Albanië zoekt bondgenoten in Oost- en West Duitsland DE GOUDEN TIJD VAN RIJSSEN DE VOORSPELLING VAN DE OLDE GEETEKLOMP Uit bedrijfje van Deense timmerman groeide liet Lego-concern Wereldkampioenschappen ploegen voor eerste maal in Nederland Verwarring stichten RKSV-Enter 1-1 Vrijdag 5 oktober 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 Post uit Oostenrijk wordt geopend Politieke brandstof Onrustige Zenuwen? RIJ .SS UN buiten de wallen HET VERWEKTE enige verwarring bij vele communisten in de Sovjet-zone, in West- Berlijn en in West-Duitsland toen zij tussen hun privé en dienstpost uit Oostenrijk afkom stige dikke enveloppe, vonden, waarin drukwerk zat. Toen zij deze enveloppen openmaakten, hadden zij de contra-revolutie in huis. De stalinisten in Albanië, 'n land waarvan de deviezenpositie toch uiterst zwak is, hebben echter kennelijk gedacht, dat het zin heeft vele Oostenrijkse schillingen uit te geven voor het verzenden van twaalf kleine brochures, die alle redevoeringen en stukken bevatten, die, behalve in Albanië, in 't Oost blok op de index staan. Niet alleen Duitse communisten ontvingen deze verzameling materiaal, ook degenen, die vroeger van de in Oost-Berlijn geves tigde ambassade van Albanië persbulletins e.d. betrokken, waaronder uiteraard ook wel een aantal anti-communisten was, vonden dit drukwerk in hun brievenbus. In Oost-Berlijn werd het een provocatie ge noemd, dat de communisten in Tirana onder neutraal couvert hun stukken versturen. Immers, de Albanese communisten beogen hiermede iets. waarvoor de Oost-duitse com munisten enorme angst hebben: de Albane zen willen een discussie over de vraag of de weg van Albanië (en dus van communistisch China) dan wel die der overige landen van het Oostblok onder leiding van Moskou de juiste is. De tot dusver slechts zeer gebrek kig over de ideologische tegenstellingen in gelichte Duitse communisten krijgen nu voor het eerst de kans zich nader te informeren. Dat Tirana in deze periode van politieke hoogspanning en economische misère de Duit se communisten nu ook nog in wereldbeschou welijke onrust stort, wordt in Oost-Berlijn nogal kwalijk genomen. Geen wonder dus, dat de Russen en de S.E.D.-functionarissen het direct eens werden over een radicale censuur op alle post uit Oostenrijk. Iedere postzending uit dit land moet worden geo pend en de inhoud ervan onderzocht wor den. De met de methoden der politieke sa menzwering echter wei-vertrouwde Albane zen schijnen daarop voorbereid te zijn ge weest. Want vlak daarna kregen mensen de zelfde stukken uit Denemarken, uit Zwitser land, uit Finland. Het lijkt er dus op, dat Tirana een verzend-organisatie in het bui tenland heeft om daar heersende opvattingen ondanks censuur en te verwachten contro les onder de aandacht der Duitse politieke vrienden te brengen. Voorts werd direct bevel gegeven, dat der gelijke postzendingen ongelezen moeten wor den ingeleverd. Uiteraard betreft dit alleen de ontvangers in Oost-Duitsland. Interes sant is ook, dat uit de K.P.D. geroyeerde leden deze stukken ook ontvingen. De Alba nese communisten schijnen ook over adres senlijsten van West-duitse communisten te beschikken en ook voor het overige vrij goed op de hoogte te zijn van de verhouding in de Westduitse communistische kringen, om dat zij zelfs stukken aan de dek-adressen van illegaal werkende Westduitse communis ten stuurden! Daar klopt toch iets niet, scheen de Sov jet-ambassade in