ÉfiP W^*&4£Se* Tv STUTTGART: ONTWIKKELING VAN EEN KLEINE PROVINCIESTAD l Eerste boekenstad van W.-Duitsland Kerstw ij d i n gsavon d Vrijdag 29 december 1961 Weekblad voor Rijssen Pagina 3 Ds. M. BLOK H. J. NIJLAND y-, 'x, G. J. VAN DER STOUW Gymnastiekvereniging „Vlugheid en Kracht" herdacht 't zilveren jubileum op waardige wijze Terugblik op het plaatselijk gebeuren in 1951 Als het laatste nummer 'van dit weekblad verschijnt, is het jaar 1961bijna ten einde. Dan is weer een jaar voorbij gegaan en het is menselijk, dat wij dan een terugblik wer pen op datgene wat ons het voorbije jaar ge bracht heeft. Eenieder heeft persoonlijke be langen en zorgen, en vanzelfsprekend herin neren wij ons de vreugdevolle momenten, die in ons leven zijn voorgevallen of voelen wij nog eens hoe groot het verlies is dat wij in het afgelopen jaar hebben geleden. Met voldoening zien wij terug op datgene wat wij met God's hulp en gebruik makende van onze capaciteiten en mogelijkheden tot stand hebben gebracht of denken wij terug aan de fouten die wij maakten, waarbij tet goed is, dat we op de drempel van het nieuwe jaar het voornemen maken te trachten niet dezelfde of andere fouten te maken. Of wij de vele goede voornemens alle zul len kunnen uitvoeren is natuurlijk een gro te vraag, maar het maken van goede voor nemens kan het begin zijn van het inslaan van een andere weg. Het is aan ons nu een terugblik te werpen op het plaatselijk gebeuren, zoals dat gemeld is geworden in deze krant. Natuurlijk is het zo, dat het plaatselijk nieuws in het raam van het wereldlijk of landelijk nieuws maar van zeer betrekkelijk of zelfs van onbetekenend belang is. Er is op het toneel van het politiek ge beuren zoveel dramatisch nieuws, vaak zulk een angstwekkend nieuws geweest, dat de viering van een jubileum, de tot stand ko ming van welk project dan ook, van zulk een geringe betekenis lijkt. Kroetsjev, Castro, Nehroe, Soekarno het zijn namen die slechts genoemd hoeven te worden om te weten, dat het grootste goed, dat de mens op aarde kent, in vrijheid te kunnen leven, aan een zijden draad hangt. Is het ooit, dat wij ons realiseren, welke betekenis de vrede heeft die in 1961 vaak in gevaar is geweest, dan is het rond het Kerst- fesst en rond oud en nieuw, omdat dit da gen zijn van bezinning en van waardering van de intieme huiselijkheid, zo onverbreke-r lijk verbonden aan de vrede, die wij voor altijd zo graag gegarandeerd willen zien. Een terugblik te werpen op de wereldgebeurte nissen van het afgelopen jaar is niet de taak van dit weekblad. Wij bepalen ons tot de gebeurtenissen in on ze eigen stad, waarin het naar wij hopen ook in 1962 goed te leven zal zijn. Het jaar, dat nu bijna is „vervloden" was nog geen week oud, toen een bekend plaats- genote de- wed. Egbertsen-v.d. Riet, beter bekend als „Duuskersdieka" haar 100 ste ver jaardag mocht vieren. Met grote dankbaarheid, kwamen familie leden, kennissen en ook het college van b. en w. de jarige hartelijke gelukwensen aanbie den. Een andere tijding bracht droefheid A. J. NIJLAND, „Boot'n Jan" f Een bekende figuur uit onze stad, A. J. Nij- land „Boot'n Jan" overleed in Nijverdal, waarmee Rijssen een bijzondere figuur ver loor. Als stadsomroeper en als afslager bij verkopingen had Nijland vele jaren een vaste plaats in de Rijssense gemeenschap ingeno men, niet in 't minst, omdat hij zijn taak met zoveel echte Rijssense humor had uitge oefend. Grote ontsteltenis en droefheid bracht het overlijden teweeg, van de vooral bij de leden van de Ger. Gem (Noorderkerk) zo bemin de en geliefde predikant Ds. M. Blok. De be grafenis van Ds. Blok, die sinds 1956 de Ger. Gem van Rijssen had gediend bewees, welk een grote plaats, deze leraar in veler har ten had ingenomen. Zijn heengaan werd'niet alleen betreurd door zijn echtgenote kinde ren en familieleden, maar ook door de vele gemeentenaren van de Rijssense Ger. Gem en van velen, die uit het hele land waren gekomen om Ds. Blok de laatste eer te be wijzen. In het verenigingsleven valt het zilveren jubileum te vermelden, dat gevierd werd door de R.K. Gem. Zangver. St. Caecilia (28 januari). Ook was het in januari, dat de Ter Horst revue „Wo'j dr oet, komt dr in" van start ging. Ook nu werd deze