Rijssen kan veel aantrekkelijker worden gemaakt PlfW 1 Onverantwoorde modernisering van karakteristieke woningen I 5595. Twentse textiel-winkeüers slaan nieuwe weg in in de strijd tegen het grootwinkelbedrijf Noordelijke journalisten maakten excursie naar Overijsselse heuvelrug Lid Schoonheidscommissie: Collecte Voor de tweede maal in Rijssen: Boomplantdag ONTSPANNINGSAVONDEN VOOR DE JEUGDIGE WERKNEMERS VAN TER HORST CO. N.V. Zilveren jubilea bij Ter Horst en Co. GESLAAGD Viering Nationale feestdag Filmavond van de Volksuniversiteit Overgang en diploma- uitreiking aan de Avondnijverheidsschool Vrijdag 6 april 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagteft 3 Maak 't mooi - schilder zelf - kies het beste - gebruik speciaal voor U gemaakt! Verfspecialist Van Putten en Zn. GGGD De Stichting Oudheidkamer Riessen orga niseerde in Hotel Weitering een bijeenkomst waarin de heer A. A. C. Maaskant te Zwolle secretaris van het Oversticht en lid van de welstandscommissie een bijzonder inte ressante lezing hield over het onderwerp „Stedelijk en Landelijk schoon in Overijssel". Na een openingswoord door de waarnemend voorzitter de heer G. J. Kienhuis gaf de heer Maaskant allereerst een uiteenzetting over het onstaan van „Het Oversticht" in 1925 met als doel de bescherming van waar devolle bouwwerken en van natuurschoon. Omdat ook in Overijssel vaak maar luk raak werd gebouwd, en geen enkele reke ning werd gehouden met het ontsierende en storende, dat een bepaald bouwwerk voor de omgeving kon betekenen, werd de wel standscommissie of beter bekend als schoon heidscommissie in het leven geroepen. De commissie heeft een adviserende stem; de colleges van b. en w. kunnen het ad vies. van de commissie ten allen tijde naast zich neerleggen. De heer Maaskant slaagde er in, zijn gehoor een goed beeld te tekenen van het belangrijke werk van deze commis sie, waarover vaak vreemde opvattingen heersen. De commissie heeft uitsluitend tot taak te bevorderen, dat er verantwoord wordt gebouwd. Aan de hand van schitterende dia's nam de heer Maaskant het gezelschap mee door stad en platteland van Overijssel Hij toonde aan welke resultaten het Oversticht heeft behaald met de strijd tegen de ontsierende recla me in diverse steden van Overijssel. Hoe ontsierend een omheining rond een woning kan werken kwam ook duidelijk tot uiting. Ten aanzien hiervan was spr. van mening, dat Rijssen hierin ook bijzonder slecht staat aangeschreven. Wat met opruiming hiervan kan worden bereikt werd aangetoond met een situatie in Dedemsvaart, waar in een bepaalde wijk voor de woningen een rommelige omheining was aangebracht. Door de opruiming hier van en door het aanleggen van open voor tuinen is daar een prachtig resultaat be reikt. De onverantwoorde z.g. modernisering van karakteristieke Rijssen se huizen werd door de heer Maaskant ook op indringende wijze onder de loep genomen. Met name had spr. kritiek op de situatie aan de Haarstraat van het nieuwe pand van horlogerie Veen, waar tegen een half huis is „aangeplakt" hetgeen een „enorm lelijke" indruk maakt. Spr. betreurde dat hiervoor tegenhet ad- Advertentie Bouwstraat 37-39 RIJSSEN De gehouden collecte voor de Groesbeekse tehuizen heeft opgebracht 635.80 Teneinde de jeugd op actieve wijze te be trekken bij de bescherming van de natuur, haar te doordringen van de grote waarde van ons bosbezit wordt jaarlijks door de Stichting Boomplantdag met steun van Staats bosbeheer in vele .gemeenten in het land een z.g. boomplantdag