FI LM NIEU WS I RUSSEN IN OUDE TIJDEN OMSTREEKS HET NIEUWE JAAR Waarom een spaarbank voor Protestants Nederland? Ontvoring uit Boedapest Hoe langer hoe gekker Jungle Jim en het oerwoud monster Het zwarte schaap GIJSBERS Vrürlap 29 dprpmber 1961 WeeVKIad voor Riissen Pagina 5 Vrijdag en zaterdag de film Maandagmiddag (nieuwjaarsdag) de familiefilm Maandagavond (nieuwjaarsdag) Woensdag de film I RIJSS E N buiten de wallen Het was ijzig koud in de week tussen kerstmis en nieuwjaar. Taksman was naar stiekum de keuken plat bij Jenne om lek kere hapjes Maar dat moet je verbieden, Deventer geweest, om extra wijn te halen. de jongens en Jenne ook. Dat heb ik ver- De wijnkoper uit Deventer had zich laten boden. Maar ik weet zeker, riep de hoge verteilen dat de pest weer in Rijssen was. Vrouwe dat allen mijn gebod overtreden Dit was voor Taksman een reden om zich Jenne kan het niet laten als de jongens van een andere wijnkoper te voorzien. Want bedelen. bh ™aTmürêen aiS de burgemeesters En de iongens zeggen heel gehoorzaam moest 1 "oeÏWamen °P ;aadhUiS d3n 'a moeder en nee feeder en zij doen het moest er goede wijn zijn voor de burgemees- toch. De Jonker trok aan zijn sikbaard en ters en de Jonkers van de Bevervoorde, dacht aan zijn eigen jonge jaren. Toen de voor de aanliggende kastelen. Voor de oude Dika nog keukenmeid was. Hoe had stadsbode de nachtwakers en de poortwach ters stond goedkopere wijn een ieder naar zijn stand zo oordeelden de burgemeesters. Gape Jan, de stadsbode had er eens een aanmerking op gemaakt. Borgemeister, Dika hem beschermd als zijn moeder hem een aframmeling had willen geven. Zijn moeder zaliger had hem, de jonker goed ingeprent, dat de adel een apart soort volk was, hoogverheven boven het volk van Rijs- had hij gezegd, ie'j hebt dit jaor verrekten I sen. dat goed was om te werken en te die schlechten wien! Toen had Taksman hem oen. Maar hij had al de goede raden van een glas burgemeesterswijn geoffreerd en moeder in de wind geslagen. Was gaan ra- daarbij gezegd, de mond dichte. votten met de Rijssener jongens van de Dit was bij Jan voor tweeërlij uitleg vat- I straat. Hij had de arme huisleermeester baar. Taksman bedoelde, dat Gape Jan het die een vrouw en negen kinderen had, zo niet aan anderen mocht vertellen. En Jan nu en dan 'ets in de hand gestopt. Eerst dacht ik moet de mond gesloten houden, dus dad Straalman, hel niet willen aanpakken de menagerieklep dicht. Het was de bur- en was met strenSe Rand opgetreden. Maar gemeesters opgevallen dat Jan na nieuwjaar naarmate Straalman Jonker Rudolf beter had altijd met gesloten mond liep. Maar Taks- leren kennen, was de eerste door de knieën 'man had een halve fles goede wijn achteruit gegaan. Dat kon, omdat de oude baron van gezet, en zo nu en dan kreeg Gape Jan nóg Langen als meester banierdrager van de bis- eens een borrel. Mond dichte fluisterde Taks man dan, waarschuwend de vinger opste kend. Van het raadhuis gingen de burge meesters naar het kasteel Bevervoorde. Daai trakteerde de Jonker royaal. De stadsbode kreeg op het kasteel geen wijn. De Jonkei oordeelde dat de bode daar te gewoon voor was. Hij werd beneden naar de keuken ge stuurd waar de keukenmeid, de Dikke Jenne zich over de Gapert ontfermde. De poort- wachtrs en de nachtwakers, die ston den bij de Jonker in hoger aanzien. Maar schop van Utrecht altijd aan het oorlog voe ren was. Dat was wel nodig