kiezen het wapen van stille sabotage Toneel w GEORG VON BEKESY KREEG NOBELPRIJS GENEESKUNDE GOEREE, FRAAI STADJE MET PAUS ADRIAANHUIS Welke dag wordt uw bonendag Bij telefoondienst begonnen RKSV - Rijssen Vooruit 1-1 EXCELSIOR '31 Brand en opbouw HOUDT U OP KV AFSTAND vhT Vrijdag 10 november 1961 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 EERDER EEN OBSTAKEL DAN EEN STEUN «31Si masm, Verhoging arbeidsnorm Radeloze functionarissen Arrestaties in Brandenburg De Nobelprijs 1961 voor geneeskunde is, naar onlangs is bekend geworden, toegekend aan Prof. Georg von Bekesy, thans werk zaam aan de Harvarduniversiteit in de Ver enigde Staten en eerder verbonden aan de universiteit van Stockholm. De prijs werd hem toegekend voor zijn on derzoekingen en ontdekkingen op het gebied van het stimuleren van het zogenaamde slak kenhuis, het orgaan in het inwendige oor waardoor geluidsgolven worden omgezet in zenuwimpulsen voor de hersenen, een ter rein waarop hij sinds het eind van de ja ren twintig heeft gearbeid. Von Bekesy is in het bericht „oorspecia list" genoemd, een term die misverstand zou kunnen wekken, aangezien hij geen medi cus is. Von Bekesy, die Hongaar van geboorte is, begon zijn loopbaan bij de telefoondienst te Boedapest, waar hij zich specialiseerde in de verbindingstechnieken. Al spoedig begon hij zich te interesseren voor de fysiologische akoestiek, een terrein dat nog steeds zijn volle aandacht geniet en waaraan hij zijn levenswerk gewijd heeft. Hij is één van de grootste onderzoekers op fysiologisch-akoestisch gebied. Ingenieur zijnde heeft hij, gewapend met helder in zicht en scherpe blik, dit merkwaardige ter rein betreden dat niet tot de eigenlijke fy sica en niet tot de eigenlijke geneeskunde gerekend kan worden en heeft er, gebruik makend van de mogelijkheden geboden door de instrumentmakerij, de exacte waarnemings methoden en de kennis van de telefonie-in- genieur op toegepast. De akoestiek is een terrein, waarop, even als in tal van wetenschappelijke instituten ter wereld, ook in het Philips Natuurkundig laboratorium te Eindhoven sedert jaren on derzoekingen worden verricht. Rond het jaar 1930 heeft dr. Von Bekesy, toen nog telefo- nie-ingenieur, ter gelegenheid van een be zoek aan dit laboratorium, er een voordracht gehouden over akoestische problemen. Ir. R. Vermeulen, wetenschappelijk advi seur van de N.V. Philips, die tot voor eni ge jaren de leiding had van de akoestische afdeling van het laboratorium en sedert de cennia met Von Bekesy en diens werk be kend is, heeft tijdens een gesprek enige bij zonderheden omtrent de wetenschappelijke arbeid van deze onderzoeker meegedeeld. Bladerend in de jaargangen van het Akus- tisches Zeitschrift krijgt men een beeld van Von Bekesy's onderzoekingen. In tal van zeer lezenswaardige artikelen, opvallend me de door hun voortreffelijke illustraties, doet hij er verslag van. Zijn publikaties hebben betrekking op het middenoor, op het afstands horen, de mathematische zijde van het akoes tisch onderzoek, de voortplanting van lage frequenties in het lichaam bij de staande en de zittende mens, de amplitudes van ge hoorbeen tj es en basilair membraan en op nog andere onderwerpen. Hij treedt er uit naar voren als een man met verrassende, originele gedachten, gela den met die typische onderzoekersdrang van te willen weten, als de ontwerper van zeer verfijnde experimentele technieken. Merkwaardig is. ook, dat hij, als ingenieur, diep ingaat op de operatietechniek van het inwendige oor, waarvoor hij delicate en zeer exacte werkwijzen ontwerpt. Von Bekesy is een der eersten die dynamisch ooronderzoek heeft verricht, die dank zij de door hem zelf ontworpen technieken het oor in wer king heeft gezien en die dank zij zijn ken nis als ingenieur in staat was te begrijpen en te verklaren wat er tijdens het proces van het