Rijssen zat met de brokken ECONOMISCHE SPIONAGE OP GROTE SCHAAL 1 Ten Hove SST" PULMO Bad Pyrmcnt veel bewonderde badplaats IN VREDESTIJD Koopt in de zuivelzaah voordeligen kwaliteit UURWERKEN GOUD en ZILVER JAN MULLER SLEUTELS DE BEEK Politieschoenen ROZENDOM SCHEREN VAN UW VEE G. W.J. KOK HOESTDRANK TEN BERGE ADVERTEERT IN HET WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Geen problemen met het drogén van uw was Koopt een CENTRIFUGE van Ijzerhandel PAS! Vrijdag 2 november 1962 Pagina 5 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN belangrijke Geschoolde luisteraars MW GUINEA G u LP E NLSR2 G U l O E N '7* ÜnAv. GEKRUIDE HAM 150 gram voor0.69 CORNEDBEEF 150 gram voor0.59 BOTERHAMWORST 200 gram voor0.49 CASSELERRIB 100 gram voor0.58 SNIJWORST 150 gram voor0.69 AARDBEIEN litersblik voor1-39 SPERCIEBONEN voor0.79 2 pakjes TUX voor 075 SPECULAAS, 500 gram voor0.79 CHOCOLAATJES 150 gram voor0.59 JONGE KAAS 500 gram voor1-29 Alle merken Miele, Pom, Champion, Perfect, Zanker, Scharff enz. enz. Prijzen vanaf f 155. Bewapeningsindustrie Tn' pr»s!evB aoUv'teit KUSSEN buiten de De Munstermannen waren weer opge toomd. Maar de slagen waren tijdens de Munsterse overheersing wel hard aange komen. Tienduizenden inkwartieringen had men gehad. Veel was er beschadigd aan huizen. Het bloed zat nog aan de deuren van de toren. Maar eindelijk waren de laatste Munster mannen verdwenen. Grote schulden had de stad moeten maken. De heer van de Oos- ter'nof een vermogend man, had op voor spraak van zijn vrouw de stad Rijssen geld voorgeschoten. En nu het op terugbetalen aankwam maakten de Rijssenaren elkaar over en weer bittere verwijten over de geldweg- smijterij. De jonker van de Oosterhof zag wel wanneer hij grote schade zag, dat het lang zou duren voor hij zijn geld terug zou ontvangen. Daarom probeerde hij tot een vergelijk te komen met de stad Rijssen door het afstaan van enkele stukken mar- kegrond. Maar hiertegen was geweldig ver zet. Schamper voegde hij zijn vrouw toe, dat is nu uw volk! De Vrouwe van de Oos terhof bleef dan het antwoord niet schuldig, maar meneer zei, zittende aan den haard, zijn pijp stoppende dat hij niet alleen aan de stad Rijssen kon denken, maar ook aan zijn kinders. Die moesten ook terechtgehol- pen worden. Want er waren op de Ooster hof zonen en dochters. De vrouwe van de Oosterhof vertelde dan, dat de schade hoofd zakelijk op haar neer kwam. Het waren hoofdzakelijk haar goederen, die schade had den geleden. Bevervoorde, Brandlicht en in mindere mate de Oosterhof. Zij had haren rentmeester Snuffel Jan herhaalde malen aan het rekenen gezet. Maar de Snuffel kon er ook niet meer van maken dan er was. Er waren na het herstel ook nieuwe burgemeesters gekozen Die hadden de heren borgmannen opgeroe pen want het herstel der kerk vorderde een hoop geld. Er werd naar Ridderschap en Steden geschreven. Dat was de regering van Overijssel. Maar daar was ook geen geld. Een Jood uit Goor leende de stad Rijssen achtduizend gulden. Meer. wilde hi niet. Want verbeeld je als hij op een markt dag te Rijssen eens door een Rijssenaar in de nek geslagen werd en hij was dood, dan was hij zijn leven en zijn geld kwijt. Want hij was vrijgezel. Het volk van Rijssen was door de bezetting zeer verruwd. Daar had je een man als de Saare, vroeger een heel ordentelijke kerel, wel kort aangebonden en zo, maar toch door de dag en tijd een heel nette man. En die sloeg er nu taal uit die nergens op leek. Zo, bijvoorbeeld. Alle Mun- stersen kunnen om mij dooddonderen en jij ook, had hij Spikken Berend toegevoegd. Toen de laatste aan het stal uitmesten was. Ik wens je hetzelfde had Berend gezegd en meteen een greep vol mest naar de Saare gesmeten. De Saare trok onmiddellijk het mes. Maar daar was de Spikke niet bang voor. Sterven hoefde ie maar eenmaal En