RUSSEN IN 1963 NAAR 15.000 INWONERS Oudejaarsoverzicht Burgemeester Massale inenting tegen hondsdolheid wwm Woningnood nog groot PREDIKBEURTEN Zondag 6 januari Woensdag 9 januari Bevestiging ambtsdragers Kinderen uit brandend huis gered ovr-:' <1PJ#/ OPEN HET DORP BURGERLIJKE STAND WEENTER AGENDA Schaatswedstrijden IJscJub Rij ssen Herenbromf ietslaarzen Vrijdag 4 januari 1963 41e jaargang No. 1 De abonnementsprijs voor dit blad bedraagt f 1 50 per kwartaal voor post-abonnees f 1 65 per kwartaal Administratie en Redactie: Entprstraat 10. Riksen Telef 2303 (054801 Inzending van adverenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 uur Advertenties 12 cent per mm Bij contract korting Veel mutaties gemeentepersoneel Ruim 400 woningzoekenden Woningbouw optimistischer Plan Zuid in exploitatie Be j aardenwoningen Scholen in aanbouw Nog geen vergunning voor L.T.S. Vooruitgang op stedebouw kundig gebied Nieuw stadhuis Industrie uitbreiding Vernieuwingen van straten Verkeersveiligheid: probleem Brandweer goed georganiseerd Tekort bij politie Massale inentingen tegen hondsdolheid POSTDUIF-GOOR -GOOR WEEKBLAD VOOR RUSSEN De groei van de Rijssense bevolking heeft zich ook in 1962 vrij gunstig ontwikkeld. Binnen enkele maanden zal Rijssen de 15000 ste inwoner kunnen begroeten, zo is de con clusie die kan worden getrokken uit het ou dej aarsoverzicht, dat burgemeester Landweer na de vergadering van vrijdag hield. De bevolking is in 1962 toegenomen met 290 zielen en bedroeg op 1 dec. j.l. 14.940. Voor de gang van zaken in Rijssen de revue te doen passeren stond burgemeester Land weer stil bij het grote feest dat Nederland in april kon vieren bij gelegenheid van het zilveren huwelijksjubileum van H.M. de Ko ningin en Z.K.H. Prins Bernhard en bij het zeer droeve feit, van het overlijden van H.K. H. Prinses Wilhelmina. Ook riep de burgemeester de dreiging van het oorlogsgevaar rond de kwestie Cuba in cle herinnering terug evenals de overdracht van Ned. Nieuw-Guinea. Wat de bevolkingscijfers betreft deelde de burgemeester mede, dat er een klein ves tigingsoverschot heeft plaats gehad, hetgeen ook in 1961 het geval was. Van elders kwamen 188 mannen en 192 vrouwen naar Rijssen en 174 mannen en 169 vrouwen vertrokken. Er werden 305 kinderen in Rijssen geboren en 50 kinderen die hier werden ingeschre ven zagen elders het levenslicht. De bevol king verminderde door het overlijden van 109 personen. Er werden 145 huwelijken ge sloten (30 meer dan in 1961) en er werden 2 echtscheidingen ingeschreven. De gemeenteraad kwam in 1962 16 keer bijeen ter behandeling van ruim 230 voor stellen. In de raadsvergadering van 31 augus tus 1962 werd afscheid genomen van de schei dende raadsleden Jansen, ter Horst, Jac Voort man G. J. Voortman en A. Paauwe, terwijl in de daarop volgende vergadering als nieu we leden werden toegelaten de heren J. Ave- resch, A. M. Geuzendam, H. W. Jansen, P. Oosthoek en H. Rosman. De vergaderingen kenmerkten zich aldus burgemeester Landweer door een prettige sfeer. Er deden zich onder het gemeentepersoneel vele mutaties voor, welke alle door de bur gemeester