gebeurtenis een da verend succes. Velen vonden deze revue de beste, in de bewonderenswaardige- reeks, die i— Zwernbad ..De Koerbelt" et revue gezelschap heeft gepresenteedr. Het evenement trok een record aantal be zoekers (bijna 10.000) Op 30 januari werd door de gemeenteraad als gemeentesecreta ris van Rijssen benoemd de heer H. J. Nij land, als opvolger van de heer C. Lugtigheid die afscheid van de gemeente zou nemen in verband met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. In de heer Nijland kreeg Rijssen een ge meentesecretaris, die een geboren en geto gen Riessender is. Vooral het gemeente- personeel, dat de heer Nijland kende, als een gemoedelijk iemand verheugde zich over deze eervolle benoeming zeer. In februari had mevr. Ligtenberg-Rjabsewa (Holterweg) een onvergetelijke dag, toen ze na 19 lange jaren een grote wens in vervulling zag gaan. Haar moeder kwam uit de Russische stad Seredina- Boeda behouden op Schiphol aan. Op vrijdag 24 februari kondigde een comi té een grootse actie aan. De Tétété-actie. De bedoeling was, het inzamelen van gel den teneinde langdurige zieken in het eenza me bestaan wat afwisseling te verschaffen middels de aanbieding van een televisietoe stel. Ondanks 't feit, dat dit idee niet door de gehe le bevolking kon worden gewaardeerd, werd de actie een groot succes. Nooit tevoren werd een actie, waarvoor zo veel geld nodig was, in Rijssen in zulk een korte tijd afgerond. Reeds op 16 maart kon aan 10 langdurige zieken een televisietoestel worden aangebo den. Vanzelfsprekend, dat er veel vreugde en dankbaarheid is ontstaan in de harten van de zieken, waarvan er velen het ge voel moeten hebben gehad, dat er 'n won der lebeurde. Het le toestel werd aangeboden door burgemeester Landweer aan mej. Goor- man Nijverdalseweg, waarna de andere adres sen in snel tempo werden „afgewerkt". Op de 28ste februari nam de heer C. Lug tigheid afscheid als gemeentesecretaris van Rijssen. Hij werd bij die gelegenheid be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau, en hoe groot de waardering was voor het vele, dat hij voor de gemeente Rijs sen en voor het verenigingsleven in Rijssen heeft verricht, kwam tot uiting in de groot se receptie, die in Hotel Gijsbers werd ge houden. Op 13 en 14 maart vierde de Chr. Gymnas tiekvereniging Vlugheid en Kracht (V.E.K.) haar zilveren jubileum. Het bestuur kon met voldoening terjjgzien op het feit, dat aan zeer vele Rijssenaren het begrip voor een gezonde lichaamsontwikkeling was bijgebracht, ge paard gaande aan de mogelijkheid tot een verantwoorde vrije tijdsbesteding. In maart overleed de heer H. J. Siegerink, een geacht raadslid voor de K.V.P. De heer Siegerink had zitting in de raad sinds Augus tus 1946. De oprichtingsvergadering van de zwem en polovereniging, de Koerbelt, die het nieuwe zwembad zou gaan exploiteren, vond plaats in maart. In april bereikte de ger. Gem. (Noorder kerk) het verheugende bericht, dat ds. van Kampen het beroep naar Rijssen had aange nomen. In dezelfde maand nam de heer A.F. M. Paauwe zijn benoeming tot raadslid als op volger van wijlen de heer Siegerink aan, na dat de heer G. J. Kienhuis voor deze be noeming had bedankt. Op de vooravond van Koninginnedag, kreeg Rijssen 'n bescheiden druppel mee van de tra ditionele wat oneerbiedig genoemde „Lint- rjesregen" De heer G. J. v.d. Stouw een ge acht figuur bij de leden van Ger. Gem werd voor zijn vele verdiensten op kerkelijk en naatschappelijk gebied onderscheiden met de gouden medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Op 22 mei herdacht een van de belangrijk ste Rijssense verenigingen haar 50-jarig be staan. Ter gelegenheid hiervan bood de jubilerend vereniging aan de Rijssense gemeenschap 'n fraaie oriënteertafel aan. Tijdens de smiddags gehouden receptie werd bewezen welk een vooraanstaande plaats de ze vereniging inneemt. Er had zich een co mité uit verenigings bestuurders gevormd, die zorgde voor een grote verrassing. Bij monde van de heer A. J. Hodes werd het bestuur een bedrag aangeboden van onge veer 500,- bijeengebracht door het meren deel van de verenigingen ter plaatse. De feestelijke dag kreeg een groots sluit- verreden. Ook ditmaal was Rijssen aangewe- stuk door de opvoering