Gerechtshof Leeuwarden doet uitspraak in geding rond baatbelastingverordening i Veel medewerking 10x10 actie Gemeente in gelijk gesteld BURGERLIJKE STAND VEEMARKT RIJSSEN Zondagsdienst dierenartsen Rij ssen - W ier den Presentiegeld leden stembureaus verhoogd Tragisch ongeval op ijsbaan Kandidaatstelling voor gem eentera ads verkiezin g J. Lichtenberg, Schild NUTSSPAARBANK GITAARCURSUSSEN Coöp. Boerenleenbank „Notter" BENAUWDE UURN AGENDA Predikbeurten Jaargang 40 No. 6 Vrijdag februari 1962 „Ten Berge" Zestig a zeventig Nederlandse militairen zijn dinsdagavond met het eerste DC-8 lijnvliegtuig van de KLM, dat sinds de herfst van vorig jaar weer de route via Anchorage over de Pool naar Nieuw-Guinea vertrokken. Deze op Schiphol gemaakte beeldstrip brengt het eeuwenoude verhaal: vertrek - verdriet - troost overduidelijk in beeld. De nieuwste regenjassen HUTTENWAL 31 - RIJSSEN WEEKBLAD VOOR De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 7.25 per kwartaal, voor post abonnees f 1 40 per kwartaal Administratie en Redactie: Enterstraat 10 Rijssen Telef 2101 f014R0) Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 uur Advertenties 10 cent per mm. Bij contract korting Het gerechtshof te Leeuwarden heeft uit spraak gedaan in het geding tussen mej. Knottenbelt te Velp en de gemeente Rijssen omtrent de door de gemeente aan deze eigenaresse van een perceel aan de A. H. ter Horstlaan opgelegde aanslag ingevolgd de baatbelastingverordening van de ge meente Rijssen. Het Gerechtshof heeft de gemeente Rijs sen volkomen in haar gelijk gesteld. Zoals men weet heeft deze baatbelastingverorde ning veel stof doen op waaien. Er is een protestcomité opgericht, dat nu al enkele jaren de rechtmatigheid van de door de gemeente Rijssen opgelegde aanslagen be twist. Verschillende malen werd de verordening door het Gerechtshof (vaak min of meer op formele gronden misschien) onverbin dend verklaard. De gemeente heeft naar aanleiding daar van de verordening verschillende keren ge wijzigd, tot men naar de mening van b. en w. een „waterdichte verordening" had. Het baatbelastingcomité bijgestaan door Mr. Dr. H. A. Zeven en zijn zoon Drs. P. A. Zeven, te Den Haag was van mening, dat de verordening aanleiding kon geven tot willekeur en de gronden waarom de baat belasting in het leven werd geroepen achtte men onaanvaardbaar. Met name wat betreft de A. H. ter Horstlaan werd door het comité gesteld dat Advertentie Kon- voor Uw c naar ons adviseren U deskundig. Drogisterij afd med. bandages Telefoon 2293 GEBOREN: Dirk, z.v. D. van der Lee en W. Linschoten, A. H. ter Horstlaan 31, 28 jan.; Dinant Herman, z.v. H. J. Groteboer en J. Kornegoor, Keizersdijk 7, 28 jan.; Egbert Dinant, z.v. J. Harbers en J. Hars ten, Molendijk 30, 30 jan.; Marja, d.v. J. Drijer en H. Ligtenberg, Mod- desteeg 24, 31 jan.; Jan Antonie, z.v. J. Baan en J. Rensen, Ligtenbergerdijk 17, 1 febr.; Grietjen, d.v. G. H. Brinks en C. Pijffers, Nijverdalseweg 19, 26 jan. te Almelo. ONDERTROUWD: Bemardus Johannes Mulder, 30 jaar, Rijs sen, Oosterhofweg 15 en Maria Gerda Lucia Holtkamp, 23 jaar, Rijssen, Oranjestraat 29 30 jan.; Johan Breukink 26 jaar, Rijssen Elsenerstraat 49, en Jenneken Cornelia Johanna Baan, Rijs sen, Bouwstraat 3, 30 jan.; Jannes Bakker, 29 jaar, Rijssen, School straat 17, en Lammerdina Drijer, 29 jaar, Rijssen, Nassaustraat 23, 31 jan.; Hendrikus Deijk, 23 jaar, Rijssen, Blinde Banisweg 19, en Geesken Bakker, 21 jaar, Rijssen, Nassaustraat 30,- 1 febr.; Willem Vrugteveen, 24 jaar, Wierden, En ter, Julianastraat 23, en Frederika Langen- hof, 27 jaar, Rijssen, Graaf Ottostraat 3, 1 febr.; Johan Schulenburg, 24 jaar, Rijssen, Arend Baanstraat 63, en Jentje Klazina Lassche, 22 jaar, Rijssen, Weverstraat 20, 1 febr.; Tonnis Jager, 23 jaar, Groningen, Nassaulaan 14, en Hendrika Gerda De Boer, 23 jaar, Rijssen, Haarstraat 6, 2 febr.; OVERLEDEN: Mina Esink, "49 jaar, echtgenote van G. de Leeuw, Marijkestraat 5, 3 febr.; Richardus Johannes Rikken, 79 jaar, we duwnaar van: M. A. Mosman, Rozengaar- de 3, 26 jan. te Almelo. Aangevoerd: 49 runderen. Prijzen: 5 vette koeien van 2,90 tot 3,05 per kg. slachtgewicht. 