Oost-Berlijn te denken - De met veel spanning tegemoet geziene derby is na een sportieve wedstrijd, die door een groot aantal toeschouwers is bij gewoond in een gelijk spel geëindigd. De Oranjewiten kregen deze middag ech ter wel iets meer dan haar toekwam, want na rust hadden de gasten een voortdurend overwicht. Dat zij er niet in slaagde tot doel punten te komen, moet voor een groot deel worden toegeschreven aan 't deze middag onverwacht goede spel van doelman Pfeif fer. Voor rust gaven beide ploegen elkaar geen duimbreed toe. Over het geheel na men de spelers een ietwat afwachtende hou ding aan. De verdedigingen konden dan ook vrij gemakkelijk zich staande houden. Spo radisch deden zich doelpuntrijke kansen voor. Onachtzaamheid in de Rijssense ver dediging was oorzaak, dat de gasten met een 1-0 voorsprong de rust ingingen. Een voorzet van de razendsnelle Enter- rechtsbuiten Bennie Rutenfrans, waartegen 1-back Alferink slecht was opgewassen be reikte midvoor Henk Otten, die in duidelijke buitenspel positie miste. Linksbuiten Hennie ter Morsche slaagde er tenslotte nog met de nodige moeite in de bal in het door doelman Pfeiffer verlaten doel te werken. 0-1. Een kwartier na rust scoorde midvoor Bennie Markslag, die overigens nog weinig had laten zien een fraai doelpunt. Eerst passeerde hij een drietal Enterver dedigers, waarna hij invaller keeper Sauer geen schijn van kans gaf. 1-1. Geleidelijk aan kwamen de gasten in de meerderheid en de Rijssense achterhoede kreeg 't zwaar te verduren. Dit gng hen echter goed af, al namen enkele spelers nog wel eens te veel risico. Vooral 1. half Ebbing was niet snel genoeg met het wegwerken der bal. Doel man Pfeiffer kreeg handen vol werk en dit ging hem deze middag uitstekend af. Een keer trof een keihard schot van r. buiten Rutenfrans buiten zijn bereik de paal. Dit schot had ongetwijfeld beter lot ver diend. De voorhoede der thuisclub bracht er niet veel van terecht. Vooral de binnenspelers lieten het er bij zitten. Zij zorgden niet voor de nodige vaart in de aanvallen. Links bui ten Gerard Klein Rouweler werd nu meer dan voor de rust in het spel betrokken, maar hij werd voortdurend fel de op huid gezeten. Rechts buiten Alfons Tusveld bracht er ook deze middag weinig van te recht, al bleef hij nu beter op zijn plaats. Duidelijk bleek, dat deze speler conditie mist. Zo bleef de stand ongewijzigd. Voor zon dag staat de uitwedstrijd tegen T.V.C. op het programma. Gezien ook het feit, dat Klein Rouweler en Markslag verstek moeten la ten gaan staan de Oranjewitten voor een moeilijke ongave. Er wordt per extra bus vertrokken (1.30 u) want zij laat onderzoeken of de Albanese actie niet door stalinistische kringen in de Oostduitseeen heidspartij ondersteund wordt. Het was inderdaad verrassend hoe „gericht" de drukwerkzendingen uit Oostenrijk waren. Bovendien werd deze gebeurtenis niet be kend door de Oostduitse censuur, maar door functionarissen die de brochures inleverden om aldus de aandacht op zichzelf te vesti gen. De Albanese actie heeft niet alleen ideolo gische, maar ook politieke explosieve kan ten. De crisis in de Sovjet-zone wordt er door verscherpt. Het argwaan van de Russen wordt gewekt. Het is immers mogelijk, dat de stalinis ten in de S.E.D. de Albanese vrienden stilzwijgend hebben geholpen. Indien men dit aanneemt, dan wordt ook het bevel van de Sovjetambassade begrijpelijk dat ogen blikkelijk moet worden nagegaan wat dat allemaal voor