De nieuwe kathedraal van Coventry Wessefs voor SOLA TUSSEN ODENWALD EN HET DAL VAN DE RIJN VOORKOM VOEDSELVERGIFTIGING SCOOTER BATAVUS Philips bouwt magnetronische fornuizen in serie WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Vrijdag 13 juli 1962 Pagina 9 Gevonden voorwerpen Gaar in minuten Verkeersunnel door de Sin! Bernhard De Engelse oud premier Sir Winston Churchill (87 jaar), die na een beenbreuk trombose heeft gekregen, maakt thans een kritieke periode door. Bijgaand een foto van het schilderij dat hem op zijn tachtigste ver jaardag werd aangeboden. Elsenerstraat 10 Haarstraat 27 Kinderwagen ■UT fef'* I Bergstrasse een bezoek waard Microgolven helpen de kok U hebt waarschijnlijk wel eens zomerdiar- rhee gehad. En anders toch wel iemand in uw naaste omgeving: een familielid, uw buren, een medewerker op het werk. Veel mensen', misschien ook u, beschou wen het optreden van buikpijn, koorts en heftige diarrhee in het warme jaargetijde als iets onvermijdelijks. Dat is het niet. Onze „zomerdiarrhee" hebben we in 99 van de 100 gevallen te wijten aan onze zorgeloosheid wat betreft persoonlijke hygiëne en hygiëne bij de bereiding van ons voedsel. De onaange name verschijnselen worden veroorzaakt door besmetting met een bacterie, de salmonel la. Deze bacterie kan vaak op of in voedings middelen voorkomen, hetzij door besmetting van „buitenaf", hetzij doordat - en dat komt vooral bij vlees voor - het dier zelf besmet was. Wanneer de salmonella in kleine hoe veelheden aanwezig is, merken we er niets van. Alleen wanneer hij zich sterk vermeer derd heeft, is gevaar voor onze gezondheid te duchten. In 'n warme atmosfeer kan deze bacterie zich het beste vermenigvuldigen. Dit is de reden dat de ziekteverschijnselen voor al in de zomer optreden. Geef de bacteriën geen kans! Zorg, dat zij zich niet kunnen vermenigvuldigen: bewaar heit voedsel bij lage temperatuur; bereid het zo snel mogelijk. Van belang zijn de volgende punten: Gebruik vers vlees. Bedenk, dat de slager het vlees in zijn koelinrichting of gekoelde toonbank beter kan bewaren dan u thuis. Bak of braad het vlees zodra u het in huis hebt. Alleen als u over een koelkast of een ander zeer koele bewaarplaats beschikt, kunt u rauw vlees iets langer bewaren. Doe dat echber zo kort mogelijk; aan de buitenkant kunt u niet zien of het vlees besmet is. Bewaar ook de resten gevraden vlees op een koele plaats. Wees voorzichtig met gehakt, dat u onder alle omstandigheden het beste zo vlug mo gelijk door en door gaar kunt maken. Kook ook soepballetjes extra door. Vermij in het warme jaargetijde zoveel Oud heren polshorloge, hoofddoek, zak ce ment, groene hoofddoek, linker dameshand schoen. zwart wollen dameshandschoen, bruin rode autoped, geel blousje, paar heren sok ken. beige pontemonnaie met inh. zakmes mondorgel, bruine portemonnaie met Duits geld. blauw-grijs knipje, groene alpinomuts. handdoek met zwembroek, multbiljet van 2.50 rood etui, jonge hond, rol lint, witte portemonnaie, twee sleuteltjes, blauwe jon gens overall. spaarkaart, bruine alpinomuts, leren sanda len, leren ceintuur, 3 sleutels aan ring, zwar te damesportemonnaie met inh. grijs zwem broekje, bruine herenportemonnaie met inhoud, grijs zwembroekje, bruinen heren portemonnaie, jute boodschappentas, don kere herensjaal, roodgeblokt zwembroek je, duits leerboekje, grijze portemonnaie zon der into., blauw-witte zwembroek, badhand doek, zwarte dameshoed, gele kanarie, bro che, badhanddoek m. zwembroek, zonnebril, oranje-rode kanarie, gebloemde hoofddoek, wit-rechter kinderschoentje, rode damespor- itemonnaie, portemonnaie met ritssluiting, kinderbril, kinderwantje, gele damesporte monnaie met inh. gele damesportemonnaie met inhoud, oude gabardinejas, passer, 3 laadlijnen van een auto, plastic bood schappentas, bruine pincher, bruine por temonnaie, blauwe linker dameshandschoen, blauwe nylon hoofddoek, verchroomd da meshorloge. paar sleuteltjes, kinderbril, grij