horen in het inwendige oor, met na me in het slakkenhuis, gebeurde. Daarnaast heeft hij ook zeer vernuftige experimenten bedacht en weten uit te voeren. Met het gelijke spel kreeg R.V. deze mid dag meer dan zij verdiende. De thuisclub, dat voor rust al beter spel had vertoond, domineerde in de tweede helft voortdurend, maar R.K.S.V. liet het er enigszins bijzit ten. Voor rust vooral had de wedstrijd weinig inhoud. Het spel ging op en neer, maar de wilskracht ontbrak voor een groot gedeelte bij de spelers. R.K.S.V. kreeg nog de beste kansen, hoewel aan de overzijde keeper Geu- sendam de handen dicht mocht knijpen, toen een schot van Maatman tegen de lat be landde. Na rust nam de thuisclub het spel geheel in handen. Aanvankelijk bracht zij het al leen tot een buitenspeldoelpunt van midvoor Oude Luttighuis. Na circa een half uur spe len leverde een combinatie op de linkervleu gel een uitstekend R.K.S.V. doelpunt op. A. Tusveld schoot een fraaie voorzet van G. Klein Rouweler even fraai in. De wed strijd leek nu beslist, maar een freekick van l.back Wolters leverde een vrije trap op, waaruit Kwintenberg goed inkopte 1-1. R.K. S.V. kreeg hierna nog enkele goede kansen. Zo keurde de scheidsrechter een R.K.S.V. doelpunt wegens aanvallen van de keeper af. Zo ontging de thuisclub een zeker ver diende zege. Met de wedstrijd van zaterdag j.l. is de eerste helft van de competitie voor Excelsior afgesloten en is na de overwinning op C.S.V. de positie in de kopgroep behouden. De zege van zaterdag was ruimschoots ver diend en de cijfers 3-1 geven maar een gerin ge afspiegeling van het grote overwicht. Fei telijk was het weer mis met de voorhoede. Voor rust zijn zeker vier opgelegde kansen onbenut gelaten en na de thee hadden de roodwitten ook zeker 4 voltreffers moeten plaatsen. Het wilde blijkbaar niet vlotten en wij wil len maar hopen, dat een volgende keer het schot niet zoek is. Zaterdag a.s. speelt Excelsior op het Vol hardingterrein te Nijverdal een wedstrijd tegen de reserves van de Zwolse Boys. Deze wedstrijd moet gespeeld worden in het ka der van het nederlaagtoernooi van afgelopen zomer, toen beide teams Volharding een 5-0 nederlaag toebrachten. Wij wensen de rood witten in deze beslissingswedstrijd veel suc ces! Na de oorlog bevindt hij zich in Zweden. Hij is er verbonden aan de universiteit te Stockholm en is er werkzaam op het ter rein van de audiologie. De Bekesy-audiome- ter is een van de vruchten van deze arbeid. Na de Zweedse periode volgt een Ameri kaanse. Hij gaat naar de Harvard-universi- teit en het is de grote verdienste van Prof. S. S. Stevens dat hij voor Bekesy in zijn gro te laboratorium een eigen laboratorium in ruimt met eigen instrumentmakerij, waar het hem mogelijk is te werken zonder on der beheerszorgen gebukt te gaan. Spoedig rijen nieuwe onderzoekingen zich aaneen. De pagina's van het Journal of the Acoustical Society of America leggen er sinds 1948 getuigenis van af. Von Bekesy begint zich nu voor de elektrische kant van het gehoorsmechanisme te interesseren. Als ingenieur wil hij metingen verrichten in het inwendige oor en hij komt met de techniek van de micro-elektroden, een werkwijze om op eén bepaalde plaats een heel dunne draad vormige elektrode in het inwendige oor te introduceren. Hij ontwerpt een mechanisch model van het slakkenhuis en wil dan ook de trillingen in dit model waarnemen. Dit brengt hem op het verrassende denkbeeld dat te doen met behulp van de huid van zijn onderarm. Ook gaat hij zich bezig houden met de proble men van het richting-horen, waarbij hij weer de onderarm-methode toepast. Tenslotte komt hij toe aan de theorie omtrent het zogenaam de residu, waarover in het Philips Natuur kundig laboratorium Prof. dr. J. F. Schou ten reeds onderzoekingen had verricht, wiens publikaties men in Von Bekesy's artikelen geciteerd vindt. Het