PROGRAMMA SCHOOLFEEST Jeugd Ontspanningsavond PJ.G.O. Derde U.L.O. wint Rivo-toernooi FILM NIEUWS Wenken voor de landbouw HISTOR Modernisering dameskapsalon Paauwe Gevonden voorwerpen Opbrengst SIMAYI-collecte -puistjes Montstertoernooi biljarten Uitstapje junioren Sportclub Rijssen Spit,Spierpijn Excelsior versus DOS NOTTER Bijeenkomst Volks universiteit Rijssen KERMIS IN DE REGEN HET GEZICHT Ingezonden WAAROM Tennisclub laat nieuwe baan aanleggen Vrijdag 13 april 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 PUROL-PQEDER Haak 't mooi - schilder zelf - kies het beste - gebruik §F speciaal voor U gemaakt! Verfspecialist Van Putten en Zn, Vrij en zaterdag de Nederl. film: Woensdag de film: Bemesting van percelen welke alleen worden geveild Bijvoeding in de weide Snijmais Onkruidbestrijding Middelen Het schoolfeestcomité heeft voor de viering van de verjaardag van H.M. de Koningin (30 april) en van de herdenking van de bevrijding (5 mei) een programma opgesteld waardoor alle schoolkinderen van Rijssen van de kleuters 'tot de hoogste klassen van het voortgezet onderwijs aan hun trekken ko men. In de ochtenduren van 30 april worden op verschillende plaatsen puzzelritten gehouden waaraan kan worden deelgenomen door alle leerlingen van de Chr. ULO, de R.K. ULO de Chr. Huishoudschool en de Lagere Tech nische School. Op het terrein van de kamgarenfabriek worden voetbalwedstrijden gespeeld tussen een elftal van de LTS 2 en de R.K. ULO 2 en tussen de R.K. ULO 1 tegen de Chr. ULO 1. Teams van de Chr. landbouwhuishoudschool en de Chr. ULO spelen tot slot van de fees telijke morgen een handbalwedstrijd. 's Middags om 2 uur zal door de lagere schooljeugd van Rijssen een zanghulde wor den gebracht op het Schild. Er zullen enkele liederen worden gezon gen o.a. het feestlied ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van Koningin en Prins. Na een toespraak van burgemeester Landweer gaat men naar de terreinen van de voetbalvereniging Excelsior aan de Dan- nenberg langs de route Haarstraat, Hutten- wal, Boomkamp, Danneberg. De zaak van de heer A. F. M. Paauwe, dameskapper aan de Wierdensestraat heeft een zeer belangrijke uitbreiding en moderni sering ondergaan. Naast het feit, dat de da messalon vergroot is, is de verbetering voor al daarin gelegen omdat men nu de beschik king heeft over een geheel afzonderlijke af deling, waarin cosmetica, parfumerieën enz. zijn ondergebracht. De geheel nieuwe pui, van geanodiseerd aluminium waarin een glazen wand geeft een voorname indruk evenals de van hetzelf de materiaal vervaardigde toegangsdeur. De etalage, waarover de heer Paauwe thans de beschikking heeft, is bijzonder artistiek verzorgd en geeft aan de modernisering, waardoor het ziakenpand aan betekenis be langrijk heeft gewonnen, een verzorgd ca chet. Aan de nieuwe zaak is grote aandacht be steed. Opvallend is de aantrekkelijke verlich ting, en de ten opzichte van het geheel ver antwoorde winkelopstand in de parfumerieën- afdeling. Al met al een grote verbetering en vooruitgang, waarmede de redactie van dit blad de heer Paauwe gaarne veel succes toe wenst. Blauwe balpen, snoer parels, wallen jon- gensda, grolse want, gouden ring, pakje shag een pakje sigaretten, bruine lederen porr terreommaie, badhuiskaart, ziwarte portemon- naie inh. 75 cent, grijze regenjas, lederen koffer met inhoud, beige kinderwantje, le deren motorbroek, groenachtig damestasje met poederdoos, blauw ballpoint, licht ge kleurde portemonnaie inh. 1,00, houten meet stok, rechter gebreide want, witte brood zak, beige damesportemonnaie met inh., ge kleurde kinderparaplu, groene portemonnaie, muntbiljet van 2,50, paar rode damesgla- ce's, half lederen schoudertasje, kinderfiets je, rode gebreide want, een paar rode kin- de rwain ten, bruine damesportemonnaie inh. 1,10 bruine alpinomuts, jutetas met por temonnaie met inh. een paar blauwe wan ten, een paar grijze herenhandschoenen, brui ne glacé handschoen, portemonnaie inh. 55 cent, grijze wollen vingerhandschoen, pols horloge met bruin lederen bandije. Aankomen lopen en vliegen. 