F1LMNIEUWS Jeugd Charmant bruin Prachtige voorstelling van Circus Belli De Schaduw van Zorro Charlie's tante Geslaagd Sportclub Rijssen-Markelo Polowedstrijd tussen Nederland—België (mil.) Veteranen wedstrijd tussen Rijssen Vooruit-Borne - puistjes Kyno l< )gensuccessen Turnuitvoering D.O.S. Dankbaar en enthousiast publiek zag ongelooflijke prestaties Twentse stoffen in „Paviljoen der schoonheid" Indeling 3 x A nadert liaar voltooiing Topvee van Nederland naar Enschede's Volkspark Vrijdag 15 juni 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 Terug naar de keizer Het boze gerucht Vrijdag en zaterdag de film Woensdag de film veilig tegen zonverbranding PUR0L-P0EDER IUJ.S.S EN buiten de wallen Alles was in Rijssen in volle fleur. Zeer feestelijk. Alleen Snotter-Jans de vervener vroeg of het niet wat minder kon. Een drost was per slot van rekening maar 'n opvre ter van andermans geld. En waar Snotter- Jans nog meer een hekel aan had, de drost zag graag mooie vrouwen. En nu was Gra de van de Saare een der mooiste meiden van Rijssen. De drost vroeg wie die schone jonge vrouw was. Zijn zoon vertelde dat het Grade Saare was, uit de Bouwstraat, 'n meisje dat gewoon koeien molk en ander werk deed. De jonge vrouwe van de Ooster hof trok haar wenkbrauwen op, toen ze haar schoonvader naar jonge vrouwen zag kijken want de dochter uit den huize Bevervoorde was zeer zedig van aard, en de drost was bijna zestig. Het jonge paar op de Oosterhof kreeg er woorden over. De heer van de Oosterhof vertelde zijn vrouw, dat zijn vader een. van de zedigste maontn ter wereld was. Maar Bemardine hield vol, dat dat kijken naar Grade van de Saare niet te pas kwam. Wij laten deze ech telijke onenigheid voor wat ze is. De drost vergezeld van zijn hovelingen liep naar de Bouwstraat. Hij kwam juist iets te laat. De Saarenfamilie was juist de Bouwstraat uit. Want zij moest naar de herberg „de Kei zer". Deze herberg leende zich in vroeger eeuwen zeer best voor buiten feesten. Bij de keizer zag je iedereen niet, wanneer je een behoorlijk stuk in de kraag had en je kon er heerlijk oude feiten uitvechten. En op dezen dag tijdens het bezoek van de drost aan Rijssen hadden de Saaren bruiloft bij de Keizer. De oude Saare had in de Bouwstraat verteld, dat het nog een halfbroer van zijn vrouw was die ging trouwen en het was te na in de familie. Snotter-Jans zou de hon neurs waarnemen, als er bezoek kwam, de bezoekers zeggen hoe laat het was. De drost wandelde door de Bouwstraat. En Flipken de huisjongen van de Oosterhof wees aan de drost, het huis van de Saare. Een der Saa- rendienaren klopte aan de deur, doch de ruien deur bleef gesloten. De overbuurman Snotter- Jans stond over de halve deur te kijken. Daar is nums in hoes! schreeuwde hij naar de overkant. Wie vraagt er u wat? Voegde de drost hem op hoge toon toe. Ik zegge oew wat! schreeuwde Jans. De drost mompelde iets van lompe boer. Jans hoorde het en riep, dranis! Een der hovelingen schoot op Snot terjans af en riep dat is heer Droste. Zo; klonk het weer terug, isse dat? Nou als hij de Saare wil spreken dan moet hij naar de Keizer gaan. De drost nieuwsgierig gewor den sprak niet meer over het woord Dranis en liet zich uitvoerig uitleggen waar de her berg de Keizer wel was. Dat was op de weg naar Holten. Heer Dros te nam in zijn rijtuig twee zijner voornaam ste bedienden mee. En reed naar de herberg de Keizer. De herberg was aan haar naam gekomen doordat op een doortocht