van de operette Der Zigeunerbaron in het Parkgebouw door het operagezelschap Forum uit Enschede. Op 27 mei werd de ronde van Overijssel, zen als start en finishplaats van deze „klas sieker". Winnaar werd de jonge renner van der Horst uit Klundert. Op 10 juni had de officiële opening plaats van het nieuwe zwembad de Koerbelt. De zwem en polovereniging had gezorgd voor een aantrekkelijk programma zodat de opening een waar feest, en een goede pro paganda voor de zwem- en polosport werd. Hoe groot de behoefte aan een behoorlijk geoutilleerd zwembad in Rijssen was kon worden geconcludeerd uit het totaal aantal bezoekers, dat van de inrichting gebruik maakte: 122.800. En dat ondanks het minder fraaie zomerweer. De Ronde van Rijssen voor de jeugd, bracht ook dit jaar (van 24 tot en met 29 juli) ont spanning aan velen. Winnaar werd J. Hen- drikse uit Enter. De poloclub de Mors, die dit jaar voor het eerst deelnam aan de com petitie mocht het genoegen smaken kampioen ,'an haar afdeling te worden. (Juli) voor windhondenliefhebbers was het een evene ment van formaat, toen op de renbaan in De Mors 'n groot polotoernooi georganiseerd, schap van Nederland (vlakkebaan) werd ge organiseerd. Een dag van bijzondere betekenis voor de Ger. Gem Noorderkerk was de 8ste augustus, toen ds. van Haaren werd bevestigd en intre de preekte. In de middagdienst werd de jonge predi kant bevestigd door Dr. Rijksen uit Rotter dam. Op 26 augustus werd door de polovereniging Jan Hendrikse uit Enter kreeg zijn felicitatiekus De Mors een groot polotournooi georganiseerd. De beste teams van Nederland hadden de uitnodiging van de Rijssense vereniging aan vaard. Het is een sportieve gebeurtenis ge worden, die velen zich nog lang zullen her inneren, vooral de \rnhemse vereniging Nep- tunus die winnaar van dit toernooi werd. Op 14 -september bereikte de Boerenleen bank Notter een mijlpaal, die niet ongemerkt voorbij ging. De heer G. ter Avest uit Notter maakte de 5 miljoen gulden spaalgelden bij deze bank vol. Hij ontving van de voorzitter de heer A. Ooms een fraai rijwiel. In september was het dat de volleybalvere niging RIVO haar 10-jarig bestaan herdacht met een geslaagd toernooi en (natuurlijk) een feestavond. Een gedenkwaardige dag werd de 30ste september voor de heer H. Vosman, toen hij afscheid nam als districtssecretaris van de Kon. Ned Voetbalbond (KNVB). De heer Vosman had 25 jaar deze belang rijke functie vervuld en werd algemeen er kend als een belangrijke figuur in de Ooste lijke voetbalwereld. Zijn verdiensten waren al eerder erkend in de benoeming tot bondsridder een onder scheiding, die de KNVB slechts bij hoge uitzondering verleent. De heer Jaap Egberts uit Arnhem bracht de heer Vosman dank voor het vele dat hij voor de KNVB had willen verrichten. Van 28 oktober tot 11 november organiseer de de Rijssense Middenstandsvereniging HA- een herfstactie, met de bedoeling om het ko pen in Rijssen te stimuleren. Op 19 oktober werd in het R.K. Rusthuis aan de Rozengaarde op bescheiden wijze het De pluimvee en konijnenfokkers en sier- duivenvereniging De Eendracht vierde met een grootse jubileumtentoonstelling in het Parkgebouw haar 40-jarig bestaan. In november werd een jeugdig comité door burgemeester Landweer geïnstalleerd welke jeugdige Rijssenaren willen trachten een zo grpot mogelijk bedrag bijeen te brengen in het kader van de 10 x 10 actie (anti Honger actie). De eerste poging om tot een goed fi nancieel resultaat te komen is inmiddels in voorbereiding n.l. de organisatie van een grote Teenageravond in het Parkgebouw op 2 januari. Het echtpaar Sanderman (Bouwstraat) het- dacht op 15 december het bijzondere feit, dat het 55 jaar geleden in de echt was verbon den. Op 8 en 9 december herdacht de postdui venvereniging Het Luchtvermaak haar 35-ja- rig bestaan. In het Parkgebouw werd een grote jubile umtentoonstelling georganiseerd welke grote belangstelling trok. De vereniging Dierenbescherming zag een lang gekoesterd ideaal in vervulling gaan op 16 december toen het dierenasiel in de Zui derstraat officieel kon worden geopend. Grote vreugde ontstond in de R.K. gemeen schap van Rijssen toen Deken Gerritsen uit Deventer op 23 december namens kardinaal Alfrink een eervolle