Aanschaffing schoolmeubelen Haar- en Banisschool V arkenshouders pas op FILM NIEUWS Huzaren Janna ging er met een kapitein vandoor! Vrijdag 19 april 1963 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 Keukenhof en bloemencorso Mond- en klauwzeer VEEMARKT RIJSSEN Aankoop bouwterrein Vrijdag en zaterdag: Daar droomt elk meisje van Woensdag: Petrus de grote visser Demi-finale Miss Bril op ..Over-Holland" Van het bestuur van de vereniging tot het verstrekken van schoolonderwijs op gerefor meerde grondslag te Rijssen ontvingen b en w een aan de raad gerichte brief, houdende het verzoek tot het verlenen van medewerking krachtens artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920 tot het doen van de navolgende uitgaven. BANISSCHOOL:. 1. 48 éénpersoonssets met bijbehorende klas- semeubeles 4.581.-. Dit meubilair is bestemd voor de inrichting van het binnenkort te bou wen noodlokaal bij de Banisschool. Voor de bouw van dit noodlokaal verleende de raad reeds medewerking bij besluit van 18 janua ri 1963. 2. 80 éénpersonssets en enig ander meubilair 5.472.- Het aanschaffen van dit meubilair is nood zakelijk, aangezien de in het tweede en vijfde leerjaar in gebruik zijnde schoolbanken ver schillende gebreken vertonen. Op grond van model, afmetingen en ouderdom voldoen deze schoolbanken namelijk niet meer aan de ei sen. 3. 40 letterdozen a 9.75. 390.- Voor de activering en zelfwerkzaamheid der leerlingen van het eerste leerjaar is de aan schaffing van deze letterdozen noodzakelijk, daar de bestaande methode te een zijdig is. HAARSCHOOL:. 4. 125 éénpersoonssets en enig ander meubi lair. 8484.- Aangezien de in het vierde, vijfde en een gedeelte van het zesde leerjaar in gebruik zijnde schoolbanken niet meer aan de eisen voldoen, is aanschaffing van dit meubilair noodzakelijk. Op de Keukenhof staan de bolgewassen veel meer beschut dan op het vrije veld. Daardoor ziet men nu reeds meer bloei in dit prille lentebos. Momenteel bloeien er hon derd duizend krokussen een aanblik die men vele jaren achtereen heeft moeten mis sen, omdat dit bolgewas veelal reeds uitge bloeid was als de tentoonstelling werd geo pend. Bovendien beginnen de eerste narcis sen, hyacinten en tulipa's te kleuren. In de grote verwarmde kas staat thans het grootste deel van de 32500 tulpen in 370 variëteiten van vorm en kleur in bloei. Een overweldigend schouwspel Zoals te verwachten was na de strenge langdurige winter kan het bloemencorso niet op 27 april gehouden worden. In verband met het bijzondere karakter van de vierde mei is het corso thans definitief vastgesteld op zaterdag 11 mei a.s. Dank zij de strenge maatregelen, gelukte het vorig jaar het mond- en klauwzeer de kop in te drukken. Helaas werden sedert het begin van dit jaar in Overijssel en Gelderland weer vele bedrij ven door deze ziekte aangetast. Daarom wordt een ernstig beroep op alle varkenshouders in onze provincies gedaan tot medewerking ter bestrijding van het mond en klauwzeer. Hoe kunt U deze medewerking verlenen? Zorg in de eerste plaats voor goede ont smettingsmaatregelen Zorg voor een natronloogoplossing op Uw bedrijf (6 eetlepels op één emmer water). Leg jute zakken, gedrenkt in deze oplossing bij de toegangen van Uw bedrijf. Isoleer Uw bedrijf zoveel mogelijk. Laat niemand toe, als dit niet strikt noodzakelijk is. Laat ieder, die noodzakelijk op Uw bedrijf moet zijn bij het betreden en verlaten, steeds zijn schoeisel ontsmetten door de voeten te vegen op een in natronloogoplossing gedrenk te jute zak (denk ook aan Uw schoolgaande kinderen!). Sluit Uw varkensschuur af, ook voor de le den van het gezin, die daar niet noodzakelijk behoeven te komen. Het ophalen van vette varkens heeft in vele gevallen 'n verspreiding van