Lagere Technische school kampt nog steeds met ruimtegebrek FILM-NIEUWS Interessante lezing voor V.l VOORRANG COMPLEX t - San&pirin Q. Q.Q. V.V. „EXCELSIOR" Zo'n arme miljonair R.E.O.-SUCCESSEN De ballade van een soldaat Veilig Verkeerscursus wmmï Vrijdag 9 februari 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 1 «„...EN VERLEENDE GEEN VOORRANG Vrijdag en zaterdag de film Woensdag de film In het karakteristiek stadje Gent in België kan men dit ultra-moderne bouwwerk aanschouwen. Een wel heel schrille tegenstelling vormen de z.g. knotwilg^" yoor de inga. «>mm Het Italiaanse modehuis „Brioni" heejt zijn nieuwe herenmodecollectie getoond. Nog steeds kampt de Lagere Technische School met een enorm probleem. Het te kort aan ruimte moet een handicap zijn voor een goed functionerend onderwijs. In ver schillende noodlokalen verspreid over de hele plaats moet men zich behelpen - Ge lukkig nemen de plannen tot de bouw van een nieuwe school vaste vormen aan en in het zojuist verschenen jaarverslag wordt de verwachting uitgesproken dat nog in 1962 een begin met de bouw van de nieuwe school zal worden gemaakt. In het jaarverslag wordt het afscheid ge memoreerd van de heer L. Iwema, die van af de oprichting voorzitter van het school bestuur is geweest. „De activiteiten van de heer Iwema hebben er zeer veel toe bijge dragen tot het vergevorderd stadium, waar in de bouwplannen van de nieuwe school zich thans bevinden." Aan het jaarverslag ontlenen wij verder het volgende: Door het vertrek van de heer Iwema, het bedanken van de heer F. Stokkentreef en van de heren A. H. ter Horst en J. ter Haar moest het bestuur worden aangevuld. Gekozen werden: Burgemeester Landweer tot voorzitter en verder de heren J. H. Roosink en J. Leusink te Rijssen J. Welink te Enter en J. Wiggers te Holten. Het ledental bedroeg eind 1961 140. Na de uitreiking van elk rapport werden er contactmiddagen belegd met de ouders van de leerlingen ter bespreking van diver se aangelegenheden betreffende de leerlingen. Er wordt aan de L.T.S. onderwijs gege ven aan het algemene le leerjaar in de algemeen vormende vakken en handvaar- digheidslessen in de verschillende vakrich tingen; de timmerlieden, metaalbewerkers, metselaars en schilders ontvangen algemeen vormend onderwijs, lichamelijk opvoeding- vaktheorie, vaktekenen en schetsen. Bovendien worden de timmerlieden onder wezen in: banktimmeren, machinale hout bewerking en bouwtimmeren, de metaalbe werkers in machinaal bankwerken, lassen vuur en plaatwerk, de metselaars in met selen, voegen en raapwerk en de schilders in huis-en decoratief schilderen. Met het oog op de beschikbare ruimte kunnen voorlopig niet meer dan 3 klassen van het algemene le leerjaar worden ge vormd. De leerlingen van de gezamenlijke 3e klas sen timmeren, metselen, schilderen en me- taalbewerken werkten samen aan de bouw van een stenen woonhuis. Per 15 oktover was het leerlingenaantal in totaal: 382 wat betreft de dagschool. Voor de per 1 augustus aangevangen nieu we cursus worden in totaal 164 leerlingen ingeschreven. Aan de daarvoor in aanmerking komen de leerlingen werd in 1961 een studietoelage uitgekeerd tot een gezamenlijk bedrag van 4.308,50. In februari ontvingen de leerlingen van alle 3e klassen voorlichting uitgaande van de Land- en Luchtmacht en in maart van de Marine-voorlichtingsdienst. Voorts werden bezoeken gebracht in het kader van militaire jeugddagen aan de Kromhoutkazerne te Utrecht aan de Leger plaats Wittenberg en aan een kazerne te Ermelo. Er werden een groot aantal excursies ge maakt, terwijl de stichting Vakopleiding Hout op de school voor de afd. timmeren voor lichting gaf inzake de mogelijkheden in de opleiding voor de houtsector. De discussiegroep is in 1961 verschillende keren in vergadering bijeen geweest waar bij diverse onderwerpen aan de orde wer den gesteld. Men moest in 1961 van de volgende nood- huisvestingen gebruik maken: Voor de 2e klas