K?^?Pqmpo GROOT AANTAL PLANNEN STAAT OP STAPEL TOELICHTING BIJ DE GEMEENTEBEGROTING 1962 Voor Landbouwvoorlichtinffsdag bestond grote belangstelling Gemeentebegroting 1962 NIEUWE FINANCIËLE VERHOUDING VOOR RUSSEN BETREKKELIJK GUNSTIG Wandel puzzeltrip Opzet van de begroting Gewone uitgaven Bedrijf bezittingen Energiebedrijf Gemeentewerken Aanvraag subsidie Humanistisch Thuisfront Geen voorrang verleend Grondbedrijf Fraaie expositie van „Zang lust" Echtpaar Sanderman 55 jaar getrouwd Wedstrijden hondendressu urcl ub W „EXCELSIOR '31 Vrijdag 15 december 1961 WEEKBLAD VOOR RUSSEN Pagina 3 Practisch geschenk" 1 voor aanstaande Moeders DROOMKEUKEN VAN KOFFTESTTCHTTNG VOOR NIJVERDALSE Nadat het college van b. en w. de Raad enige tijd geleden de ontwerpbegroting 1962 had doen toekomen, hebben de raadsleden thans de aanbiedingsnota ontvangen, waar uit een aantal vermeldenswaardige conclu sies te trekken vallen. Het college van b. en w. overweegt de bouw van een markthal op het terrein tus sen Enterstraat, Oosterhofweg en Park straat. Voorzetting van de pogingen tot grondaankopen in dit gebied is dus een noodzakelij kheid. B. en w. achten zo blijkt uit de aanbie dingsnota de doortrekking van de Park straat naar de Enterstraat eveneens nood zakelijk. Het college van b. en w. is van mening dat vastgesteld kan worden, dat de belang rijkste buitenwegen van verharding zijn voor zien. Over enkele grenswegen zal nog over leg gepleegd moeten worden met de ge meente Holten. Met de aankoop van percelen voor de sanering in de stadskern zal verder worden gegaan. Gedacht wordt aan diverse perce len in de driehoek Rozengaarde, Kerkstraat, Elzenerstraat, terwijl ook de aankoop van enige hoekpanden voor verkeersverbeterin- gen op het programma staan. Het ligt verder in de bedoeling van b. en w., dat in 1962 verder zal worden ge gaan met de aanleg van meerdere sport velden, waarvoor naar schatting een bedrag van 100.00.nodig zal zijn. Ten aanzien van de accomodatie bij het nieuwe zwembad zijn b. en w. van mening dat er een dienstwoning zal moeten worden gebouwd, alsmede een restauratie gelegen heid. Voor het ontwerpen van plannen voor de bouw van een nieuw stadhuis denken b. en w., dat er in 1962 zeker kosten zullen moe ten worden gemaakt. Het ligt in de bedoe ling, dat hiervoor een bedrag van 50.000.- uitgetrokken zal moeten worden. Plannen voor nieuwbouw en verbouw van een aantal scholen verkeren in een verge vorderd stadium. Waarschijnlijk zullen deze uitgaven echter geheel of voor een zeer groot deel uit de uitkeringen van het ge meentefonds bestreden kunnen worden. Er zijn tal van objecten, die om een oplossing vragen. Naar de mening van b. en w. zal het niet mogelijk zijn deze in één jaar te verwezenlijken. Er zal dus gezocht moeten worden naar een logische rangorde in ur gentie zo meent het college van b. en w. Van de werken, die op zo kort mogelijke termijn tot stand dienen te komen, noemen b. etï wï o.a. de bestrating en riolering van de volgende straten: Oranjestraat, Entérstraat (1ste gedeelte) van de Broekerstraat, Dokter Stokkersstraat (van Schild tot Watermolen) Baankamp, Hangerad, Wijerdsteeg, Bleekstraat, trot toirs Hoterstraatweg, Laatste gedeelte Arend Baanstraat, verkeerssituatie Schild, doortrek ken Parkstraat, riolering laatste gedeelte Eschstraat riolering laatste gedeelte Enter- strat, herziening centraal rioleringsplan. Met enige voldoening delen b. en w. de raad mede, dat men er in geslaagd is, een sluitende begroting te kunnen aanbie den, waarin de resultaten van de nieuwe financiële verhouding rijk. gemeenten zijn verwerkt. Deze nieuwe begroting is kennerlijk een meevaller geworden. Bij de aanbieding van de begroting 1961 stelden b. en w., dat naar de toen bekende gegevens de nieuwe financiële verhouding weinig