het leven was op het ogenblik zo lekker niet. Dus ging hij met de greep op de Wie Pyrmont al eens heeft bezocht, kent het vele aantrekkelijke, dat deze badplaats biedt: de tempel van de Hyllige Bom' de oudste geneeskundige bron van Pyrmont de gezellige koffiehuizen aan de aan histo rische herinneringen rijke Hauptallee, het uitgestrekte terras van het Kurhaiis, dat tijdens de concerten dicht bezet is, het heerlijke Kurpark, de prachtige Palmentuin en de hoge linde- en kastanjelanen. De badgasten komen steeds weer onder de bekoring van dit oord, wandelen van de Hyllige Born naar de Hauptallee, naar het Heiligenangerbad, de Helenenbron of het Herkulesmonument, dit vooral, wanneer zij, na het nemen van een mineraal bad of een modderbad, reeds de gunstige uit werking op hun hartkwaal, de storingen van hun bloedsomloop of hun reumatische pij nen bespeuren. Van de Malerwinkel hebben de bezoe kers een heerlijk uitzicht over het Kurpark en zijn schitterende omgeving: de beboste hoogten van het Weserbergland, die een kring om Pyrmont vormen. Wandelend op de paden van het park vergeten zij hun lijden door het contact met de dieren: eek hoorntjes laten zich voeren en zelfs de vogels eten er uit de hand. Wel nergens in Duitsland kan men zó genieten van een subtropische pla: tengroei als in de thans bijna een halve eeuw oude Palmengarten met zijn driehonderd palmen. Meer nog dan aan zijn natuurschoon heeft Pyrmont zijn faam echter te danken aan zijn bronnen, waaraan, sedert zij in 889 voor de eerste maal in een oorkonde werden vermeld, reeds miljoenen mensen herstel van gezondheid hebben gezocht. Geen andere Duitse bron is in de loop der tij den zo geroemd als de Hyllige Bom. Vele vermaarde geleerden hebben tot die roem bijgedragen. Prof. Hoffmann uit Halle die tot de grondleggers van de balneologie behoort (hij was de uitvinder van de Hoff- mann-druppels) heeft het water van deze bron als bijzonder heilzaam beschreven, nog voor Peter de Grote en Frederik de Gro te te Pyrmont dit bronwater dronken. Zimmermann, die eens als de vermaardste arts van Europa gold, sprakvan „de be roemdste bron in Duitsland De balneologie heeft te Pyrmont vaak winstpunten geboekt. Seip is er meer dan twee eeuwen geleden mee begonnen kool zuurgas voor geneeskundige doeleinden te gebruiken. Heinemann schreef te Pyrmont het eerste werk ove- de door hem gescha pen homoeopathie. enz. De artsen hebben het trouwens te Pyrmont niet moeiiük met d» na+iëntcn, dna' de natuur en de voor treffelijke installaties der haH^ntoen ruim- sc' oots tot hun herstel hiïdragen. Vele schrilvers hebben Pyrmont verheer lijkt. De ..Hyllige Born" is door de dichter Matthias Claudius bezongen. De bron is het toneel van een roman van Wilhelm Raabe. Lessing en Wilhelm von Humbold hebben, in hun werken de Hauptallee geprezen. Saare af en voegde deze toe. Het is jammer dat de Munstermannen je niet hebben dood geschoten, dan was Rijssen van je afge weest. Blijf daar! Brulde de Saare, ik ben geen baas van mij zelf! Ik wel! antwoord de de Spikke, hier! En meteen gooide hij de greep van zich af. Ik lust je zo ook wei! De Saare nam de uitdaging aan, knipte het mes dicht En een ogenblik later sloegen de beide kemphanen elkaar op de mestvaalt van de Saare. Zij kwamen in de mest te lig gen. Beiden in de blote onderbroek.De Vrouwe var de Oosterhof had visite. Zij had juffer van Voerst op bezoek en samen maakten zij een wandeling door de Bouw- straat, om de schade eens op te nemen. Zij kwamen langs het huis van de Saare. Vrouw Saare stond voor haar niendeur te schelden tegen vrouw Spikke. Op een af stand dreigden zij elkaar met hun vuisten. Hun echtgenoten wentelden zich om beurten door de mest. Houd op! Gebood de Vrouwe van de Oosterhof. En dat hielp. Oranje boven! Riep de Saare en veegde zich de koemest uit de ogen. De