Mevr. Klay-L ancée sprak voor Volksuniversiteit pompvers De ruzie werd bijgelegd Excelsior de schaarde zich bii kopgroep Leuk blijspel van De Gong Land en volk van de U.S.A V.E.K.-DROPPING Fifty-fifty-actie Dropp Notter ing P.J.G.O. Propaganda-avond „Pro-Rege Vernieuwing bestrating Boomkamp, v/d Broeke straat en de Enterstraat BENOEMD NIEUWE DIRECTEUR TWENTSCHE BANK SCHAKEN Lagere ExceJsior-elftallen POLLY PERKINS R.K.S.V. leed nederlaag Vrijdag 29 november 1963 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 De Volksuniversiteit Rijssen hield haar 3e bijeenkomst in dit seizoen in het gebouw Je- ruel. Als spreekster was uitgenodigd mevrouw C. C. Klay-Lancée te Bilthoven met het on derwerp „Mannen en vrouwen in de Verenig de Staten van Amerika". De begeleidende 200 kleurendia's met muziek en enige interviews werden verzorgd door haar echtgenoot Ir. F. Klay. Het is een boeiende avond geworden met alle actualiteiten die de gemeenschap in de „States" heden ten dage beroeren. Spr. gaf een overzicht van de eerste be woners (de Indianen) in dit land en het ge leidelijke doordringen van de kolonisten in de Ver. Staten, door middel van de trek in huif karren naar het westen. Het is een volk met eigen tradities en spr. wees op de snelle ont wikkeling. De jonge staat Amerika is moeilijk te begrijpen. Spr. vertelde aan de hand van dia's van de machtige snelwegen, van de wolkenkrabbers in Chicago en New York. Het modernste op dit gebied zijn thans de z.g. woontorens, waarin ongeveer 3000 mensen per toren onderdak kunnen vinden. Daarnaast vindt men er ook veel houten woningen. Wan neer het de bewoners te benauwd wordt, dan trekt men verder om elders een nieuwe woonplaats (vrij) te stichten. Om op het platteland in de behoefte aan leerkrachten voor de diverse scholen te voor zien, maakt men gebruik van het door mid del van vliegtuigen via radio de lessen ge lijktijdig in een groep scholen te geven. Spr. verhaalde van het rassenprobleem en de strijd van de negers om op de scholen te komen. Ook de moeilijkheden met het sa menwonen van blanken en negers. Advertentie De Chr. Gymn. Ver. V.E.K. hield voor haar leden een dropping. In Stokkum ach ter Markelo werden de 25 deelnemers in groep jes met enige minuten tussentijd gedropt. Elke groep kreeg de opdracht zich binnen een bepaalde tijd te melden bij café de „Pot hook". Toen tegen half elf de laatste groep binnen was, bleek groep vier, bestaande uit de da mes Kamp, Lichtenberg en Van Pijkeren, met 14 strafpunten, de eerste prijswinnaar te zijn. Na de gebruikelijke snertmaaltijd, werd de terugtocht naar Rijssen weer aanvaard. ïn het kader van de fifty fifty actie kun nen diegenen die op onderstaande dagen bij de aangewezen winkeliers hun inkopen hebben gedaan hiervan 50 pet terugbetaald krijgen. Zaterdag (openingsdag): Foto Zandvoort en fa. D. Leijendekker Haarstraat. Maandag: Fa. Verhaag Enterstraat en drogis terij Ruckhormann (Frans van Garrat). Dinsdag: Fa. Dollekamp (Wierdensestraat) en Fa. J .F. Hodes en Zn (Rozengaarde). "Woensdag F. Moekate Julianastraat en Gebr. Bloemendal (Wierdensestraat). Voor haar leden organiseerde de afdeling Notter-Zuna-Rijssen van de P.J.G.O. een drop ping waarvoor grote belangstelling bestond. Vanaf café Derksen aan het Veer werden de dames en heren in een gesloten vrachtwa gen in de richting Hellendoorn gebracht, tot ver achter het Sanatorium. Hier werden de deelnemers in groepen van 2 en 3 gedropt, waarna ze een uur gelegenheid kregen om café „De Tonne" in Hellendoorn te bereiken, waar de finish was. Voor elke minuut die men te laat binnen kwam werd één straf- punt toegekend. De prijswinnaars waren tenslotte 1. De heren D. Boode en J. Bakker 2 straf punten. 