FILM-NIEUWS MEISTER 77 73 Slagerij Lohuis DEEL VAN DE WERELDBEVOLKING WORDT DOOR MALARIA BEDREIGD TAAL EN BEGRIP TUSSEN DE VOLKEN EXTRA AANBIEDINGEN J. LIGTENBERG Vorderingen op het gebied van de behandeling van „groene staar UNICEF brengt hulp aan miljoenen Examen E.H.B.O. Zij waren nog geen twintig Kolonel Hyde contra Scotland Yard HUISMOEDERS OOK UW TIJD IS GELD Vrijdag 15 december 1961 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 7 Vrijdag en zaterdag de film .99 Chronisch glaucoom leidt vaak tot blindheid Richtlijnen Bij jon^e kinderen operatie Woensdag de film lutomatlsohe G. J. ter Harmsel Droogkokende RIJST 1 kg Halve kilogram ERWTEN met een grote Gelderse ROOKWORST gg samen CACAO 1 pak a 250 gram VENNEKESGADE 63 - RIJSSEN Meer dan een miljard mensen, dat is on geveer een derde deel van de wereldbevol king, wordt voortdurend bedreigd door ma laria, een ziekte die meer dan enige andere ziekte de mensheid verzwakt en schadelijke invloed uitoefent op de produktiviteit. Ver oorzaakt door parasieten en veelal overge bracht door muskieten, vernietigt zij de ro de bloedlichaampjes in het menselijk bloed en kan zij tot de dood van de slachtoffers leiden. In de bestrijding van deze ziekte speelt UNICEF, het Kinderfonds van de Verenigde Naties, een grote rol. Malaria is een „dure" ziekte. De Wereld- Gezondheidsorganisatie heeft berekend, dat zij alleen al in India per jaar vijftig mil joen slachtoffers maakt en dat dit daar een jaarlijks geldelijk verlies betekent van circa 1750 miljoen gulden! Als men er de ziekte in een campagne van enige jaren met forse hand zou aanpakken, zouden de kosten van zo'n actie ongeveer 665 miljoen gulden be dragen, of slechts iets meer dan een der de van het geldelijk' verlies, dat nu per jaar wordt geleden! Vroeger bestreed men de met hevige koort sen gepaard gaande malaria met kinine, la ter ontdekte men andere medicijnen, maar de strijd tegen de ziekte kon pas op grote schaal beginnen na de tweede wereldoorlog. In 1939 had men het middel gevonden, dat de wereld geheel van de ziekte zou kunnen verlossen: DDT, dat de overbrengers van de malaria, de muskieten, effectief zou kun nen bestrijden. Het werd duidelijk, dat ver stuiving van DDT in alle woningen en ruim ten van een door malaria geteisterd gebied, dodelijk zou zijn voor de muskieten en nog maandenlang zou nawerken. Na de tweede wereldoorlog, toen DDT en andere insekten- dodende middelen volop beschikbaar waren kon de strijd beginnen. Weldra kwam men er achter dat, als men in een bepaald ge bied tot de aanval overgaat, de strijd snel en volledig gevoerd moet worden, want na verloop van vijf tot tien jaar ontwikkelen sommige malaria overbrengende muskieten weerstand tegen de insektenbestrijdende mid delen. Voordien moet dus de ziekte volledig uitgeroeid zijn, zodat de muskieten geen parasieten meer kunnen overbrengen. Malaria is vooral vóór kinderen funest. Er sterven op het ogenblik ongeveer twee miljoen mensen per jaar aan deze ziekte en de meeste van die slachtoffers zijn kinde ren. Bovendien vermindert de malaria, als ze de patiënten piet doodt, in elk geval hun weerstand tegen andere ziekten. Reeds in 1948 stelde het kinderfonds een omvangrijk programma op voor zijn aandeel in de malariabestrijding, en in 1955 besloot men zelfs de uitroeiing van de ma' laria prioriteit te geven onder alle aéties te gen ziekten, die de mensheid'' teisteren. Het Fonds verstrekt insektendodende middelen, het levert de inrichting voor DDT-fabrieken- en gezondheidscentra, het