Boeiend orkestconcert te verwachten op 4 oktober Echtpaar Bargmans stapte 55 jaar geleden in huwelijksboot Adj. Van Gorsel sprak voor ALDOLEM Iej kuent het of ie kuent het neet Gevonden voorwerpen -i -> AANRIJDING GESLAAGD Zondagsdienst dierenartsen Rijssen-^ ierden BURGERLIJKE STAND Bespreking concert O.Ph.O. POLITIE SCHOOT RAAK COLLECTE „DRAAGT ELKANDERS LASTEN" AGENDA V erplaatsing gedeelte goederenmarkt (Maandag) PREDIKBEURTEN Vrijdag 27 september 1963 41e Jaargang No. 38 De abonnementsprijs voor dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Administratie en Redactie Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 uur voor postabonnees f 1.65 per kwartaal Enterstraat 10 - Rijssen - Telefoon 2303 (05480) Advertenties 12 cent per mm Bij contract korting mm WEEKBLAD VOOR RUSSEN Muziekminnend Rijssen zal zeker op 4 oktober de weg naar het Parkgebouw we ten te vinden Dan concerteert namelijk 't Overijssels Phïlharmonisch Orkest on der leiding van Jan Brussen met als solist de hoboïst Cor Coppens. Het zorgvuldig samengestelde programma vermeldt werken van Bach, Mozart en Beetho ven. Geopend wordt met de suite nr 3 van Bach, bestaande uit 5 delen: Ouverture, Air, Gavotte, Bourrée en Gigue De Air wordt veel als vioolsolo gespeeld on der de naam: Aria op de G.snaar en geniet als zodanig grote bekendheid. Het orkest speelt in deze suite slechts gedeeltelijk mee, de bezetting is nl: 2 hobo's, 3 trompetten pauken en strijkorkest. De trompetten geven het werk een stralende glans, terwijl het ge heel getuigt van levenslust en opgewektheid. Deze sprankelende muziek van Bach is het tegenovergestelde van wat men onder „zwa re muziek" pleegt te verstaan. Van Mozart wordt het hobo concert uitge voerd, waaraan de bekende hobogst Cor Cop pens medewerkt, die o.m. verbonden is als eerste hoboïst bij het Radio Kamerorkest en veel optreedt in verschillende kleine ensem bles. De delen zijn: Allegro adagio en allegretto. Dit hobo-concert eist van de solist een bui tengewoon technische beheersing van het in strument. De muziek is zeer welluidend en afwisselend. De soli worden door de strijkers begeleid. In het adagio komt ook de wald hoorn nog naar voren. Mozart heeft een grote kennis gehad van de speeltechniek van de hobo en het eigen karak ter van het instrument. Deze pure muziek zal met veel waardering voor de geraffi neerde techniek worden beluisterd. De werken na de pauze zijn gewijd aan Beethoven. De ouverture „Leonore III" uit de opera „Fidelio" wordt veel gespeeld en biedt veel bekende motieven. Ondermeer komt er het beroemde trompetsignaal in voor. De 8ste symfonie van Beethoven heeft 4 delen, nl. Allegro allegretto Scherzando, menuetto en allegro vivace. Deze symfonie werd aanvan kelijk weinig gespeeld. Door de succesvolle 7e symfonie die bruisende muziek gaf te ho ren met een machtige climax aan het slot, finale: „Alle Menschen werden Brüder", kwam de 8e wat op de achtergrond. Deze geeft echter ook veel schoons te genieten. In het Menuet komt een Oostenrijkse volks dans voor, gevolgd door plezierige fanfare. De hoorns spelen samen een duo, hetwelk door de klarinet wordt voortgezet. De muziek van Beethoven