verbetering zou brengen. Rekening houdend met de thans bekende gegevens staat vast, dat verbetering voor de gemeente Rijssen voor het jaar 1962 een bedrag van ruim 137.000. zal bedragen. Dit bedrag zal echter niet ineens geheel ten goede kunnen komen aan de begroting 1962, omdat voor dit jaar op grond van de overgangsbepalingen nog een korting van 25, zal worden toegepast, welke korting voor 1963 zal zijn gedaald tot 15. In het beeld van de aanvankelijke ver wachtingen aldus b. en w. in de aanbie dingsnota aan de raad, zou dus gezegd kunnen worden, dat het resultaat reden tot tevredenheid zou geven. De precaire posi tie van de begrotingen en nu bekende re keningen van de laatste jaren in aanmer king genomen moet vastgesteld worden, dat er meerdere inkomsten nodig zijn, teneinde de financiële positie gezond te houden De post onvoorziene uitgaven, 170.000.-) zou in eerste instantie de indruk kunnen wekken, dat weer veel meer armslag is verkregen dan het vorige jaar. Het feit, dat de ontwerpbegroting gereed is gekomen voor nog weer diverse kapitaalwerken bekend zijn geworden, maakt deze gedachte min of meer geflatteerd. Enkele van deze kapitaalswerken worden met name genoemd n.l. Verbetering aan sluiting Vennekesgaarden, Holterstraatweg, Pr insenstraat-Banisweg-Holterstraatweg met rioleringen 53.008,50) Doorbraak Graaf Ottostraat-Kerkstraat 43.245.-), Verbetering Blinde Banisweg 139.100.-) Molendijk-Veerenlandweg met riolering, 231.700.-) Riolering gedeelte Kor- Advertentie Op dinsdag 19 december zal door de Rijs- sense Motorclub R.M.C een wandelpuzzel- trip worden georganiseerd. Deze trip is ge pland over een afstand van ongeveer 5 KM. De start zal plaats vinden bij café Hodes (Kerkstraat). teboslaan 8.590.-) Aanleg sportvelden 77.000) Ankoop hotel De Kroon 160 000) Aankoop woning wed. Ligtenberg De Man zes) 24.000) Schadevergoeding fa. Wolters 20.000) Voor rente en afschrijving op de ze werken en aankopen is een bedrag be nodigd van 60.000.- Deze werken zijn vervat in de eerste wij ziging van de begroting 1962. Naast deze werken vragen nog andere de aandacht van b. en w. Genoemd worden riolering Enterstraat, verandering rijksweg tracé, bouw woningen bij zwembad, bouw industriehal, plannen stadhuisbouw enz. Deze feiten in aanmerking genomen zal het u duidelijk zijn aldus b. en w. tot de raad, dat een voorzichtig financieel beleid ten aanzien van nieuwe kapitaalswerkenge boden blijft. Evenals voorgaande jaren is de begro ting opgezet zonder raming van nieuwe ka pitaalswerken. Deze vorm is gekozen om de goedkeuring der begroting te bespoedigen. In voorgaande jaren boden wij, gelijktij dig met de begroting, de eerste wijziging aan, waarin alle naar onze mening in het begrotingsjaar noodzakelijke kapitaalswer ken waren opgenomen, aldus b. en w. Wij zijn van mening, dat wij dit jaar met dit systeem moeten breken. Een beter systeem lijkt ons telkenmale in de loop van een jaar, wanneer een kapitaalswerk in zo danig stadium van voorbereiding verkeert, dat uitvoering binnenkort mogelijk is, het benodigde crediet voor dat incidentele ge val middels voorstel en begrotingswijziging te vragen. Het voordeel hiervan is, dat dan niet een eventueel bezwaar tegen één der uitgaven, de goedkeuring van de andere objecten kan vertragen. Uiteraard is het niet de bedoeling, dat vooruit geen algemeen werkplan opgezet moet worden, aan de hand waarvan de ur gentie van de verschillende werken onder ling bepaald kan worden. Het enige verschil is, dat het tijdstip van raming in de be groting wordt gewijzigd, aldus het stand punt van b. en w. Vergelijking van de ramingen 1962 met die van de oorspronkelijke begroting 1961 toont aan, dat de uitgaven, (onvoorziene uitgaven niet meegereknd) plm 38.000,— en de inkomsten 186.000,- hoger zijn ge