'n straatfox, zwart-witte hond (spaniel) sien- duif no 173461 S. twee schapen. Bovenstaande voorwerpen goederen en gedierte zijn te bevragen op het rijks- politiebureau te Rijssen op alle werkda gen tussen 18.00 en 20.00 uur Telefonische inlichtingen omtrent deze goederen en dieren kunne niet in behandeling worden geno- De Simavi collecte die in Rijssen is gehou den heeft opgebracht een bedrag van 1361,30 Aan de Rijksuniversiteit te Groningen slaag de voor het candidaatsexamen tandheelkun de onze plaatsgenoot de heer R. Brouwer. Tot onderwijzeres aan de J-ulianaschool werd benoemd mej. I. van Apeldoorn uit Almelo. Advertentie De kleuters maken een autobustochtje in de omgeving van Rijssen. In de ochtend van 5 mei worden er op het Excelsiorterrein weer schoolwedstrijden gehouden. Om 9 uur: L.T.S. 1 tegen Chr ULO 1 (Terrein 1), Eveneens om 9 uur: RK ULO 2 - Chr. ULO 2 (Terrein 2) 10 uur: Chr. ULO 2 - L.T.S. 2 (Terrein 1) 11 uur: L.T.S.l - R.K. ULG 1 (Terrein 1) Handbal 10 uur: Chr. Huishoudschool - R.K. ULO (terrein 2) 11 uur: R.K. ULO- Chr. ULO (Terrein 2) A dvertentie Bouwstraat 37-39 RIJSSEN In café W. Spekhorst vonden gisteravond biljartwedstrijden plaats, georganiseerd door de biljartvereniging Nijverdal en Omstreken. De 13 overgebleven winnaars van het z.g. Monstertoemooi, dat met 104 deelnemers ge start was betwistten elkaar de hoogste eer op het groene laken. De uitslagen waren als volgt: F. v. d. Werfhorst-J. Mondeel 39-47 carmb. Winnaar F. v. d. Werfhorst. W. ter Harm- selH. Klensman 93-46 carmb. Winnaar W. ter Harmsel. H. Otten-J. Nijveld 94-79 carmb. Winnaar H. Otten. P. BrinkH. Dekker 60-60 Winnaar P. Brink. G. TwilhaarM. Knik kert 99-30 Winnaar G. Twilhaar. E. Kolstee W. Nobben 57-27 carmb. Winnaar E. Kolstee. J. Nijenhuis vrijgeloot. De uitslag werd bepaald naar het com petitiegemiddelde. Op woensdag 4 april hebben de junio ren van Sportclub Rijssen een uitstapje ge maakt naar Enschede. Daar werd 's avonds gespeeld de wedstrijd Sportclub Enschede- Feijenoord. Zoals men weet eindigde deze zeer belang rijke wedstrijd in een gelijkspel 3-3. Het bei- hoeft geen nader betoog dat de junioren vol op hebben genoten van het prachtige spel dat door beide verenigingen werd gespeeld. Dat de jongeren deze geste zeer op prijs hebben- gestekt,- zal -ieder- -wel duidelijk zijn. Voldaan kwamen ze 's avonds om 11.00 uur uit Enschede terug onder leiding van hun bekwame leiders. Het bestuur van de sportclub Rijssen heeft het voornemen om ieder jaar voor de aan gesloten junioren een soortgelijke wedstrijd te bezoeken. Advertentie en reumatische pijnen wrijft U^eveneens weg met Doordat de scheidsreahter vorige week het terrein afkeurde, kon de wedstrijd tegen DOS uit Vriezenveen geen doorgang vinden. De wedstrijdleider van de K.N.VB. heeft deze wedstrijd nu vastgesteld voor a.s. za terdag, aanvang 4 uur. Interessant is het in tussen, dat Apeldoorn de achterstallige wedstrijd nu heeft gespeeld en zowel Apeldoorn en Excelsior nu in pun ten aantal en wedstrijden gelijk staan. De beslissing om het kampioenschap zal dus volgende week in de thuiswedstrijd tegen