mag voldoening wekken, dat de No belprijs werd toegekend voor werk op dit merkwaardige gebied, waar Von Bekesy, on der toepassing van fysische methoden, zulke uitzonderlijke resultaten heeft weten te boe ken. Eén van de fraaiste kleine steden van ons land is Goedereede of Goeree, op het gelijk namige eiland. Het is een vrij onbekend althans weinig bezocht plaatsje, dat verdient meer in de belangstelling te staan. Geluk kig is die aandacht thans groeiende. Dit kleinood van stedeschoon, intiemer dan Veere, heeft al vele wederwaardigheden achter de rug. Helaas kan maar van weinige daarvan gezegd worden dat zij het stadje ten goede gekomen zijn. Aanvankelijk een bloeiende kleine zeeha ven, geraakte het stadje door inpolderingen steeds verder van de zee verwijderd en door verzanding van de havenmond zag het zijn bron van welvaart letterlijk droog vallen. In 1482 werd Goeree geteisterd door een vernietigende stadsbrand. Daarna is het hele plaatsje opnieuw opgebouwd. Deze ramp be tekent dat vrijwel alle gebouwen in Goeree dateren van na de brand. Vele van die gebou wen zijn bewaard gebleven, doch zij zijn meestal niet dadelijk als gotische huizen te herkennen, omdat in de achttiende eeuw de voorgevels veranderd werden. Daarachter vindt men echter doorgaans nog vrij com plete gotische constructies. Maar de stadsbrand en het langzamer hand terugzakken tot economische onbedui dendheid zijn niet de enige slagen geweest, die het stadje getroffen hebben. Twee ande re werden in koel overleg door mensenhand toegebracht. In 1850 besloot het stadsbestuur het stadhuis te moderniseren. Het is er naar de huidige begrippen zeker niet beter op ge worden. Nog ernstiger voor het karakter van het stadje was de afbraak van de middel eeuwse ommuring. Zonder een woord van protest werd-daartoe-in-1900 besloten, maar ook zonder duidelijke noodzaak. Het stadje had geen ruimte nodig en het verkeer vroeg ook niet om slechting van de muurgordel. Het voor het overige nog zo karakteristie ke stadje zou - had het de muren behouden - zeldzaam compleet geweest zijn. Veel van hetgeen nu nog over is, verdient liefdevolle aandacht, die dan ook door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg gaarne wordt geschonken. Het kleine huisje Markt 4, thans in gebruik als woning van de smid, met de ernaast gelegen smederij is thans gerestaureerd. Het gotische binnenwerk is geheel hersteld en ook de achttiende eeuwse gevels zijn aan een restauratie onderworpen. De belangrijkste thans onderhanden zijnde restauratie is die van het z.g. huis van paus Adriaan, waarin zich nu de herberg De Gouden Leeuw bevindt. Dit huis dateert in wendig geheel uit de herbouwperiode van ia de stadsbrand in 1482. Volgens de plaatse lijke overlevering heeft de latere paus Adri aan VI dit huis in eigendom gekregen toen hij in 1492 pastoor werd van Goeree. De go tische kerk, waarvan de enige Nederlandse paus pastoor is geweest, is verdwenen, doch de toren is gehandhaafd. Deze toren, die lange tijd als vuurtoren heeft dienst gedaan en derhalve eigendom is van het rijk, is dringend aan restauratie toe. Gelukkig zijn hiertoe plannen in voorbereiding. Deze toren verdient dat ten volle want het is, de node loze afbraak van een paar prachtig gepro fileerde steunberen in het eind van de vori ge eeuw, één van de fraaiste laat-gotische torens, die ons land bezit. Zoals gezegd ondergaat het huis van paus Adriaan thans een ingrijpende herstelling. Het zal nimmer te bewijzen zijn dat het huis De Gouden Leeuw ooit door paus Adriaan bewoond is geweest, doch door zijn ouderdom behoort het pand zonder twijfel tot de huizen, die reeds bestonden in de tijd, dat paus Adriaan pastoor was van Goe ree. Bij de werkzaamheden aan het huis, die zowel het inwendige als het exterieur omvat ten, is een goed beeld verkregen van de oor spronkelijke