zorgt voor ver stuivers, medicamenten, laboratoriummate rialen en transportmiddelen. Op het ogen blik profiteren 46 landen daarvan. In 1960 kon men met de insektendodende middelen, die UNICEF verstrekt had, ongeveer 66 mil joen mensen tegen de gevreesde ziekte be schermen. Natuurlijk vergen deze acties kapitalen, UNICEF krijgt deze kapitalen bijeen door een beroep te doen zowel op de regeringen als op particulieren om bijdragen voor zijn werkzaamheden te verstrekken. Voorwaarde voor elke hulp van UNICEF is,_ dat men ook in de landen, die hulp vra gen en krijgen, zelf stevig de handen uit de nouwen steekt en dat zelfs in de eerste plaats; maar het is duidelijk, dat de geld middelen voor de hulp van UNICEF vooral moeten komen uit het welvarende deel van de wereld, waartoe ook Nederland behoort. UNICEF krijgt onder andere geldmidde len bijeen door de verkoop van zijn beken de Nieuwjaarskaarten. Dat zijn kaarten met zeer fraaie afbeeldingen, naar ontwerpen van kunstenaars uit verschillende landen. „Groet een vriend en help een kind" is het motto waaronder UNICEF in ons land de kaartenactie voert. Inderdaad, voor vier gulden (de kosten van één doosje met tien UNICEF-kaarten) kan het Kinderfonds ge noeg DDT kopen om acht kinderen een jaar lang tegen malaria te beschermen. Stort zoveel maal vier gulden als u doosjes wilt heben op giro 7515 ten name van UNI CEF, Den Haag, en u krijgt de doosjes toe gestuurd. In 1960 zijn er in negentig landen in to taal meer dan zeventien miljoen kaarten ver kocht en daarvan nam Nederland alleen er 550.000 voor zijn rekening. Dit jaar, nu het Kinderfonds van de Ver enigde Naties, in december, vijftien jaar be staat, hoopt het Nederlands Comité UNICEF, Molenstraat 15a, Den Haag, het aantal nog belangrijk te verhogen. Als dat lukt zal Ne derland in nog groter mate dan voorheen bij dragen tot hulp aan miljoenen kinderen in de wereld, die nu nog lijden onder tal van ziekten, waarvan we er in dit artikel slechts één onder de loep namen! In café Spekhorst werd woensdagavond een examen afgenomen van leerlingen van een EHBO-cursus, welke telkenjare wordt ge organiseerd door de afd. Rijssen van de EHBO. De kandidaten werden opgeleid door dok ter Kousemaker, terwijl als examinator dok ter J. J. van Bijle uit Hengelo fungeerde. De volgende personen slaagden: De dames J. H. Roosink G. Wessels, B. H. Vos, J. van Eijk ep P. M Jorissen en de heren G. J. Timpers en G. W. Mekenkamp. Het behaalde diploma is 2 jaar geldig, billen de deelnemers in het bezit blijven van een geldig diploma moet na deze 2 jaar een herhalingscursus worden gevolgd. Bonn - de „Vereniging voor Christelijk- Joodse samenwerking" organiseerde in de Beierse Benediktinerabdij Ettal een peda gogische bijeenkomst, tijdens welke de pu blicist Immanuel Birnbaum, de filoloog prof. dr. Albert Huth het onderwerp „Woord en gezegde in de omgang tussen dè volken" behandelden. volgens Birnbaum geldt de eerste zin van het evangelie van Johannes „In den beginne was het woord, en het woord was bij God en God was het woord", ook voor de om gang der volken onderland. Zonder het woord, zonder een gemeenschappelijke taal, zou er geen contact tussen de volken mogelijk zijn. Omdat de Slavische volken de taal van hun buren, de Duitsers, niet verstonden, noem den ze hen de „stommen", de „woordelozen". Er is geen taal, die - het kan stellen zonder vreemde woorden. Ook het Oude Testament bevat hiervan veel voorbeelden. Zo stamt het Hebreeuwse woord voor „koopman" uit het Babylonisch. De