geweest, want op Bevervoorde was toen niet veel geld. De oude heer was als jonge man getrouwd met de knappe en pronkzieke freule uit het Betheimse, maar nadat de nalatenschap verdeeld was, was het bitter tegengevallen. En toen had vader besloten om de goede baan aan het bisschappelijk hof maar te nemen. En hij zelf was er zeer door in aanzien gestegen en Rijssen ook. Maar zijn zoon, was door die omstandig- Gape Jan was nog vrijgezel, omstreeks vijf heden helemaal de burger baron van Rijs- endertig jaar. Nooit had een meisje naar sen geworden. En nu zijn vrouw klaagde dat hem omgekeken, maar Jenne kreeg zin in Jan. En wat anders niet vaak gebeurde, Jenne ging tot de aanval over en streek Jan onder de kin. En Jan werd er raar van. Het voegt ons niet, om in bijzonderheden te tre den maar Taksman wist spoedig te ver tellen, dat de dikke keukenmeid van de Bevervoorde de stadsbode nieuwjaar had af gewonnen. Dat zou men in een loop van het jaar veel horen. De Jonker van Bevervoorde nam het de stadsbode zeer kwalijk dat de stads bode hem de keukenmeid had afgevrijd. Wie zou dat nou van zo'n kanis gedacht hebben, viel de Jonker uit, tegen burgemeester Taks man En Taksman wilde een goede beurt maken Wij ontslaan hem van dit voorval. Zo, Zo, smaalde de Jonker. De Jonker van Langen was een lekkerbek. En hij had een onder houd met zijn gemalin, een dame die van weinig werken en veel en lekker eten hield. de kinders zo ongehoorzaam waren trok hij zich aan zijn sikbaard en lachte in zich zelf. En mevrouw schudde haar hoofd. Zij had in de tijd de Rijssense jonker van Langen genomen puur uit liefde. In het Bentheim- se hadden familieleden haar voorgehouden dat zij verkering had met een echte Rijs sener turf. Maar zij had er om gelachen En had met graagte haar hart en hand en haar aanzienlijk vermogen geschonken aan de Rijssener Jonker van Langen, heer van Brandlicht en Bevervoorde. Pas later, toen zij getrouwd was ontdekte zij, dat het waar was wat men haar verteld had. De Jonker dobbelde en kaartte in rokerige Rijssener herbergen mei de burgers van Rijssen. Met Vinken Tone ging hij vogels vangen. En met Water-Berend ging hij vissen. Aarts stropers gingen in de herfsttijd mee om het wild op te jagen. Mevrouw schudde beden kelijk het hoofd over zulk een afglijding naar het gewone volk. Maar wat wil men. hij kon zich die weelde veroorloven. En te Rijssen droeg men hem op de handen Dat was heel wat anders dan de Jonker van Thij. die op de Grimberg woonde. En zich ophield met de hoogsten in den lande. De Jonker van de Grimberg had een aparte zitting in de kerk waar hij op zondag onder de mis met zijn hele personeel zat. En de pastoor een extra mis voor hem moest houden Neen de van Langens waren anders. En de jongens die aardden op hun vader. En omdat de jongens, dat wist mevrouw nu al, straks bij de Dikke Jenne, kind aan huis zouden zijn, wilde zij haar keukenmeid een deel van de meubelvoorraad uit de groene kamer in bruikleen geven. Mevrouw be dacht slim, dat haar zoons, dan wel op hun nummer gezet zouden worden. De zes burgemeesters waren in vergade ring bijeen gekomen en Taksman stelde voor, om Gape Jan als bode te handhaven. En Jan ging met nangende poten naar de Be vervoorde om deze boodschap over te bren gen. Hij trof. het niet De Vrouwe van Be vervoorde stond hem te woord. En zij riep haar keukenmeid. En de beide vrouwen ver telden de Gaper