Hoeder 9 MARKELOSE BOERENBRUIEOFT RUNDVEE-AANVOER LOOPT TERUG Marktwezen, Plaats. Belangen en V.V.V. hielden jaarvergadering mm DIPLOMA-UITRFIKING LAGERE TECHNISCHE SCHOOI Terrein zomerhuisjes zeer geschikt BABYPERMgS Postduivennieuws Neptunus (Arnhem)- Nat. Mil. Zevental TWEE PRINSESSEN VERTOEVEN IN SURINAME Onprettige afloop vakantiereis afd. metselen afd. metaalbewerken BEVORDERINGEN afd. timmeren afd. schilderen R.V.-Neede 1-2 Sportclub Rsissen- Vroomshoopse Boys 1-5 Vrijdag 13 juli 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 Voor hel Fere Baby-huidje A# Voor de jaarvergadering van de ver. Markt wezen, Plaatselijke Belangen en VVV die gisteravond in café Hegeman werd gehou den bestond zoals gewoonlijk grote belang stelling. In zijn openingswoord memoreerde de voor zitter de heer G. Kappert o.a. de viering van het gouden jubileum van de vereniging, die in het afgelopen jaar op een grootse wij ze is gevierd. Wij hebben aldus de heer Kap pert van vele zijden sympathie en waarde ring voor het werk van onze vereniging ont vangen. De door ons aangeboden oriënteertafel valt gezien de grote belangstelling, die er voor bestaat zeer in de smaak aldus spr. Tot zijn spijt deelde de heer Kappert ver volgens mede, dat het bestuurslid de heer D. A. Oldekamp wegens ziekte al geruime tijd in de bestuursvergaderingen verstek heeft moeten laten gaan. De heer Oldekamp heeft veel voor onze vereniging gedaan. Wij wen sen hem gaarne toe, dat hij zijn ziekte moe dig zal weten te dragen aldus de heer Kap pert. Spr. schonk aandacht aan de viering van het zilveren jubileum van het Koninklijk paar Op het laatste moment is het nog gelukt een voorlopig comité te stichten, dat de fees telijkheden toch nog op verantwoorde wijze heeft weten te organiseren. In de periode van 21 juli tot en met 4 augustus, zal onze vereniging in samenwer king met de beide Middemstandsverenigingen voor plaatsgenoten en toeristen een aantal ontspanningsavonden organiseren, zo deelde de VVV voorzitter mede. Voorts kon de heer Kappert zoals hij zei, een optimistisch geluid laten horen ten aan zien van de door de VW zo lang gewenste zomerhuisjes. De vele besprekingen die wij hierover hebben gevoerd hebben thans gere sulteerd in het aanwijzen van een terrein aan de Brekeltlaan, waar deze huisjes zul len mogen worden gebouwd. Er is inmid dels reeds een commissie benoemd waaron der 2 leden van het VW bestuur, die de plan nen tot de bouw van deze huisjes zullen trachten te realiseren. Wij hebben nog een grote wens, zo ging de heer Kappert voort, no. de stichting van een kampeer en camping terrein. Wij blij ven hopen, dat ook deze wens in de toekomst vervuld zal worden. Dat het Hotel de Kroon, sinds eeuwen staan de in het centrum van Rijssen is opgeheven achtte de heer Kappert „spijtig" Wij heb ben nu minder Hotelaccommodatie, dat voor de aantrekking van touristen toch als de be langrijkste factor moet worden beschouwd. Door de administrateur de heer J. Th. Gijsbers werd hierna het jaarverslag uit ge bracht waaraan wij het volgende ontlenen. Het ledental van de vereniging is geste gen tot 283. De conltributieopbrengst bedroeg 1743.