A.R.-lijsttrekker houden elkaar Roolvink: wij voor de gek „Wilhelm ina" geeft winterconcert NIEUWS UIT DE RAAD WINTERJAS MEULENBELT KINDERMOND VEEL VERZET De Sint vat geen kou heeft hij ons verzekerd in tweed - bouclé en velours voor Vader en Zoon BURGERLIJKE STAND Openbare orde verstoord door (bepaalde) bromfiets rijders PREDIKBEURTEN JULIANASCHOOL WORDT UITGEBREID ONTTREKKING WEGEN OPENBAAR VERKEER Aanleg trottoirs Holterweg Afscheidsgeschenk 7 Commissaris der Koningin Bestuur Maatschappelijke Zorg AGENDA Zondagdiens t dierenartsen Rijssen-W ierden BOUW HERVORMD BEJAARDENCENTRUM VEEMARKT RIJSSEN Vrijdag 29 november 1963 41e jaargang no. 47 De abonnementsprijs voor dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal voor postabonnees fl.65 per kwartaal Administratie en Redactie Enterstraat 10 Rijssen - Telefoon 2303 (05480) Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 uur Advertenties 12 cent per mm Bij contract korting MM VOOR Onder behoorlüke belangstelling hield de Rtfs- sense Kiesvereniging „Nederland en Oran je" (A.R. partij) in de kantine van de NV Heka een vergadering, waarin als spreker op trad de voormalige staatssecretaris en A.R.- Hjsttrekkcr bij de laatste verkiezingen de heer B. Roolvink. Naast plaatselijke belangstellenden bevon den zich in de zaal ook een aantal geïnte resseerden uit omringende gemeenten. Na opening met bijbellezing en gebed door de voorzitter van de kiesvereniging de heer H. N. Hollander werden een aantal mede delingen gedaan, over de gevoerde propagan- de actie en voorts deelde de voorzitter mede, dat op 7 februari in Rijssen zal spreken mr. v.d. Sluis en op 13 maart prof. Diepenhorst. De grote belangstelling naar hetgeen de heer Roolvink r.aar voren bracht betrof voor al zijn oordeel over de huidige ontwikkeling ten aanzien van het lonen- en prijzenvraag- stuk. Dat bleek duidelijk uit de discussies na zijn betoog, waarin de vragen over de prijs stijging en de verontrusting daarover de hoofd zaak vormden. De heer Roolvink kenmerkte zich als een boei end spreker, boeiend omdat hij geen hoog dravend betoog hield, maar de vraagstukken, die hij aansneed in bevattelijke taal, vaak duidelijk gemaakt met aansprekende voor beelden naar voren bracht. Wat ons bijzonder is opgevallen is de oprecht heid en openhartigheid waarmee hij zijn oordeel over verschillende ontwikkelingen en vraagstukken durfde uit te spreken. De grote Anti Rev. voorman durfde de din gen bij de de naam te noemen en als hij b.v. geen hoge verwachtingen had, althans voor de voordelen van de werknemers met betrek king tot de op handen zijnde loons-verhoging, durfde hij dat zonder meer te zeggen. De heer Roolvink, deed een aantal veel zeggende uitspraken, die hem stempelden tot èeu respectabel politicus. De grote kunst in het leven aldus de heer Roolvink, is dankbaar te zijn. Wij hebben jaren gekend van ontstellend grote werkloosheid, hetgeen niet minder dan een ramp voor ons volk is geweest. Van daag aldus spr. kennen wij de zegen van de aanwezigheid van volop werkgelegenheid. In dit verband is het veelzeggend dat zelfs in kringen van de vakbeweging maatregelen tot ontspanning van de arbeidsmarkt worden gestimuleerd. Wij begaan de fout zo was spr. van mening, dat wij de meest waardevolle din gen volkomen gewoon gaan vinden. Dat is ook het geval met betrekking tot de huidige werk gelegenheid. Deze tijd is de tijd van de eenzijdigheid aldus de heer Roolvink. Alle vraagstukken kunnen van verschil lende zijden worden benaderd. Vaak wordt de fout gemaakt, dat een bepaalde groep de vraagstukken van één zijde belicht, dan ont staan er misverstanden zo was spr.'s con clusie. Spr. erkende dat er o.a. in de landbouw een aantal moeilijkheden bestaat. Er bestaat echt wel een landbouwprobleem. Dat heeft een aantal boeren er toe gebracht de Boerenpar tij in het