Leger- en luchlmachttenloonstelling „PARAAT" wordt grootse gebeurtenis Maandag wordt met opbouw OPBOUW TENTOONSTELLING BIJZONDER SCHOUWSPEL SAMEN STERK Vrijdag 14 juni 1963WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Paeina 3 Meer begrip Vreugde Zwaar materieel Veldpostkantoor Luchtmacht Milva-Luva Testapparaat Bioscoopzaaltje door de militaire autoriteiten was ondervon den. De overste Glaser gaf een uiteenzetting over het doel van de tentoonstelling, over de ge beurtenissen die ter opluistering zullen worden georganiseerd enz. Daarna gaf de luitenant kolonel het woord aan drs. C. F Ellmer, majoor der infan terie, Hoofd sectie publiciteitsmedia Afdeling personeelspubliciteit van het Min. van De fensie, vervolgens aan Vaandrig I. M. J. Valk van de Milva, tijdens de tentoonstel ling commandante van de milva's en luva's, aan de expositie verbonden en tot slot aan ka pitein A Jager die bijzonderheden vertelde betreffende de plaats die de luchtmacht in de tentoonstelling inneemt. De kapitein Jager zal tijdens de expositie de functie van „garnizoenscommandant" uit- oefenen zoals overste Glaser het uitdrukte Overste Glaser achtte het van belang, dat het leger en de luchtmacht nader tot de bevolking worden gebracht. Er heersen tal van verkeerde denkbeelden en aan oud minister Staf de eer aldus de overste, dat hij zijn ideeën to* meer openheid, tot het kweken van meer begrip voor leger en luchtmacht, heeft weten te verwezenlijken". Het spreekt vanzelf, dat het van groot be lang is, dat het Nederlandse volk doordron gen is van de noodzaak, van de bittere nood zaak, tot een zo effectief mogelijke bewapening. In het streven naar openheid worden z.g. ouderdagen gehouden, waarbij de ouders van dienstplichtigen een kijkje in de kazerne kun nen nemen en kunnen zien, hoe de jongens zijn gelegerd, hun dagen doorbrengen, kennis kun nen maken met de commandanten enz. Hierdoor wordt een menselijke sfeer gescha pen, die men voor de oorlog niet kende r TT -F ir -F -F-F F- -F -F -F-F -F F- F- F F: i F- F- F F F F F FF - Fanfarecorps de> genre in ceremonieel tenue. De leger- en luchtmachttcntoonstelling „PARAAT", die volgende week donder dag tot en met zaterdag in Rijssen wordt gehouden, wordt een belangrijke en specta culaire gebeurtenis. De tentoonstelling, ook wat de voorbe reidingen betreft, tot in de perfectie ge organiseerd, zal zonder twijfel grote be langstelling trekken, hetgeen uiteraard ook de bedoeling van de expositie is. In een conferentie, belegd in de raadzaal van het stadhuis, werd door belangrijke figu ren van het ministerie van Defensie een uit- Nederland heeft steeds actief deelgenomen aan het werk in NAVO-verband. Enerzijds leveren wij ons aandeel in de NAVO-strijd- macht, anderzijds is Nederland vertegen woordigd in de NAVO-Raad en in talrijke com missies, waar het zijn stem op politiek mili tair, economisch en wetenschappelijk laat ho ren.. Ook zijn Nederlanders werkzaam bij de verschillende internationale organen van de NAVO: de functie van Voorzitter van de raad en Secretaris-Generaal wordt op het ogenblik bekleed door 'n Nederlander, Mr. D. U. Stikker, terwijl gedurende drie jaren de Nederlandse generaal Hasselman voorzitter was van het Militair Comité in Permanente Zitting, het belangrijkste militaire orgaan van de NAVO. Ongeveer 25 pet van het Nederlandse Staatsbudget is bestemd voor defensie-uitga- ven. Men zou dit enorme bedrag als een ver- zekerings-premie kunnen beschouwen. Een ver zekering tegen agressie, onderdrukking en sla vernij. Wie, zoals de mees*e oudere Nederland- ders, vijf jaar bezetting heeft meegemaakt, weet echter dat voor de herovering van onze vrij heid en zelfstandigheid een nog veel hogere prijs moest worden betaald! Niet alleen in geld doch ook, naar Churchill' woorden: in bloed, zweet en tranen Om dat te voorkomen levert Nederland zijn volle bijdrage aan het At lantische Bondgenootschap. Nederland is niet meer los te denken van de NAVO: wij hebben de NAVO nodig en de NAVO ons. Entree expositiehal. eenzetting gegeven van het doel en de aard van de expositie, alsmede van de gebeurte nissen, die bij gelegenheid van de opening en „ter omlijsting" zullen plaats hebben. Burgemeester Landweer sprak zijn vreugde uit over het feit, dat Rijssen de eer te beurt is gevallen de tentoonstelling binnen haar poor ten te krijgen. „Omdat Rijssen niet rechtsstreeks betrok ken is bij het militaire leven, zoals dat wel het geval is in garnizoensplaatsen, is het goed, dat de bevolking van Rijssen en die van de omgeving gelegenheid krijgt meer begrip te krijgen van de betekenis en de ontwikkeling; die er zowel bij het. leger als de luchtmacht hebben plaats gevonden". De luitenant kolonel der infanterie J. 