Het Riessender Jöddeken en de Schout FILMNIEVWS Internationale luchtverbinding De hel van Saipan Haar bekentenis Ingezonden Waarom Vriendschap Worclt „Excelsior" zaterdag kampioen Atletieknieuws RV Sportmiddag PJ.G.O. Vrijdag 27 april 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 Vrijdag en zaterdag de film Woensdag de film KI.IS.S EN buiten de mill en De schout had een hekel aan opscheppers van over de grens. De Sa-aren, boeren uit de Bouwstraat hebben mij geslagen en die smaus heeft hen opgehitst! Riep Jonker Snor- rewits. Jij bent hier door geen mens geroepen riep de sahout. De Hooge heer van Voorst van de Grimberg luitenant in dienst van de staten had ook een hekel aan Jonker Snorre- wits. De heer van de Grimberg had verke ring gehad met Jonkervrouwe Johanna Mar- 'garetha van Ittersum tot Wolfshagen in het Westfaalse en de baron Snorrewits had net zo lang gestookt en gekonkeld tot de verke ring uit de voeten was geraakt en nu ging een ander er met freule Johanna van door. De luitenant van de Grimberg kwam een boodschap doen in Rijssen. Op de markt zag hij behalve David en de Saaren ook Snorre wits staan. De laatste was 't rechteroog dicht geslagen. Donderhond wat moet je hier? Riep Her man van Voerst. Ik moet nog drieduizend gulden van hem hebben, kreet David. Jon ker Van Voerst sprong van 't paard, grijp hem! Gebood hij de Saaren, opdat ik hem in de kerker werpe, op de Grimberg. Dat hoefde men de jonge Saaren geen tweemaal te zeggen, vooral als een jonker Van Voerst van de Grimberg commandeerde. Hij werd dan ook vrij ruw in de kraag gegrepen zodat hem de botten kraakten. Hij piepte benauwd dat hij dadelijk 'n schuldbekente nis wilde tekenen ten name van David Poep- zak Jode te Rijssen. En dat deed hij ook. Dat was dat. De drie jonge Saaren en David bemoeiden er zich verder niet mee, maar de schout Peter Zweer, gaf de Jonker Snor rewits de gemoedelijke raad zo gauw mo gelijk op te hoepelen naar het Bentheimse. De laatste volgde de raad op. Een week la ter kreeg David zijn geld terug, met een brief er bij dat de vorst van Bentheim hem voor eeuwig de toegang tot Bentheim ont zegde. Jonker Berend wilde het Jöddeken scha deloos stellen. Hij vroeg voorrechtsbrieven aan in verschillende heerlijkheden. Zo mocht David Poepzak ook in vervolg van tijd te De venter komen en in de heerlijkheid Borculo. Christina van Westerflier maakte er haar man geen verwijt meer van, dat hij aan papte met de Jood. Zij had er schik van dat die opdringerige Jonker Snorrewits, die het op haar enige dochter had voorzien, Rijssen was uitgeslagen. Zij stelde haar man voor de Jonge Saaren een goede baan te bezor gen, maar deze lachten er om. De Saaren en mooie banen dat waren twee zaken, die niet met elkaar in overeenstemming waren te brengen. De oude Saare was een welge stelde Rijssener boer. Die wanneer hij het op de heupen had naar Harm in de mölle niet vroeg. Eigenaar van vele bunders land. Veel bos en weide. Toen de burgemeester de Goldvinke de boodschap van Jonker Berend van Bevervoorde overbracht, brulde de oude Saare van de lach.. Nou zo'j toch zegg'n, zon'n Jonker toch! En hij sloeg zich op de knieën. Laat je dat gezegd zijn Goldvinke een Saare neemt nooit gunsten van de adel aan. Wij zijn vrije en onafhankelijke Saaren en dat blijven wij: wij zijn het al tweehon derd jaar. En tot afscheid riep hij, en nu ga ik aan het werk, met andere woorden Goldvinke, je kunt gaan. Het was zover. Mei 1630 was in het land. Reeds in November 1629 was de verloving bekend gemaakt tussen Bemardina van Lan gen en Ernst van Ittersum. Kolonel in Staatsen