Nieuws uit Overijssel F1L M NIE U W S jpompvers Toeristische seizoen 1963 in Overijssel BALLON L iNDDE TE RIJSSEh Bronchiletten NA' .S. voorlichtings avond te Enter Huidverzorging RU ROL. Vrijdag 1 november 1963 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 Koe ging naar Hardenberg Voordracht hoofd VOORRANGSKRUISING Grond voor bejaardentehuis in eripachr ID Circus World met Franz Althoff Competi tieschaa kwedstrij d ging niet door BAZAAR Woensdag de film: De nacht van de kouwe neuzen Overijsselse Heuvelrug zacht-zuiver-gezond Puistjes drogen in met Purolpoeder T Vrijdag en zaterdag de film: De vergeten medeminnaar Éilll Ledenvergadering Pluimvee- en Konijnen fokkersvereniging Adviescommissie vordering woonruimte L MIDWINTERHOORNBLAZEN. Op 20 novem ber (le dag van de advent) zullen de bewo ners van N.O. Twente weer beginnen te bla zen op de midwinterhoorn. Dit traditionele ge bruik eindigt op 6 januari (Driekoningen) en wordt tussen deze beide data beoefend bij windstil en vriezend weer. De plaatsen waar op deze midwinterhoorns wordt geblazen, zijn: Denekamp, Losser, Oldenzaal, Ootmarsum, Tubbergen, Weerselo en in de omgeving van Almelo, Borne en Hengelo. Een midwinter hoorn bestaat uit twee gekuipte tegen elkaar passende stukken hout, die met een stevige houten pand aan elkaar zijn bevestigd. De hoorn is ongeveer 1 meter lang en op 3/i van de lengte bevindt zich een lichte ronding. Verder heeft de hoorn een schuin, afgesneden mond stuk, waarvoor men graag 1-jarige vlierloten gebruikt. Inlichtingen: Provinciale VVV in Overijssel Zwolle tel. 05200-16267. AARDEWERK ENSCHEDE Na in het museum Boymans voor het eerst te zijn ten toongesteld wordt vanaf 15 november t.e.m. 15 december een collectie van' 244 stukken aardewerk afkomstig uit de periode tussen de 11e en de 16e eeuw in het Rijksmuseum Twenthe geëxposeerd. Dit is de eerste ten toonstelling van deze aard, die in ons land te zien is. De titel van deze expositie luidt: „In kannen en kruiken". Al het aardewerk is uit Nederland afkomstig en veel er van is gebakken in een oude Limburgse pottebakke- rij. Inlichtingen: Rijksmuseum Twenthe - En schede - tel. 05420-5672. EXPOSITIE DEVENTER De Deventer kunstenares Ada Bunschoten-Reitsma expo seert schilderijen en tekeningen in de Mun- tentorenvan 9 tot en met 17 november. Op deze dagen zal in hetzelfde gebouw cera miek te zien zijn van de heer Schrameier. Inlichtingen: VVV Deventer tel. 06700-16200 BALLET ENSCHEDE Het Slowakisches National Ballett gaat in de Twentse Schouw burg te Enschede optreden en wel op 3 no vember. De uitvoering wordt gegeven onder de titel „Internationaal muziek- en dansfes- tival" en de folklore krijgt een belangrijk aandeel in het programma. De groep bestaat uit het National ballett van Bratislava, 2 so listen van de nationale opera van Bratislava (Jan Hadraba en Luba Barikova) en het Far- kas-orkest. Dit laatste is een 30 man sterk or kest, waarvan de leden tot een en dezelfde fa milie behoren. Inlichtingen: Twentse Schouw burg - Enschede, tel. 05420-6666. SCHAATSEN DEVENTER Op de mid dag en de avond van de zesde november worden op de Deventer kunstijsbaan lange- baanwedstrijden gehouden tussen de schaats ploegen van Nederland en Duitsland. Verder wordt een hockeywedstrijd gespeeld tussen De venter en Den Haag en is er een demonstra tie