1 FILMN1EVWS K«S,Dampo Leden verg. Rijssense Pluimvee- en Konijnenfokkersver. De Eendracht Postduivenvereniging J lel Luchtvermaak' herdenkt 35-jarig bestaan Excelsior '31 vetioor met forse cijfers Pracht honden Tube95aNamea-Celgi NOTTER Jaarvergadering P.J.G.O. afd. Notter - Zuna - Rijssen Openingsavond W interwerk Herv. Jeugdraad ening clubwerkseizoen Op Puzzelrit Verder Excelsior-nieuws Vrijdag 5 oktober 1962 WEEKBLAD VOOR RTJSSEN Pagina 3 mmmmm t- Vrijdag en zaterdag de film De Snertsoldaat Woensdag de film Fotomodellen en chantage èJ Voor hef tere pf 0C5u!Eï- Baby-huidje ^DABvniiruy poeder-zalf r Waar is de tijd gebleven" zullen verschil lende oprichters van' de vereniging van Post- duivenliefhebbers „Het Luchtvermaak" zich dezer dagen zonder twijfel afvrageh. Het luchtvermaak werd n.l. 35 jaar gele den opgericht, een feit dart niet ongemerkt zal voorbijgaan. In het voorjaar werd een commissie be noemd die de herdenking van het 35 jarig jubileum zou organiseren, en deze commissie die bestaart uit de heren Joh. ter Harmsel, J. Kamp, A. J. Dannenberg T. Geerling J. Temmink en W. Scherphof heeft vele werk zaamheden verricht, zodat er alle reden is om aan te nemen, dat deze jubileumviering een hoogtepunt in het bestaan van de actie ve vereniging zal warden. Een van de evenementen, die hert meest gewaardeerd zullen worden is de film, die deze commissie heeft laten maken van de duivensport. Zoals die door de eigen leden wordt beoefend. Men heeft grote verwachtingen over deze rolprent, waarin de Rijssense duivenmelkers zelf als acteurs optreden. De verschillende ontwikkelingen het gehe le seizoen rond, zijn vast gelegd, en de hu mor en de leerzame strekking van deze film, zijn elementen, die deze reportage een belangrijk document doen zijn. Op vrijdag 12 oktober wordt in Hotel Gijs- bers een feestavond gehouden voor de le den, terwijl het besrtuur van de jubilerende vereniging op zaterdag 13 oktober zal reci piëren. Van de oprichters van Het Luchtvermaak zijn er verschillende nog actief lid. Namen als Van Losser en Wilmink, hebben een bekende klank in deze vereniging vooral om dat deze heren meer dan 25 jaar deel van het bestuur uitmaakten. Ook in de duivensport is veel veranderd, zo weten de oudere leden van Het Lucht vermaak te vertellen. Voor de oorlog waren er niet minder dan 3 verenigingen die op zaterdag (tijdens het vliegseizoen) aan wedvluchten deelnamen. Na de oorlog werd hert wijze besluit ge nomen een fusie aan te gaan, tengevolge waarvan de zarterdagvereniging Het Lucht vermaak één grote, bloeiende vereniging is geworden. Heeft nu praktisch ieder lid een goed func tionerende constateur een apparaat, dat op de seconde nauwkeurig de tijd van aankomst van de duiven, die aan wedvluchten deel nemen, registreert, in vroeger dagen werd zulk een duivenklok op een centraal punit (in het algemeen een café) opgesteld. De le den moesrten dan op de meest snelle wijze zorgen de gummiring in de klok te depone ren, waardoor er vaak nerveuze sitauties ont stonden, die nu nog aanleiding zijn tot gro te hilariteit. Een van de leden van het Luchtvermaak, bang zjnde dart hij de ring zou verliezen, klemde eens een ring tussen de tanden en zette het toen op een lopen naar de klok. De le prijs die in het voor uitzicht was, gaf hem als het ware vleugels: toen hij het café binnenkwam en zag, dat er al meerdere ringembezorgers aanwezig wa ren deden hem zo schrikken, dat hij de gumi- ring inslikte, dat voor hem teleur stellend was, voor de sportvrienden was dat echter aanleiding tot daverend gelacht. De moei lijkheden, die men vroeger op allerlei ge bied had zijn veel minder geworden, het vervoer van de manden