BIJ VEERTIGSTE MARKTVERLOTING Th Verhaal van mensen, dieren, prijzen en trekkingslijsten Cijfers rondom de marktverloting LAATSTE KANS pompvers •A DE KOE WERD TRADl l IE (AF) B'g, Historie Paard Rammelen Verhalen sen VARKENS ALS PADDESTOELJAGF.RS TONEELU1TVOERING AFSCHEIDSAVOND INGEZONDEN Jeugddrumband „Irene" Vrijdag 18 oktober 1963 WEEKBLAD VOOB RIJSSEN Pagina 3 f^PBUlL tandpasta Traditionele koe maakt plaats voor modern verschijnsel W -t Stond in voorgaan de jaren de koe op de eerste plaats, thans hij de 40ste Markt- verlotmg is zij ver drongen door Dau- phtne, het autootje Hier ziet men haar stevig verankerd aan een stang op de vee markt. VAN ONZE GOEDE STAD RIJSSEN wordt wel eens gezegd dat zij ongeveertig dertig jaar bij de moderne beschaving ten achter loopt. Hu moristen zeggen dan, dat zelfs 't televisie-journaal in Rijssen een kwartier later wordt ontvangen dan elders. De feiten zijn er echter om dergelijke beweringen tegen te spreken. Want waar in Nederland vindt men een Vereniging tot Bevordering van het Marktwezen en Plaatselijke Belangen, die in een periode van onge veer vijftig jaar veertig marktverlotingen organiseert, ja, zelfs kan or ganiseren? In Rijssen lukt dat, in de eerste plaats misschien wel door het gevoel voor traditie, dat elke Twent eigen is, maar ook het zakelijke in zicht van de organisatoren heeft altijd een grote rol gespeeld. -- :i):, Want wat is voor een overwegend agra rische streek, zoals Twente was en eigenlijk, in een verborgen plekje van elk Twents hart nog wel is, aantrekkelijker dan een levende eerste prijs: EEN KOE? De koe is traditie geworden. Wanneer het tegen oktober loopt, is de kans groot dat bij een gesprek over de grote najaarsmarkt plotseling de opmer king word gelanceerd: „Ik dènke, da'k dit joar de koo mèr is winne Maar toch is de koe nu verleden tijd ge worden: de organisatoren wilden iets nieuws en vonden dat in een andere hoofdprijs: een auto. Het was een idee, dat wij door de Rijs- senaren zelf wel eens vaker hebben horen opperen: „Ze mossen nen auto hebn, den löp volle hadder dan zonnen koo". Welnu, het voorwerp dat aldus reeds lang als „kroon prins" in de gedachtenwereld leefde, is nu kroonprins af, hoewel de naam behouden bleef, Dauphine, het Franse woord voor kroonprins. De koe is nu naar het tweede plan ver drongen. Zij, wier naam eerst in vette kapi talen op de loten prijkte, staat er nu in ma gere lettertjes op, temidden van allerhande prijzen waar zij eerst op neerkeek. De koe is niet altijd de eerste prijs ge weest. In vroeger jaren, waar uit ons helaas geen bescheiden zijn bewaard gebleven, om dat in de oorlog alle archieven door de Duit sers in beslag zijn genomen bij de arrestatie van de heer H. Koedijk, bestond de eerste prijs ook vaak uit twee koeien, voor die tijd een vorstelijke prijs. voordat de trekkingslijsten klaar waren: de drukker moest eerst uit Zutfen komen fiet sen dan weer terug en aan de arbeid gaan, hetgeen nogal tijd vergde. Maar die Dijker hoeker wist dat niet, of was in ieder geval veel te blij om het zich te realiseren. Bo vendien hadden zijn vrienden hem goed opge stookt Dinsdags ochtends, „Jans van de Kroo- ne" lag net in bed na een drukke dag en avond, werd er tegen vijf uur aan de luiken gerammeld: „1st woar da'k de koo heb ewunn?" Jans kon het ons nu niet meer precies vertellen, maar hij meende te weten dat de Holtenaar nu niet bepaald een hartelijke ont vangst kreeg was echter met de keuze van het dier niet erg gelukkig geweest en de proef is nooit her haald. Nodig was dat ook niet. De koe(ien), pin ken, biggen en schapen die de hoofdprijzen uitmaakten, waren bekend genoeg. Boven dien verheugden velen zich al bij voorbaat op de sfeer, die op de trekkingsmiddag in Rijssen hing, een sfeer van zenuwachtig af wachten, sigarenrook en ,.slaasjes"lucht. „Jans van de Kroone" kan nog de fraaiste verha len vertellen over de tonelen, die zich na de trekking afspeelden. Veertig jaar marktverloting. Nee, méér dan veertig jaar ~)oor de Duitse inmenging is het niet meer precies vast te stellen, wanneer de eerste verloting werd gehouden, maar uit een zakboekje uit 1919, waarin de vierde ver loting wordt aangekondigd mogen wij wel concluderen dat het in 1616 was. Men hield de trekking toen nog in de Schildschool. Door de enorme belangstelling echter moest men verhuizen en vond in de nu