gehouden. Sinds vorig jaar heeft de gemeente Rijs sen ook ingehaakt bij het streven van ge noemde stichting en gisteren was het voor een groot gedeelte van de Rijssense jeugd een bijzondere dag. De leerlingen van de hoogste klassen van alle lagere scholen verzamelden zich op het parkeerterrein van het zwembad de Koer- belt, waar Burgemeester Landweer de jon gens en meisjes welkom heette en de be tekenis van deze dag nog eens belichtte. Vooral het belang van de bescherming van het natuurschoon in ons land werd door de burgemeester benadrukt en verder wees spr. op het grote nut van het bosbezit en de bescherming er van ook voor de ge meente Rijssen. De boomplantdag wordt voor de zesde keer in Nederland gehou den in Rijssen dit jaar voor de 2e keer. Daarna ging het gezelschap naar een ter rein aan de Markeloseweg, waar een bos perceel in 7 vakken, voor iedere school 1 vals, was verdeeld. Door de schooljeugd wer den op dit terrein volgens de aanwijzingen, van enkele beambten van de dienst gemeen tewerken een aantal beuken en berken ge plant. Na een wandeling door de bossen verza melde men zich weer op het parkeerterrein van het zwembad, waar aan iedere deelne mer een chocoladereep werd uitgereikt. De hoofden van de verschillende scholen ontvin gen een boomplantvaantje. Hiermede was de boomplantdag, waarvoor o.a. belangstelling werd getoond door het Hoofd van de afd. Overijssel van Staatsbos beheer ir. Mulder en door de directeur van gemeentewerken de heer H. N. Hollander ten einde. vies van de schoonheidscommissie in, ver gunning was verleend. Door de nieuwe monumentenwet kunnen gebouwen van betrekkelijk grote waarde gemakkelijker worden beschermd. De heer Maaskant was van mening, dat ook Rijssen een antal woningen telt, die door hun typi sche bouwwijze en verantwoorde architectuur met alle middelen voor het nageslacht moe ten worden bewaard. Welke woningen hij onder meer bedoelde liet hij via dia's zien, en besprak de waardevol le elementen in de door hem bedoelde hui zen. Kritiek had de heer Maaskant o.a. op de aanleg van de groenstroken langs de Haar straat In deze groenstroken zijn lage strui ken heesters en bloemen aangebracht, maar hier zou een zeer fraai effect zijn bereikt als men er bomen had geplant. Vroeger was Rijssen rijk aan bomen, thans ziet men in het stadje slechts bij hoge uit zondering een boom. In Rijssen kan en moet nog veel gebeuren. Rijssen moet aangekleed worden dan kan het een aantrekkelijk ka rakter krijgen. Dit achtte spr. vooral van belang omdat, als de E 8 gereed zal zijn gekomen, Rijssen en rustiger beeld zal krij gen. Het verkeer gaat dan niet meer door, maar langs Rijssen. Daarom moeten de mo gelijkheden, die Rijssen als toeristenplaats heeft, worden uitgebuit, en zou alles moeten worden gedaan, om het stadje zo'n aantrek kelijk mogelijk karakter te geven. De heer Maaskant betreurde het feit, dat van de 3 molens van. Rijssen (pelmolen, Mo lendijk, Markeloseweg) geen enkele in zijn volle glorie is bewaard gebleven. Via een zeer fraaie dia gemaakt in Ommen toon de spr. aan, hoe een molen een sierlijk mo nument kan zijn. De heer Kienhuis bracht de heer Maas kant dank voor zijn uiterst interessante uit eenzetting en zei verheugd te zijn over de toezegging, die de heer Maaskant had ge daan deze zomer een groot aantal dia's van Rijssen te maken, waarop zowel alles wat mooi is zal worden vastgelegd alsook dat gene wat architectonisch of anderzins als waardevol kan worden aangemerkt. Advertentie