duiven naar de di verse plaatsen in binnen en buitenland van waar de wedvluchten beginnen is goed ge organiseerd en ook thans is het zo, dat Advertentie Het is de Hamamelis die 't 'm doet Onderleiding van haar voorzitter de heer A. Ooms jr. hield in 't café Derksen, de af deling „Notter-Zuna-Rijssen" van de PGJO haar jaarvergadering wat tevens de ope ningsvergadering was van het winterseizoen. De secretaris van de afdeling de heer H. Mensink deelde mede dat de jaarlijkse jong vee keuring en de keuring van de kalverop- fokclub welke ieder jaar werd gehouden in samenwerking met de andere jeugd orga nisaties, door bijzondere omstandigheden niet waren doorgegaan. Wel hadden de leden afgelopen zomer deelgenomen aan verschil lende activiteiten uitgaande van de PJGO ter wijl ook de afdeling zelf talrijke wedstrijden had georganiseed voor haar leden. Uit het verslag van de penningmeester bleek dat de kas sloot met een klein batig saldo. Wegens periodiek aftreden van de he ren G. Smeijers en A. Westra, welke niet herkiesbaar waren, werden bij de gehouden J. Wevers te Notter en A. J. Rotman Zuna. Besloten werd om vrijdag 5 oktober een ex cursie te maken naar Flevoland, waarbij dan ook de ploegwedstrijden om het Wereld kampioenschap ploegen welke daar donder dag en vrijdag worden gehouden bezocht zul len worden. Voor de cursus welke deze win ter zal worden gehouden over „Gezondheids leer van het vee" bestond grote belangstel ling, zodat zich hiervoor reeds talrijke leden opgaven. velen in de duivnesport een hobby vinden, die veel vreugde en gepaste ontspanning op levert.- „Het Luchtvermaak" heeft momenteel 140 leden en men verwacht, dat dit aantal nog groter zal worden. Het totaal aantal dui ven, dat door de leden wordt verzorgd loopt in de duizenden, en meerdere malen is het ook dit seizoen gebeurd, dat op één wed vlucht ver over de 1000 duiven van leden van Het Luchtvermaak werden ingezet. Er heerst in de vereniging vooral in het bestuur een goede sfeer, zodat men met groot vertrouwen de toekomst tegemoet kan zien. Zonder een bestuurslid te kort te willen doen kan gezegd worden, dat de heer H. Harbers, die niet minder dan 12% jaar pen ningmeester van Het Luchtvermaak is geweest, van grote betekenis voor deze ver eniging is geweest. Hoewel het vliegseizoen juist ten einde is, (er werden o.a. 2 afdelingsconcourssen georganiseerd) bestaan er plannen om in het winter seizoen een grote tentoonstelling te houden, waarvoor de voorbereidende werk zaamheden reeds lang zijn begonnen. Welk een grote plaats Het Luchtvermaak in het Rijssense verenigingsleven inneemt, zal zeer zeker op de receptie, die zoals ge zegd wordt gehouden op zaterdag 13 okto ber, tot uiting komen. Maandagavond had in het gebouw Jeruël de opening plaats van het winterwerk van de Ned. Herv. Gemeente van Rijssen, ge organiseerd door de Herv. Jeugdraad. Na opening met gebed en lezen van Jo hannes 17 van vers 1 tot en met vers 17 door ds. A. Kool, welke ook de leiding van deze bijeenkomst had, hield ds. J. Vos een meditatie naar aanleiding van het voorge lezen schriftgedeelte met als uitgangspunt vers 17. Ds. Kool deed hierna enkele mededelin gen over het werk van de jeugdraad en de activiteit van de raad in het a.s. winter werk. Er zullen verschillende predikanten komen, alsook de bekende schrijver Ooms, om deze winter over diverse onderwerpen lezingen te houden. Door een lid van elke jeugdvereniging uit Rijssen en uit de buurt schappen waar hervormde jeugd verenigin gen zijn gevestigd en de kerkelijk onder Rijssen horen, werden hierna onder leiding van de heer Altena, df verschillende program ma's besproken, welke 's avond op de jeugd verenigingen