toestand. Helaas is de voorgevel in de achttiende eeuw zo ingrijpend gewijzigd, dat nog lang niet vaststaat of voldoende ge gevens beschikbaar zullen komen om tot een reconstructie van de middeleeuwse-gevel te geraken. Zou dat niet mogelijk blijken, dan zal tot handhaving van de achttiende eeuwse gevel die op zichzelf fraai is, besloten wor den. Het is te hopen, dat de restauratie-activi teit in het stadje Goeree ook daarna voort gezet kan worden, want daardoor temeer zal het in de toenemende recreatiestroom, die zich naar het eiland richt, een trekpleis ter kunnen worden. Arbeiders in de Sovjet zone De intensieve marxistische en politieke tot werkstaking. scholing van de arbeiders in de Sovjetzone blijkt in deze dagen voor de communisti sche machthebbers eerder een obstakel dan een steun te zijn. De communisten zijn be vreesd voor een vermindering van hun pro- duktiecapaciteit tengevolge van de nu sterk ingedamde vluchtbeweging en van het on der de wapenen roepen van buitengewone lichtingen en „vrijwilligers". In de propa ganda voor een versterkte produktiecapaci- teit stoten de machthebbers op vormen van lijdelijk verzet, die duidelijk het karakter van de bittere klassenstrijd dragen. De arbeiders zien het na de 13e augus tus duidelijker dan voorheen, dat de commu nisten hun heerschappij op kosten en met behulp van de arbeiders willen vestigen, dat de communisten hun privileges op een ma nier trachten binnen te halen, die alleen nog maar vergelijkingen oproept met een in het Westen reeds lang overwonnen periode van „hard kapitalisme". Tegen de voortdurende en stijgende uit buiting door de communistische staat kie zen de arbeiders nu in grotere omvang het wapen van de stille sabotage, van het lij delijk verzet. En waar de vorm van het lijdelijk verzet geen kans van slagen biedt, wordt openlijk naar het middel van de werk staking gegrepen, waarmee ook het stadium van het actieve verzet wordt bereikt. Het symbool van de groeiende oppositie is nu in de Sovjetzone een staking, die op 8 september in het grote metaalbedrijf van Riesa uitbrak. Ondanks een reeks van ter- reurvonnissen en steeds scherper wordende dreigementen besloten de metaalbewerkers Eet eenmaal per week peulvruchten. Het koude seizoen nadert met rasse schre den. Tijd om weer eens aan peulvruchten te denken. Of denkt u er nooit aan? Bent u er ook schuldig aan, dat er tegenwoordig in ons land minder peulvruchten gegeten worden dan zo'n 50 jaar geleden? Zekerheid over de oorzaak van het vermin derende peulvruchtenverbruik hebben we niet. Maar het is natuurlijk niet onmogelijk, dat de lange week- en kooktijd er iets mee te maken hebben. Hierdoor moet men een peulvruchtenmaal eigenlijk 2 dagen van te voren „plannen". De opkossing is een vas te peulvruchtendag. En als u toch vergeten bent de erwten of bonen de avond tevoren in ruim water te zetten, reken dan op wat langer koken, dus langer dan 1 tot IV2 uur, of neem uw toevlucht tot de gesteriliseerde peulvruchten in blik of glas. Duurder? Ja, maar per slot van rekening moet er voor het gemak iets betaald worden. Recepten voor 4 personen. Kerrie-erwtensoep (soep vooraf). 150 g spliterwten of groene erwten, plm 1 1. water, 1 ui, 1 prei, peterselie, selderij, boter of margarine, 1 theelepel kerrie, plm 1 dl. melk, peper, zout, aroma (citroensap of azijn). Verdeling van het totaal aantal ongelukken, veroorzaakt door het achteropkomend verkeer. he De (split)erwten wassen en een nacht we ken met water en zout. De erwten met weekwater opzetten en plm. 30 minuten voor koken. De ui en prei schoonmaken, wassen en in ringen snijden. De boter of margarine smelten, de kerrie toevoegen en de ui, prei en selderij plm. 10 minuten smoren. De split erwten toevoegen en de soep nog plm. 20 minuten zachtjes laten koken. De soep op smaak afmaken met de melk en eventueel peper, zout, aroma en enige druppels citroen sap of azijn. Het peterselie en selderij groen schoonma ken, wassen, fijnhakken en op het laatst aan de soep toevoegen. 