Spikke sloop stie- kum weg, zijn onderbroek was lelijk ge scheurd, hij wipte de staldeur in. De Vrou we vertelde aan de Saare dat hij zich scha men moest. Hij behoorde tot de eerste bur gers van Rijssen. Ik vocht voor het Oran jehuis! Schreeuwde hij, terwijl hij de koe mest uit de oren krabde. Dat kan allemaal goed en wel zijn, maar of de Saare er wel aan dacht, dat de heren van de Grimberg en de Oosterhof hem voor wilden dragen als burgemeester. Zo, wilt ze dat? vroeg de Saare. De volgende dag was er weer iets anders Het nieuwtje van de kandidatuur van de Saare had de hele Bouwstraat in op schudding gebracht. De Saare liep er weer helder bij. Zijn vrouw en zijn twee dienstboden hadden te samen twee uren nodig gehad, om hem weer schoon te krijgen. Maar de mestlucht was er nog in geen veertien dagen af. Nou dat hoefde ook niet, want het zou nog wel tien weken duren vóór de Saare burgemees ter werd. Als hij het werd, ten minste De Spikke had geen leven meer. Hij ruilde zijn boerderij met zijn zwager de Drilkater uit het Hangerad. De Drilkater was een par tijganger van de Saare. De Drilkater vertel de altijd als het maar uit het hart kwam, dan waren alle dingen goed. De Drilkater was een man van veertig jaar. En nog vrijgezel. Hij had eerst zijn vader aan het eind gebracht en daarna zijn moeder. Als de mensen hem vroegen waarom hij geen vrouw zocht, was zijn antwoord altijd, moe der is een bovenste best mens. Maar een lastige tante waar geen jonge vrouw het bij uithoudt Die uit het Hangerad juichten toen de. Drilkater naar de Bouwstraat ging en toen hij daar met zijn spullen aankwam juichte men in de Bouwstraat ook De Spikke werd met jubel in het Hangerad in gehaald. Maar na een half jaar viel hij als buurman lelijk tegen. Vet. Leide. die van iedereen wat te zéggen had vond de Spikke spoedig een grote Lapzak. En zo waren er meer. Er waren ook wel buren die hem zo kwaad nog niet vonden. Maar toch hield de Sm'k- ke zijn leven lang de bijnaam van de nieu we boer. In de Bouwstraat was het anders. De Drilkater was handig en gewillig. Alleen de vrouwen te gek op hem waren. Daar vonden de mannen uit de Bouwstraat, dat had je b.v. Spinne Diene, nog een natuur lijke dochter van een baron, ze was nu met God en ere vijfenzestig jaar geworden. Zij had een kamer in het Achtste Gebod een groot huis met vele zijkamers. En in de kleinste kamer woonde Spinne Diene. En Itoen Diene de Drilkater zag, werd haar nart weer jong. Maar de Dril had een veel ite stijve opvoeding gehad, om zich met ihet soort vrouwen als Spinne Diene op te houden, wat verbeeldde dat oude gekke wijf rich wel. De Drilkater kon als het er op nankwam net zoveel jonge vrouwen krijgen ,als hij maar wilde. Hij had ze voor het uit roeken, ondanks zijn veertig jaren.Toen de negeerde man niet bij Diene kwam, ging deze zelf op de mannenvangst. Maar zij nwam van een koude kermis thuis. De Dril- ikater vertelde aan Diene, dat zij zachtjes nan aan haar sterfdag moest denken en niet aan jonge mannen. Nadien ging zij Mannes overal bekladden. Met gevolg dat de jonge vrouwen steeds feller op hem wer den. Maar de Dril keek goed uit zijn ogen ,m ten laatste had hij het op Botter Trui verzien. Trui, was de melkmeid van de Grimberg. Zij werkte zogezegd op premie Dit zat zo, zij kreeg van ieder pond boter dat zij karnde een halve stuiver boven haar loon. Geloof maar gerust als het aan Trui delegen had dat er niet te veel boter op tafel was gekomen op den huize Grimberg. De jonker zelf was gek op geld, maar zijn vrouw hield van lekker eten en daardoor wam het dat het dienstvolk van de Grim berg nog boter op het brood kreeg. De jonker zelf vond dat de meiden en knechts wel reuzel op het brood konden eten. Maar het werd in de Bouwstraat ja in heel .Rijssen bekend, dat de Drilkater vrijde met Botter Trui. Spinne Diene