raamd. Deze beide bedragen zijn beïnvloed door het wegvallen van de raming voor de kring Bescherming Bevolking, welke in 1961 werd ingelijfd bij Deventer. In 1961 was hiervoor in inkomst en uit gaaf ruim 82.000,- geraamd. Uit de begroting blijkt, dat een geheel an dere indeling van de begroting van lasten en baten is gemaakt. Zodat thans een beter over zicht van de uitkomsten van dit bedrijf per onderdeel wordt verkregen. Het valt op, dat onder de baten van dit be drijf de post „Bijdrage Algemene Dienst i.v. m. gebruik bossen t.b.v. recreatie" is opge nomen. Tot nu toe was het zo, dat alle kosten aan de bossen besteed, verminderd met de op brengsten werden bij geboekt op de boekwaar de van de bossen. In feite is dit niet juist. Op de boekwaarde dienen alleen te worden bijgeschreven de kosten die betrekking heb ben op de waardevermeerdering der bossen, te weten de kosten die zuiver betreffen de aanplant van nieuw bos en de dunning van kaprijp hout, alsmede de kosten van waarde vermeerdering der bossen, aldus b en w. Als normale waardevermeerdering wordt aangenomen 2 pocent van de boekwaarde van de houtopstand. Tegenover deze kosten staan de opbrengsten vap kaprijp hout. Het saldo van de hiervoren genoemde pos ten kan als boekwaarde worden bijgeschre ven. B en w achten het gewenst, dat in deze uitgaven de Algemene Dienst der gemeente een bijdrage betaalt. Voor de bossen worden namelijk, omdat deze voor recreatiedoelein den worden gebruikt, meer kosten besteed dan normaal voor het onderhoud van bossen nodig is. Wij schatten deze bijdrage voors hands op 20.000,—, aldus b en w. Verder zijn uit dit bedrijf de woningen die bestemd zijn voor verbeteringen van straat hoeken etc. overgebracht naar de Algemene Dienst. Door de hiervoren genoemde wijzigingen wordt voor dit bedrijf een gezonde basis ver kregen. Voor 1962 wordt voor dit bedrijf een winst geraamd van 13.702,15. De begroting van dit bedrijf sluit met een voordelig saldo van 82.742,19 (afdeling gas 28.295,19, afdeling elektriciteit 54.447,—). In dit bedrijf zijn wel enige kapitaalswer ken geraamd. Dit zijn echter werken, die noodzakelijk zijn in verband met de toene mende uitbreiding van de gemeente. Hoewel hiervoor geen raming is opgenomen, ligt het in de bedoeling over te gaan tot aan schaffing van een veegmachine. Naar de me ning van b en w komt daardoor mankracht vrij en wordt noodzakelijk personeelsuitbrei ding voorkomen. Verder zijn de plannen ontworpen voor de bouw van een gemeentewerf ten behoeve van Bij het gemeentebestuur is ingekomen een brief van de Stichting Militaire tehuizen van het Humanistisch Thuisfront, waarin zij vraagt haar voor het jaar 1962 subsidie te verlenen ten behoeve van het werk in haar nilitaire thuizen. In voorgaande jaren heeft de raad op de verzoeken van deze stichting steeds afwij zend beschikt, in 1961 met 8 tegen 5 stem men. B. en W, hebben over het onderhavige verzoek het advies van de culturele com missie ingewonnen; in de commissie staak ten de stemmen hierover. Drie leden zijn voor toekenning van een subsidie van 55 per jaar, een gelijk bedrag als aan de R.K. militaire tehuizen wordt toegekend en 3 leden zijn tegen subsidie om principiële redenen. B. en W. stellen de raad voor ook thans geen subsidie aan genoemde stichting te ver lenen. Op de kruising Haarstraat-Holterstraatweg had een aanrijding plaats tussen twee perso nenauto's, toen de heer J.F. uit Staveren, die uit de richting Nijverdal geen voorrang ver leende aan de Wierdenaar L.G.HL. Er was alleen aanzienlijk materiële schade. Gistermorgen is aan mevrouw J. W. Bosch, te Nijverdal symbolisch een „droom- keuken" aangeboden, die beschikbaar is gesteld door de Stichting Koffiepropaganda Nederland. Deze verrassing, die in de vorm was gegoten van een album met tien ingeplakte