2. De heren J. Roelofs, G. Smeijers en Lodeweges 4 strafpunten. 3. Mej. Minie Mensink en de heren W. Bremmer en G. J. v.d.Maat 8 strafpunten. 4. Mej. Leidi Boode, en de heren G. Mensink en Joh. Mensink 9 strafpunten. Na binnenkomst van alle deelnemers werd een snertmaaltijd gehouden, tijdens welke, na mens het bestuur de heer J. Mensink, met een kort woord de prijzen uitreikte. Vrijdagavond 29 november zal er in ge bouw „Irene" te Notter een propaganda-avond worden gehouden uitgaande van de Kon. Ned. Mil. Bond „Pro Rege". Aan deze avond verleent de Chr. Gemeng de zangvereniging „Looft den Heer" haar medewerking, terwijl het hoofdbestuurslid de kapitein W. G. Tibben een kort woord zal spreken. Verder wordt de avond gevuld met het vertonen van defilm „Vrij en Onverveerd" die handelt over de tweede wereldoorlog van af de bezetting van Nederland in 1940 tot de volledige overgave van de Duitsers in 1945. De toegang is vrij, De vrouwen in Amerika hebben een be langrijke stem in het kapittel, waarvan zij verschillende voorbeelden gaf. Spr. besloot haar interessante lezing met het gezegde, dat de Amerikanen een technisch volk zijn, een materialistisch volk en een goedmoedig volk. Op verzoek van voorzitter Dasselaar werd tijdens de bijeenkomst een minuut stilte be tracht ter herdenking van president Kennedy. Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met het wijzigen en herbestraten van de Enterstraat; hiervan het gedeelte gelegen tus sen het pand Enterstraat 22 en de Wierdense straat. De heer J. C. Plaat, technisch ambtenaar bij de dienst gemeentewerken te Rijssen werd benoemd tot chef van de tekenkamer op het districtskantoor Arnhem van de Grontmij. GESLAAGD. Mej. C. Huiskes, masseuse aan het R. K. ziekenhuis te Enschede slaagde te Hengelo voor het Examen physio-techniek. De heer D. Slettenhaar, directeur van de Twentse Bank te Rijssen werd met ingang van 1 januari 1964 benoemd tot directeur van de Twentse Bank te Meppel. Tot directeur van de Twentse Bank te Rijs sen werd met ingang van 1 januari benoemd de heer D. ten Bolscher te Rijssen. In de 3e klasse van de Twentse Schaak bond speelde de schaakvereniging Rijssen een wedstrijd tegen de Schaakvereniging Almelo 3. Rijssen wist deze wedstrijd te winnen met de duidelijke cijfers 8-2. De gedetailleerde uit slag luidt als vdlgt: C. J.G. Keulemans B. Rijnders 1-0. J. ter Harmsel G. Klompjan 1-0. H. Waanders A. Broeksma 1-0; F. Krom mendijk J. ten Hoope V2-V2. K. Munneke B. Blaak 1-0 M"H. Baltus M. Blaak 1-0. H. J. Fidder H. Molen veld 0-1. W. ter Harmsel R. Kroon 1-0. J. Leferink D. Herlaar 1-0. J. G. H. Kieven F. Oving V2-V2. Evenals vorige week werden ook zaterdag alle wedstrijden van de afdeling Twente van de zaterdagcompetitie, wegens de gesteldheid van de terreinen, afgelast. Voor zaterdag a.s. is het wedstrijdpro gramma van 16 november opnieuw vastgesteld Excelsior 3 gaat naar Wierden naar SVZW 3 terwijl het vierde elftal bezoek krijgt van DES 4 uit Nijverdal. Van de junioren gaan Excelsior A en B in Nijverdal hun krachten meten met de A en B-junioren van SVVN. Excelsior D ontvangt op de Mors het D-elftal van DES en Excelsior E moet het opnemen tegen plaatsgenote R.V. b op diens terrein. RIJS A EN buiten de wallen Sara was een kreng dat was de algemene opvatting. Zij had de Ulmer dog geslagen. En wat zij had uitgehaald met Albert Sleepbeen. Het was in Rijssen nog niet voorgekomen dat een Jodin een Christen had gezoend. Nou ja Christen. Sleepbeen geloofde het wel. Intussen, tussen Sara en de freule Nagte- gaal boterde het niet. Op de Oosterhof