ze vulpen, rode autoped, rode portemon naie met rits herenbril met donker montuur. Bovenstaande voorwerpen en goederen zijn op alle werkdagen .te bevragen op het rijks politiebureau, Wierdensestraat 7 tussen 18.00 en 20.00 uur. telefonische gesprekken over deze voorwerpen kunnen niet in behandeling worden genomen. Philips is begonnen met de fabricage van een serie magnetronische fornuizen. De prijs van deze fornuizen zal zich bewegen rond 6800,- en het nu gemaakte type is dan ook bedoeld voor professioneel en semi-professio- neel gebruik. De eerste van deze fornuizen zullen in de komende weken afgeleverd wor den. Het werken met magnetronische fornuizen bevindt zich nog in het experimentele sta dium. Er zijn nog maar enkele exemplaren in gebruik in Nederland. Maar het is reeds gebleken, dat het koken op deze wijze voor gastronomen en voor andere mensen, die graag smakelijk eten, nieuwe perspectieven opent. Er is gen enkele wijze van koken, zij het met houtvuur, met kolenvuur, met gas of op elektrische kookplaten, waarmee de re sultaten bereikt kunnen worden die het mag- neitronisah fornuis biedt. Spijzen, die magne- tronisch bereid zijn, smaken pittiger, zij heb ben een grotere smaakrijkdom en dat is niet zo verwonderlijk, want het is gebleken, dat mineralen en vitaminen alle behouden blij ven. Opvallend is ook, dat de spijzen hun oor spronkelijke kleur blijven behouden en dat zij niet wegslinken, zoals bij het conventioneel koken vaak het geval is. Terwijl de bacteriën geëlimineerd worden, blijven alle voeding stoffen bewaard en dit betekent dus, dat hij, die magnetronisch kookt, minder levensmid delen en minder groenten behoeft in te ko pen. Bij de tot nu toe toegepaste kookmethoden werd steeds van buitenaf warmte toegevoerd. Dit betekende dus, dat, terwijl de buitenzijde van het voedsel reeds gaar was, toch nog steeds warmte moest worden aangevoerd, om dat alles, wat onder dat oppervlak lag, nog nauwelijks aan verhitting was toegekomen. Het magnetronisch fornuis werkt met mi crogolven, die in staat zijn, hitte op te wek ken ook binnen in het voedsel. Iedere gram wordt tezelfder tijd even intens verhit en dit heelt het gevolg, dat de kooktijd slechts In minuten, vaak zelfs In seconden berekend be hoeft te worden. In de Philips 2-kilowatt magnetonische oven wordt de in het magnetron opgewekte elek- mogelijk het eten van rauw of half-rauw vlees. Proef nooit rauw gehakt. Pak vlees, dat u in doorzichtige verpak king kocht, direct uit. De .„hoes" maakt, dat de juist omstandigheden worden geschapen voor een snelle vermenigvuldiging van even tueel aanwezige salmonella-bacteriën, er kan geen lucht bij en er is geen verdamping mogelijk. Daarom ish et fraaie uiterlijk, dat het vlees in deze verpakking houdt, zo ver raderlijk. Wees nog schoner dan anders op uw vaat werk, hakbord, vorken en messen en ook op uw handen. Bedenk, dat uw handen besmet kunnen zijn en dat ze de besmetting van het ene voedingsmiddel op het andere kuunen overbrengen. Was ze dus duchtig met water VOLGENS DE LANDKAART is de Berg- strasse 52 kilometer lang. Dat is vermoe delijk juist voor hem die voor zaken recht streeks van Darmstadt naar Heidelberg reist, maar geenszins voor hem, die voor zijn genoegen onderweg is. Voor hem is de uitgestrektheid van deze mooie, reeds door tro-magnetische energie via een golfgeleider van boven in de ovenruimte gebracht. Een mechanische veldroerder zorgt voor een goe de energieverdeling in de ovenruimte, waar door 'n gelijkmatige verhitting van het voed sel wordt bevorderd. De handgreep van de ovendeur is gekoppeld aan een veiligheids schakelaar, zodat reeds vóór het openen van de ovendeur het magnetron wordt uitgescha keld. Het apparaat leent zich voor toepassing van drie verschillende methoden. Maaltijden kun nen voorbereid worden en weer warm ge maakt op het moment dat zij nodig zijn. Dan kunnen diepvriesmaaltijden (er zijn reeds twintig verschillende menu's