FILMNIEUWS SPORTCLUB RIJSSEN HAD PRODUKTIEVE BUI Hanneke Wieringa werd winnares in HABI Herfstactie „Die Schöpfung'5 Nieuwe zwembad „De Koerfoelt" trok grote belangstelling ondanks minder gunstig seizoen Prijs: Tweeduizend treinkilometers Gezellige avonden voor TOV A-leden Woensdag de film Nacht der verschrikking Verkouden f Clubavond „Aldolèm" Gevonden voorwerpen KOLLEKTE Koningin Willielmina fonds De Nederl. Zeesleepvaart Rijssen V. - Luct. et Emergo Receptie Pluimveever, „De Eendracht REFLECTORKLEM beschermt voetganger Vrijdag 17 november 1961 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 180 iisiip 1» ppll De Habi herfst-actie is ten einde. Het is voor het bestuur van de HABI een enorm werk geweest, uit de massa ingezonden for mulieren de prijswinnaars te selecteren. Het totale gewicht van de 11 zwaarste winkeliers, die op de fotot voorkwamen was 1001,7 KG. Hanneke Wieringa uit de Grotestraat is de gelukkige geweest. Zij hoeft de hoofdprijs zijnde 2000 treinkilometers met niemand te delen, want zij was de enige, die 't gewicht dat officieel was vastgelegd precies wist te raden. Met veel plezier op deze herfstactie van de HABI zullen ook zeker de heren H. Meije- rink, Haarstraat 78, W. Mekenkamp Karei Doormanstraat en B. Nieuwenhuis J. ter Horststraat 1 terugzien, want deze heren won nen resp. de 2e, 3e en 4e prijs waardoor zij een reisbon van 1000 kilometers wonnen. De 5e, 6e 7e en 8e prijs was een reis bon van 500 kilometers, een prijs, die ook de moeite meer dan waard is. Deze werden gewonnen door Hanny Nauta Verenlandweg 19, A. P. Kamphuis School straat 36 G. J. Timpers Holterweg 90 en G. J. L. Brunnekreef Grotestraat 1 .Voor de 9e, 10e 11e en 12e prijs was door de HABI een reisbon van 250 kilometers beschikbaar gesteld. Deze werden gewonnen door: G. Voortman Prinsenstraat 4, J. H. Seppenwoolde Molen- stalweg 5, J. G. Nijhuis Molendijk 21a en N. Kaspersma Welleweg 80. Onderstaande personen wonnen resp. de 13e tot en met de 32e prijs, elk 100 treinkilo meters: Advertentie Teneinde de onderlinge band tussen de leden te verstevigen en hen tevens de moge lijkheid tot ontspanning te bieden organiseert de vereniging TOVA gedurende het a.s. win terseizoen z.g. gezellige avonden. Wekelijks (op Donderdagen) zal er in het Parkgebouw gelegenheid bestaan tot biljarten, tafeltennis en schieten De leiding van de afd. biljarten zal berus ten bij de heer G. J. Bakker van de afd. ta feltennis bij de heer Vlogtman en van de schietsport bij de heer G. J. Poortman. Met deze clubavonden wordt gestart op Donderdag 23 november Een uitgeputte groep vluchtelingen bereikt na een gevaarvolle, zware tocht de grens tus sen Oost- en West-Duitsland, die hier gemar keerd wordt door een rivier. Het lijkt, of de vrijheid hen wacht, maar op het laatste ogen blik vallen zij door verraad in handen van de „Volkspolitie". Slechts een jonge arbeid ster - Anna Kaminski - lukt het te ontkomen. Zij springt in de rivier en hoewel er op haar geschoten wordt, weet zij de overkant te bereiken. Nat en doodop, gewond door een schampschot, wordt zij door de Westduitse grenswacht - Karl Altmann - ontdekt. Zij weet hem te overreden in het naburige dorp verband voor haar te gaan halen, maar wacht zijn terugkomst niet af. In een nabij stadje woont haar 6-jarig zoontje Jochem. Hij wordt grootgebracht door het echtpaar Friese, die Anna's schoon ouders geworden zouden zijn, als hun zoon - de vader van Jochem - niet in de oorlog gesneuveld was vóór hij en Anna een z.g. oorlogshuwelijk hadden kunnen sluiten. Drie jaar geleden heeft Anna officieel af stand gedaan van haar kind, omdat Jochem het bij de Frieses