zoveel, dat hij met stom heid geslagen was en dadelijk weerom liep om de burgemeesters te vertellen dat hij Zoals u weet heeft het Convent van Chris telijke Sociale Organisaties in april van het vorig jaar besloten om een Spaarbankt te stichten, speciaal voor Protestants Nederland Het Convent heeft aan het C.N.V. ver zocht zich met de uitvoering te willen be lasten. Onderstaand volgen enkele overwegingen, welke voor het Convent van Christelijke Sociale Organisaties doorslaggevend zijn ge weest om tot bovengenoemd besluit te ko men. Hoewel de gemiddelde Nederlander een zeer behoorlijke spaarzin bezit, is het een feit, dat deze spaarzin het sterkst is bij ons protestants volksdeel. Als wij ervan uitgaan, dat het Nederlandse bedrijfsleven enorme bedragen heeft geïn vesteerd, die voor een belangrijk deel uit pro testantse kringen zijn verkregen, (via spaar banken en verzekeringsmaatschappijen) en als wij dan bedenken, dat wij praktisch geen zeggenschap hebben over de belegging van deze geiden, acht men hel verantwoord een spaarbank op te richten, onder eigen ver antwoordelijkheid. Het is u allen bekend, dat er in protestant se kringen vele moeilijk te financieren ob jecten zijn, b.v. kerken, jeugdgebouwen, be jaardencentra, en - het zorgenkind van de Chr. schoolbesturen - waarborgsommen voor hel bijzonder onderwijs. Dit zijn objecten, waai de Spaarbank voor Protestants Neder land speciale aandacht aan wil schenken. Door maatregelen, welke ook de regering heeft om de duurzame Dezitsvorming te be niet in stadsdienst wilde blijven. Maar aiie burgemeesters beweerden dat zij in stad Rijssen boos werden en niemand anders. En de Gapert moest andermaal naar Bevervoor de om de boodschap over te brengen. En Jenne. die gevaar rook over het niet door gaan van te wonen in het smaldeel van het kasteel met de meubelen van de blauwe kamer, onder de schutse van de Jonker en de burchtvrouwe, kleedde zich en ging met haren Gapert mee naar het raadhuis en pakte daar uit in een tijdsbestek van drie kwartier zo, dat de burgemeesters geen pap meer konden zeggen, nou, en toen kreeg Gape Jan zijn ontslag. Maar Taksman hief dreigend de vinger op. En riep: „Bezin je eer je begintl Van Coeverden. vorderen, men deke aan de jeugd- en ambte- narenspaarregelingen en aan de toezegging inzake fiscale ontheffing op de werkgeversbij drage bij de bedrijfsspaarregelingen, komt er een steeds toenemende stroom van spaar gelden, die verplicht op een geblokkeerde spaarrekening moet worden bijgeschreven. Dat nu het protestants volksdeel behoefte gevoelt aan een spaarbank die deze spaar gelden gaat beleggen in de sector, waarvoor de spaarder zich verantwoordeiijk gevoelt, is volkomen begrijpelijk. DE SPAARBANK ALS VOORPORTAAL VOOR EEN BELEGGINGSNSTITUUT Juist diegenen, die voor hun toekomstvoor zieningen sparen, zien door voorgaande munt- ontwaarding de koopkracht van hun spaar gelden voortdurend verminderen, dit in te genstelling met het deel van de Nederlandse bevolking, dat in het bezit is van aandelen in Nederlandse bedrijven. Deze mensen pro fiteren door dit bezit van de omstandigheid dat de waarde van deze aandelen zich vrij wel altijd aanpast aan een stijging van de gemiddelde levensstandaard. Stijgt de wel vaart, wat resulteert in een grotere vraag naar goederen, dan stijgt ook de waar de van de aandelen van de bedrijven die deze goederen produceren. Mede in verband