I Een systeem om voertuigen regelmatig op veiligheid te laten inspecteren Muzikale avond voor Volksuniversiteit Spit,Spierpijn Jaar vergaderi ng UNITAS Werkgroep Pro Juventute R.V. BOUWT CLUBHUIS RKSV STEVO Bemesting van sportvelden 1 at AANRIJDINGEN Zilveren jubileum bij Ter Horst Co Jubilaressen werden gedecoreerd Rijssense motorclub huldigde kampioenen Medische sportkeuring Kampioen van Nederland Vrijwillige periodieke veiligheidsinspecties Rijssense garages doen mee aan veiligheidsinspectie Mond- en klauwzeer op de Borkelt Nog een geval Wat omvat een inspectie? Het veiliglieidsvignet Vrijdag 19 januari 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 *"A; De volksuniversiteit te Rijssen had vrij dagavond voor haar leden een mooie muziek avond belegd in het gebouw Jeruël. De heer C. Höweler uit Blaricum hield een interes santé lezing over ,,het genieten van muziek' De heer Höweler is een der bekendste musico logen in Nederland. Na een kort openingswoord door voorzitter de heer Dasselaar, vertelde de heer Höweler, dat muziek bij de mensen niet is aan te leren, maar dat de kennis van muziek kan worden ontwikkeld. Spr. betoogde, dat de componis ten zijn of extrafert of intrafert, een compo nist schrijft in een bepaalde kunstvorm. Bij een concert kan de ene helft van de aanwe zigen „extrafert" zijn en het concert' mooi vinden, terwijl de andere helft „intrafert" is en dit concert niet kan waarderen. Het is de psychologische instelling van het publiek. Spr. besprak vervolgens de barokstijl bij de muziek (Bach en Handel) en de roman tiek (Chopin). Het crescendo en decrescen do bij Bach noemde spr. ongewenst, hetgeen hij via een gramofoonplaat liet horen. Even eens het forto en pianissimo. Met nadruk noemde spr. het constante rythme bij Bach en Handel, hetgeen een typische eigenschap kan worden genoemd van de oude muziek, in tegenstelling met het rythme van de moder ne tijd. Bij de romantiek van Chopin komt telkens de roebato op (even vertragen, even versnel len) en hetgeen van grote betekenis is. Aan Advertentie en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met De afd. Rijssen van Unitas (aangesloten bij het CNV) hield in gebouw Jeruël haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer H. Nieuwenhuis. Het jaarverslag werd uitgebracht door de heer J. H. Seppenwool- de, die een woord van dank richtte tot de leden van de ondernemingsraad van de NV ter Horst en Co, een bijzonder woord van dank werd gericht tot mej. Slettenhaar en de heer H. Nieuwenhuis, die thans geen deel meer uitmaken van de ondernemings raad. Het financieel verslag werd uitgebracht door de heer J. Dreijer, in aansluiting waar op de heer G. Smit namens de kascommissie verslag uitbracht. Tot nieuwe leden werden benoemd de he ren H. Slettenhaar en G. J. Borghuis. De aftredende bestuursleden t.w. de he ren A. Dreijer, G. Lankamp, G. J. Breden- oord en J H. Seppenwoolde werden herko zen. De heren G. Smit en G. ten Hove, waren niet herkiesbaar in verband met het feit, dat ze niet meer in de textielsector werk zaam zijn. In hun plaats werden gekozen de heren G. Weijers en G. Voortman. De voorzitter sprak de scheidende bestuurs leden de heren Smit en ten Hove op har telijke wijze toe en bracht hen dank voor de wijze waarop zij in het belang van Uni tas en van haar leden werkzaam waren ge weest. Door de districtsbestuurder de heer Doeve werden verschillende vragen beantwoord en spr. bepaalde ten aanzien van verschillende vraagstukken het standpunt van Unitas. On der meer werd besproken de candidaatstel- ling voor de ondernemingsraad bij ter Horst en Co, terwijl een uiteenzetting werd ge geven van de nieuwe C.A.O. in het bijzon der ten aanzien van de loonsverhogingen en de verhoging van de pensioenen. Verder werd onder de loupe geomen de verschillende contributieregelingen bij de 3 textielvakbonden. De jaarvergadering werd door de heer Doeve op de gebruikelijke wijze gesloten. de hand van