ijsdansen van Walter Toredo en Manja Bouman in het programma opgenomen. De op brengst van dit evenement is bestemd voor de actie Dousadj. Inlichtingen: VVV De venter - tel. 06700-16200. BEELDENROUTE Op het kasteel het Nijenhuis bij Heino is, het ere- en werkcomi té voor de beeldenroüte van Overijssel geïn stalleerd. Dit initiatief beoogt langs een bepaalde route door de provincie een aantal beeld houwwerken zowel van internationale als na tionale allure te plaatsen, die volmaakt zul len samenspelen met het landschaps- en ste denschoon. Reeds aanwezige beelden worden in de route opgenomen. Het initiatief gaat uit van de Culturele Raad voor Overijssel die het oorspronkelijke idee overnam van dr. Han- nema. Inlichtingen: Culturele Raad voor Over ijssel, Stationsweg 5 - Zwolle - tel. 50200-12863. SCHILDERIJEN HENGELO In de Hen gelose Kunstzaal is tot 18 november een col lectie schilderijen van Chris van Voorst te zien. Chris van Voorst is een schilder, die figuratief werkt. Hij wil heldere taal leren spreken, wat voor hem de enige manier is zich te weer te stellen tegen huidige „mis standen". Hij verwijt de mensheid lauwheid in velerlei opzichten. Hij heeft geëxposeerd De heer W. A. Geerligs, K. 42 a te Har denberg is de gelukkige winnaar geworden van de koe (de 2e prijs van de Grotemarktver- loting). Woensdagmoi'gen heeft hij zich ge meld bij het kantoor van de plaatselijke VVV De heer Geerligs had via de Giro 2 loten besteld. Daar hij tevens de kosten van de trek kingslij st had gestort, was hij door de service van de VVV dinsdagmorgen om 9 uur reeds op de hoogte. Een snipperdag zat er toen na tuurlijk wel aan om de prijs op te halen. Door het ontslag van de heer J. B. Boers- broek, als hoofd van de o.l. school te Rijs- sen ontstond een vacature aan deze school. Er is nu in overleg met de Inspectie van het Lager Onderwijs een voordracht opge steld uit de sollicitanten, die zich voor deze betrekking hebben aangemeld. De voordracht luidt: 1. J. Kooi, Beilen. 2. G. Huls, Hoogvliet, 3. G. Nijdam, Brummen. Nu het kruispunt Blinde Banisweg-Esstraat Tabaksgaarden verbeterd is stelt het college de raad voor aldaar een voorrangskruispunt aan te brengen. Dit zal, wanneer althans de hren raadsleden hieraan hun fiat geven, op dat gedeelte van de Esstraat zijn waar het ver keer uit de Blinde Banisweg en Tabaksgaar den komt. Zij is er vanuit gegaan, dat de Esstraat als verbindingsweg van het plan Zuid fungeert Ingevolge het verzoek van de Nederlandse hervormde Stichting voor Ouden van Dagen stelt het college de raadvoor haai een aantal percelen in plan Zuid, gelvgen tussen de School straat en de Karei Doorman in erfpacht te geven. Dit terrein is groot 12.920 m2. De kost prijs is 13.80 per m2 Het college stelt vooi hqt terrein voor een termijn van 75 achter eenvolgende jaren in erfpacht te geven. in Nederland en in Tsjecho-Slowakije en de V.S. Inlichtingen: Mevr. Douwes-Dekker - Sijp- kens, Ennekerdijk 9 Borne tel. 05409-619. LINO'S ENSCHEDE De graficus Harry Disberg (44) exposeert een 40-tal lino's in de hal van het stadhuis van Enschede van 12 t.e.m. 22 november. Het werk van deze kunstenaar is figuratief maar de laatste tijd begint hij hoe langer hoe meer naar het abstracte over te hellen. Inlichtingen: A.K.I.