kwam een ver familielid. De vrouwe van de Oosterhof gaf een partij. Daar werden vele respectabele edelen uitgenodigd. De vele Rijssenaren die met de Oosterhof iets uitstaande hadden spraken er in den brede over. De kruideniers kregen allen een deel van de leverantie behalve de schele Richard niet, die had de vrouwe van de Oosterhof belazerd. De vrouwe zelf had daar geen erg in maar Zwaantje de kamermeid had Richard in de kaart gekeken. En haar meesteres gewaar schuwd. Zwaantje kwam van Holten. Haar vader was in dienst van het burgerweeshuis te Deven ter. En hij was 'n plichtsgetrouw koddebeijer. Dat was opzichter van de goederen van het burgerweeshuis en dat had onder Holten vele bezittingen. De oudste regent een lakenkoper, had Zwaantje aanbevolen. En Zwaantje was de rechtschapen dochter van 'n rechtschapen va der. De opperhuisknecht had Abraham de jood in de arm genomen. Voor een wijnle vering. En Abraham had de oren gespitst. Hij zou als tussenpersoon dienen. De wijn moest van Deventer komen. Waarom de vrouwe de Rijssense kasteleins voorbijging? Zij had zich verbeeld dat men in Rijssen soms wa ter in de wijn deed. Zij vermoedde zoiets. Rechtschapen Rijssenaren deden zoiets niet. Maar de heer van Peckdam bij Diepen- heim die een fijnproever was had haar op het idee gebracht. Nou en Abraham had gefluisterd dat Al- bert 3e opperhuisknecht er geen schade bij zou hebben, als hij een arme Jood als Abra ham nu eenmaal was, ook iets gunde. De dag kwam dat in de grote zaal op de Ooster hof alles in orde werd gemaakt. De jonge jon ker maakte er een jachtdag van. Tien heren en dames zouden de gasten zijn. Maar juist op de valreep kwam de jonker Bloes om enkele dage nte logeren. Hij kwam te laat de jachtstoet was al weg. Hij ver klaarde dat het hem niet kon schelen, daar hij niet van de jacht hield. Het personeel vond jonker Bloes een vreem de gast. Hij hing maar wat rond in tuinen en parken en bespiedde de vogels. Over een zaak waren allen het eens. Jonker Bloes was iemand van grote gestalte. Zwaan tje merkte op dat die vreemde meneer zo snoof. Net zoals de stieren konden doen. De jagers kwamen weer thuis. Moe en hongerig De gehele dag had de vrouwe van de Ooster hof het druk gehad. Eerst met het bestellen in de keuken. Voor het ruwe werk had Zwaan tje er toen daghuurdersvrouwen bij gekre gen. Jan Blok had die morgen het varken afge slagen, dat hij de vorige dag voor de par tij gekocht had. De Deventer wijnverkoper had de wijn laten bezorgen. Betalen dat hoefde niet. Dat regelde Abraham wel. De hele avond hadden Abraham en Sara met elkaar zitten overleggen, hoe de bestel ling zou uitvallen en waarom de opperhuis knecht Albert hem de wijnlevering had ge gund. Hij moest natuurlijk een poos wachten voor hij de afrekening presenteerde. Het kon voor hem goed worden in Rijssen. Sara maakte de opmerking dat er een paar flessen voor heer drost bij besteld moesten worden, vanwege de plakkaten die de drost zo nu en dan uitvaardigde. Sara vertelde ook dat zij een kind verwachtte hun eersteling. Dat zou later de bekende Jood David wor den David van Rijssen. De schrik van alle veemarkten in de omtrek. Maar zover was het nog niet. De vrouwe van de Oosterhof dacht diep na. Haar gast de jonker Bloes, de eenza me, zou zich vanavond zitten te vervelen. De heren hadden hun dames naast zich en hij zou daar als vreemdeling alleen zitten. Zou zij nog in der haast de freule Nachtegaal vra gen? Haar besluit was genomen Albert de huis knecht zou er Kamp Jan naar toe sturen met een schriftelijke invitatie. Kamp Jan haastte zich naar de Molenbeek freule Nachtegaal zat te soesen. Zij dacht