mond- en klauw zeer veroorzaakt. Eist van dé vervoerder, dat hij zijn schoei sel ontsmet en laat hem in geen geval toe in Uw varkensschuur. Eis inzage van het ontsmettingsboekje van de vervoerder. De ontsmetting van de vee wagen moet op de dag van het vervoer of uiterlijk de vorige dag geschied zijn. Uw meelhandelaar dient de voerzakken bij de ingang van het erf neer te zetten. Laat hem vooral niet toe in Uw varkensschuur. Gebruik voor het voeder zoveel mogelijk papieren zakken en vernietig deze daarna. Waarschuw bij de eerste verschijnselen o.a. bij kreupelheid van uw varkens onverwijld uw dierenarts. Denk er aan, dat zieke varkens niet volledig worden vergoed. Een snelle aangif te is ook daarom in Uw eigen belang. Zo kunt u allen medewerken om de ver spreiding van mond- en klauwzeer te voor komen. Bedenk daarbij, dat hoe eerder deze ziekte is overwonnen des te spoediger de maat regelen, die een grote belemmering voor ve le bedrijven betekenen, kunnen worden opge heven. DE DRIE LANDBOUWORGANISATIES IN OVERIJSSEL. Aangevoerd 102 runderen. Prijzen: 35 vette koeien van 2.90 tot 3.10 per kg. slachtgewicht. melk- en kalfkoeien van 725.- tot 900 per stuk. 40 pinken van 350 tot f 450 per Stuk. 27 graskalveren van 200 tot 250 per stuk. Overzicht handel: Rundvee: handel kalm. prijzen vrijwel on veranderd. In verband met mond- en klauwzeer geen aanvoer op de varkensmarkt. 5. 33 letterdozen a 9.75 321,75. Evenals voor de Banisschool dienen voor het eerste leerjaar van de Haarschool letter dozen te worden aangeschaft. 6. Leerboekjes methode vaderlandse geschie denis „Ons oude Nederland" van G. v. d. Meu- len en M. Wassink, klas 4: 50 stuks a f 2.10 105. kals 5: 65 stuks a 2,50 f 162,50 klas 6: 55 stuks a f 3,50 f 192,50 460.- B en w stellen voor de gevraagde mede werking te verlenen. B. en w. zijn in de gelegenheid om het per ceel, kadastraal bekend gemeente Rijssen, sec tie F nr. 1009, groot 759 m2, in eigendom toebehorend aan de heer G. J. Voortman, wonende alhier Westerstraat 14 aan te kopen. Dit perceel, hetwel bouwterrein is, kan die nen als ruilobject voor eventueel in de toe komst aan te kopen panden in verband met de stadssanering. Een op het onderhavige perceel staand kip penhok is onder de verkoop niet begrepen. B. en w. stellen de raad voor bovengenoemd perceel aan te kopen. RIJSSEN buiten de ivallen De kolonel Galatzkin bleef nog maar op de Oosterhof. Hij had juist die kamer uit geko zen waar Willem van Oranje was afgebeeld. Nu de Fransen weg waren bestond er geen vrees meer voor vernietiging van het schil derstuk. En Galatzkin was een Russisch ba ron van de oude stempel. Hij was voor Rijs sen een zeer lastig geval. De adjunct maire Van Wijngaarden, liep finaal de weg plat van zijn huis naar de Oosterhof. Er zouden nog tienduizend donkozakken komen en daar moest voedsel voor zijn, en duizend el laken. Twintigduizend pond stro, en volop jenever. Natuurlijk hoefde Rijssen niet alles te le veren. Maar Smakke Berend die bijzonder in de gunst viel van de kolonel, moest er op uit. Naar Wierden, Goor, Markelo, Delden, Ootmarsum en verder nog naar verschillende gehuchten. Smakke Berend vertelde aan Van Wijngaarden dat hij vreselijke last van lik doorns had. Nou, dat had de kolonel ook. Hij vroeg aan Van Wijngaarden of er een Rijsse- naar was die likdoorns kon snijden. Ja die was er wel, maar de man was op reis, Laat hem dadelijk halen. Ik zal vijf man als vrijgelei de meegeven. Meer kan ik er niet missen, voegde hij er aan toe, want Rijssen is een Als jonge meisjes in een pensionaat in de buurt van 'n badplaats kans zien om een bijna failliete club, „De Oude Molen" genaamd weer op de been te helpen door er bezoe kers heen te lokken, die er dan vergast zul len worden op een