m SPAARBANK vooriedeheen Drama rond baatbelasting werd opgevoerd in openlucht VW NIEUWJAARSGROET! Openstelling P.T.T.-diensten rond Kerstdagen en Nieuwjaar Kleding van LICHTENBERG Actie 10x10 in januari van start VEEMARKT RIJSSEN Openstelling van winkels ONGEVAL Kerstconcert Rijssens Mannenkoor Kerst- en Nieuwjaarswensen VAN DER STOUW PREDIKBEURTEN PARABEL 1 Overhemd 1 Das HALF GELD Coöp. Boerenleenbank „Notter" BURGERLIJKE STAND Het verkeer op de autosnelwegen AGENDA Zondagsdienst dierenartsen Jaargang 39 No. 50 Vrijdag 15 december 1961 ■mmHl Verlengde diensttijd in West-Dnitsland SPECIALE KERST AANBIEDING Traditigetrouw zal er in het Oudejaarsnummer (29 dec.) van ons blad weer gelegenheid zijn tot het plaatsen van NIEUWJAARSADVERTENTIES In verband met het zeer vele extra werk van dit jaargetijde, verzoeken wij U beleefd deze zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk 22 december aanstaande te willen inzenden. HUTTEN WAL 31 RIJSSEN „Ten Berge" i WEEKBLAD VOOR RUSSEN ZZ1JS V^nt11 ad f pGT ^wartaal' Administratie en Redactie: Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 11 pos a onnees 14 per kwartaal Enterstraai 10 Rijssen Telef 2W1 (054X0) Advertenties 10 cent per mm Bij contract korting Dinsdag werd in Rijssen het zoveelste be drijf van het drama rond de baatbelasting opgevoerd. Het werd ditmaal een openluchtuitvoering, waaraan door alle hoofdrolspelers werd deel genomen. Het Gerechtshof te Leeuwarden was naar Rijssen gekomen, om zich ter plaatse te orienteren en door getuigenverklaringen een juist beeld van de situatie te verkrijgen De eerste plaats van samenkomst was de A.H. ter Horstlaan. Zoals de foto laat zien was het gezel schap vol belangstelling voor kaarten, die de situa tie konden verduidelijken. In het midden de president van het Leeuw arder Gerechtshof Mr N.J. Polak. Burge meester Landweer geeft deze magistraat een aanwijzing, verder zien wij op de foto de gemeentesecretaris van Rijssen de heer H.J. Nijland en de heer J. Mekenkamp chef afd. financiën. Rechts van Mr Polak (op de voorgrond) Drs P.A. Zeven die in samenwerking met zijn vader Mr Dr H.A. Zeven uit den Haag de belangen van het baatbelastingcominite behartigt. Niet alleen stelde het Gerechtshof belang in de situatie rond de A.H. ter Horstlaan. Ook begaf men zich naar diverse andere bui tenwegen, teneinde een indruk te verkrijgen van de omstandigheden aldaar. Na de middag kwam het Hof in raadkamer bijeen in de raadzaal, waar voor beide pa- tijen (gemeente Rijssen en baatbelastingco mité) verschillende getuigen hun standpunt uiteen hebben gezet. Omtrent datgene wat in de raadzaal werd behandeld, konden wij geen inlichtingen ver krijgen, omdat zoals Mr Polak ons mededeel de, een zitting in raadkamer in principe met openbaar is. Weer is de spanning bij vele belangheb benden gestegen en de uitspraak wordt met gro interesse tegemoet gezien. BONN - Toen in 1956 het Westduitse parle ment tot de invoering van een dienstijd van twaalf maanden besloot, leek dit onder de toenmalige omstandigheden voldoende. Deze diensttijd was niet in overeenstemming met de algemene richtlijnen van de NAVO, maar psychologische gronden deden het verkies lijker schijnen met een korte diensttijd te be ginnen. Intussen heeft de praktijk hen in het gelijk gesteld, die reeds van de aanvang af voor een diensttijd van 18 maanden waren Deze tijd wordt noodzakelijk geacht voor een ele mentaire opleiding en in de meeste landen van de NAVO is dan ook in een diensttijd van 18 mannden voorzien Het zijn niet al leen de uiterlijke omstandigheden, die tot een verlenging