Belangrijke uitbreiding steenfabriek Smeyers Voor! man 11 tips voor MEULENBELT il/L pasvorm Vrijdag 15 juni 1962 Jaarp rproductie nu: 10 millioen stenen II lg 'n Zeuwnteen juni Burgerlijke Stand Geslaagd Jeugdzwemwedstrijden Bromfietstocht Sparta Zondagsdienst dierenartsen PREDIKBEURTEN Polo- nieuws MEULENBELT Puzzelrit R.M.C. Coöp. Boerenleenbank „Notter" Raadsvergadering Opening gemoderniseerde zaak Van Dam 40e jaargang No. 23 De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.25 per kwartaal, Administratie en Redactie: voor post-abonnees f 1 40 per kwartaal Enterstraat 10. Rijssen. Telef 2303 (05480) Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 uur Advertenties 10 cent per mm Bij contract "ing Lichtgewicht colberts 24.75 Gebreide colberts 52.50 Stropdassen 2.95-3.95 Stretch-nylon ankiets 2.95 sport-shirts 13.75 zakdoeken 50 CENT Sporthoeden 14.90 Mill-shirts 15.90-17.90-19.75 zomerpetten 3.75 Zijden shawls 7.90 Wollen pullover 22,75 Wie de weg weet, gaat naar voor vader en zoon 1 „Ten Berge" HUTTEN WAL 31 - RIJSSEN WEEKBLAD VOOR RUSSEN Een van de oudste middelen van bestaan van Rijssen is het steenbakkers^edrijf. Ge neratie op generatie arbeidzame mensen, moesten vaak door harde en zware arbeid hun brood verdienen, en zoals de boer ge bruik maakt van het land, zo hebben in Rijssen eeuwen lang ook de steenbakkers gedaan. De sporen van de typische tichel- werken zijn in de omgeving van Rijssen vele, en men denke maar aan de vijvers in de zg Groene Kruisbossen die ontstaan zijn door het leemgraven, om vast te stel len, dat het graven van zulke enorme kui len menige zweetdruppel moet hebhen ge kost. De diepten in de Brekelt ten Zuiden van de Koningsbelt, die zo volkomen naturlijk aandoen, omdat ook hier blijkt, dat de na tuur een zeer sterk herstellend vermogen bezit, deze diepten zijn alle ontstaan door het leemgraven. Kan met vele bewijzen worden aangetoond dat het steenbakkersbedrijf in de omgeving van Rijssen eeuwenoud moet zijn, belang rijker is vast te stellen, dat Rijssen nog steeds belangrijke en bloeiende tiehelwer- ken bezit, die aan tientallen menen werk gelegenheid geven. Een van deze goed ge organiseerde en goed geoutilleerde bedrij ven is het „tichelwerk" van de fa. Smeijers en Voortman op de grens van Rijssen en Markelo (Elzen). Het was, daar waar woensdagmiddag een belangrijke gebeurtenis plaats had, toen een tweede moderne ringoven in werking werd gesteld. Hiermede heeft dit bedrijf een belangrijke verbetering ondergaan, omdat de produktie sterk kan worden opgevoerd. Als men met de steenbakkers van de ou dere generatie aan de praat komt, dan treft het altijd, hoe vergroeid ze met hun vak zijn. Hoewel de arbeid vooral jn vroe?°r HW zwaar moet zijn geweest, is het alsof vele Rijssenaren een bijzondere voorliefde voor het tiehelvak hebben gehad. Er is in de steenbakkerswereld veel ver Advertentie Voordelige collectie „Loafers" in multi colors voorpand suède sportieve dracht wasbare polyester, Terlenka, Terylene, Trevira mooie dessins APARTE prachtige dessins Cojo in tal van multicolors goed te combineren met da moderne kos tuums. Bell-o-Fast, tricot, nylon, de parade- paardjes onder de overhemden. VOORDELIGE Italiaanse dessins in grove en fijne steken, multicolors en effen anderd, veel ten goede veranderd, mede door de grotere mogelijkheden van de me chanisatie. Het bedrijf van de fa. Smeijers en Voort man heeft in de