-, terwijl van de gemeente een subsi die ten bedrage van 1000 werd ontvangen. In de afdeling Marktbelangen werd gere leveerd, dat de paasveetentoonstelling we gens een te geringe inschrijving moest wor den afgelast. De ver. Texels schapenstamboek voor Over ijssel hield in 1961 haar schapenfokdag weer in Rijssen. Hiervoor was een groot aantal inzendingen genoteerd, terwijl ook de publie ke belangstelling groot werd genoemd. Wegens uitbreiding van mond en klauw zeer onder de varkens, werd er voor het laatst in 1961 een varkensmarkt gehouden op 11 dec. 1961. De aan voer cijfers voor het rundvee waren in 1961 weer minder dan het vorig jaar, de varkensaanvoer was in vergelijking met 1960 groter. De gemiddelde varkensaanvoer bedroeg meer dan 1000 st. Ondanks de verschillende besprekingen, die de marktcommissie over mogelijkheden tot vergroting van de rundveeaanvoer heeft gehouden, bleef de aanvoer teruglopen. In Advertentie De postduivenvereniging Het Luchtver- maak nam op zaterdag 7 juli deel aan een wedvlucht op Breda en aan een op Orleans. De duiven voor de vlucht op Orleans wer den gelost om 6.20 uur. Winnaar werd H. J. Wilmink (14.42.00). 2e werd J. Harmsen, 3. G. H. ter Harm- sel, 4. W. ter Harmsel, 5. H. Kosterbok, 6. G. .J v.d. Willige, 7. H. J. Wilmink, 8. J. Nijkamp, 9. G. J. Tijhuis, 10. E. Lohuis 11. A. J. ter Steege, 12. G. J. Scherphof 13. A. J. Slagman, 14. A. J. v.d. Willige, 15. G. J. Vjd. Willige 16. H. J. Kienhuis 17 A. J. Dannenberg 18 W. Scherphof 19. W. Sikkelbein 20. A. J. ter Steege Van de vlucht op Breda werd winnaar de heer G. J. Tijhuis. 2e werd A. Harbers, 3 H. J. Lankamp, 4. W. Haase 5. W. Sikkelbein, 6. W. van Los ser 7. C. Boerman, 8. G. J. Bekkernens, 9. A. Heuten. 10 A Harbers, 11. G. J. Tij huis, 12. G. Strokap 13 H. van Losser 14. H Ligtenberg 15. en 16. H Harbers 17 J. W. van Brussel 18. J. vanLosser 19. W. Nijzink 20. A. Lankamp winnaar van serie van 2 en 3 G. J. Bekkernens. Geslaagd De zwem en polover. de Mors organiseert in het zwembad de Koerbelt op 27 juli een belangrijke wedstrijd, waarvoor zeker zowel in als buiten Rijssen grote belangstelling zal bestaan. De bekende polover., die dit jaar een gooi doet naar het behalen van het landskam pioenschap, Neptunus uit Arnhem komt uit tegen het Ned. Militaire Zevental. Als scheidsrechter is aangezocht de heer H. Keetelaar uit Hilversum. de afdeling Plaatselijke Belangen werd me degedeeld, dat het reservefonds een be hoorlijk bedrag aanwijst, waarvoor nog geen officiële bestemming is gevonden. In het jaarverslag werd voor de 10e keer de ronde van Overijssel gehouden, waarvoor de vere niging zoals bekend even zo veel malen me dewerking heeft verleend. De viering van het gouden jubileum werd een mijlpaal in het bestaan van de vereni ging genoemd. Medewerking werd o.m. ver leend aan de rondgang van St. Nicolaas en aan de rijwielvierdaagse in Almelo. De marktverloting „die zo sterk op de tra ditie berust" werd wederom een succes. De loten werden alle geplaatst en de trekking door notaris Van Schooten verliep zeer snel. In de afdeling vreemdelingenverkeer werd melding gemaakt va de uitgave van een een nieuwe hotel- en pensionlijst, die werd verzonden naar alle VW kantoren in Ne derland. De slechte zomer van 1961 vond zijn terugslag in het bezoek aan Rijssen, vooral ten aanzien van het aantal „dagjes mensen". In samenwerking met de WV's Ommen, Hellendoom, Nijverdal en Holten werd een propagandadag gehouden in Gro ningen, waaran luister werd bijgezet door de Hellendoomse