Keizer Karei V destijds heer dezer landen, op een bruiloft met de bruid had gedanst. Toen de drost kwam was de bruiloft in volle gang. Maar degene die hij zocht, de mooie Grade Saare, was er niet meer. Die was al lang in de wacht gesleept door de ambtsjonker van Ede die, daar toevallig gepasseerd was. Zij zou hoofd der huishouding worden op Beekbergen. De ambtsjonker stond te Rijs sen zeer goed aangeschreven, omdat zijn grootmoeder een van Langen van Bevervoor de was geweest. De oude Saare had het aan stonds goed gevonden. En zo was Grade met de ambtsjanker naar de Bouwstraat gereden en had haar spullen gepakt. De vrouwen in de Bouwstraat waren aan groep jes bij elkaar gaan staan en hadden tegen elkaar gefluisterd wat een sloerie! Nu gaat zij er stiekum van door. Maar Grade was niet stiekum! Zij vertelde aan de buurvrou wen dat ze spófedig meer zouden horen. Maar de buurvrouwen geloofden haar niet. Lekker dier, was die Grade om zo met de eerste de beste baron mee te gaan. Wel was het waar, dat de ambtsjonker ieder jaar te Rijs sen kwam jagen. En dan was ook de knap pe jagermeester Peter van Elburg meege komen. En Peter had Grade Saare gezien, een beeldschoon meisje. En Peter was bij de oude Saare gekomen om de hand te vragen van Grade, en de oude baas had de jagermeester de mestgreep gepresenteerd. Grade was veel te goed voor die slungel in zijn jagerslivrei. Grade moest een van Rijssens eerste burgers hebben. Een Rijs- senaar in goeden doen, daar had je houvast aan. Peter van Elburg kon honderd maal een goede baan hebben, maar hij kwam bij <rde Saare niet binnen de deur. Maar de ambtsjonker die zijn dienaar graag mocht, had het vogeltje met een list op de lijm stok gekregen. En terwijl de oude Saare breed uit mat over de vooruitzichten van zijn knappe dochter. Juffer zou ze worden, juffer van de huishouding. Jawel maar niet op het kasteel Beekbergen, maar zij zou de vrouw worden van Peter van Elburg die over anderhalf jaar de goederen zou be heren. Die Bevervoorde, Brandlicht en Oos terhof heetten. En de oude Saare zou nog staan te kijken van de promoties van Gra de's aanstaande man. Terwijl narren, hardlopers en liedjeszan gers het volk van Rijssen vermaakten en de smalle gemeente zoet werd gehouden met goedkoop bier, gingen de jonker en de vrouwe van de Oosterhof door Rijssen. Het volk merkte er niets van dat de drost er niet was. Zodra de drost op de bruiloft bij de Keizer was binnengestapt vertelden zijn hovelingen hem dat hier vroeger de keizer eens met de bruid had gedanst. Dan doe ik het ook! Een der hovelingen maakte het drosten verlangen kenbaar aan de bruide gom, die grommend permissie gaf. Wat ver beeldde zo'n bejaarde jonker zich wel, ie mand die op het punt stond om grootvader te worden. Maar ja, het was de drost zie je. De oude Saare lachte schamper en nam een lange teug bier. Jannes Saare de zoon, had wel zin in een pak slaag. Hij stak on der het dansen de drost de stok tussen de benen. En daar rolde de drost met de bruid over de vloer. En de bruid gilde, Agat agat! Een der hovelingen had het gezien en trok zijn degen. Maar het betrof hier een boe renbruiloft. En Saaren Jannes trok zich van de degen niets aan. Hij gaf de hoveling een slag met de vuist op de neus, dat het bloed- spatte over de beste uniform. Zijn colle ga deed een slag in de lucht en sloeg de oude Saare een kan met bier uit de handen. De oude trok onmiddellijk het mes, en hij riep ik zal de gasterd leren. Jonge