ademt meestal een melan cholische geest, in dit werk echter beluistert men uitbundige vrolijkheid, door de meester in levensblije klanken uitgebeeld. Het einde van de symfonie is erg origineel. Al met al prettig in het gehoor liggende muziek van bekende componisten, waarvoor men niet bepaald muzikaal onderlegd be hoeft te zijn. De kaartverkoop is reeds geani meerd in 'n vergadering welke door het ge- Gevonden voorwerpen huissleutel no. 7, donker ceintuur (regenjas), zwart zakmes, plastic steunzool, schroevendraaier met geel handvat (plastic), dubbel streng glazen kra len, gele damescentimer, verzilverde bede laren band, regenbroek, bruine overjas, zwar te portemonaie, damespolshorloge met zw. bandje, zwarte knipportemonnaie, opvoub. parapluie kleur blauw, 5 paren handschoe nen, 2 versch. kinderwanten, kinder zonne bril, boodschappentas (oud), rode portemon- naie, paar grijze sokjes, hondenriem met ra- bies penning no. 24962, 5 vakantiebonnen, wollen trui kleur lila, ledige zwarte dames tas, bruine herenschoen met gesp, grijze kin- derportemonaie, zakje met borduurgaren, klein wit kinderschoentje (rechts), bruine portemonnaie met inhoud, autosleutel „Opel", bruine portemonnaie en groene terlenka he renbroek met ritssluiting. Komen aanlopen gele boxer. Inlichtirigen over bovenstaande voorwerpen bij de rijkspolitie te Rijssen, Wierdensestraat no. 7, op werkdagen tussen 18.00 - 20.00 uur. Niet telefonisch! HmH Ugm bard: tal hndetn btbtxn crtra mg meentebestuur van Rijssen werd uitgeschreven Naar het zich laat aanzien blijkt er van vele zijden belangstelling voor dit concert te bestaan, zodat wordt gehoopt op een bezet Parkgebouw. Scholierenkaarten zullen beschik baar worden gesteld voor de prijs van 75- zodat ongetwijfeld veel jongelui hier gebruik van willen maken dit concert van het Overijs sels orkest te beluisteren. De kennismaking moge leiden tot een regelmatig bezoek van de ze concerten, opdat ook in de toekomst dit musiceren mogelijk wordt gemaakt door mu zikale belangstelling van de gehele Rijssense samenleving. KASPERSMA. In een onbewaakt ogenblik liep het circa 4 jarig dochtertje van de heer D. in de Ta- baksgaarde tegen een juist passerende fiets, waarbij het kind een beentje brak. Het kind is naar het P.I. ziekenhuis te Almelo over gebracht. Aan de Chr. Kweekschool „de Driestar" te Gouda, slaagde voor de hoofdakte de heer G. J. ten Bolscher te Rijssen. De dienst wordt zondag a.s. waargenomen door dierenarts J. Siebelink te Wierden, tel. 05496-298. Het Rijssens echtpaar Jan Willem Barg mans en Hendrica Kalenkamp, Oranjestraat 27 vierde donderdag 26 september haar 55 jarig huwelijksfeest. Jan Willem is 77 en zijn vrouw 76 jaar. Beiden genieten nog een uitstekende gezond heid. Opmerkelijk is, dat al hun 11 kinderen gehuwd zijn, o.a. in Dordrecht, Hengelo, Goor, Almelo, terwijl 6 van hun kinderen in Rijssen wonen. Hun zoon Jan Hendrik is 11 jaar ge leden geëmigreerd en woont in Ontario in Ca nada, waar deze een benzinestation, winkel en koffiehuis exploiteert. Hun zoon Jan Wil lem woont bij hun in. 33 kleinkinderen en 7 achterkleinkinderen telt dit huwelijk. Toen het echtpaar in het huwelijksbootje