt en ze vealt mear, ze skildert, behangt, Wiej moggen ook aans ees versmearn. Mear 't slimste van als is daw' vaake ook zelf Geduch an de pinne munn roekng, Iej weet nog neet hallef woervuur of ze oons Met 'n skoonmaak al neet kuent gebroekng. En vroag iej de vrouwe ees ouwer te sloan, Umdet 't nog wal metvaalt met 'n smear, Dan zeg'nt ze: Van skoonmaak heb iej gin verstaand, En doarumme zwiege wiej mear. Wie j munn mear b erüssen, want 't is een keer zoo, Dus loaw' dr oons neet drok ouwer maakng, Al zol 't duch miej zoo, 't ginnen keal wat kunn skeln, Wonear 't alle vrouleu ees staakng. J. ROZENDOM BIJSïfcN E5S2S Agentschap Rijssen (Dr Stokkersstraat 35) GGGGGGGGGGGOGGO0OGK3OOOOCXDOOOOOOOOOOO©OOOOOOC>OOOOOO0OO© Sedert enige weken is de Boomkamp vanaf Garage Blee ker tot aan Stations plein afgesloten voor alle verkeer. In dit stuk worden nieuwe (grotere) buizen gelegd om straks hetrioolwa ter dat van de hoger gelegen delen van Rijssen komt, te kunnen afvoeren. Naar het zich laat aanzien, kan het nog wel enige weken du ren, eer dé Boom kamp weer voor het rijverkeer geopend zal zijn. (Ook'tstuk vanaf Schild tot Ga rage Bleeker is nog steeds voor auto's afgesloten). De directeur van de muziekschool Rijssen heeft onder het motto „in verscheidenheid sa men" het initiatief genomen tot het houden van een gezamenlijk concert, door de muziek vereniging Wilhelmina, Chr. Oratoriumvereni ging „Hosanna", R.K. Gem. Zangvereniging St. Caecilia, Rijssens Mannenkoor en Gem Zangver. De Stem des Volks. In principe hebben enkele verenigingen reeds toegezegd, terwijl het standpunt van an deren nog -wordt afgewacht. Het ligt in het voornemen om op Koninginne dag dit muzikaal gebeuren te organiseren. De heer Kaspersma is van mening, dat dit con cert een prachtige afsluiting van de feestelijk heden op Koninginnedag zou kunnen worden Teneinde het programma van de Oranjever eniging niet te doorkruisen kan eventueel wor den begonnen om 20.30 uur, omdat de muziek vereniging Wilhelmina waarschijnlijk aan de lampionoptocht medewerking zal verlenen. Door het college van b, en w. is een onder zoek ingesteld naar de toestand van de wo ningen Bloemstraat 8 en 10, waarbij gebleken is, dat deze woningen zeer slecht zijn .en dat deze niet voor verdere bewoning geschikt zijn. Na ingewonnen advies bij de hoofdingenieur directeur van de volkshuisvesting en de bouw nijverheid in de provincie Overijssel stéllen b. en w. de raad voor deze woningen onbe woonbaar te verklaren. In een auditie georganiseerd door de gram mofoonplatenmaatschappij Phonogram wist het Rijssense duo de Bobino's, gevormd door mej. Alie Bolks en Siny Biezemaat beslag te leggen op de le prijs (met lof der jury). Het duo zal nu mogen deelnemen aan de fina le, die over enkele maanden wordt gehouden. Tijdens de junioren (voetbal) wedstrijd Sport club Rijssen A-RKSV A deèd Zich een onaan genaam incident voor, hetgeen door hèf be stuur van Sportclub zeer wordt betreurd. Op een gegeven moment schijnen er door een RKSV speler onwèlvoegelijke woorden te zijn geuit aan het adres van de grensrechter de heer H. Naar aanleiding hiervan speelde deze eigen rechter en werd door. scheidsrech ter Stokkentreef van het veld gestuurd. Bij een duel vlak voor. afloop van de wed strijd werd de keeper van Sportclub handtaste lijk, nadat de midvoor van RKSV met hem in aanraking was gekomen. De vader van de kèeper, de heer H. (die als grensrechter was verwijderd) kon zich niet beheersen en hielp zijn zoon een handje. De scheidsrechter die tussenbeide kwam moest klappen incasseren en staakte de-wed strijd. Het bestuur van Sportclub heeft strenge maat regelen genomen tegen de heer H. en hem onder meer de toegang tot het terrein ont zegd. Het bestuur van Sportclub heeft aan 't bestuur van RKSV haar spijt over het voor gevallene betuigd en haar verontschuldigingen aangeboden. De collecte voor de Groesbeekse Tehuizen heeft in Rijssen opgebracht het mooie bedrag