DEELNEMERSI HST BROMFIETS: geen vlees en geen vis De Jonker van de Oosterhof en de Saare ROUTE EN TIJDSCHEMA VAN DE RONDE VAN OVERIJSSEL VOORKOM BROKKEN GEEF VOORRANG Schoolvoetbaltoernooi '62 RKSV-PH 4-1 FILMNIEUWS Nur der Wind RIJSSEN BUITEN DE WALLEN Weekblad voor Rijssen Pagina 5 Enter Haarlem GEEN MOTORFIETS Viljuag XO liicj xoUz, km tijd 0 13.00 Start te Rijssen: Volkspark, Oosterhofweg, Enterstraat, Knottenbeltlaan, Markeloseweg, Schild, Grotestraat, Wierdensestraat naar 6 13.09 Wierden: Rijssensestraat, Burg. v. d. Bergplein, Almelo- sestraat naar 12 13.18 Almelo: Wierdensestraat, Egbert ten Catelaan, Nachte gaalstraat, Schoolstraat, Bornerbroeksestraat via Bor- nerbroek naar 26 13.39 Delden: Bornerbroeksestraat richting Borne, via Twic- kelerlaan naar rijksweg Hengelo, lniksaf naar 31 13.47 Hengelo: naar 43 14.05 Haaksbergen: naar 56 14.25 Enschede: via de singels naar: 66 14.40 Oldenzaal: via Rossum naar 78 14.57 Ootmarsum: via Reutum, Fleringen en Albergen naar 95 15.23 Almelo: Ootmarsumsestraat, Vriezenveenseweg naar 104 15.36 Vriezenveen: Almeloseweg, Bouwmeesterstraat, richting Westerhnar naar 114 15.51 Vroomshoop: Tonnendijk, Hammerstraat, Hammerweg naar 120 16.00 Den Ham: Vroomshoopseweg, Dorpsstraat. Smitstraat, Marleseweg via Marie en Hulzen naar 132 16.18 Nijverdal: Hammerweg, Mr Werkmanstraat. G. H Kap. pertstraat, G. v. d. Meulenweg, Oude Markt, Grotestraat naar 145 16.38 Raalte: Rijksweg volgen tot afweg naar Deventer via Wesepe naar 165 17.08 Deventer: via Schalkhaar naar 177 17.25 Heeten: via Nieuw Heeten naar 188 17.42 Holten Raalterweg, Oranjestraat, Markeloséweg naar 195 17.51 Markelo: Holterweg, Dorpsstraat, Goorseweg naar 200 18.00 Goor: Markeloseweg, Kerkstraat, Grotestraat, Voor straat. Molenstraat, Enterweg naar 208 18.12 Enter: Goorseweg, Dorpsstraat naar 214 18.21 Wierden: bij Schaapskooi linksaf volgen naar 220 18.30 Rijssen: Wierdensestraat, Stationsdwarsweg naar Finish. Polynorm ploeg: 1. W Dieperin' 2. P. Deenen 3. P. van Dijk 4 C. Nuyens 5. C. Vriens 6. Fr. van I 7 J. Koolhoi 133. Heusinkveld Cabalero-ploeg: 8 C. van Espen 9 Chr Duijker 10. R. v. d. Klooster 11 C. Visser 12. G. Zwienenberg 13. G. Krabbenbos Barchem Vlijmen Wormerveer Edam Helmond p Amsterdam Amsterdam Lichtenvoorde Arnhem Beverwijk Rotterdam 's Gravenmeei Drie Hoefijzers-ploeg: 14. J. Linders Roosendaal 15. R. Haast Rijsbergen 16. L. v. Dongen Made 17. A. v. Aert Achtmaal 18 C. Snepvangers Zundert 19. J. v. d. Kloot Zundert 20. M. de Jong Breda Sparta ploeg: 21 L. Lugtigheid Zoe termeer 22. D. Everts Den Haag 23 W. Overvliet Leidsendam 24. M. Paul Den Haag 25. J. Mesters Den Haag 26. J. Broomans Den Haag 27 W. v Asch Culemborg 28 W Addink Laren (Gld.) 29. M. Adams Bennekom 30. R. W. v. Aggelen Wageningen 31. J. Alma Ede 32 A. W. v. d. Broek Sprundel (Nbr. 33 N. v. Burgsteden Amersfoort 34 D. Bossink Den Ham 35 H ten Berge Enter 36. O. B. Beker Amsterdam 37. T. Brekelmanr Eindhoven 38 M. Breure Rotterdam 39. ■J. Bruins Zuidwolde 40 E Beckers Schaesberg 41. G. Cuvelier Nieuw Vennep 42 H. Cornelisse Amsterdam 43. W. Duiveman Woudenberg 44 W. v. Dok Enkhuizen 45 J. v. Dam Zwolle 46 KI. Dekker Dalfsen 47. A. Damo Kortenhoef 48. C. Damen Beekbergen 49 J. ter Eist Deiden 50. J. Frakking Naarden 51. H. J. Fresen Zeist 52. R. Fresen Zeist 53. M. Fransen Uden 54. Th. Greuien Edam 55. L. Gerrits Twello 56. J. Gisbers Eindhoven 57. N. Hendriks Utrecht 58. P. Hoekstra Ureterp (Fr.) 59. J. v. Hoeven Amersfoort 60. B. C. v. Hoeyen Amersfoort 61. E. Heukels Deventer 62 63. 