dienst, deze jonker af komstig van het kasteel Nijenhuis bij Heino was een zoon uit een heldengeslacht. Toen de Goldvinke het heuglijke nieuws aan de oude Saare in de Bouwstraat vertelde, was diens commentaar, pas maar op, datte oew neet oef de panne sprink! Het werd de Saare zeer kwalijk genomen, maar op den duur zou hij gelijk krijgen. Maar dat wist men toen nog niet. De oude Saare vroeg het op de man af aan David, wat deze er van dacht? Maar David hield zich op aanraden van Sa ra op de vlakte en de Saare gaf hem groot gelijk. Maar nu was het mei. De Gapert en Jenne woonden nog altijd in het smaldeel en zou den daar blijven tot het einde van hun le ven. Want Bernardina van Langen zou zich na haar huwelijk vestigen op de Oosterhof. Eens was de Oosterhof horig goed. Een grote boerderij met vele erven. In 1334 noemde men het nog de Scholtenhof Gherlovinck. Da- ze Scholtenhoven vindt men nu nog, onder Winterswijk. Maar in 1413 heet het al de Oosterhof. Vele processen zijn in die tijden om Oosterhof gevoerd. Maar het adelijk geslacht van Langen dat in het voormalig richterambt Nedingen en vooral te Rijssen zeer grote invloed had, werd eerlang heer van de Oosterhof. In de jaren 1629-1630 werd er ook het huis getimmerd. Daar zou in de nabije toekomst de kolonel van Ittersum wonen en zijn nazaten zouden het bewonen tot de aanvang der twintigste eeuw. In mei dan zou de grote dag zijn. De Ittersums waren zeer Oranjegezind. De voorvader Ernst van Ittersum had in 1581 op Blijenbeek aan de Maas gevangen gezeten, onder de Span jaarden. En velen met hem. Men was het er te Rijssen algemeen over eens, dat freule Bemardina van Langen 'n goede keus gedaan had. De oude Saare wilde de kat eerst uit de boom kijken. Eers ees zeen, wat 't is! Zo was zijn bescheid. De oude Saare had niet veel eerbied voor het gezag. Hij rede neerde aldus. Wanneer hij de Saare en al de andere Rijssener boeren er niet waren dan kon de adel zich wel opzouten. Rijssen werd op de been gehouden door gasten als de Saare. Zij hadden maling aan het gezag. Wat ging de Saare de vele vorstenhuizen en verdere adel aan? Hij betaalde op tijd zijn belasting en daarmee kocht hij zijn vrijheid. Jonker Berend van Bevervoorde, dat was een geval op zichzelf. Dat was een volbloed Rijssenaar. Die sprak vloeiend het Rijssens dialect. Die ging als dat zo te pas kwam bij je op het ploegstel zitten en informeer de eerst naar de stand van het gewas en naar het vee, vóór dat hij naar de welstand der huisgenoten vroeg. Zo hoorde het ook. Natuurlijk waren vele Rijssenaren het niet met de Saare eens. Op een dag toen de oude Saare met de handen op de mg ach ter zijn daghuurders aanging gelijk een kod- debeijer. Kwam David Poepzak bij de boer op het land. De Saare vroeg hem op de man af wat hij dacht van de Jonker van It tersum de kolonel in staatsen dienst? Na, na! Riep David, daar mag ik niets van zeg gen, want je weet Saare, ik zit op borger- gemoed. Men sprak de Saare nooit bij zijn voornaam aan, tenminste het gewone volk niet. Dat was heel wat anders met burge meester Vlierbeld. Die noemde men gewoon de Fluite of Fluite Willem. De Saare had geen bijnaam, iedereen in Rijssen wist wie de Saare was. De Saare dan, sprak Jödde ken, doew hoof's neet bange te ween, zo lange de Saare der is! Begrep'n? En David begreep het, hij stond onder het hoge beschermheerschap van de ongekroon de koning van Rijssen. Maar nu moet je mij een plezier doen riep de Saare. Nu ga je naar dat kasteel Nijenhuis en je zegt ge woon dat je het Riessener Jöddeken bent en zeg maar dat de Saare je gestuurd heeft. David ging naar zijn