Apeldoorn vallen. Het is dus noodzakelijk, dat de roodbaad- jes zaterdag a.s. een zware wedstrijd tegen DOS in winst omzetten. Een gemakkelijke opgave is dit niet, aangezien de Vriezenve- ners nog in degradatiegevaar verkeren en dus ook hun krachten tot de laatste minuut zullen inzetten. Wij vertrouwen er op dat de defensie we derom dicht zal blijven en dat de voorwaart- sen zich nu eens schietlustig zullen tonen. De stand aan kop is thans: Excelsior 16-22 A'doorn 16-22. Voor een stampvolle zaal, hield zaterdags avond in het gebouw „Irene" te Notter, de afdeling Notter-Zuna-Rijssen van de P.J.G.O haar jaarlijkse ontspanningsavond. Na een welkomstwoord door de voorzitter van de B.O.O. de heer A. Ooms, jr. en het gezamenlijk zingen van het bondslied van de B.D.V. werd door de toneelgroep van de B.D.V en B.O.O. voor het voetlicht gebracht het toneelspel in 4 bedrijven van Jos Smits, 't Verleden spreekt", onder regie van de heer C. v.d. Veer. Dilt stuk met zijn ernstige inhoud werd door deze aimaiteurgroep op waar lijk voortreffelijke wijze op de planken ge bracht, waarbij vooral het spel van de hoofd rolspelers, de blinde kunstschilder Jozef Sten- ker (A. Westra) en van zijn vrouw Agnes (gespeeld door mej. Jenny van Losser) soms tot grote hoogte steeg. Door hun verantwoord spel droegen oak mej. M Nijzink als de ka merverhuurster en de heer H. Mensink als bankier Stenker veel bij tot het welslagen van ezee avond. De verschillende bijrollen waren bij mej. G. Kleinjan en de heren A. Rotman en J. Roelofs in goede handen, al hadden we de laatste liever iets vlotter gezien in zijn bewegingen. Ten slotte komt een bijzonder woord van lof toe aan de 10- jarige Dini Mensink, die als Greetje, het dochtertje van Jozef en Agnes de zaal soms tot tranen toe ontroerde door haar vlotte spel en prima rolkennis. Het boek dat de voorzitter van de B.O.O. haar na afloop aan bood, onder hartelijk applaus van de aan wezigen, was dan ook zeker verdiend, in welke hulde alle speelsters en spelers deel den. Verder bracht de heer Ooms dank aan allen die hadden meegewerkt aan het wel slagen van deze avond, waarbij hij de wens uitsprak, dat deze uitvoering niet de laat ste mocht 'zijn die door de toneelgroep werd verzorgd. De pauzes tussen de verschillende bedrijven werden gevuld met accordeonmu ziek, terwijl tot slot de traditionele verlo ting werd gehouden tot dekking van de on kosten, waarbij velen als gelukkige prijswin naars,met een taart of krentenbrood naar huis toekeerden. De afdeling Notter-Zuna-Rijssen van de P.J.G.O. kan terug zien op een geslaagde ontspanningsavond. De volksuniversiteit Rijssen had maandag avond een extra bijeenkomst belegd voor le den en belangstellenden in 't gebouw Je- ruel. De heer Dasselaar, voorzitter, deelde in zijn openingswoord mede, dat het bestuur besloten had, een actie voor nieuwe leden te houden. Het bestuur wil de vereniging nog attractiever maken dan ze al is. Dit zal mede kunnen worden bevorderd doordat de vereniging lid wordt van de bond van volksuniversiteiten. Spr. noemde diverse voordelen die het lid maatschap hiervan voor de vereniging mee brengt. Vervolgens liet spr. de gehouden VU- avonden in het afgelopen seizoen de revue passeren. Een bestuursverkiezing moest worden ge houden, maar het bestuur meende dit beter in september te a.s. te kunnen doen, aan gezien dan ook de nieuwe leden hun me ning kunnen uitspreken. De heer Dasselaar deelde nog mee, dat het bestuur pogingen had willen doen om 't bekende Marionettentheater van Brugman, naar Rijssen te laten komen, maar, gezien de hieraan verbonden hoge