mensen waren, die contact onderhielden met de sedert geruime tijd gesloten ambassade van Albanië in Oost-Ber lijn of met leden daarvan bevriend waren. Dat Ulbricht bijvoorbeeld een zwak had voor Enzer Hodzha weet iedere Oostduitse func tionaris. Brochures met titels als „Steeds dieper in het slijk van het anti-marxisme" of „Wie die nen de opvattingen en handelingen van N. Kroetsjev" wekken begrijpelijkerwijze de woede van de Russer op. Albanië verstuurt alle redevoeringen van Enver Hodzha, die deze sedert de breuk met het Kremlin heeft gehouden, alsmede fundamentele ideologische geschriften, waarin met verwensingen je gens de Russische binnen- en buitenlandse politiek alsmede de anti-stalinistische koers niet worden gespaard. In 'n andere brochure wordt overdadig lof aan Stalin toegezwaaid. Het valt op, dat daarin de politiek van het Kremlin jegens Duitsland onjuist wordt ge noemd. Ulbricht wordt quasi als slachtoffer van het Kremlin afgeschilderd. De Albanezen wekken de indruk alsof Ulbricht de Albanese opvat tingen deelde, maar hij aan het in praktijk brengen daarvan door derden werd gehin derd. Klaarblijkelijk zijn de communistische leiders in Tirana er op uit onrust te zaaien en latente tegenstellingen tussen Kroetsjev en Ulbricht tot een uitbarsting te brengen. Deze Koers kan Ulbricht echter onmogelijk inslaan, omdat zijn positie uitsluitend en al leen gebaseerd is op de Russiche bajonetten. Dat weet men natuurlijk ook in Tirana. In dien men echter desondanks op deze wijze Duitse vraagstukken behandelt, dan wordt de bedoeling duidelijk: de door de S.E.D. ge huichelde eenheid in de partij te ontmaske ren en te doorbreken en anti-Russische stro mingen te mobiliseren. De Albanezen heb ben hier ook heel handig twee zwakke pun ten van de S.E.D. getroffen, waarin nog steeds vele functionarissen en leden naar een derde weg zoeken en waarin het anti-Russi sche complex nog lang niet is uitgeroeid. Geen wonder, dat de Sovjet-vertegenwoor diging zowel als de leiding van de S.E.D. met alle middelen de Albanese actie pro beren te doorkruisen. Timmerman Ole Kirk Christiansen uit Jut land was in het begin van de dertiger ja ren ten einde raad. De arme heidestreek rondom z'n woonplaats Billund was zwaar getroffen door de crisis. Allerwegen was wer keloosheid en armoede. Niemand had geld om 'n huis te bouwen en zelfs voor zeer noodzakelijke reparaties waren er geen mid delen. De timmerman was er de man niet naar om stil te zitten. Om zich toch in komsten te verschaffen, begon hij maar speel goed van hout te maken. Wanneer de tij den beter worden vat ik m'n normale werk weer op, dacht hij. Op een goede dag kwam een groothande laar in de timmermanswerkplaats, bekeek de houten eendjes, karretjes en autootjes, werd etnhouasiast over de kwaliteit en deed een flinke bestelling. Timmerman Christiansen ging fluitend aan de slag. Zonder geluk vaart niemand wel, bepeinsde hij tevreden. Hij zaagde, poetste en polijste en becij ferde ondertussen hoeveel geld hij zou ver dienen. Juist op het moment, dat de bestel ling gereed was kwam het bericht, dat de groothandelaar failliet was gegaan De timmerman van Billund, zat niet lang in zak en as en ging zelf op pad om het speelgoed aan de man te brengen. Hij trok door een wijd gebied rondom Billund, maar vond weinig kopers. „Uw speelgoed is prach tig, maar we hebben geen geld", zeiden de mensen. Om toch de magen van zijn vrouw en vier opgroeiende zoons en