metaalbewerken een lokaal aan de Dr Stokkersstraat. Een gedeelte van de voor malige gasfabriek aan de Dannenberg werd gebruik voor praktijklokaal voor de 3e klas metaalbewerken en diende tevens voor de lasafdeling en als tekenlokaal. Voor de gymnastiekzaal werd een zaal van het Ned. Herv. Dienstgebouw Jeruel benut. In de Oranjeschool werden 2 lokalen ge bruik voor het gevan van algemeen vormend onderwijs. De 2e klas timmeren werd on dergebracht in een lokaal van de he§r M. Mensink aan de Boonkamp. In een lokaal van de fa. Schooten aan de Eschstraat werd speciaal avondonderwijs gegeven aan metselaars. In de Avondnijverheidsschool werd onder wijs gegeven aan timmerlieden, metaalbe werkers, schilders, metselaars en lassers. Al deze vakrichtingen uitgezonderd de las sers ontvingen algemeen vormend onderwijs, vaktheorie, vaktekenen en schilderen. Het aantal leerlingen bedraagt 302. Excelsior kan a.s. zaterdag twee punten rijker worden, indien tenminste wordt ge wonnen van de degradatie kandidaat Oran- je-Nassau uit Almelo. De Rijssenaren zullen ongetwijfeld zaterdag meer in de melk te brokkelen hebben dan de Almeloërs, doch er dient terdege reke ning gehouden te worden met de sterke rivaliteit. Bovendien heeft zich de roodwit te voorhoede de laatste wedstrijden niet schotvaardig getoond. Het is natuurlijk heel mooi, dat een overwicht op de tegenpartij kan worden verkregen, doch indien de voor hoede hieraan geen rendement geeft, blijft de kans op succes toch miniem. Het is zaak voor de roodwitten, dat ze hun schutterscapaciteiten, welke ze onge twijfeld bezitten, eens tonen. Slechts dan kunnen de beide puntjes thuis blijven. Succes heren!. Een donkere popeline overjas voor de automo bilist. De knoopsgaten en de onderzijde zijn afgezet met leder. Bijzonder is de witte zijden voering van de jas, waarop de geschiedenis van de automobiel is afgebeeld. Tivee colberts voor de avond. Het jasje links is van zijde met een motief in pauwekleuren. Het iasje rechts is van s-]antoengzijde met een blokmotief in donker- en lichtgrijs. De ver. Volksuniversiteit te Rijssen heeft vrijdagavond in het gebouw Jeruel een mooie avond verzorgd voor haar leden, die in be hoorlijk aantal aanwezig waren. Na een kort openingswoord door de voor zitter de heer E. Dasselaar, trad als spre ker op de heer M.A. de Wijs, medewerker van het Reactor Centrum Nederland, die de aanwezigen inwijdde in de geheimen ;van de kernenergie. Spr. had als titel gekozen „Welvaart en geluk door kernenergie". Spr. behandelde de vreedzame toepassing van kernenergie. Reeds 500 jaar voor Christus werd het woord atoom genoemd (door Democletos van Griekenland), maar eerst in het jaar 1602 werden in Italië stoffen on derzocht op lichtgevend vermogen. In 1760 nam de geleerde Dalton in Engeland 1200 proeven, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat de materie was opgebouwd uit atomen. In de 18e eeuw vond Henri Beckerell urani- um-erts, beproefde dit en ontdekte dat hier- IRijc uit stralen te voorschijn kwamen, de z.g. Beckerellstralen. Vervolgens werden radi umstralen ontdekt, welk radium langzaam veranderde in lood. Het bleek, dat radium 3 verschillende soorten stralen bevat; deze stralen zullen voor de naaste toekomst van het grootste belang zijn. Want hieruit ont stond de 'modern^ kernwetenschap,,,... aldus Spr. De heer de Wijs had een model-atoom (sterk vergroot) meegebracht en aan de hand hiervan zette hij de werking uiteen van de electronen, de protonen, de elektri sche lading hiervan en de krachten welke hiertussen ontstaan! Verder behandelde spr. de radio-isotopen, de neutronen en de kernsplitsing. De gedach te van een atoombom is opgekomen bij 'n vrouw (Ilse Meitnerl en spr. verhaalde hoe deze gedachte werd overgebracht naar Amerika en aldaar toegepast. Ook de kern reactor werd onder de loupe genomen. De kernreactor te Petten heeft o.m. tot taak het keuren van alle voorwerpen, die aange dreven worden