boerendansers en de boe- renkapel uit Ommen. Door 't bestuur werd een bezoek gebracht aan het terrein, dat door de gemeente bestemd is als plaats voor de bouw van zomerhuisjes. Het terrein, is, ook Chr. Reisvereniging bracht één groep naar wat de ligging betreft zeer geschikt. De Ned. Rijssen. Door het bureau van de vereniging wer den zeer talrijke inlichtingen verstrekt: De periodiek aftredende bestuursleden de heren G. Kappert en J. Mensink werden met grote meerderheid van stemmen herkozen. Na de rondvraag waarin o.a. de wenselijk heid van een openluchttheater in Rijssen aan de orde werd gesteld, werden de niet afge haalde prijzen van de marktverloting 1961 aan de hoogstbiedenden verkocht. Bij de niet afgehaalde prijzen bevonden zich o.a. 2 fraaie wollen dekens, en 2 horloges. Links: Enkele schilder achtig geklede inwoners van Suriname, die reeds lang voor de aankomst van het vliegtuig met de prinsessen op 't vliegveld Zanderij stonden te wachten om een glimpje van de hoge bezoeksters op te vangen. Rechts: De aankomst de prinsessen worden be groet door de waarne mend gouverneur van Suriname, Z.Exc. A. Cur- rie. De vakantiereis per scooter van 2 Rijssen- se dames had op de terugreis van de Franse Riviera een onfortuinlijke afloop. In Aken kwam de bestuurster mej. van L. in aanraking met een auto, waardoor zij ten val kwam. De duo passagiere mej. S. had het ongeluk een been te breken. Zij wordt thans in het ziekenhuis te Aken ver pleegd. GESLAAGD In den Haag slaagde voor het diploma schoonheidsspecialiste mej. A. Kieven, Haar- straat, Rijssen. Enter: J. Koenderink, H. Schol ten, Holten; J. Meerman. Markelo: H. ten Brinke. Nij verdal: G. H. Blikman, M. M. Hobert, B. J. Preuter, G. D. Slooijer. Rijssen: G. H. Al- tink, G. Bolink, W. ten Bolscher, J. H. Borg huis, L. Braamhaar, J. Brinks, G. Heuten, G. D. Slagman, F. J. Temmerink, H Wolterink A. J. Zwoferimk, G. Wessels, G. Averesch. Niet bevorderd: 6. Enter: H. Schreur, G. ten Brinke, Hellen doom: J. W. Karkdijk, A. A. Wermink, H. J. Eenkhoorn; Holten: J. Vincent, Nijverdal, G. H. Dekker, A. A. G. S. Ekelenkamp, H. J. A. Kerkdijk, A. W. M. Lucassen, J. H. M. Reiinders, E. Sapulette, G. B. Wennemers, P. C. Woertman, D. J. van Zon, D. Luhuli- ma, J. Sopacua, G. Bargboer, G. W. D. Dokters, W. Eikenaar, A. G. Fransen, M. A. Huis in 't Veld, T. Hutman, J. J. M. Kappert, B. G. H. M. L. Klink, W. C.W. Krukkert, G. M. A. Morsink, G. M. Scharp- hof, A. Waggeveld, G. J. M. Zwijnenberg; Rijssen: H. V. Barnaart, E. Beverdam, A. W. Bouwhuis, H ,J. Brandriet, H. Dam Wie- chers, J. ten Hove, G. H. Markvoort, M. Nijzink, H. J. P. Schreuder, W. Seppenwool- de, M. Tijhof, J. A. D. J. Kienhuis, H. Olt- hof, R. Smelt, L. Veldhuis; Wierden: H A. Gerritsen Mulkes G. A. Hek H. F. Rutgers, G H Veneman, G E. M. Verver, B. Eshuis, J. H. v. d- Kolk, M. K. Timmerman J. Voortman, Niet bevorderd 7. Aan de lagere technische school te Rijs sen slaagden voor het diploma timmeren; H. Averesch, G. J. Baan, G. J. Bakker, G. v.d. Berg, G. J. Boers, G. J. Brinkman, Nij verdal, J. Dannenberg, M. Dekkers, Nijver dal, G. Dollen, J. F. H. Eikenaar, Nijver dal, P. J. Hofman Wierden, A. H. Kerk hof, Enter. L. J. Kroese, Nijverdal, G. Kruit hof, Nijverdal. H. Ligtenberg, G. W. Nij- land, J. Noltes, Wierden, J. Pas, J. Pleiter, J. H .G. van