Joden, die een volk van boeren waren, hadden het uit hun Babylonische verbanning meegebracht. Door de veroveringstochten van Alexander de Grote drongen Griekse namen en woorden in de Aziatische talen door. Omgekeerd stamt het begrip van de „Zoon des mensen" af van een Perzische traditie. Ook, in later tijden zijn er tal van voorbeelden, dat de volken de taal van een ander volk als middel gebruikten om zich verstaanbaar te maken. Duits was bij voorbeeld de taal, die in 1848 tijdens het Panslavische congres in Praag werd gebruikt en Leibniz schreef zijn boek tegen de Franse invloed in het Frans. Vaak wordt van het verbindende woord een scheidend gezegde gemaakt. Nog in onze eeuw werden de Duitsers door de Polen „kruisridders" genoemd en in Duitsland sprak men over een „Pools huis houden". „Wat kunnen we", zo vroeg Immanuel Birnbaum, „eraan doen, dat de mensen weer een gemeenschappelijke taal gaan spreken?" Het Esperanto is hiervoor ongeschikt geble ken, daar achter deze taal geen eigen cul tuur en geen eigen literatuur staat. Het Latijn is een taal van vakmensen gebleven. Geschikter om de rol van wereldtaal te spe len is volgens Birnbaum het Engels. Ook prof. Rheinfelder ging van het evan gelie van Johannes uit. „En het woord werd vlees en woonde onder ons." Het woord het juiste woord is de Cristenen heilig. Op het ogenblik is er echter vaak sprake van woordverval. Radio, kranten en geïllustreerde tijdschriften overstromen de mensen met woorden en doen daardoor het echte contact van mens tot mens verloren gaan. Hoeveel gelegenheden zijn er niet onher roepelijk verzuimd, omdat het juiste woord niet op het juiste moment werd gesproken. Zowel het Oude Testament als de Christe lijke geschiedenis kennen er tal van voor beelden van, dat niet het zwaard, maar het woord over het lot van de volken heeft be slist. De Christenen hebben zeven kruis tochten ondernomen. Het succes was nihil. „Misschien zou er gee nlslam meer zijn", zei prof. Rheinfelder, als we deze in plaats van met het zwaard met de wapens van het woord waren tegemoetgetreden". Daar om moet men mannen als Nansen en Schweitzer, Gandhi en Heroe, eid inplaats van het zwaard het woord hanteerden, dank baar zijn. Om te komen tot een beter be grip van andere volken, stelde prof. Rhein felder voor, dat elk mens op school minstens één vreemde taal leert. Professor Rheinfelder legde er de nadruk op hoe belangrijk het is op het juiste ogen blik het juiste woord te vinden. In 1945, na de goddeloze Hitleroorlog, zou een overtui gend uitgesproken „Mea culpa" op zijn plaats zijn geweest. De kerk heeft zelfs haar .„Neen" tegenover de rassenpolitiek van het Derde Rijk niet luid genoeg laten horijfi. Deze onboetvaardigheid en dit falen in het bekennen van schuld is voor hem het vrese lijkste gebeuren van na de oorlog. Evenals tussen de volken moet echter ook in de verhouding van mens tot mens de waarheid het hoogste gebod zijn, want achter het woord staat het gezegde, dat lijkt op het woord en dat de mensen daar om vaak niet doorhebben. Het Duitse volk heeft zich door gezegdes van de ergste boos doener van zijn geschiedenis zo laten ver blinden, dat het de geboortegrond van Kant (Königsberg) en Eichendorff (Silezië) heeft verloren. Professor Rheinfelder waarschuwde er ern stig voor gezegdes als „de Engelse kruide niersgeest", „het perfide Albion" of „luie Italianen" in de mond te nemen, want van gezegde naar vijandelijke daad daarvoor is meestal maar één stap nodig. Als Hitier alleen maar het woord „Joden" uitsprak, kon