leven te roepen en deze partij slaag de er zelfs in 3 zetels in de 2e Kamer te be machtigen. Spr. haastte zich te zeggen, dat voor dit resultaat het Landbouwschap een uit stekende propaganda heeft gemaakt. Voor de boeren die hun heffingen niet be talen heb ik geen goed woord over, aldus spr., omdat het landbouwschap een wettige instel ling is. Maar evenmin had spr. een goed woord over voor de gebeurtenissen in Hol- landscheveld, waarbij enkele boeren uit hun hofsteden werden gezet. Deze onverantwoor delijke maatregel was de best denkbare pro paganda van het landbouwschap voor de boe renpartij meende spr. De eenzijdigheid van de boerenpartij blijkt al duidelijk uit de naam van de partij. Men komt alleen maar voor de belangen op van de eigen groep. Talma heeft gezegd aldus de heer Roolvink: Voor het volk, om Christus wil Christelijke politiek moet niet een. bepaalde groep, maar het gehele volk omvatten. De heer Roolvink beweerde niet, dat er geen boerenvraagstuk zou zijn, wij moeten uit alle dingen lering trekken, dat eist de gerechtigheid in onze samenleving. Sprekende over het loon en prijsbeleid, stelde de heer Roolvink: Wij zijn nog lang niet aan het einde. Het overleg in de verschil lende bedrijfstakken moet nog beginnen. Een loonsverhoging van 10 pet kan eenvou dig niet buiten de prijzen blijven stelde de heer Roolvink, onomwonden vast. Er is veel gesproken over de verdeling van de „welvaartskoek". Maar aldus de heer Rool vink, je kunt nooit meer verdelen, dan je be zit. Met deze loonsverhoging is het zo, „dat wij elkaar voor de gek houden". Er wordt in bepaalde kringen gezegd, dat de lonen in Ne derland moeten worden opgetrokken tot het niveau van de andere EEG landen. Ook hier aldus spr. moeten wij niet eenzijdig zijn. Onze lonen liggen in Nederland inderdaad aanzienlijk lager dan in Duitsland, ook lager dan in België en Frankrijk en iets hoger dan in Italië. In Duitsland echter is 47,2 pet van de beroepsbevolking economisch actief, ter wijl dat percentage voor Nederland 37,2 pet is. Dat is heel wat anders en bij vergelij kingen moeten we denken aan andere facet ten als de rijkdom van de grondstoffen in een bepaald land, sociale voorzieningen enz. De vergelijking met Duitsland gaat dus zon der meer niet op. Spr. vroeg aandacht met betrekking tot de onrustbarende prijsstijgingen voor de stijging van de grondstofprijzen op de wereldmarkt. Deze stijging komt in het algemeen ten nutte aan de onderontwikkel de gebieden. Te betreuren vond de heer Roolvink dat rond de komende loonsverhoging bepaalde verwach tingen waren gewekt, waarbij het blijde voor uitzicht in een grote teleurstelling gaat om slaan. Na de rede van de heer Roolvink ont spon zich een levendige gedachtenwisseling, waarvan de onrust rond de prijsstijgingen de hoofdmoot vormde. Advertentie Mocht zijn bisschopsmantel hem niet voldoende bescherming bieden, zou hij zeker zo'n heerlijk warme dragen uit onze fantastische collectie. KEUZE UIT HONDERDEN U hoeft er niet warmpjes bij te zitten, om warm gekleed te gaan. MITS GEKLEED DOOR Op zaterdag 30 november a.s. (morgen) zal de muziekvereniging „Wilhelmina" oen winterconcert geven in de grote zaal van het Parkgebouw. Het programma vermeldt zowel nummers uit de klassieke als uit de populaire sector. Op bovenstaande foto ziet u „Wilhelmina" in haar huidige samenstelling. GEBOREN: Janna dv J W Voortman en J Stegeman, Molendijk 86c, 20 nov. Catharina Elisabeth dv J H Brinks en H. Ligtenberg, Haarstraat 70, 22 nov. ONDERTROUWD: Gerrit Jan Dekker 27 jaar, Hellendoorn Nij- verdal, Bergleidingweg 22 en Gerritdina van den Belt, 25 jaar, Hagweg 25, 19 nov. Jan Willem Oolbekkink 24 j Rijssen Holter- straatweg 80 en Derkje Johanna Tulier 23 j Enterstraat 68, 20 nov. Jan Hendrik Nieuwenhuis, 28 j Rijssen Banis- weg en Jenneken Beltman, 25 j Koningin neweg 13, 21 nov; Dirk Jannes Tuitert 20 j Holten H. J. Wan- sinkstraat 12 en Janna Strokap 20 j Rijssen Molendijk 35a, 21 nov; Johannes Fredrik Siegerink, 31 j Wierdense- straat 54 en Aleida Antonia Nijstad, 31 j Schoolstraat 12, 22 nov; Bernardus Willebrordus Maria Fronlroth, 22 j Den Helder, Buitenhaven 5 en Hermanna Christina Hendrika Kienhuis 19 j Rijssen, Spuitstraat 6, 25 nov. GETROUWD: Gerrit Borghuis 26 j en Willemina Laurina Bartel 26 jr Esstraat 107, 21 nov. Jan Dangremond 25 j en Hermina Ten Bol- scher 23 j Rijssen, Nassaustraat. 