kerels hadden de drost opgeraapt en op de schou ders gezet en hotsten er mee door de ge lagkamer. Tot op een gegeven ogenblik de drost zijn waardigheid terug kreeg en riep houd op Jan Hagel! Daar zul je zwaar voor boeten. De bruidegom, bang, dat hij on middellijk na zijn trouwen de kast In moest, riep zijn naovers bij elkaar. En gezamenlijk brachten zij de drost en zijn beide hovelin gen naar het rijtuig. Aangegaapt door wui vende en bierdrinkende boeren en boerinnen opende de drost het portierraam en brulde pruttel! Op de Oosterhof was het de jonge vrouwe, die haar schoonvader de les las. De drost vertrok de volgende dag naar zijn residentie. Het hart vol wraak over zijn lompe onderdanen van Rijssen en Holten. Zijn schoondochter maakte hem wijs, dat hij maar geen vervolging moest instellen. Wat de jonge Saare betrof, die moest toch voor 't Rijssener stadsgericht terecht staan. Nou en de Snoek en Pap jan en al die an dere notabelen hielden de Saaren toch de hand boven het hoofd. Maar de jonge Saare werd door het stadsgericht veroordeeld dat hij in twee jaar niet buiten de stadsvrijheid mocht komen, maar wie lette er op? De oude Saare vond het maar een knap zware straf voor zo'n Dranis van 'n drost. Het leven in Rijssen kabbelde rustig voort. De Bent- heimse jonker Snorrewits stookte in 't Bent- heimse nog tegen Rijssen, maar de graaf van Bentheim keek wel uit. Hij had zijn le ven te lief, om op een kwade dag door Rijs- sense steenbakkers of turfgravers aan het mes geregen te worden. O ja, een kleine pestepidemie bezocht Rijssen nog, met vijf endertig slachtoffers. Maar Rijssen zelf vond dat het nog al mee viel. Hakke Jan de pokkendrager (dit was ie mand die boodschappen deed voor anderen) dus een soort snelpost, had voor de oude heer van Bevervoorde een pak, een goed verzegeld pak moeten brengen naar Beekber gen. Hakke Jan kon men rustig laten lopen. Hij zou geen vlieg kwaad doen, maar wan neer men hem poogde aan te randen, dan was hij meester op het mes. En wanneer men iemand te Rijssen op de bast wilde dan noemde men dat Hakke Jan. dan noemde men dat Hakke Jan. Hakke Jan Hakke Jan dan, bracht het bericht mee naar Rijssen dat Grade Saare vas te verkering had aangeknoopt met Pe ter Elburg, de meesterjager. En Snotter Jans hoorde er ook van. Hij liep naar de over kant om de Saare te vragen wat er van aan was. De Saare die juist de deel aanveeg de, dat deed hij wel drie maal per dag, want hij hield van orde en netheid, antwoord de dat Grade het zelf maar moest weten. Zij was zijn kind niet meer, wanneer zij zich aan deze kerel verslingerde. Weer luidden de klokken, de laatste van Langen tot Be vervoorde was dood. Het zou een hele ver andering geven want het hoge huis dat sinds eeuwen een hoge heerlijkheid was, zou leeg komen te staan. Heel Rijssen was er on derste boven van, behalve de Saare. Hij, de oude gezeten boer van Rijssen was zijn tijd ver vooruit. Hij noemde het o.a. belachelijk dat de paar bunder grond die bij de Bever voorde hoorden, en waar zware heerlijke rechten op lagen, eeuwenlang heel Rijssen had kunnen ringeloren. Van Coeverden. Caféhouder Barnet wil 'n deel van het na bijgelegen Indianen-reservaat in bezit hebben omdat hij er 'n rijke goudader heeft ontdekt. Daarom veroorzaakt hij wrijving tussen de ranchers en de roodhuiden en hitst hen op om de stam u:f te roe;en. Zijn handlangers Crane en Tosco nemen vo gelvrije Indianen in dienst om kolonisten en postkoetsen te