kosten en het ledenaantal, heeft men hiervan moeten af zien en zal deze prachtavond misschien in de toekomst kunnen worden belegd. Op deze bijeenkomst werden enige prach tige culturele films vertoond, zoals „onder waterfotografie bij de „Bahama-eilanden". „Brasilia" (bouwwijze van nieuwe hoofd stad) en „Bevervallei". In een spannend duel, met van beide kan ten goed volleybal, wist Derde Ulo zaterdaga vond de RIVO-ploeg met 3-2 te verslaan en werd deze ploeg winnaar van het RlVO-toer- nooi. De eerste wedstrijd van deze avond ging tussen RIVO en Smash. Alhoewel Smash, welke ploeg een klasse hoger speelt, aanvan kelijk als winnaar gedoodverfd werd, ble ken de RIVO-spelers het hier geenszins mee eens te zijn. Reeds in de eerste set toonde RIVO haar kracht en met 15-12 gingen de Hengeloërs ten onder. Een fel terugkomend Smash versloeg RIVO in de volgende set met dezelfde cijfers. Was de derde set weer voor RIVO, na de vierde set was de stand weer gelijk. In de vijfde set ging het gelijk op tot 12! 12. Even liep Smash uiit (14-12) maar nog eens kwam de, deze avond wel subliem spelende RIVO-ploeg terug. Met de cijfers „17-15" moest Smash het onderspit delven. De volgende wedstrijd was, vergeleken bij de vorige, een vrij saaie vertoning. Derde Ulo (twee klassen hoger spelend dan RIVO) versloeg Smash met 3-0. Even leek het erop dat RIVO met dezelf de cijfers zou verliezen. Reeds had Derde Ulo twee sets gewonnen, toen RIVO door zeer sterk verdedigingswerk in de derde set aan het langste eind trok. Hieruit moed puttend ging RIVO in de volgende set zeer sterk aanvallend spelen, hetgeen resulteerde in een 15-10 overwinning voor de Rijssenaren. ANNIE HOLST (Andrea Domburg) is toe vallig getuige van de diefstal van een auto, waarbij de dronken eigenaar wordt neerge slagen. Bij het wegrijden ziet de dief Freddy Free- se (Guido de Moor), haar in het licht van zijn koplampen. Hij verkwanselt de auto aan Wadman (Joris Diels) en krijgt daarvoor een voorschot. Freese raakt in paniek doordat hij in de krant leest, dat zijn slachtoffer waarschijnlijk door een ongelukkige val ernstig is gewond en in eer\ ziekenhuis is opgenomen. Hij gaat naar Wadman, die er voor zal zorgen, dat de auto nog diezelfde dag over de grens wordt gebracht. Freese krijgt een andere auto te leen om meer bewegingsvrij heid te krijgen. Hij probeert in het ziekenhuis inlichtingen te krijgen over de toestand van zijn slachtoffer. Als dat niet lukt gaat hij met zijn vriend Willy van Os (André van den Heuvel) in de straat waar het slachtof fer woont poolshoogte nemen. Daar vertel len de buren Van Os, dat het slachtoffer is Freese vernemen zij tevens dat het slacht offer is overleden zonder bij kennis te zijn gekomen. Thuis gekomen wordt Freese gearresteerd omdat de auto die hij van Wadman te leen heeft gekregen ook een gestolen auto blijkt te zijn. Bij de Rechter-Commissaris (Lo van Hens- bergen) is ook zijn advocaat mr. Prins (Cruys Voorbergh) aanwezig. Als deze zich het dos sier laat brengen door zijn assistente, An nie Holst, raakt Freese opnieuw in angst, nu hij in haar de getuige van de auto-dief stal herkent. In deze scene blijkt, nog niet dat Annie Holst hem herkend heeft. Inmiddels hebben wij ook kennis gemaakt met de bankdirec teur Overhagen (Ko van Dijk) die moeilijk heden heeft met zijn vrouw. Zij heeft n.l. een verhouiding gehad met één van zijn me dewerkers, die nu wegens fraude in de ge vangenis zit. Freese heeft tijdens zijn voorlopige hech tenis met deze man kennis gemaakt en van hem de tijden vernomen waarop er veel geld in de bank aanwezig is. Freese