beter zou hebben dan in het Oostduitse plaatsje Broditz, waar Anna als arbeidster op een weverij nauwelijks ge noeg verdient om in haar eigen onderhoud en dat van haar grootouders - bij wie zij in woont en die zij moet verzorgen - te voor- zien. Haar verlangen naar haar kind wordt haar echter te machtig. Zij besluit Jochem toch terug te halen. De Frieses weigeren echter hem af te staan en ten einde raad ontvoert Anna hem in de loop van de nacht. Bij de grensovergang ontmoet zij Karl Altmann wèer en smeekt hem haar te helpen. Hij stemt toe en vindt zijn vriend, Willy Becker, be reid Anna en haar kind in zijn vrachtwagen over de grens te smokkelen. Inderdaad be reiken zij behouden Oost-Duitsland, maar daar blijkt, dat Jochem niet meer in zijn schuilplaats onder de auto is. Het kan niet anders, of hij is er uit geklommen toen de au to bij de grenswacht stopte. Inmiddels hebben de Frieses bij de poli tie aangifte gedaan van Jochem's ontvoering. Terwijl de politie zoekt vindt Altmann het kind en 's nachts brengt hij Jochem over de grens, naar Anna. Het is Zondag en het wordt de mooiste dag van Anna's en Karl's leven. Bij hun afscheid in een verlaten sta tion aan de grens kussen zij elkaar die dag voor het laatst als Karl weer naar „de over kant" moet. De volgende dag wordt Karl op staande voet ontslagen. Zijn tocht naar Oost-Duits land is hiervan de oorzaak. De volgende avond ontmoet hij Anna weer op het grens station in Niemandsland. Zij behoren nu voorgoed elkaar toe en maken plannen voor hun gezamenlijke toekomst. Tijdens één van hun nachtelijke samen komsten wordt Anna erg ziek. Karl gaat weg om een dokter te halen, wordt door de Volkspolitie betrapt en gearresteerd, doch na enige tijd gelukt het. hem te ontkomen. Henk de Wilde-Beatrixlaan 13, Enter. G. J. Baan de Bleijdestr. 40, Rijssen. Mej. D. Voort man, Rijssenseweg 76, Markelo. J. Wolters Oranjestraat 16, Rijssen. A. M. Nijmeijer Kerkstraat 4, Rijssen. B. Nieuwenhuis J. Ter Horststraat 1, Rijssen. B. Brinks Wier- densestraat 90, Rijssen G. ten Hove Marijke- straat 4, Rijssen. Wed. G. J. Kreijkes Nijver- dalseweg 43 Rijssen. Geeske Ter Horst Wierdensestr. 14, Rijssen. B. J. Schepers, Nassaustraat. 28 Rijssen. H. Steenhuizen Dr. Stokkersstraat 25, Rijssen. S. Baan de Bleij destr. 40, Rijssen. T. B. Jalink Graaf Ot- tostraat 3, Rijssen. Mevr. H. Baan-Abb ink, Haarstraat 36, Rijssen, J. H. Holsappel, Ban nenberg 61, Rijssen. H. ter Harmsel Boom kamp 39, Rijssen. J. H. Harbers Dannen- berg 38, Rijssen. A. M. Otto Marijkestr. 3, Rijssen. A. A. Smelt Enterstr. 140, Rijssen. De prijswinnaars ontvangen persoonlijk be richt wanneer zij de prijs kunnen in ont vangst nemen. De Amateur fotografen vereniging „Aldo lèm" te Rijssen hield gisteravond een bij eenkomst in de Neutrale kleuterschool, on der voorzitterschap van de heer Westerik. Een bondscollectie foto's (genomen door diverse amateur-fotografen in Nederland) waren aanwezig en werden één voor één door de critische ogen van de Rijssense ama teur-fotograven nader onder de loupe geno men. Na deze bespreking volgde een serie prach tige dia's met geluidsband over Griekenland, beschikbaar gesteld door NV Gevaert. Aan de hand van een geluidsband met duidelijke toelichting werden de aanwezigen in gedach ten meegenomen met de K.L.M. naar het mooie Griekenland. Voor dezelfde vereniging hield zaterdag de bondsconsul de heer F. J. des Tombe uit Hengelo een critische beoordeling van door leden der vereniging gemaakte foto's. Deze deskundige beoordeling had tot gevolg dat de leden hun foto's op een hoger peil kun nen brengen. Pakje margarine, autoped (geel met rood) portemonnee (bruin), bankbiljet van 10.