64. 65. 66. 67 68 69. 70. 71. 72 73 74 75. 76. 77. 78 79. 80. 81 82. 83 84. 85. 86 87. 88 89 90 91. 92 93. 94 95. 96 97. '98 99. 100. 101. 102. 103. 104. 105. 106 107. 108. 109. 110. 111. 112. 113. 114. 115. 116. 117. 118 119. 120. 121. 122. 123. 124. 125. 126. 127. 128. 129 130. 131. 132. B. ten Hove H. den Hartog Z. Hermens A. den Hartog W Hofstee R Hendriks P Hendriks R. Jansen B Jansema W. de Jager A. Ket M. Kettenis J. v. d. Kamp B. Koning H. Koopman G. Karstens A v. Kemenade N v. Leeuwen N. Lute A. Leyten B. Lohuis K. Leeuwen M. v. d. Meulen G. W Mensink H. Maats W Muller F. Mazenier G. v. Noord M. den Outer Joh. Pluimers J. Pieterse F. Post T. Rijkers G. H Ribbel ink J. Ruitenberg Th. Rutten H. SteX-ens' B. Slot A. Strooper B. Stokkink C. Smouter Nijverdal Utrecht Nijmegen Zuidland Lochem De Wijk (Dr.) Lent Zwolle Assen Den Haag Rotterdam Den Haag Arnhem Enschede Nw Amsterdam Leiden Eindhoven Zeist 's Gravenlande Eindhoven Delden Wassenaar Enschede Laren (G!d.) Holten Kerkenveld Nw. Amsterdam Den Haag Nieuwerkerk Enter Oude Tonge Amstelveen Amsterdam Delft Zwolle Leende (Nbr.) ""VThkeveen Wierden Heerhugowaard Borculo Nw Amsterdam H. Scharrighuisen Badhoevedorp W Schaap D. Smit J. Smies P. Schreur B. Solaro H. Scheuten C. Schuring P. Soetekouw J. Timmer H. Verheul R. Vreeburg J, Verheul P. C. Verwij W. Vermetten J. v. d Velden KI. Visser K. Verberkt Naarden Warmenhuizen Apeldoorn Wolvega Den Bosch Hengelo Amsterdam Nijmegen Velsen Noord De Meern Veghel (Nbr.) Weesperkerspel Gouda Rijen Amsterdam Enschede Duivendrecht Ad. Voorthuizen Lunteren H. v. d. Wijk Amsterdam H. Westerhof H. Weustink W. Wennekes J. H. Wilkens Halfweg Enschede Wijk bij Duurstede Gieten G. H. Westenberg Hengelo N. Wijnands Amersfoort P Wijnands Amersfoort A. Altink Gronau Did. L Auter Gronau Did. B. Boom Halfweg De bromfiets is geen vlees en geen vis. Dit heeft niets te maken met een dieet, maar met het feit dat u als bromfietser rondtoert op een wonderlijk stukje techniek: volgens de Wegenverkeerswet behoort uw brommer tot de motorrijtuigen, maar volgens het Wegenverkeersreglement is het een doodge wone fiets. Ter verduidelijking van deze tweeslachtigheid geeft het Verbond voor Vei lig Verkeer de volgende wenken voor brom fietsers: 1. Brom niet onnodig op de rijweg, maar maak gebruik van de fietspaden op een ver plicht rijwielpad, aangegeven door het ron de blauwe bord met ingetekende witte fiets moet u rijden, maar op het zgn. toeristische j rijwielpad - aangegeven door het met witte letters gegraveerde woord rijwielpad in een rechthoekig zwart bord - mag u niet brom men, maar alleen fietsen met uitgeschakel de motor; wilt u in het laatste geval tooh brommen, dan uiterst rechts van de rijweg. 