daverende muzikale show, dan is dat natuurlijk een kans uit duizenden! Maar ook een kans, die naast de nodige attracties - zoals o.a. Gaby King, Peggy Brown 't Cornel Trio en niet te vergeten onze roem ruchte Blue Diamonds met hun succesnum mer „All of mee"! - ook zekere risico's en complicaties biedt. En die complicaties zijn niet van de lucht, al was het alleen maar, omdat om te begin nen al de orkestleider wordt gehouden, voor een niet zeer geliefde schoolinspecteur. En uiteraard speelt Amor ook een rol mee in dit verhaal van jonge mensen en van schla- germu2iek. Men moet al een heel slecht humeur heb ben om door zoveel opgewekte jeugdige vro lijkheid en zoveel wervelend ritme niet te worden aangestoken! Wie zijn zorgen wil vergeten, wie houdt van romantiek en meeslepende melodieën, wie wil weten of Marion en de jeugdige orkest leider Jochen elkaar krijgen (mag daar eigen lijk wel aan getwijfeld worden?), voor al die genen is de film „Daar droomt elk meisje van!" het amusement bij uitnemendheid! Wie in deze verscheurde tijd wil trach ten iets te begrijpen van de eeuwepoude te genstelling tussen Jood en Arabier, wordt dooi de roman van Lloyd C. Douglas, waarnaar re gisseur Frakk Borzage de film „PETRUS - DE GROTE VISSER" maakte, zeer dicht bij de bronnen gebracht van de schier onverklaarba re haat, welke zich bijkans in de mythe verliest. Naast de gestalten van de fanatie ke Arabieren en pompeuze Joden doemen de figuren op van cynische Romeinen, wier macht over het hoogtepunt heen is. Tiberias heerst in de keizerlijke stad; He rodes is vorst van Judea; zijn Arabische na buur is de stugge en tegelijkertijd felle Arabierenkoning Aretas. Tegen de achtergrond van felle conflicten in een steeds geladener atmosfeer verschijnt dan de Timmerman van Nazareth, de boeien de prediker de Wonderdoener, die grote scharen tot zich weet te trekken en die van simpele vissers en boeren discipelen maakt. Tot deze Jezus, die vertelt van het Ko ninkrijk, dat niet van deze aarde is, voelt zich ook de visser Simon aangetrokken, een goed hartige maar onverschillige reus, die tot dus verre tevreden was met zijn vissersboot en zijn werk aan de oever van het Meer van Galilea. Deze Simon is de titelfiguur van het boek en van de film, de Simon, die van Simon - Pe trus wordt, de rost de Grote Visser. Men kan van de auteur wellicht zeggen dat hij zich wat veel vrijheid heeft veroor loofd ter zake van de historische juistheid. Maar men stelle daar tegenover het goed recht van de dichterlijke vrijheid ten Opzichte van zaken en gebeurtenissen, die nu eenmaal nooit letterlijk werden geboekstaafd. In elk geval worden hierdoor de figuren van die oud-christelijke tijden ook in de film belangrijk dichter bij ons gebracht. Hun taal en hun tekening is niet .^plechtstatig, niets menselijks is hun vreemd, en alle banaliteit wordt vermeden. Uit stormachtige tijden komen vaak grote mannen voort. Zulk een man was Petrus - de Grote Visser. De film schildert Petrus in zijn tijd, zoals zij Prinses Fara en Prins Voldi schildert en zoals ook Herodes Antipas, Heriodias. Johan nes de Doper, Andreas, Johannes en Jacobus, en vele anderen tot leven komen in dat grote bonte verhaal van Lloyd C. Douglas, waarbo venuit Christus' wezen wordt weerspiegeld in vriend en vijand, ook bij hen, die niet in Hem geloven. Vrijdag 19 april a.s. zal op het buiten „Over- Holland" aan de Vecht worden uitgemaakt wel ke dames in mei zullen deelnemen aan de strijd om de titel Miss Bril 1963. Dan komen in Nieuwersluis de meisjes bij een, die in de provinciale voorrondes op de eerste drie plaatsen eindigden. De 33 candidates, die aan deze halve finale zullen deelnemen, zijn de dames: van de weinige plaatsen waar wij veel moei te mee hebben. Maar