hiermede heeft men be sloten een beleggingsfonds te stichten om de spaarders bij de Spaarbank voor Protestants Nederland gelegenheid te geven om dat ge deelte van hun spaartegoed, wat zij voor duur zaam bezit hebben bestemd, verantwoord te beleggen in participatiebewijzen van het beleggingsfonds. Het beleggingsfonds belegt de geiden weer in aandelen en obligaties. In plaatselijk of regionaal verband bestaan er reeds instellingen die niet alleen een ver antwoord sparen stimuleren, maar ook naar vermogen deelnemen aan het financieren van diverse objecten in Protestants Nederland. Deze instellingen beantwoorden in de toekomst niet geheel aan het doel, dat de duurzame spaarder zich stelt, aangezien de achter grond van een beleggingsinstituut ontbreekt. De gevolgen van een doorgaande muntont- waarding worden niet opgevangen. De Spaarbank voor Protestants Nederland tracht een nauwe binding met deze instellin gen te verkrijgen om de spaarders bij deze instellingen ook te laten profiteren van de voordelen die ons beleggingsfonds hun kan bieden. Michael Reynolds, een cynische, onverschil lige Amerikaan, die na de wereldoorlog in Europa bleef, is in de duistere kringen der internationale spionage een bekende figuur geworden. Ais er veel avontuur en risico is, Verschijnt Reynolds op het tapijt. Ditmaal roept Hermann Scheffler, voor wie hij ai eer der werkte, hem naar Zrich en biedt .iem een nieuwe opdracht aan. Een zekere Prof. Jansci, ondergronds leider van de anti com- De hoge Vrouwe was beter bij de pinken I munisten in Hongarije, natuurlijk voortdurend dan haar man. Wij ontslaan de burgemees- gezocht door de regering, moet achter hel ters met Sint Febrie (24 februari) en dan steilen wij nieuwe aan. „Dat gebeurt bij de dikke Jenne nooit! Besliste de Jonker. Na een gesprek van drie uur was de zaak voor elkaar. Gape Jan zou bode worden op het kasteel, en samen zou hij met Jenne in het smaldeel mogen wonen. De oude huismeester Stoffel, was gestorven. En Stoffels vrouw was oud en arm naar het armhuis gegaan. Zo ging dat in die tijd, wanneer men over bodig was en geen middelen van bestaan, dan werd men weggestopt; de burgemeesters vielen haast van verbazing om. Daar had Taksman gedacht een goede beurt te ma ken en nu was de Gapert ineens bode ge worden op het kasteel. MoosJantjen was er helemaal niet over te spreken. Gape Jan was voor de stad altijd een echte dienst klopper geweest. Hij was sedert jaren de vertrouweling van het stedelijk bestuur. En nu had hij de keukenmeid aan de haak ge slagen, of zij hem, dat zou wel altijd een raadsel blijven. Maar het was een feit, zo vertelde Taksman in vertrouwen, dat je op die adellijke heren geen staat kon maken. Zij hadden een hoop drukte voor niemendal. Spoedig ging de Gapert met Jenne trouwen. Jenne richtte haar woning het smaldeel keu rig in. Dit had zij aan mevrouw te dan ken. Op de bovenachterkamer, de zogenaam de blauwe kamer op den huize Bevervoorde, leek het wel een meubelopslagplaats. De von Langens hadden met veel andere fa milies te Rijssen gemeen, dat zij van niets afstand konden doen. En Jenne had vaak spullen, die daar maar opgeborgen stonden. Ik zal nog wel naar Stoel Willem moeten. Wat wil je daar doen? Ik moet stoelen en een tafel hebben in het smaldeel. Wacht daar nog een paar dagen mee, had de hoge Vrouwe geadviseerd. Zij had een onderhoud met haar man. Hoor eens lieverd, ik heb iets