briefjes van honderd en een van duizend, werd haar door vertegenwoor digers van de Stichting bezorgd dankzij haar man. Er is in opdracht van deze Stichting een aantal gesprekken gevoerd met mannen en de daaruit te voorschijn gekomen spontane complimenten aan de echtgenotes over haar koffie, wérden beoordeeld door een jury, bestaande uit TV-medewerkster Mies Bouwman, kookredactrice Lydia Winkel, koffiekenner J. de Vries en adviseur H. E. Jansen. De vrouwen die in deze antwoorden het meest door hun man werden geprezen voor hun goede koffiezetten, kregen de prijs: een droomkeuken. Voor iedere pro vincie werd een droomkeuken beschikbaar gesteld. De Overijsselse winnares, die als eerste de prijs in ontvangst zal nemen heeft, om .te beginnen, besloten een nieuw gasfornuis en een. koelkast aan te schaf fen. „Deze aanwinsten", zo vertelde zij, „zijn voor ons gezin van negen personen van zeer grote waarde". de dienst gemeentewerken en het energie bedrijf. Het college van b en w heeft bij de ont werpbegroting 1962 een toelichting verstrekt aan de raadsleden, waaruit o.a. blijkt, dat geen ontwerpbegroting van het stratenbedrijf is opgemaakt. Als reden hiervoor voeren b en w aan, dat in de na-oorlogse jaren de doelstelling van het stratenbedrijf voorbij is. Handhaving van dit bedrijf aldus b. en w. heeft momenteel „dan ook geen enkele zin". Het college is dan ook van mening, dat het stratenbedrijf per 1 januari 1962 opgeheven dient te worden. Verder merken b en w het volgende op: Met betrekking tot dit bedrijf valt weinig te zeggen. De aanleg van wegen etc. in plan Vennekesgaarden en plan Lentfertsstukken is praktisch voltooid. Of met de uitvoering van eventuele werken in plan Zuid in 1962 kan worden begonnen, is thans moeilijk te beoor delen. Aan Ingenieursbureau Noorman is op dracht gegeven in samenwerking met de dienst gemeentewerken de nodige plannen te ontwerpen voor het in exploitatie brengen van een gedeelte van dit plan. Uit één van de laatste voorstellen van b en w is gebleken, dat voor de industrieterreinen verschillende voorzieningen moeten worden getroffen. B en w spreken de hoop uit, dat deze voorzie ningen grotendeels in 1962 tot stand kunnen komen. Hoe de verkoop van de woningbouwterrei nen zal verlopen, is nog niet te zeggen. Veel is hierbij afhankelijk van de woningtoewijzing, premie-toe-kenningen en de afgifte rijksgoed keuringen. In onze aanbiedingsnota bij de begroting 1961 deelden wij mede, dat de mogelijkheid is geopend een reserve te vormen voor bui tengewoon onderhoud enof verbetering van de voor-oorlogse woningen. Aldus b en w. Deze reserve kan worden gevormd uit de huurverhoging per 1 april 1960. Gezien de uitspraken van de huuradvies commissie wordt verwacht, dat voor het over grote deel der voor-oorlogse complexen de huurverhoging niet zal doorgaan, zodat van reserve-vorming dan ook weinig terecht zal komen. Met betrekking tot de verkoop van woning wetwoningen wordt nog meegedeeld, dat in principe toestemming is verkregen voor de verkoop van een 10-tal woningen. Binnen kort zal tot taxatie worden overgegaan. In dien de huurders met de taxatie accoord gaan, kan toestemming aan de Minister tot verkoop worden gevraagd. Daar de gemeente zelf geen woningwet woningen laat bouwen, zijn omtrent dit be- Irijf verder geen bijzonderheden te melden. Voor 1961 werd voor dit bedrijf een winst geraamd van 3.187,51. Voor de Landbouwvoorlichtingsdag. georga niseerd door de verenigingen van Bedrijfs voorlichting te Wierden en te Enter, welke ge houden werd in Hotel Gijsbers te Rijssen, be stond grote belangstelling. De voorlichtingsdag werd ook bijgewoond door een aantal leerlin gen van de lagere landbouwscholen van Wier den en Nijverdal. Dat deze voorlichtende bijeenkomst aan haar doel heeft beantwoord bleek