worden behandeld. Ter afwisseling konden de talrijke aanwe zigen, de grote zaal van het gebouw was tot de laatste plaats bezet, genieten van de prach tige zang van een groot gemengd koor van Ambonezen uit het woonoord „De Vossen- bosch" te Wierden. Ten bate van het „Her vormd Bondscentrum" te Driebergen werd een collecte gehouden. Deze bracht 116,73 op. Met het spreken van een slotwoord en dankzegging werd deze geslaagde openings avond van het jeugdwerk, door ds. W. van Tuyl gesloten. In de loop van deze maand zal de stich ting „Club- en Buurthuiswerk Rijssen" het clubwerk voor het komend winterseizoen be ginnen. Het zijn nog geen nieuwe geluiden, die de stichting kan laten horen: in de ruim vijf jaren van haar bestaan heeft de orga nisatie niet anders kunnen doen dan gedul dig te pogen haar plaats in onze Rijssense gemeenschap to vinden, de geluiden van dit jaar zijn gelijk aan die van voorheen: een behelpen met de behuizing, een minimaal aantal leiders en leidsters en een ontoe- rekende kas. Maar het ziet er naar uit, dat wij spoedig andere geluiden zullen horen: een eigen club huis, geschoolde centrale leiding en een ge subsidieerde organisatie! Dat zou dan de kroon betekenen op het moeizame werk van ruim vijf jaar! Langzamerhand vlotten de besprekingen van de stichting met allerlei andere instan ties. Na een lange periode van geduldig wachten, lijkt er nu schot in de zaak te ko men: het centrum voor de vrijetijdsbeste ding van onze jeugd is meer dan ooit in zicht! Intussen nadert echter het winterseizoen, dart op de tot nog toe gebruikelijke manier zal moeten worden begonnen, want het werk mag uiteraard niet onderbroken worden. Ook al is het behelpen, een deel van onze jeugd kan bij de stichting ook in het ko mend seizoen weer onderdak vinden. Natuur lijk is de tijd nog niet gekomen voor uitbrei ding van het aantal clubs, maar er is op nieuw keus uit het gebruikelijke aantal voor jongens en meisjes vanaf 10 jaar: HAN DENARBEID, HANDWERKEN, TECHNISCH KNUTSELEN, TEKENF"T EN SCHILDEREN ZINGEN EN SPELEN, TAFELTENNIS EN INSTUIF! Op zaterdag, 6 oktober a.s., 's middag van drie tort vier uur, staat voor onze jongens en meisjes de aanmelding weer open, in het Handenarbeidlokaal van de Schildschool. Jongens en meisjes, alsook ouders die na dere inlichtingen wensen, zijn op dat mo ment van harte welkom! Nadere mededelingen omtrent het begin van de verschillende clubs volgen overigens nog in een volgend nummer van ons blad. De voormalige generaal- majoor Walker, die des tijds de troepen aan voerde in Little Rock, wordt door militairen met de bajonet op bet geweer weggeleid, na dat hij heeft geweigerd het gerechtsgebouw in Oxford te verlaten. B Jvè"'- fflh ->r: f Ik-.A ■PiPPiitJ )e twee leden van de Russische delegatie bij de V.N in New York. die uit de Verenig de Staten zijn gezet, omdat zij betrokken zijn bij de diefstal van geheime stukken van de Amerikaanse marine door marineman Drummond, zijn dinsdag via hel vliegveld Brussel Nationaal naar Rusland gereisd. De foto toont op bet vliegveld van Brussel links Evgeni M Prokhorov en rechts Ivan Y. Vyrodov op weg naar het vliegtuig voor Moskou. Op een nacht, tijdens de laatste oorlog, valt een V-l op een kippenhok ergens in het zuiden van Engeland: echter zonder te ex ploderen. Ada de vrouw van de boer, licht de autoriteiten in. Luchtmaarschalk Bukpasser overlegt met zijn staf en besluit de bom te laten demon teren door 's lands grooteste held en be roemdste man van de Geheime Dienst, de Luchteskadercommandant Blenkinshop, die reeds meerdere malen achter de vijandelijke linies was met gevaarlijke opdrachten. Blenkinshop demonteert de bom, maar vindt