Lekkernijen voor de Paasdagen De zon breekt door. Pasen in zicht Kledingmagazijn, ENTER, blijit goedkoper Het Riessender Jöddeken en de Jonker W*ê IN WEST-DUITSLAND ZIJN DE NAALDHAKKEN IN DE BAN GEDAAN Psalmboeken Nu naar het alombekende KLEDINGMAGAZIJN R0ETGERINK, ENTER met haar nieuwe confectiehal met 680 m2 verkoopruimte Een SUPERMARKT op dames-, heren-, meisjes- en jongensconfectie Uniek in Twente! 348 DAMES-ZOMERK AM ELS Heren, weest er bij: 618 POPLIN HERENREGENJASSEN Van der Stouw Vrijdag 13 april 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 Duizenden stuks confectie hangen voor u klaar tegen de alombekende lage prijzen Dames, wees er bijl Wij kochten deze week van diverse fabrikanten met kleine weeffoutjes. Pracht kwaliteiten, de nieuwste modellen en stoffen tegen de alombekende lage pryzen TELEFOON 05478—266 - DORPSSTRAAT 148 OPGELETDinsdagmiddags na 1 uur verplicht gesloten. Woensdagsavonds - speciale koopavond - tot 9 uur geopend Wij kochten deze week in diverse kleuren en kwaliteiten met kleine weeffoutjes, alles van 1st klas fabrikaat, tegen de alom bekende lage prijzen. plat 3 1 model 0 TANJA STRUIK Van Coayerdea, De nieuwe lente is na 't bar koude eind van deze winter extra blij begroet. Als 't jonge leven zich overal laat zien, ondergaat ook onze dis een verjongingskuur. Onze Paastafel wordt er extra feestelijk door. Mandarijnenrol met amandelen. Voor het deeg: 3 eieren, 50 g (5 eetlepels) suiker, 50 g (ruim kopjebloem, 10 g (1% eetlepel) maizena zout, geraspte citroensoh.il. Voor de vulling en garnering: 1 blikje mandarijnen, sap van V2 citroen (sa men 1% dl sap), 150 g amandelen, 4 g 2% blaadje) gelatine, 35 g (4 eetlepels) basterd suiker; 75 g (bijna 1 kopje) poedersuiker, water, citroensap. Voor de vulling en garnering: Basterdsuiker; 75 g (bijna 1 kopje) poeder suiker, water, citroensap. Voor de vulling en garnering: De amandelen met ruim koud water opzet ten en aan de kook brengen. Ze dan afgie ten, afspoelen met koud water, pellen en drogen. 100 g amandelen fijnmalen of zeer fijn hakken. De rest van de amandelen grof malen of in kleine stukjes hakken. De aman delen op een bakblik in een matig warme oven lichtbruin laten worden. De gelatine 5 a 10 minuten in ruim koud water weken. De mandarijnen op een zeef uit laten lek ken. De gelatine uit het water halen en in weinig water in een klein pannetje, al roeren de vlug oplossen (de gelatine vooral niet laten koken). De opgeloste gelatine, het citroensap, de basterdsuiker en de fijngemalen amandelen door het sap van de mandarijnen roeren. Ongeveer de helft van de mandarijnenpart jes klein snijden en met het sap vermen gen. Dit mengsel onder af en toe omschep pen drillig laten worden. Voor het deeg: Een bakblik met boter of margarine in vetten. Een beboterd vetvrij papier van plm. 29 x 41 cm erop leggen. De randen 3 cm omvouwen, recht opzetten, op de hoeken m- knippen en de hoeken vastzetten met paper clips of plakband, zodat een bakje wordt gevormd. In een voorverwarmde kom de eieren met de suiker, zout en geraspte citroenschil plm. 20 minuten kloppen tot een dikke, schuimige massa is verkregen, die als een lint lang zaam van de gard vloeit. De oven voorver warmen. De bloem en maizena samen ze ven en bij gedeelten voorzichtig en luchtig door de eiermassa scheppen. Het beslag in het papierbakje uitstrijken. Het bakblik in het midden van de warme overn (175 graden C) schuiven en het gebak plm. 7 minuten gaar en heel licht bruin laten worden. Het gebak uit de oven nemen. De hoeken van het bakje losmaken en de koek