Kweekschool Deventer won RIV O-mid wintertoernooi FILMN1EI M .s DE DIERENWERELD IN NOOD Betoncomtructeur Kijk uw voorraad weer eens na! PU ROL in huis Snuif en wrijf Wild varken geschoten Jubilemntentoonstellin g p.v. Luchtvermaak De Held van Iwo Jima Slotshow van pluimvee en pelsdieren I M J| Vrijdag en zaterdag INGEZONDEN Woensdag Avontuur per ballon RIVO in de aanval tegen Kweekschool. Deventer. Haase (30) smasht hard langs hel Deventer blok, terwijl Roosink (nr. 7), Nij- sink (nr. 6) en Jan sen (slechts gedeelte lijk zichtbaar) ge spannen toekijken. De ere-divisieploeg van Kweekschool uit Deventer is zaterdagavond winnaar gewor den van het door RIVO georganiseerde Mid winter-volleybaltoernooi. Het team van Vredestein uit Enschede - op het laatste nip pertje nog „gecontracteerd" omdat Derde Ulo verstek moest laten gaan - werd tweede. Bijzonder jammer was het, dat door de weersomstandigheden het bezoek onder de maat bleef, er werd soms op hoog peil ge speeld en vooral het team van Kweekschool muntte uit door een prachtige techniek. De weinige toeschouwers keken juist daar door wel wat verrast, toen in de eerste de beste set tegen Kweekschool RIVO regelrecht op een overwinning scheen af te stevenen. Gedegen spel had de Rijssenaren een voor sprong van 13-10 bezorgd. Maar toen bleek de Deventer ploeg warm gedraaid te zijn en wist nog op het nippertje de finish te berei ken (15-13) de tweede set bracht RIVO weinig goeds. Het zestal lag er finaal uit en de Kweekschool-smashes vlogen als nijdige wespen rond de Rijssense hoofden, 15-1. In de derde en laatste set herstelde de ploeg zich echter uitstekend en kwam tot zeer goed tegenspel. Het klasse-verschil tussen de ere divisie en de eerste klasse afdeling Almelo bleek in de laatste fase echter te groot: 15-12. Merkwaardig genoeg leverde de wed strijd tegen het niet zoveel sterker geachte Vredestein de RIVO-ers helemaal niets op. De beide Enschedese top-smashers Bult en Aldenkamp konden slechts sporadisch in be dwang worden gehouden en dat leverde een drie-sets nederlaag op: 15-9 15-7 en 15-10. RIVO was daardoor uitgeschakeld en dus moest het duel Kweekschool Vredestein de beslissing brengen. In de eerste twee sets bleven de Enschedeërs steeds weer het ant- Advertentie Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale huid. Tijdens een drijfjacht op de Veluwe wist de heer H. Zandvoort een wild varken te schieten. In hotel Gijsbers en café J. Struik aan de Enterstraat vond vrijdagavond de opening plaats van de Jubileumtentoonstelling geor ganiseerd door de Rijssense Postduivenver. „Het Luehtvermak". In zijn openingswoord wees de heer A. Pennings op de grote belangstelling en deel name. Er waren liefst 1013 inzendingen. De duiven verkeren in goede vorm en conditie, aldus de voorzitter. Hij dankte de organisa tie commissieleden voor het vele werk. De hoofdprijzen vielen ten deel aan: mooiste oude doffer (tevens mooiste vogel der expositie) J. Beumer, Almelo. Mooiste oude duif, H. van Losser, Rijssen. Mooiste jonge doffer M. G. Kolkman, Wierden. Mooi ste jonge duif, F. J. Peters, Rijssen. Mooiste viertal 1. H. van Losser, 2. G. Steunenberg, Holten. 3. H. Simmelink, Deventer. 4. M. Kolkman, Wierden, 5. B. Laske, Enschede. Als keurmeesters fungeerden: A. Roverts, Utrecht, J. Heerschap, Haarlem; G. van Keken, Vleuten. H. Knoef, Almelo. H. Stof- felen, Zwolle. De eerste prijzen in de diverse rubrieken luiden: Oude doffers, la. G. Velt huis, Holten, lb. G. Bargboer, Rijssen. lc. B. Lassche, Enschede, ld. H. J. Lankamp, Rijssen. Oude duiven: la. J. Pots, Almelo, lb. G. Lohuis, Rijssen, lc. H. Simmelink, Deven ter, ld. J. Wagelaar, Enschede. Jonge Doffers la. G. Steunenberg, Hol ten. lb. H. van Losser, lc. J. Wagelaar, Holten. Jonge duiven: la. G. Steunenberg, Hol ten. lb. H. van