beschikbaar) op de juiste temperatuur gebracht worden. Ten slotte kunnen volkomen rauwe spijzen in zeer korte tijd „gekookt" worden. Bij deze laat ste methode bewijst - zoals reeds gezegd - het magnetronisch fornuis, dat het ook wat smaak en aroma betreft volkomen nieuwe wegen opent. Het nieuw uitgebrachte magnetronisch for nuis heeft nog een beperkt vermogen maar zal zeker zijn toepassing vinden bij instellin gen als restaurants, ziekenhuizen, scholen en pensions, ook voor schepen, vliegtuigen, ca fetaria's en kantines opent deze nieuwe oven mogelijkheden. In de grote keukens kunnen dank zij het elektronisch fornuis de moeilijk heden van piekuren vermeden worden. De maaltijden kunnen de hele dagdoor voorbe reid worden en na bestelling in het fornuis op de juiste temperatuur gebracht. In zieken huizen is het mogelijk naast de centrale keu ken diverse kleinere keukens met een mag netronisch fornuis in te richten om op deze wijze tijd te sparen en tot een betere werk verdeling te komen. De tweede toepassing: het verwarmen van diepvriesmaaltijden opent speciaal voor kan tines nieuwe mogelijkheden. Het geheel en al bereiden van rauwe maal tijden zal meer en meer toepassing vinden, nadat een gastronomische voorhoede heeft bewezen, dat de niuwe kookmethode in al le opzichten superieur is en het meer en meer bekend wordt, dat de smaak van magnetro nisch bereide gerechten inderdaad beter is. en zeep vóór u met eetwaren in aanraking komt. Dit geldt nog sterker voor mensen die diarrhee hebben of gehad hebben. Pak het voedsel zo min mogelijk met de handen aan, ook als het toebereid is. Kunt u het niet vermijden, was dan vooraf goed uw handen. Dat er in de keuken een schone handdoek moet hangen, spreekt vanzelf. Weer huisgenoten die buikpijn en diarrhee hebben uit de keuken en druk ze extra op het hart hun handen veel en goed te was sen, zeker na gebruik van het toilet. Wees altijd voorzichtig met de resten, maar vooral als het warm is. Zorg liever, dat er helemaal geen restjes zijn. Hebt u echter iets overgehouden, koel dat dan snel af en zet het koel weg. Verhit de restjes totdat ze door en door heet zijn, vóór u ze weer gaat gebruiken Kook zo min mogelijk voor twee dagen tegelijk. de Romeinen bekende streek, niet te meten. De Bergstrasse met de door burchten be kroonde hellingen van het Odenwald is een van de eerste Duitse gebieden die voor het toerisme werden ontdekt.I Haar zachte klimaat, haar weelderige bloe menpracht in het voorjaar, haar vele kleine steden met historische herinneringen - dit al les heeft de Bergstras-e bijzonder aantrek kelijk gemaakt. Nadat men Darmstadt heeft verlaten, wordt de Bergstrasse tot aar Heidelberg aan de linkerkant geflankeerd door. beboste berg toppen, waarop schilderachtige ruïnes van burchten tronen. Frankenstein bij Eberstadt is de eerste. Dan volgt aan de rand van het Odenwald, nabij Seeheim en Jugendheim, Slot Heiligenberg en achter Alsbach en Ju gendheim ligt Slot Auerbach, de grootste ruïne van Hessen. Het prachtige uitzicht, dat men hier geniet, is de moeite van de reis beslist waard. Auerbach was al in de 18de eeuw als bad plaats bekend. Groothertog Ludwig I van Hessen-Darmstadt heeft hier de baden meer maals met succes gebruikt en verhief Auer bach tot zijn zomerresidentie. Auerbach be zit uit die tijd (de 18de eeuw) nog een prachtig park, het zogenaamde „Fürsten- lager", met de hoogste mammoetsboom van Europa en vele andere buitenlandse bo men. Bensheim, het middelpunt van de Bergstrasse, bezit een Kurhaus en een Kneippbadinrichting. Reumatisme wordt, hier met succes bestreden. In elk jaargetijde is deze badplaats aantrekkelijk: in de lente om haar bloeiende bomen, in september wan neer men er het feest van de wijn viert. Te Bensheim kruist de van Worms komen de Nibelungenstrasse de Bergstrasse. In het westen, in de laagvlakte, ligt Lorsch, waar men 't oudste voor-Romaanse bouwwerk op Duitse bodem aantreft: de uit 774 stammen de