hij daarmede zijn toehoorders zo op hitsen, dat ze niet meer tot rustig overleg in staat waren. Ook prof. Huth sprak over het gevaar van gezegdes, zoals „gierige Schotten", „stijve Engelsen" of „smerige Italianen". Eer men over andere volken oordeelt, moet men ze leren kennen. Dezelfde vermaning richtte ook prof. dr. Kurt Schubert uit Wenen in zijn referaat over „Het gezegde met betrekking tot de Joden" tot zijn toehoorders. De mensen den ken een ander te moeten neerhalen om zichzelf op een voetstuk te plaatsen. Hoe veel verkeerde voorstellingen heeft men in Duitsland allen al om deze reden niet over de Joden gehad, zo vaak als men ze voor handelaars en woekeraars uitmaakte. Toch waren de Joden in de tijd, toen ze nog baas waren in eigen land, een typisch volk van boeren en alleen hun Christelijke medemensen, die hen verboden hun land te bebouwen, waren eraan schuldig, dat ze in de handel gingen en arts of advocaat werden. Alleen uit onwetendheid kon in veel kringen de overtuiging postvatten, dat de handel de Joden als het ware in het bloed zat. „Wij Christenen", zo besloot prof. Schu bert, „hebben een grote schuld op ons ge laden, omdat wij ons in de tijd van de ver volging niet meer voor Israël hebben in gezet". Nadat hij het familie-kapitaal verkwist heeft, exploiteert Bart Hunter z'n villa aan de kust van Pine Island als vakantiepension, dat hij drijft met behulp van zijn vrouw Syl via en hun zoon Johnny. Als gasten arrive ren de miljonair Ken Jorgenson, die in zijn studententijd, tijdens de vakanties, voor Bart's vader op Pine Island gewerkt heeft. Hij is vergezeld van zijn vrouw Helen - een zeer dominerende figuur - en hun knappe doch ter Molly. Johnny en Molly worden op slag verliefd op elkaar. Terwijl zij elkaar kussen worden zij bespied door de nachtwaker Todd. Het gevolg is een van de vele heftige woorden wisselingen tussen Ken en Helen, die de ro mance tussen de jongelui als onbehoorlijk bestempelt. Op een regenachtige middag zijn Sylvia en Ken voor het eerst alleen, als hij een dak herstelt, dat de altijd dronken Bart niet kon repareren. Zij bekennen, dat hun jeugdliefde voor elkaar nooit gestorven is. Twintig jaar geleden werden zij op dit zelfde eiland op elkaar verliefd, juist als hun kinderen thans, maar Sylvia's moeder had de romance ver broken. Zij ontmoeten elkaar heimelijk bij het bo tenhuis, waar zij hun toekomst bespreken. De eeuwig-glurende Todd rapporteert dit aan Helen, die hem in dienst neemt om bewij zen te verzamelen ten einde gunstige schei- dings-condities te kunnen bedingen. Weer beschuldigt Helen Johnny en Molly van een ongeoorloofde verhouding en als de jongelui de nacht samen op een afgelegen plek van het eiland moeten doorbrengen, daar hun zeilboot is omgeslagen, gaat He len zelfs zover een dokter te roepen en haar dochter te laten onderzoeken. Helen ver biedt verdere samenkomsten met Johnny en vertelt tegelijkertijd aan Molly, dat haar vader „een affaire" heeft met Johnny's moe der. Zij verwekt sensatie met deze medede ling in het publiek te uiten ten overstaan van de Sheriff tijdens een onderzoek dat de ze instelde naar de oorzaak van een korte afwezigheid van Molly. Molly wordt naar een strenge kostschool bij Boston gezonden en Johnny naar een college in Virginia. Zij lijden beiden sterk onder deze scheiding en haten hun ouders voor het ontketenen van kletspraatjes. Met Kerstmis, zo spreken zij af, zullen zij in het geheim elkaar ontmoeten in Buffalo, Molly's woonplaats. Ken gaat naar Molly's school om haar