loop der jaren een grote bijdrage geleverd in de opbouw van Neder land na de oorlog 1940 '45 evenals uiteraa j de andere Rijssense steen- bakkersbedrijven. Men produceerde per iaar on geveer 8 mihoen stenen; door de nieuwe uitbrei ding hoopt men de pro duktie op te kunnen voe ren tot ongeveer 10 mil joen per jaar. Nog steeds benutten de Rijssense bedrijven de z.g. Hocht nabij de Friezenberg als vindplaats. Hoewel men met elkaar op goede voet staat, heeft men nog geen zodanige samen werking kunnen vinden, dat men het graven van de keileem gezamenlijk verricht. Het komt ons voor, dat via een concen tratie van krachten op dit terrein belangrijke voor delen voor alle bedrijven te behalen zou zijn. Men werkt in de vindplaats naast elkaar maar niet met elkaar. Misschien dat de inzichten omtrent deze samenwerking in de toekomst ten gunste voor elkaar zouden kunnen keren. Er heerst op de tichclvverken tussen werk gevers en werknemers altijd een bijzonder gemoedelijke sfeer, een min of meer patri archale verhouding. De keileem, een grond- murens .n dc- ijstijd door de gleteher ach tergelaten, is een delfstof, die weinig be werkingen behoeft, relatief althans, om te worden benut en in de oven tot stenen te worden gebakken. Tot voor enkele tientallen jaren was dit bakken van de stenen een primitieve be doening. Sinds onheuglijke tijden benutte men hetzelfde systeem de veldoven, die niet alleen zeer arbeidsintensief was, maar bo vendien weinig economisch was, zo beoor deelt althans de moderne steenbakker dit systeem. Als momenteel de leem op het bedrijf (via een locomotiefje met kipkarren) wordt aangevoerd, is de eerste opdracht van de tichelders de leem vrij te maken van ste nen. Nadat de leem in een z.g. menger is be werkt wordt in de vacuümkamer de lucht uit de delfstof gezogen, waaarna het ver der kan worden bewerkt. Deze bewerking kan beperkt blijven tot de vorming. Deze Na tien dagen is de eerste kamer „gaar en kunnen de stenen worden afgevoerd. De warmte verplaatst zich uit de le kamer naar de 2e en circuleert zo door naar de vol gende kamers. Als de oven intensief in ge bruik is over enkele weken komt er iedere dag een kamer klaar en kan een nieuwe kamer worden ingezet. Een vernuftig sys teem, dat een gehele omwenteling in de steenbakkerswereld is geweest. Op de „zolder" van de oven zijn 'n 40- tal kachels aangebracht, die verplaatst kun nen worden, en die automatisch de nodige brandstof leveren. Eén kamer wordt gestookt door 15 ka chels, terwijl een ventilator voor de afvoer van de overbodige lucht zorgt. v\--V Werkzaamheden aan een veldoven leemklompen in de vorm van stenen worden dan opgetast in de droogschuren. Het is in dit stadium, dat de steenbakker geheel ge bonden is aan de natuur. Is het goed droog weer, dan zijn de stenen in ongeveer 3 we ken winddroog en geschikt om in de oven te worden gebracht. In de nieuwe ringoven van de fa. Smeij ers en Voortaan is plaats voor 350.000 ste nen, verdeeld o\ ..r ')Cen 20-tal kamers. Het grote voordeel van deze ringoven in vergelijking met de primitieve veldoven is hierin gelegen, dat van de oven bij een gering warmteverlies constant gebruik kan worden gemaakt. De heer G. Voortman een vertegenwöor- diger van de jongere generatie, toonde ons met veel bereidwilligheid het gehele produc tieproces van dit typische Rijssense bedrijf, waarin zelfs de overgrootvader van de jon ge Voortman zijn brood verdiende. De