meteen ke ren op het bakblik, zodat het papier nu bo ven ligt. Het papier er voorzichtig aftrekken. De vulling met een mes over het gebak uit strijken en dit dadelijk vlug en stevig oprol len Blijft 't gebak, nadat 't uit de oven komt te lang liggen dan wordt het te hard en breekt het bij het oprollen. De zijkanten recht of sdhum bijs nijden en de rol laten afkoelen. Een dik glazuur maken van gezeefde poe dersuiker met enkele druppels citroensap en water. De bovenkant en de zijkanten van het gebak met het glazuur bestrijken. Direct daarna de rol garneren met mandarijnen partjes en de grofgehakte amandelen. ENKELE GEZELLIGE SNEETJE BROOD VOOR DE KOFFIEMAALTIJD Het brood in dunne sneetjes snijden en met boter of margarine bestrijken. Het brood be leggen met b.v. Leverpastel, appel, sjalotjes of ai. 100 g leverpastei, 1 kleine appel, sjalotje of 0.25 ui. 0,75 appel en het sjalotje of de uit fijnsnip- peren en met de leverpastei vermengen. Het mengsel op het brood strijken en garneren met wat fijngesnipperde appel, tomatenket chup en augurk. Een weinig citroensap er over sprenkelen om verkleuring van de ap pel te voorkomen. sla, schelvislever. Het brood beleggen met een paar blaadjes sla. De schelvislever vermengen met zout en mosterd en over de sla uitstrijken. Makreel met plakjes el (en tomaat). De schoongemaakte makreel aanmaken met mayonaise. Het brood met dit meng sel bestrijken en afwisselend garneren met in plakjes gesneden ei (en tomaat). Rauwkost als radijs, komkommer (en to maat). De radijs, komkommer (en tomaat) in klei ne reepjes snijden en door elkaar mengen met wat zout. Dit mengsel op het brood leg gen en gameren met zeer fijn gesneden pe terselie. Radijs met sterkers en citroen en suiker. De sterkers op het brood leggen, gameren met enkele plakes radijs. Naar smaak wat suiker erover strooien en citroensap erover sprenkelen. Kaas en ei met (tomaat en) peterselie Kaas en hardgekookt ei in reepjes snij den en in vakjes over de sneetjes brood verdelen. Een garnering aanbrengen van (kwartplakjes tomaat en) wat fijngehakte peterselie. Iedereen zal met graagte een keuze maken uit deze boterhammen, die gezellig kunnen worden opgediend op een grote schaal of op kleine bordjes, met een servetje eronder en toefjes peterselie erbij. Schotel van gefarceerde lams-, of kalfsko teletten, aardappelpuree, doperwten en wor teltjes. Gefarceerde lams- of kalfskoteletten (ko teletten, bedekt met een laagje gehakt): 4 koteletten van plm. 100 g elk, 100 g gehakt, 1 ei, ui, de helft van een klein blikje champignons, zout, peper (nootmus kaat of gehaktkruiden)paneermeel, plm 100 g. boter of margarine. Het ei schelden In dooier en wit. Een stukje üi en de champignons fijnsnijden. Het gehakt aanmengen met de eierdooier, de ui en de champignons, zout (en kruiden). De koteletten inwrijven met een mengsel van zout en peper. Op iedere kotelet 0,25 gedeelte van het gehaktmengsel stevig aan drukken. Het eiwit met een lepel water los. maar niet schuimig kloppen. De koteletten door het eiwit halen, laten afdruipen, door paneermeel wentelen en het overtollige pa neermeel er voorzichtig afschudden. De boter of margarine lichtbruin laten worden. De koteletten erin leggen en bakken tot aan de onderkant een korstje gevormd is. Dan pas het vlees omleggen en de andere kant lichtbruin laten worden. Onder nu en dan keren de koteletten in plm. 25 minuten niet te vlug bruin en gaar bakken. Voor de ge- haktzijde iets langer rekenen dan voor de vleeskant. De koteletten uit de pan nemen én de jus met water afmaken. De koteletten