door kernenergie, het is dus een meetinstrument. Op interessante wijze vertelde spr. van het bestralen van aardappelen en van bloe men (waardoor andere kleuren worden ver kregen). Het bestralen van brandnetels had tot gevolg, dat mooie bloemklokjes ontstaan. Door het nemen van de C 14-proef kan men de ouderdom van hout vaststellen (door middel van protonen en neutronen). Door middel van een tekenfilm liet spr nog zien, hoe door de kernenergie welvaart en geluk ontstaat, b.v. door opwekking van elektriciteit, ten bate van de geneeskun de, enz. Dit ingewikkelde onderwerp werd op po pulaire wijze door spreker behandeld en de heer Daaselaar was zeer zeker de tolk van de aanwezigen voor zijn dankwoord aan spr. voor deze leerzame uiteenzetting. Edward Collins - voor zijn vrienden: Eddy heeft van zijn vader een enorm vermo gen geërfd. Daartoe behoort een sprookjes achtige villa aan de Franse Riviéra, waar Eddy het grootste deel van het jaar woont. Eddy heeft nooit in de noodzaak verkeerd om te leren werken en hij betreurt dit bij na, want hij hecht weinig waarde aan rijk dom en bezit. Hij is een eenvoudige jongen gebleven en het mondaine gezelschap, dat hem omringt en naar zijn gunsten dingt, kan hij niet uitstaan. Hij maakt zich zelfs vrolijk over heen. Er is echter één uitzon dering: de mooie en hardnekkige Alice So- rel, die Eddy tenslotte voor zich heeft we ten te winnen. Eddy laat haar rustig haar gang gaan. Hij vindt Alice aardig; hij be seft, dat hij niet eeuwig ongetrouwd kan blijven en tenslotte vindt hij Alice de beste van de meisjes, die hem omringen. Eddy's vriend, de kunstschilder Magnol, opent hem echter de ogen. Hij vertelt Eddy, dat Alice al jaren een vriend - Armand - heeft en dat dit edele tweetal er niet aan denkt hun relatie te beëindigen na Alice's huwelijk met Eddy. Het is hen uitsluitend om Eddy's geld te doen. Dan maakt Eddy toevallig kennis met Ninette, de charmante leerlinge van een ho telvakschool, die in een der restaurants als kelnerin werkt. Zij heeft er geen idee van wie Eddy in werkelijkheid is en houdt hem voor een werkloze jongeman. Aangezien hij erg in haar smaak valt, bezorgt zij hem een baan als autobewaker in het restau rant waar zij werkt. Eddy neemt deze baan aan, maar Alice en Armand die dik in de schulden zitten willen de „vette kluif" niet kwijt raken en doen bij de politie aan gifte wegens vermissing, omdat Eddy plot seling verdwenen is. De relatie tussen Eddy en Ninette neemt intussen snel in hartelijkheid toe en Ninette verheugt zich erover als Eddy een nieuwe kans krijgt. Als een van de leden van het orkestje van het restaurant plotseling ziek wordt, valt Eddy voor hem in en ontpopt zich als een voortreffelijk musicus en zan ger. Aan deze muzikale carrière komt echter een snel en plotseling einde als de politie in het restaurant naar Eddy komt zoeken. Eddy weet zich nog juist op tijd uit de voe ten te maken en Ninette denkt nu, dat hij niet helemaal zuiver op de graat is. Zij houdt echter te veel van hem om hem in de steek te laten en bezorgt hem nu een baantje als etage-kelner in een voornaam hotel, dat toebehoort aan... Eddy zelf. Als kelner beleeft Eddy erg veel. Hij raakt bijna verward in de strikken van een rijke weduwe, ontmaskert vervolgens het bedrog van de oneerlijke bedrijfsleider en komt ten slotte beschuldigd van diefstal zelf in de gevangenis terecht. Ninette die overtuigd is van Eddy's on schuld weet hem uit de gevangenis te bevrijden, hetgeen mogelijk is, doordat de politie inmiddels Eddy's ware identiteit heeft vastgesteld. Ninette weet hier echter niets van en zij is dan ook hoogst verbaasd, als Eddy haar brengt naar de villa van „zijn vriend Edward Collins", waar een groot ge zelschap aanwezig is om Eddy's verloving te vieren. Nu ontdekt Ninette eindelijk wie Eddy in werkelijkheid is, maar Eddy laat haar weinig tijd om zich te verbazen. Hij sluit haar in zijn armen en kust haar innig als zyn