IS II 1-7:1 Irf-JI GEMEENTEBEGROTING RIJSSEN 1962 GUNSTIGER DAN 1961 hengelo p 11 - - VERGADERING CH-KIESVERENIGING Nieuwe financiële verhouding rijk-gemeente bracht Rijssen voordeel In begroting geen kapitaalswerken BURGERLIJKE STAND Sinterklaas op Be j aardensociëteit Nutsspaarbank Groninger kustvaart I Hl Landbouwvoorlichtingsdag Onbewoonbaar verklaarde woning GESLAAGD Spit,Spierpijn NOTTER Tentoonstellingssuccessen Zondagsdienst dieren artsen Rijssen-Wierden VROOGER EN NON Kleding van LICHTENBERG AGENDA PREDIKBEURTEN Jaargang 39 No. 49 Vrijdag 8 december 1961 De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.25 per kwartaal. voorpost abonnees 1 40 per kwartaal Administratie en Redactie: Enterstraat 10 Rijssen Telef 2101 (054R0) Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 uur A(1\ ertenties 10 rent per mm Rij contract kor fine 1 I I I I i P li n Pi Laai ar dan ook iet* ran naar onze Spaarbank vliegen. U rtordi er beier ranl Coöp Boerenleenbank „blotter'' WEEKBLAD VOOR De begroting van de gemeente Rijssen over 1962 is sluitend. De positie in verge lijking met het dienstjaar 1961 is belangrijk gunstiger geworden door het in werking tre den van de nieuwe financiële verhouding rijk gemeenten. De begroting over 1961 sloot met een post onvoorziene uitgaven van 20.000 voor 1962 is de post onvoorziene uitgaven geteld op 137.000, op welk bedrag voor 1962 een kor ting wordt toegepast van 2,5 pet. Het gemeentebestuur kan het dienstjaar 1962 dus tegemoet gaan, met toch nog aanmer kelijk betere vooruitzichten dan het vorig jaar. De nieuwe financiële regeling brengt o.a. de verbetering mee, dat de uitgaven voor 't onderwijs geheel voor rijksrekening worden genomen, terwijl voorheen door de gemeen ten tot een bedrag van 30 pet. in de totale lasten moest worden bijgedragen. Opvallend aspect in de begroting 1962 even min het geval. Voor een goed overzicht over datgeen, wat er voor het begrotingsjaar op stapel staat is dit nadelig. Het schijnt echter de enige manier te zijn, om de begroting sluitend te krijgen. Anderzijds zal dit systeem naar het ons wil voorkomen een vlottere goedkeuring van de begroting door de Ged. Staten zeer zeker bevorderen. Als dit college n.l. een begroting waarin diverse kapitaalswerken zijn geraamd goedkeurt, betekent dit, dat ook de voorgenomen werken hun fiat hebben gekregen. Nu krijgt men gelegenheid om ieder in cidenteel werk te beoordelen. Dat bleek o.a. vorig jaar zeer duidelijk, toen bij het in dienen van de begroting tegelijkertijd de le wijziging werd ingezonden. Bij begrotingswij zigingen worden n.l. de verschillende nood zakelijke kapitaalswerken aanhangig gemaakt. Iedere wijziging wordt door Ged. Staten dus op zijn juiste emerites beoordeeld, en dit college hecht daaraan dan eventueel zijn goedkeuring. De nieuwe financiële verhouding is gere geld bij de wet van 12 juli 1961 en is in gegaan met terugwerkende kracht vanaf 1 januari 1960. De algemene uitkering voor wat de ge meente Rijssen betreft wordt geregeld als volgt: Oppervlakte van de gemeente 2608 Ha, afgerond op 2620 ha x 5 is 13.100. Uit gekeerd wordt dus een bedrag van 5 