1, 22 nov. OVERLEDEN: Charles Eschweiier 47 jr, echtgenoot van M J Scipio Rijssen Boomkamp 1, 16 nov. te Al melo; Jan Stam 3'/2 maand oud zv E Stam en G Stam, Borkeld 12 15 nov te Almelo. In de raadsvergadering van 27 november 1961 besloot de raad de algemene politiever ordening aan te vullen met artikel 51c, waar bij verboden werd verklaard het op hinder lijke wijze voortdurend heen en weer rijden met rijwielen met ingeschakelde hulpmotor. In de praktijk is gebleken, dat ondanks de ze bepaling de openbare orde op bepaalde da gen nog ernstig wordt verstoord door de z.g.n. brozems. Het is voor de politie geen gemakkelijke taak om op grond van genoemde bepaling een zodanig goed sluitend proces-verbaal op te maken, dat met goed gevolg tot vervolging kan worden overgegaan. Aldus b en w in een nota aan de raad. Met de politie zijn wij van oordeel, dat het NED. HERV. GEMEENTE Grote kerk: 9.30 uur Ds. J. Vos (voorber. H.A.) 15.00 uur Ds. W. van Tuyl. VVesterkerk: 9.00 uur en 10.45 uur Ds. A. Kool (voorber. H.A.). 19.00 uur Dhr. B. J. van Milgen van Mastenbroek. Eisen: 10.00 uur ds. W. van Tuyl. GER. GEM. Noorderkerk 9.30 en 7 uur ds. Van Haaren; 3 uur Leesdienst. Geref. kerk Boomkamp: 9.30 uur en 15.00 uur Ds. Brinkman. GEREF. GEM. IN NEDERLAND. Eskerk: 9.30 uur en 19.00 uur ds. Aangeenbrug. 14.30 uur leesdienst. Oud Gcr. Gem. Bevervoorde: 9.30 uur en 19.00 uur Ds. Vosman. 14.30 uur leesdienst. OUD GER. GEM. IN NEDERLAND. Oranjekerk: 9.30 uur en 15.00 uur leesdienst. Ned. Protestantenbond: 10.45 uur Ds. M. Blom van Hengelo. WOENSDAG 4 DECEMBER. Westerkerk: 19.30 uur Ds. A. Kool. Bevervoorde: 19.30 uur Ds. Vosman. Eskerk: 19.30 uur Ds. Aangeenbrug. Oranjekerk: 19.30 uur leesdienst. wenselijk is, dat deze bepaling wordt gewij zigd en de woorden „op hinderlijke wijze" uit de verordening worden geschrapt. Het is thans zo, dat omwonenden in bepaalde stra ten overlast ondervinden van het steeds maar heen en weer rijden van bromfietsers zonder dat het rijden op zich hinderlijk is. Op grond van de verkeerswetgeving kan dan ook niet worden opgetreden, aldus b en w. Het betreft hier dus meer de openbare or de en blijkens de constante jurisprudentie mag op grond van artikel 168 der gemeente wet, de gemeenteraad verordenend optreden. Op grond van het bovenstaande stellen b en w voor in artikel 51c van de Algemene Politieverordening de woorden „op hinderlij ke wijze" te schrappen. De Julianaschool zal worden uitgebreid en verbouwd. In een vergadering gehouden op 24 oktober 1961 heeft de raad haar medewer king hiertoe verleend. De aanbesteding en gunning heeft inmid dels plaatsgevonden. Het totaal bedrag der aanneemsom bedraagt f 162.109.- B en w stellen de raad voor de hiertoe nood zakelijke wijziging van de gemeentebegro ting 1963 vast te stellen. In een vergadering van 26 juni 1962 besloot de raad aan het openbaar verkeer te onttrek ken een gedeelte van de Kattenhaarsweg tot een lengte van plm. 710 m. Thans is in voorbereiding een procedure tot onttrekking aan het openbaar verkeer van een verder gedeelte van deze weg, alsmede een gedeelte Brekelsweg en een gedeelte Die- penweg. Gedeputeerde staten verzoeken thans de om ringende, vervangende wegen bij raadsbe sluit te doen bestemmen tot openbare weg, daarna kan eventuele goekeuring van het