Sara en riep Sara. Zus en zo, dat heeft de Saare mij bevolen. En zo nam David de volgende morgen de staf in de hand en liep door de onafoogbare heidevelden van Rijssen naar Raalte en van daar naar Heino, van welk plaatsje hij nog drie kwartier moest. Eindelijk kwam hij bij het kasteel. Een werkbaas kwam toeschie ten en vroeg man wat moet je. Ik ben David de Jödde van Riessen, de Saare hef mie'j e'stuurd ik kom'me um te handelen. De werkbaas confereerde even met de huis knecht. De werkbaas hield David aan de praat. En jawel even later versoheen een knappe jonker. Die nam David mee in de Bijvank, dat was een kamer waar men de gaande en komende man ontving. Wat te handelen was er op het ogenblik niet, maar de jonker was wel heel vriendelijk en hoorde David uit. Bijzonder geïnteresseerd was de jonker aangaande de Saare. En David he melde de Saare op. Men wist wel hoe het moest daar op het Nijenhuis. Want men bood David een maaltijd aan, maar hem werd eerst gevraagd wat hij wenste te eten. De jonker Ernst van Ittersum wist nu zo een en ander van Rijssen, wat niet ver bezijden de waarheid was. Wanneer men te Rijssen als jonker van verre kwam spelden de Rijs senaren je van alles op de mouw om maar in het gevlei te komen. Op 17 mei zou het wezen, het huwelijk van de freule van Langen met haren Van Ittersum. De oude Saare ging grijnslachend door Rijssen. Hij nam ook een kijkje in de kerk daar was men aan het witten, daar schoot het hem te binnen, dat zijn huis ook wel een beurt nodig had. Hij liep even naar huis en commandeerde: het hoes witten! Er was geen mens die hem tegensprak en spoe dig was het vrouwvolk bezig. David 't Jöd deken had hem uitgebreid verslag gedaan. Hoe het op Nijenhuis was. En vier dagen voor de trouwdag riep de Saare de Bouw straat bij elkaar. Als de freule trouwde, zo verklaarde hij, kon de boel er zo slordig niet bij liggen en daarom toog men aan den arbeid en maakte de Bouwstraat brandschoon. De burgemeester de Fluite vroeg waarom het zo mooi moest zijn. Het is voor de freule en de jonker van Ittersum. Verklaarde de Saare. Voor de oude mevrouw had ik het niet gedaan. Het was net of de hoofdige boer een voorgevoel had gehad. Want daags voor de trouwdag daar kwam de blonde freu le Bemardina aan de arm van haar galant de Bouwstraat in huppelen. De Saare was in gesprek met David. De laatste wilde zich haastig verwijderen, bij het zien van het hoge bezoek. Blief stoan! Gebood de Saare, Niks gin commoties! Het jonge paar ste vende regelrecht op het Saarenhuis af. Dit is mijn aanstaande, kirde de freule. De Saare en David ontdekten het hoofd. En toen in eens riep de Saare: wol meneer het hoes ees zee'n. Dat wilde meneer wel. De Saare gooide de niendeur wagenwijd open en riep komt er in dan kun iej der oetkieken! Hij maakte verder niets geen omhaal. Presen teerde beiden een stoel en sprak tegen zijn vrouw, hier heb iej' de freule en de jonker. Vrouwe, zet koffie! Hij verontschuldigde zich dat zijn -""ms naar het land waren, want daar moest het van komen. De Saare informeerde naar de stand der gewassen op Nijenhuis. Feliciteerde bij het ver trek de jongelui met hun voornemen. Toen freule Bernardina met haar aanstaande door Rijssen liep vroeg zij, wat dunkt je van de Saare? Een pracht kerel riep de jonker vol overtuiging. Bemardina dacht bij zich zelf, als je de Saare beter leert kennen, dan denk je er wel anders over. Van Coeverden. Guy Gabaldon is een ernstige eenzame jongen van 12 jaar. Zijn vader is dood en zijn moeder reeds lang bedlegerig en hoop op herstel is uitgesloten. Zijn jeugdjaren zijn een opeenhoping