wordt bij gebrek aan bewijs uit voorarrest ontslagen. Hij ontmoet bij zijn stamcafeetje, waaromheen inmiddels de Ker mis wordt opgebouwd, Willy van Os. Met Van Os worden plannen beraamd. Freese de tamelijk slappe figuur, ziet nog slechts heil in een vlucht naar het buiten land. Daarvoor heeft hij geld nodig. Boven dien wil hij de enige getuige van zijn mis drijf uit de weg ruimen. Via Van Os zoekt hij contact met de schiettent-houder Mier- mans (Guus Verstraete), die vroeger mes senwerper is geweest. Het drietal maakt een plan waarbij een jongeman Hans van den Toom (Wij van den Heuvel) die niet volledig wordt ingelicht, een rol speelt. Annie Holst, die op haar roman tische manier heeft geloofd in de kleine lief des-affaire waarheen zij wordt geleid door Hans, wordt door hem op een afgesproken tijd bij de schiettent gebracht. Daarna zal Miermans haar uit de weg ruimen. Terzelf- dertijd is een bankoverval gepland, waarbij de rustige vakman Bertje de Gast (Kees Brusse) op zich neemt de kluis te kraken. Door samenloop van omstandidheden loopt alles mis. Bij de bank-overval worden zij gestoord. Freese wordt bij zijn vlucht dode lijk gewond, evenals Van Os. De woonwa gen van Miermans wordt na de Kermis door de politie achterhaald en alleen Bertje de Gast gaat met zijn koffertje weer rustig naar huis. Het gehele verhaal tekentde sfeer van een Kermis en burgerleven in een provin ciestadje en het milieu van min of meer amateurs uit de onderwereld. ANSIKTET, is een mengeling, althans schijnbaar, van een mysterie- en een pro bleemfilm. De handeling vindt plaats in Zwe den omstreeks het midden van de vorige eeuw. De film begint onheilspellend met wat wij als een typische Bergmanshot kunnen beschouwen: een koets met paarden en een groep reizigers, die in stilte eten. Zij allen behoren tot de troep van dr. Vogler die door de provincie trekt om voorstellingen te ge- cheltoeren en de toverlantaarn de hoofd schotels vormen. De troep bestaat uit: dr. Vogler, zijn vrouw die als man vermomd meereist: zijn bejaar de, hekserig aandoende grootmoeder; en Tu bal, de sluwe zorgeloze conferancier van het reizende gezelschap. Het gezelschap arriveert in de straten van het negentiende eeuwse Stockhc'm waar zij door een aantal politiemannen worden opge wacht, de reputatie van Vogler is hem voor uit gereisd, hij zal voor een soort „commis sie van onderzoek" worden gebracht. De bur gemeester gelast een privévoorstelling, de commissaris van politie en de gemeentearts zijn ook bij deze voorstelling aanwezig en zij trachten zoveel mogelijk de troep te ver nederen. Vogler doet niettemin zijn werk. Om een einde te maken aan de bespot tingen hypnotiseert hij de vrouw van de com missaris, die nu intieme, minder vleiende dingen over de commissaris vertelt - dan hypnotiseert Vogler een bediende - een boom van een vent - en wordt, als de hypnose is verbroken, door de man aangevallen en schijn baar gedood. De voorstelling wordt afgebro ken en Voglers assistenten leggen zijn lichaam in een kist en brengen hem weg. De gemeente-arts zal lijkschouwing doen, overleden. Maar tot ?rr3te -op!uch:mg - van-j maar 'op de zólder waar het lichaam van de dode ligt opgebaard, blijkt Vogler aller minst te zijn overleden. Hij jaagt de arts, die hem tevoren met z'n cynismen heeft getergd de doodsangst op het lijf door spiegelglazen te laten breken, dode handen te doen bewe gen en - alles in het verborgene - een lu guber lawaai te maken langs houten rekken en met krakende planken. Als de arts een shock nabij is en de „magische" Vogler bij na als zijn meerdere wil erkennen, wordt