van de diensttijd van 12 tot 18 maanden lopen Het zijn toch wel in de eer ste plaats interne gronden, die deze ver lenging nodig maken. Het behoort daarom tot de eerste taken van het Westduitse parlement door een wet de dienstplicht te verlengen. Binnen het ka der van de NAVO-landen hebben alleen Bel gië en Luxemburg een diensttijd van twaalf maanden. Turkije. Griekenland en de Ver enigde Staten hebben een diensttijd van twee jaren. In de landen, die bij het pact van War schau zijn aangesloten varieert de diensttijd van twee tot drie jarer A d ver entle ZIT BKTER - STAAT BETF.R In het gemeentehuis werd dinsdagavond een vergadering belegd door het Comité Tien x tien, waarbij afgevaardigden van ve le Rijssense verenigingen, scholen e.d. aan wezig waren. Door de heer J. Otte voorzitter van het comité werd een uiteenzetting gegeven van het doel van deze actie, die speciaal be doeld is voor de jeugd van 6 tot 25 jaar. Hij wees erop, dan 2/3 van de me"-1 -;d nog honger lijdt. Een groot aantal van de vele ziekten, zoals melaatsheid, malaria en t.b.c zijn een gevolg van een tekort aan voedsel. Het grootst aantal kinderen wordt juist geboren in de „crepeergebieden". In Nederland bedraagt het aantal artsen 1 op 1000 inwoners, terwijl dat in dergelijke gebieden vaak 1 op 80.000 inwoners be draagt. Door de Verenigde Naties Is daar om ingegrepen om aan deze noodtoestand een einde te maken. De N.O.V.I.B. is in ons land opgericht, die deze anti-honger-actie leidt Door de Nederlandse Jongeren wordt in dit kader een grote actie gevoerd. Het z.g. F. Ge wassen-project wordt door haar ter hand genomen. Dit houdt in een huipcampagne, die vooral de landbouw-techniek wil verbe teren. Er zullen technici naar deze gebieden (o.a. Nigeria) worden gestuurd. De heer Otte deed een beroep op de aan wezigen de jeugd van de noodzaak van deze actie te doordringen. Op 8 januari zal deze actie starten. De jeugd zal kaarten ont vangen, die varieren met een bijdrage van tien x keer een dubbeltje per week tot tien keer een gulden. Daarnaast zullen waarschijnlijk andere ac ties gevoerd worden zoals fancy-fairs, olie bollenacties, snertverkoop e.d. Ook werd het plan geopperd tot het hou den van een oekumenische bijeenkomst. Aangevoerd: 1092 stuks vee, runderen 33, varkens 1059. PRIJZEN: 3 ve+te koeien 2,90 tot 3.10 per kg. slacht- gewicht. 10 melkkoeien van 900,- tot 1050,- per stuk 4 pinken van 600 tot 700 per stuk 16 kalveren van 425.- tot 525,- per stuk. 20 zeugen van 250,- tot 295,- per stuk. 1012 biggen van 48,- tot 60,- per stuk. 27 lopers van 85,- tot 100,- per stuk. Overzicht handel: Gebruiksvee: Handel kalm prijzen onveran derd. Zeugen: Handel kalm, prijzen lager. Biggen: Handel vlot, prijzen lager, Omtrent de openstelling van het postkan toor rond de Kerstdagen en de jaarwisseling deelt de directeur het volgende mede: Zaterdag 23 dec '61: Voor de PTT-dienst geopend geheel als op gewone zaterdagen ook voor afhalen dagbladen en lichten post bussen. Bijzonderheid voor postbushouders: voor hen aanwezige aangetekende stukken kunnen worden in ontvangst genomen aan het loket. Zondag 24 dec. de beide kerstdagen gesloten. Woensdag 27 dez Donderdag 28 en Vrijdag 29 dec. Normale openstelling en bovendien voor geldzaken geopend tot 19 uur. Zaterdag 30 dec Openstelling als op gewone zaterdagen (zie boven op 23 dec. voor af halen dagbladen en postbushouders). Zondag 31-12-'61 Nieuwjaardag l-l-'62 geslo ten. Tijdens enkele dagen voor kerstmis en rond de jaarwisseling gelden gewijzigde slui tingstijden van de winkels. In de periode van woensdag tot en met