-Enschede, tel. 05420-4394. HERDENKING DEVENTER Wat is er gebeurd in de jaren 1813-1963? Op deze vraag geeft de expositie „Herdenking" een antwoord, die van 23 november t.m. 1 december in de Muntentoren wordt gehouden. Herinneringen aan de laatste stadhouder, de Bataafse Repu bliek, het Koninkruik Holland, de Franse inlij ving en de Bevrijding hebben op deze expositie in velerlei vorm gestalte gekregen. De ten toonstelling is een initiatief van de plaatselijke oranjevereniging. Inlichtingen: VVV Deven ter tel. 06700-16200. FOLKLORE ENSCHEDE Het Tsjechisch Folkloristisch Ensemble „Broln" treedt op 27 november in Enschede op (Twentse Schouw burg) en op 29 november in Deventer (De venter Schouwburg). Ensemble „Broln" is 'n volksdansgroep die dansen, liederen en mu ziek uitvoert van Tsjecho-Slowakije. De groep bestaat uit 12 dansers en danseressen, 1 zan ger en 2 zangeressen en een orkest van 17 man. O.m. worden uitgevoerd ritmische dan sen, 'n Czardas uit Midden Tsjecho-Slowakije en dansen en liederen uit Bohemen en Mo- ravië. Het ensemble dat in eigen land grote populariteit geniet wegens zijn veelvuldig op treden voor de radio, heeft op folkloristische festivals in Polen, Duitsland en Engeland vele prijzen gewonnen. Inlichtingen: VVV Deven ter tel. 06700-16200. JUBILEUM ZWOLLE De Zwolsche Ath- letische Club (Z.A.C.) bestaat dit jaar 70 jaar. Deze vereniging waarvan de leden allerlei sporten beoefenen, kreeg als voetbalclub gro te naam door het meespelen van Bep Bak- huys. Er zijn allerlei feestelijkheden op 9, 10 en 11 november Inlichtingen: Provinciale VVV in Overijssel - Zwolle - tel. 05200-16267. hart tegen bard- tal i-att kndem btbbm extra zvrg nodig De bekende Amerikaanse filmproducent Samuel Bronston, die sedert enkele ja ren werkt op 'n groot studie complex te Madrid, heeft het Duitse circus Franz Althoff gecontracteerd voor zijn nieuw ste film „Circus World", waarvoor de opnamen voor het merendeel in Span je zullen worden gemaakt. Het circus zal per trein naar Barcelona worden overgebracht. „Circus World" zal worden geregis seerd door Henry Hathaway en de Ame rikaanse filmacteur John Wayne zal een van de hoofdrollen vertolken. Samuel Bronston heeft de laatste ja ren naam gemaakt met films als „El Cid" en „55 Dagen in Peking". Vanwege de hardnekkige mist vond de schaakwedstrijd (de eerste wedstrijd van de competitie) geen doorgang. In plaats daar van speelden de leden van de Rijssense schaak club nu onderlinge wedstrijden. De uitslagen hiervan luiden: H. Waanders C. J. G. Keulemans 1-0. J. ter Harmsel G. J Koedijk 1-0. F. A. Krommendijk H. J. Fidder 1-0. K. Munneke J. Kieven 1-0. M. H. Baltus W. ter Harmsel 0-1. S. Wierda J. Leferink 0-1. A. Pouw J. Ligtenberg Va - !/a. De voetbalvereniging „Rijssen Vooruit" houdt eind dezer week een bazaar in café J. Struik, Enterstraat ter versteviging van haar kas. Advertentie Door de Ned. Ver. v. Suikerzieken zal in de Vergaderzaal v.d. voormalige r.k. Jongens school aan de Dorpsstraat te Enter op vrijdag avond 8 nov. een voorlichtingsavond gehou den worden. Dr. W. Waanders, internist te Almelo, zal een lezing over suikerziekte houden. Verder zullen er kleurendia's over de Ned. Antillen worden vertoond. Aanvang 7.30 uur. De film toont ons in de eerste beelden hoe twee jonggezellen de liedjescomponist Roger en zijn hond Pongo, een flinke Dal- matiër genoeglijk samenleven, tot Pongo begint te vinden, dat