dia's liet spreker gedeelten uit de Matheus-passion horen. Een Nocturne van Chopin liet spr. tweemaal spelen, eenmaal door een dame en eenmaal door een heer, waarover hij de aanwezigen verschillende vragen stelde. Ook muziek van Beethoven werd ten gehore gebracht op een wijze zo het niet en hoe het wel moet. De voorzitter was de tolk van de aanwe zigen, toen hij na afloop de spreker hartelijk dank bracht voor het genotene. Het was een zeer leerzame avond. De werkgroep Rijssen van de vereniging Pro Juventute organiseert op vrijdag 26 ja nuari in de Huishoudschool van Ter Horst en Co een bijeenkomst, waarin o.a. de film „Het Gerucht" van Kees Brusse zal worden vertoond. Deze film speelt op een middelbare school in Nederland en is tot stand gekomen onder auspiciën van Pro Juventute. Na de vertoning van de film is er voor de belangstellenden gelegenheid tot het stel len van vragen aan een forum, dat is samen gesteld als volgt: Mevr. H. G. Kappert-v.d. Riet en de heren J. M. van Hunen, P. J, Otte en C. A. Reichardt. De voetbalvereniging „Rijssen Vooruit" hield gisteravond in hotel Gijsbers onder voorzitterschap van de heer Hillenius een halfjaarlijkse ledenvergadering. Een breedvoerige bespreking werd gehou den over de training van de spelers. Besloten werd om nog meerder materiaal aan te schaffen, hetgeen deze training ten goede zal komen. Sedert enige tijd wordt door deze vereni ging een zgn. papieractie (ophalen van oud papier) gehouden, dit met het doel om de baten te bestemmen voor een te bouwen clubhuis. Met de bouw van dit clubhuis op het RV-terrein aan de Wierdensestraat zijn de leden in november jl. begonnen. De le den-vakmensen geven nl. geheel belange loos hun vrije tijd ter beschikking om zo goedkoop mogelijk dit gebouw te laten ver rijzen. Dit gebouw, ter grootte van 6 bij 11 meter, zal bevatten een appartement met bar, een keuken en W.C.'s. Ter financiering van de kosten hiervan zullen nog meer leden zich beschikbaar stellen voor deze papier-actie. In de thuiswedstrijd tegen Stevo komen de Rijssenaren met de volgende opstelling in het veld: Doel: B. Slaghekke, achter: G. Meulman en M. Wolters, midden H. Hilbrink, H. Kamphuis en G. Oude Luttighuis, voor: F. Tusveld, Frans Tusveld, B. Markslag, A. Kamphuis en G. Klein Rouweler. Aan een sportveld stelt men in de eerste plaats de eis dat er een stevigegrasmat op ligt, zodat het ook onder minder gunsti ge omstandigheden zolang mogelijk bespeel baar blijft. Een goede ontwatering en keuze van de juiste grassen spelen hierbij uiter aard een zeer belangrijke rol. Maar ook de bemestingstoestand heeft een niet te onder schatten invloed. Een goede bemestingstoestand zal een be tere beworteling tot gevolg hebben, waar door niet alleen de zode sterker zal worden maar vooral ook het herstellingsvermogen van het speelveld na grote droogte of regen val veel groter zal zijn. Het Bedrijfslabo- ratorium voor Grond- en Gewassenonderzoek te Oosterbeek ontvangt de laatste jaren een stijgend aantal grondmonsters van sportvel den voor onderzoek op de bemestingstoestand. Aan de hand daarvan geeft het Nederlands Olympisch Comité (N.O.C) een bemestings advies dat vijf jaar geldig blijft. Alvorens in de Trèveszaal in Den Haag bijeen te komen voor een kabinetsvergadering over de situatie in Nieuw-Guinea, hebben verschillende Neder landse ministers maandagavond gedineerd in hotel Des hides in Den Haag, waar ook ver schillende staatssecretarissen de maaltijd gebruikten. '.V. J Foto boven: Staatssecretaris mr. Y. Scholten van O., K. en W (midden)^ en de minister van justitie, mr. A. C. Beerman rechtsbij het verlaten van het hotel. Foto hiernaast: De minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra middenen de staatssecretaris van Marine, P. J. S. de Jong (rechts) worden geïnterviewd voor het hotel, er werd evenwel geen commentaar gegeven. Op de Markeloseweg te Rijssen had een aanrijding plaats, waarbij 3 voertuigen waren