van moeilijkheden. Na de dood van z'n moeder wordt hij liefdevol op genomen in het Japanse gezin Une. Hij leert het Japans vloeiend spreken en wordt hele maal beschouwd als een lid van het gezin. De verraderlijke aanval van de Japanners op Pearl Harbour rukt de familie uit elkaar. Vader en moeder Une worden overgebracht naar een interneringskamp, terwijl de zoons Kaz, George en Freddy, die in Amerika ge boren en dus de Amerikaanse nationaliteit be zitten, dienst nemen in het leger. Ook Guy wordt opgeroepen en daar hij Japans spreekt wordt hij aangesteld als tolk bij de inlich tingendienst, onder bevel van Kapitein Schwa- be, van de Mariniers. Hij sluit vriendschap met Bill, Peter en sergeant Leonard van zijn onderdeel. De op leiding is hard en voor Guy erg moeilijk, daar hij de vijand niet haat. Voor hij naar het front wordt gestuurd, krijgt Guy nog 14 dagen verlof op Honoloeloe. Guy en zijn drie vrienden leven zich vol komen uit tijdens dit verlof en de feestjes die zij beleven met de twee Japanse striptea- se-meisjes Sono en Faxnika, en de wilde tonelen met Sheila, zullen zij niet licht ver geten. De aanval op Saipan komt voor de jongens als een koude douche. Hevige gevechten van man tegen man kosten de Amerikanen enor me verliezen. Overal loert de dood in deze verraderlijke jungle. Bij 'n nachtelijke te genaanval van de Japanners worden Guy's vrienden Bill. Pete en Sergeant Leonard ge dood, de laatste op beestachtige wijze. Een enorme haat voor de Japanners laait bij Guy op. 's Nachts begeeft hij zich achter de vije andelijke linies en doodt iedere Japanner die op zijn weg komt, dit tot ongenoegen van zijn superieuren die hun macht over hem verliezen. Tijdens een patrouille achter de linies wordt Guy gewaar waar zich de schuilplaats be vindt van de Japanse Generaal Matsui. Deze roept zijn mannen op zich te verzamelen en een laatste poging te wagen de Amerikanen van het eiland te verjagen, Er bevinden zich slechts 800 Japanners op het eiland. Guy dringt de schuilplaats van de Generaal binnen en nadat hij twee secondanten koel bloedig neerschiet, vertelt hij de Generaal dat het zinloos is de aanval te beginnen tegen een overmacht van goed uitgeruste Amerika nen. Door de strijd te staken kan hij het leven van zijn 800 soldaten redden die allen hopen hun familie terug te zien, zoals hij hoopt naar het Japanse gezin, dat hem heeft opgevoed, terug te keren. De generaal ziet het hopeloze van de situa tie in en begeeft zich naar de verzamel plaats van de Japanse soldaten en beveelt de mannen zich over te geven. Na dit be vel pleegt de generaal zelfmoord. En zo ein digt dit ware verhaal over de Marinier Guy Gabaldon, die op zijn eentje 800 Japanse krijgsgevangenen maakte. Hij ontving hiervoor de „Silver Star Me dal", één van Amerika's hoogste onder scheidingen. Een Raoul J. Levy-produetie met Brigitte Bardot, Sami Frey en regie Henri-Georges Clouzot. Dominique Marceau (Brigitte Bardot) is 'n vrijgevochten meisje geweest. Opgegroeid te Rennes als dochter van een legerofficier, kreeg zij (te) nadrukkelijk haar ijverige zus ter Annie (Marie-Jose Nat) als voorbeeld ge steld. In plaats van te leren zocht zij het gezelschap 'van de nozem-jeugd. Als Annie in Parijs viool gaat studeren, wil Dominique mee. Als dat geweigerd wordt slikt zij veronal en wordt ternauwernood van de dood gered. Haar verschrikte ouders geven nu toe. In Parijs kamt Dominique evenmin tot werken. Zij vindt in de studen tenwijk groepen rondhangers, waartussen zij zich thuis voelt. Men leeft in een verant woording-negerende, a-morele sfeer. Wanneer Dominique Annie's