na over het leven en zijn beloop. Zij had geld veel geld! Maar wat had je er aan? Haar vader de baron Jadocus Nachtegaal had destijds een freule getrouwd van de Grimberg. Toen de freule tweeëntwintig jaar was, dat was nu dertien jaar geleden waren haar ouders kort na elkaar gestorven. De freule had Rijssen gekozen als woonplaats. Het grote kasteel aan de Veluwerand, het Eemerstein, had zij ver kocht. Wat had je als jong meisje alleen aan zo'n kasteel? En daarbij haar hart trok naar Rijssen. Haar moeder had haar steeds verteld dat de Rijssenaren gul en gastvrij waren. En daar om had zij besloten zich te Rijssen metter woon te vestigen. Maar noch op de Osterhof noch op de Grimberg gooide zij haar anker uit. Zij hield zich veel op met het volk van Rijssen. Op een uitermate zwaar terrein, dat het predikaat „bespeelbaar" niet kon opeisen, heeft Excelsior zaterdag het Rotterdamse Hoog vliet ontvangen. De Rotterdammers hebben van hun verre reis niet veel plezier ge had. Eerstens hadden zij veel moeite zich op het gladde veld te bewegen en in de tweede plaats waren ze net niet opgewassen tegen het tempo dat Excelsior aan het spel gaf. De spelers van Hoogvliet lieten overigens een zeer goede indruk achter en incasseer den de nederlaag sportief. Aanvankelijk probeerde Hoogvliet een over wicht te forceren en met flitsende acties tot scoren te komen. De defensie van de roodbaadjes evenwel sloot dadelijk goed en ontnam ieder rendement aan de Hoogvlietse aanvallen. Kappert c.s. op hun beurt pakten de za ken anders aan en speelden in tegenstelling tot de tegenpartij niet door het centrum, doch Voor een goed bezette zaal gaf de lief dadigheidstoneelvereniging de Gong dins dagavond in het Parkgebouw een uitvoering van het blijspel in 3 bedrijven „Pollij Per kins" van Douglas Murraij. Getuige de reacties uit de zaal en het dankbare applaus, dat na ieder bedrijf op klonk, hebben de toneelliefhebbers, in hoofd zaak donateurs van de vereniging bijzonder ge noten van dit pretentieloze blijspel, dat noch tans vele elementen in zich had om het publiek te amuseren. De spelers van de Gong hebben uitstekend hun best gedaan, en naar ons oordeel de pres taties van vorige jaren verre overtroffen. Hier werd amateurtoneel voor het voetlicht ge bracht, dat met recht „verrantwoord" kon worden genoemd. Een onduidelijke waardering als „het spel grensde aan beroepstoneel" is zeer zeker niet op zijn plaats. Amateur- en beroepstoneel zijn zulke ver schillende begrippen, dat zelfs vergelijking met elkaar geen enkele zin heeft. De Gong heeft met het' blijspel Pollij Per kins een zeer behoorlijke prestatie geleverd, de individuele spelers hebben zich ten volle ge geven, en als er nu en dan 'n op zijn zachtst gezegd eigenaardige situatie ontstond, lag dat niet altijd aan de spelers. Het spel is niet van een moderne schrijver, hoewel het een blijspel is hoorden we toch te vaak dialogen die „uit de tijd" zijn maar ook flitste het woordenspel bij be paalde fragmenten levendig en actueel. De hoofdrolspelers mevr. Bouwmeester als mevr. Calthorpe (Pollij Perkins), de heer M. Roosink als Rober Gilmour (Bob) een neef van mevr. Calthorpe en de heer G. Slokker als Fergus Wimbush, hebben een zware taak gehad. Het gehele blijspel werd door deze 3 figuren gedragen en daardoor overheersten zij de ge hele uitvoering. Een voordeel voor de Gong was ongetwij- eld, dat de rollen door deze leden van de vereniging moesten worden vertolkt, bij hen in goede handen waren. Het gegeven van het blijspel kan in enkele woorden worden verteld. Fergus Wimbush (G. Slokker) met vakantie uit Canada in Engeland bevindt zich ten hui ze van