fa. Smeijers en Voortman herdenkt juist dit jaar zijn 40-jarig bestaan als com binatie. Het bedrijf telt ongeveer 30 man personen- Bij hst afscheid realiseer-'m or- v I - welk belang bedrijven als deze zijn, in dV wetenschap dat men in de naaste toekomst niet minder dan 10 miljoen stenen aan de bouwwereld kan leveren. Respectabel. Awwe 'n zuendag wakker wodt Is het vaderdag, Dan zuew' zeen wat of de vrouw' Oons hef too edach. Wat of 't wodt det weet ik neet, Mear det weet ik wal, Det het oons neet teeng zal valn, Nee, in gin geval. Dach iej det de vrouwleu zik 'n Zuendag zuet loatn kenn, Almoa zuet z'eur beste doon Um oons te verwenn. 'n Heeln dag hoowe niks te doon, Det zueje ees beleawn, 'n Heeln dag is het, bliewt mear zitn, Ik doo det wal eawn. Neet det het tevulle is Det ze oons zo eart, Want Laow' earlke wean, wiej keals Zeent det ech wal weard. 't Is zo jammer det het mear Een dag is in 't joar, Det mos 't elke wekke wean, Dan haw 't vuur mekoar. J. Rozendom, Rijssen Advertentie Korr voor Uw CORSET naar ons Wij edviserer U deskundig. Drogisterij U afd med. bandages Telefoon 2293 GEBOREN: Heite, z.v. J. W. Dommer- holt en H. G. Wildeman, Julianastraat 4, 5 juni; Rina, d.v. W. Haase en K. Wiersma, Bleek- straat 19, 5 juni; Gerri Hendrika, d.v. D. Schooien en M. Slagman, Molenstalweg 5, 4 juni; Gerrit Jan, z.v. H. H. Gerritsen en H. Lan- kamp, Baankamp 31, 6 juni; Josepha Anne Liesbeth Willemien, d.v. H. J. T. Tielen en M. C. F. Lambooij, Enter straat 74, 6 juni; Hendrika Geertruida, d.v. J .Ligtenberg en J. Wolters, Nijverdalseweg 45, 8 juni; Gerrit Jan, z.v. J. Dannenberg en J. H. Dangremond, Hagweg 14, 8 juni: Antonia, d.v. M. ten Hove en J. Nijland, Esstraat 57, 8 juni; Johanna Willemina Jannette, dv W. J. Steen bergen en M. A. Seppenwoolde, Akkerdijk 2, 10 juni; Albert, z.v. W. Zwoferink en M. G. van de Riet Haarstraat 115, 11 juni; Fenniand Hermanntus, z.v. D. Bruggink en H. Tijhuis, Stationsdwarsweg 26, 10 juni; Maria Antonetta. d.v. H. A. Witvoet en G. J. Vonk, Prins Mauritsstraat 13, 29 mei te Assen; Aaltjen, d.v. G. J. Borghuis en D. J. Waan- ders, Enterweg 99a, 5 juni te Almelo. ONDERTROUWD: Willem Anton Gerrit Hendrikse, 23 jaar Almelo Vinkenstraat 9 en Berendina Poortman, 19 jaar. Rijssen Nij verdalseweg 74, 7 juni; Jan Nijland, 25 jaar Rijssen Markeiöseweg 27 en Johanna Maria Altena 23 jaar. Wier den Enter, Achtereschweg 17, 7 juni; GETROUWD: Arend Jan Lohuis, 25 jaar en Anna Slagman, 22 jaar, Rijssen Blinde Banisweg 5 7 juni; OVERLEDEN: Willem Willems, 72 jaar, echtgenoot van J. Nieuwenhuis, Baankamp 9, 4 juni; Gradus Ligtenberg, 71 jaar, weduwnaar van J. Eshuis, Stationsdwarsweg 27, 6 juni; Harmina Kreijkes, 84 jaar, weduwe van J. Harbers, Lentfersweg 10, 9 juni; Maria van Truijen, 78 jaar, weduwe van G. J. Logman, Boomkamp 21, 10 juni; Arend Jan Ni j kamp. 65 jaar, echtgenoot van J. Agteresch, Walstraat 14, 5 juni te Wier den. De wachtmeester der Rijkspolitie de heer J. Jansen slaagde voor het politiediploma B. In de te Neede gehouden jeugdzwemwed- strijden wist een 3 tal leden van de zwem en poloclub de Mors beslag te leggen op een eerste prijs. Meg. L. Markvoort toonde zich het snelste op de 50 m. rugslag, mej. C. Brouwer op de 50 m. schoolslag en J. v.d. Berg op de 50 m. vrije slag, Woensdag 13 juni jl. organiseerde de firma Brinks een bromfietstocht met het doel de Spartafabrieken in Apeldoorn te bezichtigen. De start