werden gereleveerd. Per 1 juni 1962 vertrok de heer Van Doorn als keuringsveearts en als directeur van de veemarkt. In zijn plaats werd benoemd de heer J. P. van Nouhuys. In plaats van de heer Haverkorn, leraar lichamelijke oefening die naar elders vertrok werd benoemd de heer Ten Dolle. Mej. D. van Vugt trad in dienst als maatschappelijk werkster. De woningnood is helaas nog zeer groot aldus burgemeester Landweer. Van een ver mindering is helaas nog geen sprake. Wel is er een verschuiving te zien. Er staan thans n.l. meer gehuwden ingeschreven dan vorig- jaar en minder ongehuwden. Het totale aan tal in praktisch gelijk gebleven. Er staan thans als woningzoekenden ingeschreven 257 gehuwden en 142 ongehuwden. Wat betreft de woningbouw kunnen wij wat optimistischer zijn aldus de burgemeester. Thans zijn in aanbouw 48 woningwetwoningen, welke worden gebouwd door de Alg. woning bouwvereniging en de R.K. Woningbouw vereniging. De woningen worden gebouwd aan de Graaf Ottostraat. De in juli 1961 door het rijk uitgevaar digde bouwstop is nog steeds van kracht. Voor 19 woningen te bouwen in de vrije sector, werd in 1962 rijksgoedkeuring ver leend en voor 42 woningen kwam in 1962 de premiebeschikking af. Momenteel liggen nog 25 aanvragen op rijksgoedkeuring te wach ten waaronder 15 aanvragen voor woningen: er zijn 11 premieaanvragen ingezonden. Met man en macht aldus de burgemees ter wordt gewerkt om een gedeelte van plan Zuid in exploitatie te nemen, teneinde in 1963 te kunnen voldoen aan de vraag naar bouwterrein. Helaas aldus spr. is het noodzakelijk ge- gebleken om enkele percelen in een ontei geningsplan op te nemen. Ook ten behoeve van het sportvelden complex dienen enkele percelen te worden onteigend, omdat met de eigenaren geen minnelijke schikking kan wor den verkregen. In 1962 werden in totaal 251 bouwvergun ningen afgegeven. Voor de bouw van 22 be jaardenwoningen door de Grietje en Jan ter Horst stichting kwam rijksgoedkeuring af. Met de bouw is reeds een aanvang ge maakt. Voor de bouw van de nieuwe Chr. ULO school aan de Graaf Ottostraat werd op 16 februari rijksgoedkeuring verleend. De bouw vordert goed, en verwacht mag worden, dat deze school eind volgend jaar (1963) gereed zal zijn. Ook de bouw van de Chr. Landbouwhuis- houdschool vordert flink en deze nieuwe school zal wel in 1963 kunnen worden be trokken. Jammer genoeg aldus de burgemeester kan de Lagere Technische School nog niet met nieuwbouw beginnen. Hopenlijk zal in '63 ook hier eindelijk de lang verbeide vergunning afkomen. Het nijpend tekort aan voldoende schoolruimte zal dan voor deze scholen tot het verleden behoren. De toestand van de lagere scholen is wat betreft de oranjeschool, de Schildschool en de R.K. Meisjesschool slecht te noemen. Een uitbreiding van de Wilhelminaschool kon in 1962 rijksgoedkeuring ontvangen, maar de uitbreiding van de Julianaschool en de R.K. Uloschool wachten nog steeds daarop. Ook op stedebouwkundig gebied is er dit jaar in Rijssen weer veel verricht zo ging de burgemeester voort. Tot stand kwamen enke le zeer belangrijke wijzigingen, o.m. de wij zigingen van