E.H.B.O.-diploma uitgereikt bij N.V. „Heka" Uitstekende uitvoering van gymnastiekvereniging KLM-stewardessen vertelden over belevenissen Gouden jubileum bij Ter Horst Co. Zondagsdienst dierenartsen Rij ssen-W ierden BURGERLIJKE STAND RAADSVERGADERING Koperen jubileum dienstbode Bestuur muziekclub nu definitief NIEUWE BOEKHANDEL INZATE WEILANDEN Verzetsfilm „De overvaL' Koudetoeslag gemeentepersoneel Vergadering „Zanglust" DE EERSTE PRIES AGENDA PREDIKBEURTEN Zondag 17 maart GESLAAGD Vrijdag 15 maart 1963 41e Jaargang No. 10 De abonnementsprijs voor dit blad bedraagt ƒ1.50 per kwartaal Enterstraat 10 - Rijssen Telefoon 2303 (05480) Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 uur voor post-abonnees ƒ165 per kwartaal Administratie en Redactie: Advertenties 12 cent per mm Bij contract korting WEEKBLAD VOOR RUSSEN In de nieuwe hal van de N.V. Heka werd door een aantal personeelsleden van deze onderneming een examen afgelegd ter ver krijging van het E.H.B.O. diploma. De oefeningen werden o.a. bijgewoond door het voltallig bestuur van de afd. Rijssen van de EHBO. Er waren een aantal opgaven gesteld, o.a. de behandeling van een aantal gewon den, een ernstige gewonde (hoofdwonde), een geval van schijndood door gasvergiftiging, ver der moest er een open beenbreuk en een ver brijzelde hand worden behandeld. Nadat de kandidaten de oefening beëindigd hadden werd hierover een nabespreking ge houden onder leiding van dokter Oosthoek jr. Vastgesteld kon worden, dat alle kandida ten aan de eisen hadden voldaan, zodat het diploma kon worden uitgereikt. Dat gebeurde door dokter Oosthoek, die wees op de betekenis en het belang van het EHBO diploma. Spr. drukte de gediplomeer den op het hart de herhalingscursussen te gaan volgen, zodat het diploma zijn waarde blijft behouden. Dokter Oosthoek bracht dank aan het be stuur van de afd. Rijssen van de EHBO voor zijn activiteiten ook voor deze cursus en in het bijzonder dankte hij de heer Kreijkes, die hem bij alle lessen had geassisteerd. Namens de directie van de NV Heka werd het woord gevoerd door de heer van Weerd, die eenieder, die aan het welslagen van deze cursus had meegewerkt, dank bracht. Namens het bestuur van de EHBO afd. Rijs sen bracht de heer G. de Leeuw dank aan De heer J. Geerling, Lentfersweg 19 her dacht maandag het feit, dat het 50 jaar gele den was, dat hij in dienst was getreden bij ter Horst en co NV. De gouden jubilaris werd op het directie kantoor ontvangen en toegesproken door de heer' A. H. ter Horst, die de jubilaris dank bracht voor de trouw die hij voor ter Horst en Co aan de dag had gelegd, en voor de wijze waarop hij gedurende een halve eeuw de belangen van ter Horst en Co had ge diend. Als blijk van waardering ontving de gou den jubilaris een gouden horloge. De dienst wordt zondag a.s. waargenomen door dierenarts J. P. van Nouhuys, - Rijssen, tel 2487. Geboren: Gerrit z.v. G. ter Maat en H. Breukink, Op- broek weg 22, 5 mrt; Willy d.v. G. Mensink en J. Tijhof, Hagweg 19, 5 mrt; Hendrina d.v. A. J. Slagman en D. Ehren- hard, Koninginneweg 21, 6 mrt; Gerrit Jan, z.v. G. Bakker en J. v.d. Riet, Dannenberg 44, 7 mrt; Aleida, d.v. J. Brinks en G. G. ten Brinke Esstraat 55, 7 mrt; Berend Hendrik Dinant, z.v. G. H. Schreurs en B. Stegeman, Welleweg 44, 8 mrt; Gerrit Jan Arend z.v. G. W. Borghuis en J. G. W. Eshuis, Parkstraat 8, 9 mrt; Frederik Gradus, z.v. J. Poortman en J. Kreij kes, de Steege 18, 12 mrt te Deventer. Getrouwd: Rudolph Zwarts 24 jaar en Sina Descendre, 18 jaar, Rijssen woonwagenkamp 11 mrt; Overleden: Engbert Jan Bolink 82 jr, weduwnaar van G. J. Lankamp, Zuiderstraat 13, 6 mrt; Gerritdina Huiskes 71 jaar, weduwe van H. Harbers Vennekesgaarden 43 6 mrt; Hendrik Jan Nijzink, 76 jr, echtgenoot Van G. Immink, Oranjestraat 60, 10 mrt. Dokter Oosthoek jr. reikt het EHBO- diploma uit aan de