dat er nog steeds te vee] is waar hij niets van weet en wil naar Frankrijk gaan om dat te onderzoeken Hij stelt voor dat er een dubbelganger van hem gezocht wordt, die naar Noord-Af-ika zal worden gezonden om de aandacht van zijn aanwezigheid in Frankrijk af te lei den. De dubbelganger wordt gevonden in de persoon van Arthur Atwood, luchtmacht- recruut, en „waslokaalopzichter", die in alles van Blenkinshop verschilt, behalve in uiter lijke verschijnng Atwood wordt weggehaald van zjn was bakken en onderworpen aan een strenge trai ning om hem de sociale ontwikkeling en de manieren van de echte Blenkinshop te ge ven. Geen eenvoudige taak, zoals zijn instruc teurs spoedig ontdekken. Het ogenblik is ge komen voor Blenkinshop om naar Frankrijk en voor Atwoord om naar Afrika te ver trekken. Maar er wordt een fout gemaakt spoedig is Blenkinshop op weg naar Afrika en Atwood naar bezet Frankrijk! Als de echte Blenkinshop de vergissing bemerkt helpen zijn woedende protesten hem niets. Ondertussen in Frankrijk, wordt Atwood, terwijl hij verborgen is in een vuilnisvat, door verzetstrijders naar een lanceerplaats voor vliegende bommen gebracht. Na menig benauwd avontuur verstopt hij zich in, wart hij denkt, een soort klein huisje. In werkelijkheid is het het inwendge van een V-l, gereed om naar Engeland afgescho ten te worden. De bom wordt gelanceerd. Doodsbang draait Atwood aan iedere knop die hij ziet. Dit doet de motor stoppen en de bom landt zachtjes in een Engels veld. Als de bom wordt ontmanteld stapt Atwood naar buiten. Ieder gelooft nu dat hij Blenkishop is. Hij wordt feestelijk onthaald en krijgt de hoogste rid derorde. Dit is het ware leven voor hem, denkt Atwood en houdt de schijn op voor de rest van de oorlog. De echte Blenkinshop zal het op de n duur wel opgeven de mensen van zijn ware identiteit proberen te over tuigen en tenslotte zelf gaan geloven dat hij Atwood is. De oorlog is voorbij. Atwood nu Lucht maarschalk Sir Arthur Blenkinshop, bereidt zich voor om deel te nemen aan de „Vic tory Parade" in Londen. Hij probeert tevens los te komen van de nachtclubzangeres Lu lu, die maar één gedachte heeft- een huwe lijk! Als hij na de parade, bij een bezoek aan het herentoilet op Leicester Square, de op zichter een fooi wil geven, komt hij tot de ontdekking dart dit de echte Blenkinshop is. Hij krijgt medeljden met hem en op dit moment eindigt de maskerade. At woord vertelt wie hij is en zij wisselen van kle ren. Als de onvervalste Blenkinshop, in oude luister hersteld, verdwijnt, gaat Atwood weer aan het werk in zijn oude baantje, was lokaalopzichter en droomt van de dag dat hij de mensen kan vertellen: „Ik was Blenkin- shop's dubbelganger Advertentie Augie Cortona's gevangenisstraf is om. Zijn celgenoot Spettique geeft hem de raad om niet hetzelfde leventje te gaan leiden als waarvoor hij gevangenisstraf heeft gekregen Maar Augie slaat de woorden van Spettique in de wind. Hij leefde als een koning. Vrouwen brach ten hem het geld, v armede hij zich alles kon permitteren. Zijn eerste daad na zijn vrijlating is zijn vroege-e vriendin Zena op te zoeken. Maar Zena heeft hem na zovele jaren vergeten. Zij maakt nu deel uit van Gollar, dieAugie's vrouwen en rijke leventje heeft overgenomen. Zena blijft Gollar trouw. Augie vraagt aan Gollar of hij hem wil helpen een nieuw b 'aan op te bouwen, doch deze weigert. Augie komt in aanraking met Jessel, een fotograaf die betere tijden heeft gekend maar ten gronde is gegaan. Jessel vertelt hem dat hij vroeger 'n bekende zaak heeft gehad waaraan de beste fotomodellen verbonden waren. In Augie rijpt een plan. Een fotostudio met een school voor model len zou een pracht