Losser, Rijssen, lc. J. W. Nijkamp, Rijssen. ld. H. Simmelink, Hol ten, allen met viertallen. Oude blauwe doffers: la. J. Groenhuizen, Almelo. Oude blauwe duiven: la. H. La- kering, Enschede. Oude kras doffers la. J. Beumer, Almelo. Oude kras duiven: la. H. van Losser, Rijssen. Oude rode en vale dof fers: la. T. Geerling, Rijssen. Oude rode duiven D. Pas, Rijssen. Oude bonte doffers la H. Dikken, Glanerbrug. Oude bonte dui ven la. B. Witten, Rijssen. Jonge blauwe doffers la B. Schuitert Rijssen. Jonge blau we duiven la D. Pas Rijssen. Jonge kras doffers la M. Kolkman, Wierden. Jonge kras- duiven la F. J. Peters, Rijssen. Jonge rode doffers la. H. J. Kienhuis. Jonge bonte dof fers la. Poppe-Koers Almelo. Jonge bonte duiven la. J. Harmssen, Rijssen. Late Jon gen la. H. Simmelink, Deventer. woord schuldig op tnieuwste, onlangs door de reglementen toegestane, wapen: de zeer zachte „veeg" langs 't blokkerende tweetal. Met twee overwinningen (15-4 en 15-6) leek de zaak voor Kweekschool beklonken, nog een set en de partij was gewonnen. Vredestein dacht er echter anders over en won na een prachtige volleybal-demonstratie, waarin 't peil tot grote hoogte steeg, de set met 3-15. Ook in de vierde set leken de Enschedeërs naar een overwinning te stevenen. Maar ver moeidheid en de grótere routine van hun 4« 4* 4* 4< H> 4« K« 4« 4* 4« 4* 4* 4« 4« 4« K* 4* 4* 4« 4* 4« H* 4« 4« K« 4* 4* 4« 4« 4* 4« 4« legensiaiiuers ueeu hen, zij het met het kleinst mogelijke verschil 16-14 toch aan het kortste eind trekken. De opstelling van RIVO voor deze wedstrijden was: Roosink (aanv.), Haa se, Leusink H. Jansen, M. Jansen, Nijzink Walstra en Ten Dolle. De prijzen werden na afloop uitgereikt door de RIVO-voorzitter M. Kreykes, die tevens bekend maakte dat op zaterdagmiddag 2 fe bruari in de gymnastiekzaal wederom een volleybaltoernooi gehouden zal worden. Advertentie Uw verkoudheid van neus, Keel of borst weg met Het verhaal van de jonge Indiaan Ira Hayes berust op werkelijkheid. In grote trekken heeft deze geschiedenis zich afgespeeld, zo als in de film is geschilderd. Ira Hamilton Hayes, een verlegen jonge Indiaan van de vredelievende Pima-stam in Arizona, brengt enige ontsteltenis teweeg in zijn familie als hij, 17 jaar oud, vertelt, dat hij dienst genomen heeft bij het Korps Ma riniers der Ver. staten tijdens de laatste wereldoorlog. Ira acht het zijn plicht om mee te strijden. De training der reeruten onder leiding van de dril-instructeur sergeant Kiley is hard en zwaar. Ira is geen uitblinker en James So- reston, een intelligentere recruut, moet hem vaak helpen. Ira, die zelden met blanken omging, ziet zich voor vele nieuwe proble men geplaatst. Hij sluit zich moeilijk aan en de anderen doen ook geen moeite om vriendelijk te zijn. Dit blijkt heel duidelijk bij het eerste verlof, dat de hele troep fuivend in San Diego doorbrengt. Ira blijft alleen totdat hij Sorenson en enkele anderen ontmoet, die hem meetronen naar een bar. Maar Ira ziet kans om weg te slippen. Hij mag als Indiaan geen alcohol drinken, kan niet dan sen en voelt zich niet op zijn gemak. Later in de nacht ontmoet Ira zijn kameraden weer. Sorenson tracht, bij wijze van grap, Ira te dwingen om whisky te drinken. Er ontstaat een vechtpartij, maar Sorenson, die neergeslagen wordt, is niet boos. Ira verzorgt zijn kameraad die teveel gedronken heeft, door met hem op een rustige plek aan het strand de nacht door te brengen. Een vriend schap tussen Ira Hayes en Sorenson ontstaat. Het is 19 februari 1945 Er is op Iwo Jima bitter gevochten. Ira en Sorenson blijven trouw bij elkaar. Op zeker moment worden zij geroepen. Oorlogsfotografen willen een plech tig moment vereeuwigen: het hijsen van aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het ziet er naar uit dat deze winter als „de barre winter van '63" de geschiedenis in zal