- snoeischaar, damestas (Varkensleder) inh. zakagenda en portemonnee, Gouden ring met rode steen, protemonnee (zwart) inh. 0,50.- regenjas (plastic) grijs-zwart, een zilveren gulden, gymnastiekschoen (blauw), portemon nee (zwart) inh. 0,92.-, herenpolshorloge, kinderportemonnee (grijs) inh. 0,50, 'n paar dameshandschoenen (bruin), een wollen hand schoen (grijs), bril (bruin montuur) grijs etui, herenhandschoenen (zwart), zakmès, een springtouw met gele klossen, duimstok (hout), bankbiljet van 2,50, autoped (blauw hei-enpolshorloge, herenhandschoen (wol) grijs-donkerblauw rood randje MW. Grolse want, Het bovenstaande te bevragen op werkda gen op het groepsbureau te Rijssen tussen 18.00 en 20.00 uur. Telefonische inlichtingen worden hierover niet verstrekt. Zoals uit een advertentie in dit blad blijkt, zal in de gemeente Rijssen een collecte wor den gehouden voor het Koningin Wilhelmina- fonds. De middelen van dit fonds worden gebruikt om daarmede verschillende instellinge, wel ke de bestrijding van de kanker beogen, financieel te steunen. Algemeen is bekend, dat de kanker een zeer gevreesde volksziekte is, welke vele slachtoffers maakt. Omdat de wetenschap nog niet met het juiste wezen van deze ern stige ziekte bekend is worden nog steeds uit gebreide onderzoekingen gedaan, welke de bestrijding der ziekte trachten te bereiken Onderzoekingen als deze kosten veel geld. Hoe vreeslijk de ziekte is moge blijken uit het feit, dat van elke vijf sterfgevallen in Nederland er één door kanker wordt ver- oorzaakt. Het is een volksziekte. Van ieder wordt gevraagd het koningin Wilhelminafonds te steunen, op dat dit fonds over ruime mid delen kan beschikken om instellingen, welke de kankerbestrijding als doel stellen, finan cieel bij te springen. Een opwelling om de collecte hiervoor, welke nu in onze gemeen te zal worden gehouden, te steunen zal dan ook wel niet nodig zijn. Die geeft, geeft voor een goed doel. In verband met de a.s. uitvoering van het Oratorium „Die Schöpfung" van Joseph Haydn op dinsdag 21 nov. volgt hier 'n korte be schrijving van de inhoud en muzikale samen stelling van dit werk. Het scheppingsverhaal wordt beurtelings verteld door de drie engelen Gabriël, Uriël en Rafaël. Wat op de zes scheppingsdagen tot stand kwam, wordt nu eens vluchtig aange duid, dan weer uitvoerig geschilderd. Het ein de van elke Goddelijke dagtaak wordt bezon gen door de koren der hemelse heirscharen, die God loven en prijzen in hun hymnen. Het werk bestaat uit drie delen. In het eerste deel vangt Haydn aan instrumentaal op treffende wijze de chaos uit te beelden op aarde, voordat Gods scheppingswoord geklon ken heeft. Met sobere begeleiding van ge dempte viooltonen wordt de woestheid der vormloze aarde getekend. Op dit voorspel sluit onmiddellijk 't gezongen Scheppingsverhaal aan: „In den beginne schiep God de hemel en de aarde", waarbij de schepping van het licht op simpele en toch zo overtuigende wij ze prachtig wordt uitgebeeld. Haydn schildert verder de gebéurtenissen van de tweede, derde en vierde scheppings dag, op realistische wijze af, b.v. in het verhaal van de scheiding der wateren van het droge, waar we in het voorspel in de motieven de aanrollende golven waarnemen. Het zo bekend geworden koor: „Die Him- mel erzahlen die Ehre Gottes" (Psalm 19 vs. 1) vormt het slot van het eerste deel, waarin vooral het steeds terugkerende thema „Und seiner Hande werk zeigt an das Firmament" de aandacht verdient. Daarna volgt de schepping der dierenwe reld. Haydn laat ons de leeuwerik, duiven en nachtegalen horen kwinkeleren, als de engel Gabriël zingende