zaterdag 23 december zullen de zaken in Rijssen geopend zijn tot 's avonds 21 uur Op 26 december, tweede kerstdag, MOGEN de winkels geopend zijn tot 22 uur. (Het spreekt vanzelf dat niei alle winke liers van deze mogelijkheid gebruik .zullen maken, en gesteld kan worden, dat dus slechts enkele zaken op die dag geopend zullen zijn). Op 30 december MOGEN de zaken ge opend zijn tot 21 uur en op Nieuwjaars dag tot 22 uur. (Hiervoor geldt hetzelfde als ten aanzien van de Tweede Kerstdag is opgemerkt). Regeling AOW Woensdag 20 dec. Uitbetaling aan hen die op 20, 23 en 25 dec. dienen te ontvangen Donderdag 21 dec. Uitbetaling aan hen die op 21, 24 en 26 dec. dienen te ontvangen. Op de Holterstraatweg, nabij de Telgen- dijk had vrijdagmorgen een aanrijding plaats tussen twee personenauto's, waarbij beide voertuigen aanzienlijke schade opliepen. De aanrijding was een gevolg van het feit, de Rijssenaar F.J.G. na het inhalen van een vrachtauto in botsing kwam met de auto van de heer W.J.G.G uit Den Haag, die uit de richting Holten kwam gereden. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Het Rijssens mannenkoor zal op Tweede Kerstdag in het Parkgebouw traditiegetrouw een kerstconcert verzorgen, waaraan mede werking zal worden verleend door het Rijs sens Knapenkoor, en door de alt Katinka Koppejan uit Den Haag. Aan de vleugel Hans P Keuning Enschede. Het geheel zal onder leiding staan van de dirigent van Rijssens Mannenkoor Ber J oosen Het programma ziet er uit als volgt: 1. Requiem. 2. Zum Snaetus (Schubert). Nachtgesang im Walde (Schubert)1 3. Alt 4. a. Der Gondelfahrer (Schubert) b. Stand- chen (Schubert). PAUZE. 5. a. Stille Nacht, b. Bethlehem, c. 't Is geboren (met knapenkoor) d Nu sijt welle- come (Knapenkoor) 6. Alt, 7 a Haec Dies, b. Hodie Christus 8 Alt, 9 Hallelujahkoor (Handel). Advertentie in vele talen heeft ze. Nederl Herv Gem. Grote kerk: 9.30 uur Ds: Van Tuyl, 15 00 Ds A Kool, (bed H D.) Westerkerk: 9.00 uur Ds. Vos, 10.45 uur Ds Vos. 19 00 uur Ds van Tuyl (bed H D Westerkerk: woensdag 20 dec. 19.30 uur Ds van Tuyl. Elzen 10 00 Ds Kool. Ger Gemeente Noorderkerk: 9.30 uur, 15 00 uur en 19.00 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. Bevervoorde: 9.30 uur. (bed HA). 2.30 uur (bed. H.D.) en 19.00 uur Ds. Middelkoop. Woensdag 20 dec. 19.30 uur de heer H. Vosman. Oud Ger. Gem. in Ned. Oranjestraat: 9.30 uur en 15.00 uur Ds. van Dijk. Ger. kerk Boomkamp: 9.30 uur en 15.00 uur Ds. Brinkman. Ger. Gem. in Nederl. Eschkerk: 9.30 uur, 14 30 uur en 18.00 uur leesdienst. Wanneer als kind ons werd gezegd: Je bent nog veel te klein, O wat verlangden wij dan toch Om spoedig groot te zijn. De jaren gingen ons te traag, Er kwam geen einde aan, Wat hadden wij de tijd toen graag Iets vlugger laten gaan. De school was een gevangenis, De leraar een cipier, Taal, schrijven en geschiedenis, Het deerde ons geen zier. Soms wendden wij wat hoofdpijn voor, Maar zonder resultaat, Want moeder had het spoedig door En wist hiermee wel raad. En 's avonds, wat een narigheid, Want midden in de pret, Klonk het toch steevast: Kom 't is tijd, Dan moesten wij naar bed. Wij voelden ons tekort gedaan Als men ons iets verbood, Waarom liet men cfns niet begaan, Ach, waren wij maar groot. De jaren regen zich aaneen, En nu we ouder zijn, Nu denken velen naar ik meen, Waren we nog maar klein. J. Rozendom, Rijssen. Advertentie bij inlevering van deze advertentie bij aankoop van voor voor vader en zoon Advertentie 'V£i De deur van onze spaarbank slaat wiid open veor iedereen. Bovendien kennen wij alle moderne spaarvormen en werken mede mee: bedrijfssparen - spaarregeling voor ambtenaren - jéugdsparen - schoolspareo. NEEM OOK EEN SPAARBOEKJE BIJ OTs GEBOREN: Jenneken, d.v, D. Harbers en G. Sander- man, Esstraat 11, 4 dec; Willie, d.v. A. Scherphof en H. Baan, Es- straat 95, 4 dec; Dinant, z.v. G. Poortman en D. Lensink, Zuiderstraat 13, 6 dec; Elizabeth Antonia, dv. G. van Middelkoop en E. J. Fioole, Graaf Willem Lodewijk- straat 6, 6 dec; Albert, z.v. G. J. Tijhuis en J. ten Hove, weth. HH Korteboslaan 125a, 9 dec; Jan, z.v. J. W Dannenberg en E. ter Harm- sel, Dannenberg 41, 9 dec; Jannes, z.v. J. Gerritsen en J van den Berg, Hangerad 30, 9 dec; Gerrit Hendrik, z.v. J. H. Nijkamp en G. J. Smit, Walstraat 27, 8 dec; Gerrit Jan, z.v. B. J. Grooten en J. Baan, Njjverdaiseweg 56, 9 dec; Hermien Henriëtte, d.v. B. de Ruiter en W. Hogenkamp, Prinsenstraat 12, 9 dec; Willem, z.v. W. Seppenwooide en E. Assink, Prins Bernhardstraat 34, 9 dec; Janna, d.v. H. Kreijkes en D. Bouwhuis, Noachstraat 18, 10 dec; Jannes, z.v. J_ Gerritsen en J. Ligtenberg, Oosterhofweg 74, 6 dec te Almelo; ONDERTROUWD: Gerrit Goossen, 27 jaar, Hellendoorn, Nij verdal, Noetselerweg 30, en Rozina Voort- man, 23 jaar, Rijssen, Haarstraat 128, 7 dec; Arend Jan Willems, 30 jaar, Rijssen, Baan- kamp 9, en Gerritje ter Maat, 26 jaar, Rijssen, Oosterhofweg 51a, 7 dec; Hendrikus Lankamp, 30 jaar, Rijssen, Mid- deiveen 1, en Gerda Huisken, Markelo, Bo- venbergweg 2, 7dec; Gerhard Harmannus Hoek, 26 jaar, Hellen doorn, Nijverdal, Salomonsonstraat 40, en Frederika Jansen, 21 jaar, Rijssen, Nijver- dalseweg 17, 7 dec; Gerrit ter Maat, 28 jaar, Rijssen, Holten- torensweg 12, en Lutina van Pijkeren, 28 jaar, Rijssen, Wierdensestraat 116, 7 dec; BONN - Uit een onderzoek is gebleken, dat personenwagens op de Duitse autobanen een gemiddelde snelheid van 87 km per uur kunnen halen. Op de Nederlandse snelwegen werd een ge middelde van 85 km per uur gehaald en op de Belgische en Franse een snelheid van 84 km. Voorts bleek, dat ongeveer 20 procent van de personenauto's de honderd km-grens pas seren. Vijf procent rijdt sneller dan 110 km en slechts 1,5 procent sneller dan 120 km per uur. 15 december 1961 Ouderavond Neutrale Kleu terschool schoolgebouw 15 dec. Ledenvergadering Chr. scholen Wil- heiminaschooi 15 dee. Arjos Wilhelminaschool 15 en 16 dec. Tentoonstelling V.V. Zanglust café H. A. Baan 19 dec. C. H. Jongerengroep Parkstraat 4 23 dec. Kerstwijding Jeruël 26 dec. Uitvoering Rijssens Mannenkoor met Knapenkoor Parkgebouw 4 januari 1962 Amateurfotografenver. Aldo- lem Neutr. .kleuterschool. 9 jan. Uitvoering „de Gong" Parkgebouw 9 jan. Ledenvergadering C.H.U. Jeruël. 12 jan. Volksuniversiteit Jeruël. 13 jan Ledenvergadering Unitas Jeruël. 15 jan. Amateurfotografenver. Afdofem Neutr. kleuterschool. 16 jan. Ontspanningsavond Volksonderwijs Parkgebouw 23 jan. Uitvoering Stem des Volks met Al- melo's Chr. Dubbel Mannenkwartet Park gebouw. 2 februari Volksuniversiteit Jeruël. 10 febr. Pro Rege-avond met Urker Man nenkoor Jeruël. 19 bgre. Amateurfotografenver. Aldolem Neu trale kleuterschool. 27 febr. Ledenvergadering Unitas Jeruël. 9 maart Volksuniversiteit Jeruël. 24 maart Kynologenclub R.E.O. Parkgebouw 17 april Vergadering Unitas Jeruël. Opgaven voor deze rubriek kunnen geschie den ten gemeentehuize, kamer 7 (afde ling Algemene Zaken). Advei tentle Konr voor Uw c CORSET fg naar ons Wi) adviserer U deskundig. Drogiiterij aid. med. bandages lp Telefoon 2293 M De dienst wordt zondag a.s. waargenomen door dierenarts Siebelink te Wierden tel 05496-298,

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 1