zichzelf te kunnen vullen, ruilde de timmerman het speelgoed voor levensmiddelen zoals rozijnen, meel en sago. Langzamerhand vond hij ook kopers, die met geld konden betalen. Zo maakte hij duizende jojo's, die goed van de hand gingen. De crisis was echter nog niet voorbij en Ole Christiansen had, ondanks kleine suc- cersen, de grootste moeite om de eindjes aan elkaar te knopen. Hij zou zeker failliet zijn gegaan, wanneer de crediteuren niet zoveel vertrouwen in z'n vakmanschap hadden en hem uitstel van betaling toestonden. De Deense timmerman was een doorzet ter. Langzamerhand breidde het bedrijf zich uit, werden machines aangeschaft en kon den steeds meer werkloze handwerkslieden in het bedrijf worden opgenomen. In 1942 werd de Deen voor de tweede maal aan de rand van het faillissement gebracht, door een brand, waarvan de schade maar ten dele door de verzekering werd gedekt. De diepgelovige Christiansen, wiens levens spreuk was: „Ora et labora" - „Bid en werk" bouwde een nieuwe fabriek. Wanneer Godtfred Kirk Christiansen, di recteur van het internationale Lego-concern per vliegtuig terugkeert op het eigen vlieg veld in Billund en vanuit de lucht de fabriek ziet, waar miljarden plastic bouwsteentjes worden gemaakt voor IJslandse. Deense 1 Portugese en miljoenen andere Europese i kinderen, ziet hij in z'n herinnering wel eens I Zij waren uitgekomen de voorspellingen van Dieks. Die oppasser was op de Wijerd. Dat was zo gekomen. In de oorlog met Spanje was er door vreemde soldaten, van welke partij, dat kon men niet zeggen, want beide legers bestonden uit schuim en Jan Hagel, vreselijk veel op de Wijerd gestolen. Zodat de Goldvinke op een morgen ging kla gen. Dat zijn vrouw hem verteld had, dat zij en haar gezin geen hemd meer aan het gat hadden. Toen het zover was, namen de burgemees ters schepenen en de raad maatregelen. Er moest een bewaker komen. De grote vraag was nu, wie of dat wezen moest. De pas benoemde stadsbode Duiven Jan, werd naar de Oosterhof gestuurd om raad. De vrouwe van de Oosterhof overlegde met haar opperhuishoudster ook al omdat haren man zijn beste krachten wijdde om de Spanjaarden uit het land te slaan. Nu vond men te Rijssen de Spaanse koningen nog niet zo kwaad. Zij woonden te ver weg om lastig te zijn. Dan had men vroeger met de bisschoppen wel andere soesa mee gemaakt. Hiervan had de oude Bolle, die negenentachtig jaar geworden was, meer malen verteld. De Bolle had het ook zelf niet meegemaakt, maar die had het weer vanzijn grootvader Bollen Arend gehoord. Maar de heer van de Oosterhof had de partij gekozen van Willem van Oranje. En naderhand bleek dat hij op het goede paard gewed nad. Maar Willem van Oranje was door een verrader doodgeschoten. En nu deel de Maurits de lakens en de klappen uit. Maar het ergste was dat de oorlog zoveel geld verslond. En daarbij dat Overijssel niet erg scheutig was met geld. En daarbij, Over ijssel was het land waar de oorlog voor een groot deel werd uitgevochten. En waar veel gemoord geroofd en gebrand werd Maar prins Maurits had de kleine steden van Twen te beloofd, dat wanneer de zege eenmaal was bevochten. En de kleine steden van Twente er wel bij zouden varen. Dat daar niets van gekomen is, is niet de schuld van Prins Maurits, maar van Holland, met aan de kop Amsterdam. De laatste stad leende geld veel geld aan de prins, maar ook aan de Spanjaarden. Alleen om het vuur maar bran dende te houden. Want in Amsterdam leefde