stapte, werkte de bruidegom bij de leemafgravin- gen in Hollands Schwarzwald, samen met zijn vader. Het kon toen gebeuren dat de in- GEBOREN: Jan, z.v. J. J. Tijhuis en A. Dannenberg, Bleek- straat 10 17 sep. Hendrika, d.v. W. Nieuwenhuis en W. ten Ber ge, J. ter Horst JHznstraat 24, 20 sept; Arnoldus Johannes Titus Joseph z.v. H. J. L. A. te Lintelo en F. J. T. ïlodes, Oranjestraat 59, 15 sept: te Deventer. ONDERTROUWD: Hendrikus Jansen, 25 jaar, Almelo Rohof- straat 63 en Gezina Johanna Vosman, 22 jaar Rijssen Huttenwal 30, 17 sept; Gerrit Brand, 22 jaar, Wierden Rijssensestraat 57 e nLidy Jurriana Gijsbers, 19 jaar Rijs sen Enterstraat 7, 17 sept; Jan Hendrik Jurriën 21 jaar, Hellendoorn Nij- verdal, Spijkerweg 22 en Jenneken Witten, 21 jaar, Rijssen Opbroekweg 3a, 20 sept; Willem Vlogtman, 24 jaar, Rijssen Bouw- straat 8 en Julia Maria Margarete van den Noort, 24 jaar, Rijssen Molenstalweg 13, 20 GETROUWD: Adriaan Verboom 25 jaar en Johanna Har- bers, 21 jaar 's-Gravenhage Scheveningen, Keizerstraat 122a 18 sept; Wilhelm Haase, 39 jaar en Hendrika Braak man 40 jaar, Rijssen Bloemstraat 33 19 sept; Hermannus Averesch 25 jaar en Jenneken Holsappel 22 jaar, Wierden Notter Ireneweg 4, 20 sept; Dirk Kamp 34 jaar en Jannie Wieringa 26 jaar, Rijssen Vennekesgaarden 35, 20 sept; Hendrikus Nijland, 24 jaar en Johanna Dangre- mond, 23 jaar, Rijssen Nassaustraat 69, 20 sept. komsten sommige weken bedroevend laag wa ren. In de week van Kerstmis, er vielen toen 2 dagen af, brachten Jan Willem Bargmans en zijn vader samen, schrikt u niet 4.50 in het loonzakje mee en daar moest moeder de vrouw maar mee zien rond te komen. Het was dan ook toen, dat naar ander werk werd uitgezien. Eerst echter moest Bargmans bij na vier jaar de wapenrok dragen, wegens het uitbreken van de eerste wereldoorlog. Na een jaar werkzaam te zijn geweest bij de fir ma ter Horst, als stoker (hier maakte hij we ken van 88 uur) volgde zijn aanstelling bij de Gemeentelijke Gasfabriek. 27 jaar lang is hij hier werkzaam geweest als stoker. Op 60 jarige leeftijd ging hij met pensioen, waar door hij er nu al 17 jaar volop van geniet. Heel wat dagen brengt hij door aan het water, want de jubilaris is een hartstochtelijk visser. Trouwe bezoekers zijn ze ook van de Bejaardensoos in het Parkgebouw. Voor Bargmans echter van zijn pensioen ging ge nieten heeft hij nog tot 68-jarige leeftijd in de bouwvak gewerkt. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat het echtpaar vanaf de trouwdag reeds abonnee is van het Dagblad van het Oosten, toen verscheen het één keer in de week. De heer Bargmans is van geboorte Rijsse- naar, z'n vrouw komt uit Enter. 55 gelukkige huwelijksjaren hebben beiden in hun huis aan de Oranjestraat doorgebracht. Wij wensen hun nog vele jaren er bij. Gezien de belangstelling en reacties uit de bijeenkomst, die door het Gemeentebestuur te Rijssen dinsdagavond in hotel Weitering was belegd (het stimuleren van het bezoeken van culturele avonden), kan geloven we wel de verwachting worden uitgesproken, dat Rijs sen de achterstand, die zij nog heeft op cul tureel gebied, binnen niet te lange tijd zal inhalen. Deze avond was