vanmorgen heb ik er doorgedonderd! voegde hij er aan toe. Ik heb bevel gegeven om rond de kerk naar alle windrichtingen kanonnen op te stellen, en wanneer de Rijssenaren weer spektakel ma ken om mijn goede Russen de ogen uit te slaan. Of zo'n slet van een meid, hoe heet ze ook weer? Huzaren Janna! sprak Van Wijngaarden. Precies Huzaren Janna, die is er met mijn beste kapitein van door gegaan Zie je zoiets dat neem ik niet meer, dan moet Rijssen maar in elkaar gedonderd wor den! Begrepen? Van Wijngaarden begreep 't en Smakke Berend ook. Dus zij beloofden me neer demoedig dat de Snieder die verstand van likdoornsnijden had, als geen ander, zo spoedig mogelijk zou komen. Van Wijngaar den stuurde de Smakke naar de Gans in Ei sen. De Potkanne zou meegaan. Nu was de Potkanne niet Oranje gezind. Hij was ook geen patriot. Met dergelijke smoesjes hield de Pot kanne zich niet op. Maar wat hij wel was, dat was een uitgekookte zwarthandelaar. Hij ontzag geen mens. Hij had 'n kelder vol met waardevolle zaken. Want hij zo brutaal als de beul. Hij had de Fransen op schromelijke wijze afgezet. Hij had bij zijn eigen stadge noten niet veel kans. Die presenteerden hem de grepensteel. Maar Galatzkin was er al inge vlogen. De Potkanne had hem prachtige ho ning geoffreerd. Deze dacht bij zich zelf, vliegen die vang je beter met honing dan met azijn. En de kolonel gaf een vergunning af in het Russisch, dat de Potkanne niets in de weg gelegd mocht worden. Maar verscho len in de Holterberg zat Huzaren Janna met haar lieve kapitein. Zij moesten zich schuil houden want de kapitein was deserteur. Maar het verliefde paar kon van de wind ook niet leven. Voor het laatste goudstuk kocht Janna een net boeren kostuum en handig als zij was, knipte zij haar minnaar de snor af en toen het goed donker was geworden trok zij met haar lieve Minarltskin naar Rijssen. Naar het huis van de Potkanne. De schatten be waarde de Potkanne in de kelder Janna wist het raampje. Maar zij wist niet dat de Pot kanne waakte bij zijn schatten. Zij gaf aan wijzingen. De kapitiein Minaritskin liet zich achterwaarts in de kelder zakken. Het nach telijk licht verduisterde in de kelder. De Pot kanne achtte 't geraden handelend op te tre den. Hij stond gereed met een tolhout in de vuist en toen de lieveling van Janna ver genoeg gezakt was mepte hij toe. De Rus sloeg en schopte links en rechts van zich af, hetgeen niet weg nam dat het slagen regende op zijn achterwerk. Janna trok hem gauw weer naar buiten en zij namen de vlucht. De Potkanne had niet om hulp geroepen het diefachtige paar ook niet. De Potkanne gaf het ook niet aan. Daar zou maar huiszoeking van komen, en dat wilde hij niet. Maar nu hij met Smak ke Berend naar de Gans in Eisen ging om Snieder Berend te halen, vertelde hij dezen, wat er verlopen nacht was voorgevallen. De Snieder liep even een luchtje te schep pen toen hij de twee bekende Rijssenaren N.C. v.d. Hoogen en M. Degen uit Nijme gen; E. Onstenk Arnhem; J. de Knegt, Th. Smit en J. Goeken-v.d. Berg allen uit Amster dam; R. A. Hofland, Rotterdam; A. Bam berg, Rijswijk en J. Kuhlman, Dordrecht; A. Schuiters, G. Hermsen en A. de Vries, al len te Groningen; G. Groen wold en A. M. Hof- stra uit Oosterwolde; M. Niesten, Leeuwar den; N. A. Oskam, E. Lankamp en N. Viset, allen uit Utrecht; J. de Koeier uit Nieuwdorp, J. Polvliet uit Goes en E. de Groote te Kam per land, J. Koster Rijssen, G. Slootheer, Zwolle en M. Lubbers, Dedemsvaart; J. Haan Eindhoven, A. Reijven, Tilburg en L. Dijkstra uit Bergeyk; H. v. Nooy, Cadier en Keer, K. Wehrens uit Nuth en E. Nederveen uit Maas tricht; A. Houttuin en I. Lassche te Emmen, A. de Jong uit Assen. Duitse twens en teenagers zijn goed bij kas Nog nooit stonden in Duitsland