2. Brom altijd uiterst rechts van de weg. wat uw politieke richting is doet hier niet ter zake: in het verkeer zijn we principieel rechts. 3. Met z'n tweeën naast elkaar mag, maar achter elkaar brommen moet als de omstan digheden daarom vragen - en die omstan digheden zijn er dikwijls! 4. In het verkeer is geheimzinnigheid uit den boze, kom er eerlijk voor uit waar u heen wilt: geef tijdig en duidelijk richting aan, maar wèl eerst even achterom kijken of het kan! 5. Maak de booht naar links groot en naar rechts klein, matig tijdig uw snelheid, want anders „vliegt u uit de bocht": komt u bij het afslaan naar rechts op de verkeerde weghelft, en bij het afslaan naar links op de stoep. 6. Ook al bent u geen voorstander van de JE BROMMER is EEN FIETS/ veelgeroemde hokjesgeest: ga bij een (rood) verkeerslicht altijd staan in het hokje dat voor u bestemd is. Laat u ook de zebra vrij? 7. In de rug aanvallen wordt (terecht) laf genoemd, maar geef de automobilist de ge legenheid eerlijk te blijven: zorg altijd voor een helder wit aehterspatbord en helder rood licht. Wist u dat u door het (laten) aan brengen van een spatlap het achteropkomen de verkeer veel narigheid kunt besparen? 8. Geen vlees en geen vis mar in ieder geval langzaam verkeer: als bromfietser moet u op gewone kruisingen voorrang ver lenen aan snelverkeer van beide kanten, en aan (brom)fietsers van rechts. 14 mei Wilhelminaschool-O.L.S., Oranjeschool Jozefschool, R.K. Rijssen-Chr. Enter. 28 mei Chr. Enter-Juliana 1 juni Jozefschool-O.L.S., Wilhelmina-Oranje. 16 mei O.L.S.-Juliana, Wilhelmina-Chr. En ter R.K. Rijssen-Jozefschool. 17 mei Chr. Enter-Oranje, R.K. Rijssen-Wil- helmina. 18 mei R.K. Rijssen-Oranje, Jozefschool-Chr. Enter. 21 mei Wilhelmina-Juliana, O.L.S.-Chr. Enter. 22 mei Juliana-Jozefschool, R.K. Rijssen-O. L.S. 23 mei Oranje-O.L.S. Jozefschool-Wilhelmi- na, Juliana-R.K Rijssen. 24 mei Oranje-Juliana 4 juni Kampioen-Onderwijzers. Na afloop van de laatste wedstrijd: Prijs uitreiking. De wijdstrijden tussen de Rijs- sense scholen beginnen om 4 uur. De ove rige wedstrijden om 4.15 uur. De Oranjewitten behaalden een verdiende zege doordat zij zich betere kansen wisten te scheppen in de periode voor de rust, toen zij een 3-0 voorsprong namen. Een schaduw zijde van deze zege, was dat linksback Wol- ters naar het ziekenhuis te Almelo moest worden overgebracht, wegens een beenbreuk. Er was van opzet geen sprake. Na on geveer een kwartier spelen nam de thuis club door H. Kamphuis de leiding, toen hij na enkele P.H.spelers omspeeld te hebben doelman Holtkamp kansloos passeerde 1-0. Even later kwam i.back M. Wolters in bot sing met P.H.-rechtsbuiten met bovenge noemd gevolg. Na een half uur spelen wist H. Kamphuis, die deze middag de r.-binnen- plaats bezette een penalty, wegens hands in een doelpunt om te zetten 2-0. 5 minuten la ter loste mid voor Markslag een onverwachts schot, wat 3-0 betekende. Nog voor rust kreeg P H. een penalty toegewezen, toen r.back Nijland de bal met de hand bewerkte. Schiphorst (r.back) maakte geen fout 3-1. Na de rust waren de gasten, die de wind nu mee hadden meer in de aanval. Maar de R.K.S.V.