Karolingische koningshal van het vroe gere klooster Lorsch. Dan volgt Worms, op de linkeroever van de Rijn, de stad, die als keizerlijke palts en bisschopszetel, vijf burch ten, twaalf torens en ongeveer vijftig ker ken telde. Meer dan honderd maal heeft hiel de Duitse Rijksdag vergaderd. De Romaan se Dom van Worms behoort tot de indruk wekkendste kerken van Duitsland. Oostwaarts in het Odenwald gaat de reis langs Slot Schönberg naar de steengroeve nabij Reichenbach, de enige in Europa waar in reeds in een ver verleden graniet werd gevonden. Aan te beiden zijn in dit ge bied uitstapjes naar de luchtbadplaats Lin- denfels, naar de ruïne Rodenstein bij Rei- chelsheim en naar de ruïne van de Starken- burcht, die eens de hele streek beheerste. Thans is hier een jeugdherberg onderge bracht. Van betekenis voor de natuurlief hebbers is nog het 32 hectaren grote Wein- heimer bos met zijn exotische bomen. Hei delberg is dan het einde van de tocht. DE NIEUWE KATHEDRAAL van Coven try (Engeland), die enige tijd geleden in te genwoordigheid van Koningin Elizabeth II werd ingewijd is onlangs door de provoost van de kathedraal „een werkplaats voor het koninkrijk Gods. een laboratorium voor ex perimenten" genoemd. Men hoopt dat deze kathedraal, zoals deze in het hart van een groot industriegebied is gebouwd, door de bevolking van Coven try zal worden gebruikt als gemeenschaps centrum en trefplaats en als een plaats voor de eredienst, en dat mensen van ver- schillendsgeloof en verschillende nationali teiten daar samen zullen komen om hun ver schillen in een geest van vriendschap te be spreken. Men betreedt de kathedraal door een zui lengalerij die haar met de ruïnes van de in de laatste wereldoorlog door Hitier ver nietigde oude kathedraal verbindt. Rechts is de deur, die naar het schip leidt, uit een grote glasplaat, ruim twintig meter hoog en vijftien meter breed, uitgesneden; hierop zijn doorzichtige figuren van engelen en heiligen gegraveerd, die beheerst worden door St. Michael, de beschermheilige van de Kathedraal. Daardoor kar men van binnen uit de ruïnes van de oude kathedraal zien; deze is via een bordes te bereiken; boven aan dit bordes zullen spelen worden opge voerd. Wanneer men het nieuwe gebouw binnen komt ziet men in grote gouden letters op de zwart marmeren vloer de volgende woorden gegraveerd staan: „To the Glory of God this Cathedral, burnt November 14, 1940, is now rebuilt 1962". Het schip, ruim 81 meter lang en 24 meter breed, is gebouwd van blokken voorgestort beton die met een grij ze, grove pleisterkalk zijn bedekt; de vloer is samengesteld uit drie verschillende mar mersoorten. De enige versiering aan de wan den zijn plaquettes waarop in grote letters uitspraken van Jezus staan. Recht voor zich ziet de bezoeker Graham Sutherland's grote wandkleed Christus in Majesteit achter het hoogaltaar, dat de gehele achterwand be slaat. De enorme in het wit geklede Chris tus-figuur wordt geflankeerd door symbolen van de vier Evangelisten; daaronder staat een kleine grijze afbeelding van de Kruisi ging. Dit tapijt, dat in Felleton, Frankrijk, is geweven, is plm. 25 meter hoog en 11.50 meter breed. Er is 12.000 mijl wol in ver werkt en er is IVz jaar aan gearbeid. Daarvoor, op een altaar staat een gouden kruis, dat doet denken aan die welke op schilderijen van het Laatste Avondmaal zijn afgebeeld, geflankeerd door zes enorme ste nen kandelaars. De koorbanken zijn van hout en versierd met een fijn motief van doornen, dat her haald wordt in heit slanke baldakijn, boven de bisschopstroon. De kathedraal is inwendig zeer licht; zij bevat niettemin een aantal van de mooiste gebrandschilderde ramen van deze tijd. Een van de pronkstukken is het enorme doop- raam dat door John Piper werd ontworpen, dat van de grond tot aan de zoldering op rijst en in feite uit een aantal kleine ramen bestaat - er zijn 195 verschillende vensterde- len - in helder blauw, groen, geel en rood. Voor dit