'Gla ser, hoofd van de afd. personeels publiciteit van het min van Defensie, bracht het ge meentebestuur van Rijssen dank voor de me dewerking, die vanaf het moment waarop de eerste contacten waren gelegd (November 1962) Als de Westerse democratieën zich vóór 1939 tezamen tegenover de dictatuur hadden gesteld - als zij, nog vóórdat de oorlog was uitgebroken, de te volgen politiek met el kaar hadden overlegd en een gezamenlijk verdedigingsplan hadden ontworpen - dan zou Hitier het nooit aangedurfd hebben half Europa onder de voet te lopen en de we reld in armoede en ellende te storten. Thans bedreigt ons een ander gevaar: dat van de communistische werelddictatuur Even als het fascisme verdraagt het communisme géén democratische vrijheid, géén onpartij dige rechtspraak, géén respect voor het, indi vidu - waarden, die tot de grondslagen van onze Westerse beschaving behoren. Nu echter hebben de vrije landen van Eu ropa en Noord-Amerika zich aaneengesloten in een bondgenootschap tegen dictatuur en agressie en vóór de bevorderingva n vrede en welvaart Dit bondgenootschap is de NAVO - de Noord-Atlantische Verdrags-Organisatie. De NAVO is een defensief verbond van vrije naties Het kent slechts één doel: de bescherming van onze wereld tegen oorlog en terreur - de verdediging van Uw vrede en vrij- ^FFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFiiFF Jeugdige belangstelling voor de centunon-tank. Luva-taak Vluchtleidster met behulp radarscherm zijnszorg,van de geestelijke verzorging en er is een bioscoopzaaltje de „Paraatiac" (40 plaatsen) waar tal van instructieve films kun nen worden vertoond, alsook journaals en zeer fraaie dia's. De voorstellingstijden zullen in de hal bekend worden gemaakt. Op de buitenexpositie wordt het zwaardere materieel geshowd Er staat een centurion- tank opgesteld, een anti luchtdoelgeschut, en er is een werkplaats ingericht waar o.a. een DAF IJA. 328 wordt ontmanteld. Als bijzonderheid mag worden vermeld, dat in de hal ook een veldpost kantoor is ingericht, dat vooral voor filatelisten van veel belang is. Hier kan een speciaal stempel en zelfs een eerste dagomslag worden verkregen. Uiteraard zal grote belangstelling uitgaan naar de plaats die de luchtmacht in de ex positie inneemt. Een indruk wordt gegeven van de diverse ap paraten van de verkeerstorens, een maquet te van de Nike-Ajax raket.- van de samenstel ling van het eigen weerbericht, van de logistie ke dienst enz. In de hal is een stand ingericht, die een indruk zal geven van de plaats, die de milva's en de luva's innemen Hier wordt duidelijk ge maakt, dat aan de dames geen gevechtsfunc ties zijn toegedacht, maar belangrijke taken, ver achter het front. Milva's en luva's zijn werkzaam in de ver bindingsdienst als telexiste, telefoniste enz. Ook in de intendance zijn er vele taken voor vrouwen De landmacht heeft tal van admini stratieve functies. De meisjes die zich willen melden als luva of milva moeten minstens 18 jaar zijn (intern) of 17 jaar (extern) voor meisjes, die in of na bij hun woonplaats worden tewerkgesteld. Al met al belooft de leger- en luchtmacht tentoonstelling een gebeurtenis van grote om vang te worden Niet minder dan 118 militairen zijn dagelijks aan de expositie verbonden. De opbouw van de leger- en luchtmacht- tentoontstelling brengt een grote levendigheid in het centrum van Rijssen. Het expositie gebouw wordt opgetrokken op het „toekomsti ge raadhuisplein" op de driehoek Rozengaar- de. Kerkstraat-Elzenerstraat. Maandagochtend zullen de eerste wagens arriveren. Het expo sitiegebouw wordt door 22 jongens in een hal ve dag opgebouwd. Alleen dit moet reeds een bijzonder schouwspel zijn, naar uitlatingen van majoor Ellmer. De hal is 15 meter breed en 48 meter lang. In de tentoonstelling wordt aandacht ge schonken aan de ontwikkeling van het Konink rijk der Nederlanden gedurende de laatste 150 jaar Bij iedere stand bevindt zich een explicateur, die bereid en in staat is, om al lerlei inlichtingen te verstrekken en bijzon derheden te geven. Er staat een rijvaardigheidstestapparaat, waarvan door bezoekers der tentoonstelling gebruik mag worden gemaakt. Aan 't hoofdwapen der infanterie is grote aan dacht gewijd, allerlei moderne wapens geven 'n beeld van de ontwikkeling die ook hier heeft plaats gehad Er wordt een indruk gegeven, van de wel- 4 i F:F F F FF F F FF FF F FF F F F FF F 4 4 FF F FF F 5 Luchtmacht paraat; Hunter-Harvard. Moeten bij de ouderdagen, de ouders naar de kazernes reizen (soms heel ver), een ten toonstelling brengt het militaire leven midden in de stad en de bedrijvigheid de spectaculai re opbouw van het mobiele expositiegebouw, het inrichten van de expositie, het monteren van vliegtuigen enz. vormt een schouwspel dat grote belangstelling trek en maakt de le ger en luchtmachttentoonstelling PARAAT tot een gebeurtenis van uitzonderlijk belang. Daarom staat het vast dat de expositie, die gratis geopend is. grote belangstelling zal trekken, vooral ook daarom, omdat in het gebouw demonstraties worden gegeven enz zodat de expositie een levendig karakter zal dragen.

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 3