overvallen en vee te stelen. De ranchers, overtuigd dat de Indianen van het reservaat schuldig zijn aan de misda den organiseren een straf-expeditie, maar op 't laatste moment haalt Jerry Randall - 'n jon ge rancher - de anderen over hem eerst een onderzoek te laten instellen. Hij en Nancy Cooper - een onderwijzeres uit het reservaat - creëren dan een Zorro-fi- guur om het vertrouwen van de Indianen te herwinnen. Als Jerry in het zwarte Spaanse kostuum verschijnt, geloven de Indianen, dat de geest van hun vroegere weldoener is te ruggekeerd. Eén van de roodhuiden, die vroeger Bar net heeft geholpen, maakt Zorro attent op een komende overval op een kamp in de omge ving. Nancy waarschuwt de cavallerie en Zor ro rijdt naar het kamp. De troepen komen als de aanval reeds is begonnen, maar op tijd om de overvallers te verdrijven. Zorro raakt bij deze strijd in 'n fel handgemeen met een van de „Indianen", die de lont van de kruit wagen ontsteekt. Nauwelijks ontsnappen Zorro en Nancy ver volgens aan de listen en de lagen van de handlangers van Barnet als zij een wagenla ding voedsel voor de Indianen tegen overval len beschermen. Barnet besluit zich nu eerst van zijn geha te tegenstander te ontdoen. Wanneer Zorro voortdurend aan zijn vallen ontsnapt, wordt Barnet wanhopig omdat de Indianen intussen delen van hun land verkopen aan verschillen de kolonisten. Hij berooft de postkoets en krijgt daardoor het officiële document in handen, waarin het recht op het land wordt toegewezen. Zorro is echter gewaarschuwd door zijn Indiaanse vrienden en hij dwingt Barnet zich bloot te geven. Dan slaat hij toe en herstelt recht en orde in de kleine gemeen schap. Handelsattaohé Doctor Dernburg is uit Zuid-Amerika overgekomen voor besprekin gen. Ze hebben een blijvende indruk bij hem achtergelaten... de dagen, bedoelen wij, dat hij de beeldschone miljonaire Carlotta Rami rez heeft ontmoet. De besprekingen herinnert de attaché zich nauwelijks meer. Hij ontmoet Carlotta in zijn hotel, doch zij maakt een nadere kennismaking beslist niet gemakkelijk. Hij gaat ook op bezoek bij zijn jongere broer Ralf, die studeert als hij niet fuift maar dat doet hij meestal wel. Ralf woont samen met zijn vriend Charlie Sallman. Zij hebben twee leuke Zweedse meisjes ont moet, Ulla en Britta. Ralf is verliefd op Brit- ta en Charlie houdt het op Ulla. Hun strenge oom, Niel Bergström, heeft de meisjes even wel regelmatig voor de gevaren van de gro te stad gewaarschuwd en in 't bijzonder voor de 'beide losbollen. Begrijpend, dat deze meis jes zonder chaperonne niet bij hen thuis dur ven komen, spreken Ralf en Charlie bij hun uitnodiging over een groot gezelschap, maar in werkelijkheid komt alleen Charlie's Tante. Zij zou komen tenminste, maar als de meis jes verschenen zijn, is er nog niemand en en kele ogenblikken later belt Charlie's tante, die Carlotta Ramirez heet, onder betuigingen van spijt af. Britta en Ulla willen onmiddellijk vertrek ken maar op het juiste ogenblik verschijnt dan Dr. Otto Dernburg. Hij hoort even de con versatie aan en weet ogenblikkelijk dat slechts één persoon hier de oplossing kan brengen: Charlie's tante. Hij telefoneert met zijn huis knecht om dameskleding en spoedig kan Otto in de rol van Charlie's tante de situatie red den. Gerustgesteld wil de tante haar bezoek beëindigen als plotseling haar neef, August Sallman, Charlie's vader verschijnt om zijn nicht te begroeten die hij in dertig jaar niet heeft gezien. Otto