d<-~tiids een groot aantal zwarte pieten. Maar om na deze uitweiding weer naar ons goede Rijssen terug te keren. De vrou we van de Oosterhof en hare opperhuishoud ster zetten zich aan tafel Straat voor straat werd Rijssen naeegaan wie de post van nacht waker op de Wijerd het best te pas kwam. Dat kon toen nog. Want het was in de tijd toen de vrouwe van de Oosterhof en ha re huishoudster iedereen te Rijssen nersoon- liik kenden. Eindeliik na een halve das zoe ken en pluizen, kwam de Olde Geeteklomp vader Ole Kirk met het éénvoudige wagen tje met speelgoed door de straten gaan. Godtfred die in 'n smaakvolle bungalow vlak bij defabriekwo ont,b etreurt 't bijzonder, dat zijn in 1958 overleden vader de groei van het bedrijf maar ten dele heeft kunnen meemaken. „Ik kwam als twaalf-jarige jongen vanaf de dorpsschool in het bedrijf bij vader en mij werd vanaf de allereerste dag inge prent dat al de geleverde produkten van de allerbeste kwaliteit moesten zijn", vertelde hij. G. K. C. zoals hij op de fabriek in Bil lund wordt aangeduid weet zich verder te herinneren, dat hij eens een ernstige schrob bering van z'n vader kreeg, omdat hij meen de, dat een bepaalde partij speelgoed voor een nieuwe klant, best éénmaal, inplaats van tweemaal kon worden gelakt. Het speel goed was als op de wagen geladen om naar het station te worden gebracht, toen vader Ole Kirk Christiansen langs kwam, een autootje in dehand nam en zei: „Alles terug. Het moet nog een keer ge lakt worden. We leveren alleen het aller beste". A1 in 1947 kreeg Lego de eerste plactic- machine, maar het zou nog enkele jaren duren, voor Godtfred het fameuze bouwsys teem ontwierp. „Het idee is toevallig ont staan. Ik was op reis en had met iemand een gesprek over speelgoed. Mijn gespreks partner zei: „Speelgoed is eigenlijk een vreemde branche. Er zit geen systeem in en daarom moet je elke dag met wat anders komen" G. K. C. had na dat gesprek rust noch duur. Hij vertelde: „Hoe zou ik een systeem kunnen bedenken, dat zou blijven bestaan. Ik overwoog, dat mijn speelgoed onbreek baar zou moeten zijn en dat de kinderen er hun fantasie in zouden moeten kunnen uit leven. Na twee jaar proberen vonden we de Lego-bouwsteentjes met de vele knoppen. Later kwamen daar de cylinders bij, die de steentje de sterkte en elasticiteit geven". Lego werd vanaf het eerste moment een geweldig succes en stormenderhand verover de het Denemarken en daarna half Europa Ook de jonge Amerikanen en Canadezen, die in 1961 met de steentjes kennis maakten, raakten in vuur en vlam. Terwijl Engeland en Amerika eigen fabrieken hebben, verzorgt 't bedrijg in Billund de verdere markt. In het kleine Jutlandse dorp met z'n twaalfhon derd inwoners, dat het inwonertal met de groei van Lego zag verzesvoudigen, is het bij na dagelijks een komen en gaan van zaken relaties uit vele verre landen. Godtfred Christiansen, die na de Billundse dorpsschool geen bijzonder onderwijs meer volgde, is nu omringd door knappe archi tecten, ingenieurs, modellen-bouwers en des kundigen op nog vele andere gebieden. Hij uit de bus. Het was een man van midden vijftig jaar, zeer Oranjegezind, dit laatste was een der motieven waarom de hoge vrouwe hem wilde. In de tweede plaats om dat de Geeteklomp nooit tegensprak. In de derde plaats omdat hij zeer ijverig en vlij tig. was. Dag en nacht was hij sinds zijn trouwen met Siene in de weer geweest. Want er wa ren zeventien jonge Geeteklompen te Rijs sen bij