dofte zich op een middag op, zij was vast besloten de ver leering kapot te maken. Wanneer Mannes •haar niet wilde, dan zou een ander hem ook niet hebben. De Dril was een bovenste peste boer, dat ontdekte de Saare, Mannes meste betere varkens dan hij. De Saare wil de de Dril achter de kaart loeren. En daar om bood hij aan dat zijn dochters bij Man nes een handtast zouden helpen. Maar Man nes Dril sloeg dat vriendelijk af. Niks geen geloer in huis, vertelde hij aan Trui. Daar kwam Spinne Diene aan de poort op de Grimberg. Stal Jan liep voor de poort. Diene vroeg of ze Trui even mocht spre ken. Jan bracht de boodschap over. Diene begon veel slechts te vertellen van Mannes. Trui luisterde even, nam toen de klomp van de voet. Het was een klomp met een punt voorop, dus een speciale vrouwenklomp. In enkele slagen sloeg zij Diene drie gaten in het hoofd. Zo erg was het, dat de linnenmeid een verband moest leggen. De Vrouwe van de Grimberg sloeg een hoge toon tegen haar melkmeid aan. En toen Trui flink weerom blafte, gaf mevrouw haar op staanden voet de bons. Trui kreeg haar loon, pakte haar spullen bij elkaar en hield het op Rijssen aan. Zij kwam feitelijk uit Eisen. De baron Rsefpit ook een man die op de penningen zat. bad haar bij de jonker van de Grim berg aanbevolen. Zii kon te Riissen dadelijk een baan krijgen. Bij de predikantsvrouw De dominee was teruggekeerd uit Deventer. Van Coeverden. V i'lik A - -i - CONFERENTIE VAN AMERIKAANSE PRESIDENT President Kennedy, gefotografeerd tijdens een der conferenties ::j met de ohefstaf Earle Wheeler en andere militaire autoriteiten. Tijdens deze confe rentie werden onder meer de militaire ac tiviteiten tijdens de Cubaanse crisis be sproken. In Noordrijn-Westfalen, de grootste Duit se deelstaat, verschijnen thans min of meer geregeld 92 communistische bedrijfskranten. Zij zijn meestal uit drukkerijen in de Sovjet zone afkomstig, maar worden ook wel clan destien in West-Duitsland gedrukt. In het eerste halfjaar van 1962 werden uit de Sov jet-zone ruim 28 miljoen stuks communistisch propaganda-materiaal naar de bondsrepu bliek gesmokkeld. Het zwaartepunt van de in West-Duitsland ondergrondse communistische activiteit ligt in de bedrijven. Vele honderden vertrouwens mannen, uitgezonden door het communisti sche vakverbond in de Sovjet-zone, proberen op arbeiders en in de bedrijfsraden alsook in de vakbonden zelf, invloed uit te oefenen. Een van de voornaamste taken van deze vertrouwensmannen is het leggen van con tacten en het organiseren van bedrijfsspio- nage. Aan déze technische en wetenschappelijke spionage wordt in een zojuist bij de uitge verij Ernst Gerdes, Preetz-Holstein versche nen boek (door Dr. H. J. Edgar en Dr. R. J. Armin) 'een uitvoerig hoofdstuk gewijd. Hierin is zeer veel wetenswaardigs bijeenge bracht omtrent wezen en achtergronden van de communrHsche bedrüfsspmnage Deze sioionage wordt voornameliik georganiseerd door het „Bureau voor vatrbewee'ngseen- hekl" in Oost-Berlijn. ook wel „West-Bureau" genoemd. Onder het mom de eenheid in de vakbeweging te progageren, wordt getracht in alle sectoren van het leven in de bonds republiek door te dringen. Aan de z.g. arbeiders- en vakbondsdele gaties uit West-Duitsland, die een bezoek aan de Sovjet-zone brengen, worden altijd „luisterposten" toegevoegd. Dit zijn ge schoolde agenten. Vaak komen zij al tijdens gewone gesprekken van alles aan de weet. Iedere nog zo onschuldige mededeling, kan voor hen van belang zijn, wordt genoteerd en de waarde ervan getoetst. In vele geval len laten de organisatoren van dergelijke delegaties doorschemeren dat men eerder voor zo'n reis wordt uitgekozen, wanneer men iets „wetenwaardigs" te vertellen heeft. Dat „iets wetenswaardigs" is uiteraard een rekbaar begrip. Deelnemers aan zo'n reis worden met vra gen overstelpt. Alles