slaat zich ook door de rol van geliefde nicht heen, maar als hij daarna wil vertrekken, verhindert 'n woedende oom Bergström hem dat. Charlie's tante vangt ook deze bui op. In de loop van het gesprek verneemt Otto dat de werkelijke tante van Charlie Carlotta Ra mirez is, de vrouw waarop hij verliefd is. Tot overmaat van ramp verschijnt deze ech te tante in hoogst eigen persoon ten tonele. Gelukkig herkent Carlotta hem niet dadellijk, maar wel bemerkt zij, dat de valse tante een van haar japonnen draagt. Dernburg kan im mers niet weten, dat zijn huisknecht flirt met de dienstmaagd van Carlotta, die hem de ja pon heeft geleend. Later bemerkt Carlotta dat de valse tante een man is en wel die elegante heer Otto Dernburg, die zij zo graag mag. Zij buit haar positie tot de bodem uit en brengt Ot to door allerlei strikvragen in de grootste ver legenheid. Als Carlotta en de Zweedse meisjes ver trokken zijn, kan Charlie's tante eindelijk de- masquéren, wat hij oom Niels en August Sall man, die het met deze tante best konden vin den, de grootste verbazing en ontsteltenis wekt. De volgende avond ontmoet Dernburg zijn geliefde Carlotta weer op een partijtje. Zij draagt nu de jurk, die hij gisteravond heeft aan gehad. Hij bemerkt, dat zij hem op deze Onze plaatsgenote mej. I. Hodes slaagde te Nijmegen voor het examen kleuterleidster (Montessori). De eerste wedstrijd in 't nederlaagtoernooi uitgeschreven door Sportclub Rijssen is een 4-0 overwinning geworden voor Markelo. Sportclub gaf in deze wedstrijd een 3-tal spelers uit het juniorenelftal een kans te la ten zien wat ze waard waren,. Ondanks Let feit, dat alle 3 spelers wel ijverig waren, bleek toch, dat het tempo van de grote broers te hoog voor hen was, zodat de jonge voet ballers naar mate de wedstrijd vorderde het lieten afweten. De grote kracht van Markelo was het feit, dat deze club het middenveld volkomen be heerste. De wedstrijd begon in hoog tempo met al direct de Markeloërs iets in de meer derheid. Reeds na 10 minuten wist men deze meerderheid in 'n doelpunt uit te druk ken. Het was jammer dat de Rijssense doel man bij een duik op de bal, met de doelpaal in aanraking kwam, tengevolge waarvan hij vervangen moest worden. De keeper uit het A. juniorenelftal Langkamp heeft zijn taak goed verricht. Na 10 minuten in de 2e helft had Markelo weer succes, waardoor de stand op 2-0 kwam. Ondanks goed verdedigen van de achter hoede met stopper Ruiterkamp aan het hoofd bleef Markelo zulk een grote druk uitoefe nen, dat meerdere doelpunten niet konden uitblijven. En kwartier voor het einde wist Marke lo een 3e doelpunt te scoren en weinig mi nuten voor de scheidsrechter het einde blies, had Markelo voor de 4e keer reden tot jui chen, zonder dat Sportclub gevaarlijk had kunnen worden. Hoewel de datum nog niet officieel bekend is, staat vast, dat de polovereniging de Mors de organisatie krijgt van de landen wedstrijd Nederland België (militairen). De wedstrijd, die zonder twijfel grote be langstelling zal trekken zal worden gespeeld in het zwembad De Koerbelt. Advertentie Pigmaderm. Tuba 2.95- Flacon 7.50 en 2.95 wijze wil tonen, dat zij zijn schelmerij beeft doorzien, maar weet dan ook, dat zij niet boos op hem is. Zo staat dus voor lien beiden een gezamen lijke terugreis naar Zuid-Amerika en het gro te geluk niets meer in de weg. Zaterdagavond wordt op het RV terrein een interessante veteranenwedstrijd gespeeld tussen Rijssen Vooruit en Borne. Deze