mevr. Calhorpe (Mevr. Bouwmeester) een jonge weduwe, waarvoor de heer Wim bush belangstelling heeft. De heer Wimbush is gestimuleerd om in het huwelijk te treden door een eigenaardige voorwaarde tot het in ontvangst nemen van een grote erfenis van een familielid. Mevr. Calthorpe, ontvangt de heer Wimbush, maar doet zich voor alsof ze het dienstmeis je is van mevr. Calthorpe. Desalniettemin wordt het in de loop van het stuk duidelijk dat de heer Wimbush verliefd wordt op het dienst meisje en dat hij minder geeft om het geld dan om de liefde. Allerlei verwikkelingen en humoristische si tuaties doen zich voor en de Gong speelstere en spelers hebben er echt een aantrekkelij ke en aanvaardbare uitvoering van gemaakt. De aanwezigen hebben werkelijk genoten van een vlotte uitvoering, waarin de spelers goed spel te zien gaven. Mevr. Bouwmeester, als Pollij Perkins speel de rustig, goed genuanceerd en reageerde en speelde op verantwoorde wijze. De heer Roo sink als Bob -overheerste nu en dan het gehe le toneel. Deze speler leverde een uitstekende prestatie, had zich zeer goed in zijn rol inge leefd en zijn gevoel voor plaatsing en gebaar was opvallend. De heer Slokker komt eveneens een groot compliment toe. Ook hij verstond zijn rol, rea geerde vlot en voelde goed aan hoe deze rol gespeeld moest worden. De overige spelers de heer Van Gennen als de heer Priestleij, mej. v.d. Berg als Ruth Wimbush, mej. J. Waanders als Ada Wim bush, mevr. Kolthof als mevr. Hubbard en mej. Roosink als Martha het dienstmeisje, pasten zich goed bij het spel van de hoofdrol spelers aan. Het ensemble liet met recht de regisseur de heer V.d. Berg uit Delden delen in het dankbare applaus'. leidden de aanvallen over de vleugels. Met lan ge passes, soms naar de andere kant van het terrein, speelden zij de bezoekers uit positie. Bovendien paarden zij deze acties aan gro te snelheid, zodat doelpunten niet uit konden blijven. Eerst schoot Nijland zijn ploeg naar 1-0 en daarna Kappert naar 2-0, terwijl tenslotte voor de thee Sprakel met een prachtig schot nummer drie liet noteren. In feite was hiermede de overwinning reeds veilig gesteld. Na de thee drukte Excelsior nog even door en ontstonden uit goede combi naties evengoede scoringskansen. Kappert en Nijland voerden de stand op tot 5-0. In deze periode had Excelsior een groot overwicht. Harbers Jr. raakte nog tweemaal het houtwerk, waardoor twee zeker schijnende doelpunten werden geannuleerd. Een kwartier voor tijd geloofde Excelsior het wel. Dankbaar maakte Hoogvliet hiervan ge bruik en door hun linksbuiten werd het tenslot te een iets dragelijker 5-2 nederlaag. Voor zaterdag ajs. staat er wederom een thuiswedstrijd op het programma. Frappant is dat beide teams, welke in de Mors zul len aantreden getraind worden door twee oud- interlandkeepers, t.w. Zuidvogels door de alom bekende Piet Kraak en Excelsior door De- venter's Leeuw Leo Halle. Zuidvogels heeft zich de laatste tijd niet schotvaardig getoond, doch volgens verkre gen inlichtingen speelt deze ploeg een prima partij voetbal. Excelsior is tot op heden nog steeds ongeslagen in eigen huis en daarom zullen we het voorlopig maar houden op een Rijssense zege. Na de zege tegen de Zweef viel de grote 6-3 nederlaag afgelopen zondag tegen Wierden wel tegen. Het eerste half uur zag het daar helemaal niet naar uit Toen leidde de thuisclub niet alleen met 1-0, maar was haar spel ook niets minder, dan dat der gasten. L. binnen Klein Rouweler, had na tien minuten de Rijssena ren de leiding gegeven. Uit een vrije trap. Na ruim een half uur spelen kopte Manusa- ma de gelijkmaker langs keeper Geuzendam (1-1) hierna viel de thuisclub terug. Voor al de achterhoede ging aarzelend spelen. L. bin nen Heuten strafte dit even later doeltreffend af. Nog voor rust bracht l.half Schutteman met een ver schot de stand op 1-3. Bij het begin van de tweede helft werd een minuut stilte in acht genomen voor president J. F. Kennedy. De thee had de thuisclub blijkbaar geen goed gedaan. De manier waarop r.buiten Vos een vrije trap in een doelpunt omzette was hier van een duidelijk bewijs. Geen enkele speler deed een poging de bal tegen te houden, wat 1-4 betekende. De voorhoede zat echter niet stil en de al tijd actieve Wolters slaagde er met een kop bal in de achterstand tot 2-4 te reduceren. Manusama echter strafte even later onoor deelkundig uitlopen van de Rijssense keeper met een doelpunt af (2-5), terwijl Heuten een kopbal van links ongehinderd inkopte (2-6). Vlak voor afloop schoot Markslag, die nu de midvoorplaats bezette de eindstand naar 8—6. De freule Nachtegaal was een levenshonge- rige vrouw. Maar het gewone volk nam haar niet serieus, omdat zij van adel was en de adel nam haar niet serieus omdat zij zich met het gewone volk ophield. Zij was juist bezig haar beide kanaries te verzorgen, toen de klopper viel. Gelukkig was zij gekleed. Zij keek wel een beetje vreemd op toen Kamp Jan met de muts in de ene hand en de brief in de andere voor de deur stond. Jan vertelde dat hij moest wach ten op antwoord. De freule loodste Jan de keuken in en gaf Sientje opdracht Jan brood met kaas en bier te geven. Sientje was een goedaardige oude vrijster, die naar de vijftig liep, maar nog altijd hoopte op een man. En daar Kamp Jan ook vijftig was en zo hij vertelde van armoede niet kon trouwen gaf Sientje hem een paar extra sneden brood met flink kaas er op. Het was maar gelukkig dat de deur van de keuken goed gesloten was, anders had de freu le hem zeker horen smakken. De freule las vlug de brief door. En zij nam de invitatie aan. Het was toch aardig van de vrouwe van de Oosterhof dat deze op 't nip pertje aan haar gedacht had. Zij zette zich voor haar strijftafel en de ganzeverenpen daverde over het papier. Zij lakte het dicht en riep Sientje. Of Jan klaar was. Ja Jan was klaar. Hij wipte heerlijk op vanwege het brood met kaas. Jan nam onderdanig de brief aan en spoedde zich naar de Oosterhof onder het lopen beklaagde hij zich dat hij zo arm was. Wanneer hij een behoorlijke baan zou kunnen krijgen dat hij Sientje zou kunnen trouwen. Tijdens de wandeling van de Molen beek naar de Oosterhof werd hij puur opstan dig. Daar had je de freule Nachtegaal. Het mens barstte van 't geld en zij deed er niets mee. Op de Oosterhof zaten zo meteen de voornaamste edelen uit de buurt aan tafel en deden zich te goed aan het vette der aarde en hij Kamp Jan kon in de keuken de heer lijke geuren opsnuiven en daarmee basta! De freule Nachtegaal was zich aan het ver kleden zij zou er zo voordelig mogelijk uitzien. O zij kende de zeer gezette dames wel die er zouden verschijnen. Behalve de Vrouwe van Pekkedam, die was zo mager als een lat. De freule riep haar kamenier, die was zeer be kwaam en maakte haar tot de mooiste vrouw in de omtrek. Zij was laat, de Lange Berend had haar met het kleine koetsje naar de Oosterhof ge bracht. De grote zaal was al bezet. De da mes en heren hadden hun plaats al ingeno men. Er was een plaats vrij naast jonker Bloes. Voor haar een vreemdeling. Maar naar later op de avond bleek een zeer charmante vreemdeling. De avond verliep vlot, na de maaltijd gingen de heren naar de rook ka mer jonker Bloes ging niet mee, hij had een grote hekel aan tabak. Maar hij fluisterde de freule Nachtegaal