raadsbesluit van 26 juni 1962 volgen. Het komt ons wenselijk voor bij deze be stemming tot openbare weg gelijktijdit de ver vangende wegen voor de tweede onttrekking aan het openbaar verkeer te betrekken, aldus b en w. B en w stellen de raad voor de bedoelde straten, n.l. gedeelten van de Hendrik Jan van Opstallstraat, de „nieuwe Kattenhaarsweg", de Wijnand Zeeuwstraat, de Steenakkersweg, de Teunis Lodderstraat, de Esstraat (nieuw tra cé) en de Zuiderstraat (nieuw gedeelte) te bestemmen tot openbare weg. Door de dienst van gemeentewerken zijn de kosten geraamd voor het aanleggen van trot toirs en groenstroken langs de Holterstraatweg en wel voor de percelen, plaatselijk gemerkt 18-20 tot en met 72 en lla-13 tot en met 81, gelegen tussen de Haarstraat en de Banisweg. De kosten zijn geraamd als volgt: werk zaamheden door derden ƒ56.000.- Kosten op slag 5.800.- Totaal 61.800.- B en w adviseren de raad het benodigde krediet beschikbaar te stellen door «vaststel ling van de 19e begrotingswijziging 1963 van de dienst gemeentewerken en van de 49e be grotingswijziging 1963 van de algemene dienst. De commissaris der koningin in onze pro vincie ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren, zal op 1 februari 1964 zijn ambt neerleggen. Teneinde aan het afscheid passen de aandacht te kunnen besteden heeft zich een comité gevormd uit vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, de vakbeweging, de Cul turele Raad en de gemeentebesturen van Over ijssel. De laatste groep is vertegenwoordigd door de voorzitter van de afdeling Overijssel van de Vereniging van Nederlandse gemeenten en door de voorzitters van de burgemeesters kringen in deze provincie. Het plan, om bij het afscheid van de Com missaris der koningin, diens betekenis voor de provincie Overijssel te accentueren, sluit nauw aan bij het initiatief, dat door de Cultu rele Raad voor Overijssel is genomen tot instel; ling van een Cultuurfonds voor deze provin cie. Het doel van dit fonds is het dienen van de culturele ontwikkeling van de provincie, waar bij in het bijzonder de gedachte uitgaat naar het verwezenlijken van een zogenaamde beel denroute door geheel Overijssel. Het comité heeft de Culturele Raad bereid gevonden het Cultuurfonds om te zetten in een „de van der Schueren fonds". Het ligt thans in de verwachting van het comité dat overheid en bedrijfsleven in Over ijssel bij de afsluiting van de bestuursperio de van de heer de van der Schueren, deze nadrukkelijk willen markeren door als af scheidsgeschenk een belangrijke bijdrage te verlenen aan dit „de van der Schueren fonds". Hierdoor zal het mogelijk zijn reeds ter stond een aanvang te maken met de uitvoe ring van het „Beelden route plan" als een blijvend Overijssels monument, waaraan de naam van de scheidende commissaris der koningin verbonden zal zijn. Op deze wijze, zo meent meergenoemd co mité, zal het mogelijk zijn de commissaris der koningin bij diens afscheid een waardig geschenk aan te bieden, dat recht doet aan zijn grote verdiensten voor deze provincie en tevens van blijvende waarde zal zijn voor de Overijsselse bevolking. Voor het bereiken van het beoogde doel wordt een bijdrage van 0,10 per inwoner gevraagd. Mede gelet op het advies der culturele commissie, stellen b en w de raad voor de gevraagde bijdrage te verlenen. Volgens het opgemaakte rooster van aftre den van het bestuur van de gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg zijn per 1 januari 1964 aan de beurt van aftreden de heren I. F. J. Groothedde en J. Waanders. Beide leden stellen zich herkiesbaar. Ter vervulling van de vacatures doen b en w de raad onderstaande voordracht toeko men Vacature I. F. J .Groothedde. 1. I. F. J. Groothedde, Schoolstraat 22. 2. A. M. Geuzen dam, Lentfertsweg 35. Vacature J. Waanders. 1. J. Waanders Dok ter Stokkersstraat 7. 