de „bak vissen" en de jongens „in de vlegeljaren" er financieel zo goed voor als thans. De teenagers hebben niet minder geprofiteerd van de toenemende welvaart als hun ou ders. Integendeel, sedert jonge werkkrach ten voor alle beroepen - vooral diegenen, die 'n beroep goed willen leren - de meest aanlokkelijke aanbiedingen krijgen, se dert scholieren in de vakanties begeerde werkkrachten zijn, beschikken de Duitse 14-19 jarigen over een boel geld. Ook de beurzen van de 20 tot 25 jarige „twens" zijn goed gevuld. Deskundigen ramen, dat beide groepen te- samen jaarlijks ruim 12 miljard D.M. be steden. Hun koopverlangesn variëren van cho colade, sigaretten en lippenstift tot de tweede hands-auto of de nieuwe wagen. Een reeks ondernemeingen doet met teenagers en twens reeds betere zaken dan met volwassen kopers. Volgens een recent onderzoek van het Ge nootschap voor Marktonderzoek in Hamburg beschikken alleen al de ruim 4,5 miljoen Duit se teenagers over bijna 5 miljard aan zakgeld. Voor de „twens" van 20 tot 25 jaar wordt het zakgeld op 7 miljard D.M. per jaar ge raamd. De marktonderzoekers berekenden in 1961, dat de Duitse teenagers een gemiddeld maandinkomen van 157 D.M. hebben. De helft van de 4,5 miljoen jongens en meisjes moeten daarvan thuis iets afgeven - en wel gemiddeld 126 D.M. Terwijl de veertien-jarigen door de bank over 25 D.M. per maand kunnen beschik ken, ligt dit bedrag bij de 19-jarigen al bij 168 D.M. Waarheen rolt dit geld? Dat weten ook de statistici niet precies. Wel schijnt vast te staan, dat de jongens het grootste deel van hun geid besteden voor het bezoeken van horeca-bedrijven, bioscopen, sportwedstrijden en dansgelegenheden. Het kleinere deel wordt uitgegeven voor club contributies, rookartikelen, voertuigen en ben zine. Bij de meisjes staan - hoe kan het anders - lekkernijen bovenaan, direct gevolgd door schoonheidsmiddelen e.d. Terwijl de jongens liever vaders scheerzeerp, haarwater e.d. pak ken, beginnen de meisjes al op jeugdige leef tijd n eigen „beautybox" te organiseren. In tegenstelling tot de jongen, betalen zij ook vaak hun schoenen en kleding zelf. Bij jongens zowel als meisjes zijn melk, fris dranken en koffie het meest in trek. De Duitse jongeren drinken veel minder alcoholhoudende dranken - afgezien van bier en misschien soms wel een sterkere druppel - dan wel wordt ver ondersteld. Ook de rokers en rooksters zijn in de minderheid. Slechts 42 procent van de Duitse jongens en 14 procent van de meisjes rookt sigaretten - en dat moeten dan filtersi garetten zijn. Want 89 procent van de jeugdi ge Duitse rokers geeft de voorkeur aan filtersi garetten. Bij de volwassen is de filtersigaret nog niet zo zeer ingeburgerd. In 1962 bedroeg het marktaandeel van filtersigaretten in Duits land ongeveer 76 procent. Teenagers en twens zijn ook de beste klanten van de sportartike len-industrie. Ruim 80 procent van de produk- tie van deze bedrijfstak wordt aan jongeren verkocht. Ook voor de grammofoonplaten-industrie zijn de jongeren belangrijke klanten. Rond 70 procent van de in Duitsland jaarlijks ge perste platen worden aan twens en teenagers verkocht. Van de 14-19 jarigen in Duitsland heeft iedere vierde méér dan dertig platen. Iedere vijfde heeft een pickup én (of) een radio. Slechts iedere zesde jongere tussen 14 en 19 iaar heeft zelf een muziekinstrument. Van de produkten dei huid- en verzorgings middelen-industrie gaat 60 procent naar de jeugdige kopers. Méér dan de helft van de produktie van bromfietsen, scooters en motor rijwielen wordt door jonge mensen gekocht. Twee-derde van de Duitse jongeren gaat met vakantie, een derde deel daarvan naar 't bui tenland. Over het lot van menige onderneming wordt dus in feit door teenagers en twens