studiegenoot Gilbert (Sami Frey) met erg weinig decorum ontvangt, is Annie woedend. Gilbert, een se rieuze leerling-dirigent, blijkt meteen stapel verliefd op Dominique. Hij draait steeds om haar heen en hoewel zj anders spoedig tot sexuele omgang met haar vrienden komt houdt zij Gilbert wekenlang op een afstand. Maar daarna blijft het paartje maanden lang door een hartstochtelijke liefde bevan gen. Zij passen eigenlijk slecht tfij elkaar, Do minique begrijpt niets van ernstige muziek, voelt zich opgesloten bij de bezeten Gilbert. Als haar vader haar toelage staakt en zij als garderobejuffrouw gaat werken in Ludo- vics nachtclub, betoont Gilbert zich jaloers bij ieder lachje van 'n bezoeker. Er komt grote ruzie van als Ludovic haar per auto thuisbrengt, en het tweetal breekt met el kaar. Dominique sluit zich lange tijd op haar kamer op, haar verdiensten vervallen door de vakantietijd, zij hongert, bedelt, prosti tueert zich. Door de dood van haar vader met haar familie herenigd, hoort zij, dat... Gilbert zich met Annie verloofd heeft. Het lijkt haar onbestaanbaar, dat hij van Annie kan houden. Zij zoekt hem op en Gilberts hartstocht ontvlamt weer. Maar de volgen de morgen bekent hij nooit echt van haar gehouden te hebben. Het leven lijkt geen zin meer voor haar te hebben, zij koopt een revolver. Maar Gilbert moet er getuige van zijn hoe zij terwille van hem terzijde stapt. Zij zoekt hem op. Hij gelooft niet, dat het haar ernst is, zegt gemene dingen., en voor zij het weet, schiet Dominique de revolver op Gilbert leeg. Volkomen overstuur, opent zij de gas kraan. Zij wordt weer door tijdig ingrijpen gered en staat terecht als moordenares. De advo caat van Gilberts moeder, Mr. Eparvier (Paul Meurisse) schilder haar af als 'n zedeloze verleidster, die Gilbert vermoordde omdat zij hem niet aan haar gehate zuster gunde. Haar eigen advocaat (Charles Vanel) wijst op de details die haar waarachtige liefde voor de harteloos profiterende Gilbert aantonen. Dominiques zelfmoordpogingen worden door mr. Eparvier gekleineerd als welberekende schijnvertoningen, ondanks de smart en de wanhoop, die zij in de getuigenbank demon streert. In de nacht na de eerste zitting snijdt Dominique haar polsen door. Ditmaal bereikt haar de doktershulp niet meer op tijd. Oliver Barnett, het hoofd van de Forest Fields School in Nottingham, Engeland, heeft de jongens en meisjes van zijn instittut voorgehouden dat el kaar bij de hand houden „een slordige dwaze gewoonte" is. :jc In Akersloot, een centrum van leliecultuur, wordt van 5-9 juli de twee de lelietentoonstelling gehouden. De vorige tentoonstelling trok 5500 bezoe kers, o. w. veel buitenlanders. Dit jaar verwachten de organisatoren er 12.000 Daarom is de tentoonstellings ruimte zes keer zo groot als vorig jaar. Het aantal inzenders is reeds verdub beld. Ziezo heer Averesch, daar ben ik dan weer. Geen verstoppertje spelen maar ge woon V. Ik kruip niet weg achter een mas ker. Wat hebt u aan mijn naam. U zou zich dood ergeren als u dat wist. U weet toch wel dat V, vrijheid betekent. Dat u mijn ingezonden stuk onsamenhan gend vindt, neem ik direct aan hoor. Ik heb u natuurlijk tegen het zere been getrapt. En dan lanceert u maar direct een artikel over vriendschap. Nou Averesch (ik zeg geen vriend meer) ik houd er een andere vriend schap op na, een betere een echte vriendschap. U moet niet te gauw van onderwerp ver anderen. Dat bewijst, dat u de zaak niet machtig bent. U was toch zo vol van de Rijssense Veemarkt die doodbloedende was, waarom nu weer een ander onderwerp. Ik wil helerhaal niet praten over