te bewegen haar haat te overwinnen en de voorjaarsvakantie met hem en Sylvia nu Mrs. Jorgenson, door te brengen. Molly komt in derdaad thuis, evenals Johnny die naar het huis der Jorgensons op Long Island slechts gedreven wordt door zijn gevoelens voor Mol ly- Molly en Johnny realiseren zich, dat deze gevoelens intenser zjin geworden en zij be loven elkaar zelfbeheersing te zullen tonen en geen onberaden stappen te doen. Maar spoedig vergeten zij hun nobele voornemens en onder voorwendsel een film te gaan zien, gaan zij die avond naar 'n afgelegen plek. je. Zij beginnen te praten, maar al spoedig worden de woorden door kussen vervangen. Ken en Sylvia worden ongerust als de jon gelui om 2 uur 's nachts nog niet thuis zijn. „Wat moeten wij straks zeggen? Weest nu verstandig. Zou het ons 20 jaar geleden iets geholpen hebben? Zij houden van elkaar, net als wij toen. Eens opgeroepen hartstoch ten laten zich moeilijk bedwingen." Enige maanden later bevestigt een dokter Molly's vermoeden, dat zij een baby ver wacht. Wanhopig telefoneert zij met Johnny die onmiddellijk naar haar toekomt. In hun hoop op steun wenden zij zich tot Bart, maar onder zeer beledigende woorden aan Molly's adres weigert hij zijn toestemming tot een huwelijk. En daar geen rechter het huwe lijk tussen minderjarigen voltrekt zonder de toestemming der ouders, zijn Johnny en Mol ly wel gedwongen zich tot Ken en Sylvia te wenden - van wie zij liefde en begrip voor de „Staar" is een uit de Middeleeuwen stam mende verzamelnaam voor verschillende oog ziekten. Bij de „groene staar", het gev eesde glaucoom, wordt .het oog tengevolge van in wendige druk hard. Bij andere vormen van staar (grijze staar) worden de lenzen troebel. Op het gebied van de groene staar heeft men in de Universiteitskliniek in Bonn, die onder leiding staat van professor dr. H. K. Müller, grote vorderingen gemaakt. Het glaucoom berust op de belemmering van de afvoer van het water uit de oogka mer. Dat is de zich in het oog bevindende vloeistof, die steeds opnieuw gevormd wordt en het inwendige van het oog via een afvoer systeem weer verlaat. Deze vloeistof zorgt voor de stofwisseling van de ooglens, die zelf geen vaten bezit. Bij verstopping van de afvoer stijgt de in- troculaire druk. De verstopping kan verschil lende oorzaken hebben. Bij acuut glaucoom krijgt de patiënt hevige pijnen in het oog, welke pijnen zich ook tot andere plaatsen kunnen uitstrekken. Hij ziet kleurige ringen en alles wazig. Langdurige aanvallen kunnen na een paar uur tot blind heid leiden, daar de gezichtszenuw beschadigd wordt, nog afgezien van beschadiging van an dere delen van het oog. De acute glaucoom- patiënt gaat meestal direct naar de oogarts. Gevaarlijker is volgens prof. dr. W. Leyd- hecker van de Oogkliniek in Bonn het chro nische of eenvoudige glaucoom, omdat het jarenlang subjectief zonder symptomen op treedt. De patiënt gaat hiermede veelal te laat naar de oogarts. Pas in een laat stadium be merkt hij zijn kwaal, wanneerhij opzij niet meer kan zien. De prognose is dan moeilij ker. Het chronische glaucoom is nog altijd een van de meest voorkomende oorzaken van blindheid. In Bonn werden 10.000 mensen onderzocht, die subjectief geen enkele klacht hadden. Men constateerde, dat twee procent van de onder zochte personen boven de veertig aan glau coom leden zonder het zelf te weten. Prof. dr. Leydhecker zegt, dat het noodzake lijk is bij alle personen boven de veertig om de twee a drie jaar de intra-oculaire druk te meten, het zekerste middel