ernstigs met je te bespreken. Jij geeft aan Jenne en Jan het smaldeel ter bewo ning en nu wilde Jenne meubels bestellen bij StoelWillem. Nu is het smaldeel een stuk van het kasteel en het gaat niet aan, dat daar van die gewone Rijssener stoelen van zestig cent per stuk komen te staan. Ver beeld je, onze jongens, je weet het, al is het een geheim, lopen door dag en tijd Advertentie Heden overleed plotseling onze beste vriend Willem Smalbrugge op de leeftijd van 25 jaar. Zijn prettige omgang en vriendschap zullen wij steeds gedenken. Enter: J. Altena H. Lankamp Rijssen: G. J. Knol D. Brinks G. Voortman Canada: J. Zandbergen Rijssen: G. Lensink Rijssen, 27 december 1961 ijzeren Gordijn vandaan gehaaid worden Het lijkt een onmogelijke taak, maar Reynolds accepteert omdat hij dringend geld nodig heeft. Scheffler heeft alles gearrangeerd. Rey nolds zal als reizend journalist een serie ar tikelen over Hongarije schrijven. Hij zal door een speciaal comité der communisten worden ontvangen. Van Prof. Jansci' weet hij alleen, dat diens dochter Julia kort geleden naar Wenen ontsnapt is. Reynolds vliegt naar We nen en komt daar direct al in moeilijkheden. Onbekende tegenstanders volgen hem, val len hem aan en trachten hem onschadelijk te maken. Zijn wouden worden verzorgd door Elsa, een meisje, dat hij in een restaurant ontmoette. Als hij, na vele omzwervingen, eindelijk Julia vindt, vertrouwt deze hem niet maar ze besluit hem toch te gebruiken als een middel om naar Boedapest terug te keren. Zij moest deze stad verlaten, tezamen met een man die „De Graaf" genoemd wordt, omdat haar vader voor haar veilig heid vreesde, maar ze wil beslist weer te rug. In de trein naar Boedapest zijn Reynolds en Julia, die ais zijn secretaresse doorgaat, onder voortdurende bewaking van de A.V.O. de Hongaarse geheime politie Het ontvangst comité brengt hen, met veel plichtplegingen, naar een hotel. Julia misleidt haar bewakers en verdwijnt. Reynolds wordt later op straat ontvoerd en naar een geheime schuilplaats gebracht. Dit blijkt het hoofdkwartier te zijn van de man, die hij zoekt: Jansci Julia is daar reeds met Sakenov, een hoge ambte naar van het ministerie, de Graaf en de ster ke lijfwacht Sandor. Jansci verwijt Reynolds dat hij Julia in zijn avontuur meesleepte, maar Julia legt uit, dat haar komst vrijwil lig was. Besloten wordt, dat zij om alle ver denking te vermijden, weer naar het hotel terug zullen gaan. Zij doen daar of ze samen aan de boemel zijn geweest. Kort daarna komt Sakenov, dodelijk ge wond door een kogel in Reynold's kamer. Hij waarschuwt Reynolds dat Jansci's leven in gevaar is en dat zij moeten vluchten. Dat hun gesprek op de band wordt vastge legd weten zij niet. Reynolds en Julia vluchten via de brand trap, maar worden achtervolgd. Zij zien echter kans om in Jansci's hoofdkwartier te komen. In drie auto's gaan zij er van door: Julia met Sandor in een vrachtauto, Jansci en Reynolds in een auto en de Graaf in een andere. Het afgeluisterde gesprek heeft ech ter ten gevolge, dat de A.V.O. op de loer ligt. Julia, Jansci en Reynolds worden gegrepen, alleen de Graaf ontkomt. In de Szarhazage- vangenis tracht Kolonel Hidas de gevangenen op moderne wijze tot bekentenissen te dwin gen, door hen te verdoven en uit te putten. Als hun situatie hopeloos lijkt voert de Graaf met enkele helpers een gedurfde poging tot bevrijding uit, die een langdurige