kerkelijke onderschei ding uitreikte aan pastoor R. W. J. Peters, die' nuniek jubileum vierde, nl. z'n 40-jarig pastoraat in Rijssen. Werd pastoor Peters het vorig jaar bij ge legenheid van zijn 60-jarig priesterjubileum benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, thans werd hij' benoemd tot ere-kan- 25-jarig bestaan van deze nuttige instelling I nunik van het metropolitaan Kapittel van 't herdacht. Aartsbisdom Utrecht. in de autoindustrie werkzaam, thans echter in de elektro-technische industrie met 65 be drijven en bijna 45.000 man personeel. De auto-industrie met 30 bedrijven en 27.000 man personeel komt op de tweede plaats. Daarna volgen de industrie van machines (105 bedrijven - 23000 mensen), de textiel-in- dustrie (87 bedrijven - 19.000 mensen) en de talrijke fabrieken van de optische en de me taalverwerkende industrie. Voorts de papier industrie, gieterijen, fabrieken van schoenen, meubelen en muziekinstrumenten. En niet te vergeten de grafische bedrijven. In Stuttgart bevinden zich op het ogen blik 160 boekdrukkerijen, ca. 20 grafische be drijven en 30 boekbinderijen en deze schie pen de voorwaarden voor de ontwikkeling van het uitgeversbedrijf. Al in de negentien de eeuw stond Stuttgart na Leipzig en Ber lijn als stad van uitgevers op de derde plaats. Na de laatste wereldoorlog vestigden zich vele bekende Duitse uitgeverijen uit de Sov- jetzone in Stuttgart en het aantal uitgevers steeg van 130 voor de oorlog tot meer dan 200 na de oorlog, waaronder enkele zeer bekende, zoals Cotta, Kroner, Deutsche Ver- laganstalt, Franck'sche Verlagsbuchhandlung, Thienemann, Teubner, Fischer, Thieme etc. Door deze groei werd Stuttgart in de laatste tijd, steunend op de oude traditie, de eerste boekenstad van de Duitse Bondsre publiek. STUTTGART is de hoofdstad van de deel staat Baden-Wurtemberg, een moderne stad met 650.000 inwoners. In de Bondsrepubliek en in de deelstaat Baden-Wurttemberg zelf zijn veel steden, die ouder zijn en op meer traditie kunnen bogen dan Stuttgart, dat eeu wenlang bipnen de stadsmuren besloten, lag en pas in de tijd, toen de eerste loko- motieg door Duitsland begon te rijden, de Duitse tolgrenzen en dus ook de stadsmuren geen dienst meer deden, zich zeer snel van een rustige residentie ontwikkelde tot een grote handelsstad. De fabrieksmerken van de beste industriële produkten uit Stutgart werden veelal tot een begrip. Namen als Bosch, Daimler-Benz, Hein- kei, Kodak, Porsch, Bleyle etc. zijn wereld beroemd. Thans telt Stuttgart, welks prach tige stadsbeeld in het dal en op de heuvels iedere bezoeker steeds opnieuw verrast, 30.000 bedrijven (behalve de agrarische), waar ca. 300.000 mensen werken. In de 710 industrieën werken alleen al 165.000 mensen. In 1960 werd een groot deel van de buitenlandse arbeids krachten, die naar de Bondsrepubliek kwa men, naar Baden Wurttemberg en Stuttgart gestuurd. Vroeger waren de meeste mensen Op initiatief van het bestuur van het Chr. Vereen, gebouw werd vrijdagavond in het gebouw „Irene" 'n kerstwijdingsavond gehou den, waaraan medewerkten het Chr. ge mengde zangkoor „Looft den Heer", met haar kinderkoor, terwijl de meditaties wer den verzorgd door ds. Brinkman geref. pre dikant te Rijssen en ds. Kool Ned. Herv. pre dikant te Rijssen. Verder werd de avond ge vuld met samenzang begeleid door orgelspel van de heer Jansen. Voor deze wijdingsdienst bestond grote belangstelling, zodat de ruime zaal van het gebouw tot de laatste plaats bezet was. Heel belangrijk werd voorts de nieuwe luchthaven van de stad, die in 1938 werd aangelegd ter vervanging van het te klein ge worden vliegveld Böblingen. Deze luchtha ven ligt op een afstand van 12 km. van het centrum van Stuttgart en wordt aangedaan door de Duitse Lufthansa en talrijke buiten landse lijnen, zodat Stuttgart op het ogenblik verbindingen heeft met 31 grote steden in Europa, het Nabije Oosten en Amerika. De luchthaven van Stuttgart heeft nog een spe ciale curiositeit, er is haast nooit mist. Wan neer hpt door mist bijna niet mogelijk is op één der grote vliegvelden in Europa te lan den, dan ontmoeten de machines van de grote luchtvaartmaatschappijen elkaar in Stuttgart.

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 3