Schooten, Nijverdal. H. Sohu- lembarg, J. A. Stegeman, Nijverdal, A. K. Vincent, Holten, J. Bentert, G. Beunk, H. B. Brinkhuis, Nijverdal, G. Dollen, Wierden, H. Eshuis, B. Grooters, Nijverdal, J. A. D. Holtkamp, E. J. Ligtenberg, J. Nijmeijer, N'dal. M. H. C. Rouweler, Wierden, J. Scherphof, G. Stegeman, H. R. Toray, Nij verdal, G. J. M. Verschoor, Nijverdal, H. Voskes, Nijverdal, J. W. Westerik, Nijver dal, J. H. Broekmate, Nijverdal, G. M. Nij- hiof, Enter. Acht kandidaten werden afge wezen. AFDELING METSELEN: H. Harbers, G. Hofman, Nijverdal, D. Huesken, Nijverdal. D. Kroese, Nijverdal, W. H. M. Lemsink, B. Lichtenberg, A. D. Nijland, M. Nijzink, H. A. Olthuis, Wierden, J. B. R. Rouweler, Wierden. H. Schutte, Nijverdal. J. Smale, Holten. W. J. Tennissen, Wierden, D. J.ter Weel Enter, D. Zielemam, Nijverdal. J. Spen- keünk. Vier kandidaten werden afgewezen. AFDELING SCHILDEREN: J. B. Alfe- rink, Nijverdal. H .G. Eikenaar, Nijverdal. J. Ezendam, H. Hakkert, Enter. H. W. Harm sen, Nijverdal. H. A. Hoppen,, Th. G. J. Kamphui®, Wierden. J. A. D. Kiemihuis. J. H. Klink, Nijverdal. J. Knol, Wierden. G. J. Koers, Enter. G. J. Langenhof, Enter. H. W. Ligtenberg, H. A. Lucassen, Nijverdal. H. F. Nijenhuis, Hellendoom. J. A. M. Nijveld, Nijverdal. H. A. Pinkert, Holten. Th. M. Pluimers, Enter. Th. van Rhee, Nijver dal. F. A. Rietman, Holten. F. J. Roe- loffsen, Wierden. J. H. Schulenburg, B. Woest- huis, Nijverdal. AFDELING" METAALBEWERKEN. J. Baan, G. J. Brinks, W. Brinks, G. A. M. van Dijk, Wierden. G. J. Heering, Enter. W. Krijkes, H, H. C. Lammerink, Enter. J. Lohuis, G. J. Poortman. F. J. Scholten, Wierden. G. J. Wolthuis, H. Zijtveld, Nij verdal. J. Baan, Nijverdal. J. A. Beldman, Holten. J. Broeze, Hellendoom. P. J. Klop, Almelo. Th. A. W. Krieger, Nijverdal. D. Ligtenberg, J. Mensink, Zuna. H. Morsink, Enter. G. Pluimers, G. H. Scholten, Nijver dal. G. J. Tijhof, Markelo. J. Voortmans L. Pelupessy, Nijverdal. Acht kandidaten wer den afgewezen. Waar geen plaatsnaam vermeld, komen de kandidaten uit Rijssen. Lijst van bevorderingen en diploma's aan de Technische School te Rijssen. Bevorderd van klas II naar III: Enter: W. G. Getkate, J. B. Hemel, Eisen: G. D. Tijhof; Almelo: W. A. Molijn, Hellen doom: H. de Heer, H. A. Hegeman; Nijverdal: G. J. Beuze, W. Bouw huis, B. J. ten Cate, P. Jo seph, F. J. Twilhaar, E. Beldman, H. W. M. v.d. Berg, J. Bosch, J. Greevink, F. Hei- meriks, j. Meijer, L. van Petersen, P. J. M. Westendorp; Rijssen: G. J. Gerritsen, M. Gerritsen, H. Koster, W. Krejenzang, A. J. Lankamp, M. Ligtenberg, H. J. Nijzink, G. Pas, W. H. Pas, G. D. Reuzendom, D. J. Schippers, J. M. Tijhuis, J. Veneklaas, W. Dannenberg, H. J. J. Hanstede, M. ter Harmsel, W. B. Nij land, J. Voortman, J. Wild; Wierden: J. G. W. Kolkman, A. J .Lyhuis, B. H. H. Nije- boer, A. Paalman, J. Veneman, H. J. Al- bers, H. Eshuis, Niet bevoogdend: 11, Enter: M. H. G. Braamhaar, H. J. Oljans A. J. Wolfs Goor: H. Roefs, Hellendoom: G. Haizelhorst; Nijverdal: A. G. Jurriën, A. Juurlink, M. T. J. Meenhuis, A. J. L. Nij veld, M. L. L. Stevens. Rijssen: D. L. Aari- geenbrug, J. W. Baan, G. ten Bolscher, G. Ditsel, G. B. J. Hanstede, D. ten Hove, D. ten Hove, J. Landeweerd, Wierden: H. F. M. Roeloffzen. Niet bevorderd: 5. In een vrij aardige wedstrijd lukte het Neede R.V. een kleine nederlaag toe te brengen in