strijd als gevolg heeft. Tenslotte echter komen Rey nolds, Julia en Jansci buiten de gevangenis. De Graaf, dodelijk gewond, ziet nog kans te ontkomen, maar offert zijn leven bij de daar na volgende achtervolging door een autobot sing te forceren. Terwijl het drietal zich naar hot vliegveld spoedt, waar een wacht, onderneemt Kol. Hidas met zijn man nen een laatste poging om hen tegen te hou den. Deze mislukt. Hidas en de zijnen komen op het vliegveld om in een brandende auto, juist als het vliegtuig naar de vrijheid op stijgt. Ollie heeft eindelijk een hartsvriendin naar z'n zin gevonden, die even dik is als hijzelf, maar haar vader moet niets van hem hebben. Hij sluit zijn dochter op in haar kamer en Ollie neemt nu 'n kloek besluit: hij gaat zijn Dulcinea schaken! Stan moet hem daarbij helpen. Dat wordt natuurlijk van de wal in de sloot, vooral ais de schaking op het middernachtelijk pur gaat plaats vinden en alles in het don ker moet gebeuren. Maar het lukt toch hoewel na veel vijven en zessen, en Ollie weet z'n „bruidje" ten slotte veilig en we) voor de rechter te brengen, die dit huwe lijk inzegent. Zij het dan ook, dat diens scheelheid nog tot allerlei verwarringen leidt en Stan's hulp altijd op het verkeer de ogenblik komt! Tja, wat doe je, als je onder de plak zit? Dan speur je naar allerlei middelen om eens een avondje wég te komen, en zó verging het ook Stan, toen Ollie op 'n avond opbelde om te vragen of hij mee ging. Eerst mocht Stan niet, maar later werd z'n vrouwtje poeslief, want zij wilde graag weten waar de heren nu eigenlijk wei heen gingen. En dus ging ze prompt in op het fa beltje dat Stan haar op de mouw spelde, dat er een dringend zakentelegram was ge komen, waardoor hij met spoed moest ver trekken De twee vrienden ontmoeten elkaar in de „Regenboogclub" en hebben daar volop plezier. Maar dat is van korte duur, als Mevrouw Stan op het toneel verschijnt. En de rest kunt U zich wel indenken! Na een bloeiende zaak in meststoffen te hebben opgericht, werd Ollie werkelijk „ie mand" in de wereld, in z'n werkzaamhe den bijgestaan door zijn manager Stan. Hij staat op de nominatie om burgemees ter te worden maar dan komt, als 'n schim uit zijn zondig verleden, een vrouw opda gen, die chantage wil plegen. Wat moet Ollie doen? Alleen Stan kan hem redden en het onweer, dat boven Ollie's zondig hoofd dreigt los te barsten, afwenden Maar Stan is zélf getrouwd en dan valt het niet mee om zó een vrouw op je dak of liever in je kamer te krijgen! Hij weet haar eindelijk uit Ollie's nabijheid te hou den, maar het wordt natuurlijk een cata strofe als dit uiteindelijk mislukt en de vrouw in Ollie's huis belandt. En wee de gevolgen voor Ollie In het laatste gedeelte vinden wij onze beide vrienden alweer getrouwd en zij zijn zelfs zó gelukkig, dat Ollie en zijn eega het helemaal niet prettig vinden als Stan en zijn gade een visite willen komen maken. Zij houden zich niet thuis, maar dank zij Ollie's rare manoeuvres mislukt dit en de familie Hardy kan niet minder doen dan hun gasten met familiariteit te ontvangen. De beide mannen gaan ijs halen voor hun dames, maar het duurt een tijd voor zij dit eindelijk hebben en het ijs arriveert nimmer in Huize Hardy want onderweg be leven zij een vreemdsoortig avontuur, door dat zij een vrouw van zelfmoord willen redden en daarmee opgescheept worden. Zij wil de beide vrienden niet meer los