heer H. Wessels fiKiiiwiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiifiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii» de N.V. Heka voor de wijze waarop men me dewerking had verleend tot het slagen van deze cursus, die 12 gediplomeerde EHBO-ers heeft opgeleverd. Het diploma werd uitgereikt door Dr. Oost hoek aan de volgende personeelsleden van de NV Heka: J. Dannenberg, H. Wessels, M. van Heek, A. van Heek, W. Nijveld, J. Dommer- holt-Nijveld, M. Baan, D. Buursink, H. Wil- bers, H. Landeweerd, R. Kalter en D. Baan. Dr. Oosthoek Jr. reikt diploma uit aan de heer H. Wessels. De raad van Rijssen komt hedenavond (vrij dag 15-3) in openbare vergadering bijeen. De agenda luidt als volgt: 1. Vaststelling van de notulen van de ver gadering d.d. 25 februari 1963. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van burgemeester en wethouders d.d. 5 februari 1963, nr. 28 tot vaststelling van herziening V E van het uitbreidingsplan. 4. Alsvoren betreffende aankoop van grond van L. Hofman. 5. Alsvoren tot vaststelling van herziening V F van het uitbreidingsplan. 6. Alsvoren tot aankoop van grond van J. H. Koedijk. 7. Alsvoren tot het verstrekken van voor schotten voor 1963 aan de besturen der bijzon dere kleuterscholen. 8. Alsvoren tot het verstrekken van een voor schot op de exploitatievergoeding voor 1963 aan de besturen der bijzondere scholen voor lager onderwijs. 9. Alsvoren tot aankoop van grond van de fam. Wolterink. 10. Alsvoren (d.d. 5 maart 1963, nr. 69) tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het toekennen van een duurtetoeslag aan het gemeentepersoneel. Een niet alledaags jubileum vierde mej. A. Ponsteen, die haar koperen jubileum her dacht als dienstbode bij de familie Jansen (Beltbakker) in de Oranjestraat. Naast de waardering, die de jubilerende dienstbode mocht ondervinden van de familie Jansen werd ook belangstelling getoond van de zijde van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, mevrouw Thomassen-v.d. Wildt, presidente van de afd. Rijssen en mevr. Duidam kwa men mej. Ponsteen complimenteren en ver leenden de zilveren medaille en een oorkon de namens het bestuur. In de dezer dagen gehouden ledenvergade ring van de eind vorig jaar opgerichte mu ziekvereniging werd het onderstaande bestuur gekozen: H. Geesink, Holten voorzitter, mej. G. A. Snijders, secretaresse. A. Waggeveld penningmeester en J. A. Hilgerink, 2e voor zitter. Het ledenaantal is nog steeds stijgend en bedraagt bijna 50. De gymnastiekvereniging DOS (Door Oefening Sterk), gaf dinsdagavond in het Park gebouw haar jaarlijkse uitvoering, waarvoor ook nu behoorlijke belangstelling bestond. De heer F. Zoomer, de voorzitter van DOS wees er in zijn openingswoord op, dat van een uitvoering als deze niet al te grote pres taties verwacht moeten worden. Een uitvoe ring als deze is een tonen van de resultaten van de wekelijkse training, die niet door alle leden even serieus en even trouw gevolgd wordt. Verschil in aanleg is oorzaak, dat de ï- - Twee KLM stewardessen n.l. mej. Fein en mej. Rempte hebben voor de afd. Rijssen van de Ned. Ver. van Huisvrouwen een cau serie gehouden, over het werk van de ste wardessen, over haar ervaringen als zodanig enz. Mej. Fein, energiek, humoristisch en ad- rem, vertelde op onnavolgbare wijze wat het betekent stewardess te zijn bij de KLM. Hoe wel het werk zeer zeker een bepaalde roman tische zijde heeft verheelde zij niet, dat het stewardess zijn hard werken betekent. Voor het vertrek heeft de stewardess al enkele inlichtingen gekregen over de passa giers, zodat ze weet wie ze straks zal gaan bedienen. De naam die de Hollandse vrouw heeft, dat zij sfeer kan scheppen, trachten de KLM stewardessen hoog te houden en zij doen alles om het de passagiers zoveel mo gelijk naar de zin te maken. De bemanning vliegt een bepaald traject