het door R.V. georganiseerde nederlaagtoernoo i Na een verkenning van eikaars krachten bleek al spoedig dat en doelman Izaks van Neede en doelman Thyink van R.V. uit het goede hout gesneden waren. Deze heren hielden een paar kogels goed uit het doel. Na een half uur was midvoor Jansen de achterhoede van Neede te vlug af maar werd door Izaks vastgehouden. De toegestane strafschop werd door kee per Thyink benut 1-0 Na de rust werd het al spoedig door een misverstand gelijk, waarna beide doelen beurtelings nogal eens in gevaar kwamen. Een kogel van Maatman jr. werd door het houtwerk gekeerd evenals een schot van Peddemors van Neede. 3 min. voor het einde viel de beslissing toen de achterhoede van R.V. niet tijdig ingreep. Voor a.s. zaterdagavond staat op het pro gramma R.V.-Bome een wedstrijd waarbij veel Rijssenaren met genoegen zullen terug denken aan de tijd toen deze match een van de topduels uit het Oosten was. De wedstrijd begint om kwart voor zeven. In de prachtig verlichte basiliek Wilten in Innsbruck wordt tijdens de zomermaanden geestelijke muziek ten gehore gebracht. Men speelt hoofdzakelijk werken van klassiek Italiaanse, Nederlandse en Oostenrijkse meesters. Het plan om eens een autenthieke Mar- kelose boerenbruiloft met alles wat er bij hoort te reconstrueren, heeft in de Mar- kelose dorpsgemeenschap een golf van en thousiasme tevoorschijn gebracht. Het openluchttheater met de karakteris tieke naam „De Kösterskoele" werd als plaats van hand-ding gekozen en op woens dag 18 juli gaat het schouwspel in première. Maar gisteren reeds zorgden de gezamen lijke Markelose rietdekkers (acht in getal!) voor de nodige voorpret: bij een bruiloft hoort een huis. Een huis met een schuur en een rieten dak. Gisteren werd dat dak door acht paar vaardige handen aan gebracht. En met plezier. De „aanstaande echtelieden" kwamen eens een kijkje ne men en ook Markelo's burgemeester, jhr. mr. A. J. de Beaufort liet zich niet onbe tuigd. De aanwezigheid van acht rietdekkers in één (kleine) gemeente is een unicum in den lande, dat door deze vooruitgeworpen schaduw van een unieke folkloristische ma nifestatie, plotseing even in de aandacht is gekomen. Overigens niet om de aandacht van de manifestatie af te leiden. De reeds ijverig repeterende „acteurs en actrices" doen in geestdrift en vereende krachten niet onder voor de rietdekkers. Onder de grote schare deelnemers, die in de voorstellingen van 18 en 22 juli, 1 en 8 augustus het spel zullen dragen, zijn jongeren (bekwame volksdansers!) en oude ren, die meermalen in de realiteit zo'n Mar kelose boerenbruiloft hebben meegemaakt. Vóór de oorlog war die nog vrij alge- ïj; Er zijn in Nederland nu 700.000 personenauto's, er komen elk jaar 100.000 bij; ergo: over drie jaar heb ben we 1 miljoen bereikt. Is niet alleen hier zo, gaat ook op voor andere Westeuropese, landen. Met andere woorden: het wordt in vakanties steeds drukker op Europese wegen en in Eu ropese steden. Er is daardoor behoefte aan uitstippelen van rustige toeristi sche routes. En natuurlijk aan par keerruimten in grote steden. Die is er vaak niet - nieuwbakken automobi listen doen goed er rekening mee te houden, dat het in centra van Europese steden vaak een verkeerscircus is. Alle medici wijzen er op dat al cohol iemands rijvaardigheid vermin dert, niettemin zou het