duidelijk uit de gunstige reacties van de belangstellen den en vooral uit de vragen, die het forum werden voorgelegd. Nadat de heer B A. Wilmink te Enter een openingswoord had gesproken sprak ir. Lan- genhorst uit Hengelo een inleidend woord Door de heer P. Oosterveld, de Prov Voed- selcommissaris van Overijssel werd een inlei ding gehouden met als onderwerp, „De boer in de veranderde plattelandssamenleving". De heer Oosterveld trok verschillende verge lijkingen tussen de levenswijze van de boer in vroegere jaren en de huidige levensomstandig heden. Speciaal schonk spr grote aandacht aan de gewijzigde bedrijfsvoering, waarbij in teressante gegevens (en cijfers) werden ge noemd. De terughoudendheid van de boeren met betrekking tot een modernere bedrijfs voering, die in vroeger jaren duidelijk aan de dag werd gelegd, is sterk veranderd en verbe- In café De Bakker houdt de Rijssense kanarie vereniging „Zanglust" vrijdag en zaterdag een expositie. Er zijn een groot aantal kleurkana- ries, Waterslagers en Tropische Vogels inge stuurd. De jury, bestaande uit de heren J. Lensink Gorssel en B. Smies, Deventer (kleur- kanaries), H. Krijgsman, Katwijk (Watersia- gers) en G A. van de Steen, Zwolle (Tropische Vogels) waren vol lof over de kwaliteit van de vogeis. Zij constateerden een goede vooruit gang in vergelijk met vorige jaren. De mooiste voge- was van A. D. Pijffers. Het mooiste paai van G. J. van de Berg. De mooiste kana rie van A. Borkent, de mooiste bastaard van G. J. van Putten, de mooiste parkiet van A. van de Maat, de mooiste tropische vogel van G. J. van de Berg. De beste Waterslager was ingezonden door G, ter Harmsel, de mooiste Wildzanger door J. H. ten Berge. De mooiste stam 4 vogels kleurkanaries door A. Borkent en de mooiste stam 4 vogels Waterslagers door A ter Harmsel. Winnaar van de Dagblad van het Oosten beker werd G. J. van Putten. Hieronder volgen de eerste prijswinnaars in de diverse groepen: KANARIES: Duits Wit D. J. Jansen 87 pt., Oranje A. D. Pijffers 90 pt., Oranje Rood stammen 4 vogels A Borkent 352 pt., Oranje Rood G. J. Beunk 88 pt. Groep 2a: Oranje Rood stam 4 vogels J. A. van de Maat 347 pt., Oranje Schimmel A. Spies 88 pt., Oranje Rood Schimmel stam 4 G. J. Beunk 347 pt., Oranje Rood Schimmel A. Borkent 87 pt., Oranje Rood Agaat Schimmel 2 vogels G. J. Beunk 174 pt., Oranje Rood Isabel Schimmel G. J. Beunk 351 pt., (stam 4 vogels) Mozaïek Vetstof M. Grobben 88 pt. BASTAARDEN: Putter x Kanarie G. J. Putten 89 pt., Groep 7a: Putjtei x Kanarie B. J. Tijhof 88 pt., Wildzang x Wildzang J H. H. ten Berge 86 pt., G. J. van Putten 87 pt. TROPISCHE VOGELS: Spitsstaartamandinen paar G. J. van de Berg 88 pt., Japanse Nachtegaal J. H. ten Berge 89 pt., Kwartels M. Mekenkamp 86 pt., Diamant duifje G. J. van Putten 84 pt. PARKIETEN: Deens Bont Geel Groen A. van de Maat 86 pt., Groen A. van de Maat 88 pt., Valk Parkieten W. ter Harmsel 88 pt. WATERSLAGERS: Stammen 4 vogels G. ter Harmsel 510 pt., Stammen 2 vogels G. ter Maat 138 pt., Enke lingen G. ter Maat 111 pt., Groep 13a G. ter Harmsel 138 pt. Aan deze fraaie expositie is een grote ver koopklasse verbonden van zeer fraaie exem plaren. Het echtpaar H. SandermanJ. Danneberg, wonende Bouwstraat 32 te Rijssen, herdenkt vandaag vrijdag, 15 december de dag, waarop het 55 jaar geleden in de echt werd verbon den. Sanderman is 87 jaar en zijn vrouw 82 en beiden mogen zich nog in een goede gezond heid verheugen. Het echtpaar Sanderman heeft 1 dochter, 3 kleinkinderen en 1 achter kleinkind. Toen wij dezer dagen een bezoek brachten aan dit echtpaar, ontving Sanderman ons met de mededeling „steur mie meer ne ni'je piepe, want dissen is nog van vader Jakob en is wal 20 jaor oold". Sanderman heeft 32 jaar van zijn leven als vrachtrijder op Deventer gereden en