beslist. Dat blijkt nog duidelijker, wanneer men de indirecte invloed van de jongeren op de markt eens bekijkt. Duitse reclame-deskundigen zijn van mening, dat de jongeren grote invloed hebben op de stijl van de volwassenen en dus stijl-vormend zijn. Frau Münster van 'n bekend groot Westduits reclame-bureau, die gespecialiseerd is in de vraagstukken van de twen- en teenagermarkt, wees er onlangs in een lezing op, dat zelfs mannen van gevor derde leeftijd er niet tegen opzien om de nauwere twenpantalons te dragen en dat tal rijke moeders evenveel van slobberpullovers houden als hun dochters. Wie en wat bepalen echter de levensstijl van teenagers en twens? Kritisch-ingestelden beweren nog al eens, dat „twens" en „teenagers" door een gewiek ste industrie en nog gewiekstere reclame „ge maakt" zijn. Daartegenover zal men met Frau Münster kunnen stellen, dat de koopge woonten van jongeren minstens even zeer door filmreclame, televisie en geïllustreerde tijdschriften gevormd worden. Voor industrie en handel is 't niet makkelijk om van te vo ren al te kunnen bekijken wat tbij de jeugd doet". De huidige jeugd wordt nogal eens verwe ten, dat haar geld te los in de zak zit. Maar de Duitse krediet-instellingen zeg gen, dat Duitse jongeren zeer aanzienlijke bedragen sparen - zij het voor een uitzet, voor een grote aanschaffing, voor vakantie of voor beroepsopleiding Bij de Duitse spaarbanken zijn meer dan 7 miljoen oftewel 28 procent van alle spaarrekeningen van kinderen en jongeren. zag naderen. Zijn eerste gedachte was, dat zij de blijde boodschap kwamen brengen dat Rijssen vrij was van krijgsvolk. Hij trok wat af, toen ze hem vertelden, dat hij bij kolonel Galatzkin moest komen om likdoorns te snijden. Ale begon te gillen en de dochters ook. Maar Smakke Berend vertelde dat het moest. Ale riep, geef mij het geld! Als ze je dood maken heb ik dat tenminste nog! De Snieder deed zijn gereed schap in 'n groen zakje en sjokte mee naar Rijssen. Het werd een lange en moeilijke tocht. Bij de Oosterhof gooide de wacht de poort wagenwijd open. De kolonel, die zweet voeten had moest op advies van de Snieder de voeten baden in lauw water. De kolonel vertrouwde blijkbaar de Snie der niet al te best. Want er stonden twee schildwachten bij met de bajonet op het ge weer. Een half uur was de Snieder bezig en tot veler tevredenheid werkte hij af. De kolo nel gaf hem een gouden roebel. En die heeft de Snieder naderhand aan een horlogeketting laten maken, daar hebben de dochters nog heibel om gekregen, zo gaat dat dan. Toen de kolonel klaar was moest Smakke Berend er aan geloven. Hij had er niet veel zin aan. De kolonel dreigde de Smakke dood te laten schieten, ja, toen moesten de sokken er af. Foi wat bi'j smerig! Schreeuwde de Snie der en de kolonel zette zijn bril op om de zwar te voeten van Smakke Berend te zien. Er moest direct een bode naar het stadhuis om Van Wijngaarden te halen. De likdoorns dat viel nog al mee toen de voeten uit het vuil kwa men. Maar de nagels waren voor helemaal om de tenen heen gegroeid. Twee en een half uur was het Sniederken er mee bezig. En toen hij klaar was viel de Smakke flauw. De kolonel bracht hem bij met een fikse borrel en een slag om de oren. En ofschoon het al twee uur in de middag was moest de Smakke er op uit. Heel Rijssen had met de man te doen. Verbeeld je, hij kwam maar bestellen en de mensen wisten niet waar zij het vandaan moesten halen. Huzaren Janna kreeg ruzie met haar ka pitein. De liefde verkeerde in haat. De kapi tein smeede hem hij voegde zich weer bij zijn legerkorps en Huzaren Janna ging naar Ootmarsum. Daar waren juist vijfduizend Don Kozakken aangekomen. Dus daar zou nog wel iets te vinden zijn. Het Sniederken kreeg een brief mee, die