van 1218,73. Mevr. P. Thomassen- v.d. Wildt introduceer de mevr. E. Peletier-Röben, die voor de Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Rijssen, het boek „Land achter Gods rug" van A. den Doolaard besprak. De schrijver is natuurlijk en strijd lustig van aard. De stof voor zijn romans, verkreeg hij op zijn reizen naar o.a. de Bal kan. Het verhaal speelt zich af in Montene gro, een woest land, dat lang geïsoleerd is gebleven. Spreekster wist de patriarchale figuur van grootvader Sava a.h.w. tot leven te brengen. Hij verwacht, dat Mila, z'n schoondochter, een zoon ter wereld zal brengen. Om haar daarbij te helpen speelt hij op de gusla (mu ziekinstrument) voor het hospitaal, waar ze verblijft. En het is een zoon. Deze kleinzoon, genaamd Wolff, is dé hoofdpersoon van het boek. Als 12 jarige jongen dwingt Sava hem getuige te zijn van zijn heldhaftige dood. Na deze gebeurtenis merkt Mila, dat Wolff dezelfde geaardheid heeft als Sava. Spreekster citeerde gedeelten uit het boek op meeslepende wijze. Wolff wordt ingenieur en z'n ideaal is een brug te bouwen over de 1000 meter diepe Tarakloof, om het achter land open te leggen. Hij gaat naar die plek en overnacht bij een herder. Spr. vertelde, dat het aanbieden van een glas water en een schaaltje bosbessen jam een teken van gastvrijheid is. Die nacht droomt W°lff van zijn verblijf in Florence. Tomassio z'n chef, die hij eert om z'n ken nis, maar haat wegens diens houding tegen over hem. Hij kleineert Wolff! Wolffs omgang met de mooie Julia die zich echter niet kan en wil hinden en tenslotte zijn vertrek, waarbij hij Tomassio uitnodigt naar z'n land te komen. Hij werkt dan aan zijn levensdoel, de brug, en heeft het gevoel, dat ook Radetz, zijn medewerker, Julia, grootvader enz. eraan meewerken. Als de brug in gebruik genomen is, breekt de 2e wereldoorlog uit. De vijand, ditmaal Het college van b. en w. stelt de raad voor de vergoeding voor verleende diensten bij brand voor het personeel van de vrijwillige brand weer te verhogen van 3,50 op 4,50 per uur, zulks met ingang van 1 januari 1964. Italiaanse troepen naderen en de brug moet vernield worden. Wolff doet dit op een manier, dat herstel mogelijk is. Hij wordt gevangen genomen, maar niet gedood. Dan blijkt, dat Tomassio hier de hand in gehad heeft. Hij wil Wolff ertoe brengen de brug te herstellen. Maar deze verkiest als echte partisaan de dood. Hij wordt veroordeeld tot de strop. Het vonnis wordt bij de brug voltrokken. En andermaal kan de gusla, een nieuwe held bezingen. Bij de verkoop van de terreinen gelegen in de Lentfersstukken door de gemeente aan de Algemene Bouwvereniging Riessen en aan de R.K. Woningbouwvereniging St. Jozef, was een gedeelte bestemd voor de bouw van auto boxen. De besturen van beide verenigingen hebben b. en w. medegedeeld, dat niet tot bouw van deze autoboxen zal worden over gegaan. Advertentie EDTE BS" TEL. 05 aan- en vérkoop van onroerend goed taxaties - hypotheken In de vergadering van 19 juli 1963 besloot de raad tot definitieve onteigening van diverse percelen grond gelegen in het uitbreidingsplan Zuid (onteigeningsplan Zuid le en 2e fase). Dit besluit werd op 12 augustus 1963 via ge deputeerde staten toegezonden aan de Kroon voor goedkeuring. Bij Koninklijk besluit d.d. 29 januari 1964, nr 34, werd de beslissing omstrent goedkeu ring van dit besluit verdaagd voor 6 maanden. Op 14 februari 1964 werd inzake deze zaak een bespreking geohouden met een ambtenaar van 't ministerie van volkshuisvesting en bouw nijverheid. Er waren naar het oordeel van het ministerie in deze onteigening enkele, gevallen, waarop zeer vermoedelijk geen Koninklijke goedkeuring kon worden verkregen. Het eerste geval betreft hier de .onteigening van een gedeelte van een perceel van de Naam loze Vennootschap Automobiel- en Garagebe drijf te Rijssen. VALK). Dit perceel is, gele gen achter de woningen aan de Markeloseweg. Door de eigenaresse is in haar'bezwaarschrift gesteld, dat zij het terrein voorzover voor bebouwing aangèwezen, zélf wil bebóuwén. Dit houdt volgens 't ministerie dus in, dat.hier ge sproken kan wordén van het realiseren van het onderhavige uitbreidingsplan èn in eén der gelijk geval is onteigening niet mogelijk.