afgebroken stal van hotel „De Kroon" een nieuw onderko men. Door de oorlog 1914-'18 gedwongen, werd de markt zelf enige tijd op het stationsplein gehouden, op de plaats waar nu Paalmans expeditiebedrijf is gevestigd, maar waar toen nog bomen stonden. Tot de tweede wereldoorlog gaat het dan steeds crescendo. Begonnen met 5.000 loten, wordt dit aantal gestadig uitgebreid tot 10.000 15.000, 20.000 en momenteel zelfs 25.000. Ook het bestuur wisselde: in 1919 was wijlen jhr F A Coenen voorzitter, gesecondeerd door de heren H. H. Kortebos, J. A. Koedijk, H. Tusveld, R. de Lange en Bos. De heer Lugtigheid volgde in 1937 jhr. Coe nen op. de heer H. Koedijk, wijlen de heer De Jong en na de 2de Wereldoorlog kwam de heer J. Th. Gijsbefs als administrateur. Ongetwijfeld hebben wij velen vergeten, al hun verdiensten ten spijt. hl 1949 was de eerste prijs ietwat ver legen Zij wilde niet o-p de foto zonder de derde prijs. Links staat veeleider Sander- maninmiddels overleden. Op de achter grond enige rasechte Rijssenaren. loting verbonden, zijn de ontelbare verhalen, sterke verhalen zo u wilt, over mensen die de eerste prijs, twee koeien wonnen. Zoiets was onmiddellijk aanleiding tot een groot feest. „De man trakteerde de hele wereld", her innerde dhr Koedijk zich, „maar toen hij na een paar dagen weer helder kon denken, kwam hij tot de ontdekking dat dk grap hem meer had gekost dan de prijs waard was.." Och, zo zijn er meer verhalen Dat van die kleine boer uit de Dijkerhoek bijvoorbeeld, die stellig geloofde dat hij de eerste prijs had gewonnen Na de trekking, op maandagmid dag, duurde het in die dagen nog tot donderdag Wat wij weten uit die voor-oorlogse periode weten wij o.a. van de heer J. Hodes, in Rijssen beter bekend als „Jan van Joochem". Hij was de man, die de prijzen kocht. Hij heeft nog enkele oude schriften weten te bewaren, schriften met namen van Rijssense midden standers. Er zijn veel namen bij, die wij nu in Rijssen niet meer vinden. Ook toen al pro beerde men wel eens een nieuw element in de verloting te brengen: éénmaal was de hoofdprijs een paard. De aankoopcommissie En zo verliep in 1949 de trekking. Ter- vijl heel vaag) op de achtergrond de heer Tijhof toekijkt, opent wijlen no taris L. Bernard de trommel. Opper wachtmeester D. de Witt kijkt, even als wijlen onze stadsomroeper de heer J. Nijland (Bootn Jan) gespannen toe. De heer J. G. Koedijk („Jans van de Kroo ne") is een van de weinige nog in leven zijn de Rijssenaren, die de marktverloting heeft zien groeien. En onverbrekelijk met de ver- Maar hoe vreemd het ook moge klinken: er waren mensen die, zelfs al wonnen zij een prijs, dood-kalm bleven. Zo was er een Rijs- senaar die een toom biggen had gewonnen, maar 's middags rustig naar zijn werk ging en de biggen door een stel kennissen naar zijn huis liet vervoeren Omdat dat huis niet bepaald als een biggenhouderij was ingericht, legden de vrienden de beeesten maar vast aan een boom in de tuin, achter het huis Toen de prijswinnaar 's avonds heel tevreden naar zijn nieuw verworven aanwinsten ging kijken, klon ken er echter heel wat krasse opmerkingen. De diertjes hadden de namiddag besteed om de fraai onderhouden tuin grondig om te wroeten En zo was sn is het verhaal van de Rijs sense marktverloting. Een verhaal van humor, tragiek, maar bovenal van mensen. Hard- meewerkende mensen, en feestvierende men sen. En laat ons de koe niet vergeten. Al is het dan op het tweede plan, zij is er nog steeds en zij heeft één groot voordeel bo ven de auto - als wij die onbekende Rijssenaar tenminste mogen geloven: een koe kun je melken r - A A 1 De Rijssense Marktverloting bevat 1 voor een statisticus een groot aantal in- - teres santé gegevens. In 1916 begonnen, 1 ging de reeks tot 1940 onafgebroken I voort. In de tweede wereldoorlog kon ei van enige activiteit geen sprake zijn maar in 1946 begon men weer met frisse moed. - Een typisch kenmerk van de verloting r is het feit dat door het hele land ver- I koop plaats vindt. En zelfs in Engeland, - p Duitsland en België zijn nog mensen die 7 de trekking op 28 oktober in spanning afwachten. Dit jaar gingen de loten bij- Z Z zonder snel weg: op 2 september begon 1 de verkoop, op 5 oktober waren slechts 1 bij de wederverkopers nog exemplaren - te koop. De Vereniging tot Bevordering I van het Marktwezen en Plaatselijk Be- lang was