hij gered uit het macabere zoldervertrek en wordt Vogler ontmaskerd als een charlatan. Dr. Vogler moet de stad verlaten, maar als de troep, in een troosteloze regen haar bie zen pakt, klinken plotseling klaroenstoten: daar naderen herauten van de koning, zij lezen een bevel voor dat Vogler naar het Hof roept voor een koninklijke voorstelling. Vogler triomfeert - zijn werk zal voortaan gesanctioneerd zijn op het hoogste niveau. In de laatste en beslissende set was het verschil tussen eerste- en hoofdklasser toch wel duidelijk te merken. Vooral het uithou dingsvermogen speelde hierin een grote rol Met 15-1 werd door Derde Ulo verdiend ge wonnen. Al met al toch een prachtige pres tatie van de RIVO-ers, am van een over- gangsklasser te winnen en van een hoofd klasser slechts met 3-2 te verliezen. Onze vriend Averesch heeft een Ingezon den stuk in het Rijssense Weekblad geplaatst over de Rijssense veemarkt. De vraag komt naar voren waarom hebt u niet ercter aan dit plan gedacht en uw reactie kenbaar gemaakt. De veemarkt te Rijssen is al jaren lijdende aan bloedarmoede. Wanneer dit nu pas tot U doordringt, dankan dat zijn om twee re denen n.l. Ie. U hebt in de voorafgaande jaren nooit gekeken naar de veemarkt; 2e. U wilt er een echt verkiezingsstokpaard je mee berijden. Hebt u wel eens eerder een suggestie ge daan aan het gemeentebestuur of aan de marktcommissie. Van bevoegde zijde is mij meegedeeld, dat u nooit of te nimmer hier iets voor hebt gedaan. U was dan zeker voorgedragen tot ereburger van de gemeen te Rijssen en natuurlijk ere lid van de markt commissie. Wat hebt u uw kansen laten lig gen in deze na-oorlagse tijd. Maar het kan verkeren zei Brederode en zo komt ook bij U nu pas het begrip, dat het niet goed gaat met de veemarkt te Rijssen. Het is ontzettend jammer, maar nu posi tief heer Averesch. Welke middelen of plan nen wenst u toe te passen om de veemarkt weer nieuw leven in te blazen. U had het over de zeehavens in Rotterdam en Amster dam. U wilt toch geen zeehaven maken bij de Regge. Misschien dat de Minister van Waterstaat er iets voor voelt. Kom daar dan nu mee voor de dag of was U geschrijf meer gericht op de verkiezing. Zo dit laatste het geval was. dan hebt u zich niet van uw beste kant laten zien. Ik beloof u ik zal binnenkort eens weer bij de gemeente informeren en bij de markt commissie welke suggestie's u hebt gedaan. Dag Averesch en tot ziens op de bloeiende veemarkt te Rijssen. Naam en adres bij de redactie bekend. V. De Rijssense Tennisclub hield haar jaar vergadering onder voorzitterschap van de heer J. ter Horst. De tijdelijke secretaris de heer J. van der Haar bracht het jaarver slag uit, waarin o.a. tot uiting kwam, dat het ledental van de vereniging momenteel 40 bedraagt. Door de heer Vlaardingerbroek werd het financieel verslag uitgebracht. Bij dé bestuursverkiezing werd de heer van der Haar tot secretaris gekozen en tot bestuurs lid mej. van Stappershoef. De tennisbaan, gelegen, achter de woning van tandarts Witkop en al vele jaren als zodanig in gebruik voldoet niet meer aan de eisen. Er bestaan plannen dit najaar een nieuwe baan te laten aanleggen. Met de trai ning zal worden aangevangen op 15 april. Zo werd besloten, en als daarvoor voldoende belangstelling bestaat zullen er onderlinge wedstrijden worden georganiseerd. ïfs In 1961 is het aantal buitenlan ders dat Groot Brittannië bezocht (in vergelijking met 1960) met negen pro cent gestegen tot een recordcijfer van 1.823.700, aldus blijkt uit de cijfers die de British Travel and Hollidays As sociation bekend heeft gemaakt. Het aantal