gekomen. De Geeteklomp was groot en fors en zijn opgroeiende zonen niet min der. De oudste was al soldaat in het leger van de prins. Hij had al van zich doen ho ren. In de slag om Gorinchem had hij een Spaanse hopman door de strot gebeten. En nu was hij bevorderd tot sergeant. Toen dat bericht in Rijssen doorkwam stond Rijs sen onderste boven. De Geeteklomp dan, werd door de vrouwe voorgedragen als be waker van de Wijerd. En de burgemeesters vonden het goed. Alleen de Goldvinke vond dertig gulden per jaar als salaris wel ruim veel. Want zo redeneerde hij, de Geeteklomp deed er niets voor, aleen maar kijken. Ma- rietje Bokking was razend. Daar was haren Mannes Bessem gepasseerd. Dat was nog al wiedes, vond de vrouwe van de Oos terhof. De wikster kon terug komen, en die was zeer bekoorlijk. Het was maar het beste dat Mannes met tertijd een andere baan kreeg en die kreeg hij onverwacht. Jonker Steven van Ei sen op het huis te Eisen had een kwaad wijf. Jonker Steven was te Elzen ingetrouwd met de enige dochter. Eerst was zij poeslief geweest. Zij had Steven een jonker van de Rijsselkant eerst van alles wijs gemaakt. Toen hij een half jaar getrouwd was bleek het opzitten en pcotgeven te zijn. En nu zocht hij een fikse knecht die mevrouw aandurfde. Te Rijssen in het bierhuis van de Bokking huurde hij Mannes Bessum. Als huisknecht. Had hij dat maar niet gedaan. Want Mannes liet zich door de vrouwen ver- likken. Dit was met de wikster het geval geweest en met Marietje Bokking en met de vrouwe van Eisen ging het dezelfde weg op. Dat merkte jonker Steven van Eisen na een maand al. Het was Mannes voor, en Mannes na. Berendina van Eisen kreeg zin in de Bessem. Op een middag ging jonker Steven naar de Bokking en vertelde aan Ma- rit''e wat er gaande was. Weer een dag la ter stond Marietje op de stoep van het huis te Eisen. En wie deed haar open? Mannes haren vrijer. Zij kwam binnen en uit de deur in de gang ter rechterzijde stapte de vrouwe van Eisen een geboren freule Ossenkamp de gang op. Nu waren vroeger de Ridders Os senkamp, die in de twaalfde eeuw ook nog een tijdje te Rijssen woonden, zeer krijgs haftige heren en dames. Freule Ida Ossen- kamp sloeg zich op de schild te Rijssen met Jacob Plaggen, borg rentmeester van de bisschopsst te Rijssen. De rentmeester hield er heel zijn leven lang een scheve nek van over. De freule had hem met de blaaspijp in de nek geslagen. Dat wist na tuurlijk de Bessem niet. Maar de oude Bolle, die had het op zomeravonden wel verteld onder de stadslinde. En nu riep plotseling met verheffing van stem de freule, of de vrouwe van Eisen, Vrouwmens wat moet je. U moet ik hebben! schreeuwde Marietje. Marietje haalde een knuppel tussen haar kleren vandaan en sloeg op de Vrouwe van Eisen in. Mannes! gilde mevrouw help! Maar daar kreeg Mannes de kans niet voor. Want Marietje dekte haren vrijer in een De wereldkampioenschappen ploegen zul len dit jaar voor de eerste maal in het 10- jarig bestaan van de kampioenschappen in Nederland worden gehouden. Zij zullen plaats vinden op 4 en 5 oktober a.s. in de nieuwe polder Oostelijk Flevoland op een aantal ka vels tussen Dronten en Roggebotsluis. Aan deze wedstrijden nemen 36 landbou- werd deel uit 19 landen, n.l. uit West-Duits land, Oostenrijk USA Canada, Finland, Noor wegen, Zweden, Denemarken, Engeland, Ier land, Republiek Ierland, Nederland, België Frankrijk, Italië, Joegoslavië, Hongarije, Australië en Nieuw-Zeeland. De