camouflage zijn voor protitutie. Op de dag een respectabele zaak, 's nachts 'n bijeenkomst van amateurfoto grafen met naaktmodellen, die in wezen het oudste beroep ter wereld uitoefenen. Met ver borgen camera's zouden opnamen gemaakt kunnen worden waarmede hij chantage kan plegen. Op een sluwe manier weet Augie Gollar 30.000- afhandig te maken. Augie en Jessel huren in een deftige buurt een huis dat ultra modern ingericht wordt. Om de politie om de tuin te leiden komt de zaak op Jessel's naam te staan. Het wordt een goed lopende z" k. De politie vindt het echter verdacht dat Augie zijn leven zo ver beterd heeft en zij sturen Mildred Eye er op uit om eens een kijkte te gaan nemen. Zij geeft zich uit als fotomodel. Het geld stroomt toch niet zo vlot binnen als Augie wil en hij begint met chantage. Ach ter de rug van Jessel besluit hij een proef te nemen. Zijn eerste slachtoffer is mr. Ar nold, een bankdirecteur. Het werkt. Meer en meer laat hij Arnold betalen. Op een dag komt deze hem vertellen dat hij radeloos is en geen geld meer heeft. Augie geeft hem 48 uur om het nodige geld bij elkaar te krij gen. Dit gesprek wordt afgeluisterd door Mil dred. Jessel komt er achter welke vuile praktij ken Augie er op nahoudt als hij compromitte rende negatieven vindt. Hij zegt Augie dat dit zijn goede naam in gevaar brengt en vraagt hem er mee te stoppen. Augie legt hem het zwijgen op door hem deelgenoot in de zaak te maken. Augie wordt verliefd op Mildred. Zij gaan samen uit en Mildred komt tot de ontdek king dat de slachtoffers 's avonds via een geheime achteringang komen en dat ze aan bevolen worden door een vroegere medege vangene van Augie, die als barman werk- De bromfietsclub Op Pad hield voor de laatste keer in dit seizoen een puzzelrit over een afstand van 42 KM. De uitslag was als volgt: 1. G. ter Maat Delden, 2. J. van den Berg Delden, 3. F. J. ter Maat Hengelo. 4. G. ger Maat Rijs sen, 5. D. Immink, Rijssen, 6. J. Baan Rijs sen, 7. A. Vloedgraven Nijverdal, 8. G. Bra ker Nijverdal 9. G. Peters Rijssen. Advertentie ÖAt-IWLtlri OLIE - ZEEP Waren wij wat Excelsior betreft outsider geweest, wij zouden volkomen ingestemd nebben met het voorstel van een Rijssens jongmens, die ons na afloop van de uitwed strijd tegen Genemuiden mededeelde dat „ze der better een zangvereniging van maak'n kont". Inderdaad, het deze middag door de Rood- baadjes vertoonde spel deed de hoop van menig Rijssens burger in rook opgaan. Nauwelijks had het beginsignaal geklonken of Leusink verraste alle op hert terrein aan wezige personen met een magnifieke kop bal, die helaas tegen de paal kwam. Hierna botsten de Rijssense rechtsachter en de Ge- nemuider linksbuiten met het hoofd tegen elkaar, waardoor beiden een aanzienlijke nog met 'n pleistertje af te kunnen, na af loop moest Harbers zich onder dokters be handeling stellen. Hierdoor was de achter hoede reeds danig verzwakt en tot over maat van ramp bleek de andere back, Poort man, ook niet in staat deze middag weer stand te bieden aan de vele aanvallen van de tegenpartij. De fantastisch spelende mid- voor Van Wijk gaf doelman Ten Hove dan ook al spoedig de bal het nakijken. Vlak voor rust was het Van Haaren die de thuis club aan een 2-0 voorsprong hielp, hoofdwonde opliepen. Leek het aanvankelijk Na rust was het aanvankelijk hetzelfde s;- diet je, doch toen stopper Nijland door een goedgenomen strafschop de stand tot 2-1 reduceerde, leek hert wat beter te gaan. Men prijze de dag evenwel niet voor het avond is en Excelsior moest dit dan ook al spoe dig ervaren toen doelman Ten Hove weder om het leer uit de netten mocht halen. Excelsior ging nu de bakens verzetten, doch door de