belegd om, wanneer op 4 oktober het Overijssels Philharmonisch Or kest een uitvoering geeft in de grote zaal van het Parkgebouw, deze behoorlijk bezet zal zijn. Er ontspon zich deze avond een levendig en prettig gesprek onder leiding van de he ren J. A. Scholman, loco-burgemeester, de administrateur van het O.Ph.O. de heer Tel- man en de oud-gemeentesecretaris de heer C. Lugtigheid, die als afgevaardigde van de Vriendenkring van dit Orkest aan de discus sies deelnam. De heren musici Kaspersma en Fokker zegden o.m. hun medewerking toe bij het instrueren van een groep jonge ren voor dergelijke avonden. Verschillende aanwezigen zegden toe, kaarten te distribue ren voor 4 okt. Tot slot deed de heer Scholman een be roep op de afgevaardigden van de diverse verenigingen zo vroeg mogelijk de data be kend te willen maken van door hun te hou den culturele avonden, dit om zoveel mo gelijk spreiding te krijgen. Uitslagen schietwedstrijden georganiseerd door de Groep Reserve Rijkspolitie Rijssen op 21 september 1963 te Rijssen waaraan werd deelgenomen door de Reserve Gemeen te Politie korpsen van: Almelo, Hengelo en Hellendoorn, alsmede de Reserve-Rijkspolitie groepen: Borne Vriezenveen, Wierden, Mar- kelo Weei'selo, Tubbergen, Goor Almelo en Rijssen. Buksbaan 100 meter. Korps.: Rijssen II Rijkspolitie 241 pt wissel- prijs. Rijssen I Rijkspolitie 239 pt zonder me dedingen. Tubbergen I Rijkspolitie 237 pt le prijs, talmelo II Gem. Politie 235 pt 2e prijs. Borne I Rijkspolitie 232 pt 3e prijs. Personeel. G. J. Loohuis Rijssen Rijkspolitie 50-50 Wis- selprijs. Klundert Tubbergen Rijkspolitie 50- 49 le prijs. J. H. Reinder Vriezenveen Rijks politie 50-49 2e prijs. Gombert Almelo Gem. Politie 50-46 3e prijs. Kuiper Tubbergen Rijks politie 50-49 4e prijs. J. Poortman Rijssen Rijkspolitie 50-49 5e prijs. H. ter Avest Rijssen Rijkspolitie 50-48 6e prijs. J. Baan Rijssen Rijkspolitie 50-48 7 e prijs. D. Swienink Borne Rijkspolitie 50-47 8e prijs. D. J. Assink Rijssen Rijkspolitie 49-50 9e prijs. Van Zuilekom Al melo Gem Politie 49-49 10e prijs. Pistoolbaan 20 meter. Korps: Rijssen I Rijkspolitie 217 pt Wisselprijs. Hen gelo I Gem. Politie 216 pt le prijs. Almelo I Gem. Politie 206 pt 2e prijs. Rijssen II Rijks politie 199 punten zonder mededingen. Borne 1 Rijkspolitie 192 pt 3e prijs. Personeel: H. J. G. van Kleef Hengelo Gem. Politie 48-46 Wisselprijs. G. H. Bakker Henge lo Gem Politie 47-48 le prijs H. Bakker Rijs sen Rijkspolitie 47-47 2e prijs. B. J. ten Haar Weerselo Rijkspolitie 47-44 3e prijs. J. Baan Rijssen Rijkspolitie 46-46 4e prijs. H. Tijhuis Rijssen Rijkspolitie 46-37 5e prijs. J. H. Kuijper Hengelo Gem. Politie 46-34 6e prijs. G. Pauw Hengelo Gem. Politie 44-45 7e pr. G. J. Esschendal Hengelo Gem. Politie 44-43 8e prijs. K. Muis Almelo Gem. Politie 44-42 9e prijs. H. in 't Veld Weerselo Rijkspolitie 44-23 10e prijs, t In de week van 30 september t.m. 5 ok tober a.s. zal het Algemeen Sociaal Fonds „Draagt Elkanders Lasten", in onze gemeen te weer een openbare collecte organiseren. De gelden die worden ingezameld zijn be stemd om gezinnen te helpen die door ziekte in financiële moeilijkheden geraken. We leven