HOARFS Jan Strijbos sprak voor V.U. Openingsavond winterwerk LODE VAN GENT BOEIDE Pure a capella zang van St. Caecilia AGENDA PREDIKBEURTEN Zondagsdienst dierenartsen Rijssen-Wierden VEEMARKT RIJSSEN Ds. Elshout houdt tijdrede F 1100.- VERMIST RIJWIEL ONTVREEMD BURGERLIJKE STAND Wielrijder veroorzaakt aanrijding ER WERD GESPAARD MOTORRIJDER GESLIPT Auto gaf geen voorrang Vrijdag 4 oktober 1963 41e Jaargang no. 39 De abonnementsprijs voor dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal voor postabonnees f 1.65 per kwartaal Administratie en Redactie Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 uur Enterstraat 10 - Rijssen - Telefoon 2303 (05480) Advertenties 12 cent per mm Bij contract korting VOOR RUSSEN Een kleine groep Westduitse arbeiders mag na lange en moeizame onderhande lingen tussen Westd 'litse en Tsjechische autoriteitendagelijks zonder pas en zonder visum de grens tussen beide landen passeren. Het betreft een groep arbei ders uit Buchwald, die in een steenfabriek op Tsjechische bodem werken. Zij moe ten hun arbeid echter wel verrichten onder bewaking van met machinepistolen bewapende bewakers. Het is wier hoarfs, het mooie greun Det wordt met 'n dag al mear beteun. De bueme kiekt misseun in 't roond, De blaan dee valt wier op de groond. Ook van de bloomn biej oons in 'n hof Geet toovedan het mooie of. 't Veraandert wal in de natuur, Als krig ne hele aandre kluur. Het is wier hoarfs, de nachte wordt Al lenger, mear de daage kort En 's oawns dan goat non al wier vroo Oonze gedierin eri veansters too. Wiej zeent ech neet veweand van 't joar, Mear toch muj hier an wenn neetwoar. En dit verveelt ook vuile ear As mooi en druege zommerwear. O joa, was het noar oons egoan, Was 't mooie wear nooit ummesloan. 't Is good det 't boetn oons umme geet, Want zoonder hoarfswear kan het neet. Wiej munn het zoer en 't zeute nemn, Wiej kuent toch neet aajt zunne hemm. J. ROZENDOM RIJSSEN. ■üiiiiiiiiiaiiiiiiiiitiiüii'i aiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiHiiiiuiiiiiiiiiiiiaiiiiiiüiiiii 4 oktober Concert Overijssels Philharmonisch Orkest, 20 uur Parkgebouw. 8 oktober Ledenvergadering ARP 8 uur Je- ruël. 10, 11 en 12 oktober Bazaar ten bate van hob byclub St Religius café Struik. 18 oktober Excursie Amateurfotografenvereni- ging Aldolem naar Lezing Wim Noordhoek te Enschede. 18 oktober Lezing Volksuniversiteit, spreker W. van der Veer over „Nasser in Hitiers- voetspoor", 8 uur Jeruël. 5 november Uitvoering COV Hosanna, met medewerking van solisten en Overijssels Philharmonisch Orkest „Die Jahreszeiten" van J. Haydn Parkgebouw. 13 november Vergadering ARP, spreker B. Roolvink, Jeruël. 15 november Contactavond Amateurfotogra- fenvereniging Aldolem 20 uur, spreker de heer van der Colk, Wezep, demonstratie speciale vergrotingstechniek, neutr. kleuter school. 22 november Lezing met dia's Volksuniver siteit, spreekster mevrouw C. C. Klay-Lan- cée over mannen en vrouwen in de V.S. van Amerika 8 uur Jeruël. 6 en 7 dec. Tentoonstelling ERKV. 13 en 14 dec. Vogeltentoonstelling V.V. Zang- lust caf- Baan. 26 december Kerstconcert Rijssens Mannen koor, 17 uur Parkgebouw. 17 januari '64 Volksuniversiteit Marionetten theater van Bert Brugman, operette „Die Fledermaus", 8uur Jeruël. 