wedstrijd is vooral daarom interes sant, omdat van beide zijden, vooral van Borne zijde, spelers zijn opgesteld, die in de Twentse voetbalihistorie nog steeds veel zeggend zijn. Zowel Muizebelt als van Wezel als Groen huizen, spelers van klasse uit het gloerietijd- perk van Borne, in de voormalige 2e klasse van de KNVB altijd een dominerende rol vervullende, zullen bij velen prettige herin- ringen oproepen. Ook zullen velen benieuwd zijn, wat de RV veteranen nog in hun mars hebben. De rivaliteit van weleer, wettigt de ver wachting, dat het een alleszins interessante wedstrijd kan worden. De opstelling van beide elftallen is als volgt: RIJSSEN VOORUIT: G. Witten, G. Tijhof H. Kosterbok. A. A. de Groot, H. Dijkgraaf H, Janssen. F. Dom- merholt, J. Bronsvoort, J. Hillenius, J. Mul der, J. Janssen. BORNE: F. Drees. Turksma, Knorren, W. ten Pas, B. Draaier, K. Warmink. Muizebelt, van We zel, Tip, Loo, Groenhuizen. Op de nationale hondententoonstelling te 's Hertogenbosch behaalden enkele leden van de kynologenclub REO zeer fraaie resulta ten. De heer B. J. van Heek behaalde met zijn Groenendaeler (reu) het kampioenschap met vermelding „beste van het ras", met een andere Groenendaeler behaalde de heer Van Heek een ZG. Met Bemer Sennen honden behaalde de zelfde inzender eveneens een ZG. De heer Nekkes te Hellendoorn zag zijn boxer een 3e U toegewezen. De Dalmatische hond van de heer Boerman werd tot kampioen uitge roepen. De draadharige Duits staande van de heer Nijland behaalde het kampioenschap en kreeg de vermelding „beste van het ras" De heer H. Koedijk behaalde met zijn Duits staande kortharige jachthond een 2e U en het reserve kampioenschap. De heer B. J. Vossebeld behaalde met z'n Dalmatiner een 3e U. De heer J. P. A. v.d. Belt behaalde met zijn St. Bernardshonds 'n 2e U met reserve kampioenschap en de hr. G. Kamphuis met Amerikaanse cocker spa niel een le U met kampioenschap met ver melding beste van het ras en op 2 na de beste van alle niet continentale jachthonden. Met zijn Engelse cockerspaniels behaalde de heer Kamphuis een 2e U en een U. De gymnastiekvereniging DOS hield op de avond van 2e pinksterdag een turndemon- stratie in het Volkspark. Door het minder aangename weer, was de belangstelling voor deze sportieve gebeurte nis niet zo groot. Door deze tegenslag heb ben de gymnasten zich niet uit het veld laten slaan. Onder leiding van de heer Jansen uit En schede werd een vlot en keurig programma afgewerkt, op een wijze, die veel voldoe ning schonk. Er heerst bij DOS een goede geest, en de oefenavonden worden goed bezocht. Het re sultaat daarvan werd getoond door de goed afgewerkte oefeningen van de verschillende groepen. Wij zagen prachtige vrije oefenin gen van de dames en meisjes, terwijl de pres- Het circus Belli, dat zijn tenten op een terrein aan de Schoolstraat heeft opgeslagen en dat gisteravond haar eerste uitvoering gaf, heeft een fantastische indruk achter gelaten. De verwachtingen, die men aan dit be faamde circus heeft gesteld, zijn verre over troffen en na de finale trokken de honder den Rijssenaren, die de première hadden bij gewoond, boordevol prettige herinneringen huiswaarts. Circus Belli heeft na een succesvolle tour nee door Duitsland, Frankrijk en Oostenrijk inmiddels ook in verschillende plaatsen van ons land grote triomfen gevierd en ook het publiek van Rijssen en dat uit de om geving was enthousiast en getroffen door de wervelende voorstelling, de buitengewone