wel in een welvaartsperiode, maar desondanks blijft er steeds nood bestaan. Nood waarvan velen, misschien mogen we wel zeggen de meeste van ons, geen weet heb ben. Wat een voorrecht wanneer we tot deze categorie behoren. Daarvoor kunnen we niet dankbaar genoeg zijn. Het fonds „Draagt El kanders Lasten" vraagt u iets van die dank baarheid tot uiting te brengen waneer U straks om een gave wordt gevraagd. Uw gaven maken het mogelijk anderen te helpen. „De misdaad vindt steeds nieuwe en geraf fineerdere manieren om onontdekt te blijven en ongestoord haar „werk" te verrichten. Om „bij te blijven" -moet de politie dus even eens steeds nieuwe wegen zoeken tot de be strijding van de misdaad, anders zou in de nabije toekomst het leven en de bezitting van de burger niet meer veilig zijn. Eén van die hulpmiddelen die de politie gebruikt bij het bestrijden van de misdaad is de fotografie". Aldus begon de heer Van Gorsel uit Arn hem zijn lezing voor de amateurfotografen ver eniging ALDOLEM, in de Neutrale Kleuter school aan de Tabaksgaarde. De heer Van Gorsel is in het dagelijkse leven Adjudant technisch rechercheur bij de Rijkspolitie te Arnhem. Zijn werkzaamhdden bestaan voorna melijk uit het maken van foto's (dia's) op en nabij de plaats waar een misdrijf heeft plaatsgevonden en het fotograferen van de slachtoffers. Het rayon waarin de heer Van Gorsel werkzaam is, omvat de provincies Overijssel en Gelderland. Na eerst een uiteenzetting van het werk van de politie in het algemeen en daarna van het vaak zeer moeilijke werk bij het oplossen van misdaden in het bijzonder te hebben gegeven, begon de heer Van Gorsel met het vertonen van de door hem gemaakte dia's. Aan de hand hervan kregen de talrijke aanwezigen een inzicht hoe de politie misdaden vaak met behulp van fotografie tot een oplossing weet te brengen. Zeer interessant waren de uiteen zettingen die de heer Van Gorsel gaf over de moorden die alle een sexuele achtergrond hadden. De hierbij vertoonde dia's deden ech ter wel enigszins luguber aan. De heer Van Gorsel had het genoegen ge smaakt, alle deze avond door hem vertoonde gevallen, tot een oplossing te brengen. Aan het eind van de lezing waren alle aan wezigen er wel van overtuigd dat deze avond zeer zeker had bijgedragen tot een beter be grip tussen politie en burger. En dat was ook de hele opzet geweest van de heer Van Gor sel. Graads den mos op vuur 't riebewies, Mear det was gin bezwoar, Hee ree heel good, o joa hee speuln Det wal in één keer kloar. Hee zag dr earlke niks teeng an, Hee zol wal ees loatn zeen Woer of het mos; det riebewies, Det haaln hee jums meteen. Nee, Graads den kon zik neet begriepm Det tr zovulle zakng, Hee har gewis de eeste keer Zin riebewies te pakng. De regels dan, ook doar har Graads Gin müejte met ehad, Hee kon ze druemm, det zat wal good, Graads dach: wee maakt mije wat. Hee har ook ech geveul vuur 't rien, En kiek, det kuej neet learn, Iej hebt het of iej hebt het neet, Graads har 't, zoo hee bewearn. Graads mut wier op vuur 't riebewies, Graads, den zoo heel good ree, Prebeert het disse wekke wier, 'k Meann vuur de zesde keer. J. ROZENDOM RIJSSEN. 