21 febr. '64 Volksuniversiteit lezing met dia's van Hugo F. Volkers over „Sicilië, land van zon en zwavel", 8 uur, Jeruël. 27 maart '64 Volksuniversiteit voordracht drs. W. Zonneveld over „Snel leren en goed onthou den", 8 uur Jeruël. Opgaven voor deze rubriek kunnen geschie den op het gemeentehuis, afdeling Algemene Zaken, kamer 7 (boven). GROTE KERK 9.30 uur ds. W. van Tuyl. 15.00 uur. Ds. A. Kool. WESTERKERK 9.00 en 10.45 uur ds. J. Vos 19.00 uur ds. W. van Tuyl. ELSEN. 10.00 uur ds. A. Kool. GER. GEM. NOORDERKERK 9.30 uur en 19.00 uur ds. J. van Haaren 15.00 uur leesdienst GEREF. KERK BOOMKAMP 9.30 uur. ds. Brinkman. 15.00 uur ds. Brinkman. OUD. GER. GEM. BEVERVOORDE 9.30 uur ds. Vosman. 14.30 uur. Leesdienst. 19.00 uur ds. Vosman. OUD GER. GEM. IN NEDERLAND. ORANJEKERK 9.30 uur leesdienst. 15.00 uur leesdienst. NED. PROTESTANTENBOND 10.45 uur ds. L. Alons van Emmen. WALKERK donderdag 10 okt. 19.30 uur. Ds. Elshout van Scheveningen (tijdrede). De dienst wordt zondag a.s. waargenomen door dierenarts J. Siebelink, Wierden, tel. 05496-298. Aangevoerd: runderen 79, varkens 854, totaal 933. Prijzen: 4 vette koeien van 2,80 tot 3,10 per kg slachtgewicht. 39 melk- en kalfkoeien van 750,- tot 950,- per stuk, 25 pinken van 500 tot f 700,- per stuk, 11 graskalveren van 200,- tot 350; 8 drachtige zeugen van 350 tot 425c PER STUK, 840 biggen van 65,- tot 80,- per stuk. Overzicht handel: Rundvee: handel kalm, prijzen prijshoudend Zeugen- Handel rustig, prijzen prijshoudend aanvoer betreft hoofdzakelijk jonge zeugen. Biggen: handel iets Ifauwer, hoewel aan gevoerde biggen vlot van de hand gingen, prijzen op zelfde niveau. in W est-Duitsland is Tenslotte werden verschillende mededelin gen gedaan en gesproken over het jeugd ig tijd aangebroken werk in de a.s. winter. Deze leerzame avond werd door ds. Vos op de gebruikelijke wijze waarin hij afscheid gesloten. moet nemen van de velen, die hem bij z'n dagelijkse taak be hulpzaam waren. Zo gaf hij gisteren een af scheids-ontvangst Voor de kiesvereniging der Staatkundig Gereformeerde Partij zal ds. Elshout van Scheveningen op donderdag 10 okt. a.s. een tijdrede houden in de oude walkerk. De dienst die om half acht begint is voor iedereen vrij toegankelijk. voor zijn twintig se cretaressen, waarbij deze foto gemaakt werd. Wij kunnen ons voorstellen, dat 't De heer M. J. werzaam bij de firma Ter Horst alhier deed bij de politie aangifte van de vermissing van een bedrag van 1100 Het geld moet uit zijn jas, die in de gardero be in het kantoor hing zijn ontvreemd. afscheid nemen de grijze staatsman een beetje zwaar is geval len. Maandag deed mevr. T. G. alhier aangifte op het politiebureau van het vermissen van een damesfiets. De fiets is waarschijnlijk bij haar woonhuis aan de Rozengaarde ontvreemd. De r.k. zangver. „Caecilia" gaf haar jaarlijks concert in het Jozefgebouw te Rijssen. Voor een gedeeltelijk bezette zaal werd het goed verzorgde programma af gewerkt. Caecilia had zich de medewerking verze kerd van het kerkkoor, terwijl de solopartijen voor sopraan en alt respctievelijk werden vertolkt door Marijke van Wijk en Inge Frölich met Ben Kerkhof aan de piano. Begonnen werd met 't O Crux ave van Pales- trina dat goed op toon werd gezongen. De no bele bassen vielen al direct op in dit nummer. Het Pater Noster van Strawinsky werd