presentatie van alle onderdelen, die zonder uitzondering als bijzondere prestaties, als hoogtepunten, kunnen worden aangemerkt. De liefhebbers van circus zijn dus zeer aan hun trekken gekomen. Voor het eerst sedert vele jaren gaf een circus met nummers van wereldvermaardheid een uitvoering in Rijs sen. Gezien het talrijke en spontane applaus van het publiek viel het gebodene zeer in de smaak. Ook de publieke belangstelling viel de eerste avond niet tegen De grote tent, die 2500 zitplaatsen telt, was groten deels bezet. De Svenssons, acrobaten te paard, die de spits afbeten, oogstten direct reeds veel ap plaus. De charmante Italiaanse Antipodisten Sorel'.e en Lorenti bleken ook van zeer goede klasse. Hans Kohier deed het publiek versteld staan; hij liet namelijk zien, dat zelfs var kens te dresseren zijn. Paardenliefthebbers kwamen vooral aan hun trekken tijdens de fantastische dressuurproeven door mevr. Elli Belli-Strasburger met vier prachtige Friese raspaarden. Het sprookje De kikker en de prinses werd door Nemec en Violet in een versie gebracht, zoals maar zelden wordt vertoond. Een majestueus nummer was de dressuur van een drietal Indische olifanten Temmer Tondow oogstte hiermede dan ook een over weldigend succes. Een applaus dat uitgroeide tot een ovatie, viel Wolfgang Trunk met zijn vervaarlijke Berberleeuwen ten deel. Deze jonge leeu wentemmer, bekend uit de film Ben Hur, had ook in andere nummers een groot aan deel. Vooral de imposante wijze, waarop hij zijn nummer bracht, droeg bij tot zijn groot succes. De Peppo's brachten met een cowboypa rodie de lachspieren voortdurend in bewe ging, evenals de Wallenda clowns. Adembenemend werden de verrichtingen gevolgd van het uitzonderlijke trapèzewerk. Fratelli Vassaios, en vooral de Frères Bro thers, verrichtten ongelooflijke prestaties. Een nummer van wereldklasse werd ge bracht door de directeur van 't circus Harry Belli met „Tijger te paard". Het moet wel veel oefening en geduld kosten om een tijger zo ver te krijgen dat hij vanaf de grond op een ga'opperend paard springt. Leuk om te zien waren ook de verrichtin gen van de Charlies, die diverse fantastische toeren verrichtten op 'n galopperend paard. Het nummertje ezeltje rijden verwekte veel hilariteit en het optreden van de 4 Warachs- acrobaten op vrijstaande ladders wekte veel bewondering. taties op het paard van de heren verschillen de malen bewonderenswaardig waren. Na afloop werd een openluchtfilm vertoond, waarvoor de belangstelling door het koude weer ook beneden de verwachtingen bleef. Twee en een halve maand voordat 3 X A te Enschede op het Volkspark haar poorten opent, kan worden vastgesteld, dat het doel, hetwelk het stichtingsbestuur zich gesteld heeft, binnen bereik is gekomen. De indeling van hallen en showruimten (die een 20.000 m2 van het fraaie park beslaan) nadert haar voltooiing. De spanten van de hal der regionale acti viteit- waarvan op de dag van Enschede's stadverbranden, 7 mei jl., het richtfeest ge vierd werd - zijn nu vrijwel alle geplaatst en met het aanbrengen van zijwanden en dak is een aanvang gemaakt. Ook de bouw van de andere hallen gaat binnenkort beginnen. Er zijn twee groepen paviljoens: de agra rische en de industriële. In de landbouwpavil- joens zal grote aandacht besteed worden aan een moderne voorlichting, zowel ten opzichte van de producent - de boer dus - als van de consument, het publiek. De rijkslandbouwvoorlichtingsdiensten zul len uitgebreid