deelnemers zijn de winnaars en de bezetters van de tweede plaats van de na tionale kampioenschappen, welke in elk deel nemend land het afgelopen jaar zijn gehou den. De beide Nederlandse deelnemers zijn de heren Abraham van Dijke uit Wolphaarts- dijk (zeeland) en Jacob Burgers uit Zeven- bergschenhoek (N-Brabant). De wedstrijden vinden plaats onder aus piciën van de World Ploughing Organization welke stichting in 1962 in Engeland is opge richt, met het doel door wedstrijdploegen 't onderling contact tussen de deelnemende lan den te bevorderen. De organisatie van deze Mijnhardt's Zenuwtabletten zegt zelf heel bescheiden: „Ik heb het geluk gehad goede medewerkers te vinden, menden die knapper zijn dan ik". De uitvinder beperkt zich nu tot dat terrein waar z'n grote kracht ligt, de verdere uitbouw van het systeem. Het laatste woord over Lego is namelijk nog lang niet gesproken. Godtfred Christiansen is ondanks z'n zakelij ke successen heel eenvoudig gebleven. Hij wordt door al zijn mede werkers - van hoog tot laag - ge tutoyeerd. Het gezegde in Jutland luidt immers, dat een man werkelijk heel slecht moet zijn. wanneer men hem niet met jij en jou kan aanspreken. paar meppen zo af, dat deze er van door ging en zonder omkijken in een stuk door ope en draf naar Rijssen liep. Toen raakte zij in gevecht met mevrouw. Die greep haar bij de haren en Marie, haar bij haar fikse neus. Jonker Steven van Eisen zat met zijn jachthond onder de kersenboom. Hij hoorde wel geschreeuw en gekrijs, maar daar was hij zo aan gewoon geraakt dat hij er geen aandacht aan schonk. Moe geslagen en gehavend wist de vrouwe van Eisen de deur van de kamer binnen te komen en gooide de deur in het slot. Mariet je Bokking rende in wanhoop weg. Zij wilde een einde aan haar leven maken dat stond voor haar vast. De gasterd van een vrijer die Mannes heette, had haar schandelijk be drogen. Intussen zond de vrouwe van Eisen 'n ren bode naar de drost, er was een aanslag op haar gepleegd in haar eigen huis. De vol gende dag kwam de drost. De fiscaal vroeg of het een manslag was. Nee krijste me vrouw het was geen manslag, een sloerie uit Rijssen had haar afgetuigd. De drost zegde een streng onderzoek toe. Weer een dag later daar stond Mannes Bessem op de stoep van het kasteel bij de drost. Hij bad en smeekte de huisknecht om bij heer droste toegelaten te worden de kop van Mannes was met linnen omzwag- teld. De drost vroeg wie hem onder handen had gehad. Dat kon Mannes niet zeggen. Want de Vrouwe van Eisen en zijn meisje Marie hadden elkaar geslagen. Waarom wil de de droste weten. Zij houden allebeide van mij riep Mannes. Maar ik kreeg de eerste klappen. Hoe staat het met de wikster? wilde de drost weten. Mannes wist er niets van. Maar of heer droste hem alste- blieft weer wille aannemen, want in Rijs sen was geen plaats meer voor hem. Siene de vrouw en negen jonge Geete klompen brachten de vader de eerste avond naar de Wijerd. Twee dagen te voren had hij zich een flinke waakhond gekocht van Foeter-Tone in Goor. Die was in waakhon den ruim gesorteerd. Tone was altijd goed voor zijn dieren. De Geeteklomp bond de hond die Zwiet heette, aan een paal. De eerste uren gebeurde er niets. Maar tegen half één in de nacht hoorde Arend Geete klomp plotseling Zwiet! Roepen. De Geete klomp zag en hoorde de hond rukken en trek en dacht niet anders of hij wilde aan vallen,daarom liet hij de hond vrij en die liep vrolijk jankend naar een