om groene staar tijdig vast testellen. Daar de meeste men sen op deze leeftijd een leesbril nodig hebben en dan toch naar de oogarts gaan, zou men die gelegenheid mooi kunnen benutten. De meting van de inwendige druk gebeurt met een zogenaamde tonometer, die op het hoornvlies wordt geplaatst, nadat dit met twee druppels van een locaal-anaestheticum ongevoelig gemaakt is. Bij acuut glaucoom kan men de hardheid van het oog al met een vinger door het gesloten ooglid heen voelen. Bij glaucoma simplex is dit alleen mogelijk met een tonometer, waarvoor sedert 1954 in ternationale normen zijn vastgelegd. In Duits land bevinden zich in Bonn, Franfurt, Ham burg en Tiibingen ijkbureaus voor deze instru menten. Bij onderzoekingen in Bonn werd als gemiddelde voor de intraoculaire druk van een normaal oog 15 mm kwik gevonden. De grens van een gezond oog ligt op 20 mm, 23 a24 mm duiden al op een oogziekte. Bij een acute aanval kan de druk oplopen tot 80 mm. Volgens de onderzoekingen van prof. Leyd hecker gaat de stijging van de druk vele ja ren aan de verandering van het gezichtsveld vooraf. In Bonn wordt de tonometrie aangevuld met een speciale test, de tonografie-test, welk# het mogelijk maakt 90 procent van de afwijkingen in een vroeg stadium op te sporen. De therapie geschiedt met medicamenten. Aan de oudere de pupillen vernauwende mid delen pilocarpine en eserine heeft men nieuwe, sterkere middelen toegevoegd waaronder pros- tigmine, mintacol en di-isopropylfluorosfaat. Peroraal worden fermentatief werkende mid delen gegeven, die de secretie van het kamer water beperken. Bij psychisch labiele mensen kon prof. Leydhecker ook met een van de nieuwe kalmerende middelen meprobamaat, dit effect bereiken. Het doel van de behande ling is de inwendige druk tot minder dan 20 mm te doen dalen. In Bonn heeft men ook enige richtlijnen voor de behandeling van glaucoom opgesteld. Een patiënt blijft altijd afhankelijk van ge neesmiddelen. Zodra hij deze niet meer ge bruikt, loopt de druk weer op. Slechts zelden geneest deze ziekte vanzelf. De patiënt met glaucoom moet zijn hele leven lang om de vier weken naar de oogarts om de .druk en zijn gezichtsveld tè laten controleren. Een juiste behandeling en goede controle voorko men achteruitgang van het gezichtsvermogen en eventuele blindheid. In bepaalde gevallen wordt operatief inge grepen. Belangrijk is dit vooral bij zuigelin gen en kleuters. Vroeger greep men op de zelfde wijze in als bij volwassenen, maar des ondanks werd een derde deel van het aantal geopereerde kinderen blind, anderen bleven slecht zien. Tegenwoordig past men een wel iswaar lastige operatie, de zogenaamde gonio metrie, toe, die al in de eerste levensweken met succes kan worden uitgevoerd. De groene staar komt in alle landen in de eerste tot derde plaats als oorzaak van blind heid voor. Daar twee procent van de bevol king na hun veertigste levensjaar aan een begin van groene staar lijden, vormt dit een probleem. De onderzoekingen in Bonn hebben veel bijgedragen tot een tijdige diagnose van deze oogziekte, hetgeen een voorwaarde is voor de genezing. omstandigheden ontvangen. „Jullie hebt een zware tijd voor ja, kinderen, maar je hebt de schoonheid en de kracht der liefde aan je zijde", zegt Sylvia als zij haar toestem ming geeft. De jong-gehuwden vertrekken naar Pine Is land, waar zij zullen wonen. Met moed en gezond verstand zullen zij de moeilijkheden zekér kunnen overwinnen. Deze film is weer zo'n heerlijk absurde „misdaad-comedie" in de trant van de