re- citatorisch gezongen, het slot werd gevormd door een éénstemmig amen. Deze moderne composities bieden veel voetangels en klem men voor de zangers, terwijl het totaalbeeld voor de luisteraars nog moeilijk is te realise ren. Zo ook het Ave Maria van dezelfile com ponist, hetwelk veel dissonanten bevatte. De tenorpartij viel hier bijzonder op door het moei lijke melismatische zingen (meerdere letter grepen op één melodie). Het r.k. kerkkoor liet zich horen in „Popule meus" van Palestrina waarin een grote eenheid opviel. De 4 stem men van het koor zijn goed verdeeld en bie den vrijwel geen zwakke plekken. De tenoren blijven in de hoogte zuiver zin gen, terwijl de bassen in het lage register een fraaie toon bezitten. Dit werkje van Palestrina met zijn lang aangehouden noten op dezelfde hoogte biedt veel moeilijkheden speciaal wat de toonvorming betreft. Het Cantate Dominum van Hassler vormde daarmede een grote te genstelling. Dit polyphone zingen eist een gro te zelfstandigheid van elke zanger. Soms was het forte iets te fors en een enkele vocaal klonk te geforceerd. Deze muziek is ook voor de niet geoefende luisteraar te genieten. De aanwezigen wisten dit dan ook met applaus te waarderen. Het Benedictus uit de Missa Sponsa Chris- ti van Andriessen wist niet erg te boeien. Dit fragment van de Hollandse componist is een lastige opgave voor het koor, waarin het zich echter goed liet gelden. De alt Inge Frö lich zong „Art Thou troubled" van Handel met een goed geschoolde stem. Reeds eerder zong zij in Rijssen in een kerk- concert. Ook nu viel haar fraaie altstem op, die ongetwijfeld heeft gewonnen aan volume en draagkracht. Psalm 23 van Schubert, „De Heer is mijn Herder, mij zal niets ontbreken" werd door Caecilia uitgevoerd. De ligging van deze psalm is voor het koor nogal hoog, de sopranen zijn GEBOREN: Christina dv A de Lange en H C de Regt Koninginneweg 34, 24 sept. Gesina Johanna dv J ten Bolscher en H. Lichtenberg, J. ter HorstJHznstraat 34, 25 sept; Gerritdina Hendrika dv W H Zwoferink en J H ten Berge, Zuiderstraat 26, 27 sept; Hermannus Abraham zv W Ligtenberg en H Baan, Haarstraat 50, 27 sept; Cornelis Jan zv G de Bruin en M W Bos man, Graaf Ottostraat 26, 27 sept; Janette dv J Bak en H G van de Willige, Irenelaan 16, 30 sept; Arend zv D Nijkamp en L J Kastenberg, Nijverdalseweg 9, 29 sept; Aalken dv G D Baan en J Brunnekreef, Banisweg 13, 28 sept; ONDERTROUWD: Jannes Tijhuis, 24 j Rijssen, Arend Baan- straat 67a en Hendrika Poortman, 20 j Rijs sen Wierdensestraat 114, 25 sept; GETROUWD: Herman Titsing 28 j en Geesken Bakker, 24 j Hellendoorn Nijverdal, Boomcateweg 23a 26 sept; Emanuel van Baren 25 j en Gerritdina van den Belt 22 j Rijssen, Arend Baanstraat 36, 26 sept; OVERLEDEN: Johan Hendrik Roebers 50 j echtgenoot van C. G. Sprakel, Oranjestraat 7, 25 sept; Gerrit Diderik Oolbekkink 48 j ongehuwd Ak- kerdijk 5, 26 sept; niet te sterk bezet, zodat enkele hoge noten niet geheel zuiver waren. De vele modulaties, in dit werk van Schubert werden goed „geno men", dank zij de pianobegeleiding van Ben Kerkhof, die moeilijke klippen wist te omzei len en het koor veilig verder loodste. De pianist leidde volgzaam aan de piano, die betere da gen had gekend en voor de uitvoering letter lijk en figuurlijk uit de toon viel. In de pauze