gedaante die ver dacht over de Wijerd sloop. De Geeteklomp riep zijnen hond, maar dat werkte niets uit. Kordaat liep hij de Wijerd over en daar hield een man zich verdacht op. Hij hitste Zwiet tegen zijn eigen meester op. Maar de bewaker was van oude Rijssener stam. Eerst gaf hij Zwiet een slag met zijn wakeknuppel en daarna wilde hij de rover te lijf. Die zocht een goed heen komen in de vlucht. Marietje Bokking was na lang overdenken tot de slotsom gekomen dat het toch maar beter was uit dit aardse leven te scheiden. Eerst had zij zich willen ophan gen, maar naderhand besloot zij in de Wijerd te springen en zich te verdrinken. Zij was meende zij door Mannes Bessem schande lijk bedrogen. Maar daar kwam niet van. Toen zij op de Wijerd was aangekomen viel juist de Spaanse hopman Hegeman Rijs sen binnen. Maar dat viel hem tegen. De Olde Geeteklomp had al dagen voorspeld, dat het er niet pluis zou worden te Rijssen. En nu waakte men aan de poorten en in de toren. En juist toen Marietje de Wijerd bereikte, zij was dun gekleed, want zij vond bet jam mer om in de beste kleren in het water te springen, want zij was zuinig van aard. Met een sprong kwam de Geeteklomp over eind hij had even op een omgekeerde mand gezeten, de nachtwaker op de toren blies alarm. En meteen hoorde hij een plons. Hij snel de toe en haalde Marietje uit het water. De hoorn blies aanhoudenden dringend. Tot de volgende week. VAN COEVERDEN. tiende kampioenschappen is opgedragen aan de Stichting Wereld Ploeg Wedstrijden 1962, die in Den Haag is gevestigd. Op 4 oktober zullen de deelnemers een perceel stoppelland, op 5 oktober een perceel grasland ploegen. De door de internationale jury aan te wijzen wereldkampioen ploegen zal op 5 oktober in de „Buitensociëteit" te Zwolle de wisselprijs, de Gouden Ploeg, in ontvangst nemen uit handen van de Minis ter van Landbouw en Visserij, Z. E. mr. V. G. M. Marijnen. Op het wedstrijdterrein zullen voor de be zoekers demonstraties plaatsvinden van grondtoewerkingswerktuigen, terwijl tevens een landbouwtentoonstelling is ingericht. In ééa der schuren op het wedstrijdterrein wordt door de Directie Wieringermeerwer- ken een expositie georganiseerd, die een overzicht geeft van de landaanwinningswer- ken, het droogmaken en in cultuur bren gen van polders. Voorts zullen hier oude ploegen, afkomstig uit 't landbouwmuseum te Wageningen, aanwezig zijn. Op donderdag 4 oktober zal het Neder lands Openlucht Museum te Arnhem op het wedstrijdterrein een costuumshow organise ren, terwijl op 5 oktober een volksdans groep, de Schermer Dansers, zal optreden. Veel steun wordt van de zijde van het bedrijfsleven verkregen. Voor de hulp aan de deelnemers worden b.v. in ruime mate ploegen en trekkers ter beschikking gesteld en staat er personeel klaar om behulpzaam te zijn tijdens de dagen van hun training. Weer anderen, zoals Esso Nederland N.V., die als gastheer voor deelnemers en team leiders tijdens hun verblijf optreedt, 'n Good year (Nederland) N.V. die na afloop een diner op de Pier te Scheveningen aanbiedt, maken de daadwerkelijke uitvoering van zo'n onderneming mogelijk. Na afloop van de wedstrijden zal het in ternationale gezelschap landbouwers nog en kele dagen in ons land vertoeven om de toeristische bezienswaardigheden te bezoe ken en om nader kennis te maken met de Nederland-» ïandVmtiwcultuur en hun col lega's, de Nederlandse landbouwers.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 5