het nu welletjes is en be slist, dat wat vrouwelijk schoon een andere richting aan hun eenzaam leven zou geven. Hij is sluw genoeg om dit aan zijn brave vriend kenbaar te maken en kiest hem een lie ve bruid, Anita, de mooie jonge eigenares van de schattige Perdita, ook een Dalmatiër, waar mede hijzelf Pongo graag een gelukkig echtelijk leven tegemoet zou gaan. Hij legt het zodanig aan, dat hij beide jon ge mensen bij elkaar brengt en met de hoog ste voldoening merkt, dat de eerste blik die Roger en Anita wisselen er een van een plot seling ontbrande liefde is, net zoals degene die Perdita en hijzelf elkaar toewerpen. En al spoedig zien wij twee gelukkige echtpa ren de toekomst ingaan, Roger en Anita, Pongo en Perdita. Alles gaat opperbest, en er schijnt geen einde aan dat dubbele geluk te zullen komen. Maar op zekere dag komt de schatrijke Cruella de Vil, een gewezen school vriendin van Anita, op de proppen die, be zeten door een razend verlangen naar egn bontmantel van Dalmatiërsvel, heel graag het hondenpaar en zijn te verwachten kroost in haar bezit zou krijgen. Roger en Anita wij zen haar kort en bondig af. Cruela gaat teleur gesteld heen, maar wanneer Pongo en Per dita na enige tijd vijftien kindertjes hebben, komt zij weer opduiken en doet opnieuw haar voorstel, doch wordt andermaal afgewezen. Zij koopt dan de diensten van Jasper en Horeca, twee boze gangsters, die opdracht krijgen zich van de vijftien jonge Dalmatiërs meester te maken en ze in haar bouwvallig kasteel op te sluiten, waar reeds vier en tach tig andere vroeger geroofde hondjes van het zelfde ras, huizen. Alles bijeen zijn er dus negen en negentig jonge dieren in haar bezit, die niet kunnen ver moeden welk een vreselijk lot hen te wach ten staat, wanneer zij naar Cruela's oordeel groot genoeg zullen zijn om het vel afge stroopt te worden, teneinde in de vorm van Mocht men hebben gemeend, dat de slech te weersgesteldheden van 1963 een ongunsti ge invloed zouden hebben gehad op het toe ristisch bezoek in het hoofdseizoen aan Over ijssel, dan blijkt deze mening door de door ons onder de VVV's gehouden enquête wel te zijn achterhaald - aldus de Provincial^ VVV in Overijssel. In haar totaliteit kan men zelfs van een beter bezoek dan in 1962 spreken met bo vendien een dagbezoek dat goede vooruit gang toonde en een groepsbezoek dat even eens goed was maar in mindere mate dan het dagbezoek. Het ontbreken van „opvangcen tra" in vele plaatsen in ons gewest laat zich op dit punt geducht gelden. Het buitenlands bezoek steeg over het algemeen, doch niet in ruime mate. De verslagen van de VVV's over het be zoek aan hun gemeente stemmen ons tevre den en wij verwachten dat 1964, gezien de voortduring van het welvaartspeil van on ze bevolking en de vijfdaagse werkweek, nog een beter beeld dan 1963 zal geven. Wij hopen alleen dat de weergoden aan onze verwach ting hun medewerking zullen geven. De heuvelrug had eveneens een beter sei zoen. Het dagbezoek was druk tot zeer druk, het groepsbezoek (behalve in Rijssen) zeer druk. Dit zal o.m. te danken zijn aan de ope ning van de nieuwe toeristenweg over de Holterberg. Het buitenlands bezoek daalde enigszins. Hellendoorn-Nijverdal zag in het hoofdzei- zoen haar logiesinrichting bezet. In voorsei zoen 50 tot 75 pet (het laatste getal sloeg op de hotels en jeugdherberg), in