gaan. Voor ons mensen brengt dit uit zonderlijk winterweer veel ongemakken mee. We komen er dagelijks mee in aanraking. En toch, bijna alle mensen hebben zoveel technische hulpmiddelen, dat we, een enkele uitzondering daargelaten, niet méér dan on gemak van de kou ondervinden. In de dierenwereld is het echter anders gesteld. Daar wordt nood geleden. Hoge nood. Doodsnood. De dieren hebben niet anders dan hun natuurlijke hulpmiddelen en die zijn, naar ons dagelijks blijkt, in deze abnormale winter onvoldoende. Als wij niet helpen ko men veel van de in het wild levende dieren de winter niet door. Het is daarom onze plicht hier de helpende hand te bieden. Gelukkig wordt die hand geboden. Prak tisch onze gehele schoolgaande jeugd helpt. De inzamelingsactie in de scholen overtreft verre onze verwachtingen. We zijn deze jon gens en meisjes bijzonder dankbaar. Het door de kinderen verzamelde voer wordt door de politie met particuliere hulp verdeeld over ongeveer 40 voederplaatsen in de omgeving van Rijssen. Het is niet altijd eenvoudig deze voederplaatsen te bereiken. Zo was ik er zaterdag j.l. getuige van dat de particuliere „keukenwagen" op een bui tenweg in de hoge stuifsneeuw vastraakte.. In de rauwe oostenwind bij een tempera tuur van plm. 14 graden onder nul moest die toen worden uitgegraven. Geen eenvoudige karwei. Maar de voederplaats werd bereikt. De mensen die dagelijks deze ritten maken hebben recht op onze waardering. Naast veel kraaien treffen we op de voederplaatsen o.a. duiven, wilde eenden en ganzen, fazan ten, patrijzen, reigers en zelfs af en toe ook wel een roerdomp, een korhoen of een andere minder bekende vogel aan. Het zijn echter niet alleen vogels die van de voederplaatsen profiteren, want er worden ook sporen van konijn, haas, bunzing en eekhoorn waarge nomen. Zangvogels worden bij de afgelegen voe derplaatsen betrekkelijk weinig gezien, die zoeken het blijkbaar meer in de omgeving der huizen. Behalve de schooljeugd wordt de voederactie ook gesteund door verschei- Op de door de Kon. Ned. Vereen. „Avi- cultura" georganiseerde slotshow van Pluim vee en pelsdieren, in de Houtrusthallen in Den Haag waar ruim 3700 dieren waren in gezonden, behaalden sommige leden van de Rijssense pluimvee en konijnenfokkersvereen. weer fraaie prijzen met hun dieren. Lajos Luby met Hollandse krielen wit hen oud 2 GG idem blauw hen oud 2 ZG, idem blauw patrijs hen oud 1 G en ere prijs idem haan jong 2 ZG idem hen jong 1 G en ereprijs, idem trio oud 1 G. J. Tijhof met Sebright kriel zilver, hen oud 2 ZG idem hen jong 3 ZZG. G. J. Slag man met Maleier kriel haan jong 1 ZZG en 3 ereprijzen idem hen jong 1 ZZG en ere prijs, idem hen jong 2 GG Joh. Scheppink met moderne Engelse vecht- krielen birchen hen jong 1 ZG idem file haan jong 1 ZZG en 2 ereprijzen. H. Scheppink met Brunner kroppers rood roek doffer oud 1 ZZG en ere prijs, idem doffer oud 2 ZZG, idem duif oud 1 ZZG, idem duif oud 3 ZZG idem doffer jong 1 ZZG en ereprijs, idem duif jong 2 ZZG en ereprijs. P. J. Holtkamp met Lotharinger blauw ram oud 1 ZG met Groot Chincilla ram oud 3 ZG, idem ram jong GG idem voedster jong 3 GG. H. ter Harmsel met klein Chinchilla ram jong 4 ZG idem voedster jong 3 GG. G. Vos met klein Chinchilla ram jong 4 ZG idem voedster jong 3 GG dene Rijssense zakenlieden als bakkers, mo lenaars en ook slagers. Het is nl. zo, dat verschillende vogelsoor ten vleesafval, spekzwoerden, klieren en derg. een voortreffelijke winterkost vinden. Wij moeten deze actie gaande houden zolang de winter aanhoudt. Daarom vragen wij alle jongens en meisjes, door te blijven gaan met de inzameling. Blijf je best doen. Ook zakenlieden en alle anderen sporen wij aan om alles wat ze missen kunnen en wat als voedsel kan dienen aan de school jeugd mee te geven. Als het teveel is om mee te nemen, geeft