aanstaande vrouw. Advertentie blust snel opkomende griep Op de clubmatch van de Kynologen te Emmen behaalden enkele leden van R.E.O. opmerkelijke successen. In de kampioensklasse kreeg G.J. Slagman met Duitse staande de eerste prijs. G. Kamp huis werd met Amerikaanse Cocker Spaniel 2e, B.J. van Heek met Groenendaler 4e en J. Nij land met Draadharige Duitse staan de 5e. Ook een eerste prijs behaalden F. Koster met Boxer, B. van Heek met Groenendae- ler en met Berner Seunehond. Evenals H. Boerman met Dalmatische Hond. Nijkamp kreeg een 2e prijs met Belgische Herder en F.J. Drijer een 3e prijs met Duit se Staande. De 19-jarige Aljosja Skwortsow bezet met een oudere soldaat een vooruitgeschoven waarnemingspost, als plotseling vijf Duitse tanks komen opdagen. Aljosja's kameraad wordt door een kogel dodelijk getroffen en Aljosja vlucht in paniek, achtervolgd door enkele van de tanks. Plotseling ziet hij een verlaten stuk pantserafweergeschut. Hij laat zich achter het wapen neervallen en vuurt <jp de Duitse tanks. Hij is nu plotseling ijzig kalm en weet de beide tanks uit te schake len. Daarna keert hij terug naar zijn linie. Niet lang daarna wordt Aljosja bij zijn Generaal geroepen en verneemt dat deze hem wil voordragen voor een onderscheiding. Verlegen vraagt Aljosja of hij niet in ruil voor de onderscheiding een paar dagen ver lof kan krijgen om naar zijn dorp Sosnow- ka te gaan, want zijn moeder heeft hem geschreven, dat het dak van hun huisje ka pot is en hij wil het graag gaan repareren. De Generaal stemt lachend toe en geeft Aljosja zes dagen verlof, twee dagen voor de heenreis, twee dagen om het dak te re pareren en twee dagen voor de terugreis. Alsjosja weet, dat hem onder de huidige omstandigheden geen gemakkelijke reis wacht en dat hij zich zal moeten haasten om zich aan het door de Generaal vastge stelde schema te kunnen houden. Zijn goe de hart speelt hem echter parten. Als hij op een station moet overstappen, helpt hij een invalide, die zijn been heeft verloren in de oorlog, en mist hierdoor zijn aanslui ting. Gelukkig komt er echter een militaire trein binnen die eveneens in de richting van zijn woonplaats gaat en ofschoon de trein een strategische lading vervoert, weet Aljosja toch een van de bewakers te ver murwen om hem op de trein toe te laten. Om niet door de bevelvoerende officier ont dekt te worden, verbergt hij zich in een der goederenwagens onder een hoop hooi. Plotseling gaat de deur van de wagon weer open en een jong meisje komt binnen. Uit angst zijn aanwezigheid ontijdig te verraden houdt Aljosja zich verborgen tot de trein vertrokken is en komt dan vanon der het hooi vandaan. Het meisje krijgt de schrik van haar le ven en Aljosja kan te nauwer nood voor komen, dat zij in paniek uit de trein springt. Zij heeft haar bundeltje bagage al naar bui ten geworpen, als hij haar nog juist op het laatste ogenblik kan terughouden. Hij vertelt Sjoera, het meisje, nu dat het he lemaal niet zijn plan is haar te belagen, maar dat hij zich schuil hield voor de com mandant van de trein. Hij vertelt haar ook, dat hij op weg is naar zijn moeder en zij vertelt hem, dat ze op reis is om haar ver loofde te bezoeken, een piloot, die gewond in een hospitaal ligt. Aljosja en Sjoera slui ten nu vriendschap. Op een volgend station waar hij moet overstappen zal Aljosja een pakje afgeven bij de vrouw van een van zijn frontkameraden. Daardoor krijgt hij op nieuw vertraging. Op dit station zullen de wegen van Aljosja en Sjoera zich scheiden. Zij hebben nog enkele minuten voor Al josja's trein vertrekt en Sjoera vertelt hem nu, dat zij helemaal niet verloofd is. Zij had het verhaal verzonnen om Aljosja op een afstand te houden. Pas als de trein zich in beweging heeft gezet, beseft Aljosja, dat Sjoera's bekentenis hem in de gelegenheid heeft gesteld zijn liefde te bekennen. Hij roept nog naar Sjoera, dat zij hem moet schrijven en geeft haar zijn adres op. Zijn stem