aldus mej. Fein en wordt dan in zijn geheel vervangen. Middels fraaie dia's liet mej. Fein opnamen zien van Schiphol, van een DC 8 van de ver keerstoren en van de aero-bridge, in de wan deling „de pijp" genoemd. Op smakelijke wijze wist zij te vertellen van de gerechten, die de stewardessen in staat zijn tijdens de vlucht te serveren. De moeilijkheden, die een stewardess kan ondervinden tijdens de bediening vertelde mej. Fein zonder omhaal. Zo was het gebeurd, dat door een onver wachte slingering van het vliegtuig een sma kelijk spiegelei beland was op het hoofd van een passagier. Een andere passagier kreeg op de eerstvolgende landingsplaats een nieu we pantalon. De zijne was in de oven te drogen gelegd envergeten. In het alge meen aldus mej. Fein nemen de passagiers deze ongelukjes sportief op. Veel tact en voor al veel geduld moet volgens mej. Fein het parool van iedere stewardess zijn. Het romantische deel van dit interessante beroep komt als de taak verricht is en de bemanning kan gaan passagieren. Het is ook dan, dat men de kennis van een vreemd land en volk'kan verdiepen. In Egyp te is de Islam de voornaamste Godsdienst. El ke andere Godsdienst wordt momenteel door het regiem van president Nasser geweerd. In dit land manifesteren zich duidelijk de tegenstellingen tussen grote rijkdom en bit tere armoede. De Islam is er de oorzaak van dat velen fatalistisch zijn. Er werden fraaie dia's vertoond van de sfinx van de moskee van Mohammed Ali, staaltjes van Oosterse pracht, die de toehoorders in een mysterieuze sfeer brachten. Voortbrengselen van een eeuwenoude cul tuur werden getoond zoals het Romeins thea ter in Beiroet, en overblijfselen van de Phoe- niciërs (een zeevarend volk ca. 800 v. Chr.). Dit volk begroep o.a. hun doden in zittende houding onder hun woningen. Als contrast toonde mej. Fein 'n opname van een zwaar gesluierde vrouw en een van een ontzaglijk rij ke sheik. „Trouw nooit met een sheik" gaf zij als goede raad aan de Rijssense huisvrouwen mede een advies die wel wat overbodig was overigens. Na de pauze nam Mej, Rempt het woord. Zij schonk grote aandacht aan de ligging en het ontstaan van Japan. Dit vulkanische eilandenrijk heeft veel van de Chinese cultuur overgenomen. In de pe riode 1650-1850 werd elk contact met de bui tenwereld vermeden. Na deze periode wist de Japanner al het nieuwe, dat door contact met de buitenwereld werd opgemerkt op zijn eigen wijze te verwerken. De industrie heeft een geweldige vlucht ge nomen. De Japanner is een meester op het terrein van het namaken en nabootsen. De eerste hoofdstad Nara geniet bekendheid om zijn Bhoeddistische tempel. Naast het Bhoe- disme is de Shintogodsdienst een erkende godsdienst. Over Tokio vertelde mej. Rempt, dat het een moderne stad is, De film en het toneel is in Japan zeer in trek. Naast de mo derne Westerse films staan rolprenten, die oude legenden als motief hebben op het program ma. De rol van de geisha werd door mej. Rempt duidelijk toegelicht. Deze meisjes, meest al afkomstig uit arme gezinnen, krijgen een zorgvuldige opvoeding. Zij spelen de rol van gastvrouw op diverse feesten en staan in hoog aanzien. Al met al was het een hoogst interessante avond waarover iedereen zeer enthousiast was. De presidente van de afd. Rijssen mevr. Thomassen-v.d. Wildt bracht de beide ste wardessen dank voor de prachtige causerie. De fa. Velner aan de Rozengaarde opende gistermiddag haar geheel nieuwe boekhandel. Men is er in geslaagd een uiterst gezellige zaak in te richten, die uitmunt door een gro te overzichtelijkheid. Via de etalage krijgt men reeds een goede indruk, van de nieuwe winkel waarin de voor raad boeken, waaronder vooraanstaande en veel gelezen werken, een spectaculair onder deel van de zaak vormt. Voor de kinderboeken heeft men een afzonderlijke ruimte gereser veerd, evenals voor de kantoorboekhandel. De zaak biedt een verzorgde indruk vooral door de keurige winkelbetimmering. Wij wen sen de fa. Velner veel succes toe. In hotel W. G. Spekhorst vond dinsdag avond de inzate plaats van een 8-tal weilan den in de Venegge en Bruine Streng, onder Markelo voor de heer J. ten Wolthuis te Rijs sen, De inzate verliep als volgt: 1. Weiland, groot 99.90 are ingezet op 7500. 