onjuist zijn te hoge standaard-eisen te vorderen. Tenslotte verminderen ook vermoeid heid en ziekte de rijvaardigheid zon der dat men wettelijke maatregelen neemt tegen lieden die met hoofdpijn achter het stuur gaan zitten. Wat men nodig heeft is een duide lijke, exacte bepaling die het straf baar maakt te rijden wanneer de ver mogens van de betreffende verkeers deelnemer wezenlijk verminderd zijn. meen en zelfs na de oorlog werden er brui loften met zo'n ♦'-aditio'-eel „programma" gehouden, vol symbolische handelingen. In het stramien van het spel is daarom wel bewust veel ruimte gelaten voor improvi satie, waar alles alleen maar „echter" van wordt. Een bon,te mengeling van medespelers, die hun speciale taken in het bruiloftsfeest ken nen zoals de „naoberpliehten" die nauw gezet voorschrijven, geeft het spel levendig heid: Nood naobers, brullofts neugers van bruidegom en bruid, de bruidskoe, de „meu- ters" die het de bruidegom lastig maken om bij zijn bruid te komen, heel de vrolijke schaakpartij met schermutselingen, dieverij- tjes en plagerijen zal worden vertoond. En uiteraard komt er een schat van oeroude gedichtjes, liedjes en boerendansen bij te pas, die door de oude Markeloërs van ge slacht op geslacht werden overgedragen. In de voorlaatste wedstrijd van het ne- derlaagtoemooi moest Sportclub Rijssen het stellen zonder stopper Ruiterkamp. Het bezoekende elftal van Vroomshoopse Boys kreeg met haar uiteindelijke overwin ning van 5-1 wel wat meer, dan haar gezien de Krachtsverhoudingen toekwam. De Rijssenaren moesten na 5 minuten spelen, al tegen een 1-0 achterstand aankij ken, toch Warrije een vrije trap op goede wijze wist te benutten. Voor de rust was het overigens een ge- lijkopgaande strijd, waarin geen van beide partijen zich kansen wist te scheppen. Na 6 minuten spelen na de rust had Vrooms hoopse Boys door Vos weer succes en toen het nog geen minuut later door Braakman, 0-3 werd 'rregen de Rijssenaren de schrik wel in de benen. De Boys wisten de sportclub geheel in de verdediging te drukken, zodat de Rijssena ren niet tot behoorlijke opgezette aanvallen konden komen. Wel was dat het geval bij Vroomshoop. Warrije en Braakman wisten beiden een goed opgezette aanval doeltef- fend af te ronden 0-5. Dat scheen toch de Rijssenaren de eer te nia. Geleidelijk wist men het spel te ver plaatsen en zelfs kwam men in het offen sief. Na een half uur spelen na de rust had de Rijssense linksbinnen een kans, die hij met een goed gericht hard schot afrondde. 1-5. Al te veel maakten de Sportclub jongens de fout de bal te lang bij zich te houden, waar door verschillende kansen zonder meer ver loren gingen. De doelman van Vroomshoop se Boys was goed in vorm, waardoor enkele gevaarlijke schoten geen doel troffen. Zaterdag a.s komt Hector uit Goor voor de laatste wedstrijd in dit nederlaagtoernooi. De Amerikaanse zwemmer Fred Baldasare is de eerste mens, die Het Kanaal onder water bedwongen heeft. Ge stoken in een kikvorspak en bepakt met zuurstofflessen zwom hij in 19 uur en 1 minuut van de Franse naai ie Engelse kust Balda sare ging in Cap Gris- Nez te water en dook bij 't Engelse plaatsje Deal weer op Foto: Fred Balasare wordt door zijn verloofde Frede- rike von Bemharda en een van zijn begeleiders aan land geholpen.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 3