vriendt- schap. U was de man die de veemarkt in Rijssen nieuw bloed in de aderen wilde pom pen. Ik heb u alleen gevraagd, hoe denkt U dat te doen. Kijk en daar kunt U natuurlijk geen antwoord op geven. U begint te razen over vriendschap. Neen Averesch, het volk van Rijssen heeft U door. U wil reclame ma ken voor de verkiezing. U draait er wat om heen. U denkt de naam Averesch in de cou rant, het kost mij niets en dan lukt het wel. Daarom vraag ik u nogmaals, wat denkt U te doen om de veemarkt te Rijssen weer bloeiende te maken. U kunt daar natuurlijk geen antwoord op geven, omdat U drommels goed weet, dat deze kwestie meerdere malen door daartoe bevoegde mensen is besproken, zonder tot een resultaat te komen. En nu de gemeenteraadsverkiezing voor de deur staat nu weet Averesch uit het Hangerad daar een middel op, die zal het hem eens even lappen. Man laat naar je kijken. Uw hele geschrijf is enkel gericht op de gemeenteraadsverkiezing. Uw geschrijf is 'n klap in de lucht, een grote zeepl>el. U vraagt van mij antwoord op een betere veemarkt. U moet de rollen nu niet omdraaien als of ik het wist. U was de man die het wist, dus kom er mee voor de dag. Verder vraagt U mij of het mijn bedoeling is om de vriendschap alleen per courant te onderhouden. Hoe hebt u het kunnen ra den! Ik ben een Rijssense inwoner en ik heb vrienden en kennissen genoeg, dus ik wil van Uw vriendschap helemaal niets we ten. Dat U MIJ op 17 april j.l. niet hebt gezien op de Rijssense veemarkt is ook niet waar. Ik heb U wel gezien. Ik heb U vrien delijk gegroet, maar U keek stoers voor U uit. Mijn vriend (een echte vriend) vroeg aan mij wat is dat voor een onvriendelijke man. Ik heb hem eerlijk gezegd, dat is de vrije boer van Rijssen. Was dit nu de eerste keer van dit jaar, dat u op de Rijssense veemarkt bent geweest of al vaker. Ik kom zo vaak op de vee markt maar ik zie U nooit. Verder wilde U graag, dat ik het weer goed maakte. Nou Averesch ik heb niets goed te maken. Ik heb U geen kwaad gedaan en ik heb ook niets geschreven, dat niet goed was. Ik heb U alleen gevraagd. Averesch wel ke injectie wilt U de Rijssense veemarkt toedienen om tot nieuw leven te komen. U bent dat antwoord aan mij schuldig geble ven en ook aan de gemeenschap van Rijsi- sen. Uw geschrijf is niets anders, dan de Rijs sense bevolking het hoofd op hol te brengen voor de a.s. verkiezing. Wees toch eerlijk en geef ruiterlijk toe dat U hebt gedwaald en dat u van het rechte spoor, dat Uw vade- Zaterdag a.s. is het dan zover, dat de laat ste wedstrijd in deze competitie op de „Mors" wordt gespeeld en wel tegen de medekandi daat Apeldoorn. Zal Excelsior het ongesla gen thuisrecord kunnen handhaven en zullen de roodv'itten kampioen, worden? Natuurlijk, het grote Excelsior-supporters- legioen heeft deze verwachting wel en gunt hun favorieten zo gaarne de kroon op het werk. Een groot voordeel is, dat de roodbaadjes voor eigen publiek spelen. Een voorspelling is moeilijk te geven, doch indien de Rijssena ren evenzo voor de dag komen als in de wedstrijd tegen DOS, zijn ze beslist niet kansloos en zouden wij een kleine zege wil len aantippen. Iedere duimbreed grond zal verdedigd moe ten worden en de voorhoede zal iedere schiet kans moeten benutten. Heren, speel sportief en bevestig in deze laatste wedstrijd uw tomeloze energie. Het supporterslegioen wenst U veel succes en een goede wedstrijd. De wedstrijd vangt aan om 4 uur! 30 april (Koninginnedag) hopen 3 R.V. at leten t.w. de gebr. J. en D. Voortman en J. Zandbergen deel te nemen aan een 25 km. wegwedstrijd te Blaricum. D. Voortman, neemt voor het