inclusief verwarming -ynjpj&L DKW JUNIOR AUTOMOBIELBEDRIJF DOLF VAN DEN BROEKE AUTO-UNION EN DKW-DEALERS Nijverdalsestraat 57 telefoon 05496234 Wierden Door eendrachtig samengaan, alle krach ten te bundelen wil een groep textieldetail- listen in Twente hethoofd bieden aan de grote comcurrentiestrijd van het grootwin kelbedrijf, van die van de postorderbedrij ven enz. Op welke wijze de Coöperatieve Textiel- combinatie Twenthe dit wil doen, werd op suggestieve wijze uiteengezet, op de pers conferentie, die maandag in Enschede werd gehouden, terwijl ook het ontstaan van het idee tot hechte samenwerking te komen, uit een werd gezet. Bij de Coöperatieve Textielcombinatie Twen- the zijn een groot aantal winkeliers in ge heel Overijssel en Gelderland aangesloten en het heeft er de schijn van, dat de ba sis waarop de combinatie is opgericht een gezonde is. Men heeft de stelling ingenomen, dat ge zamenlijke inkoop niet alleen voldoende is, ook de verkoop moet gezamenlijk ter hand worden genomen aldus de woordvoerder van de nieuwe combinatie. Men treedt naar buiten met een eigen merk, z.g. Twentse Ros. De slagzin die gelanceerd is is deze: Twenthe beter tex tiel. Onze aangesloten winkeliers aldus de woord voerder zijn tot de overtuiging gekomen, dat het tot nu toe gevolgde systeem, uitsluitend bij de inkoop samen te werken, onvoldoende is in de strijd tegen het grootwinkelbedrijf. De bedreiging hiervan, die vooral na de tweede wereldoorlog sterk is toegenomen is zo groot geworden, dat men zich heeft be raden op de mogelijkheden hiertegen weer stand te bieden. De statistieken hebben duidelijk uitgewe zen, dat de omzetten van de textieldetail- listen sinds b.v. 1948 sterk zijn gedaald en dat die van het grootwinkelbedrijf navenant zijn gestegen. Een bedreiging is ook het plan van het Belgische Priba concern om in Nederland 'n 100-tal vestigingen te openen, terwijl ook de supermarket een nadelige werking zal hebben op de omzetten van de textielwin keliers. Er zijn nog meer donkere wolken aan de textielhemel in de vorm van de post orderbedrijven terwijl de kruidenier, die tex tiel gaat verkopen ook al ongezonde perspec tieven opent voor de textielwinkeliers. Deze week gaat de Coöperatieve Textiel combinatie Twenthe van start met haar nieu we systeem. De deelnemende winkeliers noe men zich Twenthetextielhuis (gevolgd door de naam). Men heeft zich verplicht de volledige collectie van de groep te voe ren. Deze collectie, die met medewerking van adviescommissies samengesteld is, wordt voorlopig beperkt gehouden tot huishoudgoed. tricotages, kousen, sokken, overhemden, klein vak en modeartikelen in beperkte mate. Ge streefd wordt naar het ideaal te komen tot een geheel eigen collectie en naar een Twen the textielhuis in iedere stad van ons land. Men is er van overtuigd, dat men met la gere prijzen betere kwaliteit kan presente ren o.a. door centrale inkoop, centrale recla me enz. Als. wij de betere kwaliteit tegen lagere Het moet voor de organisatoren van de avonden, welke de afgelopen winter elke don derdag gehouden zijn, een grote voldoening zijn, dat deze zo'n onverdeeld succes zijn geworden. De jongere garde heeft zich onder de des kundige leiding van de heren G. J. Poort man, G. J. Bakker en H. Vlogtman respec tievelijk in de schietsport, biljarten en tafel tennissen kunnen bekwamen en wij moeten eerlijk bekennen dat deze heren er volkomen in geslaagd zijn de nodige vaardigheid en enthousiasme voor hun sport aan de jongens over te dragen. Het