gaat echter verloren in het lawaai, dat de trein maakt.... Een beetje verdrietig vervolgt Aljosja zijn reis. Hij is Sjoera kwijt geraakt en wie weet, of hij haar ooit nog terug zal zien. Een bo vendien heeft hij door al zijn wederwaardig heden bijna geen tijd meer oih naar zijn dorp te gaan. Het dak zal hij niet kunnen maken. Hij zal nog juist tijd hebben om zijn moeder te omhelzen en dan zal hij weer de terugweg mqeten aanvaarden naar het front- De beste jachthond (Engelse Setter) lu. was eigenaar van de H. Lohuis. Op één na was dit de beste hond van de tentoonstelling. Verder kregen G. Kamphuis met zijn Cocker Spaniels een 2e en een 4e en G. Tij- hof evenens met Cocker Spaniels 3 z.g. De Engelse cockerspaniel „Heidih", eige naar J.P.A. van der Belt, behaalde het hoogst opmerkelijke succes van: uitmuntend, bes- de teef en op één na de beste van alle En gelse cockerspaniels. Rijdt niet het koste wat het koste een voorrangsweg op Want dat kan U ALLES kosten. Verbona VeJiaVerk Zoals bij vele zaken in ons goede wereld je is het in het verkeer een kwestie van geven en nemen. Dat geldt zeker als het om dat veelbesproken, veelgeroemde en veel- vermaledijde fenomeen van onze moderne voortbewegingstechniek gaat: de voorrang. In wezen is die voorrang een oud pro bleem. De lezer moge het geloven of niet: onze voorouders wisten er óók weg mee. Met de voorrangsproblemen, wel te verstaan. Nu geen gekheid, maar wist u dat de va dermoord van Oedipus op een voorrangs probleem is terug te voeren? „Ho, ho", ho ren wij nu de klassiek geschoolde verkeers- deskundigen al roepen, „geen sprake van, het was geen voorrang maar vrije door gangAkkoord. Een feit is in ieder ge val dat Oedipus op weg naar Thebe de wa gen uit het karrespoor moest lichten om 'n tegenligger te laten vóórgaan )lees: dóór gaan). Hij voelde daar niks voor en - het ging er toen nog een ietsjepietsje rauwelij- ker toe dan nu - hij ruimde tegenligger Laius op in de meest drastische en maca bere zin des woords. Met een pistoolschot dat afging zonder dat de goede Oedipus wist dat hij daarmee zijn vader doodde... Van dat grapje torsen wij nu nog de gees telijke erfenis mee in de vorm van Oedipus- voorrangs- en andere complexen. Daarom is het goed zich van tijd tot tijd ook eens op het wezenlijke van de voorrang -ezin- nen, gelijk het Verbond voor Veilg Verkeer in de eerste drie maanden van 1962 van de weggebruikers vraagt. Voorrang is in feite iets wat je krijgt, je hèbt het niet. Daar zijn hele volksstammen mee in de war. Ze drukken als ze op een voorrangskrui sing of op een voorrangsweg rijden maar door, zelfs als ze zien dat de man die de voorrangskruising of de voorrangsweg gaat oprijden wel eens niet kon geven wat de ander niet heeft maar krijgen moet Nou, en èls die ander dan niet krijgt wat hij hebben moet en maar doet alsof ie heeft wat ie krijgen moet, nou dan krijg je het. Daar weet Oedipus van mee te praten. Daarom, beter even voorzichtig aan, en afwachten öf je 't krijgt. En als je het ge kregen hebt: houen zo. Vóórdat die ander denkt: hij neemt niet terwijl hij krijgt wat ie denkt dat ie heeft zonder dat ie 't krijgt. Want dan heeft niemand 't meer. Dan krijg je er wat van. Een voorrangs-complex. Onder auspiciën van het Verbond voor Veilig Verkeer zal er ook dit jaar weer een Veilig-Verkeerscursus worden gehouden, de zogenaamde Sleutelcursus. De cursus wordt gegeven door wachtmees ter le klasse de heer H. G. Berkel in de Schildschool, gedurende 7 weken op elke dinsdag van 8 tot 10 uur, aanvangende 13 februari 1962. De cursus is gebaseerd om een algemeen inzicht in de verkeersregels te krijgen aan de hand van de Veilig Verkeerssleutelles- sen. Voor deze 7 lessen is slechts een prijs van 3- verschuldigd. Aanmeldingen kun nen geschieden bij de heer Berkel voor noemd of dinsdagavonds aan de Schildschool v' - jij 'i i:> v.y.MHOBwnwu Kï::£":- iV

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 3