la ten en er zijn nog heel wat vreemde ca priolen voor nodig voordat de rust is weer gekeerd. De vrouw blijkt ontsnapt te zijn uit een zenu\ inrichting en Stan krijgt ine 1000 dollar bel or no In de Afrikaanse jungle doen zich vreemde verschijnselen voor: de krokodillen in de ri vier, die niet ver van de „Apenkloof" stroomt, gedragen zich uiterst merkwaardig. Ze zijn lusteloos en ongevaarlijk en er zijn ook nog andere dieren, die zich apathisch ge dragen. Jungle Jim besluit naar de oplossing van dit raadsel te gaan zoeken. Samen met zijn trouwe aapje Tamba trekt hij de wildernis in. Plotseling ziet hij vreemde, kolossale voet sporen. Als hij deze volgt, komt hij in de Apenkloof en ziet daar een reusachtige mens aap. Het gedrocht valt hem aan, maar Jim weet met Tamba te ontkomen en vervolgt zijn tocht. Als het aapje even van Jim wegloopt, wordt het gevangen door Shari, de zuster van het stamhoofd Mahara. Ais Jim het aap je terug vraagt, beschuldigt Shari hem er van, dat hij het dier van haar wil stelen en trekt haar dolk Jim grijpt haar vast om zich te verweren en op dat moment verschij nen de stamgenoten van het meisje. Jim wordt meegevoerd en voor Mahara gebracht. Hij weet het stamhoofd van zijn goede trouw te overtuigen en waarschuwt hem voor de agressieve mensaap. Mahara gelooft hem, maar Shari verdenkt Jim van andere doel einden. De inboorlingen jagen namelijk wilde dieren, die zij verkopen aan een groep on derzoekers, die hun kamp in de Apenkloof hebben opgeslagen. Shari denkt dat Jim de inboorlingen bang wil maken om zodoende hun contact met de onderzoekers te verbre ken en zelf met hen handel te kunnen drij ven. in het kamp in de Apenkloof heerst in middels een zonderlinge activiteit. Er is een volledig laboratorium ingericht en men ex perimenteert met een extract, dat in staat is levende wezens willoos te maken. Tot nu toe heeft men het extract nog alleen maar op dieren beproefd, maar de leider van de expeditie wil het vervolmaken om het dan te verkopen aan de meest biedende mogend heid.... want zulk een extract zal ongetwij feld een zeer effectief middel voor oorlog- voering blijken te zijn. Terwijl men druk met het extract bezig is, verschijnt Jim in het kamp om voor de mens aap te waarschuwen. Hij ontdekt de met het extract behandelde dieren en vraagt de ex peditieleider naar de oorzaak van hun vreem de gedrag. Deze jaagt Jim dan het kamp uit. Jim, die een groot dierenvriend is, be geeft zich nu weer naar de inboorlingen om deze te verzoeken de expeditie geen dieren meer te leveren, omdat deze daar mishandeld worden. Kort nadat Jim de expeditie verlaten heeft, dringt de mensaap het kamp binnen en vernielt de inventaris van het laboratori um. Direct na het vertrek van het monster herstelt men de schade weer zo gauw moge lijk. De expeditieleider, die begrijpt dat Jim ge vaarlijk voor hem kan worden, laat een ge wapende overval op het inboorlingendorp plegen. Jim en de stamleiders worden als gevangenen meegevoerd. Men wil ze dwin gen het extract te drinken, maar dit mis lukt. Deze tegenslag is echter gauw vergeten, als het de schurken lukt de mensaap te van gen. Zij willen nu op dit dier gaan experi menteren, maar worden plotseling op de vlucht gedreven door een duizendkoppige hor de apen, die door Tamba te hulp geroepen zijn. Als de misdadigers weer terugkomen, blijken hun gevangenen ontkomen te zijn.... ook de mensaap. Het