verzwakking van de achter hoede keek men al vrij spoedig tegen een 4-1 achterstand aan. Kappert zag kans deze enigszins te ver kleinen en schoot dan ook raak. Genemui den liet zich hierdoor niet imponeren en uit een vrije trap scoorde het dan ook het vijf de doelpunt. Nadien werd nog een doelpunt gescoord, terwijl de intussen op de midvoor plaats terecht gekomen Leuzink de stand 6-3 kon brengen. Wederom was aangetoond dat de schutters bij Excelsior verstek had den laten gaan en daardoor weer een neder laag genoteerd kon worden. Het was zaterdag voor de lagere senio ren elftallen van Excelsior een bijzondere goede dag. Het tweede elftal bleef onge slagen en won verdiend met 2-0 van ON 2 uit Almelo. Ook Excelsior 3 ging op de goede weg voort en behaalde haar vierde overwinning in successie door in Nijverdal met 3-1 de baas te blijven over SWN 3, terwijl Excelsior 4 opnieuw de puntjes bin nen haalde door GFC I met een 3-0 neder- laagweer naar Goor te sturen. De junioren waren minder op schot, want de A junioren moesten met 4-1 haar meer dere erkennen in SWN A. Ook het B elftal kon het niet bolwerken en verloor van haar plaatsgenote Sportclub Rijssen A. De D en F junioren deden goed werk door Nijverdal C en Huls. Boys B te kloppen. Zaterdag zijn Excelsior 2 en 3 vrij ter wijl Excelsior 4 naar Nijverdal moet om daar DES 4 te ontmoeten. De junioren krij gen de volgende tegenstanders. Het A-elf tal gaat naar Wierden A. 't C-eltal krijgt bezoek van RKSV A Excelsior D ontvangt Omhoog B uit Wierden en de E junioren spelen op eigen terrein tegen de Zweef D uit Nijverdal. De B junioren zijn vrij. Zaterdag zullen voor de spelers van de afdeling Twente de spelerspassen worden in gevoerd. Zonder deze passen waarop behalve naam en geboortedatum ook een p asfoto zit zal niemand meer in wedstrijden, uit gaande van de afdeling, mogen mee spelen. zaam is in de club waar Augie en Mil dred geregeld komen. Mildred geeft de inlichting door aan in specteur Jarvis van de Zedenpolitie. Tijdens een bezoek aan de club herkent een vriend van Augie Mildred. Zij was destijds aanwezig toen hij gearresteerd werd. Augie wordt hier van in kennis gesteld. Terug in de studio vraagt hij haar of ze met de polotie samen werkt. Mldred geeft dit toe en juist als hij met haar korte metter wil maken, doet de politie een inval in de studi o. Augie pro beert te vluchten. Zijn enige kans is de ge heime acv+erdeur. Maar wanneer hij deze opent vindt hij Arnold met een geladen re volver op zijn weg. Zonder zich te be denken schiet deze Augie neer. De Rijssense pluimvee en konijnen fokkers Vereniging„De Eendracht" hield onder lei ding van haar voorzitter de heer P. J. Holt- kamp een ledenvergadering in het café van de heer Koedijk. Verschillende zaken betreffende de te hou den clubtentoonstelling op vrijdag 30 nov. en zaterdag 1 dec. werden besproken Het be stuur deelde mede dat plm. 260 ïummers konden geplaats' worden en dal een groot aantal ereprijzen was ontvangen waaronder van het gemeentebestuur. Het vraagpro gramma zal binnenkort aan de leden wor den toegezonden. Naar de jongdieren tentoon stelling van Ornithophilia in de jaarbeurs gebouwen te Utrecht zal gezamenlijk wor den ingezonden. Besloten werd deze tentoon stelling te bezoeken op zaterdag 10 novem ber per autobus. Hiervoor bestond bij de le den grote belangstelling zodat zich reeds velen opgaven. Ook niet leden kunnen deze reis meemaken en kunnen zich hiervoor op geven bij het bestuur. Mededelingen betref fende de vereniging zullen in het vervolg worden bekend gemaakt in het clubblad en aan de rijwielzaak van Gebr. Bloemendaal.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 3