kunnen de dag tevoren gaargebakken wor den en kort Voor de maaltijd in de boter of margarine worden verwarmd. Ook in dat ge val de jus pas op het laatst afmaken. Aardappelpuree Op de gewone manier een niet te stijve puree zonder klontjes maken. Desgewenst een eierdooier erdoor roeren. Doperwten en worteltjes: De doperwten en wortelen apart snel ver warmen, afgieten en op smaak afmaken met iets zout (en suiker). Het opdoen van de schotel. Indien men in het bezit is van een grote schotel, is het leuk hierop alles tezamen op te doen. De schotel voorverwarmen op een pan met kokend water. In het midden van de schotel een bergje puree leggen. De kotelet ten met het been omhoog tegen de puree opzetten. Eventueel 'n manchet aan de been tjes steken. De doperwten en worteltjes net jes om het vlees schikken. Gesmolten boter of margarine over de groente gieten. Des gewenst een gedeelte van de aardappelpuree in torentjes tegen de rand van de schotel leggen of spuiten; de rest in een dekschaal erbij geven. Heeft men een oven, dan kan men torentjes aardappelpuree op een nat gemaakt bakblik spuiten of leggen en in een vrij hete oven heel licht bruin laten worden. De gebruinde torentjes kort voor het opdienen tegen de rand van de schotel leg gen. De schotel afwerken met een toefje pe terselie of zeer fijngehakte peterselie. ROETGERINK SCHUIMIGE AARDBEIENVLA 2 eieren plm. 50 g. (5 eetlepels) suiker, 1 klein blikje aardbeien van ongeveer 300 g, sap van plm. 1 citroen, 3 g (IV2 blaadje) ge latine (slagroom, suiker, waaierwaféls). De gelatine plm. 10 minuten in ruim koud water weken. De aardbeien op een zeef la ten uitlekken. De eieren scheiden in dooiers en witten. De dooiers met de suiker in een gave pan met dikke bodem luchtig roeren. 1 dl aardbeien sap en ht citroensap toevoegen Het sap op een zaoht vuur, onder goed roe ren, laten binden (de vla mag niet kokeh). De geweekte gelatine uitknijpen en van het vuur af in de vla oplossen. De vloeistof la ten afkoelen. De rest van het aardbeiensap en de aardbeien toevoegen. De massa onder hu en dan roeren enigszins drillig laten wor den. De eiwitten, stijfslaan en luchtig door de vla mengen. De vla overdoen in 'n vla- schaal of glazen coupes. Desgewenst langs de rand en in het midden slagroom spuiten en waaiers rechtop in de vla steken. Zelden is een modetail enerzijds zó ver heerlijkt, anderzijds zó verguisd als de naald hak! Verheerlijkt als toppunt van ranke en elegante chic in de schoenenmode, verguisd om verschillende redenen: de grote kwets baarheid, de daarmee samenhangende extra reparatiekosten èn. de beschadigingen die ze aanrichten op diverse soorten vloer bedekking. Persoonlijk herinneren wij ons nog leven dig de ontzetting van onze schoonmama, toen zij ontdekte dan ónze nieuwe naald hakken tientallen duidelijke sporen hadden achtergelaten in het balatum van haar lo geerkamer. In onze eigen logeerkamer stap ten wij trouwens kort daarna met diezelf de hakjes radicaal door ohs eigen balatum heen. En zolang het om een dergelijke, niet al te kostbare vloerbedekking gaat, is de ramp nog wel te overzien - maar wanneer dure linoleumvloeren en nog duurdere par ketvloeren zichtbaar en blijvend beschadigd RUSSEN worden, wordt het begrijpelijk dat de eige naars van zulke vloeren de naaldhak haten met een diepe haat! In West-Duitsland is de naaldhak dan ook „in de ban" gedaan. Op verscheidene West- duitse scholen mogen vrouwelijke leerlingen uit de hogere klassen in het schoolgebouw geen schoenen met naaldhakken meer dra gen; een verbod dat trouwens ook voor de