niemand kon lezen, ja toch. Schmoel Polak vertaalde hem. De in houd kwam op het volgende neer. De Snieder moest door de Russen ongemoeid en onge spierd worden gelaten. Hij had het Russische leger grote diensten bewezen met het her stel van uniformen en met het likdoornsnij den en als dat zo te pas kwam mocht hij vrij in Rusland reizen. Schmoel riep Na! En hij klopte zich op de borst. De Potkanne liep tegen de lamp. De Rijssenaren leverden niet genoeg hooi en vlees naar de zin der Russen. Prokofskie, een luitenant van de Donkozakken kreeg be vel een huiszoeking te doen dat leverde aan vankelijk weinig op. Want Rijssen, zo schreef de secretaris, was schepschoon, d.w.z. er viel zo goed als niets meer te halen. Bij Kok Jan Harm, een patriot en hamsteraar eerste klas, hadden de Russen alles wegge haald. Maar Jan Harm beloofde aan Schmoel een daalder als hij hem hielp bij de kolonel, een daalder? Na! zei Schmoel dat is een Jo- denfooi. Een kalf in mei aanstaande daar doe ik het voor. Wat moest Kok Jan Harm? Hij beloofde het kalf en Schmoel ging met hem mee. Nu had Jan Harm maar twee kin deren. Dat is niet genoeg. Je moet tenminste met tien of elf kinderen komen. En Jan Harm op stap. Dat kostte hem nog anderhalve dag lopen. Want de moeders hadden er een dun oog op hem haar spruiten mee te geven naar de kolonel Galatzkin. Maar het Joodje Polak vertelde dat 't wel goed zat. Jan Harm had alle kinderen vier duiten beloofd die mee wil den gaan. Zo kwam het gezelschap op de Oos terhof. De jonker die juist uit de tuin kwam, riep wel! Wel! Ik heb nooit geweten dat je zoveel kinderen had. Dat komt van de Rus sen jonker! Riep Jan Harm. Zij hebben het hele huis van onder tot boven nageplunderd en dan komt er van alles los. Schmoel vroeg audiëntie aan en het mocht. De kolonel keek de kinderen een voor een aan. Jan van de Vleermuis begon te za niken om de vier duit. Wat zegt het kind? Vroeg de kolonel dat juunken hef honger vertaalde Schmoel. Hool'n bek aap! Schold Jan Harm. Deze was nog niet klaar hij vroeg of hij de kinderen weg mocht sturen want de soldaten die bij Harm geplunderd hadden moesten op 't appel komen, maar zij bleken onvindbaar. Zij waren naar Sijsjes Sam in Almelo, om het geroofde te gelde te maken. Pas de volgende dag kon de kolonel de jon gens bij de knopen krijgen. Eerst kreeg hij er niets uit. Maar toen hij dreigde met dood schieten, vertelden zij dat zij de boel ver kocht hadden aan Sijsjes Sam. Dat is een snert Jood! verklaarde Schmoel en hij meen de het. Kolonel Galatzkin liet de volgende dag Sijsjes Sam halen. De vrijvrouwe van Al melo verzette er zich tegen maar Vinken To ne die als wegwijzer diende voor vier Rus sen vertelde de vrijvrouwe dat ook zij, ge haald zou worden als ze Sam niet vrij gaf. Sam vroeg aan Vinken Tone, wat er met hem gebeuren zou te Rijssen. Ophangen aan de hoogste boom! Vertelde Vinken Tone. Dat was te veel voor Sam, luid gillend liep hij de broeklanden in en kroop in een werfbos. Maar de vier Kozakken hadden hem gauw te pakken en bonden hem aan een paarde- staart. Op het plein voor de Oosterhof ston den negen kinderen te bieren om vier dui ten. Gelukkig maakte de vrouwe van Ooster hof een einde aan het spektakel door de kinderen het verlangde te geven. Juichend trokken de jongens Rijssen in en zongen Kok Jan Harm zit in de kaste falderalderie! fal- deraldera! Zover was het nog niet. Maar Schmoel en Jan Harm moesten blijven tot Sijsjes Sam er was. Ik doe het voor een kalf niet meer! Riep Schmoel het moet nou een steer- ke worden! Want het wordt nachtwerk. Laat in de avond kwam Sam onder zwaar gelei de binnen. Hij moest vertellen wat hij van de Russen gekocht had. .VAN COEVERDEN. J

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 3