per ha. Zuivere opbrengst hoofdsom grondbelasting voor de gebouwde eigendommen over het boekingstijdvak 1960 - 1361 is 21.151,83 x 51. Kosten sociale zorg 80 pet. van de over 1957 tot en met 1959 ten laatste van de ge meente gebleven kosten, zijnde 91.389,02 plus 94.649,21 plus 107.889,69 waarvan 80 pet. is 235.142,34 welk bedrag gedeeld moet worden door 3. De uitkering, die uit dezen hoofde ver wacht kan worden is dat 105.814,05. Uit kering per inwoner is 14.600 x 51 is 744.600 Het totaal bedraagt dan 969.273,20. Om dat de nieuwe financiële verhouding voor de gemeente Rijssen een voordeel ten opzichte van de oude regeling oplevert van 137.971.57 op basis van de cijfers voor 1960 wordt op de algemene uitkering in 1962 nog een limiet korting toegepast van 2,5 x dit bedrag. Als totale algemene uitkering uit het gemeente fonds kan dus erwacht worden een bedrag van 914.085. De opbrengst van de straat-en wegenbelasting wordt geraamd op 73.000. De opbrengst van de reinigingsrechten op 26.000. Van het Rijk wordt voor de uitgaven voor scholen lager nijverheidsonderwijs en mid delbaar nijverheidsonderwijs een uitkering geraamd van 174.001. Het gemeentelijk Energiebedrijf begroot het batig saldo voor de afdeling gas op 28.295,19 en voor de afd. elektriciteit op 54.447. De opbrengst van de personele belasting wordt begroot op 14.600. De hondenbelas ting op 8200 en de vermakelijkheidsbe lasting op 12.200. Natuurlijk vormt de begrotingspost van de salarissen (z.g. jaarwedden) van de ambtena- Advertentie GEBOREN: Arendina, d.v. D. Bruggink en H. W. Lijke- dijk, de Kaempe 4, 27 nov; Jennkee, d.v. H. Markvoort en J. Stam, Prins Mauritsstraat 4, 27 nov; Frederika Jannetta Gerharda, d.v. J. J. ten Hove en A. Altink Holterstraatweg 81, 28 nov; Willemina, d.v. W. Paalman en D. J. Bruins- horst, Borkeld 1, 29 nov; Hendrikus, z.v. D. Spenkelink en F. Kappert, Baankamp 30, 30 nov; Theodora Geertruida Laurentia, d.v. J. E. Slaghekke en G. J. M. Broeks, Rozengaarde 1 dec; Dorothea Ruth, d.v. J. P. Hardenberg en W. C. Renger, Oranjestraat 20, 2 dec; Evert Jan, z.v. H. ter Harmsel en J. R. Dannen- berg, Boomkamp 39, 22 nov. te Almelo. ONDERTROUWD: Teunis Tijhuis, 26 jaar, Rijssen, Blinde Banis- weg 42, en Hendrika Harbers, 29 jaar, Rijssen Nijverdalseweg 123, 29 nov; Koop de Roo, 25 jaar, Wierden, Enter, Wit- moesdijk 16 en Berendina Schippers, 23 jaar, Rijssen, Vennekesgaarden 61, 30 nov; Jan Lankamp, 26 jaar, Rijssen, Middelveen 4 en Janna Willemina van Losser, 21 jaar, Rijssen, Bleekstraat 36, 30 nov; Gerrit Pijffers, 23 jaar, Rijssen, Wilhelmina- straat 8 en Jenneken Nijzink, 22 jaar, Rijs sen, Esstraat 169, 30 nov; Gerrit Hendrik Averesch, 25 jaar, Rijssen, Graag Adolfstraat 4, en Jenneken Kommer, 22 jaar, Rijssen, Bouwstraat 32. 