betrokken, nJL een auto, een motor een een bromfiets. De automobilist R. wilde achteruit de Mar keloseweg oprijden. De passerende motor rijder Ten B. uit Rijssen bemerkte deze be doeling van de automobilist te laat en bot ste tegen de zijkant van de auto op. Ten B. kwam ten val, op het moment dat uit de andere richting een bromfiets naderde, die tegen de gevallen motorrijder opreed. De berijder van de bromfiets de heer S. uit Rijssen liep een hersenschudding op en de motorrijder Ten B. een gebroken pols. Op de hoek Boomkamp-Watermolen had dinsdagavond een aanrijding plaats tussen een bus van de H.A.V.I. Tours en een per sonenauto, bestuurd door N. uit Holten. De aanrijding gebeurde op het moment, dat de bus, die uit de Boomkamp in de richting van het Schild reed geen voorrang verleen de. Beide voertuigen werden beschadigd. Toen donderdagmiddag een personenauto bestuurder G. N. uit Enter, de bedienings- weg van de Haarstraat aan de verkeerde zijde inreed, naderde juist van tegengestelde richting een bromfietser H. B. uit Rijssen. Juist bij het passeren van een geparkeerde vrachtauto had een aanrijding plaats, waar bij de bromfiets zwaar beschadigd werd. H. B. kwam met de schrik vrij. Toen donderdagmorgen de Rijssense pe- troleumventer, de 38-jarige J. J., met zijn driewielig motorrijtuig op de Vennekes- gaarden in de richting van de Holterstraat reed, verleende hij geen voorrang aan een vrachtauto, bestuurd door S. uit Almelo, die uit de Molenstraat kwam aangereden. Bij de aanrijding, die hiervan het gevo'g was, liep de petroleumventer een openbeenbreuk op. Het motorrijtuig werd zwaar beschadigd. De heer J. Kreijkes, wonende Tabaksgaar- den te Rijssen, werkzaam als kopspoeler bij de firma Ter Horst en Co. alhier, her dacht maandag de dag, dat hij 25 jaar bij genoemde firma in dienst was geweest. Namens de directie sprak de heer A. H Ter Horst de jubilaris in hartelijke woorden toe en overhandigde hem een enveloppe met inhoud en het draagspeldje 25 j. dienst. Een 3-tal werknemers van de NV ter Horst en Co werd dezer dagen onderschei den met de bronzen ere medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau, in verband met hun 40-jarig dienstjubileum bij deze on derneming. In een korte plechtigheid op het directiekantoor reikte burgemeester Land weer de onderscheiding uit aan de heren J. J. Ligtenberg, Prins Bernhardstraat 1 (getouwsteller), J. Waggeveld Haarstraat 159 linoleum wever en H. J. Knol Markelose weg, werkzaam in de batchingkamer. De heer A. H. ter Horst, feliciteerde de jubilarissen met de onderschijding en bracht namens de directie van ter Horst en Co, dank voor de trouwe wijze waarop deze werknemers zulk een lange reeks van jaren de N.V. hadden gediend. De Rijssense Motorclub RMC hield gis teravond in café Spekhorst een gezellige avond, waar de leden met hun dames aan wezig waren. Voorzitter was de heer J. W. Dijkink. Traditie getrouw werd onder de leden, die voor 20 uur op deze bijeenkomst waren, een worst van lVz meter verloot. Diverse spelletjes wisselden elkaar af, waarna de prijzen, beschikbaar gesteld door verschillen de leden, onder de aanwezigen werden ver loot. Op deze bijeenkomst vond de huldiging plaats van de kampioenen over het afge lopen jaar. Dit was voor de afd. motoren de heer H. W. Buursink en van de auto mobilisten de heer J. W. Dijkink. De heer J. Baan overhandigde beiden met een toe passelijk woord een wisselbeker, en een aan denken. Het bestuur stelde hierna voor om de oud-voorzitter de heer H. Kienhuis te be noemen tot ere-voorzitter. RMC heeft besloten om mee te doen aan de landelijke veilig-verkeers-competitie en wel met 2 groepen van elk 15 leden. Deze competitie gaat uit van de KNMV en zal voor groep A (beginners) plaatsvinden op 24 januari a.s. en voor groep B (gevorder den) op 21 februari. Op 25 januari zal in het gemeentelijk gym nastieklokaal aan de Lentfersweg de medische sportkeuring worden gehouden (voor heren). Allen, die