wel van af zijn 18e jaar. Hij reed met paard en wagen tweemaal per week deze route, 's maandags des nachts om 1 uur weg, dinsdag in Deventer én om 1 uur 's nachts weer naar Rijssen, waarna hij om 1 uur donderdagsnachts weer vertrok. Veel heeft Sanderman op deze tochten be leefd en hij kan hiervan smakelijk vertellen. De weg was toen nog smal en als hem iemand met de wagen wilde inhalen, riep deze lang hééééè. en dan ging het paard vanzelf aan de kant. 7 uur deed hij over de heenreis en 9 uur terug. Bang was Sanderman niet als hij 's nachts langs de weg ging. Eén keer is hij overvallen door een Rijssenaar onder weg. Deze had het gemunt op zijn geld. Maar Sanderman sloeg hem zo met een „knuppel", dat hij zijn arm brak en hij was genezen. Door de korte nachtrust was Sanderman éénmaal in slaap gevallen op de Höfte bij Rijs sen, waarna het paard de weg vervolgde tot bij Bathmen, waar S. weer wakker werd. In die tijd telde de route van Rijssen tot Deventer nog 5 tollen, waarvoor hij per paard 35 cent moest betalen. Later heeft Sanderman zich meer bezig ge houden als landbouwer, in deze tijd bestond de hele Bouwstraat nog uit boerderijen, met langs de kant veel wagens, mest en plaggen Wel een groot verschil met de tegenwoordige Bouwstraat. Sanderman heeft het vrachtrijden overge nomen van zijn vader (die ongeveer 27 jaar dit werk verrichtte), terwijl thans een neef van Sanderman nog een expeditiedienst op Deven ter verzorgt. Het is dus wel in familiehanden gebleven. Uit de thans aangeboden begroting blijkt, dat er een nadelig saldo wordt geraamd van 4.937,87, derhalve een mindere opbrengst raming dan vorig jaar van rond 8.000,—. Oorzaak hiervan is, de raming van 10.350,— voor onderhoud van het landgoed „de Osterhof", waartegenover een hoge in- komstraming van ongeveer 2,000,— staat, terd aldus spr., hetgeen de bedrijfsvoering en een gunstige produktie ten goede komt zo was spi mening. Voor de oorlog was het aantal werknemers, dat in de landbouw zijn bestaan moest vinden ongeveer 20 °/o van het totaal aantal werkne mers, dat percentage is momenteel gedaald tot ongeveei 10 °/o. De oorzaak daarvan is al dus spr. natuurlijk het feit, dat een groot aan tal landarbeiders door de industrieën zijn weg gezogen. Anderzijds moet zeer zeker als oor zaak worden aangewezen, de verbeterde en intensievere mechanisatie waarvan vele land bouwbedrijven profiteren Opvallend en een gunstig teken voor de gezonde bedrijfsvoering is de stijging van de produktiviteit in de landbouw, die hier groter is dan in de indus trie. Een ongunstig facet achtte spr. het feit, dat zeer veel landbouwbedrijven qua accommoda. t.e verouderd moet worden genoemd. Vernieu wing, modernisering van de bedrijfsgebou wen wordt veelal belet, door de te grote fi nanciële last die dit meebrengt. De heer E. Broekhuis agrarisch sociaal voor lichter. hield vervolgens een inleiding over het onderwerp „Boeren met vreemd geld". Deze spreker, werd met grote aandacht be luisterd omdat hij een deskundig betoog hield over de investeringspolitiek, die de boer ia deze tijd kan volgen Middels voorbeelden en cijfers toonde de heer Broekhuis de vele mo gelijkheden, die door het „opnemen" van geld kunnen worden verkregen, maar ook op de gevaren die hieraan vast zitten, als niet ge werkt wordt met bonafide „geldschieters". In de middagpauze ontving het gezelschap een lunchpakket, dat beschikbaar was gesteld door diverse plaatselijke Coöperatieve vereni gingen te Enter, Rijssen en Wierden en de N.V. Omefa Zuivelfabriek te Rijssen. Na de middag werden aan een forum diver se actuele vragen voorgelegd. Het forum bestond uit: ir. P. J. B. Langen- horst, voorzitter, ir. E. Broekhuis, P. Ooster veld, W. M. Gotink, dierenatrs bij de gezond heidsdienst te Zwolle, A. Ooms te Notter, E. Aaftink