werd een film gedraaid die ge maakt was op het 60-jarig priesterfeest van Pastoor Peters. Het gemengde koor liet zich nog horen in een vrolijk gezongen „Villanella" Een duet volgde van de damessolisten dat zeer in de smaak viel. Het slotstuk van de avond vormde „Die Seele des Welttals" van Mozart waarin Marij ke van Wijk was te beluisteren in een fraai gezongen sopraansolo. Het koor was ook goed op dreef, zodat het een waardig slot van de uitvoering werd. De dirigent G. Hulsink is goed voor zijn taak berekend, sinds hij kortgeleden voor zijn prak tijkdiploma koordirigent aan het Twents Mu- zieklyceum is geslaagd. Vooral de a-capella zang van de beide koren vormde het hoog tepunt van de avond. Speciaal dienen te worden gesignaleerd de beheerste inzetten de goede toonvorming en de puntige ritmiek. Het gemengde koor Caecilia heeft dringend aan vulling nodig vooral van vrouwenstemmen in het hoge register. Het kerkkoor daarentegen heeft ondanks zijn kleine bezetting veel meer routine opgedaan door het zingen in de kerkdiensten. De belang stelling van de zangersvrienden uit Rijssen had veel groter kunnen zijn. Men miste nu de gelegenheid om met deze uitstekende koren in kennis te komen en de prestaties te waarderen. Elke vereniging heeft zijn eigen vriendenkring maar bij een jaarlijk se uitvoering dient de belangstelling ook van andersdenkenden veel groter te zijn. Wellicht kan men dan ook rekenen op een tegenbezoek bij volgende concerten, die nog op het pro gramma staan. KASPERSMA. De zaal van café Hegeman bleek haast te klein voor de filmavond, die de personeels vereniging van de Gemeente Rijssen voor haar leden had belegd. De Kongo-kenner bij uitstek, de heer Lode van Gent, die deze avond voor de 7e keer in Rijssen een causerie hield, heeft de aan wezigen erg geboeid. Hij vertoonde een viertal films over het fraaie Afrikaanse landschap. Het Albertpark een natuurreservaat bleek dieren te bevat ten die in vrijwel heel Afrika voorkomen. Machtig om te zien, waren vanzelfsprekend de kudden olifanten en de vele leeuwen. Ook de nijlpaarden en antilopen bleken hier nog in grote getale aanwezig. Fraai waren ook de opnamen van een aantal negerdorpen in deze voormalige Belgi sche Kolonie. De mooiste filmbeelden had de heer Van Gent, die voor een vaak humoristisch commentaar zorgde voor na de pauze be waard. Toen vertoonde hij n.l. opnamen over de toe ristische plekken van de Kongo bij uitstek. Ongemeen boeiend waren de beelden over een in werking zijnde vulkaan, opnamen, die van uit een helikopter waren gemaakt. De heer J. Rozendom, voorzitter van de per soneelsvereniging dankte namens de aanwe zigen, de heer Van Gent voor deze avond, die bij allen zeer in de smaak is gevallen. Toen de bejaarde Rijssense wielrijder J. H. P. het kruispunt Tabaksgaarden-Elsener- straat overstak moest de bestuurder van een personenauto M. B. uit Markelo plotseling afremmen, met het gevolg, dat de achter hem rijdende automobilist J. E. H. uit Hen gelo op hem botste. Beide voertuigen liepen hierbij schade op. Gedurende de maand september werd bij de Nutsspaarbank Almelo, bijkantoor Rijssen ingelegd een bedrag van 183.329.38 en terug betaald 172.773.04. In deze maand werden 53 nieuwe spaarre- keningen geopend. Hei grootste deel van de leden van de V.U. te Rijssen