dit verhaal vertolkt. Ook bij de volgende recitatieven wordt uw aan dacht getroffen door toonschilderingen, het gebrul van de leeuw, het springen van het hert, het zwermen der insecten. Het slot van het tweede deel beschrijft de kroon van de schepping: het ontstaan van het eerste mensenpaar. Een heerlijk jubelkoor: „Vollendet ist das grosze werk, der Schöpfer sieht's und freuet sich" sluit de laatste scheppingsdag af. In het derde deel maken de engelen plaats voor Adam en Eva, die in prachtige duetten de lof van de Schepper en daarna hun liefde tot elkaar bezingen en voor ons daarbij iets van de volmaaktheid van het Paradijs voor de zondeval uitbeelden. Een schitterende fuga voor orkest, koor en solisten besluit dit werk met de lofprijzing: „Des Herren Ruhm, er bleibt in Ewigkeit. Amen". De vrome geest van de componist geeft aan dit werk diepe wijding. Hij schreef het niet in eigen kracht. „In nomine Domini" (in de naam des Heren) was het motto, dat hij boven dit oratorium plaatste. OUD RIJSSEN •tsU v JsVv* V,- ,.s In de serie foto's van oud Rijssen deze week een foto van de Rozengaarde. Hoewel in deze straat geen typisch Rijssense huizen stonden ten tijde toen de opname werd ge nomen, is het bijzondere er van, dat de oude R. K. Kerk er duidelijk op staat afgebeeld. Nadat deze kerk verouderd was is onder het pastoraat van Pastoor Peters een nieuwe kerk gebouwd, die vooral door de schoon heid van het interieur, een grote bekendheid geniet. Inmiddels heeft het nieuwe kerkgebouw al weer ruim 30 jaar dienst gedaan. Overigens zijn op deze foto niet zoveel bijzonderheden te constateren, al is ook deze opname weer een stilleven van de gemoedelijke sfeer in het Rijssen van voorheen. Wel wordt duidelijk, dat de straataanleg ook al weer heel lang geleden een belangrijke verbetering heeft ondergaan. Het zwembad de Koerbelt heeft in het eer ste openstellingsseizoen ondanks de minder gunstige weersomstandigheden een overwel digende belangstelling getrokken. Uit het jaarverslag, dat door het bestuur van de zwem- en polovereniging is uitge bracht komt dit duidelijk tot uiting. Het totaal aantal bezoeken heeft bedra gen: 122.800.- Opvallend is het groot aantal abonnementen dat werd geplaatst, waaruit blijkt, dat de Rijssenaren de nieuwe zwem inrichting hebben geaccepteerd als een gro te mogelijkheid tot ontspanning. Niet minder dan 3795 abonnementen konden worden ver kocht, hetgeen betekent dat ruim 27 pet van de totale bevolking in het bezit is geweest van een abonnement. De onderverdeling in de verkochte abon nementen was als volgt: Gezinsabonnementen (ouders) 1073. Idem kinderen 1540. Abonnementen volwassenen 446. Jeugdabonnementen 736. Het aantal verkochte weekkaarten is te gengevallen. Het aantal van 66 had bij war mer weer in het hoogseizoen (vakantieperio de) vele tientallen malen groter kunnen zijn. De losse kaartverkoop is daarentegen, we derom rekening houdend met het slechte weer bevredigend geweest. Het totaal aan tal verkochte kaarten medegerekend verkoop voer toernooien en wedstrijden bedroeg n.l. 15.906.,. Dat door de nieuwe zweminrichting de belangstelling voor het zwemmen op zich groter is geworden blijkt uit het aantal ver kochte leskaarten Dat bedroeg n.l. 101. Uit bovenstaande cijfers kan de conclusie getrokken worden, dat het nieuwe zwem- rechtsbuitenplaats bezette en Ten Bolscher die van origine binnenspeler is, de linksbui tenplaats. Alleen midvoor Rutterkamp trok zich van deze omzetting blijkbaar niets aan en speelde zijn gewone spelletje. Den Ham start te overrompelend, doch de Sportclubverde diging waar M. Rutterkamp uitblonk hield het hoofd koel en in