plan Noord, en van plan Oost voor wat betreft de hoek Oranjestraat-El- zenerstraat-Lentfersweg. Thans ligt ter inzage een belangrijke wijziging van het gebied be grenst door Elzenerstraat-Oranjestraat en Kerkstraat. In dit plan is ook het nieuwe stadhuis op"- genomen. Aan de voorspelling wanneer met de bouw van het nieuwe stadhuis kan wor den begonnen, durfde de burgemeester zich niet te wagen. Wat betreft de industrie herinnerde bur gemeester Landweer aan de rijksgoedkeuring voor een zeer belangrijke uitbreiding van de timmerfabriek van de NV. B. J. Nijhuis en Zn. en aan de rijksgoedkeuring voor de bouw van een industriehal in de Mors door de fa. Schuitemaker. Het is jammer aldus de bur gemeester, dat de bouw van een gemeen telijke industriehal nog niet verwezenlijkt kan worden, maar hopenlijk zullen in februari 1963 de laatste hindemissen daarvoor zijn wegge ruimd. Nu er een vaste straatmaker in dienst der gemeente is getreden, wordt veel onderhoud uitgevoerd in eigen b< heer. De verbindingsweg van de Markeloseweg naar het nieuwe zwem bad (de Kruisweg) kwam gereed. De Molendijk en de Verenlandweg wor den thans geheel vernieuwd. Vermoedelijk zal_ begin januari met de verbetering van de provinciale weg de Enterstraat worden begon nen. De daartoe benodigde grond is door de provincie aangekocht. De verkeersveiligheid vormt, vooral in de kern, nog een benauwend probleem. Tenein de aan het „nozemprcbleem" in de Oosterhof weg paal en perk te stellen, is deze straat afgesloten voor brom.', tsers (op zaterdag en zondag). De vrijwillige brandweer is uitstekend ge organiseerd zo stelde burgemeester Land weer vast. Veel zorg wordt besteed aan de controle en het onderhoud van het materiaal De brandweer moest 4 keer uitrukken 2 keer voor een brand in eer, woonwagen, een keer voor brand in een schuurtje aan de Holter- weg en 1 keer voor een vrij ernstige binnen brand in een der r.mbonezenwoningen aan de Graaf Ottostraat. De Rijssense brandweer werd te hulp ge roepen bij een grote fabrieksbrand te Enter. De politie werkt nog steeds met een onder bezetting. Er is een tekort van 4 man. On danks dit feit, vervul: zij haar taak naar be horen, aldus de bur omeester! De mond en klauv oeerepidemie is geluk kig tot staan gebracht. In verband daar mede kon op 3 septem ;r de varkens- markt in Rijssen weor worden opengesteld. In verband met de ondsdolheid zal begin 1963 een aanvang wooden gemaakt met mas sale inentingen voor honden en katten. Dat was het overzie it over 1962. Met de wens, dat ~k>d ons de kracht en wijsheid mag geven rn de gemeente in het nieuwe jaar goed te esturen" beëindigde de burgemeester deze la ste zitting in 1962. NED HERV GEMEENTE GROTE KERK 9.00 uur en 10.45 uur ds. Vos. 19.00 uur ds Van Tuyl. WESTERKERK 9.30 uur ds Van Tuyl. 15 00 uur ds. Kool. ELSEN 10 00 uur ds Kool. GER GEM. NOORDERKERK 9.30 uur ds. Van Haaren (bev. ambtsdragers) 15.00 uur leesdienst 19.00 uur ds Van Haaren. OUD GER GEM BEVERVOORDE 9 30 uur en 19 00 uur de heer Vosman 14 30 uur leesdienst OUD GER GEM IN NED ORANJESTRAAT 9 30 uur en 15 00 uur Ds Van Dijk GEREF KERK BOOMKAMP 9 30 uur en 