vond 's morgens om 9 uur plaats. De tocht ging via Markelo, Lochem Vorden. Hier werd even gepauseerd. Daarna werd de reis voortgezet via Bronkhorst naar Loenen, waar de koffietafel alle eer werd aangedaan. In Apeldoorn begon 's middags om twee uur de rondgang door de Spartafabrieken, waar ieder een kon zien hoe een Sparta bromfiets tot stand komt. Om 5 uur vertrokken de brommers weer uit Apeldoon via Deventer, Schalkhaar, Heeten, Nijverdal naar Rijssen. Moe en zeer tevreden arriveerden ze weer in Rijssen. De dienst wordt zondag a.s. waargeno men door dierenarts J. P. v. Nouhuys, Rijs sen, tel. 05480-2487. Ned. Herv. Gemeente Grote Kerk: 9.30 uur, ds. Van Tuyl (voorber- H. A.); 15,00 uur, ds. Kool. Westerkerk: 9.00 en 10.45 uur, ds. Vos (voor. ber. H.A.); 19.00 uur, ds. Van Tuyl. Netter: 19.30) uur, ds. Kooi. Gereformeerde Gemeente Noorderkerk: 9.30 uur, 15.00 uur en 19.00 uur leesdienst. Oud Ger. Gemeente Bevervoorde: 9.30 en 19.00 uur, de heer Vos man; 14.30 uur, leesdienst. Oud. Ger Gemeente Oranjestraat: 9.30 en 15.00 uur, ds. van Dijk. Ger. Kerk Boomkamp: 9.30 en 15.00 uur, ds. N. J. Goris, Barchem. Ger. Gem. in Nederland Eskerk: 9.30 en 18.00 uur, ds. Aangeenbrug; 14.30 uur, leesdienst. Advertentie De polovereniging de Mors heeft het polo seizoen veelbelovend ingezet. In een toer nooi zaterdag te Lochem gehouden behaal den de Rijssenaren een le prijs na fraaie overwinningen op de poloverenigingen uit Lochem en Zutphen. Op 2e Pinksterdag nam De Mors deel aan een polotoernooi te Henge lo. Na spannende wedstrijden tegen Hengelo 2 en Arnhem 2 welke door de Mors werden gewonnen moest men tenslotte in Borne zijn meerdere erkennen. De 2e prijs, die men in dit toernooi behaalde was alleszins eervol. Deze week vangen voor de Mors de eer ste competitiewedstrijden aan. Zaterdagavond komen alle teams voor vriend schappelijke wedstrijden in het water. verkrijgbaar bij: VOOR VADER EN ZOON Grotestraat 34, tel. 2359. De Rijssense Motorclub organiseert woens dag 20 juni a.s. een puzzelrit voor auto's en motoren. De start is bij café rest. 't Witte Hoes. Onze landelijke reserves van ruim f 100.- miljoen stellen ook Uw spaarsaldo veilig Wendt U vol vertrouwen tot de De gemeenteraad van Rijssen komt op 26 juni in openbare vergadering bijeen. De heer G. van Dam aan de Elzenerstr. opende woensdag zijn verbouwde en gemo derniseerde zaak aan de Elzenerstraat. Hoewel de verbouwing eigenlijk niet zo in grijpend is geweest, is het verkregen resul taat zonder meer een belangrijke vooruit gang en verbetering te noemen. Door de boeneming van het aantal artike len en het assortimenit daarvan, was de ruim te waarover men tot nu toe de beschikking had min of meer te beperkt geworden. Op betrekkelijk eenvoudige wijze, kon een achter de winkel gelegen ruimte worden be nut, en welk een dankbaar gebruik men daarvan gemaakt heeft wordt eenieder dui delijk, die de vernieuwde zaak in ogenschouw neemt. De honderden lampekappen geven de nieu we zaak een feestelijk cachet, terwijl vooral de inrichting van het nieuwe gedeelte en opvallend succes is geworden. Voor een fraaie wand van tegelboard komen de geisers en wastafels prachtig uit, terwijl de koelkasten en wasmachines overzichtelijk staan opge steld. Via de beide etalages krijgt men een prach tige indruk van de nieuwe zaak, waarmee wij de heer van Dam veel succes toewensen.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 1