hoogtepunt van het seizoen was de laatste avond, donderdag 29 maart j.l. waar op de best geclasseerden in het strijdperk moesten treden om uit te maken wie er recht zou hebben op de eerste, tweede en Bij de NV ter Horst en Co herdachten een 2 tal werknemers hun zilveren jubileum in dienst van deze onderneming. Het waren de heren J. W. Goorman Noach- straat 8, arbeider in de krasserij en G. Nij- land Nijverdalseweg 30 baas in de spoelerij. De jubilarissen werden op het directiekantoor ontvangen waar zij door een der directeu ren op hartelijke wijze werden toegesproken. Hun werd dank gebracht voor de wijze waarop zij gedurende 25 jaar de belangen van ter Horst en Co hadden gediend, en zij ontvingen een enveloppe met inhoud en het ere insigne „25 jaar trouwe dienst". Mevr. J ter Harmsel-ten Berge te Rijssen slaagde te Zwolle voor het diploma Ortho- bandiste. Rijssen moet op waardige wijze het zil veren huwelijksfeest van het Koninklijk paar kunnen vieren. Hiertoe zal maandag een vergadering wor den gehouden, waar de plannen hierover zullen worden besproken. Verwacht wordt, dat iedere Rijssense ver eniging of instelling vertegenwoordigd zal zijn door een afgevaardigde. of gelijke prijzen als het grootwinkelbedrijf kenen brengen, dan hebben wij tegen de grote concerns een enorm voordeel aldus de woordvoerder van de combinatie. Dat is de persoonlijke service, de persoonlijke band en de gemoedelijkheid, die men in Twenthe nog altijd op hoge prijs stelt. Door middel van een zegelactie (gouden rosjes geheten) hoopt men vooral de start van de nieuwe actie te stimuleren. De Volksuniversiteit Rijssen organiseert maandag 9 april een filmavond, die zowel toegankelijk is voor leden als voor niet-le- den. Naast een uiteenzetting van het doel en het streven van de V.U. zal een terugblik wor den geworpen op het afgelopen seizoen, zo dat een goede indruk verkregen kan worden van de plaats die de VU in het Rijssense verenigingsleven inneemt. Daarna zal een 3-tal films worden ver toond, welke zeker belangwekkend mogen worden genoemd, n.l. de film Bermuda Bound over een vakantiereis naar het eiland Bermuda, Rendez Vous in the Reef een film werk over het werk van onderwaterfotogra fen in de moraalriffen van de Bahama- eilanden en' tot slot de film „Brasilia", die de enorme prestatie belicht van het Brazi liaanse volk binnen enkele jaren een wereld stad in een geheel eigen architectonische stijl uit de grond te stampen. De VW's van Ommen, Hellendoorn-Nij- verdal, Hollen en Rijssen samen vormende de Overijsselse Heuvelrug, zijn van mening, dat deze streek zo rijk bedeeld met natuur schoon nog meer in de schijnwerper van de belangstelling moet worden geplaatst. Men herinnert zich de spectaculaire pro paganda, die men vorig jaar in de stad Gro ningen heeft gevoerd en dit jaar heeft men getracht het propagandistische mes van de andere kant te laten snijden. Men had een aantal journalisten ver bonden aan dagbladen verschijnende in het Noorden des lands uitgenodigd om in een 2-dangse excursie indrukken van de Overijs selse Heuvelrug op te doen, met de bedoe ling uiteraard de goede indrukken aan de grote lezersschare in Groningen, Friesland en Drenthe door te geven. Dinsdagochtend werd het gezelschap ont vangen in Hotel de Zon te Ommen, waar de voorzitter van de Overijsselse Heuvelrug, de heer J. Haring een welkomstwoord sprak Burgemeester Crommelin van Hellendoorn was verheugd, dat de journalisten aan de uitnodiging van de VW's en van de ge meentebesturen