dan even een tip aan de politie, dan wordt het gehaald. Indien U denkt, dat U te weinig kunt geven aan goe deren in natura, dan is het altijd nog mo gelijk dit aan te vullen met een gift in geld aan de Nederlandse- Vereniging tot bescher ming van dieren afd. Rijssen. De bestuurs leden dezer vereniging en ook de leden der plaatselijke politie zijn gaarne bereid die in ontvangst te nemen en om te zetten in voedsel. Wilt U blijven helpen de dieren te helpen wordt dan lid van deze vereniging. Met dank voor de plaatsing. L. Nijland voorz. afd. Rijssen van de Ned. Ver. tot Bescherming van dieren. In september 1961 werd in nauwe samen werking met de Betonvereniging in Den Haag in het gebouw van de RK Hogere Techni sche School te Hengelo (0) een twee-jarige opleiding gesticht tot het examen Betoncon- structeur BV. De groep deelnemers zal bin nen enige tijd examen doen. Het ligt in de bedoeling met ingang van 6 september 1963 de opleiding met een nieu we groep cursisten aan te vangen. De cursus is toegankelijk voor diegenen die in het bezit zijn van een getuigschrift H.T.S. afdelingen Bouwkunde of Weg- en Wa terbouwkunde. Ter voorkoming van misver stand zij hier opgemerkt, dat het onderwijs niet op confessionele basis staat. Het is van belang, dat iedere reflectant in de gelegenheid is zich voor te bereiden op deze tweejarige cursus, die hoge eisen stelt aan de deelnemers. Daartoe wordt op zaterdag 16 februari een oriënteringsbij eenkomst gehouden in de RK HTS te Henge lo, waar nadere bijzonderheden zullen wor den besproken. de Amerikaanse vlag op Iwo Jima. Er is veel wind en de vlaggestok is zwaar. Ira en Sorenson snellen toe en helpen een handje. De camera klikt en een der grootste foto's uit de oorlogsgeschiedenis is gemaakt. Die foto veroorzaakt sensatie in Amerika. De zes „helden" die de vlag opzetten worden naar Washington teruggeroepen om de ver koop van obligaties voor de 7e oorlogslening te stimuleren, maar voordat dit kan gebeu ren zijn er drie van de zes gedood. Onder hen is Sorenson. Verbaasd, onzeker en ver drietig gaat Ira naar de U.S.A. terug met de twee andere overlevenden Gagnon en Bradley. Terwijl hij nog treurt over zijn enige vriend wordt Ira meegesleept in een lange reeks, plechtigheden, feesten en shows. Ira wordt als held geëerd, maar hij voelt zich helemaal geen held. „Alle helden zijn dood", zegt hij. Maar al dit gesol doet hem geen goed. Hij drinktdrinkt soms veel teveel en drinkt tenslotte voortdurend. Hij verstoort plechtig heden door ongewenste opmerkingen en zakt hoe langer hoe meer af onder de druk van een mateloze heldenverering. Tenslotte wordt hij - om verdere schandalen te vermijden - naar zijn compagnie teruggestuurd. Een oud uitvinder stelt alles in het werk om erin te slagen zich met een sferische ballon in het luchtruim te verheffen, maar dan met 'n ballon, die kan worden bestuurd. De grote tocht wordt ondernomen en in Rijssel wordt gestart. De uitvinder is ver gezeld van zijn kleinzoon, die het vertrek zal bijwonen, maar wanneer alle kabels los zijn, de nodige ballast is uitgeworpen en de uitvinder naar het mooie landschap onder hem staat te kijken, merkt hij plotseling dat het kind aan de onderkant van het mand je hangt. Hij helpt de jongen vlug aan boord en de reis, die eigenlijk door één man on dernomen had moeten worden, begint nu met twee personen. De twee luchtvaarders ontdekken samen de talrijke schoonheden van het Franse land schap. Zij vliegen over dorpen, rivieren, to rens en kastelen. Soms houden zij van pure bewondering hun adem in. Na enige tijd bevinden zij zich boven Parijs,waar zij door vele bewoners hartelijk worden toegejuicht. Af en toe dalen grootvader en kleinzoon om op de vaste grond wat uit te rusten en dan ontmoeten zij steeds hun helper, een on dernemende waaghals, die hen overal per auto