27 september Lezing Volksuniversiteit Jan Strijbos over het Iberisch Schiereiland Spanje en Portugal Jeruël 8 uur. 27 september Filmavond personeelsvereniging gemeente Rijssen, spreker Lode van Gent. café Hegeman. 4 oktober concert O.Ph.O 8 uur Parkgebouw. 18 oktober Excursie Amateurfotografenvereni- ging Aldolem naar lezing Wim Noordhoek te Enschede. 18 oktober Lezing Volksuniversiteit, spreker W. van der Veer over „Nasser in Hitiers- voetspoor". Jeruël 8 uur. 5 november Uitvoering C.O.V. Hosanna, met medewerking van solisten en Overijssels Philharmonisch Orkest „die Jahreszeiten van J. Haydn". Parkgebouw. 15 november contactavond Amateyrfotograferi vereniging Aldolem 20 uur, spreker de heer van der Colk Wezep, demonstratie specia le vergrotingstechniek neutr. kleuterschool. 22 november Lezing met dia's Volksuniver siteit, spreekster mevrouw C. C. Klay- Laucée over mannen en vrouwen in de V.S. van Amerika Jeruël 8 uur. 6 en 7 december Tentoontstelling E.R.K.V. 13 en 14 dec. Vogeltentoonstelling V.V. Zang- lust café Baan. 17 januari 1964 Volksuni versiteit marionettentheater van Bert Brugman, operette „Die Fledermaus". Jeruël 8 uur. 21 februari 1964 Volksuniversiteit lezing met dia's van Hugo F. Volkers over „Sicilië, land van zon en zwavel" Jeruël 8 uur. 27 maart 1964 Volksuniversiteit voordracht drs. W. Zonneveld over „Snel leren en goed onthouden" Jeruël 8 uur. Opgaven voor deze rubriek kunnen ge schieden op het gemeentehuis, afdeling Alge mene Zaken, kamer 7 (boven). In verband met de verkeersveiligheid is mede op verzoek van het rijk door het ge meentebestuur een gedeelte van het parkeer terrein aan de driehoek Rozengaard-Elsener- straat en Kerkstraat aangewezen als goede renmarktterrein voor de Maandagmarkt. Het betreffende parkeerterrein is door mid del van witte stenen in 2 gedeelten verdeeld en waar de verplaatsing van de markt in gaat op 30 september a.s. dus a.s. maandag, zal het vanaf die datum verboden zijn op markt dagen na 7 uur 's morgens op het voor markt- gedeelte aangewezen gedeelte auto's te parke ren. Op 't nieuwe marktterrein zullen in hoofd zaak groente-fruit en bloemenkramen wor den geplaatst, terwijl in de doorbraak ook en kele andere kramen zullen worden geplaatst. Door deze verplaatsing wordt beoogd de Wierdensestraat te ontlasten van de markt- drukte zodat het doorgaande verkeer vlotter kan verlopen en nu niet door de Boomkamp moet worden geleid. NED. HERV. GEMEENTE. Grote Kerk 9.00 uur en 10.45 uur. Ds. A. Kool. 19.00 uur. Ds. J. Vos. Westerkerk: 9.30 uur ds. J. Vos. 15.00 uur Ds. W. van Tuyl (Bed. H. D.). Notter: 19.30 uur. Ds. W. van Tuyl. GEREF. GEMEENTE: Noorderkerk: 9.30 uur en 19.00 uur Ds. Van Haaren. 15.00 uur, leesdienst. GEREF. KERK Boomkamp 9.30 uur en 15.00 uur Ds. Brink man. OUD. GER. GEMEENTE. Bevervoorde: 9.30 en 19.00 uur. Ds. Vosman 14.30 uur leesdienst. OUD. GER. GEM. IN NEDERLAND: Oranjekerk 9.30 uur en 15.00 uur leesdienst. GEREF. GEM. IN NEDERLAND: Eskerk: 9.30 en 19.00 uur. Ds. Aangeenbrug. 14.30 uur. leesdienst. VOOR BEROEP BEDANKT Ds. J. Vos, Ned.-herv. predikant alhier, heeft voor het beroep naar Middelharnis bedankt.

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 1