15 00 uur ds Brinkman. GER GEM. IN NED ESKERK 9 30 uur en 18 00 uur Ds Aangeenbrug 14.30 uur leesdienst NED. PROT. BOND 10.45 uur ds. P. van Arkel, Delden. GER. GEM NOORDERKERK 19.30 uur ds Van Haaren. OUD GER GEMEENTE BEVERVOORDE 19.30 uur de heer Vosman. OUD GER. GEM. IN NED. ORANJESTRAAT 19 30 uur ds Van Dijk. GER. GEM. IN NED. ESKERK 19.30 uur Ds Aangeenbrug In de Ger Gemeente „Noorderkerk" zal zon dag a.s., in de morgendienst, de bevestiging plaats hebben van ouderlingen en diakenen Deze bevestiging zal verricht worden door ds J. van Haaren De herkozen ouderlingen zijn de heren H Agteres, B Averesch, G. J Baan, H Haase J Knol, J. C. Meeuwse en M. Poort man. De herkozen diakenen zijn de heren H van Dam, H Nijveld, J Roosink en J. Ligten- berg, waarvan laatstgenoemde voor het eerst als diaken zitting zal hebben in de kerkeraad Aan de Borgerstraat in Amsterdam is een derde etage van een perceel geheel uitge- brand. Op de foto vijf werknemers van een oud papierhandel, die v(jf kinderen uit het brandende huis heb ben gered; van links naar rechts de heren Liefland. Schaaps meerder. Raaphorst, Bemmers en Kustel. - ««•<- was Binnenkort wordt door de posterijen al hier een circulaire verzonden van het ge meentebestuur, inzake de inenting van hon den en katten tegen hondsdolheid. Nu elders reeds enkele gevallen van honds dolheid met dodelijke afloop zijn voorgeko men, acht het Rijk het thans noodzakelijk dat de honden en katten zoveel mogelijk worden ingeënt. Deze inenting kan voorko men dat de hondsdolheid, die zich thans nog maar voordoet in het westen van het land, zich zal gaan verplaatsen naar an dere delen van ons land. De huisa-an-huisfolders bevatten een ant woordkaart, die, wanneer men een hond of kat heeft, die ingeënt zal worden, terugge stuurd dient te worden naar de gemeente. Adressering is niet nodig. Wel is het nood zakelijk dat de aangehechte antwoordkaar ten nauwkeurig worden ingevuld en wel met naam, adres en het aantal honden of kat ten dat voor de inenting wordt opgegeven. In wezen is de inenting vrijwillig, maar elke niet-ingeënte hond of kat mag na 1 MAAR T1963 niet meer buiten komen. Op overtreding van dit verbod zal ook door de politie streng worden gelet. De honden moe ten wel aangelijnd blijven. Ten bate van de actie „Open het dorp" zal op dinsdag 8 januari in het Parkgebouw de toneelgroep C.O.C uit Holten het werke lijk kostelijk stuk: „De sukkel" gaan op voeren. Dit stuk zal zeer zeker bij jong en oud inslaan! De toegangsprijzen zijn 0,75, 1.- en 1.25. Voorverkoop van kaarten bij Sigarenma gazijn Gijsbers Enterstraat 10. In de pauze zal er nog een verloting ge houden worden zorg dus dat u daarvoor enke le kwartjes bij u hebt! De liefde voor het dier zal, naar wij me nen, velen doen besluiten hun hond of kat te laten inenten, temeer nu het gaat om de bestrijding van de gevreesde ziekte van de hondsdolheid. De kosten van de inenting zijn zo mini maal, nl. voor een hond 2 en voor een kat I dat ook dit geen beletsel kan vor men. Wij doen bij dezen dan ook een dringend beroep op onze lezers om zo spoedig moge lijk de antwoordkaart behoorlijk