30 nov: Johan Abraham van Huizum, 26 jaar, Eind hoven, Marconilaan 75 en Janna Eshuis, 25 jaar, Rijssen, Markeloseweg 58, 30 nov; GEHUWD: Jan Gerrit Hofman, 25 jaar en Petronella Schotman, 19 jaar, Rijssen, Julianastraat 2 30 nov; Jan Willem Gerritsen, 19 jaar, en Marina Geertruida Smeijers, 18 jaar, Rijssen, Wal- straat 5, 1 dec; OVERLEDEN: Hendrika Wolterink, 63 jaar, ongeh. Noach- straat 14, 28 nov; Hendrika Wilhelmina van Benthem, 76 jaar, ongehuwd, Enterstraat 168b, 26 nov; Jan Hendrik Pluimers, 83 jaar. weduwnaar van J. Wolters, Wierdensëstraat 73, 22 nov. te Almelo. Het was voor de leden van de bejaarden sociëteit een zeer prettige afwisseling toen zij tijden hun wekelijkse bijeenkomst (dinsdags middags in het Parkgebouw) werden verrast door de komst van Sint Nicolaas. De bejaarden stelden de geste van de goe de Sint op hoge prijs, en de kleine attentie, die de Sint ook voor hen uit Spanje had mee gebracht werd dankbaar aanvaard. Vanzelfsprekend, dat er een gezellige sfeer en stemming ontstond. Gedurende de maand november werd bij de Nutspaarbank Almelo, bijkantoor Rijssen ingelegd een bedrag van 181.408,75 en te rugbetaald 162.739,29. In deze maand werden 77 nieuwe spaarre keningen geopend. In Hotel Dennenoord te Nijverdal zal op 12 december door kapitein J. D. J. Postma een lezing worden gehouden over de Gro ninger Kustvaart. Jongens die belangstellen in het varen zul len o.a. over de vele toekomstmogelijkheden, die de kustvaart biedt worden ingelicht. Van belang is zeker, dat met niet meer dan lagere schoolopleiding bij de Kleine Han delsvaart promotie tot kapitien en tot eerste machinist kan worden gemaakt. ren en bedienden van de gemeentesecre- arie en van de gemeenteontvanger een zware post op de begroting. Er wordt nl. geraamd een bedrag van 208.306. De uitgaven voor de verkiezingen voor de provinciale staten en de gemeenteraad die in 1962 worden gehouden worden geraamd op 5.000. Volgens de begroting van gemeentewerken worden de totale uitgaven voor de uitbrei dingsplannen voor 1962 geraamd op 9.300. Het onderhoud der lantaarns en verdere kosten der verlichting zoals het in de be groting wordt omschreven zal een uitgave vergen van 31.264. Ook voor 1962 zal aan de beide Kruisverenigingen nl. aan Het Groen Kreuis en aan 't Wit Gele Kruis een subsidie worden toegekend naar reden van 2,50 per lid. Dit zal een uitgave vergen van 8.375. De bijdrage van de gemeente Rijssen in de schooltandververzorging wordt geraamd op 3200. De kosten van de Algemene begraaf plaats worden begroot op 24.228. Voor het onderhoud van wegen voet- en rijwielpaden wordt een uitgaaf verwacht van 66.518, terwijl het aandeel in de kosten van onderhoud van provinciale en andere wegen begroot wordt op 8.610. Voor het onderhoud enz. van de markten is uitge trokken een post van 19.308. terwijl de kosten van de gemeentereiniging geschat wor den op 95.811,82. Het aantal kinderen dat in 1962 naar schatting zal deelnemen aan de viering van Koninginnedag zal bedragen 3780. Dat valt te concluderen uit de uitgaafpost zijnde 3780. Ieder jaar wordt nl. 1 per leerling be schikbaar gesteld als tegemoetkoming in de onkosten die het schoolfeestcomité hiervoor moet doen. De uitgaven voor het spraakonderwijs aan schoolkinderen worden begroot op 6430. Dit betekent dat in 1962 20 k 24 uur per week spraakonderwijs kan worden gegeven, aan die kinderen die daaraan behoefte heb ben. Het comité tot viering van nationale feest dagen kan weer een uitkering tegemoet zien van 500 