1. A. J. Tijhof, Spuit straat 5. Tante Jo kwam op visite Omdat Jantje jarig was, Janneman keek vol verwachting Naar haar goed gevulde tas. Netjes gaf hij haar een handje, Zelfs een kusje kon er af, Gretig greep hij naar het pakje Dat zijn tante aan hem gaf. Dank je wel hoor, lieve tante, Kijk eens moeder, o wat fijn, Kleine Jan was in de wolken Met de mooie, grote trein. Jan gaf Tante nog een pakkerd, Noemde haar een lieve schat, Was zo blij met het cadeautje Dat hij nu gekregen had. Zo zo, sprak zijn tante lachend, Zo, het staat je dus wel aan, Tante U bent 't allerliefste, Zei het ventje heel spontaan. Wat zal vader straks staan kijken, Dat verwacht hij niet, o nee, Gist'ren zei hij nog, je tante Brengt vast weer een prulding mee. J. ROZENDOM, RIJSSEN. 29 november Lezing Kynol. club R.E.O. door de heer van Asselt over „Herders" 8 uur Café Struik. 30 november Uitvoering muziekveren. „Wil helmina" 8 uur Parkgebouw. 30 november Onderlinge wedstrijden H.D.G Riessen terrein Brekeldlaan. 6 en 7 december Tentoonstelling E.R.K.V. 7 december Receptie 25-jarig bestaan Hengel- vereniging „Ons Vermaak" 3-5 uur Hotel Gijsbers. 10 december Ontspanningsavond Volksonder wijs 8 uur Parkgebouw. 13 december Feestavond H.D.C. Riessen half acht Café Spekhorst. 13 december Amateurfotografenvereniging Al- dolem, Bondsfotocollectie (minicamera's) met geluidsband Neutrale kleuterschool. 13 december Feestavond Hengelvereniging „Ons Vermaak" 8 uur Parkgebouw. 13 en 14 december Vogeltentoonsteiiinfe V.V. „Zanglust" Café Bakker. 20 december Kerstavond Ned. Ver. Huisvrou wen, verzorgd door mej. N. Beuschop uit Arnhem, 8 uur Parkgebouw. 26 december Kerstconcert „Rijssens Mannen koor", 17 uur Parkgebouw. 6 januari 1964 Volksuniversiteit, Marionetten theater van Bert Brugman, operette „Die Fledermaus", 8 uur Parkgebouw. 17 en 18 jan. 1964 Tentoonstelling „Lucht- vermaak" Café Bakker. 17 januari Vergadering A.R.P., spreker Mr. Van de Sluis. 17 januari Amateurfotografenvereniging Aldo- lem, Bondsdiacollectie met geluidsband Neutrale kleuterschool. 20 en 21 jan. 1964 Gymnastiekuitvoering VEK Parkgebouw. 7 februari Propaganda-avond dierenbescher ming met Lode van Gent. Jeruël. 11 februari Ned. Ver. Huisvrouwen, lezing door acteur Dick Top over „Uit de keuken van het toneel" 8 uur Parkgebouw. 21 februari Volksuniversiteit lezing met dia's van Hugo F. Volkers over „Sicilië, land van zon en zwavel" Jeruël 8 uur. 6 maart Amateurfotografenvereniging Aldolem Bondsfotocollectie met geluidsband Neu trale kleuterschool. 13 maart Vergadering A.R.P., spreker prof. I. A. Diepenhorst, lid le Kamer der Staten- Generaal. 27 maart Volksuniversiteit, voordracht Drs. W. Zonneveld over „Snel leren en goed onthouden" 8 uur Jeruël. 17 april Amateurfotografenvereniging Aldo lem, Bondsfotocollectie. Neutrale kleuter school. Opgaven voor deze rubriek kunnen geschie den op het gemeentehuis, afdeling Algemene Zaken, kamer 7 boven. De dienst wordt zondag a.s. waargenomen door dierenarts J. P. van Nouhuys, Rijssen tel. 2487. De bouw van het Hervormd Bejaardencen trum te Rijssen is opgedragen aan de N.V. aannemingsmaatschappij E. Odink te Eiber gen. Dit grootse project wordt gebouwd on der architectuur van de Rijssense architect H. Jorissen. De bouwkosten bedragen 1.604.105 Aangevoerd: Runderen 44, Varkens 1120 Totaal 1164. Prijzen: vette koeien van ƒ3,- tot ƒ3,25 per kg. slachtgewicht. melk- en kalfkoeien van 850,- tot 1.000,- per stuk, pinken van 450,- tot 650 per stuk, graskalveren van 250,- tot 375,- per stuk, 11 drachtige zeugen van 425,- tot 525,- per stuk. 1109 biggen van 75,- tot 90,- per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel vrij vlot prijzen goed. Zeugen: Handel traag, prijzen hoger genoteerd. Biggen: Handel zeer vlot, prijzen hoog.

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 1