-verdediging met Klein Rouweler aan het hoofd vormde een sluitend geheel en de gasten kregen dan ook maar weinig kansen. Vlak voor afloop wist zelfs de thuisclub de score door mldvoor Markslag te verho gen, toen hij met een goed gericht schot Holtkamp passeerde 4-1. Voor zondag staat de uitwedstrijd tegen de Tukkers op het programma. De gitaar en de zee blijven onverbreke lijk verbonden met de filmcarrière van de bijna 30-jarige, meervoudige „platenmiljo- nair" Freddy Quinn, maar de nieuwe Ufa- Filmex-film ,JWR DER WIND" is toch in de eerste plaats een harde en realistische avonturenfilm, die zich dan ook niet in het zonnige Zuiden, maar aan de steenharde, ver laten Westkust van een Iers visserseiland afspeelt en ten': dete in^ Tussen del misdadige intrigues ~rönd de 'societywereld van Dublin's jachthaven en de verarmde vis sersbevolking op het eiland laveert Freddy Quinn en zijn partner werd - behalve Gustav Knuth - de onlangs met de Duitse bonds- filmprijs onderscheiden jeugdige actrice Cor- dula Trantow. „Nur der Wind weiss, wie einsam wir sind" Het zeemanslied tekent de bijna vruchteloze arbeid van de vissers op het onherbergzame Ierse eilandje Dun. Lege netten betekenen géén verdienste en voor O'Connor (Gustav Knuth) en de zijnen kan alleen de motorboot die zoon Tim in Dublin zou kopen van het meegenomen spaargeld, redding brengen - want daarmee kan de zee verder bevaren worden. Weinig vermoeden ze, dat zoon Tim, verlokt door de weelde en glamour van Di nah, de dubieuze secretaresse van een even dubieuze Dublinse society-figuur, al tot zijn oren in de schuld zit en tenslotte, helemaal ten einde raad bij zijn vriend Mike O'Brien (Freddy Quinn), die in Dublin op de werf werkt, aanklopt, wanneer hij zich door Dinah heeft laten verleiden tot het stelen van het juwelenkistje van de schatrijke eigenares van een luxe jacht, waartoe de baas van het meisje, Jack Johnston, hem onder pressie heeft aangezet. Bovendien heeft Tim in zijn angst voor ontdekking een bewaker op de jachtwerf neergeslagen, toen hij met de kost bare buit v luchtte, alvorens het kistje In vei ligheid te brengen in een stationsbagagekluis, waarna hij het sleuteltje gevaarlijk corpus deficti - per brief naar zijn vader op het eiland stuurde. Mike wil voor zijn vriend redden wat te redden valt, laat hem tijdelijk onderduiken en trekt naar het eiland om het sleuteltje op te halen teneinde de juwelen terug te geven en de diefstal ongedaan te maken. Het plan mislukt schromelijk, want Tim's aantrekke lijke zusje Eileen (CORDULA TRANTOW), tot wie hij zich sterk voelt aangetrokken, licht hem in, dat vader O'Connor juist naar Dublin is gevaren om poolshoogte bij Tim te ne men. Het noodlot wacht hem daar: Tim, tot het uiterste gechanteerd door de louche Johnston, heeft in zijn radeloosheid zelfmoord gepleegd en vader O'Connor zweert de dood van zijn zoon te zullen wreken. De politie zoekt Mike, die 't laatst met Tim gezien is en in hem ziet O'Connor de man die zijn jongen tot diefstal bracht en daardoor oor zaak van zijn dood werd. Zo wordt de niets vermoedende Mike bijna het slachtoffer van O'Connor's „veemgericht" de dood in de golven. Maar Mike haalt uitge put de kust van het eiland en, geboycot door de vissersbevolking maar geholpen door Ei- leen die in hem gelooft, slaagt hij er na een wanhopig gevecht met de bende van John ston in, klaarheid in de misdaad en Tim's dood te brengen, de „gang" op te rollen en aan Eileen's zijde een nieuwe toekomst op te bouwen. 