gehoor hadden willen geven. Onze streek is rijk aan natuurschoon, er heerst een aantrekkelijke gemoedelijke sfeer en het is juist hier, dat de vakantieganger tot rust en ontspanning kan komen. Burge meester Crommelin toonde met cijfers de hotelaccommodatie, aan en belichtte de mo gelijkheden van de Overijsselse Heuvelrug op toeristisch gebied. Na de ontvangst werd door het gezelschap een bezoek gebracht aan een der grootste kampeer-caravanterreinen van Ommen, waar na een kleiner kampeerbedrijf werd bezich tigd. Langs de Westzijde van de Lemeler- berg reed het gezelschap vervolgens naar Hellendoorn. Tijdens deze rit passeerde men toevallig!?) een tweetal schaapskudden, waarvoor grote belangstelling werd getoond. Nadat de lunch was gebruikt bij „De Elf Provinciën in Hellendoorn werd een bezoek gebracht aan de pottenbakker Prinsenberg Een van de journalisten slaagde er in een aardig werkstuk te formeren, tot grote ver wondering van zijn collega's. Later bleek, dat de succesvolle pottenbakker grote be langstelling had voor deze kunst en hierin lange tijd les had gehad. In Nijverdal werd een bezoek gebracht aan het villapark, waarna men via de be kende „autoweg" naar Holten reed. Burgemeester Enklaar kon in zijn toespraak tot het gezelschap belangrijke mededelingen doen over de verbetering van de autoweg, Holten-Nijverdal. Binnenkort kan de aanbesteding worden verwacht van de aanleg van een prachtige recreatieweg van Holten naar Hellendoorn. De nieuwe autoweg zal zich slingeren door het zuidelijkste deel van de heuvelrug en een breedte krijgen van 5V2 meter. Vanzelf sprekend zijn de financiële consequenties enorm groot. Naa'- verwachting zullen de kosten niet minder dan 850.000 bedragen, bijdrage wordt verleend, van 250.000. Het Rijk heeft er 150.000 voor over, terwijl de gemeenten Hellendoorn en Holten voor de opgave staan een bedrag van 450.000 te voteren. De nieuwe weg - daarvan was burgemeester Enklaar overtuigd - biedt groot se perspectieven. De weg loopt door een der fraaiste natuurgebieden van ons land en zal zonder twijfel een grote aantrekkingskracht uitoefenen op toeristen en dagjesmensen. De z.g. autoweg, van Holten naar Nijver dal werd in 1929 aangelegd en is in het huidige drukke verkeer een aanfluiting ge worden, zowel voor automobilisten als voor de andere (auto)weggebruikers. In samenwerking met de Nederlandse Hei demaatschappij is een groots plan opgezet. De nieuwe weg loopt maar voor een klein gedeelte over de bekende verouderde auto weg, overigens zal zij door een fraai na tuurgebied lopen, waarmede deze weg een pluspunt zal worden in de aantrekkelijkhe den, niet alleen van Holten, Nijverdal en Hellendoorn maar van de gehele streek, die onder de naam Overijsselse Heuvelrug de laatste jaren een grote bekendheid gekregen heeft. Na een exclusief diner, in Hotel Het Losse Hoes bracht het gezelschap een bezoek aan het natuurhistorisch museum van de beken de preparateur Piet Bos. De heer Bos deel de mede, dat zijn museum binnenkort ver rijkt zal worden met een fraai diorama van edelherten. Deze herten zijn geschoten door Z.K.H. Prins Bernhard in de Staatsdomei nen. De achtergrond zal worden gevormd door een fraai werk van de kunstschilder Be rends. Dit nieuwe diorama zal de aantrek kelijkheid van het museum van de heer Bos, zonder twijfel belangrijk verhogen. In Hotel Hoog Holten vond een optreden plaats van de boerendansers uit Hellendoorn als sluitstuk van deze eerste excursiedag. De tweede dag (woensdag) werd