over het jaar 1962. De Kon. Ned. Militaire Bond en de cen trale van katholieke militaire tehuizen zullen ook in 1962 weer subsidie van de gemeente kunnen verwachten. Hiervoor is uitgetrokken een bedrag van 500. Over de verdeling van het geraamde bedrag zal - zoals in de begroting is vermeld nog nader beraad plaats vinden. Een bedrag van 2000 is uitgetrokken voor subsidies aan de Rijssense speeltuin verenigingen. De volgende subsidies worden geraamd: Oudheidkamer Riessen 1200, Overijssels Philharmonisch Orkest 500. Gymnastiekver enigingen 800 te verdelen over de 3 verenigingen op basis van het aantal leden, Zangverenigingen 1500. Deze subsidie zal alleen worden besteed als, er ondanks de pogingen van de vere nigingen om een sluitende exploitatie te ver krijgen, tengevolge van grote uitgaven in verband met het instuderen van bijzondere stukken een nadelig saldo ontstaat. Bij de raming is uitgegaan van de gedachte, dat de Chr. Oratoriumvereniging Hosanna even als voorgaande jaren weer een uitvoering in samenwerking met het Overijssels Phil harmonisch Orkest zal geven en dat voor die uitvoering, los van het tekort, een subsi die van 500 zal worden verleend. Verder is als subsidie voor de openbare leeszaal en bibliotheek Rijssen een bedrag uitgetrokken van 11.640. Voor het comité clubhuiswerk Rijssen 1600 (dit is een bedrag gelijk aan de aan de gemeente ver schuldigde huur voor het gebruik van ge meentelijke lokalen (Voor de Jeugdnatuur- wacht Rijssen is 'n bedrag van 250 uitge trokken en voor de muziekschool Rijssen 360 De uitgaven voor reclame voor en toezicht op de veemarkt is begroot op 1000 ter wijl voor de bevordering van een reclame voor industrievestiging ene post uitgetrokken van 2500. Advertentie li m ssi; HUTTENWAt 31 «MJSSEN Uitgaande van de vereniging bedrijfsvoor lichting te Wierden en te Enter zal in Hotel Gijsbers 'n Landbouwvoorlichtingsdag wor den gehouden en wel op donderdag 14 decem ber. De bijeenkomst zal aanvangen om 9.30 uur en zal worden gesloten om 16.00 uur. Als sprekers zullen optreden: Ir. P. J. B. Langenhorst, ingenieur bij het R.L.C. te Hengelo. E. Broekhuis ir. Agrarisch soc. voorlichter. P. Oosterveld, Prov. Voedselcommissaris voor Overijssel. Na de middag zal een forum worden ge houden waarin naast voren genoemde spre kers zitting zullen hebben de heren W.M. Gotink, dierenarts bij de gezondheidsdienst te Zwolle A .Ooms, A. J. Paskamp te Hen gelo, Ir A.B. Schopman te Oldenzaal en Ir. A.J. van Vliert rij kspluimveeconsulent voor Drenthe en Overijssel. Naar aanleiding van een binnengekomen klacht bij de hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid te Zwolle, inzake de slechte huisvesting in de woning Bouwstraat 12, is naar de toestand van deze woning een onderzoek ingesteld. Bij dit onderzoek zijn diverse gebreken ge constateerd, die zodanig ernstig zijn dat ge adviseerd werd deze woning voor onbewoon baarverklaring voor te dragen. Het was ons college bekend dat deze wo ning, indertijd aangekocht voor uitbreiding speelplaats openbare school, zeer slecht was. Nu deze woning op de duur toch zal worden geamoveerd, leek ons een onbewoonbaarver klaring niet direct noodzakelijk, aldus b en w. Bovengenomede hoofdingenieur-directeur acht het echter wel gewenst om tot onbe woonbaarverklaring te besluiten, daar er an- des altijd nog een kans is dat er na ont ruiming een ander intrekt. Op grond van het bovenstaande stellen b en w raad voor om de woning Bouwstraat 12 onbewoonbaar te doen verklaren. 