leraressen geldt. Men spreekt daar over schoe- nen met „pfennigabsatze": schoenen dus met hakken, waarvan het loopvlak zo groot als een pfennig is. De directies van talloze Westduitse firma's hebben het dragen van schoenen met „potloodhakjes" ook al ver boden, omdat de glanzende linoleumvloeren in hun kantoren vol putten en gaatjes kwa men. En zelfs zijn er in de Bondsrepubliek al woningverhuurder, die in hun huurcontrac ten een clausule laten opnemen, welke het dragen van de beruchte naaldhakjes in de te huren woningen verbiedt. Zulks op straf- Een uitgelezen collectie bij: t.o. Postkantoor =3 =i een nieuwe verlovingsring i verrassend mooi Kom hem zien bij Juwelier, Enterstraat S, RIJSSEN. WIJZIGING BETALINGSDATUM AO.W. GELDEN De directeur van het Post en Telegraafkan toor Rijssen deelt mede, dat de uitkeringen ingevolge de A.O.W., die normaal op de 23e april (2e Paasdag) betaalbaar waren, zullen worden gedaan op de 20e april (Goede Vrijdag) De belanghebbenden gelieve hiermede dus rekening te houden. fe van herstel der aangerichte schade op kosten van de huurder. De naaldhak blijft intussen nog maar steeds favoriet bij de Europese vrouw, al zijn de zeer dunne en scherpe exemplaren verdwenen en is de hak over het algemeen iets „gematigder" geworden. Zolang vier kante neus en plattere, evenens vierkante .hak de „Italian look" nog niet definitief verdroflgên hebben, zal er echter in West- Duitsland en elders in Europa nog heel wat geknarsetand worden over dit mode tail De volgende morgen was David al vroeg op en Sara ook. Het was bij Sara anders dan bij andere Rijssenaren. Rommelig dat kon je niet zeggen, maar toch iets apart. David nam zijn stok, deze diende meer om de honden van zich af te slaan, dan om er op te leunen. Want het Jöddeken had gedurig een dierenlucht aan zich. Hij spoed de zich naar Schöpkes Geze. En toen Geze David met haastigen tred op haar huisje zag afkomen, deed ze de deur op de knip. Wat zol dn smoesterd willen? Dacht Geze bij zich zelf. Want ondanks dat zij bijna vijf tig was, was zij veel knapper dan de Vrouwe van Bevervoorde. Zeer tot groot verdriet van de laatste. Maar het Jöddeken had goede bedoelingen. Toen hij de deur gesloten vond keek hij door het raam en zag Geze uitda gend bij de tafel staan. Geze laot ter mi'j eff'n in. Het is vuur Miene! Toen het voor Miene was ging de deur open. Want Miene was op dat ogenblik niet thuis. Zij was al vertrok ken naar de Bevervoorde waar Jenne van GapeJan haar nodig had. David Vertelde aan Geze, dait hij een bovenste beste dienst had voor Miene, op Arkelstein bij dê drostinne. Veel verval en goede vooruitzichten. Welke goede vooruitzichten? wilde Geze wéten. Na! Na! riep David zulke meisjes trouwen daar meestal met ambtenaren, die dan door de drost voortgeschopt worden. Kom overmor gen tetug dan zeg ik an of van: Maar ze moet maandag al in dienst zijn, grauwde David. Het Jöddeken liet het er niet bij zit ten voor de mooie drostinne zoü hij door het vuur g&an. Wanneer de drost op Arkelstein goed in de kl-am-otten zat, zou het aan Da vid niet liggen om de drost van het nodige geld af te helpen. De drostinne was dol op mooi porselein en David zou het leveren al zou hij er ook voor naar China moeten lopen. David hield het op Bevervoorde aan. Juist kwam Jonker Berend naar buiten. De Jonker voerde een geanimeerd -gesprek met David, tot grote ergernis van de Vrouwe van Be vervoorde, die van achter het raam de ge zellige conversatie gade sloeg. Woedend dacht zij bij zich zelf, als ik het vooruit geweten had had ik geen Rijssener Jonker