een bezoek gebracht aan Rijssen. Er werd onder leiding van de heer Lugtigheid een wandeling ge maakt langs de z.g. diepe hel, terwijl de heer Lugtigheid de aantrekkelijkheid van de omgeving van Rijssen met enthousiasme benadrukte. De tweede dag hadden zich ook bij het gezelschap gevoegd wethouder Goosen en gemeentesecretaris de heer H. J. Nijland. Vervolgens zette men koers naar het nieu we zwembad de Koerbelt, waarover het ge zelschap zeer enthousiast was. Na in hotel Rijsserberg de lunch te hebben gebruikt ging men terug naar het uitgangspunt Ommen. Namens de Noordelijke journalisten bracht de heer Fenhuis uit Leeuwarden dank aan det gemeentebesturen en de VWs van de Overijsselse Heuvelrug over de bijzonder aan gename wijze, waarop men deze excursie had georganiseerd. Wij hebben gezworven door een bijzonder aantrekkelijke streek, en wij hopen er aan te kunnen bijdragen dat deze natuurrijke streek nog meer bekendheid zal gaan genie waarvan door de provincie Overijssel een j ten aldus de heer Fenhuis. derde plaats. Na spannende wedstrijden kwa men de volgende resultaten uit de bus: Biljarten: le prijs J. ten Hove, 2e prijs G. Koster, 3e prijs J. Tijink. Tafeltennissen: le prijs J. Eshuis, 2e prijs J. W. Boerman, 3e prijs G. J. Wold. Schieten: le prijs G. J. Schellevis, 2e prijs G. J. Wessels, 3e prijs G. J. Nijland. Onder een toepasselijk woord van de heer A. H. ter Horst en applaus van de jeugd werden de prijzen welke zeer in de smaak vielen en die vergezeld gingen van medail les met inscriptie aan de winnaars uitge reikt. Tot slot richtte de heer A. H. ter Horst zich -tot de drieé heren die elke donderdag avond hun vrije tijd geheel belangeloos ter beschikking hadden gesteld en die als blijk van dank en waardering elk een mooie en smakelijke attentie in ontvangst mochten ne men. De heer A H. ter Horst reikt de le prijzen uit aan de winnaars. J. ten Hovt TafeltennissenJ. Eshuis. SchietenG. J. Schellevis. Vrijdagavond vond de bekendmaking plaats van de overgangen en de toegekende diplo ma's. De directeur sprak over de verdere opleidingsmogelijkheden na het behalen van de A- en B-diploma's. Overgangen: Afd. Timmeren: Van I naar II: G. D. Wansink, Holten. Van II naar III: J Borkent, Rijssen; B. H. J. Wijnen, Nijverdal. Afd. metselen: Van I naar II: H. Agteresch. Rijssen. van II naar III: B. F. Heijmeriks Nijverdal. Afd. Schilderen: van II naar III: D. J. ter Avest, Nijverdal. Afd. metaalbewerken: Van I naar II: J Olde Reuver of Briel. Rijssen; G. Wermink, Nijverdal. Van IV naar V: I. Luby, Rijssen; G. J. Lu- cassen, Nijverdal; J. G. M. Lucassen, Nij verdal, J. Manenschijn, Zuna; B J. Meken- kamp, Rijssen; J. G. L. Oljans, Enter, G. J. Poffers, Wierden; H H Poortman, Rijssen; W. v. d. Stouw, Rijssen; Ar. R. Geels, Enter. A-diploma's (3-jarige cursus). Afd. Timmeren: F Greevink, Nijverdal; H Haase, Rijssen; G. Kastenberg. Rijssen; L. J. Schumer, Nijverdal; M. Stevens, Not- Afd: metselen: G H Dekker, Nijverdal, H. J. Jansen, Nijverdal. Afd. metaalbewerken: J. v. Aartsen, Nij verdal; H G. J. ten Berge, Enter, J. Lig- tenberg, Rijssen; F. J. Smit, Wierden, H. Tijhof, Rijssen; E. J. Voortman, Rijssen. B-diploma's (5-jarige cursus). Afd. metaalbewerken: J. Agteresch, Wier den, G. Baan, Rijssen; G. J. Baan, Rijssen; M. Boerman, Rijssen J. ten Brinke, Ei sen; J. Kappert, Rijssen; J. Nijland, Rijs sen; I. J. Priem, Nijverdal; G. Rolleman, Rijssen; H. Rolleman, Rijssen; G. Vos Rijs sen.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 3