geheim van de expedi tie is nu bekend en dus blijft de schurken geen andere weg over dan een overhaast ver trek. Als zij de Apenkloof willen verlaten, worden zij opgewacht door de mensaap, die zich op een afdoende wijze wreekt voor de mishandelingen, die men hem heeft laten on dergaan. Pastoor Brown, die vaker in een detec tiveroman dan in zijn brevier loopt te le zen, stelt zijn omgeving wel voor raadse len. Het wordt nog erger als blijkt dat hij zich niet alleen in theorie met de mis daad bezighoudt, maar dat hij zich ook in de praktijk met zaken bemoeit, die alleen de politie aangaan. In de tuin van zijn kerk is tijdens de mis een man met een hamer doodgeslagen. Mevrouw Smith, de huishoudster, vindt het eigenlijk een schandaal dat de pastoor iemand mee naar de pastorie brengt die door de politie voor de dader wordt gehou den. Maar de politie heeft zich vergist en pastoor Brown komt als degeen die de „ha mermoordenaar" heeft ontmaskerd op de voorpagina van alle kranten. Ofschoon de bisschop natuurlijk wel waar deert dat Brown een onschuldige van de galg heeft gered, vindt hij het toch minder plezierig dat een geestelijke de frontpagina van de kranten heeft „gesierd". Pastoor Brown is echter nog maar nauwe- den van een kudde witte lammeren, wordt overgeplaatst naar een parochie waar hij geen „stunts" kan uithalen, omdat er nooit iets gebeurt. Pastoor Brown is ecter nog maar nauwe lijks in zijn nieuwe parochie aangekomen of er gebeurt een moord. De bankier Conelly wordt tijdens de televisieuitzending van een voetbalwedstrijd met een mes in zijn rug doodgestoken. De politie staat voor een raadsel, dit is moord zonder motief. Pastoor Brown, die niet graag weer voor straf overgeplaatst wil worden, wil zich er per se niet mee bemoeien, hetgeen zijn huishoudster zeer gelukkig maakt. Toch kan hij niet nalaten om na te denken over het „toeval" dat juist tijdens de tele visieuitzending in de hele stad de stroom is uitgevallen. Hij meent dat hij de oplos sing heeft gevonden als hij verneemt dat een bedrieger de waardeloze aandelen van de gierige Lord Kingsley voor een appel en een ei heeft opgekocht. Pastoor Brown gaat combineren en dedu ceren en hij vormt zich langzamerhand een beeld van Conelly's moordenaar. Hij brengt de eveneens voor straf naar deze stad over geplaatste politieinspecteur Graven op het goede spoor. Alles wijst erop dat Scarletti, directeur van een toneelgroep, de gezochte bedrieger is. Maar Scarletti blijkt een alibi te hebben, een alibi dat hij zelfs met zijn leven be taalt... Op de avond van de premiere vallen er twee schoten, die niet bij het stuk horen. Scarletti is doodgeschoten. De man die door Graven van deze moord wordt verdacht is pastoor Browns vriend Flam beau, een ex-inbreker. Nu is het voor Brown afgelopen met zijn passieve rol. Hij kan niet toelaten dat Flambeau moet opdraaien voor iets dat hij werkelijk niet heeft gedaan. Zodra Brown zich daadwerkelijk met de opsporing van de moordenaar gaat bemoeien, duurt het niet lang meer of deze wordt ontmaskerd en Brown verschijnt weer op de voor pagina's. De bisschop vindt dat hij genoeg geduld heeft gehad met het „zwarte schaap" Brown wordt overgeplaatst naar 'n afge legen eilandje. Steeds meer shagrokers prefereren Bloemen's halfzware shag. f 2.50 per 250 gram SIGARENMAGAZIJN TELEFOON 2303. «ssïwjBdV-

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 5