eerst deel aan een super lange afstand start in de D. klasse. J. Voort man en J. Zandbergen starten in de C. klas se. Deze atleten hebben al menig vrij uur tje voortraining opgeofferd en het zou dan ook wenselijk zijn, dat ze een prijsje in de wacht zouden slepen. In het volgende num mer hopen we u de uitslagen te geven. We wensen de heren hierbij veel succes toe. Lente in de bollen De jaarlijkse sportmiddag van de kring Holten zal zaterdag 28 april gehouden wor den op het terrein van het bosbad „de Koer- belt" te Rijssen. Naast de verschillende takken van sport, zoals hardlopen, verspringen, hoogspringen en touwtrekken zal er voor de deelnemers gelegenheid zijn om deel te nemen aan een puzzel tocht. Als afsluiting van deze middag zal er 's avonds in Enter een gezellige avond wor den gehouden die verzorgd zal worden door eigen leden. Deze dag wordt georganiseerd door de af deling Notter, Zuna, Rijssen en Enter van de P.J.G.O. ren U hebben gewezen bent afgedwaald, ter- wille van Ik wil in Uw vriendenkring niet worden opgenomen, omdat ik mij daar niet thuis voel. U zult dus niet de gelegenheid krijgen om mij te wegen want dan word ik zeer waarschijnlijk te zwaar bevonden, dat is de tegenstelling van licht. Zeg Averesch U had zo'n ophef over de veemarkt van 17 april j.l., dat het zo druk was. Nou zo zijn er tientallen veemarkten in hek-jaar. Vaker komen kijken, dan krijgt U een- beter idee en inzicht van de vee markt en wat er alzo moet gebeuren. Het goede Averesch het vriend zijn is er af hoor). Tot ziens aan de nieuwe Regge-haven te Rijssen. y. Naam en adres bij de redactie bekend. ---V" Op 28 april zal in ontspanningspark De Efteling in Kaatsheuvel de eerste van een reeks landingen plaatsvinden van de Sabena- helicopter S-58, die in het zomerseizoen een wekelijkse luchtverbinding zal onderhouden tussen Eindhoven en De Efteling. De nieuwe luchtlijn sluit aan op de vluch ten vanuit Duisburg en Brussel en biedt toe risten uit Duitsland en België de gelegenheid om Midden-Brabant door de lucht te berei ken. In feite is hiermee via de luchthaven Brus sel vanuit de hele wereld een luchtverbinding met De Efteling gelegd, die het bijvoorbeeld mogelijk maakt in New York het vliegtuig te nemen naar Kaatsheuvel. Volgens de dienstregeling vertrekt de S-58 iedere zaterdag om 14.20 uur van Heliport Eindhoven, maakt een tussenlanding in Til burg om 14.35 uur en landt in De Efteling om 14.55 uur. Op zondagavond om 18 uur wordt gestart voor de retourvlucht. Tijdens het weekeind zijn de bezoekers van De Efteling in de gelegenheid rondvluchten Boven de torens van het kasteel van de Schone Slaapster zal een Sahena-helicopter deze zomer een vertrouwde verschijning wor den. te maken boven het 150 ha. grote park en het natuurreservaat de Loonse en Drunense duinen. De organisatie zowel van de nieuwe verbinding als van de rondvluchten is in ham- den van reisbureau Raptim in Tilburg. Als passagiers worden met name veel buiten landers verwacht, die een weekeind in Mid den-Brabant willen doorbrengen, terwijl ook in Eindhoven en Tilburg grote belangstelling voor de nieuwe internationale luchtverbin ding blijkt te bestaan. De eerste landing op 28 april zal een fees telijk karakter dragen. In het ontvangstco mité hebben o.m. zitting de heer W. A. van der Palm, directeur binnenland van de ANWB de heer R. Delmote, directeur van de Sabe na Nederland, de heer A. Haulot, Commissa ris Generaal voor het Toerisme in België en de heren Ch. Belmon en F. Hendrickx, di recteuren van de ANVV in resp, Keulen en Brussel.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 3