9. U mag buiten de bebouwde kom niet har der rijden dan 40 km-uur, en binnen de be bouwde kom niet harder dan 30 km-uur, maar u moet langzamer rijden als dat nodig is. Pas altijd uw snelheid aan de omstandighe den aan! 10. Uw duopassagier(e) moet schrijlings achterop zitten, dus: aan beide zijden van de bromfiets één been, en de voeten op voetsteunen. U bent het niet alleen wette lijk verplicht, maar beseft u wei eens hoe gemakkelijk u uw kostbare last in een bocht zou kunnen verliezen? Vader had de heer van de Oosterhof ge zegd, ik wil geen onenigheid met het volk van Rijssen, laten wij die kwestie met jon ker Snorrewits en de boer Saare uit de Bouw- straat zwijgend voorbijgaan. Maar de jon ker Snorrewits stookte de graaf van Bent. heim op. En op een mooie dag in mei kwam de bode van de Bentheimse graaf een brief brengen bij de Saare. Deze nam de brief aan en legde het papier voor alle zeker heid in het inschrei van zijn kleerkist. Een inschrei was een laadje waarin men bijzon dere dingen bewaarde. De Saare dacht er niet meer aan, tot een maand later de Jon ker van de Oosterhof eens kwam informe ren, hoe het met die brief stond. De Saare behoorde namelijk te weten, dat hij als boer en burger van Rijssen tegenover graven, jon keren en baronnen, de nodige beleefdheids vormen in acht diende te nemen. De Saare vroeg watt? Toen maakte jonker von It tersum hem zeer duidelijk dat hij, de Saare maar een heel gewoon man was, die de overheid ook de vreemde overheid diende te gehoorzamen. Maar de Saare die aan het mestladen was, riep jonker, komme wier a'k better tied hebbe, en as den gast oet Bantheim wat wil, dan kanne wal kom'm, mestströien! Daarmee was voorlopig het onderhoud af gelopen. Voor de Saare althans. Maar voor de heer van de Oorterhof niet. Hij schreef een brief aan de graaf van Bentheim, dat de Saare zich nergens wat van aantrok en dat deze de Jode Poepzak beschermde en dat de burgemeesters van Rijssen de oude Saare naar de ogen keken, omdat zij er ontzag voor hadden. Het was in die dagen nog zo, dat graven en baronnen in hun vrije tijd vaak oorlogje speelden. Zij vonden altijd wel een steen om een hond te gooien. De eerste maanden hoorde men te Rijssen niets. Maar de Saare ging naar de schout en overlegde met deze wat er met David moest gebeuren. En de Saare stapte op aan raden van Christina van Westerflier naar de stad en heerlijkheid Diepenheim. En vroeg of men een tijdlang een ordelijke jood on derdak en nering wilde verschaffen. Dat wil de men te Diepenheim wel. De drost van Diepenheim was 'n man die van alle markten thuis was. Hij was een jonker van Jackfort, die in zijn jeugd schoenlapper en straatmu zikant was geweest. En daarna aan het Gel derse hof tot de hoogste rangen was opge klommen. Hij had meer met joden te maken gehad, en David Poepzak zou te Diepenheim hartelijk welkom