- Ont- ejgend kan alleen worden de strook grond bestemd voor weg. B. en w. kunnen zich niet zonder-meer met dit standpunt verenigen. Tef verkrijging vah 'n goede basis voor de kostprijs verrekening van dit gedeelte van" het uitbreidingsplan „Zuid", hebben b. en w. evenals in het vérleden, hier in- opgenomen- alle -gronden-bestemd - voor woningbouw. Deze basis wordt nu ernstig aan getast. Weliswaar kan er een aanlegbelasting worden geheven, maar de opbrengst hier van staat tot geen verhouding met de werke lijke kosten voor aanleg van deze straat. Zui ver en alleen om het algehele plan van onteige ning te nemen het terrein toebehorend aan de NV DOVA, bestemd voor woningbouw. Nu deze zaak een dergelijke wending heeft geno men, zijn b. en w. van oordeel, dat zij niet anders kunnen, maar b. en w. wijzen de raad erop, dat geprobeerd zal worden de financiële consequenties tot een minimum te beperken, hetzij door een nieuwe onteigeningsprocedure aan te spannen, hetzij door wijziging van de aanlegbelastingverordening. Met de andere door het ministerie ingebrachte bezwraén kunnen b. en w. zich beter vereni gen. Voorgesteld is om van het perceel eigendom van W. en H. Wessels het gedeelte volgens het uitbreidingsplan bestemd voor in dustrie C, uit de onteigening te lichten, alsmede de te onteigenen oppervlakte van enkele perce len aan de Arend Baanstraat te verminderen, daar deze grondstukken niet direct beno digd zijn en volgens het goedgekeurde uitbrei dingsplan bestemd zijn voor plantsoen of park. Aldus b en w. in een nota aan de raad. Te Utrecht slaagden voor het examen cou peuse mej. Gerda van Dijk te Wierden, voor costumiëre Gerda Meijer, te Rijssen, Diny Haarman te Holten en Diny Holterbroek te Holten. De gemeenteraad van Rijssen komt heden (vrijdag)-avond bijeen ter behandeling van de volgende agenda. 1 Vaststelling van de notulen van de ver gadering d.d. 21 feb. 1964. 2 Ingekomen stukken 3 voorstel van b en w tot aanvaarding van een legaat. 4 Alsvoren tot beschikbaarstelling van een krediet voor aanschaffing van leer- en hulpmiddelen voor de openbare lagere school. 5 Alsvoren betreffende verkoop van grond van de r.-k. woningbouwver. St. Jozef, voor de bouw van autoboxen. 6 Alsvoren betreffende verkoop van grond aan de Algemene Woningbouwvereniging „Riessen" voor de bouw van autoboxen. 7 Alsvoren inhoudende de toegezegde finan ciële nota. 8 Alsvoren tot vaststelling van de „Legesver ordening 1964". 9 Alsvoren tot onbewoonbaarverklaring van de panden Bloemstraat 8 en 10. 10 Alsvoren tot wijziging van de uitgifte in erfpacht van grond aan de Nederlands Hervormde Stichting voor verzorging van ouden van dagen. 11 Alsvoren tot wijziging van de beloning van het personeel van de brandweer. 12 Alsvoren tot wijziging van het winkelslui tingsuur. 13 Alsvoren tot het beschikbaarstellen van een krediet voor aanschaffing van een handtakel en hijsblok. 14 Alsvoren tot beschikbaarstelling van een krediet vöor reconstructie van de Banis weg en Keizersdijk. 15 Alsvoren tot wijziging van het „Onteige ningsplan Zuid le en 2e fase". lë Alsvoren tot vaststelling van de voorschot ten ex artikel 103 der Lager onderwijswet 1920. 17 Alsvoren tot vaststelling van de voorschot ten ex artikel 75, 4e lid der Kleuteronder wijswet. 18 Alsvoren tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de aanschaffing van een schaftwagen. 19 Alsvoren tot het beschikbaarstellen van een krediet voor aanschaffing van een te- keningenopbergkast. 20 Alsvoren tot het verstrekken van een krediet in verband met de bouw en in richting van een nieuw centraal inkoop» station aan de Hagen.

Weekblad voor Rijssen | 1964 | | pagina 1