stralende meesterwerk staat op een verhoging het Bethehem doopvont, een ruw uitgehakte rots die duizenden jaren op een heuvel nabij Bethlehem heeft gestaan waar uit een schelpvormig front is uitgehold. Een van de mooiste kunstwerken bevindt zich in de kapel van Christus in Gethsema- ne - een mozaïek in grijs en goud gezien door een reusachtige doornenkroon. Daar achter bevindt zich de ronde kapel van Chris tus de Dienaar, bestemd om te worden ge bruikt door hen die elkaar en de gemeen schap in de industrie dienen. Hier hangt bo ven het altaar een aluminium kruis aan het plafond, dat uit een kroon van doornen op rijst, met een middellijn van 1,80 meter en vervaardigd door jonge ambachtsleerlingen uit Coventry. Links van de hoofdingang is de unieke Ka pel van Eenheid, een afzonderlijk, stervor mig gebouw dat bedoeld is als een plaats voor het ontdekken van de Christelijke een heid. De smalle spleten in de muren zijn afwisselend met gewoon en gekleurd glas gevuld. De vloer van verschillende kleuren marmer, bevat mozaïken die de vijf conti nenten, de tekens van de Dierenriem en de vier Evangelisten voorstellen. In het midden is een duif die de Heilige Geest voorstelt en daarboven hangt wat men wel het groot ste kruis van Europa heeft genoemd. Het werd ontworpen door de Zweedse kunstenaar Einar Forseth en is een geschenk van de kerk van Zweden. De nieuwe kathedraal is gebouwd van de zelfde rose steen als de oude en past zeer goed bij de aangrenzende ruïnes. De kathe draal werd in zeven jaar tijds gebouwd, te gen de oude 125 jaar (1375 tot omstreeks 1500). De torenspits, een 24 mater hoge „fleche" waarop een „vliegend kruis" staat, werd onlangs door leden van de Royal Air Force met een hefschroefvliegtuig geplaatst. Deze operatie was geheel in overeenstem ming met de bedoeling van deze uiterst moderne kathedraal waarvan het schip bin nen enkele minuten in een televisiestudio kan worden veranderd, een refter bevat, binnekort een internaat voor onder toezicht geplaatste jongens zal krijgen en een radio studio heeft waar het plaatselijke nieuws zal worden uitgezonden. In april van dit jaar is de doorbo ring ten behoeve van de belangrijke wegverkeerstunnel door de Grote St. Bernhard, die ook in de winter een verbinding tussen Zwitserland en Ita lië zal vormen, een feit geworden. De tunnel is 5828 meter lang en ligt op een hoogte van plm. 1900 meter boven de zeespiegel. De toegang tot de tunnel woruj gevormd door galerij en, die aan de Zwitserse kant een leng te hebben van 5,5 km en op 1630 meter boven de zeespiegel beginnen, terwijl zij aan de Italiaanse zijde 13 km lang zijn en op een hoogte van 1540 meter aanvangen. De tunnel zal een verkeers stroom van meer dan 500 motorvoer tuigen per uur kunnen verwerken. t-i Op 1 januari 1960 telde Zwitser land op iedere 100 inwoners 29,7 tele foontoestellen, zodat Zwitserland toen het vierde land ter wereld was ten aanzien van dichtheid van het tele foonnet, na de Verenigde Staten (39,5 toestellen op 100 inwoners), Zweden (35,3) en Canada (30,9). In de loop van tien jaar, van 1951 tot 1961, heeft de voornaamste vlucht op dit gebied in Zwitserland plaats ge vonden, namelijk van 614.285 op 1158 410 aansluitingen, d.w.z. een toe name van 90 pet. In 1961 bedroeg de totale lengte van het telefoonnet in Zwitserland 388.504 km, of wel bijna tienmaal de omtrek van de aarde. Men stelt in Zwitserland gemiddeld elke 8 minuten en nieuwe telefoonaansluiting in gebruik. V' \-> A*", j ■I-"..:- Aangeboden nieuve Vespa met acc. (f 1765) voor f 1450 DOLLEKAMP, Grotestr. 36. TE KOOP: zo goed als nieuwe Engels model. Te bevr. G. J. Piksenstr. 34, Nijverdal. TE KOOP: zo goed als nieuwe Super Sport, m. beenschil- den. KRAA, Bi. Banisw, 2> De prinsessen Irene en Margriet met 'n hoofd- sjaal om en de schoenen uitgetrokken tijdens het bezoek aan de moskee van de Hidayat Able Sunnath Wal Jamaat in Paramaribo.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 9