zijn als hij ten minste bruik baar was. Dit laatste wilde de Saare hopen. Berend van Langen van Bevervoorde had uit de erfenis zijner vrouw enkele huizen te Diepenheim gekregen. Twee ervan wa ren onbewoond. En daar kon David er een van uitzoeken. David en Sara waren innig verknocht aan Rijssen. Als jood zijnde, wist je wat je aan Rijssen had, maar het moest nu eenmaal gebeuren en op een woensdagmiddag ver huisde men David over naar Diepenheim. Het werd ook tijd. Er kwam een ijlbode der stad Oldenzaal, die bracht de Jobstij ding, dat de graf van Bentheim op Rijssen aanrukte om deze stad te plunderen. De Bijna met de regelmaat van een klok ko men ze terug. Krantenberichten waarin ver keersongelukken worden gemeld en waarbij dan op een gegeven ogenblik de nuchtere mededeling ■••■ordt gedaan „...en verleende geen voorrang". Die vier simpere woorden geven de sleutel van een gebeurtenis die niet zelden een tragedie wordt. Samenloop van omstandigheden? Gedachtenloosheid? Non chalance? Waaghalzerij? Er gebeuren dagelijks onge lukken en ongelukjes, waarbij deze en an dere vragen rijzen zonder dat er iemand is die daar het antwoord op geeft of... meer geven kan. Het is niet met zekerheid te zeggen in hoeveel van de 177362 verkeersongelukken die er in 1960 op onze wegen gebeurden, het niet verlenen van voorrang een rol heeft ge speeld. Trouwens, men is het er zo langza merhand wel over eens dat bij de meeste ongelukken meerdere oorzaken zijn aan te wijzen. In combinatie met het niet of niet tijdig voorrang verlenen kan bijvoorbeeld te grote snelheid, niet rechtshouden, onvoldoen de verlichting etc. mede bepalend zijn voor de afloop. En graven wij eigenlijk wel diep genoeg als wij een groo' deel van de onge lukken onder de noemer „voorrang" bren gen? Waarom - zo moeten we eigenlijk vragen - verleende die automobilist of die brommer geen voorrang? Was de bestuurder ziek? Hui selijke zorgen? Slechte zaken? Gedronken? Zwakke ogen? Maagkramp? Alweer: vele vragen waarop het antwoord meestal uitblijft. Bij dit alles is het wel zeker dat er inder daad een groot aantal ongelukken gebeurt in voorrangssituaties. Door welke oorzaak dan ook. Van 145.000 onderzochte verkeersonge lukken in 'West-Duitsland bleek 12,8 pet op voorrangssituaties betrekking te hebben. In Amerika heeft men voor 1960 berekend dat met 17,2 pet het niet geven van voorrang de eerste ongevalsfactor is, onder meer gevolgd door snelrijden 14pct) en te weinig afstand- houden (12,8 pet). Aangenomen mag wor den dat in Nederland - met zijn specifieke voorrangsknelpunten rond het fietsverkeer- die cijfer veel ongunstiger uitvalt. Het Verbond voor Veilig Verkeer is over de toeneming van de ongelukken in voorrangs situaties ernstig bezorgd en doet daarom een beroep op alle weggebruikers in Nederland om speciaal in voorrangssituaties extra voor zichtig te zijn, ogen en verstand te ge bruiken. Voor wie veiliger wil rijden geeft het Verbond deze raad: kijk de voorrangsregels nog eens na en pas ze ook toe; sta niet op ue :voorrangs) recht maar maak er een sportief gebruik van; bedenk dat ook anderen fouten kunnen ma ken en houd daar rekening mee; schep