uitverkocht. I Z Velen zullen in spanning zitten. Maai Z waar de prijs ook valt: het is nog nooit 7 1 gebeurd dat de winnaar zei: Jk kan - I hem niet gebruiken." - I •IHHIIIIIINIHIIIIIIIUIHIIIIJIUIIIIIIIllllllllIinillinillllHUIIIIlllllllllllllllllllll De hoofdprijs in 1957. Achter de koe, v.l.n.r. de heren Th. Gijsbers, H. H. Mul ler, K. J. Eilander, G. Koedijk, G. Kap- pert, A. J. Hodes en H. G. Huiskes. De Griekse regering heeft al veel gedaan voor de eigen vluchtelingen en bijgedragen voor de tallozen van andere nationaliteiten zoals Russen, Armeniërs, Albaniërs, Roeme nen en zo maar voort. Maar Griekenland is zelf arm. Het worstelt met grote economi sche vraagstukken. Het gaat er om deze vluchtelingen op te heffen tot het niveau van de Grieken zelf. Zij moeten geïntegreerd worden. Dat is al met tienduizenden gebeurd, dank zij het werk van de Hoge Commissaris der Verenigde Na ties voor Vluchtelingen en de steun van vele regeringen en van de organisaties als de We reldraad van Kerken. Er zijn in Griekenland en in Turkije alles bijeen nog een driedui zend mensen voor wie gezorgd moet worden. Door de Hoge Commissaris is aan Neder land gevraagd bij te dragen tot het verwe zenlijken van de plannen die gereed liggen. Er is geld voor nodig. Men hoopt op drie miljoen gulden via een bliksem-actie op maan- Advertentie Truffels, eetbare paddestoelen, groeien in verschillende delen van Europa, maar wor den vooral gevonden in het Departement Dor- dogne in Frankrijk. De paddestoel groeit ech ter onder de grond en kan slechts gevonden worden door af te gaan op de muggen die op de geur af komen, maar gemakkelijker gaat het met speciaal afgerichte varkens. De inwoners van Dordogne hebben ook gepro beerd om hiervoor honden op te leiden, maar daar honden geen natuurlijke voorkeur voor de paddestoelen hebben was dat geen suc ces, aldus „Landbouwdocumentatie" Zeugen schijnen het best te voldoen. Tij dens de opleiding wordt het dier met kleine stukjes truffel gevoerd om er interesse voor aan te kweken Als het varken de paddestoe len lekker vindt, gaat het mee naar 't veld, vooral onder eikelbomen. De varkens krij gen zo nu en dan gebroken paddesoelen om ze „graag" te houden, maar ze mogen de paddestoelen zelf niet uitgraven. dag 21 oktober aanstaande via radio en te levisie. Luister naar de radio (Hilversum II) of kijk naar de televisie op die maandag avond van 20.20 tot 20.50 uur! Al was het maar uit nieuwsgierigheid. E n bedenk: dit is hun laatste kans! Vol gend jaar wordt het vluchtelingenprogram- ma voor Europa afgesloten en de aandacht gericht op Azië en Afrika. Als het den niet gelukt is deze mensen op een minimum te brengen dan is het voor bij. Daarom moet het gelukken. Dourgouti en Kesariani moeten weg! (Zie ook onze foto op de voorpagina) Advertentie Behoud van Uw tanden. 75ct-f1r De liefdadigheidstoneelvereniging ,De Gong' heeft het blijspel van Douglas Murray „Pollv Perkins" in studie genomen. Dinsdag 26 no vember hoopt zij onder regie van J. L. G. van de Berg in het Parkgebouw een opvoering te geven. In een daartoe speciaal te beleggen bijeen komst zal op donderdag 31 oktober afscheid worden genomen van de heer J. Nijhof, hoofd van de openbare lagere school te Rijssen. Met ingang van 1 november gaat de heer Nijhoff van zijn verdiend pensioen genieten. M. d. R. Velen onder U zullen dit jaar wellicht ge dacht hebben, dat onze drumband niet meer bestond. Het tegendeel is echter waar; door bijzondere omstandigheden konden wij dit jaar echter niet op straat komen. Wij hebben wel normaal onze wekelijkse oefenavond gehou den. Nu de winter weer nadert en het nieuwe clubgebouw van de speeltuinvereniging „Ire ne" ook zijn voltooiing nadert ligt het in de bedoeling om weer te beginnen, met het op leiden van nieuwe leden. Iedere jeugdige Rijs senaar, die iets voor muziek voelt is bij ons van harte welkom. Wij kunnen jongens en meisjes plaatsen als hoornblazen, meisjes voor picolet en jongens als tamboer. Ook oudere jongens en meisjes b.v van 14 en 15 jaar en ouder zijn van harte welkom Zij kunnen inlichtingen vragen en zich opgeven, iedere dinsdagavond van 7-8 uur in de speeltuin aan de Vennekesgaarden. De contributie bedraagt slechts 0.25 per- week, dus dit kan geen hinderpaal zijn. Wij rekenen dan ook op een goede opkomst.

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 3