willen heb ben, dat weet van geen afstand bewaren. Of het steenbakkers turfgravers boeren of Joden zijn het is maar altijd gondag, Dieks, Maads, David of Gatj-an. Maar de heer van Bevervoorde informeerde naar de prijs van de Ossen en hij kon er opaan dat Da vid hem goede tips gaf. Vrouwe Christina zou er haar man toch nog eens voor de zoveelste maal op wijzen. Maar juist ging de Jood zijns weegs. Hij nam vriendelijk af scheid van de jonker en stormde het smal deel in. Daar stond Jenne de feeks. Zij zette haar handen in de zij en sprak zonder David te groeten, wordt dat nog wat met jou of niet! David maakte een grote onderlip, en vroeg waar is Miene. Jenne riep en Miene kv/am. En Jenne deed voor Miene het woord. Zie zo, dat was dat toen het Riessender Jödde ken weg was, lichte Jenne Miene in. Het was een goede dienst daar óp Arkelstein. Maar ze moest de drost in de gaten houden, want het was een vrouwengek. Jenrie hielp Miene de boel redderen. Schöpkes Geze kwam bij Jenne vragen of dat daar wel goed zat op Arkelstein. Dat was wel ln orde. David ging die dag naar Ever-berg. Daar hoorde hij van de hoge Vrouwe, dat de Jonker van SchUiléfibórg bij Héilendoorn het delirium had en uitverkoop hield. David er op af. Maar hij kwam er vroeg genoeg. Want de doldriftige Jonker wilde op hem schieten. En hij dacht bij zich zelf daar kom ik niet weer! Laat in de middag kwam hij terug, hongerig en moe. Sara herinnerde hem er aan dat hij de volgende dag naar Bentheim moest. Juist toen David bedacht, dat het een hele ruk was van Rijssen naar Bentheim, kwam Snotter Willem uit Eisen vragen, waar hij de korste weg naar Bentheim had. Hij moest er naar toe voor de heer van Eisen. Om Heilbrau een heggendokter te h-alen. De heer van Eisen lag nog steeds te bed. Van wege het pak slaa-g met de waigenring dat de Saare hem gegeven had. En nu zat Snot ter Willem lelijk met het geval. Hij had zijn heer niet durven weigeren want een baron weigerde je in die dagen niets. Behalve de Saare, nou ja, dat was een beest van een kerel. Davi-d Poepzak kneep de ogen half dicht hij kon het anders slecht wachten, zo vertel de hij, maar terwille van de heer van Eisen zou hij meegaan. Om vier uur morgenvroeg moest Willem er zijn en hem David, vrij houden van spijs en drank. Toen Willem ver genoegd weg was, liep David naar de deel en hij kopkeul.elde van plezier, in een hoop hooi. Bestraffend riep Sara, doe niet Zo gek man. Je bent een slechte hond van een ke rel, om en arm man als Snotter Willem zo voor de gek te houden. David kon niet ophouden van de lach. Hij greep Sara beet en -gooide ha-ar ook in de opperhooi. Daar werd op de deur geslagen. Het was de knecht van Eversberg. De jonker van Eversberg had zijn knecht gestuurd. Davld kon de ossen krijgen r de prijs die deze geboden had. Maar J vertelde aan de knecht dat hij zich .ht had. De ossen lopen achter uit! nep Da vid. Wat mofet ik dan zeggen? vroeg de knecht. Zeg maar dat ik in de loop van de week wel kom. Maar als ze dan nog meer achteruitgaan, wilde de knecht weten. Nou riep het Jöddeken, dan zet je ze met het gat tegen de muur aan, dan kunnen ze niet verdeT achteruit. Stil was hét nog in Rijssen. Jan met de Klappe d nachtwaker en portier, liep door Rijssen straten op bekende adressen liep hij zo de deur binnen, rakelde het uur op en hin-g een ketel water op het vuur. En riep dat men straks op moest staan. Dan ging de Klappe weer verder, riep een boer wakker wiens koe op het kalven stond. De Klappe had ook een pot met gloeiende kolen bij de hand, Voor het geval hier of daar het