op actieve wijze aan sport deel nemen worden in hun eigen belang voor deze keuring opgeroepen. De keuring voor dames wordt gehouden op 1 februari. Verzocht wordt mede te delen, dat op 14 februari een lezing wordt gehouden voor alle Twentse scheidsrechters van de KNVB en wel in Hotel Deeters te Hengelo. Als spreker is uitgenodigd de heer Roomer te Rotterdam. De heer G. ten Bolscher lid van de Eerste Rijssense Kanarievereniging (ERKV) behaal de op de nationale tentoonstelling te Rotter dam een zeer fraai succes. In de Hoofd klasse. Zijn inzending in de klasse 4 Vo gels, behaalde het hoogste aantal punten en werd uitgeroepen tot nationaal kampioen (Waterslagers). In samenwerking met de Bond van Auto mobiel-, Garage- en Aanverwante Bedrijven (BOVAG) en politiële instanties organiseert het Verbond voor Veilig Verkeer in verschil lende delen van ons land (proefgebieden) veiligheidsinspecties van motorvoertuigen op rijwillige basis. In door het Verbond in overleg met de politie en BOVAG daartoe aangewezen garage-bedrijven worden auto's van hen, die zich vrijwillig aan deze inspec tie onderwerpen, grondig op alle veiligheids aspecten nagekeken. Als het motorvoertuig aan de gestelde eisen voldoet, wordt een vignet afgegeven en op de voorruit aange bracht; dit vignet wisselt elk half jaar van kleur, zodat in één oogopslag is te zien of 't voertuig in het juiste tijdsbestek aan een veiligheidsinspectie onderworpen is. Hoe het Verbond voor Veilig Verkeer bij het opzetten van dit systeem van veiligheids inspecties te werk gaat, moge blijken uit het volgende. De inspecties worden verricht in daartoe goedgekeurde garagebedrijven. De ze bedrijven dienen aan bepaalde voorwaar den te voldoen: zij moeten beschikken over een hefbrug of kuil, een dynoremvertragings- meter, voldoende mogelijkheid tot het af stellen der koplampen, een banden-profiel- De vrijwillige periodieke veiligheidsinspec tie van motorvoertuigen, is zo wordt door het Verbond voor Velig Verkeer medegedeeld thans ook uitgebreid tot Twenthe. 't Verbond werkt bij deze inspecties nauw samen met de politie en de BOVAG In de volgende Twentse plaatsen zijn goed gekeurde automobielbedrijven gevestigd: Almelo, Delden, Enschede, Goor Hengelo, Kloosterhaar, Losser, Markelo Oldenzaal, Oot- marsum, Rijssen, Tubbergen en Vriezenveen. De bedrijven zijn kenbaar aan het z.g. veiligheidsinspectieschild. Bezitters van per sonenauto's of van lichte bestelwagens kunnen hun voertuigen bij de aangewezen bedrijven tegen een zeer geringe vergoeding doen in specteren. Deze inspectie heeft in hoofdzaak betrekking op de voor de veiligheid noodza kelijke onderdelen van 't voertuig, o.a. stuur inrichting, chassis, veren, brandstoftank, - en leidingen, wiellagers remmen, verlich ting, portiersluitingen, bevestiging van voor bank en banden Bij een proefrit wordt ook de remvertraging gemeten. Blijken al deze punten aan de gestelde eisen te voldoen, dan wordt een inspectierap port met logboekje, dat bij de wagen blijft verstrekt Tevens wordt een vignet op de voorruit aangebracht. Ieder half jaar wordt, de kleur van het vignet gewijzigd, zodat on middellijk geconstateerd kan worden, wan neer de wagen de laatste inspectie heeft on dergaan. Voor wat Rijssen betreft nemen de volgen de automobielbedrijven aan de inspecties deel: Garage L. Bakker, Stationsdwarsweg, Fa. Bleeker Boomkamp en de N.V. Roba Holter- In Rijssen heeft zich maandag een geval van mond- en klauwzeer voorgedaan onder de varkensstapel van de landbouwer G. W. J. Kok. Borkeld 13 te Rijssen. Dinsdag is zijn gehel varkensstapel, be staande uit 37 varkens, afgemaakt. Wederom is in Rijssen een geval van mond- en k'auwzeer onder een varkens stapel geconstateerd, nl. bij de. landbouwer H. Seppenwoolde, wonende Holterstraatweg 175 alhier. De gehele varkensstapel, be staande uit 6 varkens, zal worden afgemaakt. meter en - uiteraard - over deskundig per soneel. Nadat de garagebedrijven, welke