ingevuld terug te zenden. Zodra deze gegevens zijn verwerkt krijgt men een oproep voor de in enting zelf. Mocht men om een of andere reden geen kaart hebben ontvangen dan kunt u zich wenden tot de secretarie, afdeling Algemene Zaken, kamer 7 (boven). GEBOREN: Herma d.v. H. Langenhof en A. ten Hove, Hogepad 21, 19 dec; Henrina, d.v. H. Langenhof en A. ten Hove, Hogepad 21, 19 dec; Johan Bernard, z.v. G. J. van de Riet en W. H. Paalman, wonende te Wierden, 19 dec; Dick, z.v. F. Nijland en F. Schipper, Bea- trixstraat 7, 21 dec; Jenny Christine, d.v. H. H. de Goeijen en J. Smit, Graaf Ottostraat 90, 25 dec. Geesken Hendrika, d.v. H. J. Veneklaas en J. ten Hove, Blinde Banisweg 9, 19 dec, te Almelo. Willem z.v. G. MaaSsen van den Brink en B. Kolkman, Leijerweersdijk 9, 28 dec.; Jan, z.v. B. J. Smalbrugge en P. Rensink, Oosterhofweg 29a, 31 dec. Hendrikus, z.v. H. Deijk en G. Bakker, Burg. Knottenbeltlaan 15, 31 dec. Egbertine, d.v. A. Altena en H. van de We tering, Bevervoorde 23, 30 dec. Joan Dirk, z.v. J. P. van Nouhuys en F. M. Jonker dokter Stokkersstr. 37; 23 dec. te Almelo. ONDERTROUWD: Jan Bakker, 25 jaar Vriezen veen Daarlerveenseweg 26 en Aleida van den Berg, 22 jaar, Rijssen de Kaempe 2, 19 dec. GETROUWD: Gerrit Hendrik Averesch 25 jaar en Dina Maria Voortman, 23 jaar, Rijs sen, Wierdensestraat 107, 18 dec; Gerhard Pas 25 jaar en Jannie Beverdam, 27 jaar, Rijssen Wierdensestraat 108, 18 dec. Willem Gerrit van Uitert, 26 jaar en Hermi- na Koster, 25 jaar, Wierden Enter Stations weg 22, 20 dec. Fredrik Jan Goossen, 24 jaar en Geer- truida Johanna ten Bolscher, 21 jaar, Marinus Langenhof 23 jaar, en Gerritdina Nijland, 22 jaar, Rijssen Nassaustraat 7, 21 dec. Gerrit Jan Vrugteveen, 25 jaar en Vroukje Denekamp, 24 jaar, Hellendoom, Nijverdal, Joncherelaan 30, 27 dec. Herm Hendrik, Wagenaar, 27 jaar en Dina Bruggink, 24 jaar, Rijssen Watermolen 47, 28 dec. Pieter Gouderjaan, 23 jaar en Willemina Markvoort, 23 jaar, Rijssen van Wijngaar denstraat 14, 28 dec. OVERLEDEN: Jan Schipper 68 jaar, echt genoot van G. Slot, Wierden, Nijverdalsestr 134, 21 dec. Jan Hofman 86 jaar, weduwnaar van A. Sep- penwoolde. Enterstraat 102, 29 dec; Hen drika Kippers, 75 jaar, weduwe van B. J. Schepers, Oranjestraat 33, 31 dec.; Matina Anik, 33 jaar, echtgenote van N. Sairatoe, Graaf Ottostraat 132, 15 dec. te Almelo. Geesken Hendrik Veneklaas, 8 dagen, d.v. H. J. Veneklaas en J. ten Hove, Blinde Ba nisweg 9, 27 dec. te Almelo. O sjonge wat nen tossen snee, Det is toch earlke woar altee, Vuile vekeer wodt stop eleg, Het is gevoarlek op de weg. t Is o'uwera non specgelglad, Joa. zoonder oarg zit iej op 't gat En geet het zoonder butte brekng Dan mag iej van gelukke sprekng. Het nieje joar zet weenters in En det is nog mear een begin, De radio dee hef ezeg Doar is nog heel wat oonderweg. Mear och ee weet, wiej hebt nog mood, Hef het de radio neet good, En dan, wodt vake neet beweard Det strenge hearn mear kot regeart. O kiek ees jongs wat 'n snee dr lig En dan doar kuemp zear 't weerberich Doar kuej op rekng, nog vuile mear, Non hebbe wiej pas weenterwear. Non kuew' met sneeballe