laatste instantie was het Jansen die menig schot keerde. Uit een afgeslagen aanval was het Beunk die zijn middenvoor Rutterkamp lanceerde, waarna deze onhoudbaar het leer langs doelman Blek- kenhorst joeg. (1-0). Tien minuten later ver richte dezelfde speler een solo, die pas ein digde nadat hij voor de tweede keer de bal hoog in de touwen had geplaatst. Deze 2-0 voorsprong betekende een more le ruggesteun voor de Sportclub-voorhoede die verder nog niets gepresteerd had. Nog vrij onverwacht, (n.l. op een moment dat de thuisclub domineerde) kwam Den Ham aan haar tegenpunt. Een vrije trap wegens hands even buiten het strafschopgebied werd door linksbuiten Talen op waarlijk magnifieke wij ze in de rechterbovenhoek geplaatst (2-1). In de 39e minuut rondde linkshalf Gre- velink een combinatie tussen Beunk en Schel- levis af door het terugspringende leer rustig in te schieten. (3-1). Na de pauze kwam een herboren Sport club het veld op. Dit was ongetwijfeld een gevolg van het feit dat de voorhoede weer in de vroegere opstelling verscheen. Goed samenspel tussen Ten Bolscher en Brugge- man leidde na 26 min. spelen tot het vierde doelpunt. Schellevis was de maker hiervan (4-1). Dezelfde speler zorgde ook voor de eindstand (5-1), nadat keeper Blekkenhorst het harde schot van rechtsbuiten Beunk had laten glippen. De Sportclub-verdediging heeft zich zater dagmiddag in haar tweede wedstrijd tegen het bezoekende Den Ham, niet weer laten verrassen. Dit keer werd het een overtui gende 5-1 zege voor de Rijssenaren, die hiermee hun positie in de kopgroep wisten te handhaven. Voor rust ldek het er helemaal niet op dat de thuisclub met zulke cijfers zou zegevie ren. De enige die toen nog iets voetbal liet zien, was veteraan Grevelink. Bovendien bleek doelman Jansen eveneens een betrouwbare indruk te maken. Herhaalde malen wist hij schoten van Poel en Talen op magnifieke wijze te stoppen. De Sportclubvoorhoede scheen er deze middag helemaal uit te liggen. Waarschijnlijk was dit een gevolg van de to tale omzetting der Sportclub-aanvalslinie, waarbij Bruggeman (zuiver linksvoetig) de bad in hoofdzaak is gebruikt door de Rijssen se bevolking. De verwachting van velen, dat het zwem bad een groot aantal bezoekers van elders zou trekken is dus min of meer tegengeval len, hoewel de mogelijkheid bestaat, dat het een volgend seizoen heel anders kan lopen. Het is nu eenmaal zo, dat een zekere reputa tie moet worden opgebouwd, die in één sei zoen niet kan worden verkregen. De IamiHe J. H. J. Milius in Derenter is dinsdagavond het middelpunt geweest van een uitgebreid televisie festijn met vele bekende televisie-persoonlijkbeden, omdat de heer Milius de eigenaas is van he' miljoenste in Nederland geregistreerde televisie-toestel Foto: Dick van Bommei, die de regie had van het bonte programma, m gesprek met het echtpaar Milius Het bestuur van de Volksuniversiteit Rijs sen heeft haar leden vrijdagavond in het gebouw Jeruel een mooie avond bezorgd, want de heer M. de Rooy Jr. uit Rotter dam, vertelde de talrijke aanwezigen van „de groei en bloei van de Ned. Zeesleep vaart". Na een kort openingswoord door de voor zitter, de heer E. Dasselaar, vertelde de heer De Rooy het een en ander uit de geschie denis van de zeesleepdienst. Deze aparte tak van bedrijf was te danken aan de uit vinding van de stoommachine. F. Smit te Kinderdijk was in 1842 de eerste die de stoomsleepboot Kinderdijk in dienst nam. Maassluis is thans de thuishaven van deze vloot. Spr. memoreerde dat de sleepvaart een goede tijd achter de rug heeft. In 1882 vond de eerste grote zeesleep plaats met een baggermolen naar Le Havre (Frankrijk). Meerdex-e rederijen werden opgericht, waar door een hevige concurentie ontstond. Het is thans gedeeltelijk gelukt om één groot krachtig zeesleepbedrijf te stichten, n.l. L. Smit en Co. internationale sleepdienst. 