400 g. kapucijners, 1 middelmatig grote selderijknol (plm 400 g.)selderij, 2 uien, ('n stukje knoflook), plm. 1 theelepel toma tenpuree, 50 g. gerookt mager spek, 25 g. (2Vz eetlepel) boter of margarine, zout. De kapucijners wassen en een nacht weken in ruim water. De kapucijners zachtjes gaar koken in 1-1V2 uur, tijdens het koken zout toevoegen. De knolselderij in plakken snijden, schillen, in blokjes snijden en was sen. De uien wassen en in stukjes snijden evenals het spek. (De knoflook schillen en zeer fijn hakken.) De boter of margarine smelten. Het spek licht uithakken. De ui (knoflook) tomatenpuree en knolselderij toe voegen en in plm. 20 minuten zachtjes gaar- smoren. De kapucijners laten uitlekken en met de groenten vermengen. Op het laatst het ge wassen en fijngesneden selderijgroen toe voegen. Het gerecht zonodig nog op smaak maken met zout. Rijst met bruine bonen en paprikasaus. 200 g. bruine bonen, 200 g. rijst, 4 dl. bouillon of water, 20 g. (2 eetlepels) boter of margarine, 20 g. (3 eetlepels) bloem, plm 2 eetlepels paprikapoeder, zout, een scheutje melk, pikante saus. De bruine bonen wassen en een nacht we ken in ruim water. De bonen zachtjes gaar koken in plm. 1-1 y2 uur, tijdens het koken zout toevoegen. De rijst wassen, opzetten met 4 dl kokend water met zout of een bouillon blokje en in plm uur zachtjes gaarkoken. Voor de saus de boter of margarine smel ten, de bloem toevoegen en onder goed roe ren licht bruin laten worden. Het paprika poeder toevoegen en bij scheutjes tegelijk de bouillon of het water onder goed roeren met de massa vermengen. De saus laten doorkoken tot hij goed gebonden is. Op het laatst een scheutje melk toevoegen. De saus op smaak afmaken met een weinig pikante saus en eventueel wat zout. De bonen afgie ten. De rijst met de bonen vermengen. De saus er door roeren of apart erbij geven. Wat denkt u van een slaatje van witlof de arbeiders ln Brandenburg nog in bedwang of andijvie bij deze schotel? hield. De machthebbers in de Sovjetzone hebben alle middelen te baat genomen om te voor komen, dat er iets over deze staking in het Westen bekend zou raken. Het is hen niet gelukt. Dit zijn de feiten: De met ingang van 4 september beginnen de nieuwe werkweek stond in het teken van een 25, pet. verhoging van de arbeidsnorm. Werd deze verhoging niet in de gewone ar beidstijd bereikt, dan waren de arbeiders ver plicht onbetaalde overuren te maken totdat de verhoogde norm was bereikt. Zo was al thans het plan van de communisten. De ar beiders kregen wel kennis van het voorne men van de communisten, maar zij werden nog in de gelegenheid gelaten op een be drijfsvergadering zich „vrijwillig" voor de verhoogde norm uit te spreken. De toch al onder verhoogde druk werkende metaalsmel ters zagen geen kans om de verhoogde norm te verzekeren. Zij moesten daarvoor wel overleg plegen met de andere arbeiders, zo beweerden zij. De leidende communisten vertrouwden op hun overwicht en lieten de smelters een dag de tijd om met hun collegae te overleggen hoe de norm kon worden verhoogd. In dat overleg bleek echter, dat de alge mene stemming volstrekt tegen elke verho ging van de arbeidsnorm was en deze stem ming werd vooral versterkt door de vrou wen van de metaalbewerkers, die met lede ogen moeten aanzien, dat er steeds inten siever voor een voortdurend kleiner wor dend levensmiddelenpakket moet worden ge werkt. In de aangekondigde bedrijfsvergadering sprak vrijwel elke tweede arbeider een paar woorden om duidelijk te maken, dat de ei sen van de normenverhoging onder de gege ven omstandigheden niet te verwezenlijken waren. Er werd dus geen besluit genomen om de normen te verhogen. De communisten ech ter zochten