9 Te Utrecht slaagde voor het vakdiploma meubeldetailhandel de heer H. Lohuis Wal- straat. Advertentie en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met Tl Op de Provinciale tentoonstelling in Al melo van hoenders, konijnen en duiven, georganiseerd door de A.P.K.V. aldaar be haalden de fokkers van Maleiers, de comb. Ter Harmsel-Pijffers de volgende fraaie pre- dicaten en prijzen met hun ingezonden die ren. Maleier hen oud 3 ZZG, idem haan jong 3 ZZG, idem hen jong 3 ZZG, idem hen jong 5 ZZG, idem hen jong ZG. Op deze tentoonstelling had de Maleier club, haar clubshow ondergebracht. Met hun inzending Minorca kriel zwart be haalde de combinatie de volgende prijzen. Haan jong 1 ZG, idem hen jong 1 ZG idem hen jong 2 ZG. De dienst wordt zondag a.s. waargenomen door dierenarts Van Doorn, Rijssen, tel. 2487. Vrooger was het lange neet As vandaag' an 'dag, Wee num toen den 't nog kon woarkn, Biej zin baas ontslag. Ook met vief en zestig joar Gung het woark vedan, Oetskaejn was ter toen neet biej, Nee, wee dach doar an. Vrooger harn de ole leu Ech nooit of edoan, Want iej monn toch wat vedeenn, Aans haj gin bestoan. Woarken net zo lan' aj konn Vuur het daagleks brood, Toen haj nog gin A.O.W. Zo as rechtevoort. Vake wurn de ooln vestot, Neet meer met eteeld, Warn de ole leu nen las, Want ze harn gin geeld. Mear 't is non nen aandem tied, Nee, non hoowt de ooln, Neet mear zo as 't ear gebuurn, d'Hane op te hooln. Non verdeent de ole leu Zelf toch wier de kos, Want is non de moand verbiej, Dan geet 't noar de Pos. Joa de ole leu dee heb 't Better non as ear, D'aandre moand dan kriengnt ze ook Nog wier 'n poar gueln mear. J. ROZENDOM, RIJSSEN. Adver'entle ZIT BETER STAAT BETER 7, 8, 9 december Tentoonstelling Eerste Rijs sense Kanariever. Café H. A. Baan. 8 dec. Ledenvergadering Unitas Jeruël 8 en 9 dec. Tentoonstelling PDV. „Het Lucht- vermaak" Parkgebouw 9 dec. Eindwedstrijd H.D.C. Riessen terrein bij Brekeldlaan 12 dec. Aktievergadering 10 x 10 gemeentehuis 14 dec. Landbouwvoorlichtingsdag hotel Gijs bers. 15 dec. Ouderavond Neutrale Kleuterschool schoolgebouw 15 dec. Ledenvergadering Chr. scholen Wil- helminaschool 15 en 16 dec. Tentoonstelling v.v. Zanglust café H. A. Baan 19 dec. C. H. Jongerengroep Parkstraat 4 23 dec. Kerstwijding Jeruël 26 dec. Uitvoering Rijssens Mannenkoor met Knapenkoor Parkgebouw 4 januari Amateurfotografenver. Aldolem Neutrale kleuterschool. 9 jan. Uitvoering „de Gong" Parkgebouw, 9 jan. Ledenvergadering C.H.U. Jeruël 12 jan. Volksuniversiteit Jeruël 13 jan. Ledenvergadering Unitas Jeruël 15 jan. Amateurfotografenver. Aldolem Neu trale kleuterschool. 16 jan. Ontspanningsavond Volksonderwijs Parkgebouw 23 jan. Uitvoering^ Stem des Volks'met Al- melo's Christelijk Dubbel Mannenkwartet Parkgebouw. 