2. Weiland met ong. 25 are bos, totaal groot 1.29 ha op 6700. 3. Weilanden met ong. 25 are bos, totaal 1.95.20 ha. op 12.500. 4. Wei land, groot 70.80 are op 5000. 5. Weiland groot 92.90 are op 6100. 6. Weiland, groot 1.00.80 ha. op 6200. 7. Weiland, groot 83.80 are op 5300. 8. Weiland, groot 1.18.18 ha. op 7100. Totaal op 56.400. De bekende verzetsfilm de Overval zal bin nenkort gedurende enkele weken worden ver toond in het Parkgebouw-te-Rijssen. een meer kan presteren dan een ander. Namens het jubileumcomité sprak de heer G. Webbink woorden van dank voor de finan ciële steun, die men van verschillende zijden had ontvangen. De heer Webbink kon als blij vende herinnering een fraaie clubvlag aanbie den. Met veel genoegen hebben de aanwezigen de uitvoering gevolgd. Met opgewonden ge zichtjes kwamen de meisjes en jongens van 4 tot 8 voor het voetlicht, waar er enkelen met min of meer grote overmoed te werk gingen. Hierdoor ontstond er een enkele maal hilariteit in de zaal het voornaamste kwam echter goed tot uiting, ook de jongere gym nasten doen goed hun best op de wekelijkse training en daarvoor zijn ze natuurlijk ook lid van de vereniging. Erg leuk was het kabouterdansje door de groep meisjes van 8 tot 10 jaar. Een goede oefening, die vooral visueel een goed succes was. De vrije oefening voor de groep jongens van 8 tot 12 jaar had een komisch karak ter, hoewel de geoefendheid van deze jongens ook duidelijk tot uiting kwam. In de grotere groepen werd vaak uitste kend turnen te zien gegeven, met deze groe pen kan DOS zeer zeker voor de dag komen. Het brugturnen der dames alsook het werk aan de ringen bewees dat er met elan is ge traind. Het werk aan de hoogbrug door de heren was van goed gehalte evenals de grondgym- nastiek van de dames en de heren. Een ritmische dans van de dames vormde een waardig besluit van een goed geslaagde uitvoering, waarop DOS met genoegen kan te rugzien. B. en w. hebben zich beraden over het toe kennen van een uitkering ineens als tegemoet koming in de extra kosten tengevolge van de strenge winter aan een daarvoor in aan merking komend deel van het gemeenteper soneel. De regering heeft voor het rijkspersoneel ver band gelegd tussen de eerste koudetoeslag (voor het personeel in de buitendienst als gratifi catie voor het verrichten van de werkzaamhe den onder moeilijke omstandigheden) en de bovenbedoelde koudetoeslag (voor gehuwd personeel beneden een bepaalde loongrens als tegemoetkoming in de extra kosten van de afgelopen winter. Het personeel, dat de eerste toeslag heeft ge noten, kan de tweede toeslag slechts genieten voorzover een bepaald maximum niet wordt overschreden. Dit lijkt ons niet juist; de duurtetoeslag dient de gratificatie niet te verkorten of omgekeerd, aldus b. en w. De regering heeft het bedrag van de duur tetoeslag bepaald op 35,- netto. Dit achten wij een te laag bedrag en wij stellen voor een bedrag van 50,- netto aan te houden. Wel achten wij redelijk de door de rege ring gehanteerde loongrens van 6.500,-- per jaar, zodat alleen het personeel met een sa laris beneden deze grens in aanmerking komt. aldus b. en w. B. en w. stellen de raad mitsdien voor een koudetoeslag (duurtetoeslag) aan 't daarvoor onder bepaalde voorwaarden in aanmerking komende gemeentepersoneel toe te kennen, van netto 50,— (loonbelasting, premie AOW en andere sociale lasten ten laste van de ge- gemente) ontwerp-besluit vast te stellen. In café de Bakker hield de