28 melk- en kalfkoeien van 925,- tot 1050,- per stuk. 10 pinken van ƒ525,— tot 675,— per stuk. 6 graskalveren van 375,- tot 450,— per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel vlot, prijzen iets hoger. In verband met mond en klauwzeer geen aanvoer op de varkensmarkt. De dienst wordt zondag a.s. waargeno men door dierenarts J. Siebelink, Wierden, tel. 05496-298. er bij de verharding van deze laan sprake was van uitgesteld onderhoud en niet van een verbetering van een weg waardoor ei gendommen van aangelanden zijn gebaat. Hier berust nl. de mogelijkheid tot het hef fen van baatbelasting krachtens artikel 281 van de gemeentewet op: de eigendom men van de aangelanden moeten door de verharding zijn gebaat. Dit was zo ongeveer de aanleiding en de basis van het geding. De recente uitspraak van het Gerechts hof te Leeuwarden is het gevolg van de door het Hof gehouden zitting in de raad zaal te Rijssen op 12 december 1961. Het Gerechtshof bestaande uit de heren Mr. Po lak, Mr. Kremer Mr. Doedens en Mr. The- sink heeft getuigen gehoord van beide par tijen terwijl men zich ook in de A. H. ter Horstlaan en in andere buitenwegen met de bestaande situaties aldaar op de hoog te heeft gesteld. Ten aanzien van het meningsverschil om trent de mogelijkheid tot het heffen van een billijke bijdrage in de gemaakte kos ten door de gemeente op grond van arti kel 281 van de gemeentewet stelt het Hof zich op het standpunt dat deze bepaling is voorbehouden aan de gemeentelijke wetge ver onder toezicht van de Kroon en „niet ter beoordeling staat van de rechter in be lastingzaken". Het door mej. Knottenbelt gevoerde ver weer, als zou de verbetering van de A. H. ter Horstlaan in 1954 moeten worden aan gemerkt als uitgesteld onderhoud wordt door het Gerechtshof bestreden. Deze mening wordt gegrond op de conclu sie die het Hof middels getuigenverklarin gen enz. heeft gemaakt, dat de A. H. ter Horstlaan voor 1916 een onverharde weg of pad is geweest. In dat jaar is deze laan voorzien van een verharding, tengevolge waarvan de laan redelijk goed berijdbaar was voor auto's en bespannen voertuigen. Omstreeks 1954 is de weg ingrijpend ver beterd, waardoor „de A. H. ter Horstlaan thans is een te allen tijde goed berijdbare en begaanbare weg, goed effen en glad en stofvrij en voorzien van een verharding als bedoeld in artikel 3 der Baatbelasting- erordening 1936 voor buitenwegen" aldus de uitspraak van het Gerechtshof te Leeu warden. Het Hof concludeert hieruit, dat de om streeks 1954 verrichte werkzaamheden niet als inhalen van achterstallig onderhoud kun nen worden aangemerkt; daarvan - zo meent het Hof - kan alleen sprake zijn „in dien de weg was gebracht in de toestand van 1961 na het aanbrengen van de toen aangebrachte verharding. Uit de getuigenverklaringen heeft het Hof afgeleid, dat vergeleken met de toestand van na 1916 in de verharding van de weg in 1954 een aanmerkelijke verbetering is ge bracht, waartoe de gemeente volgens de wegenwet niet verplicht was. De in de omgeving van de A. H. ter Horstlaan gelegen percelen zijn door de in 1954 aangebrachte verbeteringen in een voor deliger positie gekomen, zo is het Hof van mening „omdat de bospercelen, villa's en zomerhuizen beter en ook belangrijk gerief lijker toeganklijk zijn gemaakt". Met deze en andere „overwegingen" stelt het Gerechts hof zich op het standpunt dat de gemeente Rijssen in het gelijk moet worden gesteld. I B. en w. stellen voor het presentiegeld voor de leden van de stembureaus te ver hogen van 15 gulden per zitting tot 20.