geen gevaarsituaties door aarzelen; bedenk dat voorrangsregels afspraken zijn en toon dat u er een eer in stelt u aan eenmaal gemaakte afspraken te houden. burgemeesters kregen bericht. Jonker Be rend van Bevervoorde ook. De jonker gaf dadelijk bevel als commandeur van Rijs sen de stad in stat van verdediging te bren gen. De Gapert kwam in actie. En Peper Willem met het wakehoorn blies door de stad. Het was precies twee dagen nadat de Bouwstraat David Poepzak naar Diepenheim in veiligheid had gebracht. Heel Rijssen was in rep en roer. Hoe lang was het nog pas geleden dat men vrolijk trouwfeest had ge vierd van de geliefde freule van Langen. En zou nu Rijssen ten prooi worden aan de eeuwighongerende Pruisen? Nooit!! Riep de Saare. Slechts over mijn lijk, zullen zij Rijssen vernielen. De schout riep de voornaamste mannen uit de stad bij elkaar. Tot hen behoorde de Saare. De jon ker van de Oosterhof woonde buiten de wal len. Een dikke Bentheimer kwam. Het was Meuieman uit Gildehuis. Hij was een der meisterpoortwachters uit Bentheim van het grafelijk slot. Hij kwam op de Bevervoor de een bestelde logies voor de graaf en twaalf bedienden voor de tijd van drie dagen, dat was zo ongeveer de tijd die de Bentheimer soldaten nodig hadden, om de goede stad Rijssen te plunderen. Lang hoefde hij niet op bericht te wachten. Al weifelde jonker Berend van Langen, z'n vrouw weifelde niet. Hij liep het kasteel uit en onbewegelijk stond daar de oude Saare in de onderbroek voor de niendeur en dacht na over de wereld en haar beloop. Hij stond daar. De knoestige handen op de rug. Gelijk een stier, die zijn belager afwacht. Daar ontwaarde hij de hoge vrouwe, die in deerniswaardige toestand op hem afkwam. Zij klaagde bitter haar nood tegen de Saare die haar te woord stond in de onderbroek. Dar kwam de pastoor om de hoek en riep met luider stemme de gelovigen op tot ge bed opdat de vijand af mocht trekken. De Saare ging niet ter kerke. Hij deed een kort gebed, en sprak daarna het verlossen de woord. Hij spoedde zich naar de Schild en snelde meteen naar huis terug. Een man van Rijssen, een kerel als hij, vocht niet in de onderbroek. Hij kleedde zich, trok zijn stalen vest aan en draafde andermaal naar de Schild. Hij commandeerde het boeren- vendel. Daar had zich reeds een grote scha re vrije Rijssenaren verzameld. Eenvoudige mannen zonder titels of waardigheden. Daar kwam de jonge heer van de Oosterhof op dagen. Hij trahtte de Rijssenaren te over reden. De graaf van Bentheim tevreden te stellen. Toen de jonker was uitgesproken bulder de de Saare; een koe kiest nooit zijn eigen slachter, een slager zijn eigen scheerder niet. Rijssenaren gij waart dommer dan de die ren als gij u door een graaf van Bentheim villen liet. Luid gejuich steeg op en de jon ker van Ittersum van de Oosterhof liep boos naar huis. De vier zonen van de Saare, te zamen met andere jonge mannen van sta vast brachten in de eerste plaats de toren in staat van verdediging. Piep Berend, De Lippe, Schipper Dieks en al de anderen spoedden zich met 't kanon naar de Enterstraat. Het kanon was een zo genaamde donderbus, van het kasteel Be vervoorde. Soep