President viel docr moordenaarshanden liet kantoor van de toekomst werkt volautomatisch K?.^?Dampo DePhilharmonie van Berlijn Wereld van de arbeid Vrijdag 29 november 1963 Pagina 3 De wereld was diep geschokt toen vrijdagavond het droevige nieuws bekend gemaakt werd, dat president John Fitzgerald Kennedy van de VS door n sluipschutter vermoord was. Aller gedachten gingen en gaan ook nu nog uit naar de diepbedroefde weduwe en haar jeugdige kinderen. Bovenstaande foto toont u de president tijdens het uitspreken van een rede. Veel medeleven in gehele wereld voor lam. Kennedy en het Amerikaanse volk Electronische „lees machines" helpen de secretaresse Volautomatische boekhouder Zelfs Brahms kwam Verwoest Terwijl de kist met het stoffelijk overschot van zijn vader naar de affuit wordt gedragen brengt de kleine John Kennedy jr. een eregroet. De broer van de overleden president, Robert Kennedy, houdt de hand vast van zijn schoonzuster, mevr. Jacqueline Kennedy, terwijl het stoffelijk over schot in de lijkwagen wordt gelegd. Vergezeld van Robert Kennedy [links), de minister van Justitie, en Senator Edward Kennedy, verlaat de diepbedroefde mevr. Kennedy hel Kaptlool De „elektronische secretaresse", een ma chine, die na het dictaat van de chef een brief zelf schrijft, is voorlopig nog niet uit gevonden. Maar bij de bezichtiging van een in de Beierse hoofdstad München gehouden tentoonstelling „Het moderne kantoor" lijkt de gedachte aan zo'n „elektronische secre taresse" helemaal niet zo vreemd Allereerst zij opgemerkt, dat men ook in het kantoor van d etoekomst mensen niet zal kunnen missen. Een hele reeks geperfectioneer de hulpmiddelen zal de menselijke secretares sen echter het werk verlichten. Daarbij beho ren niet alleen doelmatige geconstrueerde kan toormeubelen, maar ook nieuwe systemen voor de archivering, een brieven-machine, die in een uur tienduizend brieven dichtplakt, telt en frankeert, dicteerapparaten, fotokopieermachi nes en soortgelijke apparaten, die het moderne kantoor tegenwoordig zo ver rationaliseren, zoals men dit doorgaans alleen van zeer mo derne industriebedrijven zou verwachten. Maar nu al verrichten machines veel gecompliceerder werkzaamheden dan bijvoor beeld het schrijven van een brief. Het aller nieuwste snufje van deze expositie in Mün chen was een „volautomatische boekhouder", een elektronische boekhoud- en factureerma- chine, die een heel team kantoormensen kan vervangen. Het begint al bij de vertegenwoor diger, die de bestelling met een ook mag netisch leesbaar schrift uitschrijft. Dat be tekent, dat zijn ballpoint niet alleen normaal schrijft, maar ook onzichtbare signalen - on geveer zoals die welke op een geluidband staan - op het bestelbiljet aanbrengt, die slechts door een electronische „leesmachine" ont cijferd en verwerkt kunnen worden. Deze bestelbon wordt dan in de boekhoud en factureermachine aangebracht, die daar na volautomatisch het volgende doet: zij schrijft de opdrachtbevestiging, het afleve ringsbriefje en de rekening voor de klant, de leveringsopdracht voor de expeditie-afde ling, berekent het rekeningsbedrag, waarbij tevens rekening wordt gehouden met eventuele kortingen en provisies, maakt een opdracht bevestiging en een provisie-afrekening voor de vertegenwoordiger klaar, boekte de uitgaande goederen voor de magazijnboekhouding af en schrijft de statistische bladen voor de klan ten-, goederen- en omzetadministratie. Deze volautomaat kan volgens het bouwdoos-prin cipe naar wens verder worden uitgebreid, al naar gelang het aantal „voedingsbron nen", die erop worden aangesloten. Elk van deze voedingsbronnen maakt een hele reeks andere gecompliceerde arbeidsgangen moge lijk, die door elektronisch gestuurde, schrijf- en rekenmachines worden uitgevoerd. Door een vernuftige constructie controleert de machine zichzelf, doordat zij na elke pro cedure een proef op de som in de vorm van een vergelijking maakt, die altijd de waarde nul tot resultaat moet hebben. Is een uitkomst fout, dan stopt de machine en geeft door een optisch of akoestisch signaal aan, dat er iets niet klopt. Op dat ogenblik moet de mens ingrijpen. Men behoeft zich echter niet af te vragen wie de fout gemaakt heeft, want niet de machine heeft zich vergist, maar weer alleen de mens, die haar met de te ver werken gegevens „gevoed" heeft. Deze gege vens worden namelijk op kaarten voorge- ponsd en bij dit werk kan gemakkelijk een fout gemaakt worden, die echter door de ma chine onmiddellijk ontdekt wordt. De legendarische typiste zal echter nog lang niet door de elektronische