- B. en w. zijn van mening, dat het presen tiegeld van 15.- welk bedrag is vastgesteld in 1956, „aan de lage kant" is. Tengevolge van een val op de ijsbaan (vorige week woensdagavond) overleed in Enschede de 17-jarige J. B. ten H. Nadat het ongeval zich aanvankelijk niet zo ernstig had laten aanzien nam de toe stand kritieke vormen aan, waardoor hij op medisch advies naar Almelo (later naar Enschede) werd vervoerd, alwaar hij zon dagavond overleed. Het slachtoffer studeerde op het Chr. Lyceum in Almelo. Het medelven met de familie was groot. Onder leiding van de heer D. Duindam werd door de afd. Rijssen van de K.V.P. in het St. Jozefgebouw een ledenvergadering gehouden met als enig punt van de agenda de kandidaatstelling voor gemeenteraads verkiezing. Kandidaat werden gesteld de heren A. F. M. Paauwe, A. J. Hodes, J. A. Klein Schaars- berg, A. Geuzendam en M. Bekhuis. Op een nog nader te bepalen datum zal een groslijststemming worden gehouden die beslissend is over de volgorde waarin deze kandidaten op de definitieve lijst zullen worden geplaatst ADVERTENTIE Het comité voor de 10 x 10 actie kan met voldoening terugzien op de tot heden on dervonden medewerking. Het heeft er alle schijn van, dat men aan het einde van de actie een behoorlijk succes kan boeken. Duidelijke taal spreken de volgende behaal de resultaten; 1. Zakgeldkaarten: Hiervan werd in totaal voor een bedrag van ruim 4500 gulden ge plaatst, waarvan reeds een bedrag van ruim 2200 gulden in contanten is binnengekomen. 2. Aan anonieme giften is een bedrag van 250 gulden geboekt. 3. De snertactie bracht, zoals reeds bekend, 100 gulden op. 4. Op een der plaatselijke scholen wordt in de pauze chocolademelk verkocht, in twee dagen bracht dit reeds 40 gulden op. Een idee, dat navolging waard is!! 5. De teenager-avond leverde 800 gulden op, terwijl de komende teenager-avond het waarschijnlijk even goed zal doen. 6. De komende weken zal er, naar wij vernamen in een der plaatselijke kerken een collecte worden gehouden. 7. De Huishoudschool zal volgende week be ginnen met de verkoop van verzilverde le peltjes. 8. Ook zal in de loop van de volgende week een begin gemaakt worden met de verkoop van grammofoonplaten ten bate van onze actie. Het is een uitvoering van de „Wool- town Jazz Band" uit Tilburg, die de „10 x 10" Rag" op deze plaat ten gehore brengt. Een plaatje, dat de moeite waard is! Te bestellen bij: H. Brouwer, Huttenwal 18, Tel. 2656. 9. In de toekomst zal op de lagere scholen een projektie-les gehouden worden over de landen waar gebrek geleden wordt. 10. Op 25 februari zal in de Ger. Kerk een zangdienst gehouden worden waar iederen welkom is. U ziet het, 10 waardevolle 10 x 10 pun ten, die naar het comité hoopt veel geld opleveren! En tenslotte verwacht men dat dinsdag avond de zaal van het Parkgebouw weer afgeladen zit met enthousiaste mensen! 't Programma vermeldt dat er onder an dere weer drie bands zullen optreden, „De Stekker" voert een stukje op, met in de hoofdrol Rudy Bierling. Entreeprijzen: 1.