2 februari Volksuniversiteit Jeruël. 19 febr. Amateurfotografenver. Aldolem Neu trale Kleuterschool. 27 febr. Ledenvergadering Unitas Jeruël 9 maart Volksuniversiteit Jeruël 24 maart Kynologenclub R.E.O. Parkgebouw 17 april Vergadering Unitas Jeruël Opgaven voor deze rubriek kunnen geschie den ten gemeentehuize, kamer 7 (afdeling Algemene Zaken). DE CHU kiesvereniging hield op donderdag avond een ledenvergadering onder voorzitter schap van de heer A. W. Smit. Na schriftlezing en gebed werden de aan wezigen door de voorzitter welkom geheten. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op dat deze vergadering speciaal is belegd om met elkaar van gedachten te wisselen over de a.s. verkiezingen voor de provinciale staten en de gemeenteraad Hij deelde me de dat er een jongerengroep is opgericht en was daarover zeer verheugd. Hij hoopte dat het enthousiasme van de jongeren zou over slaan op de ouderen. Daarna werd besproken het een of meer lij stensysteem, algemeen was men van oor deel dat terwille van de eenheid het gewenst is om in de provincie met één lijst uit te komen. Besloten werd om op 9 januari weer bij elkaar te komen om de groslijst te be spreken. De besprekingen inzake de gemeenteraads verkiezingen werden uitgesteld tot de volgen de vergadering. Daarna hield de secretaris de heer G. Strij ker een korte causerie over het sociaal eco nomisch rapport van de CHU. De overheid heeft als dienares Gods een taak om te streven naar gerechtigheid en naastenliefde. Uitgaande van dit standpunt is het de taak van de CHU mede te bou wen aan een samenleving waarin dit streven tot uitdrukking komt. Niet een bepaald deel der bevolking moet delen in de welvaart, maar alle delen en groepen van de gehele bevolking. De per soonlijke eigendommen moeten zoveel mo gelijk worden gerespecteerd en de persoon lijke bezitsvorming en de spaarzin moet wor den bevorderd, opdat dit kan bijdragen tot een groter verantwoordelijkheidsbesef en gro tere vrijheid. Er dient een zodanig beleid te worden ge voerd dat ook de middenstand en de agra rische bedrijven zich in ruime mate kunnen ontplooien. En ook gaan meedelen in de welvaart. Na deze interessante uiteenzetting werden nog enkele vragen gesteld waarna deze ge slaagde avond met dankzegging werd beslo ten. Ned. Herv. Gemeente (Grote kerk): 9.30 uur Ds. Kool (Bed. H.A.); 15.00 uur Ds. Kool. Westerkerk: 9.30 uur Ds. Vos (Bed. H.A.); 19.00 uur Ds. Vos. Westerkerk Woensdag 13 dec.: 19.30 uur Ds. van Tuyl. Ger. Gem. (Noorderkerk): 9.30 uur Ds. van Haaren, 15.00 Leesdienst; 19.00 uur Ds. van Haaren. Woensdag 13 dec. 19.30 uur Ds. van Haa ren. Ger. kerk (Boomkamp): 9.30 uur en 15.00 uur Ds. Brinkman. Oud. Ger. Gem. in Nederland (Oranjestraat): 9.30 uur en 15.00 uur Ds. van Dijk. Oud. Ger. Gemeente (Bevervoorde) 9.30 uur de heer Vosman; 14.30 uur leesdienst; 19.00 uur de heer Vosman. Woensdagavond 13 dec. 19.30 uur de heer Vosman. Ger. Gemeente in Nederl. (Esohkerk): 9.30 uur Ds. Aangeenbrug; 14.30 uur Leesdienst; 18.00 uur Ds. Aangeenbrug. Woensdagavond 19.30 uur Ds. Aaangeen- brug.

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 1