vertegenwoordigd zijn. Keurcollecties fokvee (zowel rood-als zwart bont) zullen op de tentoonstelling aanwezig zijn. Het topvee van Nederland komt eind augustus in de permanente stallen op het En- schedese Volkspark. Op verschillende dagen zal men dit vee ook in grote getale in de showring kunnen bewonderen. Op die dagen worden er tevens paarden en ponies voorge leid. Op de hoogtijdagen van het paard, de keu ringen van koud- en warmbloed en het con cours hippique van de landelijke ruiters, wor den in de showring tevens de keurcollecties zwartbont en roodbont fokvee uit Overijssel en Drenthe voorgeleid, die gedurende de he le tentoonstelling in de stallen verblijven. Door de industriële paviljoens loopt een lo gische draad: van opleiding, efficiente be drijfsvoering en kwaliteitsproduktie. De gehele Twentse machine-industrie is vertegenwoordigd en toont, evenals de rub berindustrie, de elektrotechnische en elektro nische industrie, belangwekkende voorbeel den van modern technisch kunnen. Gedemonstreerd wordt de opleiding tot ge specialiseerd vakman voor de meest uiteen lopende types textielmachines. Een moderne textielfabriek laat de bezoe ker zien hoe uit de ruwe vezel het gerede produkt ontstaat tijdens de verschillende fa sen van voorbereiding, spinnen, weven en fi nishen. Men ziet o.a. hoe uit één baal katoen 500 overhemden vervaardigd worden. De wonderen van de moderne chemie, waar mee de eindbewerking van het textielprodukt zo nauw verbonden is, worden getoond in een afdeling, die hierop aansluit. Niet alleen het „hoe" van de produktie wordt (in vol bedrijf) getoond, ook het „wat", het eindresultaat. Dit gebeurt in het paviljoen der Schoonheid, dat aan de fraaie stoffen, die Twente maakt, gewijd zal zijn. Dit wordt een collectieve manifestatie, waaraan meer dan veertig textielfabrieken uit geheel Twente meewerken. De Oostelijke Bond van Confectiefabrikan ten komt eveneens met een collectieve inzen ding. Men zal er een confectiefabriek in vol bedrijf kunnen zien, waar vaardige modinet- tes de machines bedienen. Ook worden in dit gedeelte doorlopend modeshows gehouden, die een beeld geven, hoe Twente niet alleen de stoffen maakt, maar ook modieuze en prak tische kleding weet te creëren. Het industriële gedeelte wordt afgesloten door de afdeling elektrotechniek, met o.a. een interessante inzending van de IJsselcentra- le, die dit gewest zijn elektrische stroom le vert. Vooral in deze afdeling wordt uigebreid het vakonderwijs gedemonstreerd, o.a. be treffende de elektronica en telecommunicatie waartoe de P.T.T. belangrijke medewerking verleent. In het paviljoen Handel en Nijverheid en Vervoer wordt op de samenwerking in het Twentse bedrijfsleven sterk de nadruk ge legd. Hier komen o.a. inzendingen van het Ministerie van Sociale Zaken, het transport en streekvervoer, de Kamer van Koophandel, Bank-en verzekeringswezen en van diverse coöperatieve instellingen. Niet alleen moderne, ook tal van oude am bachten zullen gedemonstreerd worden en op aantrekkelijke wijze de ontwikkeling van de afgelopen eeuw onderstrepen. In schaduwrijke gedeelten van het park ko men de tentgebouwen met prachtige inzen dingen groenten, fruit en sierteeltgewassen. Een weelde van bijzondere distinctie en een tentoonstelling op zichzelf! In het volle zon netje uiteraard ligt een komplete kas, waar leerlingen van de land-en tuinbouwschool te Enschede demonstreren.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 3