Jantjen had de kruiwagen vol kogels. En Pieren Willem droeg de Keul se pot met buskruit. De Saaren kwamen ook ieder met het geweer aan de schouder. De jonker Berend van Langen kneep hem voor de graaf van Bentheim. Maar de gewo ne man van Rijssen had met graven niets te schaften. Wanneer de graaf van Bentheim een welgemikten slag kreeg van de Saaren dan was dat net zo goed raak als andersom. Maar de Rijssenaren waren lelijk in het nadeel want de graaf van Bentheim be schikte over een Spion. Het was de jonker Snorrewits die te Rijssen veel afgekeken had. Hij voerde van af Delden over de oude Rijssenerdijk het leger aan. Op voorstel van de oude Saare keurden Commandeur en burgemeesters het Saarenplan goed, om de Bentheimers tege moet te gaan. Halverwege Enter stootten de Rijssenaren op een Bentheimse voorpost en wie zagen ze daar: De gemene jonker Snorrewits, de man die naar freule Bernardina van Langen had ge vrijd. Te Rijssen een dik blauwtje gelopen had en nu wraak wilde nemen. Schiet! Vloekte de oude Saare tegen zijn zoons. Wij steken hem aan het mees! Brulde Jannes Saare. Je moet hem eerst hebben! schreeuw de Soep Jantje. Maar Snorrewits nam voor lopig het zekere voor 't onzekere hij nam de benen. De oude Saare nu was uitgekookt genoeg om geen vervolging in te zetten. Dat zou in de val lopen betekenen. Daarom commandeerde hij terug naar Rijs sen. In de stad zelf was alles bezig de boel in staat van verdediging te brengen. De jon ker van de Oosterhof, begon 'm te knijpen. Hij wilde het volk van Rijssen op zijn hand houden, en had een hekel aan onenigheid met de graaf van Bentheim. GapeJan liep langs de wallen. De daghuurder de Sliepert kruide achter hem aan. Met een kruiwagen vol goede sterke brandewijn. De mannen van Rijssen moesten een borrel hebben. Dat vocht straks beter. En de burgemeester de Fluite die graag een borrel luste, zat op het ene knie in een flierbos, het geweer in de aanslag. Gin gold zo good as nun borrel! beweerde hij. Maar Rijssen zou er dit keer goed afkomen. De drost van Diepenheim, Berend van Hackfort, had zich door de Rijssener jood David, laten voorlichten en David had de graaf van Bentheim zo zwart geschilderd en er daarbij van verteld dat hij grondeloos rijk was en een gouden harnas droeg. En Berend van Hackfort had de oude papieren eens nagekeken er had bevonden dat hij nog een en ander met de graaf van Bent heim te vereffenen had. Nu was Berend van Hackfort een kerel die nergens voor stond. Hij had een uitgelezen aantal manschap pen net als hij zelf. Daar was de Saare van Rijssen nog maar een knikkerjongen bij. Het was wel iets griezelig voor het Ries- sener Jöddeken dat hij vooruit moest lopen om de weg te wijzen. Toen David moe werd kreeg hij een ezel. In de Twisthoek halver wege Enter en Rijssen daar stieten de le gers op elkaar. Berend van Hackfort hield een toespraak en zinspelend op de Bent heimers, brulde hij: Sla de Pruisen in de pan, dan komen er geen jongen van! Maar de graaf van Bentheim stuurde zijn kapi tein jonker Snorrewits het vuur in. De vol gende week verder. Van Coeverden. i

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 5