vuur was uitgegaan. Bij de Saare in de Bouwstraat, daar hoefde de Klappe niet te komen. Huizen ver, kon men des morgens al het lawaai horen, dat de Saare bij zomerdag reeds om vier uur in dè morgen maakte. En de boeren in de Bouwstraat werden aangestoken door de Saa re. Op de Schild had de Snoek de Klappe aangenomen als porder. Het stond voor een burgemeester deftig. En daarbij mevrouw Snoek hield van lang slapen. Fenne Gape Jan droeg ook de zorg voor het Wekken aan de nachtwaker over. De Vrouwe van Bever voorde werd er op een morgen wakker van. Zij wekte haar man deze klom uit het bed keek door het raam. En riep niets bijzon ders. Gape Jan laat zich porren. En even later zag de hoge Vrouwe dat er rook krin gelde uit de schoorsteen van het smaldeel. Prompt vier uur, daar stond Snotter Wil lem uit Eisen met de wagen van het kas teel te Eisen. Met twee paarden er voor. Willem had de zaak comfortabel ingericht zes zakken -hooi waren zo vastgebonden op de wagen, dat Willem en David zeer op hun gemak zaten. Tussen de stapels hooi had Engel-meuje de moeder van Willem een gro te stapel spekpannekoek geborgen. De heer lijke geur er van zou David spoedig doen watertanden maar zover was het nog niet. David laadde nog zes bijenkorven op voor een jonker uit Oldenzaal. Willem maakte be zwaar. Als de bijen eens ontsnapten. Maar David vertelde dat zoiets nog nooit gebeurd was. Na nog een aantal artikelen te heb ben opgeladen, waarvan Willem het nut ontging, droeg Sara een schaal met eten in de wagen voor onderweg. Want Sara was zeer fijn Joods. Een grote kruik bier voor onderweg, werd opgeladen en een zak haver, die Willem vergeten had mee te ne men. Men nam afscheid van Sara en van Rijssen. Bij de poort aan de Wierdensestraat, ontdek te David dat hij zijn geldbuidel vergeten had. Zonder geld kon je niet terecht bij de jonker van Bevervoorde, op Brandlieht. Hoef de hij ook niet te komen om schapen te kopen. Op een drafje liep hij naar huis. Sara was intussen weer in het bed gekropen en had de deur op slot. David had haast en sloeg op de ruiten en begon te vloeken en sdhold Sara uit voor luien bliksem! Sara 1 loog het bed uit en gooide deur open, en David stormde naar binnen. Hij haalde alles overhoop. Sara krijste geweldig. Al het zoeken hielp niets. Sara kreeg een helder ogenblik en riep, man voel in je zakken. En jawel de geldbuidel kwam voor de dag. Wij zullen u de bschrijving sparen hetgeen Sara haren man toevoegde. In ieder ge val het Jöddeken maakte dat hij naar Snotter Willem kwam. Zónder afscheidszoen van Sara. De poort was al lang open, en Willem mopperde van verloren tijd. Het had in dagen niet geregend en dat scheelde stukken. Zo snel als het kon reed de wagen in de richting Wierden. Vandaat op Almelo. Waar de paarden even rust moes ten hebben. David kende overal als koopman goedkope adressen. Bij Water Bat-s aan de Borhseweg dronken zij bier. En Willem zette de schotel spekpahnekoeken op tafel. David watertande. Schik aan! gebood Willem. Maar David mocht als Jood geen spek eten. Maar Willem vond dat lapzakkerij. Als je in Rijssen je fatsoen hield was dat al mooi genoeg. Stel je niet aan en eet. David liet zich bepraten. Nog nooit had hij zo lekker geten. Maar hij nam zich voor gedurende de dag veel te bidden, dan zou het met de spekpanne koek wel loslopen. Vrolijk keuvelend reed ons tweetal door Bome. Hier moest David nog even bij Paskra Pile zijn ook een Jood, die buiten Borne woonde. Willem schreeuw de hem na dat hij voort moest maken.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 5