was aanwezig tijdens de eerste avond, die door het bestuur in het gebouw Jeruël was belegd. In zijn openingswoord maakte voorzitter Dasselaar zijn excuus aan het bestuur van de personeelsvereniging der Gemeenteambtenaren. Dit laatste i.v.m. het samenvallen van beide lezingen op deze avond. Aangezien wegens drukke werkzaamheden de secretaris, de heer Roosink geen tijd meer kan vinden om deze functie te ver richten, werd de heer I. Groothedde bereid gevonden het secretariaat over te nemen. De bekende causeur J. Strijbosch nam hier na de aanwezigen in gedachten mee naar het Toen de Enterse motorrijder W. H. L. op de provinciale weg Rijssen-Enter, nabij de steenfabriek een personenauto wilde inhalen, raakte deze de macht over het stuur kwijt en begon te slippen, waardoor hij in de berm terecht en tenslotte op de rijbaan kwam te vallen. Hoewel L. zelf niet ernstig gewond werd, werd zijn motor zwaar beschadigd. Op de kruising Molendijk-Stationsdwarsweg had een aanrijding plaats tussen een personen auto, bestuurd door G. W. S. uit Wierden en de bromfietser G. J. uit Nijverdal. De auto mobilist, die het voorrangskruispunt nader de verleende geen voorrang, waarbij G. J. een ernstige hoofdwonde opliep en op adres van een ontboden arts in het ziekenhuis te Almelo moest worden opgenomen. warme Zuiden, naar Spanje en Portugal. Voor al uit de filmbeelden bleek de schoonheid van de natuur op het Iberisch schiereiland. Een groot gedeelte van de reportage handel de over 't dierenleven in het zuiden van Span je. Interessant was vooral beklimming van een rots, waarop de heer Strijbosch als eerste de vale gier gefotografeerd heeft, terwijl de ze roofvogel zijn jong aan het voeren was. 14 dagen heeft dit karwei gekost. Iedere dag moest hij hiervoor 3 uur klimmen. Ook zijn tocht naar het jachtkasteel van Don Mauritio, de sherry koning boeide ongetwijfeld. Duide lijk bleek ook, dat de Spanjaard verzot is op bloemen en een grote voorliefde heeft voor kinderen. Ook kregen de aanwezigen nog Gi braltar te zien, de enige plaats in Europa, waar nog apen voorkomen. Natuurlijk ont braken de stierengevechten niet. Spanje bleek nog 40.000 paren oeievaars en 20.000 rei gers te herbergen. Ook trof men hier nog grotwoningen aan. Van uit zijn schuiltent had deze globetrotter heel wat opnamen kunnen maken over de gedragingen van de vele zeer interessante dieren, die zijn grote interesse hebben. We noemen o.a. de slangenarend, de bijeneter, de koereiger, de smaragdhagedis, esculaapslang en diverse adders. Al met al een leerzame en boeiende avond. ling, zodat de zaal van het gebouw bijna geheel bezet was. Na opening door ds. Vos werd de avond verder gevuld met samenzang, declamatie van de heer Altena hoofd van de Wilhelminaschool en een klankbeeld getiteld „Leerende hem on der houden". Dit klankbeeld dat de weg van het Evangelie de eeuwen door behandelde, werd door ds. Kool aan de hand van dia's nader toegelicht, hetgeen bijzonder in de smaak viel bij de aanwezigen. Uitgaande van de Ned. Herv. Gemeente had dinsdagavond in het gebouw „Jeruël" de gezamenlijke opening plaats van 't winter werk. Voor deze avond bestond zowel van de jeugd als van de ouders grote belangstel- Foor bondskanselier dr. Konrad Adenauer i

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 1