iets in het oor. En deze wist er van. Vroeger dan zij gedacht had stapte zij op. De verwachting van het bezoek, dat zij zou gaan zingen, ging niet door zij voelde zich vermoeid. Zo vertelde zij. En jon ker Bloes bood aan haar naar huis te bren gen. Het feest ging gezellig door. Eigenlijk was men wel blij dat men die vreemde jon ker kwijt was. En de freule Nachtegaal was blij dat zij iemand had gevonden die haar begreep. In het huis aan de Molenbeek zaten zij rustig aan de thee en de jonker was voor de freule een open boek. Hij vertelde van zijn eenzaam vrijgezellenle- ven. Uit de familieboedel zijner ouders had hij juist zoveel ontvangen dat hij als onge trouwde heer netjes kon leven. Daarna stalde de freule uit. Haar knapheid was alleen al een vermogen waard. Dat zag jonker Bloes wel, maar toen de freule vertelde van haar rijkdom toen re zen de jonker de haren ten berge. Nog geen drie maanden geleden was haar oom gestor ven en de goede ziel had zijn hele fortuin aan nicht Judith Nachtegaal vermaakt. En nu had zij alles behalve een man waar zij drin gend om verlegen was. Dit laatste vertelde zij er niet bij. Maar een goed toehoorder had maar een half woord nodig. Correct zoals hij steeds geweest was stapte jonker Bloes om half elf op. Het was al een uur te laat vertelde hij la chend. Hij was-gewoon om tien uur naar bed te gaan en om half zeven op te staan. Hij woonde in het Bentheimse in een landhuis. Een soort herenhuis met een aanbouwsel dat tot boerderij diende. Daar hield hij koeien varkens, eenden ganzen en kippen. Freule Ju dith Nachtegaal lachte er om. Toen zij alleen was in haar slaapkamer, bkeek zij zich in de spiegel en vond zich tien jaar jonger dan zij was. De jonker Bloes had beloofd de vol gende dag nog even langs te komen. Rijsse naren hadden de freule en de jonker de vori ge avond zien wandelen en de volgende mor gen wist al spoedig heel Rijssen het. Eva wist het ook, maar zij was een veel te uitgekookte vrouw om er iets van te zeggen. De volgende morgen om tien uur toen was het zo laat. Men kon aan houding en kleding zo zien dat het een edelman was. Hij liet de klopper vallen. Sientje liep naar de mooie kamer en riep: mevrouw hij is er! Sientje wist er van want de freule had haar besteld om koekjes te bakken. Trouwens de freule had voor Sientje geen geheimen. Dit was trouwens wederkerig. De freule opend ede deur en liet de heer Bloes binnen. Eerlijk gezegd viel hij haar nu niet mee. Foei foei wat had hij ouderwet se kleren aan. Zij stak het niet onder stoelen of banken. Dat hij er bij liep dat het een schandaal was. Hij vertelde dat zij de eerste was, die hem die opmerking maakte. Er had nog nooit iemand naar hem omgekeken. Dit stemde haar milder. Zij schonk hem koffie in en presenteerde koek. Wanneer ik een vrouw had, vertelde hij zacht dan zou dit al les anders worden. Je kunt het in ieder ge val proberen om een vrouw te krijgen. Maar dat gaat niet vanwege mijn financiële toestand. Maar er zijn toch vrouwen met geld! In terrumpeerde de freule. Weet jij zo iemand? vroeg jonker Bloes. Moet ik je soms aan de man helpen? vroeg Judith sarcastisch. Het kan zijn dat er te Rijssen nog iemand is van uw stand. Boes was een verlegen man. Ik zal eens naarstig informeren. Beloofde hij bij het afscheid. Voor haar stond het in tussen vast, dat zij hem niet liet schieten. Maar zij overlegde dat ze voort moest ma ken vijf en dertig jaar werd zij al gauw en een erfgenaam wilde zij hebben als het enigszins- kon. Jonker Willem Bloes liep eenzaam te wan delen toen hij Kamp Jan tegen kwam. XAN COEVERDEN,

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 5