vogelvereniging „Zanglust" een vergadering onder voorzitter schap van de heer G. J. Beunk. Uit het jaarverslag van de heer G. J. van de Maat bleek, dat de vereniging op een uitstekend jaar kon terugzien. De tentoonstelling werd een groot succes. Inverband met hun zilve ren jubileum waren de heren G. J. van Putten en Mekenkamp gehuldigd. Er was een batig saldo van 700,-. Bearnd Jan den was heel bes te sprekng, Mear det was te begriepm, Hee mog met zinne mooie pries De haane dichte kniepm. Hee har een heel mooi knien ewunn, En det vuur één blootn gueln, Joa het was ech de müejte weard, Nen bessen, zoo te vueln. 't Was hoaste net zo'n knien as hee Ook har ekoch van 't joar, Maar dissen was, um zoo te zeen, Dach hee, nog wal zo zwoar. In elk geval non har dr twee, Twee van dezelfde kluur, Mear hee zat dr neet met veleang, 'n Hok har hee dr wal vuur. Bearnd Jan, te passé, küm in 't hoes, Non vrouw' wat ze'j dr van, Hee har het knien oet 'n zak ekreeng, Woer kom iej doar non an. Bearnd Jan vertelln de vrouw' in 't kot Woer of het was egoan, Het is mear good daw 't eene hok Nog neet hebt weg edoan. Ik zal dr gaauw wat stroo in doon Dan heffe 'n lekker nüs, He, wat was det, ook 't hok woer in Zin knien zat, det stun lüs. Zin mooie witte knien was vot, Wee zol det hemm edoan, Mear woch ees, hee veuln nattegaejd, O loa, zoo was 't egoan. 't Knien det hee har ewunn, was ees Biej um oet 't hok ehaald, Hee har doarnet vuur zinne lotn Mear as genog betaald. J. ROZENDOM RUSSEN. 15 maart Dia-avond (eigen werk) Amateur- fotografenvereniging Aldolem Neutr. Kleu terschool. 15 maart Jaarfeest Herv. Jeugdverenigingen, tevens viering 25-iarig bestaan meisjesver. „Ruth" Jeruël. 18 maart Ledenvergadering afd. Rijssen „Roo- de Kruis" hotel Gijsbers. 19 maart Lezing huidverzorging (dr. N. G. Payot) door mevr. G. Baan-Kwakkel 8 uur hotel Gijsbers. 22 maart Volksuniversiteit (spreker Jan Strij- bos) Jeruël. 23 maart Uitvoering leerlingen Muziekschool Rijssen Jeruël. 26 maar Ledenvergadering „De laatste Eer" café Beumer. 23 april Ned. Ver. voor Huisvrouwen (spreker Inspec. Gosker uit Anrhem over Parapsy chologie in de praktijk 8 uur) Parkgebouw. 6 mei Amateurfotografenvereniging Aldolem (spreker Cor van Weele). Neutr. kleuter school. 15, 16, 17 en 18 mei Expositie Amateur fotografenvereniging Aldolem leeszaal Park gebouw. 23 mei Sportdag Rijssen Vooruit met teena gershow en dansavond. Volkspark en Park gebouw. 22 juni Zangfestival met ontspanningsavond Gem Arb. Zangvereniging „Stem des Volks" Volkspark. 6 en 7 december Tentoonstelling E. R. K. V. Opgaven voor deze rubriek kunnen geschie den op het gemeentehuis, afdeling Algemene Zaken, kamer 7 (boven.) NED. HERV. GEMEENTE GROTE KERK 9.30 uur Ds van Tuyl (H.A.) 19.00 uur Ds van Tuyl (Nabetr. H.A.) WESTERKERK 9.30 uur Ds Kool (H.A.) 15.00 uur Ds Kool (Nabetr. H.A. en H.D.) GER. GEM. NOORDERKERK 9.30 uur en 19.00 uur Ds van Haaren 15.00 uur leesdienst GER. KERK BOOMKAMP 9.30 uur en 15.00 uur Ds J. Bos, Emmeloord OUD GER. GEM. BEVERVOORDE 9.30 uur en 19.00 uur de heer Vosman 14.30 uur leesdienst OUD GER. IN NED. ORANJESTRAAT 9.30 uur en 15.00 uur Ds van Dijk GER. GEM. IN NED. ESKERK 9.30 uur en 18.00 uur Ds Aangeenbrug 14.30 uur leesdienst NED. PROT. BOND AFD. RIJSSEN 10.45 uur Ds E. F. Westra, Hengelo (O.) Te Utrecht slaagden voor het examen kos- tumière mevr. Witten-Koch te Rijssen en mej G. Ooms te Enter. Voor coupeuse slaagde mej. J. Roesink te Enter, voor tailleuze mej. G. van Dijk te Wier den, voor kostumière mej. T. Lammertink te Wierden voor moderne sierkunst mej. D. Aan stoot te Holten, voor coupeuse mej. M, meesterberends te Holten en voor kostumière de dames G. Reijlink, M. v.d. Berg en D. Rietberg te Holten. Alle kandidaten werden opgeleid door mo devakschool D. Wessels-Nijland,

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 1