zich heb ben opgegeven om als inspectiestation te mogen fungeren, aan een onderzoek naar geschiktheid zijn onderworpen, wordt aan de hand van de bevindingen door de Cen trale Commissie Veiligheidsinspectie over toe lating beslist. Elk bedrijf heeft een keurmeester en een plaatsvervanger, welke na instructie ontvan gen te hebben, de inspecties verrichten. Het is aanbevelenswaard de periodieke vei ligheidsinspectie te laten uitvoeren gelijktij dig met een grote onderhoudsbeurt, die in het algemeen wordt gegeven om de 10.000 km. Als dit geschiedt behoeven weinig extra werkzaamheden te worden verricht, zodat de kosten beperkt blijven tot het (in het hele land genormaliseerde) bedrag van 2,50. Komt men uitsluitend voor een veiligheids inspectie, zal de garage de 10, in reke ning brengen: Ook dit bedrag is in het gehele land gelijk. De inspectie omvat niet minder dan 45 keuringspunten. Bij controle 1 wordt op spe ling, ontzetting, breuk of slijtage gekeurd: iet stuurhuis, de stuurstang met kogelbou ten, de stuurarmen, de spoorstang met de kogelbouten, de geleidingsbouten en bus sen, de draagarmen, de onderstelbanken en dwarsbalken, de veren, stroppen en toren bouten, de veerschommels, en bouten, de brandstoftank en-leidingen, 't uitlaatsysteem, de schokbrekers en bevestigingen, de rem- stangen en bevestigingen, de fuseerpennen en wiellagers en de wielen op slingeren en vastzitten; voorts controleert men minu tieus de banden, zowel het loopvlak als de zijvlakken, óók van het reservewiel. Controle 2 omvat het remvloeistofniveau en de rem- voeringen, waarna controle 3 ingaat op de werking resp. afstelling van de verlichting: groot licht, dimlicht, stadslichten, richting aanwijzers en -verklikkers, achterlichten, stoplichten, rode reflectoren, schakeling ach- teruitrijlampen evt. mistlampen, parkeerlich- ten, claxon, ev. reservelampen, evt. ge vaarsdriehoek, evt. trouble-light" alsmede accubevestiging en -kabels. Controle 4 om vat de portiersluitingen, ruitenwissers, ach teruitkijkspiegel (s) uitstekende delen, pe daalrubbers, bevestiging voorbank en evt. spatlappen. Tot slot volgt controle 5, de proefrit. Hierbij wordt volle aandacht ge schonken aan de werking van de voet- en handrem, de remvertraging, gemeten met de z.g. dynometer, de besturing en aan de wegligging. Een intensieve controle op de veiligheid van het voertuig, waarbij letterlijk niets wordt overgeslagen. Maar wanneer wordt het voertuig nu goedgekeurd, met andere woorden wanneer wordt het veiligheidsvignet uitgereikt? Het vignet wordt alleen uitge reikt - en de wagen is dus van dat moment af door een ieder als „veilig" te herken nen - wanneer aan alle punten is voldaan, met uitzondering van de facultatieve. Zo wordt een voertuig waar niet is voorzien in reservelampen, gevaarsdriehoek en „trou- ble-light" niet afgekeurd, maar de eigenaar er op gewezen dat deze attributen zeer wen- selik zijn. Slechts indien de inspecties re gelmatig plaats vinden, hebben zij zin. Daar om wordt halfjaarlijks de kleur van het vignet verwisseld. In één oogopslag kan men (dus óók de controlerende politie-ambtena- ren!) waarnemen wanneer een auto voor het laatst is geïnspecteerd en dus ook of het vignet op de voorruit nog waarde heeft. Tegelijk met het vignet wordt een logboek en inspectierapport uitgereikt, met vermel ding van de bevindingen. De periodieke veiligheidsinspecties kunnen, naarmate meer automobilisten de waarde daarvan inzien en hun voertuigen regelma tig aan het vrijwillige onderzoek onderwer pen, een wezenlijke bijdrage leveren tot de veiligheid van het verkeer. Eleonora Garnett in Rome heeft in haar collectie voor de komende lente en zomer deze cocktail-jurk van rode en blauwe chiffon opgenomen. Vanaf de taille hangen vleugelvoimige" „panelen" van dunne stof af. Een soort bolero wordt om de taille bijeengehouden door een blauw Jint, dat de „vleugels" vasthoudt.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 3