volgt. Hij wist de geschikte landings plaatsen aan, bereidt smakelijke maaltijden en maakt zich op tal van manieren nuttig. Het ontbreekt gedurende de tocht niet aan komische en opwindende incidenten. In Bre- tagne bijvoorbeeld veroorzaakt het onver wachte verschijnen van de ballon opschud ding en verwarring bij een boerenbruiloft in de open lucht. In de Provence is er een stierengevecht aan de gang en de ballon landt midden in de arena, zodat het slot van het gevecht helemaal niet het gewenste is! Elders loopt het mis met een avontuur lijke hertenjacht. Het jonge luchtreizigertje wijst het door honden opgejaagde hert de veilige weg naar zijn redding! Het is goed om geregeld inspectie te hou den in de keukenkast. Na de feestdagen, als de provisiekast niet zo vol meer is, is hier voor bij voorbeeld een geschikte tijd. Neemt u eens een potlood mee, dan kunt u op alle blikjes nog even het jaartal 1962 zetten. U Een grote brand heeft maandagavond een pand in de Amsterdamse Spuistraat volkomen verwoest. In het huts was een groothandel m rijwielen en rijwielonder delen gevestigd. De Amsterdamse brandweer pakte het vuur grootscheeps aan, doch kon niet verhinderen, dat het gehele perceel een prooi van het vuur werd. Op de foto zien we hoe de voorgevel van het pand omlaag komt. weet dan dat u die het eerst dient op te ma ken. Blikken die bol staan en blijven staan als u er een tik op hebt geeven, moet u beslist wegdoen en blikjes met roestplekken kunt u het beste gauw opgebruiken, opdat de roest niet verder doordringt. Ziet u op zelf „geweckte" vruchten of vruch tensap of zelfgemaakte jam schimmel dan kunt u de produkten nog gebruiken, mits u voor de smaak de schimmel ruim verwij derd hebt; voorzichtig zodat u de schimmel niet kapot stoot. Desgewenst kunt u deze produkten even opkoken voor het gebruik. U moet ze natuurlijk wel gauw opgebrui ken en niet in de provisiekast blijven bewa ren. Dit geldt ook voor de groente-weck. waarvan het kooknat troebel is. Merkt u bij het openen van de glazen een onaange name lucht, dan zult u wel zo verstandig zijn de inhoud weg te gooien, waarna u gla zen ringen en diksels goed schoon maakt met heet sodawater. Ruikt de weckgroente goed, kook hem dan toch in ieder geval 15 minuten goed door. Gegiste vruchten of vruchtesappen kunnen zeker nog gebruikt worden; ze zijn niet scha delijk, maar niet iedereen zal de smaak er van waarderen: aan kinderen kunt u ze be ter niet geven. Stappen we van de inmaak af naar de peul vruchten en grutterswaren. Het is te hopen dat u geen aangestoken bonen, erwten of rijst aantreft en dat de bloem, havermout of griesmeel geen kluitjes of spinseltjes ver toont. Is dit wel het geval, dan kunt u de produkten nakijken, resp. uitzeven en het goede deel spoedig gebruiken. Vindt u het een onsmakelijk idee, dat er kevers, lar ven of motten in uw voorraad rondgewandeld hebben, dan zult u de voorraad waarschijn lijk liever wegdoen. Muf geworden bloem e.d. kunt u het beste wegdoen - u bederft er alles mee, waarin u hem verwerkt. Muffe thee kan nog wel eens opgeknapt worden door hem uitgespreid in een lauwe oven te verwarmen of buiten te luchten (het geen de weersomstandigheden wel niet toe zullen laten). Hij verliest dan wel veel van zijn aroma. Ziet u „gangen" in een voorraad bloem of griesmeel, dan zal hij met mijten bezet zijn. Ruikt de voorraad wee-zoetig, verbrand hem dan maar zo gauw mogelijk, tenzij u de bloem of het meel nog zachtjes in een droge pan of oven wilt drogen. Hebt u ergens in de voorraad ongewenste gasten aangetroffen, maak dan niet alleen die een of twee „besmette" voorraadbussen schoon, maar de hele bewaarplaats. De ke vertjes, spinnetjes en andere bezoekers kun- nen u anders nog wel eens onaangename ver rassingen bezorgen.

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 3