bedrijfsdeskundige bij het R.C.L. te Hengelo, ir. A. B. Schopman, dir. van de R.K. Middelbare Landbouwschool te Oldenzaal en ir. A. J. van Vhert rijkspluimveeconsulent voor Drenthe en Overijssel. Het aantp' onder werpen, dat door het stellen van de vragen aan de orde werd gesteld was zeer gevarieerd. De bestrijding van diverse veeziekten, het voordeel van de vrijwillige ruilverkavc' ng, de diverse aspecten van de verbouwing van ver. schillende gewassen en andere vraagstukken werden door het forum op duidelijke wijze be antwoord. Het was de heer B. A. Wilmink die een slui tingswoord sprak, dank bracht aan de inlei ders en aan de leden van het forum en aan allen, die hadden bijgedragen aan de organi satie van deze voor de agrarische bevolking van deze streek zo belangrijke dag. Drie achtereenvolgende zaterdagen hebben de honden van de Rijssense hondendresseer- club H.D.C hun kunnen getoond in onder linge wedstrijden. Er bestond van de zijde der leden grote animo voor deze competi tie. Zaterdagmiddag vond op haar terrein na bij de Brekeldlaan de eindfinale plaats. Bij de zware klasse werden naast de appel oefeningen, ook de z.g. man, stok en schot vastheid beoordeeld. De resultaten waren zeer bevredigend. Het was een lust de honden aan het werk te zien, terwijl natuurlijk ook de eigenaren alles in het werk stelden tot een zo goed mogelijk resultaat te komen. In de lichte klasse hoefden alleen appèloefeningen te worden afgelegd. Ook was er een klasse voor beginners. Een grote handicap is het voor liefhebbers om aan een goede hond te komen. Telkens weer blijkt, dat slechts een zeer kleine categorie geschikt is voor po litiewerk. De uitslagen waren als volgt: Zware klasse: 1. G. J. Goosen 259.5 punten. 2. J. Goosen 202.5.punten Lichte klasse: 1 M. Schreurs 50 punten. 2. B, Goossen 46 punten. Beginklasse: 1 D. Vrugteveen 25.5 punten 2. M. Tijhof 22 punten 3 H. Vrugteveen 9 punten. In hotel Gijsbers was zaterdagavond voor de leden met echtgenoten een gezellige avond waaraan atracties waren verbonden. Door de voorzitter de heer J. Goossen werden met een toepasselijk woord de prijzen uit gereikt. Op een bijkans onbespeelbaar terrein is vorige week zaterdag de wedstrijd tegen Voorwaarts gespeeld. De roodwitten legden speciaal voor de rust een behoorlijke tech niek op de grasmat, doch wisten hun over wicht niet in doelpunten uit te drukken. Tot tweemaal toe stond doellat succes in de weg, terwijl bovendien de Voorwaarts- doelman in ongenaakbare vorm bleek te verkeren. Na de thee begon het zware terrein de spelers parten te spelen en zichtbaar ver minderde het enthousiasme van voor de rust. Het was toch tenslotte Nieuwenhuis van Excelsior die de score opendt, terwijl zelfs na een half uur spelen Smalbrugge een tweede voltreffer liet noteren. Wie nu gedacht had dat de Vriezenveen- se Voorwaartsen door de knieën zouden gaan werd een illussie armer. Plotseling trok Voorwaarts sterk van leer om althans te trachten de eer te redden. Succes hadden zij weldra toen de goed spelende Wijland door de gladheid van het terrein de bal van zijn schoen zag ketsen en één der Voorwaartsen in kon schieten. Kort voor het einde kon Voorwaarts om de gelijkmaker juichen. Terwijl de Exeelsiordefensie een een keeper incluis voor buitenspel bleef staan, kon de linksbuiten der bezoekers ge makkelijk scoren. De arbiter kende tot gro te verwondering van vriend en vijand het doelpunt toe. Zaterdag a.s. moet Excelsior een beizoek brengen aan het Veenendaalse V.R.C. Aangezien deze ploeg berucht staat om haar hardheid en dikwijls unfaire spel, zul len de roodwitten op een „goede" ontvangst kunnen rekenen. Aan de Rijssenaren maar één advies: Blijf rustig onder alle omstandigheden en probeer te voetballen-

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 3