toeristen uit Europa bedroeg 865.800 een stijging van 11 procent. Groot Brittannië's toeristische indus trie heeft in 1961 naar schatting 298 miljoen pond verdiend. Elk jaar weer vallen er slachtoffers onder het melkvee aan de kopziekte. Hoewel niet precies de oorzaak van deze ziekte bekend is, kunnen wel maatregelen worden getrof fen, waardoor het risico aanmerkelijk ver minderd. A. De kans voor het optreden van kopziekte wordit aanmerkelijk vergroot, wanneer het Kaligetal van het gras hoog is. Geef daarom vooral niet te veel kali. Een gift van 150 kg. Kali 40 pet is in normale omstandigheden vol doende. Een gierbemesting bevat 2 k 2Vz keer zoveel Kali dan genoemd is, wat dus inhoud, dat het zeer riskant is om deze per celen te gieren. Is er stalmest gegeven, dan is in de Kalie behoefte en tevens in de Fosfaat-behoefte van het gras reeds ruim voorzien, zodat geen aanvulling van kunstmest kali nodig is. B. Het is bekend, dat koeien, welke lijden aan kopziekte een te laag magnesium gehal te in het bloed hebben. Ook in het gras van percelen, waarin de kopziekte voorkomt, is het magnesiumgehalte te laag. Bij onderzoek is gebleken, dat het magnesium gehalte van het gras is te verhogen, door 300 a 400 kg. Kieseriet per ha. te geven. Voor de weide- percelen adviseren wij U deze gift te ge ven. Voor het op peil houden van de mag nesium toestand verdient het aanbeveling, gebruik te maken van de nieuwe magnesium- houdende stikstofmeststof „MAGNESAMON" Deze meststof bevat 20 pet stikstof en 10 pet. MG.O. A. Zorg tijdens de stalperiode voor voldoen de mineralen. B. Goede resultaten zijn te bereiken met magnesiumhoudende koekjes, in de eerste 4-6 weken van de weideperiode (niet geven aan hocgdr. dieren). C. Het verdient aanbeveling, om naast het ven, waarbij „dierlijk machnetisme", goo- gewone drinkwater, een bak met pekelwater in de weide te plaatsen. Dit kunt u maken, door 2 kg. zout in 100 liter water te doen. Door deze maatregelen te treffen, welke zeer weinig kosten, kunst u misschien een grote sohade voorkomen. Bemesting: Een gift stalmest is aan te be velen. Naast stalmest is een bemesting per ha. gewenst van: 400 kg. Superfosfaat of een andere snelwerkende Fosfaatmeststof. 300 kg. Kali 40 pet.; 300 kg. Kieseriet; 100-140 kg. zuivere stikstof (vroeg aanwenden i.v.m. bladbesohadigingIndien de Kalktoestand wat laag is, is bekalking gewenst. Het zaaien: Zaaizaad-hoeveelheid: 40. 45 kg. per ha. Rijafstand: plm. 70 cm. Rassen: C.I.V. 7, C.I.V. 6. Pioneer 395, terwijl als nieuw ras Caldera 402 in de rassenlijst is opgenomen. Voor vogelschade behandelen met (weinig) Koolteer en Petroleum, en droogmaken met b.v. Morkit. Het is mogelijk om het onkruid te bestrij den met schoffelen en-of eggen, hoewel dit zeer veel tijd en handenarbeid vraagt, op een tijdstip, dat U volop in de hooi-oogst zit. In het algemeen verdient daarom een che mische onkruidbestrijding de voorkeur. le Atrazin: Dit middel moet toegepast wor den als nog maar weinig onkruiden zijn ge kiemd, en de grond voldoende vochtig is. Dit middel werkt lang door, waardoor de mais het gehele jaar vrijwel onkruid vrij blijft. De kosten zijn ong. lio tot 150 per ha. bij aanwending van 2 a 3 kg. per ha. 2e. DNOC Voor een afdoende onkruidbestrij ding moet 2 x gespoten worden. De le keer voor de opkomst van de mais en de 2e keer als de mais 8-10 cm. lang is. Wordt in later stadium gespoten, dan treedt ernstige blad beschadiging op. Na de 2e bespuiting kunnen nog laat kiemende zaden, als nachtschade en knopkruid zich ontwikkelen.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 3