ty- pisch-Britse, zacht-ironische humor waar mee de Engelsen furore hebben gemaakt. Het zijn Basil Dearden en Michael Relph, die voor deze kostelijke persiflage tekenen Het verhaal gaat over ex Luitenant Kolo nel Hyde, die na 25 jaar trouwe dienst in het leger als „overbodig" met ontslag wordt beloond. Verbitterd over hetgeen men hem heeft aangedaan besluit Hyde een plan ten uitvoer te brengen waarvoor hij al een jaar lang de voorbereidingen heeft getroffen. On gezien filmt hij de gewapende auto's die geld bij een bank afleveren. Garages waar ver huiswagens ondergebracht worden, militaire kampen enz. Hij noemt zijn plan „Operatie Gulden Vlies". Dit is ook de titel van een goedkope boekuitgave over een groots opge zette roofoverval. Voor „Operatie Gulden Vlies" heeft Hyde helpers nodig die allen specialisten zijn in bepaalde onderdelen. Zorgvuldig doet hij zijn keus en laat zijn oog vallen op zeven man nen die hun sporen in het leger hebben verdiend en die allen iets op hun kerfstok heb ben. Hij stuurt ze een exemplaar van het boek waarin de helft van een 5 ponds bank biljet is gesloten en een uitnodiging voor een lunch waarbij o.a. het andere deel van het bankbiljet zal worden overhandigd. Groot is de verbazing van de zeven mannen wanneer zij het boek met de nogal vreemde inhoud ont vangen, doch zij besluiten allen de uitnodiging te accepteren. Zij komen voor het eerst met elkaar in aanraking op de afgesproken plaats in Café Royal. Wanneer Hyde arriveert en vraagt of zij het boek gelezen hebben, ont kennen ze bijna allen. Hude vertelt hen over zijn plannen en vindt weinig gehoor bij de aanwezigen. Maar wanneer hij hun gedragin gen uit het verleden blootlegt, besluiten zij allen om aan „Operatie Gulden Vlies" deel te nemen. Ieder van hen zal één miljoen gulden van de buit krijgen. Hun eerste opdracht is om voor minstens enige maanden afscheid te nemen van hun vrouwen, om zich geheel op de privé-oorlog te kunnen concentreren. Zij wor den ondergebracht in het afgelegen huis van Hyde. Hun eerste doel is onder valse voorwend sels binnen te dringen in een wapendepot van het leger. De opdracht wordt geheel vol gens plan uitgevoerd en 's avonds is er voor ieder een mitrailleur, gasmasker en munitie beschikbaar. Vervolgens worden er een auto en een verhuiswagen gestolen. Als al het het benodigde materiaal binnen is 1'—"gt ieder zijn eigen instructies voor de „grote slag". Op de bewuste dag zijn de mannen paraat. De wagen met het geld rijdt voor. Het geld wordt de bank binnengebracht en de wagen vertrekt weer. Dan slaat „Operatie Gulden Vlies" toe. Alle plaatselijke telefoon verbindingen worden buiten werking gesteld, alle politieradio's vallen binnen een straal van acht kilometer uit - rookgordijnen wor den gelegd rond het gedeelte van de straat waar de bank zich bevindt. Dan overvallen zij, gewapend met mitrailleurs en voorzien van gasmaskers, de bank. Terwijl de bank bedienden naar lucht happen wordt het geld in een personenauto geladen, die op zijn beurt in een verhuiswagen verdwijnt, welke de vlugst mogelijke manier het operatieter rein verlaat. De overval is geslaagd. Zij keren terug naar Hyde's villa, een miljoen pond sterling rijker. Uitbundig vieren zij feest, tot dat G.o.h. FINS DRESSOIR ƒ35,— Zuiderstr. 28, Rijssen N.o.Z. Julian straat 22 Rijssen Telefooi. 2572 vraagt Uitvoerige inlichtingen vo Koop daarom uw VLEES bij de zaak waar u het vlugste en netjes be diend wordt. HET ADRES VOOR KWALITEIT

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 7