een andere uitweg. Zij stelden een nieuwe loonberekening op, die gebaseerd was op de verhoogde produktie, waardoor bij gelijk blijvende arbeidsinspanning nood zakelijkerwijs een loonsverlaging van onge veer 20 pet. tot 25 pet. moest optreden. De eerste groep, die het in feite verlaag de loon kreeg uitbetaald, protesteerde hef tig tegen de kortingen, maar zij kreeg te horen, dat bij een grotere inspanning het „vroegere" loonpeil weer kon worden be reikt. Toen gebeurde het onvermijdelijke. De groep weigerde het bedrijf te verlaten. Met de weigering van de arbeiders om het bedrijf te verlaten ontstond onmiddelijk een kritieke situatie, want de arbeiders van de volgende ploeg waren het bedrijf al bin nengestroomd om het werk over te nemen. Het contact tussen de beide ploegen leidde er al spoedig toe, dat besloten werd het werk neer te leggen. Het bericht van de staking verbreidde zich al spoedig door Rie sa. Ook de arbeiders van de late ploeg kwa men naar het bedrijf en nestelden zich bij hun kameraden van de andere ploegen. De functionarissen van het bedrijf en van de communistische vakbond trachtten de ar beiders met dreigementen en smeekbeden weer aan het werk te krijgen. Het mislukte. De staatsveiligheidsdienst verscheen, maar kon tegen de grote massa van arbeiders nauwelijks iets beginnen zonder een open lijk straatgevecht te riskeren. Toen de ar beiders merkten, dat de functionarissen ra deloos werden, namen zij zelf het initiatief en stelden zich telefonisch in verbinding met het communistische partijbestuur in Oost- Berlijn. De schrik voer de heren in de le den. Een staking in een van de grootste metaalbedrijven, zoiets kon makkelijk het begin worden van een algemene opstandbe weging. De partijbestuurders namen direct maatregelen. Zij susten de opgewonden ar beiders van Riesa en stuurden onmiddellijk een delegatie van gevolmachtigden om tot een overeenkomst met de arbeiders te ko men. De gevolmachtigden kwamen, een extra vliegmachine (van de strijdkrachten) had hen gebracht. Zij stelden de arbeiders ge rust. Intuussen was ook de derde werkploeg volledig in het bedrijf aangekomen en te genover deze massa oordeelden de gevol machtigden van het partijbestuur het maar beter om toe te geven aan de verlangens van de arbeiders om de normenverhoging in te trekken. Dit geschiedde met gelijktijdig ont slag van een zestal leidende functionarissen van het bedrijf door de partijbestuurders. Nadat de arbeiders op deze wijze hun ei sen volledig zagen ingewilligd beloofden zij bovendien te trachten een verhoging van on geveer 4 pet. te zullen nastreven, indien de ze verhoging dan ook werd betaald. Hier tegen hadden de partijbestuurders niets in te brengen, integendeel, zij waren blij, dat deze bom nog niet was gebarsten. De ar beiders gingen weer aan het werk. De sta king had nog geen vier uren geduurd. De lonen werden weer „opgetrokken" en „kor tingen" ongedaan gemaakt. In Brandenburg pasten de communisten voor het doorzetten van hun eisen tot ver hoging van de arbeidsnormen andere me thoden toe. Zij lieten het daar pas tot be drijfsvergaderingen komen, nadat zij hun vertrouwensmannen vooral met premiebelof ten hadden laten werken en toen er toch nog arbeiders in de bedrijfsvergaderingen trachtten te protesteren tegen de te hoge normen, werden deze aanvankelijk met rust gelaten. In Brandenburg werd echter toen „langzaam aan gewerkt". Dit had een da ling van de produktie tot gevolg. Daarop werden alle arbeiders, die op de vergade ringen tegen de verhoogde normen hadden geprotesteerd, gearresteerd. Het waren er negentien. Zij werden naar een dwangar- beidskamp overgebracht en speciale eenheden van de volkspolitie kregen opdracht extra surveillances uit te voeren in de bedrijven, zodat de massale dreiging met wapengeweld

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 3