1928 was een belangrijk jaar, want in dat jaar moest een groot droogdok uit Engeland naar Singapore worden gesleept, waarop het bedrijf nu nog trots is. In twee delen werd het met goed gevolg weggesleept en in 1954 in één geheel weer terug naar Engeland. De „Zwarte Zee" is vanaf 1933 de grootste en krachtigste sleepboot. In dit jaar is de ze sleepboot op stapel gezet met motoren van in totaal 8 a 9000 p.k. L. Smit en Co. verzorgt momenteel 64 pet. van de zeesleep dienst In 1922 is men begonnen met sleep boten op station neer te leggen in diverse havens, waar deze dag en nacht onder stoom liggen, zoals op de Azoren, in de Persische golf, bij de Caraïbische zee, enz. Aan de hand van prachtige dia's vertelde spr. van oude en moderne sleepboten, en de inrichting hiervan. De nieuwe „Zwarte Zee" zal b.v. een opvouwbaar zwembad be zitten. Ook het verslepen van olieboortorens werd de aanwezigen getoond. Na de pauze werden enige prachtige films vertoond, n.l. de berging van vaartuigen in het Suezkanaal ten tijde van de Suezcrisis in 1956 en de film „Recht zo die gaat" over de activiteiten van dit internationale bedrijf, met een kijkje achter de schermen van de zeesleepvaart. De heer Dasselaar was zeer zeker de tolk van allen toen hij na afloop spr. dank bracht voor het gebodene. Rijssen Vooruit krijgt a.s. zondag bezoek van Luctor et Emergo, welke vereniging dit seizoen behoorlijke prestaties weet te leve ren. De wedstrijd vangt aan om 14.30 uur. R. V. komt in de volgende opstelling uit: Theijink, Kamphuis, Schreurs, Kwinten- berg, B. Mulder, A. Mulder, Legtenberg, v.d. Maat, Jansen, Maatman Sr. Maatman jr. Ter gelegenheid van haar 40-jarig be staan houdt de Rijssense Pluimvee en konij nenfokkers vereniging en sierduivenver. „De Eendracht" zaterdag 18 nov. een re ceptie in het Parkgebouw. Hiertoe in staat gesteld door Sell Neder land Verkoop Maatschappij N.V, gaat het Verbond voor Veilig Verkeer een reflector klem verspreiden, die ten doel heeft in het donker lopende voetgangers te beveiligen. Deze klem, die 0,25 per stuk zal kosten en waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan het Verbond, is van plastic vervaardigd. Zij bestaat uit een verende klem, voorzien van een opvallende gele reflector. Deze re flector straalt het licht terug in de richting van waar het gekomen is, zodat het door koplichten uitgestraalde licht naar de bestuur der van het voertuig wordt teruggekaatst. De toepassingsmogelijkheden zijn legio in het donker lopende voetgangers kunnen de reflectorklem op de revers van mantel of jas doen, zodat het tegemoetkomende ver keer - zoals bekend moeten voetgangers 's avonds op buitenwegen links van de weg lo pen - hen tijdig zien, fietsers kunnen haar aan de achterzijde van de mantel of jas op de ceintuur, of bijvoorbeeld aan de linker broeks pijp klemmen. Men kan de klem ook aan de achterzijde aan de kraag vastzetten. Vooral nu tal «van zebrapaden onverlicht zijn, kan de klem in het donker haar dienst bewijzen. Op zebrapaden overstekende voet gangers moeten immers de overkant van de straat kunnen bereiken, zonder door het rij dende verkeer belemmerd te worden. De moeilijkheid bij avond is daarbij, dat auto mobilisten hen niet tijdig zien. Naar het Ver bond van Veilig Verkeer verwacht zal de re flectorklem ook onder deze omstandigheden de veiligheid op de weg ten goede komen.

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 3