-, 1.25, 1.50. In de maand januari werd bij het bij kantoor Rijssen van de Nutsspaarbank Almelo ingelegd een bedrag van 300.956.01 en terugbetaald 232.127.03 In deze maand werden 117 nieuwe spaar rekeningen geopend. Voor muziekliefhebbers verwijzen wij naar een in dit nummer voorkomende adverten tie betreffende gitaarcursussen. Advertentie De deur van onze spaarbank staat wlid open vnor ledereen. Bovendien kennen vrij alle moderne spaarvormen en werken mede met: bedrijfjsparen - spaarregeling voor ambtenaren - jeugdsparen - schoolspamn. NEEM OOK EEN SPAARBOEKJE BfJ DC; Merie 'k mur eawn noar 't pakhoes hen Ik heb nog wat vegetn, Det 's good Mans, bliew iej dan neet oet, Dan woch ik eawn met 't etn. Met tien minuutn zin ik der wier Zo vear is det neet. weg, 'k Kan better non dan later goan Want het is non nog lech. In 't pakhoes was het gaaw bekekn, Non rap der wier van duur, Nee mear, de dure wol neet lus, Mans den veskeut van kluur. Want 'n slutel zat van boetn in 't slot, Wat mos hee non beginn, Want met gin man en mach kreeg hee De dure lus van binn. Ne roete duurhouwn was te gek, Mear as hee non ees reup, Mans skreeuwn van help, mear 't leek wal of Gin meansk' op stroate leup. Mans wochen eawn, prebeern 't ees wier, 't Wur duuster, Mans den dach, Doar mut ter heel gaaw eene komn, Aans mu'k hier sloapm vannach. Hee har gin flauw benul van tied, Woer lang' har hier ezetn, Wat zo Merieje wal neet deankg En hee mos ook nog etn. Wier skreewn hee: help, zo had hee kon, 'n Poar moal achter mekoar, Hee har neet vuile hoppe, mear Iej konn -'t neet weetn, neetwoar. Mear dan, is ter doar eene binn, Of he'k miej wat 'vebeeld, Joa ikke, in de rappegaejd Har Mans 't verhaal veteeld. Mans was um half twee wier in 't hoes En toen mos hee nog etn, Mans zal al wodt hee nog zo oold Den oawnd nooit wier vegetn. J. ROZENDOM. RIJSSEN. 9 februari, Openbare vergadering A.R.. leeszaal Parkgebouw. 10 februari, Pro Rege-avond met Rijssens Mannenkoor, Jeruël. 10 februari, Streekconferentie N.U.S.O., Park- gebouw. 12 februari, Filmavond C.M.B., Jeruël 13 februari, Vergadering C.H.U., Jeruël. 13 februari, 10 x 10 Teenageravond nr. 2 Parkgebouw 13 februari, Jaarvergadering HABI, hotel Koenderink. 14 februari, Jaarvergadering Hosanna, hotel Gijsbers. 14 februari, Ledenvergadering P.v.d.A. caf- Hegeman. 17 februari Herv. Jeugdraad, klankbeeld over Zending in Kenya, Jeruël. 19 februari Amateurfotografenvereniging Al- dolem, Neutr. kleuterschool. 20 februari, C.H.-Jongerengroep, Wilhelmina- school. 20 februari Stem des Volks met Almelo's Chr. Dubbel Mannenkwartet, Parkge bouw. 27 februari Ledenvergadering Unitas, Jeru- el. 1, 2 en 3 maart, Jaarlijkse voorjaarsbazar Rijssen Vooruit, café Koedijk. 9 maart, Volksuniversiteit, Jeruël. 13 maart, Uitvoering Gym. vereniging D.O.S. Parkgebouw. 24 maart, Kynologenclub R.E.O. Parkge bouw 27 maart, Modeshow Eltem t.b.v. de speel tuinverenigingen, Parkgebouw. 17 april, Vergadering Unitas, Jeruël. 23 april, Internationale rennen „Windhon- renvereniging Rijssen" baan Dannen- berg. 31 mei, Sportdag Rijssen Vooruit, R.V.-ter- rein. 7 juli, Drumbandconcours, Volkspark. Opgaven voor deze rubriek kunnen ge schieden ten stadhuize, kamer 7(afdeling Algemene Zaken). Ned. Herv. Gemeente (Grote Kerk): 9.00 uur Ds Vos, 10.45 uur Ds. Vos, 19.00 uur Ds van Tuyl. Westerkerk: 9.30 uur Ds. van Tuyl, 15.00 uur Ds. Kool. Westerkerk: woensdagavond 19.30 uur Ds. Kool. NOTTER 19.30 uur Ds. Kool. Ger. Gemeente (Noorderkerk)9.30 uur Ds. van Haaren, 15.00 uur leesdienst, 19.00 uur Ds. van Haaren. Woensdagavond 19.30 uur Ds. van Haaren. Oud. Ger. Gem. (Bevervoorde): 9.30 uur de heer Vosman, 14.30 uur leesdienst, 19.00 uur de heer Vosman. Woensdagavond 19.30 uur Ds. Middelkoon Zwolle. Oud Ger. Gem. (Oranjestraat): 9.30 uur en 15.00 uur Ds. van Dijk. Woensdagavond 19.30 uur Ds. van Dijk. Ger. Kerk (Boomkamp): 9.30 uur en 15.00 uur Ds. Brinkman. Oud. Ger. Gem. (Eschkerk): 9.30 uur Ds. Aan- geenbrug, 14.30 uur leesdienst, 18.00 uur Ds. Aangeenbrug. Woensdagavond 19.30 uur Ds. Aangeen brug.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 1