wil men in de Sovjet zone weten. Vooral heeft men grote belang stelling voor de namen van leidende techni ci en ingenieurs. Men doet het voorkomen, dat men misschien wel belangstelling heeft voor eventueel door hen gedane uitvindingen e.d. Gaat iemand op dergelijke dingen in, dan spaart men geen moeite om te trachten hem tot „vaste medewerker" aan te wer ven. die voor zijn diensten wordt beloond. Dit „Westbureau" beschikt over geheime medewerkers in tal van Westduit.se indus- toiebedriiyen. Een aantal daarvan zijn ou de communisten, die het illegale werk voort zetten dan wel nieuwe, uit de Sovjet-zone gestuurde agenten. De geheime dienst van de Sovjet-zone weet immers, dat vakkrach ten in West-Duitsland direct werk kunnen vinden. SISaMi :ÓUIM;A N»oKNB» Een complete serie postzegels uit Hie uiv-Guinea met de opdruk Untea bet tijdelijke V.N.-bestuur. Zoals bekend, is er kritiek geoefend over de opdruk op bet gelaat van HM. de Koningin. van Voor naar Haaretraat 99. voor elk slot, bij: Ijzerhandel-Smederij f 8.50 en f 9.50 MILITAIRE SCHOENEN f 4.50 en f 9.50 VERPLFBGSTERS- SCHOENEN maat 36-38 f 9.90 Elsenerstraat 32 Ondergetekende houdt zich aanbevolen voor het Borkeld 13. Tel. 05483-644. De meest verkochte ter wereld, met de dubbele werking. Drogisterij n Esstraat 4. - Telefoon 2293. Menig communist werd als z.g. „politiek vluchteling" naar West-Duitsland gestuurd om bepaalde opdrachten uit te voeren,- dan wel een geheime cel te vormen. Dit „Westbureau" is een waardevolle hand langer van de afdeling V. van de „Hauptver- waltung Aufklarung" van de Oostduitse ge heime dienst, die ook op grote schaal poli tieke en economische spionage bedrijft, o.a. in het buitenland. Speciale aandacht wordt besteed aan de wetenschappelijke spionage. Men tracht onafgebroken door te dringen in de centra van wetenschappelijk onder zoek. De specialisten van deze „afdeling V" willen van alles weten. Hoeveel mensen er werken, wie deskundigen zijn. Wat voor technische installaties er worden gebruikt. Gegevens over de produktie. Of het onder zoek met bewapeningsaangelegenheden te maken heeft. Mededelingen hieromtrent wor den extra beloond. Zij worden meteen door gegeven aan de Russische geheime d'enst Aangezien men in Oost-Berlijn ook graag wil weten waar Westdultse exportleveran ties naar toe gaan, is het werkterrein van verzamelaren van inlichtingen vrijwel onbe perkt. Menigeen denkt bij het eerste con tact misschien wel, dat men van hem he lemaal geen geheimen aan de weet wil ko men. Zo'n eerste contact bestaat meestal alleen uit het beantwoorden van vragen, die ook een aandachtig krantenlezer weinig moeite zouden kosten. Wie zoekt er wat achter, wanneer men bijvoorbeeld in een ge sprek blijk geeft van belangstelling voor het bedrijfsklimaat in het bedrijf waar men werkzaam is? Zo'n vraag heeft echter wel degelijk een bedoeling. In Oost-Berlijn wil men over het bedrijfsklimaat graag van al les weten. Wanneer men daar iets over mis standen of moeilijkheden op dit punt hoort, dan kan men er een agent naar toe sturen, die in vele gevallen, op volkomen legale wij ze in de bedrijfsraad wordt gekozen. „Om dat hij zo'n beste kerel si, die de belangen van de werknemer behartigt". Over het werk van de verschillende West- duitse organen, het bureau voor de binnen landse veiligheid: lienst en de contra-spio- nage-organisaties van de Bondsweer e.d. komt het publiek uiteraard niet al te veel aan de weet. Uit het grote aantal vonnissen, dat vooral de laatote tijd tegen communis tische agenten werd geveld, mag echter wor den afgeleid, dat men niet zonder succes werkt. Niet voor niets wil Semitschastni, die Sjeljepin als leider van de Russische ge heime dienst opvolgde, zijn spionage-activi- teit in West-Duitsland opvoeren.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 5