secretaresse De' wereldberoemde Berliner Philharmoni- ker hebben weer een eigen home. Met een fees telijke plechtigheid en een feestconcert onder leiding van Herbert von Karajan werd de mo derne nieuwbouw ingewijd, die middelpunt van een nieuw coltuurcentrum in het vrije deel van de oude Duitse hoofdstad moet wor den. Door haar ligging in de onmiddellijke nabijheid van de Muur, die Berlijners van Berlijners scheidt, is de Philharmonie 'n te ken van vrijheidslie-ende gezindheid en van de verbondenheid met de mensen aan gindse zijde van de Brandenburger Poort, maar voor al echter een symbool van vrije kunstbeoefe ning, zoals deze in een thans tachtigjarige tra ditie voor de Berliner Philharmoniker ken merkend was. Het Berlijns Filharmonisch Orkest ont stond uit een rebellie: leden van de „Bil- sesche Kapelle" waren zeer ontstemd over hun leider en maakten zich zelfstandig. Dat Benjamin Bilse uitzonderlijke capaciteiten had werd door niemand ontkend, maar zijn al te strenge optreden konden zijn overigens zeer slecht beaalde musici niet billijken. Het kwam tot openlijke vijandelijkheden en tenslot te namen 54 orkestleden ontslag. Maar het zo ontstane „Vroegere Bilsesche Orkest" gaf weliswaar met succes concerten in naburige steden. Maar waar moest het in Berlijn zelf worden afgelost. Ten eerste door de hoge prijs van de volautomatische schrijf-, boekhoud en factureermachines en verder vooral omdat er nog geen perfecte robot kon worden uitge vonden, die de verjaardagsbloem voor de vrouw van de directeur koopt of een kopje kof fie voor de afdelingschef inschenkt. Advertentie spelen? Toen kwam als redder in de nood Hermann Wolff, eigenaar van Berlijns meest bekende concert-impresariaat tussenbeide. Met zijn speurzin, die zo typisch voor hem was, had hij reeds spoedig de kansen ont dekt, die er voor het jonge orkest in de toe komst lagen weggelegd. Door zijn tussen komst werd men het eens met de eigenaars van deSkating Rink, een rolschaatsbaan, waarin al sinds enige tijd concerten en ope ra's werden gegeven. Op 17 oktober 1882 vond het eerste concert plaats: Het „Berlijns Fil harmonisch Orkest" was geboren en de vroe gere sporthal met zijn waarlijk fenomenale akoestiek werd voor meer dan een halve eeuw het middelpunt van het muziekleven in de oude Duitse hoofdstad. Maar het jonge orkest met de veeleisende naam moest eerst zijn sporen verdienen. In de eerste jaren traden Berlijnse compo nisten als dirigent op; uit Wenen kwam Brahms, om de Berlijners in hoogst eigen per soon zijn derde symfonie te presenteren. En ondanks dat werden er beangstigende ver liezen geleden. Toen gelukte het Hermann Wolff, nu alleenheerser van de Philharmonie, Hans von Bülow voor de abonnementsconcer ten te engageren. Met hem begon de toe komst. Onder leiding van deze geniale or- kestpaedagoog en waarschijnlijk beroemdste dirigent van zijn tijd hadden de Philharmo niker spoedig geen concurrentie meer tevre- zen. Toen hij in 1893 de directie moest be ëindigen - hij kwam kort daarop te overlijden - stonden alle beroemde dirigenten van die dagen op het podium van de Philharmonie: Tshaikowsky, Grieg, Brahms, Weingartner, Fe lix Mottl en Richard Strauss - om slechts de bekendsten te noemen. Pas in 1895 werd een waardig opvolger ge vonden. Bülow had van de Berliner Phil harmoniker het beste orkest van Duitsland gemaakt. Arthur Nikisch leidde ze tot wereld roem. Tijdens lange tournees van Moskou tot Oslo, van Parijs tot Lissabon vierden zij overweldigende triomfen. Gedurende 26 jaar was Nikisch de „chef". Toen hij in 1922 stierf, stond in het te zijner nagedachtenis ge geven concert een pas 36-jarige voor de les senaar - hij heette Wilhelm Furtwangler. Furtwangler en de Berliner Philharmoni ker, deze grandioze eenheid, werden tot een toonbeeld van Duitse muziekbeoefening tus sen de beide wereldoorlogen. In 1944 werd de oude Philharmonie verwoest, maar de Philharmoniker bleven spelen, tot enkele da gen voor het einde van de oorlog. En reeds op 26 mei 1945 temidden van angst en nood, gaven zij de mensen, die alles verloren hadden, weer een geloof aan de toekomst. De jonge Sergiu Celibidache leidde ze in de eerste na-oorlogse jaren, tot Furtwangler, vanaf 1947 als gast en in 1950 officieel dé leiding weer op zich kon nemen. Zijn opvolger werd in 1955 Herbert von Karajan. Dat hij thans het ultramoderne nieuwe geouw met Beethovens Negende opende, toont, dat deze uiterst gevoelige zich op de toekomst ba serende musicus een glorieuze traditie als uit gangspunt neemt.

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 3