goan goojn, Loaw' hopn det 't neet zo gaaw geet doojn, Loat 't mear bliewn lig'ng ne wekk' of wat, Wiej hebt in lang' gin snee ehad. Wiej hebt an glierbaan' gin gebrek De stroatn dee zeent zo glad as spek, Owwe neet koold zeent, o penee, Wiej gleujt van al det beunn in 'n snee. Woer ow' ouwr 't wear ook prakkezeert, Of 't oons bevaalt, neet akkedeert, 't Wodt neet evroang woer ow' 't weelt hemm, Zo awwe 't kriengt murre wiej 't nemm. P.S. De vuelkes kuent, wiej 't neet vegetn, Met dit wear meujlek komm an etn, Too helpt ze 't strenge weenter duur, As daank zingn z' dr van 't zommer vuur. J. ROZENDOM, RIJSSEN 5 januari Ledenvergadering Sportclub Rijs sen hotel Gijsbers 8 januari Algemene jaarvergadering P.D.V. „Het Luchtvermaak" café de Bakker 10 januari Ned. Ver. voor Huisvrouwen (le zing Ned. Reisvereniging 8 uur) Park gebouw 11 januari Volksuniversiteit (spreker Jan Jans) Jeruél 11 januari Amateurfotografenvereniging Al- dolem (spreker J. Frijns) Neutrale Kleu terschool 11-12 januari Tentoonstelling P.D.V. „Het Luchtvermaak" hotel Gijsbers 15 januari Jubileumuitvoering toneelvereni ging „de Gong" Parkgebouw 18 januari Waldenzenavond Jeruel 18-19 januari Tentoonstelling P.D.V. „Het Luchtvermaak" hotel Gijsbers. 29 januari Amateurfotografenvereniging Al- doleum (bondsfotocollectie) Neutr. Kleu terschool. 1 februari Ledenvergadering Speeltuinvere niging Margriet Clubgebouw Lentfersweg 5 februari Jaarvergadering Ned. Ver. voor Huisvrouwen hotel Gijsbers. 13 februari Volksuniversiteit (spreker G. B. J. Hilterman) Jeruël. 22 februari Ned. ver. voor Huisvrouwen (le zing ds. van de Wal over „Humor in het leven" (18.45 uur) Parkgebouw. 22 maart Volksuniversiteit (spreker Jan Strij- bos) Jeruël 23 maart Uitvoering leerlingen muziekschool „Rijssen" Jeruël. 6 mei Amateurfotografenvereniging Aldolem (Spreker Cor van Weele) Neutr. Kleu terschool Opgaven voor deze rubriek kunnen geschie den ten stadhuize, afdeling Algemene Za ken (kamer 7). Zaterdagmorgen hield de IJsclub „Rijssen" wedstrijden voor dames en heren op haar banen aan de Regge. De banen waren in uitstekende conditie Bij de dames was er weinig krachtverschil. Het was hier een nek aan nek race tussen Janna Eertink eri Tjeerda Nauta. Er moes ten tien ronden worden verreden. Janna Eertink won met een halve meter voorsprong voor Tjeerda Nauta eveneens uit Rijssen. Riek Landeweerd werd goede derde. Bij de heren, die 20 ronden moesten rij den liet de wielrenner Henk Hinzeveld uit Enter duidelijk zijn klasse zien. Hij bleek veel beter getraind en won dan ook met een halve ronde verschil. Om de volgende plaat sen was de strijd echter groot. Tot vlak voor de finish was er minimaal verschil.. Een valpartij was echter oorzaak, dat en kele kanshebbers, zoals Wolters buiten de prijzen vielen. De uitslag werd nu. 1. Henk Hinzeveld. 2. H. Bouwhuis. 3. E. Lohuis Nij verdal. 4. D. Thijs Beverwijk. De wisselbe ker, die nog in het bezit was van Lohuis werd door de heer Muller uitgereikt aan H. Hinze veld. Advertentie r één prjjs f 17.50 En nog veel meer op pagina 5.

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 1