het naseizoen 25 pet (kampeercentra) 50 pet (pensions, zo merhuisjes, jeugdherberg) en 75 pet (hotels). Het dagbezoek was druk, het groepsbezoek zeer druk. Vooral de nieuwe autoweg over de Holterberg trok veel belangstelling. Het bezoek was beter dan in 1962. De algemene indruk is dan ook bevredigend. In Holten waren in het hoofdseizoen even eens alle logiesinrichtingen bezet. Voorsei zoen 25 (kampeercentra) tot 50 pet. In het naseizoen waren de betere hotels bezet, de eenvoudiger hotels voor 75 pet. de pensions voor 50 pet de zomerhuisjes vol (tot en met medio sept.) en de kampeercentra voor 25 pet. Zeer druk dag- en groepsbezoek. In het algemeen meer bezoek dan vorig jaar. Men is dan ook tevreden hoewel het buitenlands bezoek iets minder was. RIJSSEN vindt de algemene indruk van het seizoen niet bevredigend. Dit zal ongetwijfeld slaan op het bezoek in voor- en naseizoen. In het hoofdseizoen waren de betere hotels, pen sions en zomerhuisjes vol, de eenvoudiger ho tels 75 pet. De zomerhuisjes waren zowel in het voor- als naseizoen voor 57 pet bezet, de betere hotels resp. 50 en 75 pet, de een voudiger hotels en de pensions in beide sei zoenen 25 pet. In tegenstelling met een druk dagbezoek, een middelmatig groepsbezoek. Men verwacht echter in de toekomst een groter bezoek. Advertentie Gebrek aan de nodige termiek n as zaterdag oorzaak dat een bal lon ran een Duitse sportvereniging uit Dortmund 'n (nood-) landing moest maken op een weiland aan de Molendijk Om le wedstrijd, waaraan de drie inzittenden deel namen met iroegth- dig te moeten beëin digen. werd één van hen „gelost' /VI el nog twee passagiers over was de ballon spoedig weer uit het gezicht verdwenen. De on fortuinlijke ballon vaar der volgde de bal lon verder met de tul o. een bontmantel haar lelijk lijf tegen de koude te beschutten. Intussen is er een vreselijk koude winter ingetreden. De verontruste ouders Pongo en Perdita doen een beroep op Scotland Yard om hun telgen op te sporen, maar Scotland Yard versaagt, niettegenstaande zijn wereld faam. Pongo roep alle in Londen verblijvende hon den op om hem te helpen. Door een uiterst la waaierig systeem, dat alleen honden kennen, verspreidt zich het nieuws van de ontvoering over het gehele land. Het komt de oude kolo nel, een om zijn legendarische speurzin ver maarde hond, ter ore. Hij geeft zijn medewer kers de Kapitein, een sluw en listig paard, en sergeant Tibbs, een nog listiger en dapper katje bevel de strijd met de beide gangsters aan te binden. En deze strijd is genadeloos. De negen en negentig jonge Dalmatiërs wor den uit het kasteel verlost en in weerwil van koude, ijs, storm en sneeuw, en van de achtervolging van Cruela en haar trawanten, komen zij tenslotte veilig en wel bij Roger en Anita terecht en worden zij liefderijk op genomen, tot grote vreugde van Pongo en Per dita. En daar Roger zojuist zijn eerste top-hit heeft kunnen verkopen en thans, over veel geld beschikt, koopt hij voor Anita en zichzelf en al zijn vierbenige vrienden een groot land huis. En wat zal hij daar nu gaan doen? Lied jes componeren, gelukkig zijn met zijn vrouw tjeen Dalmatiërs fokken. „De vergeten medeminnaar" is de geschie denis van een man, die door een voor hem uitermate belangrijk onverwacht gebeuren ge durende een bepaalde tijd zijn geheugen heeft verloren. Hij wordt - voorlopig onverklaar baar - zwervend en armoedig gekleed aange troffen, ingerekend en ter observatie in een kliniek voor rustzoekenden ondergebracht, waar hij naar eigen verkiezen en met goedvinden van de geneesheer-directeur de functie van tuinman op zich neemt. Aanvankelijk leeft hij daar als een gelukkig en kinderlijk mens, totdat zijn groeiende genegenheid voor de as sistente van de psychiater hem naar het ge heim van zijn verleden doet verlangen. Bij zijn eerste poging om de poort der herinnering te openen, wordt hij zich ervan bewust een doodsvijand te ezitten, die een zwarte baard draagt. Deze vijand schijnt hem soms te scha duwen, verschijnt in angstdromen en maakt hem wantrouwend en waakzaam tegelijk. Hij is zich er intussen niet van bewust, dat de politie, die simulatie nog steeds niet voor onmogelijk houdt, hem nauwkeurig blijft gade slaan. Maar er is nog iemand, die hem scha duwt, namelijk een vrij luxueus levende tuin architect, die na een publikatie in de krant in „de man zonder geheugen" zijn rivaal herkent, die hem om een gepleegd misdrijf kan aanbrengen. De tuinarchitect, die met de ex-geliefde van „de man zonder geheugen" leeft, ziet in wanhoop geen andere uitweg meer dan zich van zijn tegenstander te ont doen, vooral omdat hij op een bepaald ogen blik gelooft, dat de man zijn geheugen heeft teruggekregen en hem in een val tracht te lokken. De hoofdpersoon van de film is zich echter van dit dreigende gevaar niet bewust; hij toont alleen zijn angst voor de onbekende man met de baard. Als aan het slot van de film „de man zonder geheugen" begrijpt, dat hij zich heeft willen vereenzelvigen met zijn medeminnaar en dat zijn doodsangst voor de man met de zwarte baard slechts uit zijn geweten voortkomt, staat hem als her boren mens de weg open naar een nieuw le ven van geluk met een jonge vrouw, die hem begrijpt en in hem gelooft. Advertentie Hoestdrank in tabletvorm.95ct De Rijssense pluimvee en konijnenfokkers vereniging. „De Eendracht" hield haar maan delijkse ledenvergadering in het café Struik onder leiding van haar tijdelijke voorzitter de heer J. Tijhof. Voor deze vergadering bestond grote belangstelling. In de vacature ontstaan, wegens het vertrek naar Haarlem van de voorzitter de heer P. J. Holtkamp, werd als bestuurslid gekozen de heer E. J. Schuitert. Tot voorzitter werd, op voorstel van het bestuur benoemd de heer J. Tijhof. Voor de club tentoonstelling te Wier- den op 29 en 30 november werden naast de 75 gulden aan predikaat prijzen, voor elke diergroep 3 ereprijzen vastgesteld te winnen, met 3 aangewezen dieren. Op voorstel van enige konijnenfokkers zul len bij voldoende afname, koolrapen worden besteld. Voor een reis naar de tentoonstelling te Barneveld op zaterdag 9 november per auto bus bestond bij de leden wel animo. Besloten werd dat de dieren naar deze tentoonstelling gezamenlijk zullen worden verzonden per trein, alsook naar de tentoonstelling in Vriezenveen per vrachtauto. Ingevolge artikel 8 der Woonruimtewet 1947 dient elk jaar door de Rijssense raad een ad vies-commissie voor vordering van woon ruimte te worden benoemd. In de afgelopen periode zijn benoemd: G. van Weerd. A. J. Hodes. A. J Tijhof, H. Scheppink en A. Smit. Alle leden hebben zich wederom hierkies- baar gesteld.

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 3